mamun uzun süre nasıl canlı tutulur

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında alikemal tarafından paylaşıldı.

1. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

arkadaşlar konun başlığında anlatıldığı gibi mamunu uzun süre nasıl canlı tuta biliriz forumda uzun süre bi arma yaptımama pek tatmin olamadımmamun denilen yaratık denizin dibinde çamurlu yerlerde bulunuyo

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=2130 linkte mamunun çıkartılması yer alıyo ama yakalandıkan sora canlı olarak saklanmasında birşey anlatılmamış

av malzemsi satan yerlerde yada yemcilerde mamunu genlede karton kutuda ağaç talaşının içinde verilir bunun amacı nedir

2. fish founder

fish founder Özgür

3. alikemal

baya uzun bi liste :D

4. alikemal

bu arada tek rar ekleyim yukarıya yazmayı unutmuşum dondurarak saklamktan bahsetmiyorum yanlış anlaşılma olmasın nasıl zarganı canlı tutmak için hava motruyla destekliyorsak onun gibi bişeyden bahsediyorum

özgür abi aramaya devam ediyorum

her türlü tavsiyeye açığım yani akvaryumda mamun yaşatmak gibi

5. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

aynı yöntemi kullanmak sonuç vermiyormu? tekeleri hava motoruyla 3 gün yaşattım daha tutsam yaşarlardı ama kullanmam gerekti :)

6. alikemal

bende bunu merak ediyorum acaba uygulayanı varmı

7. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

tahminimce tekeleri 10günde bir suyunu değiştirmek arada yemlik bişeyler atmak şartıyla bir müddet yaşatabiliriz. fakat mamun çamur içinde kendini gömerek yaşayan bir canlı olduğundan bilemiyorum, fazla bir tecrübemde yok mamunla ilgili. tekeler için bir deney yapıcam vakit bulduğumda, paylaşırım burdan.

8. alikemal

teşekkür ederim

9. deePblue

deePblue na

Talaş içersinde saklanıyor bildiğim kadarıyla..Ama ne yaparsanız yapın uzun süreli (bi sülünez gibi mesela) yaşayabilen bir canlı değil..Çok çabuk ölüyor ve bu ölümler de bir arada duran diğer mamunların ölüm sürecini hızlandırıyor.
    küçük gruplar halinde ve talaş içersinde saklamak şuan aklıma gelen tek yöntem :)

10. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    1) Derince bir kap alıp içine bolca gazete kağıdı döşeyiniz.
    2) Gazete kağıdını bolca içme suyu ile sulayınız(Çeşme suyu değil,klorlu olması daha çabuk öldürüyor.)
    3) Mamunları yerleştiriniz.
    4) Eğer mümkün ise buzdolabına(Önemli:leş gibi kokar) değilse bulabildiğiniz en serin yerde saklayınız.
    .

11. fish founder

fish founder Özgür

merhaba,

Ben mamunu canlı yaşatmaya çalışmaktan daha çok ölü olarak nasıl maksimum verim alabileceğim üzerine kafa yoranlardanım.'ama canlı mamun çok daha iyi iş yapıyor'

Birçok denemelerim sonucu vardığım sonuçları sizlede paylaşmak isterim.
    bu çıkarımlar tamamen benim kişisel fikirlerim olup,kullanımdan kullanıma farklılıklar gösterebilir.

Canlı olarak aldığım mamunları yaşatamayacağımı hissettiğim anda ilk önce direk derin dondurucuda şokluyorum.
    Bu şoklama süresi ava gideceğim süre ile avda kullanmayı planladığım kadarı ile değişkenlik gösteriyor.

Avlığa gitmeye belirli bir süre kala kullanacağım kadarını buzluktan alt kısma alıp oluşmuş buzlanmayı kendi içinde halletmesini sağlıyorum.

Avlakta mamun eğer hala buzlu ise 'fark etmez,buzu çözülmüşte olabilir', su çekebilen en az 2-3 kat kumaş ve veya toz bezinin üzerine hiçbiri birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde yayıp kumaşın mamunun saldığı suyu emmesini sağlıyorum.duruma göre kumaşı değiştiriyorum.

Avlanma esnasında ise 2 konu çok önemli,

İlki eğer uzun atış gerektirmeyen bir avlağa sahip isem 'şamandıralı takımlar dahil',suyu maksimum çekilmiş mamunlardan başlıyorum yem kullanımına.

Suyu çekilmiş olsa bile mamun hafif cıvımış olduğundan iğnede durması zorlaşıyor.lakin uzak atış gerekmemesinden dolayı kullandığım sistem,büyük balık avlarında kullanılan gagalık iğnesi şeklinde gezer bir iğne bağlıyorum ana iğnemin altına.bu gezer iğne ibrişimle bağlandığı için hem misinadan çıkmıyor 'yani balık alabiliyor,' hemde mamunun boyuna göre ayarlanabiliyor.

Ana iğnemi balık cinsine göre 'ki mamun ile genelde kısa pala çapraz delikli iğne kullanıyorum',gezer iğne boyunu ana iğneden çok daha ufak seçiyorum.

Ayrıca burda bir tüyo vermem gerekirse ne olur ne olmaz ibrişimle bağlı gezer iğneye balık oturması ve kaçma ihtimalini engellemek için ise gezer iğneyi delikli seçip ana iğneye giden misinayı bu delikten geçirip üzerini ibrişimle sarıyorum.
    Bu durumda çift iğneli mamunu alt ve üstten rahat takabileceğiniz bir sisteminiz oluyor.
    eğer gezer iğneyi ana iğnenin ters tarafından mamuna takar iseniz atış esanasında bir derece daha dayanıklı oluyor.

2. uygulamam ise uzak atış yapmam gereken noktada yukarıda bahsettiğim sistemi daha büyük iğneler ile hazırlıyarak 2 adet mamunu önlü arkalı 2 iğneli takımıma yerleştiriyorum.

İğne boyları daha büyük olduğundan 2 mamun rahatlıkla iğneler üzerinde duruyor.
    kullanacağım kurşun ağırlığına görede mamunları yem ipi ile sararak sabitliyorum.yanlız yem ipini mamunların baş ve kıç taraflarına sarmak zorundayız,diğer türlü ip ortadan kesiyor yemi.

Bu arada yem ipi bulamadığınız noktada aynı işlevi görmesi açısından herhangibir tuhafiyeye gidip 'geniş ürün yelpazesi olan' lycra iplik sorun.
    En ince ufak makaralara sarılı lycra iplik yem ipi ile aynı işlevi görüyor.
    Bu sayede uzak atış esnasında herhangibir kayıp yaşanmıyor.

Paylaşmak istedim,

Son düzenleme: 12 Kasım 2009
  12. alikemal

paylaşım için teşekkür ederim modum

13. LapinCash

LapinCash

Özgür abi ellerine sağlıkta en gğzeli yeterince alacakın ama sorun uzak bir yere götürcekesin ve orda satılmıyor o zaman fazla alacaksın ondada il günkü gibi olmuyor.Bence Özgür abininkinden gaha iyi fikirler olabilir.Yem iğneden çıkar yoksa.