çapariye yem takılıyormu

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında leyl&hud tarafından paylaşıldı.

1. leyl&hud

leyl&hud Mehmet Ergül

Favori Kamış:
    RIVER ANDON 300 CM KAMIŞ
    Favori Makine:
    okuma zorax
    selam arkadaşlar

merak ettiğim bu çaparilere yem takılıp takılmadığı bilgilendiriseniz sevinirim

2. seçkin

seçkin SEÇKİN

Favori Kamış:
    LINEAFFE
    Favori Makine:
    MITCHELL AVO 6500
    En İyi Avı:
    5 KG SAZAN
    Çapari'ye yem takılmadan kullanılmakta rastgele.

3. kedi

kedi kazim

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    Okuma
    Çapariye yem takılmaz. Zaten adı üstünde çapari inelerdeki iplik yada floşlar yem görevi görür.

Fakat çapariye yem takan çok kişi vardır. Bunlarda balık durumuna göre ve avlağa göre balık tutamamış yada az tutmuş olan arkadaşlardır. İlla çapariye yem takıcam diyorsan arnavutköy civarını tavsiye ederim yem olarakta istavrit parçaları 50 m açıkta dibe yatır. beklemeye başla ilk vuruşlarda çekme olta iyice dolsun.
    Tutacağın balıkta mezgittir. bazen kırlangıç gelir ama küçüktür geri sal.

4. leyl&hud

leyl&hud Mehmet Ergül

Favori Kamış:
    RIVER ANDON 300 CM KAMIŞ
    Favori Makine:
    okuma zorax
    teşekkürler iyi avlar

5. korayp

korayp T. Koray Peksayar

Favori Kamış:
    Shakespeare Telebeach Xcede 3.60
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 6000Vi
    En İyi Avı:
    Mırmır ~ 2 x 1 kg. (=2 kg. - kısmetime çift gelmişti en olmayacak yerden)
    Çapariye yem takılabilir.

İki amaçla takılabilir.

1.'si istavrit/mezgit için cezbedici olarak;
    Su bulanık olabilir, tam tersine su berrak olabilir balığı oltadan uzak tutan faktörler olabilir. Bu faktörler oltadan daha cezbedici olan ufak balıklar olabileceği gibi balığı avlanan yerden uzakta tutan daha büyük balık olabilir.

Ben genelde alt 3 iğneyi yemlerim.

2.'si ise izmarit çaparisidir. İzmarit çekilebildiğini bildiğiniz bir yerdeyseniz üşenmeden 5~6 iğneyi yemleyin. Farkı göreceksiniz.

Yem olarak karides (1 saat kadar açıkta beklemiş, azıcık kokmuş ve sertleşmiş olsun) veya kurutulmuş boru kurdu kullandım şimdiye kadar.

Bu sene kuru boru kurdu benim için Selimpaşa'da iyi iş yaptı diyebilirim. 3 kişi tekneden attık. Diğerlerinin hiç balık yakalayamadığı yerlerde arka arkaya yetişkin mezgit ve yetişkin izmarit çektim.

6. leyl&hud

leyl&hud Mehmet Ergül

Favori Kamış:
    RIVER ANDON 300 CM KAMIŞ
    Favori Makine:
    okuma zorax
    hazır sormuşken birşey daha sorayım bu rapalayada yem takılıyormu
    çapari ve rapala pek kullanmadığım olta takımları pek öye balık takımlarındanda anlamam onun için öğrenmeye çalışıyorum.

Çünkü bu işe iyi merak sardım kendim hem İzmir'de oturuyorum hemde Konya Beyşehir'liyim tatlı su ve deniz avcılığı ikiside bana müsait kendimizi geliştirelim değilmi ;)

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    çaparilere taktığımız minik akyemlerle de çok izmarit, mezgit, kırlangıç vs tuttuk Koray, atlamışsın onu :)

8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    çapariye yem takılmaz esasında
    ama takılıyorda o zaman çapari olmuyor onun adı dikkat edin o zaman yemli olur. vasfı yemli olur yani.
    yarısını yemlerseniz yarısıda tüylü kalırsa o zaman hem yemli hem çapari şeklinde takımınız olmuş olur.

9. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bu da demek oluyor ki, çapariye yem takılır. çapari tüylerini sökmüyoruz ki yem takarken ;) kelimelere dikkat etmeye gerek yok yani, "geçici çapari yemlemesi" mi desek ya da? üstüne düşmeyin bu kadar :)

10. murad

murad Murat

Mehmet foruma hoş geldin öncelikle. Ben de Beyşehir'liyim. Ara sıra gölde balık durumundan haber ver.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çapari yemlenmez diye bir şey yok elbette, yemlerseniz, yemli çapari olur, genelde aynı vasfa sahip yemli takımın yapacağı işi yapar.

Ama çapari şöyle atılır. Şöyle çekilir. Balık vurunca böyle yapılır gibi bir takım kullanım detayları vardır. Yem takılınca artık bu teknikler değil, yemli takım için gerekli olan teknikler geçerli olacaktır.

Diğer yandan, barbun, lüfer, izmarit, kupes vs. için, literatürde yemli çapari olarak bilinen bir takımda vardır. Bunun simleri filan yoktur, mesela yaprak yemler, lokma akyem, kurt, midye vs. neyse balığına göre yemler kösteklere takılır. Elbette bunlar yemli takım gibi kullanılır, suda bekletilir vs. vs.

12. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Yemli çapari özellikle hava karardıktan sonra kullanılan bir yöntemdir , nedenine gelince hava aydınlıkken balığı az yakalayanlar hava kararınca çaparilerini yemler veya benim gibileri balığın az olduğu zamanlarda atçek yapıta kolumu yoracağıma yada suda takım bırakacağıma hava kararınca yemli çapari atarlar ve oldukcada bereketli sonuçlar verir . Mırmır,eşkina , ispari. kefal .izmarit , mezgit., iskorpit ve istavritte sonuç veren bir yöntemdir.

13. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yemli çaparinin alt iki iğnesine falan yem takıyorsak en randımanlı av şöyledir;

takımı dibe veya balığın suyuna indirip az miktar bekleriz, sonra çapariye devam ederiz, tıkır tıkır balığımızı tutarız :)

zaten yemli çapari olmaz diye bir şey yok, dediğin gibi izmarit çaparisi yaklaşık 15-20 çıplak iğneden oluşur ve yemi midyedir. tekneden akıntıyla kullanılır veya hafif çapari hareketleriyle balıklar kıskandırılır... tabi adı kaynaklarda izmarit çaparisi diye geçiyor, artık tüysüz takıma çapari denir mi denmez mi tartışıverin gari... :p

14. xbro97

xbro97 Berk Buyruk

Favori Kamış:
    debra3
    Favori Makine:
    bg60
    En İyi Avı:
    12 kg sarıkuyruk
    rapalaya yem takılmaz rapala yapay balık olduğundan genelde büyük balıklar onu canlı ballık zannederler ve rapalaya atlarlar.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Rapalaya yem takılmaz. Ama küçük bir parça balık etini yem gibi kullanıp kuyruktaki iğneye takmak çok iyi netice verebilir. Eğer yem düzgün, salınımı, yüzmeyi vs. etkilemeyecek şekilde takılabilirse, bilhassa koku faktörüyle faydalı olur.

Ama genelde, kaliteli bir sahte, böyle bir uygulama ile aksiyonunu kaybeder, bu yüzden çok tavsiye edilmez. Bunun yerine, sahtenin üzerien balık yağı, özel esanslar vs. sürülür.

16. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Evet örneğin 25 iğneli kısa köstek yemli çinekop çaparisi vardır. İğneler 3-4 no. Köstek uzunlukları sadece 5 cm. Yem olarak parmak kalınlığında dilimlenmiş istavrit dilimleri takılır.

25 iğneli yemli izmarit çaparisinde ise köstekler 11. cm'dir ve sinek iğne kullanılır. Yem olarak karides veya midye takılır.

Bu yemli çapariler daha çok geçimini balıkçılıkla sağlayan oltacılar tarafından kullanılır, yüksek miktarda balık yakalamayı sağlar. Yemlemesi çok zahmetlidir.

17. mertyılmaz0

mertyılmaz0 mert yılmaz

Rapalanın kuyruk ignesine ufak bir pamuk parçasını balık yagı sürüp takabilirsiniz hem aksiyonu bozmaz hemde koku hemen dagılmaz.

18. nükredit

nükredit muhittin

caparye benım mersınde gordugum levrek ıcın ekmek baglıyorlar ust kısmına