PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : temizlenmiş balık buzlukta ne kadar saklanabilir?


Muratın Takası
03-09-2006, 15:46
Dedem geçen sene bolca palamut alıp buzluğa stoklamış acaba bozulmuşmudur. Bir sene geçti üstünden çünkü. Bilgilerinizi bekliyorum :)

aynalı81
03-09-2006, 15:55
Dedem geçen sene bolca palamut alıp buzluğa stoklamış acaba bozulmuşmudur. Bir sene geçti üstünden çünkü. Bilgilerinizi bekliyorum :)

Değerli dostum derin dondurucuda saklanan ürünler...Dışarı çıkartılıp buzları çözülmediği sürece, tazeliklerini kaybetmiyorlar bildiğim kadarıyla, Saygılar...

hamdi
03-09-2006, 18:53
evet aynı biliyorum bende yeterki buzluktan çıkmasın çıkıp tekrar koyulursa bozulur..

TAM35SARGOS
03-09-2006, 19:24
Balık nasıl alınır ve saklanır?

Yapacağınız yemeğin tatlı ve sağlıklı olması için balığın alınmasının ve saklanmasının çok iyi bilinmesi gerekir, çünkü kırmızı etlerde olduğu gibi uzun süre dinlendirilmeye ve terbiyeye gelmez. Tazeyken veya tazeliğini muhafaza ederken tüketilmesi gereklidir. Bu nedenle dondurulacak balığın da satın alınırken taze olması gerekir. Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlıyabiliriz.


1. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

2. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.

3. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.

4. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannedersede aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kesinlikle balık alınmamalıdır.

5. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.

6. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.


Balığın alınması kadar saklanması da çok önemlidir. Balıklar genelde oda sıcaklığında(20°C) 20 saat süre ile tazeliklerinden bir şey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız mahallerde bu süre oldukça kısalır. Eğer bu süre 20 saati geçecekse muhakkak temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının +5°C’lık hacminde 3 gün, tek yıldızlı buzdolaplarının buzluklarında ki, buranın sıcaklığı 0 ila -5°C arasındadır, 14 gün saklanabilir. Daha uzun süreli saklamalar muhakkak üç yıldızlı buzdolaplarının -18°C’lık "deep-freeze"lerinde veya bağımsız "deep-freeze"lerde yapılmalıdır. Deep-freeze"lerde saklama süreleri hamsi, sardalya gibi küçük balıklar için 3 ay, 3 ila 4 adedi bir kilo gelen çipura,lüfer gibi balıklar için 5 ila 6 ay. Beheri 1 kilodan büyük balıklar için ise 6 ila 8 aydır. -25°C’lık "deep-freeze"lerde ise bu süre yaklaşık %50 artar.

Balıkların dondurulmadan önce temizlenmesi gerektiğini belirtmiştik. Ancak hamsi, sardalya ve gümüş gibi balıklar bunun istisnasıdır. Bu balıkların temizlenmeden saklanması gerekir. Dondurduğunuz balıkları çözdüğünüz taktirde tekrar dondurmamalısınız bakteri üremesi açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle donduracağınız balıkları aile nüfüsunuza göre iki veya üç kişilik porsiyonları içeren öğünlere bölerek dondurmak yukarıdaki problemin halli için tavsiye edilir. Balığı dondurmadan önce porsiyonlara bölüp aluminyum folyo veya asetat ile ambalajlamalı, ve üzerine balığın cinsini, dondurulduğu tarihi içeren bir etiket (stiker) yapıştırmalısınız. Ambalajları önce buzdolabının 0 ila +5°C’lık bölümünce birkaç saat soğutmalı, bilahare derin dondurucuya koymalısınız. Bu işlem esnasında derin dondurucunuzu "şoklama" konumuna getirmelisiniz.Balığı çözeceğiniz zaman ise, iri balıkları buzdolabının normal kısmına alıp bir gün dinlendirerek çözebilirsiniz. Haşlanmış küçük karidesleri ise hemen sıcak suya atabilirsiniz.

Balıkları dondurmadan önce hafifce tuzlamakta yarar vardır. Eti diriliğini muhafaza eder.

Balıkları donmuş olarak muhafaza ederken dikkat edilecek önemli bir husus ta çözülmüş balıkları tekrar dondurmamaktır.
meltem.gen.tr

TAM35SARGOS
03-09-2006, 19:26
BALIKLAR: buzdalabı derin dondurucu
Yağsız Balıklar 1 gün 6 ay


Yağlı Balıklar 1 gün 3 ay

hamdi
03-09-2006, 19:29
günay bilgilendirmen için sagol...

TAM35SARGOS
03-09-2006, 19:34
günay bilgilendirmen için sagol...
Rica ederim ama yine de biz evde balığı dondurmayalım. Çünkü evde dondurma işlemini yeterli şekilde yapan dondurucular olmadığından bu işlem pek sağlıklı değil ayrıca balığın her zaman taze olarak bulunabildiği bi ülkede yaşıyoruz bu yüzden her zaman taze balıktan yanayım....

darkdream1977
03-09-2006, 22:36
bi şey olmaz ye...
yemezsen gönder ben iyim
çözdürdüğün zaman tüketmen gerek ama...

REİS
03-09-2006, 23:02
Tecrübelere göre derin dondurucuda uzun süre kalan palamut tadını kaybediyor.
uzun süre dediğim, 3-4 ay.
Bir yıllık balık belki yenir de tad verir mi bilemem.
Çinekop lüfer ise daha uzun süre tadını koruyarak kalabiliyor.

Muratın Takası
03-09-2006, 23:54
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler bu durumda balıkları afiyetle yiyebiliriz yani :D

Birahas
04-09-2006, 01:36
Reis baba'ya katılıyoruyum
Balık cinsine göre lezzette farklılık olabilir.
Fakat, Derin dondurucudan alınıp çözüldükten sonra tüketilmeyen ürünlerde sorun olur.
Fakat anında tüketilenlerde sorun olmaz

Look2Me
04-09-2006, 09:46
Dondurucuya konulan balıklar kesinlikle tuzlanmamalıdır. Bilirsiniz ki tuz bir bu çözücü olarak kullanılmaktadır. (Örnek : Yollardaki buzu çözmek için tuz kullanılır) İşte bu yüzden bozulmadan beklemesi için kesinlikle tuz kullanmayın

TAM35SARGOS
05-09-2006, 17:43
bi şey olmaz ye...
yemezsen gönder ben iyim
çözdürdüğün zaman tüketmen gerek ama...

Siz taze olduğunu düşünüp yiyorsunuz fakat balıkta bozulma sadece duyusal yollarla hissedebileceğimiz şekilde belirmez. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca deep freeze de dondurma işlemi 0 ile -5 derece arası kritik bölgenin yavaş geçilmesi sonucu hücrelerde oluşan buz kristallerinin büyük olmasına sebep olur, ve bu büyük buz kristalleri hücre zarını parçalayarak hücre içinde bulunan suda çözülen bileşiklerin çözdürme sırasında kaybına neden olur. ;)

Ghost-rider
21-09-2006, 11:47
peki bu balıklar organları ile mi koyulur buzluğa?

ozanbesinci
12-12-2009, 19:19
biz 5-6 ay buzlıkta saklıyoruz hiç bir şey olmuyor.