Palamut için çapari, fikri olan?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Evet, palamut çaparisi demek şöyle 50'den başlayan sayıda kösteği olan bir şey demek.. Velakin bu düzeneği kullanacak bir donanıma sahip değiliz. Dün (30 Ağustos) bir kaç eksiğimi tamamlayım diye malzemeciye uğradım. Dayanamadım, palamuta iş yapar belki diye şöyle bir şey aldım:

Sizce, bu palamuta, çinekopa filan iş yapar mı? İğneleri 1/0, beyaz.

Elbette, palamut bulursak, deneyeceğiz ve göreceğiz, amma velakin belki meraklısı vardır bunların..

Son düzenleme: 31 Ağustos 2006
  2. ergen

ergen

Merhaba skoylu

Serdar arkadasim bu capariler palamutta,uskumruda,kolyozda iyi is yapiyor. Cinekopa igne biraz büyük geliyor. 1 veya 2 No. daha iyi geliyor. Birde bazen caparinin ignelerinin üzerindeki püsküller cok uzun oluyor. Bunlari makasla kisaltman gerekir. Yalniz dikkat etmen gereken konu ignenin üzerindeki seffaf jiletini kisaltmamak.

Rasgele

3. serdar abi dün sizin oraları yine biraz ziyaret ettik:) palamut gelmeye başlamış birisi çapariyle birtane yanlışlıkla tutmuş haberin olsun...

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hep söylerim, bizim burası sürprizlere gebedir her daim..

Genede, zaten biraz açıklara kayıkla gidersen, palamut çıkıyordu zaten. Ama bizim divane kayıklı amatörler, bizim takım attığımız yere demir atıp, savurduğumuz küfürleri yakalamaya çalışıyorlar. İşi bilen balıkçılar, su motorunu tın tın tın, ağır devirde çalıştırıp, şöyle gemilerin ötesinden palamut, kolyoz filan alıp geliyorlar boyuna...

Hafta sonu için kurt getirdim. Buz dolabına koydum. Palamut çaparisi de :) aldık görüldüğü üzere. Şimdi mesele hafta sonunun gelmesinde. Eğer iş yapmazsa, 4 takım kıbrıs vs. düzdüm, kefallerden alıcam hırsımı... Sizide bekleriz her daim.. Fakat, yarın 1 eylül. Yani, gırgrılar gelecek, canına okuyacak buraların. İşte insanı fitil eden bu oluyor. Ağ attıkları yerlerin çoğu yasak, ama, dinleyen kim..

Son düzenleme: 31 Ağustos 2006
  5. abi inşallah pazar heralde çıkarsın gelecek olursak ararız...

6. faik

faik

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    450 gr Kızılkanat
    palamut ve çinekopa sorsan, sonra bize söylesen desem, nasıl olsa almışsın.
    at denize cevabı gelir. bizede cevap müspette olsa menfide olsa güzel
    hikayesini anlatsan... mesela...:)

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hiç merak buyurma, hikayesini anlatırım.. Ama önce denemek lazım. Mesela, yanımdakiler palamut çekiyor olur, ben bunu denerim, iş yaparsa, yapmıştır. Ama, şimdi gidip mendrieğin dibinde olmayan palamutu tutmaya çalışırsam, biraz zor anlaşılır gibime geliyor..

Ama asıl mesele şu. Palamut, çapari vs. tecrübesi olanlardan fikirlerini duymak isteriz. Mesela, bunun köstekleri sanırım 0.50 filan. Bir hayli kalın. Acaba ziyanı olur mu? Mesela, bir arkadaşımız Çinekop için, iğne büyük diyor, bende aynı kanaatteyim. Belki birisi çıkar, beyaz iş yapmaz, şöyel kızıllısı olsaydı der. Böylece, bahaneyle kıyıdan kullanılabilecek bir palamut çaparisi için pros & cons dökümü çıkarmış oluruz sanıyorum..

8. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Benim görüşüm, kalın köstek sorun yaratmaz. Bizim tekneyle kullandığımız takımlarda da köstekler o civarda.
    Buna benzer bir takım denemedim daha önce. Biz tek martı tüyü olan çapari kullanırız. Suya girince biraz daha kalın olur buna göre yani. Renk olarak beyaz hemen her zaman uygundur palamutta. Arada sarı, kahverengi kırçıllı tüyler de verimi arttırır.
    Çinekopa gelirsek... Çinekop olmadı lüfer gelir. Daha güzel olmaz mı ;)

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Serdar

Takımı almışsın hayırlı olsun.İnşallah iş yapar.
    Bizim kullandığımız palamut çaparisi, Emre'nin dediği gibi, köstek kalınlığı ona yakın ama köstek boyu çok farklı.
    Ben göz kararı yapıyorum, ölçmedim ama herhalde 40-50 cm. bir köstek boyu.
    İğne de 1799 veya 1250-1251 kalite değil, daha kalın bir iğne. Yanılmıyorsam 2315, tam hatırlamıyorum.
    Su üstü çaparisinde tüy beyaz,martının göğüs tüylerinden bir veya iki tane, dip çaparisi için genellikle kırmızı horozun boyun tüyü.
    Senin çapariye gelince istavrit çaparisiyle palamut tutuyorlar, bununla neden olmasın.
    Ticari boyuta ulaştığına göre mutlaka denenmiştir,işe yarıyordur.
    Belki bizim palamutlar onu beğenmeyebilir.:(
    Dediğin doğru, işe yaradığını ancak balık varken anlayabilirsin.Balık yokken hiç sallama, moralini de bozma derim.
    Aslında palamut kıyıdan biraz zor.
    Eskiden yüksük dediğimiz kesik koni şeklinde,ortası delik bir kurşunun içinden misinayı geçirip iğneyi ve iğneye de beyaz tüy bağlayıp kıyıdan atıp çekerek palamut tutardık ama o zaman palamut istavriti kıyılara çıkarıyordu.
    Rastgele

10. aynalı81

aynalı81

Favori Kamış:
    Rastgele......
    En İyi Avı:
    Sazan 4x4. yayın 3kg 20gr..
    Tabiki iş yapar...Biz bizim buralarda ondan daha çenç tüylerle palamut tutuyoruz..... TAM İSABET degerli abicim. Saygılar...

11. arman

arman

nerden ava çıkacaksınız bilgi verirseniz deteylı cevaplayabilirim

12. diamondsfocus

diamondsfocus

Favori Kamış:
    Sadece Olta Avcılığı
    En İyi Avı:
    Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
    Püskülleri kesmesen daha iyi olur derim eğer Palamut yakalamak istiyorsan..

Daha kısa püsküllü ve küçük iğneli olanları da var onları da çinekop için kullanırsın.
    Palamut veya Lüfer için çok iyi..

Sana tavsiye edebileceği bir de küçük balıkcıklar bağlanmış hazır çapariler var bunlar da Palamut ve Lüfer ve çinekop ta iyi iş yapıyor..

Rasgele Arkadaşlar

13. themad2

themad2 Serdar

hyrlısı olsun inş.o takımla ii balık alırsın

14. ozan

ozan Ozan

palamuta bir numaralı yöntem tek silikon balık çekmektir. çok iğne var diye çok balık tutulmaz. sağına soluna batmaktan ve ortalığı karıştırmaktan başka işe yaramaz

15. dt cenk

dt cenk

Favori Kamış:
    balık bulucu sonar, olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç
    merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum herkese selamlar
    Ozan arkadaşım senin söylediğin tekniği biraz daha ayrıntılı anlatırmısın. Nasıl bir olta oluyor ve kıyıdanmı kayıktanmı uygulanıyor bu teknik.
    teşekkürler...

16. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba, aramıza hoşgeldiniz. :)

Profilinizden imza ayarlarınızı yaparak, isim, yaş,bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi yazarsanız seviniriz. Teşekkürler. :)