Sardalya ve İstavrit

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Korhanb tarafından paylaşıldı.

1. Korhanb

Korhanb

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
    Arkadaşlar sanırım yardımınıza ihtiyacım var. Forumda araştırma yaptım fakat kafam çok karıştı çünkü türlü türlü şeyler var.

3.60m kamış ve iyide bir makinam var. Bu ara sardalya çok fazla ve genelde su üstünde dolaşıyor (geceleri ve gözle görülür bir biçimde) bazı yerlerde iri istavritler aldıklarını ve istavritleri yem (teke) ile yakaladıklarını görüyorum

ben sardalya ve istavrit konusunda yardımlarınızı bekliyorum. En uygun çapari nasıl yapılır veya hazır satılan çapariler işe yarar mı, yararsa nasıl olmalıdır.

Şimdiden teşekkür ederim.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Beyaz, küçük tüy çapari dene derim.. Yoksa, simi bol bir çapari, o da yoksa sıradan çapari de işini görür. Ama geceleri çapari pek iş yapmaz. İğnelerin üstüne bir fosforlu boncuk tak.

Velakin,sardalya böyle yüzeye vuruyorsa, altta lüfer, tombik vs. var olabilir. Yemli bir atıp, tahminen sardalya sürüsünün altına ulaşmayı deneyin. Çok ummadık bir şey çekip, ayın sürprizini yapabilirsiniz..

3. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    ahmet abi selamlar sardalya genellikle açık renk floşlara daha iyi gelir sarı beyaz mor ışıltılı beyaz bu renkler balığı fazlası ile cezbeder bu ipin yanına
    2 veya üç kat simde koyarsanız ve beden kalınlığıda 0/20 geçmezse vermli bi av yaparsınız

takım şu
    (gündüz için) 2 kat ip 2 kat sim takın kanca no 10 veya 11 ip boyu 2 cm köstek kalınlığı 10 vaya 13 beden ise atacağınız mesafeye ve takacağınız kurşuna göre 15 18 20

( gece) iri istavrit için kullanılacak takım ise 8 veya 9 no kanca. misine kalınlığı 15 veya 18 boy 1 1.5 kulaç bu kösteğe minik bi kıstırma kurşun da takılırsa yemi aşağıya indirmek için yardımcı olmuş olur kösteğimizi şamandıranın altına takıp yemleyip atıyoruz rastgelsin;) :)

4. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    arkadaşlar tarif etmiş ama benim bildiğim kadarıyla görünen istavriti yakalamak byaa zor ama rastgelsin

5. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    süpersin arakadşım çok saol

6. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    o da doğru. balığı oltaya alasn bile balık genelde kaçıyo

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gece, su üstündeki istavrit, kuyrukaltı ile yakalanır ve çok da zevkli olur.
    Kamışın uzunluğu kadar bir misinanın(0,10-0,15) ucuna 11-12 no.sinek iğne bağlanır.
    İstavritin kuyrukaltı(sidikliğinden kuyruğuna doğru olan yüzgeci) jiletle 2-3 cm kadar kesilir ve iğneye takılır.
    Olta denize bırakılır ve kamış titrete titrete soldan sağa doğru çekilir ve böylece yeniden başlanarak devam edilir.
    İstavrit, bu yeme atlar, bazen yakalanır, bazen kaçar, gece temiz hava eşliğinde çok zevkli bir avcılık olur.:)
    Rastgele.

8. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ben birisini görmüştüm gece avlanırken parlak simli çapari yapıp kurşun yerine şamandıra bağlıyordu. 1-2 tane gümüş yakaladığını gördüm belki ona da gelir.

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ne kurşun, ne de şamandıra.
    Hiçbir şey yok.
    Sadece iğne ve yem.

10. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Anladım reis amca sağol.

11. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....

ellerine sağlık mahir amca öyle bi anlatıyosunki o anı resmen bize yaşatıyorsun teşekkürler

rastgeeeleeee.............:) :) :)

12. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    genelde mahir amcanın anlattığı yöntem kullanılır. ama bazen gece çaparide iş yapabiliyor, ben bu sene gece çapari ile güzel istavrit tuttum mesela, denemekte yarar var.:)

13. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    ince misina , sinek iğne 100 gram karides , sabaha kadar muhebbet edecek arkadasın , iyi bir nevale var ise daha ne istenir ki ? Bu arada iskele ayaklarında sokak lambası gibi ışıklı yerleri tercih etmenizi öneririm

14. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Bütün olayı anlatmış ;)

15. OPTİK1907

OPTİK1907 GÖKHAN

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE SURF +OKUMA
    En İyi Avı:
    DAHA EN İYİ AVIM OLMADIİİİ
    benim de sevdiğim keyif verici avların başında gelir o şamandıranın batıp çıkması ,az ama özdür...