PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Levrek balığı, kıyı at çek avındaki bazı önemli noktalar, etkin sahteler

Pages : [1] 2

Vedat Abayoğlu
15-01-2010, 05:47
Değerli dostlarım.
Detaya girmeden maddeler halinde levrek atceği nedir,ne zaman ve nasıl yapılmalıdır sunmaya çalışıyorum.Sorularınızı bekliyor ve hepsine gerekli cevapları veremek için bekliyorum.
1)Levrek bir kıyı balığıdır.Akım zamanı vardır bu ise Kasım başlarından Mart ortalarına kadar sürer.Doruk noktasına Aralık ortalarından Ocak ortalarına kadar olan sürede ulaşır.
2)Mevsimlerin karışması nedeniyle bu sezon bu sürede sanırım bir aylık kadar bir kayma olabilecektir.
3)Levrek atceği uzun süreli bir avdır.Dolayısıyla avcı kullanacağı takımları seçerken,etkin,hafif,güçlü takımlar kullanmalıdır.Yoksa kısa sürede yorulabilir.
4)Avcı levreği nerede araması gerektiğini bilmelidir.Özetle bu yerlerin sabahın ilk ışıklarında mendirek,barınak gibi yerlerin içi yakın çevresinin taranması,Denize ulaşan akarsuların önü yanı ve icabı halinde içi diye tanımlayabiliriz.
Keza bazı kayalıkların etrafı,kumluk,eriştelik yerlerin birleşimleri aranmalıdır.
5)Levrek karambolcu bir balıktır.BU bakımdan kıyı suyunu karıştıran akıntı rüzgarlı ve hafif bulanık sularda en iyi avı verir.Günün her saatinde levrek alınsada sabahın ilk anları daha önemlidir.
6)Levrek gagalı ve çekerken dalan sahtelerden çok su üstü sahtelerine daha istekli saldırır.
7)Avcı iyi gözlemci olmalıdır.Su üstü oynaklarını iyi takip etmeli,tespit ettiğinde o noktaya erişebilir atışlarını gerçekleştirebilmeli,bu esnadada gizlilik ve sessizliğe özen göstermelidir.
8)İcabı halinde fısıltı halinde konuşmalı,eğilerek yada oturarak atış ve çekişlerini yapmalıdır.
9)Bazı bölgeler lodosta bazıları ise sair rüzgarlarda daha iyi av vermektedirler.Burada esas olan kıyı suyunun yatık kalması yerine dalgalı olmasıdır.
10)Yatık havalarda ancak liman ve barınak içi ve yakın çevresinde,oda günün ilk ışıklarında,alaca karanlıkta,genelde tespit edilecek levrek combalakları esnasında av verecektir.Bu uzun süre maalesef devam etmez.
11)Karşıdan gelen rüzgarla bulanan sular,dalgalı denizler levreğin en sevdiği anlar olsada,burada en dikkat edilecek husus,kabaran denizin kıyıya yığma çabasında olduğu muhtelif erişteler,yosunlar gibi objelerden asgari etkilenerek yapılacak atışlar olmalıdır.
12)Bu gibi durumlarda gözle net ayırt edilebilecek kıyı şeridi boyunca yer alan bir görüntü olacaktır.Oda dalgaların kırıldığı yerde oluşan daha bulanık ve takılmaya müsait objeleri taşıyan bölge ile dalgaların ötesinde kalan berrak kısımlardır.Levrekler neredeyse bu hat boyunca aranır ve avlanırlar.İşte avcı bunu iyi bilmeli,icabında suya göğüs yada kasık çizmesi ile bir miktar girmeli,asla dikine mümkün olduğunca uzak atışlar yapma yerine,bu hatta olabildiğince paralel uzun atışlar yapmalıdır.Bu sayede daha uzun levrek suyundan kandırıcısı gelecek ve balık yakalama şansı yükselecektir.
13)Avcı ava başlamadan önce makarasının kalama ayarını güzelce yapmalıdır.Kalama ayarı behemahal kamış ucundan yapılmalıdır.Zira gelen balık buradan çekecektir.Kamışın eğilmesi,sonrasında makara bobininden misinanın sağılması daha sıhhatli olabilecek,iri bir levrekte dahi,balığın yorulup dışarı alınması mümkün olacaktır.
14)Balığı yorduktan sonra asla kamışınızı kaldırarak dışarı almaya kalkmayınız.Bu an hassas bir andır.Böyle yaparsanız vede ince misina kullanıyorsanız,kopma yaşayabilirsiniz.
15)Yanınızda hafif yeterli genişlikte ve gözleri geniş ve kalın misinadan yapılma kepçe bulundurunuz.İnce gözlü ve elyaftan mamul kepçe başınıza dert açar.Aldığınız bir balığın ağzından taşan kandırıcının boşta kalan iğnesi,elyafa iyice dolanır ve bloke olursunuz.
16)En iyi aksiyon nispeten fazla uzun olmayan kamışlarla verilir.Kişinin boy ve kol uzunluğuyla orantılı olarak 2,10 civarı ile 3 00 metre civarı idealdir.
17)Kamışın atar değerleri arasında kalan kulanılacak kandırıcı ağırlıkları avcının daha isabetli ve uzun atışlar yapabilmesine olanak tanıyacaktır.Örneğin 5-20 gr.atışlı bir kamışınız varsa bununla 25-30 gr ağırlıkta bir kandırıcıyı atmakta zorlanırsınız.Bütün hepsine uygun bir kamış olabileceğini sanmıyorum.Değerleri öyle görünsede yanıltıcı olabilecektir.Tutkulu bir leevrek avcısının bence 5-20,10-30,15-40 gibi atarlı kamışlara sahip olması idealdir.Bu sizin zevkinizdir.Maddi endişe taşımamalısınız.
18)Bu av tekniğinde benim ideal makaram Shimanodur.Başka markalarla mukayese etmeye girmem.
19)Özellikle su üstü kandırıcılarda ve aksiyon tekniklerinden WTD'de devri yüksek makara kullanınız.Bu devir oranı 1'e6 veya civarında olmalıdır.
20)Atcek avında kamışınızın yanısıra makaranızında fazla büyük olmaması hafiflik acısından faydalı olacak ve sizin daha uzun süre atcek yapmanızı sağlayacaktır.
21)İdeal makara kafası 2,500 ile 4000 arası olabilir.
22)Şayet uzun atışlarda nihai noktaya varmak istiyorsanız,özellikle cok ince PE misina kullanınız.Burada kalınlık 0,08mm ile 0,12 mm arasında daha etkindir.
23)İp misina türevleri kullanmanın avantajlarının yanısıra dezavantajlarıda olabilir.Bunu asgariye indirmek elinizdedir,Şöyleki;Atışlar sonrasında bir miktar özelliktede rüzgarlı havalarda daha çok olabilecek boş misina sağılacaktır.Burada önemli olan bu boş misinanın sarılmasına özen gösterilmesidir.Bu sayede ilk metreler dahi sıkıca makara sarılabilecek ve müteakip atışlarda kuş gözü gibi düğümlenmelerden arınabilmeniz mümkün olacaktır.Aksi takdirde aşağıda kalacak gevşek sarımlı bir miktar misina müteakip atışlarda kücükte olsa düğümlenecek,bunu acamanız gayet zor olacak ve atışlara devam etmeniz halindede girgite büyüyerek içinden çıkılamaz ve avınıza ara vemenize sebep olacak hale gelecektir.
24)Şu anda piyasada bulunabilen etkli kandırıcılar ise,GES'ler
River2Sea Bubble Pen,River2Sea Rover 98,Lucky Craft Saltwater Sammy2Cultiva su üstü kandırıcıları,River2Sea'nın Target Minnow'larının özellikle HD13 gagalı sahteleri,Rapala markanın Husky Jerk FT'si ayrıca Husky Jerk MU'su keza Rapalanın Skitter Pop'unun Mu serisi,Strike Pronun limon tabir edilen sahteleri yeterli olabilecektir.Elbette Yo-zurinin Pins Minnowlarının 176,177 serileri ile bazı klasik crystal minnowları etkindir.Bunlardan lütfen Floating tabir edilen durağan halde batmayan tiplerini seciniz.
Bulanık sularda ayrıca Albanın Tobby Kaşıklarının 3 No'ları etkin olacaktır.
Lütfen not edinizki bir çırpıda yazdığım bu noktaların haricinde,soracağınız sorularla ilave anlatımlarımda bulunabilirim.
Sevgi ve saygımla kalınız

m-a-v-i
15-01-2010, 06:47
Sevgili Vedat abi, yine çok değerli bilgilerini tek tek detaylandırarak bizlerle paylaşmışsın, ben notlarımı aldım. Uygulamada takıldığım konular olursa seni rahatsız ederim.:)

Ellerin dert görmesin, sağolasın.

En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kal.

DrEjO
15-01-2010, 08:26
Elleriniz dert görmesin, çok değerli ve aydınlatıcı bilgiler.
Ben de bir shimano tutkunu olarak zahmet olmazsa kamış ve makara tavsiyesi istirham ediyorum...

Makara olarak stradic 4000 düşünüyorum.
Olta kamışı olarak ta Catana ve ya ForceMaster 2,70 15-40 gr atarlı düşünüyorum.

Saygı ve selamlar...

uccrow
15-01-2010, 08:48
Sevgili Vedat Abi,
Zamanini ayirip bu kadar degerli bilgileri, bu kadar detayli bizlerle paylastigi icin cok tesekkürler.
Kendine cok iyi bak :)
Münih'ten Canakkale'ye selam ve sevgilerimle..

tamer dursun
15-01-2010, 09:02
sağol vedat abi çok önemli bilgiler müthiş istifade ettim teorik olarak, inşallah pratiğe dökmekte nasip olur.

blueboyfe
15-01-2010, 09:14
Vedat abi sağolasın bilgiler için,

Bende naçizane bir levrek tüyosu vereyim, :eek:
Levrek ararken, bot veya teknede iseniz özellıkle taşlık merada,
Suyun içine ufak bir pet şise sokmanız ve peti eğip bükerek çıkaracağınız minik sesler, özellikle büyük levrek varsa civarda, sesin geldiği yöne doğru merağından gelecektir, ok ;)

LapinCash
15-01-2010, 09:23
Bu bilgilere alkış gerek. ( Şap Şap .. )

halil özkılıç
15-01-2010, 09:36
Vedat abi değerli anlatımın içöin çok teşekkürler. Öğretilerin doğrultusunda güzel bir levrek yakalayacağıma eminim

Haki
15-01-2010, 09:48
Ellerin dert görmesin Vedat abi..bu güzel ve emek verilmiş bilgiler için

çok teşekkürler.Paylaşmak ne kadar güzel bir şey :)

Kısa zamanda sizlerin sayesinde çok şey öğrendim..Sağolun

KSK/34
15-01-2010, 09:54
Sevgili vedat abi ellerine saglık harika bir anlatım.sizinde bildiginiz gibi balıktan çok bizim kanıp aldıgımız bir çok sahte oluyor yada avlakta sık sık sahte degiştirmek gerekebiliyor benim sormak istedigim rapala dügümü yerine ana bedene çok küçük bir klipsli fırdöndü baglasak bu sahtenin yüzüşünü etkilermi.yada siz nasıl bir teknik uyguluyorsunuz.
teşekkürler
serkan

atakule team
15-01-2010, 12:23
vedat baba hep denizde at çek le levrek avlamak istemişimdir bu bilgiler inşallah ileride lazım olacak
engin bilgilerini bizimle paylaştıgın için çok teşekkür ederim :)

autan
15-01-2010, 13:03
Vedat Abi,
Yazdığın bu bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım akın zamanı geçmeden bu bilgilerinizi pratik olarak da dener ve sonuçlarını bu forumda sizlerle paylaşırım.

nejat vardar
15-01-2010, 13:19
Vedat abi çok değerli bilgiler ışığında alınacak tum levrekler eminim size ithaf edilecektir. Gelecek her raporun sizi ne kadar mutlu edeceğini tahmin ediyor, heyecanla bekleyeceğinize inanıyorum. Saygılar çok kıymetli ustam:)

tropehus
15-01-2010, 13:48
vedat abi sayende bu balıga ozel bır ılgım olustu ve gecen hafata bu balık ıcın ılk 200kilometre yolumu yaptım ama lodosun gazabına yenık dustum en kısa zamanda bu bılgı bırıkımlerımı levrek olarak sıze sunucam saygılar.

kadrikalemci
15-01-2010, 14:28
Bu değerli bilgilerle, artık geriye rastgele deyip; alıp sahtelerimizi; avlaklara koşmak kalıyor. Yılların biriktirdiği eşşiz tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için cok teşekkür ederim. Saygılarımla

aTomKarinca
15-01-2010, 15:42
Vedat abi cok tesekkurler emegine eline saglık.. sizler olmasanız bizler nasıl aydınlanırdık.. nasıl ögrenirdik.. iyiki varsın abi saygılar...

murat kayadelen
15-01-2010, 16:49
Vedat abi, yine çok deyerli bilgiler ve çok değerli bir paylaşım. Eline , emeğine sağlık..

korni
15-01-2010, 18:31
abi değerli bilgiler için teşekkürler..:)

zapkinoz
15-01-2010, 18:59
sevgili vedat abi verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim bende yarın şilede levreğe gitmeyi düşünüyordum acaba nasıl yakalarım diye çok iyi bir tesadüf oldu bu verdiğin bilgiler çok sağol abi yazan ellerin dert görmesin senin abilerimizden öğreneceğimiz çok şeyler var sağlıcakla kal.

wildyaban
15-01-2010, 19:41
Zaten sizin levrek avı konusundaki yazılarınızı okuya okuya bu aşka düştük Millet ne ediyorsun desede sahtelerin gagasını kestik raglou atmak için içine su doldurulan şamandıralar arayıp bulduk Deniz kıyısına gidebildiğimiz sürece, kıyı şehirlerindeki şantiyelerde iş çıktığında levrekten başka balık peşinde koşmaz olduk Sayenizde 3-5 iri epey de orta halli levrek tuttuk
başından sonuna teşekkür ederim

müsadenizle çözemediğim bir konuda sizin önerinizi almak istiyorum

özellikle batıkaradeniz kıyılarında özel bazı zamanlarda denize 3-5 metre yüksekten bakan yarlarda çapari atarken önümüzden devasa boyutta ve 10-20 den başlayıp 200-300 balığa kadar değişen kalabalık levrek alayları geçiş yapıyor

ne kadar saklansak, tedbirli davransakta bunların ilgisini sahteye çekemedim, şamandıralı oltayla canlı yılarya taktım dönüp bakmadı, gezer oltalara bırakmalara canlıbalık taktım dokunmadılar

3 lü 5 li gruplar saldırgan oluyor, her şeye vuruyor ama bu kalabalık balık burnunun doğrultusunda ve yüzeyden 1-2 m derinden geçip gidiyor

sizce ne yapmamız lazım hangi sahteyi hangi zamanda hangi aksiyonla çekmemiz lazımki bu balıkların ilgisini oltaya çekelim

cevabınız için şimdiden teşekkürler

hayali_53
15-01-2010, 21:11
Vedat amca bende senin yazılarını okuya okuya ve verdiğin güzel bilgilerle akıcı anlatımınla levrek işine baya merak saldım. ben heybeliadada oturuyorum ve burada denemek istiyorum 15 kadar ragot sahte edindim bunlarla, rapalayla birde canlı teke ile denemek istiyorum sence hangisi üzerinde yoğnlaşmalıyım ve vereceğin diğer tavsiyeleri merakla bekliyorum şimdiden teşekkürler vakit ayırırsan sevinirim. Selamlar....

fup
15-01-2010, 21:15
Vedat amca emeğine sağlık.

Ben, şu sahte aç çek yapılırken kurşun takılır mı takılmaz mı konusunu tam çözemedim. Boğaz vs. akıntılı ve derin sularda mı kurşun kullanmak lazım? Kurşun kullanmamak daha mı avantajlıdır? Kurşun balığı ürkütür mü? Sırf levrek için değil genel olarak sahte at çekle avlanabilecek tüm balıklar için cevaplamanı rica ederim.:rolleyes:

Tşk.

Faysal

gtatas
16-01-2010, 12:02
Sevgili Vedat abi, bizlere her ortamda deneyimlerinizi aktarıyor ve sıkılmadan tüm sorularımızı cevaplıyorsunuz.Bizler bilgiye ve öğrenmeye aç balık sevdalıları olarak sizin takipçiniz olacağız.Bizlere yaklaşımınız için çok teşekkürler.Allah sizi başımızdan eksik etmesin sevgi ve saygılar.

alcedo
16-01-2010, 12:32
Vedat Abi eline emeğine sağlık... Yazdığın tüm konuları hatmeder şekilde okuyorum...

safak-6161
21-01-2010, 11:35
çok sağolun. rast gele...............

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 17:43
Sevgili Vedat abi, yine çok değerli bilgilerini tek tek detaylandırarak bizlerle paylaşmışsın, ben notlarımı aldım. Uygulamada takıldığım konular olursa seni rahatsız ederim.:)

Ellerin dert görmesin, sağolasın.

En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kal.

Sevgili Kardeşim Yasin
Sanırım mevcut fiziğinle,levrek avında şart olan,çeviklik,dayanıklılık,eliçabukluk gibi fiziksel şartlara çok güzel uyum gösterbileceksin.Ben son zamanlarda dahada artan göbeğim ve yaşım itibariyle uzun süreli avlarda yorulmaya başladım.Ama tekne üzerisinde eski hüviyetime kavuşabiliyorum.
Açık deniz avlarında son günlerde inanılmaz balıklar aldık.Bunlar levrek aşkını neredeyse ikinci plana atacak ölçüde.Ben ise paylaşmaya çekiniyorum.Belki kıyısından,berisinden birşeyler yollayabilirim.
Levrek konusunda soracağın her soru bana sevinc verir,Rahatsızlık söz konusu bile olmaz.Keşke sende diğer kardeşlerimde bana bu konuda akıllarına gelen herşeyi,yöntemleri,daha detaylı anlatmamı,takımları,sahteleri,alternatif yöntemleri sorsanızda bende güzelce anlatsam.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 17:51
Ben de bir shimano tutkunu olarak zahmet olmazsa kamış ve makara tavsiyesi istirham ediyorum...

Olta kamışı olarak ta Catana ve ya ForceMaster 2,70 15-40 gr atarlı düşünüyorum.

Saygı ve selamlar...

Sevgili Kardeşim Tamer
İlgi ve yorumuna çok teşekkürler.
Bahsettiğin makara ve kamışlar levrek kıyı atçeği için en önde gelen takımlardır.Kısa sürede edinip neticelerini almanı diliyorum.
Halihazırda ben Stradic 4000,Exage 4000 FB,Seido 3000SFA, Penn Sargus 2500
gibi makaralarla,Shimano Bassterra,Alivio,Nexave,Lineaffe Mamba gibi atarları 5_20 ile 15-50 gr arası olan muhtelif kamışlar kullanmaktayım.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 17:54
Sevgili Vedat Abi,
Zamanini ayirip bu kadar degerli bilgileri, bu kadar detayli bizlerle paylastigi icin cok tesekkürler.
Kendine cok iyi bak :)
Münih'ten Canakkale'ye selam ve sevgilerimle..

Sevgili KardeşimUğur
Zamanı bol olan birisiyim.Aynı zamanda bildiklerini,tecrübelerini,güncel ve geçmiş avlarını aktarmayı,sorulanlar olabildiğince detaylı cevaplar vermekten büyük keyf alanda birisiyim.
İlgi ve yorumlarına ise ayrıca teşekkür ediyorum.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 17:56
sağol vedat abi çok önemli bilgiler müthiş istifade ettim teorik olarak, inşallah pratiğe dökmekte nasip olur.

İnşallah pratikte netice alacaksın sevgili Tamer.Bu durum ise beni elbette çok sevindirecektir.
İlgi ve yorumlarına teşekkür ediyorum.
Sevgiyle kal

halil özkılıç
21-01-2010, 17:58
Merhabalar Vedat amca,

İstanbulda Levrek yakalamak isteyen acemi bir amatörüm, havalar nedeni ile gidip levrek bulmayı umduğum merada atış yapamadım. Sormak istediğim kalama ayarının nasıl yapılması gerektiği hususunda, Surf kamış ve makine ile kıyıdan atış yapıcam, sizin kullandığınız özel bir kalama ayarı var mıdır veya bu kalama ayarı ne şekilde yapılmalıdır? forumda arastırdım fakat ne şekilde olacağından çok ne demek olduğu hususunda acıklamalar yapılmış, üstün deneyimlerinizden faydalanmak isterim

Saygı ve Sevgilerimle

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 17:58
Vedat abi sağolasın bilgiler için,

Bende naçizane bir levrek tüyosu vereyim, :eek:
Levrek ararken, bot veya teknede iseniz özellıkle taşlık merada,
Suyun içine ufak bir pet şise sokmanız ve peti eğip bükerek çıkaracağınız minik sesler, özellikle büyük levrek varsa civarda, sesin geldiği yöne doğru merağından gelecektir, ok ;)

Sevgili Kardeşim Emin
Levreğin sese duyarlı ve tepki veren bir balık olduğu malum.Bazı kandırıcılarımın ses verme özelliğide var.Onlara gelen tepkiler ise gayet müspet.Hatırlattığın için teşekkürler.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:00
Vedat abi değerli anlatımın için çok teşekkürler. Öğretilerin doğrultusunda güzel bir levrek yakalayacağıma eminim

İnşallah yakalayacaksın sevgili Halil.

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:01
Ellerin dert görmesin Vedat abi..bu güzel ve emek verilmiş bilgiler için

çok teşekkürler.Paylaşmak ne kadar güzel bir şey :)

Kısa zamanda sizlerin sayesinde çok şey öğrendim..Sağolun

Haklısın sevgiliHakan.Anlattıklarımın işe yarar olabildiği görmek ise dahada güzel.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:07
Sevgili vedat abi ellerine saglık harika bir anlatım.sizinde bildiginiz gibi balıktan çok bizim kanıp aldıgımız bir çok sahte oluyor yada avlakta sık sık sahte degiştirmek gerekebiliyor benim sormak istedigim rapala dügümü yerine ana bedene çok küçük bir klipsli fırdöndü baglasak bu sahtenin yüzüşünü etkilermi.yada siz nasıl bir teknik uyguluyorsunuz.
teşekkürler
serkan

Sevgilikardeşim Serkan
Şayet sakince,fazla hırslanmadan,acele etmeden avlanmak niyetindeysem,birde fazla mesafe katetmeden,liman ve mendirek dolaylarında avlanıyorsam,o gün kullanacağım sahte yemlerin etkinliğide tamsa,kandırıcılarımın ikinci halkasınıda çıkarır,özenle Rapala düğümüyle bağlarım.İkinci bir takımımıda aynı şekilde hazırlar yedekte tutar,icabı halinde onuda devreye sokarım.
Ancak yabancı bir meradaysam,balığın tepkilerini sıkca ölçmek için,bu kere uygun klipsler kullanırım.Klipsli fırdöndüleri genelde kullanmasamda,ağırlıkları rapala aksiyonuna menfi tesir etmeyecek küçüklerini kullanabilirsiniz.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:11
vedat baba hep denizde at çek le levrek avlamak istemişimdir bu bilgiler inşallah ileride lazım olacak
engin bilgilerini bizimle paylaştıgın için çok teşekkür ederim :)

İnşallah o gün yakında gelir ve güzel neticeler alırsın sevgili Hüseyin.
Bildiğim herşeyi aktarmak benim için zevktir.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:12
Vedat Abi,
Yazdığın bu bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım akın zamanı geçmeden bu bilgilerinizi pratik olarak da dener ve sonuçlarını bu forumda sizlerle paylaşırım.

İnşallah o gün yakında gelir sevgili Görkem,bizleride sevindirirsin.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:15
Vedat abi çok değerli bilgiler ışığında alınacak tum levrekler eminim size ithaf edilecektir. Gelecek her raporun sizi ne kadar mutlu edeceğini tahmin ediyor, heyecanla bekleyeceğinize inanıyorum. Saygılar çok kıymetli ustam:)

Sevgili Kardeşim Nejat
Sen hakiki ve gercek bir dostsun.Yüreğimdeki yerin baki kalacaktır.
Şayet yazdıklarım işe yararda sonuclarınıda beraberce görebilirsek gercektende kendi yakaladığımdan çok sevinirim.
Gözlerinden hasretle öpüyorum.

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:17
vedat abi sayende bu balıga ozel bır ılgım olustu ve gecen hafata bu balık ıcın ılk 200kilometre yolumu yaptım ama lodosun gazabına yenık dustum en kısa zamanda bu bılgı bırıkımlerımı levrek olarak sıze sunucam saygılar.

İnşallah birgün,doğru yerde, doğru şartlarda olabilip çok güzel neticeler alabileceksin.Bu durum ise beni çok sevindirecektir sevgili Sedat.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:20
Bu değerli bilgilerle, artık geriye rastgele deyip; alıp sahtelerimizi; avlaklara koşmak kalıyor. Yılların biriktirdiği eşşiz tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için cok teşekkür ederim. Saygılarımla

Sevgili Kardeşim Kadri
Muratla birlikte cok iyi bir ikili oluşturursunuz.Lütfen levrek avında gerekli istihbaratları edinip,doğru zamanı ve şartları olabildiğince isabetli secip avlaklara o zaman gidiniz.
İlgi ve yorumlarına ise teşekkür ediyorum.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:24
Vedat abi cok tesekkurler emegine eline saglık.. sizler olmasanız bizler nasıl aydınlanırdık.. nasıl ögrenirdik.. iyiki varsın abi saygılar...

Sevgili Kardeşim Yavuz.
İnşallah anlattıklarım netice almanıza yardımcı olabilecektir.Yoksa ne değeri kalırki.Ben ise her sorduğunuzu cevaplamaya devam edeceğim.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:25
Vedat abi, yine çok deyerli bilgiler ve çok değerli bir paylaşım. Eline , emeğine sağlık..

İgli ve yorumlarına cok teşekkürler sevgili Murat

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:26
abi değerli bilgiler için teşekkürler..:)

Sağol Sevgili KOral

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:28
sevgili vedat abi verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim bende yarın şilede levreğe gitmeyi düşünüyordum acaba nasıl yakalarım diye çok iyi bir tesadüf oldu bu verdiğin bilgiler çok sağol abi yazan ellerin dert görmesin senin abilerimizden öğreneceğimiz çok şeyler var sağlıcakla kal.

İnşallah denemelerinde başarılı neticeler alırsın sevgili Ramazan.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:36
Zaten sizin levrek avı konusundaki yazılarınızı okuya okuya bu aşka düştük Millet ne ediyorsun desede sahtelerin gagasını kestik raglou atmak için içine su doldurulan şamandıralar arayıp bulduk Deniz kıyısına gidebildiğimiz sürece, kıyı şehirlerindeki şantiyelerde iş çıktığında levrekten başka balık peşinde koşmaz olduk Sayenizde 3-5 iri epey de orta halli levrek tuttuk
başından sonuna teşekkür ederim

müsadenizle çözemediğim bir konuda sizin önerinizi almak istiyorum

özellikle batıkaradeniz kıyılarında özel bazı zamanlarda denize 3-5 metre yüksekten bakan yarlarda çapari atarken önümüzden devasa boyutta ve 10-20 den başlayıp 200-300 balığa kadar değişen kalabalık levrek alayları geçiş yapıyor

ne kadar saklansak, tedbirli davransakta bunların ilgisini sahteye çekemedim, şamandıralı oltayla canlı yılarya taktım dönüp bakmadı, gezer oltalara bırakmalara canlıbalık taktım dokunmadılar

3 lü 5 li gruplar saldırgan oluyor, her şeye vuruyor ama bu kalabalık balık burnunun doğrultusunda ve yüzeyden 1-2 m derinden geçip gidiyor

sizce ne yapmamız lazım hangi sahteyi hangi zamanda hangi aksiyonla çekmemiz lazımki bu balıkların ilgisini oltaya çekelim

cevabınız için şimdiden teşekkürler

Sevgili Kardeşim Erdem
Kim ben levreğin bütün sırlarını çözdüm,elimden zor kurtulurlar derse büyük yanılgıya düşer.Bilinen denenen,netice alınan yöntemler üzerinde israr etmek lazımdır.
Anlattığın durumun izahatını şu şekilde yapmak isterim.
Bu şekildeki bir sürü akımında,genellikle yumurta dökme aşamasına gelmiş büyük bir kac dişi levreğin peşinde,genelde daha küçük boyutta ama daha fazla sayıda erkek lşevrek dolaşırlar.Bunlar o safhalarda uygun bir yumurta dökme alanı aramaktadırlar.Genelde sahtelere pek itibar etmeselerde kimi zaman cazip bir tabii yeme ilşgi duyduklarıda olur.Yumurta dökme ve döllenme safhasından sonra ise yoğun olarak beslenmeye başlayacaklardır.İşte bu ana denk gelinirse iyi netice alınacaktır.
Böylesine yeme ilgisiz büyük bir levrek sürüsühakiki amatör bir avcıyı kızdırmak yerine sevindirmelidir.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
21-01-2010, 18:47
Vedat amca bende senin yazılarını okuya okuya ve verdiğin güzel bilgilerle akıcı anlatımınla levrek işine baya merak saldım. ben heybeliadada oturuyorum ve burada denemek istiyorum 15 kadar ragot sahte edindim bunlarla, rapalayla birde canlı teke ile denemek istiyorum sence hangisi üzerinde yoğnlaşmalıyım ve vereceğin diğer tavsiyeleri merakla bekliyorum şimdiden teşekkürler vakit ayırırsan sevinirim. Selamlar....

Sevgili Kardeşim Yusuf
Bu yazına şu şekilde cevap vermek istiyorum.
2 sene kadar öncesinde Heybeliada Askeri lisesinde,sonradan anladığımıza göre,orada görevli bir arkadaşımız,oralardan daha ilk denemesinde,detayıyla anlattığım şeffaf şamandra önüne takılan silikon roglou kandırıcısıyla 4 kg'lık bir levreği almış ve diğerinide misinasını koparttırarak kacırmıştı.Belki bazı kardeşlerimiz hatırlayacaklardır.Bu arkadaş sonraki denemelerindede güzel levrekler alabilmişti.Sonradan yoğun ilgi ve sorular yüzünden forum ortamlarına yazmaz olmuştu.
Hemen yakaladığı sahanın önlerinde,olaydan kısa bir süre sonrasında,Büyükadanın meşhur Ermeni asıllı balıkcı iki kardeşimle tekneyle eşkina ve istakaroz yakalama imkanım olmuş av esnasındada onlara neden buralarda levrek denemiyorsunuz demiştim ve denemelerini önermiştim.
Sonradan canlı teke ile harika neticeler almaya başladılar.İmkanın dahilinde hiçolmazsa oralara en yakın yerlerde denemelerde bulunursan ve bundada istikrarlı davranırsan,levrek mevsiminde netice alabileceğini sanıyorum.
Sevgiyle kal

DrEjO
22-01-2010, 07:51
Merhabalar Vedat amca,

İstanbulda Levrek yakalamak isteyen acemi bir amatörüm, havalar nedeni ile gidip levrek bulmayı umduğum merada atış yapamadım. Sormak istediğim kalama ayarının nasıl yapılması gerektiği hususunda, Surf kamış ve makine ile kıyıdan atış yapıcam, sizin kullandığınız özel bir kalama ayarı var mıdır veya bu kalama ayarı ne şekilde yapılmalıdır? forumda arastırdım fakat ne şekilde olacağından çok ne demek olduğu hususunda acıklamalar yapılmış, üstün deneyimlerinizden faydalanmak isterim

Saygı ve Sevgilerimle

Bir kardeşimizde kaloma ayarı hakkında sormuş ustam buda merak edilen ve hepimiz tarafından öğrenilmesi gereken bir konudur. Yardımlarınızı ve değerli bilgilerinizi beklemekteyiz.

Selamlar...

DrEjO
22-01-2010, 08:13
Sevgili Kardeşim Tamer
İlgi ve yorumuna çok teşekkürler.
Bahsettiğin makara ve kamışlar levrek kıyı atçeği için en önde gelen takımlardır.Kısa sürede edinip neticelerini almanı diliyorum.
Halihazırda ben Stradic 4000,Exage 4000 FB,Seido 3000SFA, Penn Sargus 2500
gibi makaralarla,Shimano Bassterra,Alivio,Nexave,Lineaffe Mamba gibi atarları 5_20 ile 15-50 gr arası olan muhtelif kamışlar kullanmaktayım.
Sevgiyle kal

Ben de verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Geçtiğimiz aylarda surf takımlarımı yenilediğim için at-çek takımını edinmek için birkaç ay daha beklemeliyim sanırım. BeastMaster surf kamışı , Catana Mormora makara olarakta ultegra 4500 ve nexave 6000 edindim bunlar da balık malzemeleri bütçemi sıfırladı haliyle. at - çek makaram stradic ve / veya biomaster olacak
ama kamış için gel - git lerim inanılmaz var catana mı forcemaster mı bassterra mı omu bumu aklım karışık fazlasıyla...

Vedat Abayoğlu
22-01-2010, 08:37
Vedat amca emeğine sağlık.

Ben, şu sahte aç çek yapılırken kurşun takılır mı takılmaz mı konusunu tam çözemedim. Boğaz vs. akıntılı ve derin sularda mı kurşun kullanmak lazım? Kurşun kullanmamak daha mı avantajlıdır? Kurşun balığı ürkütür mü? Sırf levrek için değil genel olarak sahte at çekle avlanabilecek tüm balıklar için cevaplamanı rica ederim.:rolleyes:

Tşk.

Faysal

Sevgili Kardeşim Faysal
Bazen sorulan soruları atladığım,bazende birden fazla cevap yazdığım olabiliyor.
Tekrar yazmak en iyisi.
Uzağa ve derine atabilmek için,örneği sadece İstanbul Boğazı avcılarında görülebilen,şahsımın sıyırtma kurşunu önüne bağlayarak ilk deneyen olduğunu sandığım bu yöntemde surf kamış,surf makara olabildiğince ince misina,şok misina 200 gr'a kadar kurşun,genelde 5 cm'lik rapalalarla avcılık yapılmaktadır.Yurdumuzunda Avrupa ve Amerikanında avcılarında böylesine bir yöntem olduğunu ve uygulandığını hiç duymadım.
Zaten levrek atceğinde bu yöntem asla denenmemeli ve akla gelmemelidir bile.Kerelerce anlattığım üzere levrek kıyı balığıdır ve genelde kara kıyı dediğimiz kara şeridine yakın bölge boyunca av vermektedir.Sırf rapalaların bile gagaları dibe takılmasın amacıyla kesilirken birde kurşun kullanma sonucu fiyasko olacak bir uygulamadır.
Ancak kıyı şeridinden hemen başlayan birkac metre derinlik varsa levrek haricinde,lüfer,palamut veya sair avcı balıkların avı yapılacaksa pekala kurşun kullanılabilecektir.B u av esnasında levrekte gelebilir,ancak tesadüfi sayılmalıdır.
Sevgiler

Vedat Abayoğlu
22-01-2010, 08:42
Sevgili Vedat abi, bizlere her ortamda deneyimlerinizi aktarıyor ve sıkılmadan tüm sorularımızı cevaplıyorsunuz.Bizler bilgiye ve öğrenmeye aç balık sevdalıları olarak sizin takipçiniz olacağız.Bizlere yaklaşımınız için çok teşekkürler.Allah sizi başımızdan eksik etmesin sevgi ve saygılar.

Sevgili Kardeşim Gürcan
Aslında her şey karşılıklıdır.Sizin sevgi ve saygınızın değeri,benim sunumlarımın değerinden yüksektir.En azından ben böyle hissediyorum.
Sizler var oldukca en büyük çabam sizlere layık,yardımcı,bu konuda yol gösterici olacaktır.
Sevgiyle kalınız.

Vedat Abayoğlu
22-01-2010, 08:43
Vedat Abi eline emeğine sağlık... Yazdığın tüm konuları hatmeder şekilde okuyorum...

İnşallah birgün işine yarayacaklardır sevgili Ümit

Vedat Abayoğlu
22-01-2010, 08:44
çok sağolun. rast gele...............

Sende sevgili Şafak

Vedat Abayoğlu
22-01-2010, 09:01
Merhabalar Vedat amca,

Saygı ve Sevgilerimle

Sevgili kardeşim Halil
Bir kere şayet muhtelif kandırıcıları kullanıpta levrek avlama niyetindeysen Surf kamışın buna uygun olmadığını düşünmelisin.Zira kandırıcı ağırlığıya bir kamışın atar değerleri en azından birbirine yakın olmalıdır.Uzun bir kamışla kandırıcıya gerekli aksiyon veremek hayli zordur.Böylesine bir takım uzun sürebilecek levrek atceğinde avcıyı cok yorar ve bezmesine sebep olur.
Bu konuda hem benim ve hemde bazı kardeşlerimin anlatımları vardır.Onlardan yararlanabilirsin.
Gelelim kalama ayarına.En basit manası kullanılan miisinanın kaldırma gücüne erişmeden,yani kopma noktasına gelmeden,balığın ağırlığıyla,kurtulma çabalarıyla,son anda yapabileceği ani deparlarıyla iyice yük binecek olan misinanın dedeiğim gibi kopma noktasına gelmeden,kullanılan makaranın misina vermesidir.
Bu ayar kimi makaralarda üstten,kimisindede alttan ayarlanır.
En sıhhatli kaloma ayarı,kamışın dışından,sanki balık yakalanmışta çekiştiriyoırmuş gibi bir güç uygulayarak yapılanıdır.Avcıların çoğu,hatta ben bile tembellik edip hemen makaranın üstünden makara sağmaya başladığı anda ayarı yapabilmekteyiz.Bu doğru bir ayar değildir.Zira kullanılan kamışın eğilmeside bir nevi kalomadır ve sonrasında güç makaraya iletilecektir.Yani kamış ucundan yapılanla makaranın hemen üstünden yapılan ayarlar birbirinin asla aynısı değildir.Yanlış yapılan ayar özellikle büyük balık geldiğinde misinanın kopmasına sebep olabilir.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
22-01-2010, 09:10
Bir kardeşimizde kaloma ayarı hakkında sormuş ustam buda merak edilen ve hepimiz tarafından öğrenilmesi gereken bir konudur. Yardımlarınızı ve değerli bilgilerinizi beklemekteyiz.

Selamlar...

Sevgili Kardeşim Tamer
Gerekli izahatı demin kardeşimize verdim.
Yanlız şu noktayı unutmuşum.Kaloma ayarı kamış dışından sanki balık yakalanmışta çekiyormuş gibi yapılırken,misina ya dışta bir yere sabitlenmeli yada bir arkadaştan eliyle tutması ve arada çektirmesi istenmeli ve bu durumda ayarlanmalıdır.
Kimi halde balık iyice yorulduktan sonra dışarı alma esnasında verilen kalama dolayısıyla makara bobini kol cevrilsede boşa döner ve balığı dışarı almak zorlaşır.Bu halde avcı makarasının ayarını iyice bilmelidirki,kalomayı kapatırken fazlaca sıkmasın.Yoksa aşırı kapatılan ayar,balığın son deparında fazla gelir ve misina kopabilir.En iyisi makara kolu cevrilirken kamışı tutan elin bir veya birkac parmağıyla dönmekte olan misina sarılı bobine baskı uygulanması ve bu şekildeçekilmesidir.
Ancak misina kalınsa ve kamışta çok sağlamsa paldır,küldürde olsa kalamna kapatılır ve balık apatopar dışarı alınabilir.Böylesine çekişlerin ise fazlaca zevki olamaz.Zaten balıkta kalın takıma daha az gelir.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
22-01-2010, 09:13
Ben de verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Geçtiğimiz aylarda surf takımlarımı yenilediğim için at-çek takımını edinmek için birkaç ay daha beklemeliyim sanırım. BeastMaster surf kamışı , Catana Mormora makara olarakta ultegra 4500 ve nexave 6000 edindim bunlar da balık malzemeleri bütçemi sıfırladı haliyle. at - çek makaram stradic ve / veya biomaster olacak
ama kamış için gel - git lerim inanılmaz var catana mı forcemaster mı bassterra mı omu bumu aklım karışık fazlasıyla...

Hangisi olursa olsun iyidir.

DrEjO
22-01-2010, 09:16
Hangisi olursa olsun iyidir.

Nazik cevaplarınız için teşekkürler...

jimmyvega
22-01-2010, 09:34
Vedat abi, bizlerle paylaştığın müthiş tecrübe ve bilgilerin için çok teşekkür eder, ellerinden öperim. Ben mersinde balık avlamaya çalışan bir acemiyim. Şu ana kadar sadece klasik 2'li dip takımından başka bir takım kullanmadım(nedeni pek bilgi sahibi olmamamdır). Ve en çok tutmak istediğim balıkta levrektir. Vermiş olduğun bilgilerden yola çıkarak ilk fırsatta gidip at-çeke uygun kamış makine ve rapala almak olacak. Biraz araştırma yapmıştım ve önerilenler arasında makine olarak Shimano catana 4000fa diye bi makine var kamış olarakta shimano veya lineaeffe 2,70 lik 15-40 g atarlı teleskopik carbon kamış vardı. Makineyi bende beğendim ancak kamış konusunda kararsızım acaba 2,70 çok mu uzun yoksa iyimidir. Engin tecrübelerinizden bu konuda da yararlanmak isterim.
Şimdiden teşekkürler.

point.shot
22-01-2010, 09:48
Vedat abi süpersin, resmen hepimize levrek sevgisini aşılıyorsun. Her konuda bilgi ve birikimlerini bekliyoruz, selamlar..

halil özkılıç
22-01-2010, 10:16
aydınlatıcı bilgilerin için çok Teşekkürler ederim
Vedat amca

hayali_53
22-01-2010, 18:20
aydınlattığın için teşekkürler Vedat amca o arkadaşın avını nette buldum ve inceledim tekrar teşekkürler:D

alikemal
22-01-2010, 19:07
eline sağlık vedat usta çok güzel ve yararlı bi yazı olmuş taktir ettim

Vedat Abayoğlu
26-01-2010, 10:05
Vedat abi, bizlerle paylaştığın müthiş tecrübe ve bilgilerin için çok teşekkür eder, ellerinden öperim. Ben mersinde balık avlamaya çalışan bir acemiyim. Şu ana kadar sadece klasik 2'li dip takımından başka bir takım kullanmadım(nedeni pek bilgi sahibi olmamamdır). Ve en çok tutmak istediğim balıkta levrektir. Vermiş olduğun bilgilerden yola çıkarak ilk fırsatta gidip at-çeke uygun kamış makine ve rapala almak olacak. Biraz araştırma yapmıştım ve önerilenler arasında makine olarak Shimano catana 4000fa diye bi makine var kamış olarakta shimano veya lineaeffe 2,70 lik 15-40 g atarlı teleskopik carbon kamış vardı. Makineyi bende beğendim ancak kamış konusunda kararsızım acaba 2,70 çok mu uzun yoksa iyimidir. Engin tecrübelerinizden bu konuda da yararlanmak isterim.
Şimdiden teşekkürler.

Sevgili Kardeşim Erkan
İlkönce sana gelecek avlarında başarılar diliyorum.
Bir spin kamış seciminde bence kişinin tercihine uygun olarak 2 metreyle 3metre arasındaki,atarlarıda genelde kullanılacak sahtelerin ağırlığıyla orantılı kamışlar secilmelidir.Elbette shimano bu konuda lider gibi görünsede bahsettiği markada iyi bir seçimdir ve hatta ben bu aralar her ikisinide zevkle kullanmaktayım.
Tecrübelerime dayanarak demeliyimki,şayet bir kamış nispeten daha kısaysa, sahtelere gerekli aksiyonları vermek daha net ve kolay olacaktır.
Yani 2,40 gibi bir kamış ideal denilebilirsede daha uzunlarınada alışılır ve başarı sağlanır.
Aslında kişi kendi fiziki yapısına uygun olanını secerse daha rahat eder.
Daha uzun boy ve kol yapısı daha uzununu kullanmakta fayda sağlar.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
26-01-2010, 10:06
Vedat abi süpersin, resmen hepimize levrek sevgisini aşılıyorsun. Her konuda bilgi ve birikimlerini bekliyoruz, selamlar..

Elimden geldiğince konunun üstünde duracak ve anlatımlarıma resimleriyle birlikte devam edeceğim sevgili Rıfat

Vedat Abayoğlu
26-01-2010, 10:07
aydınlatıcı bilgilerin için çok Teşekkürler ederim
Vedat amca

Bende ilgine teşekkür ediyorum sevgili Halil

Vedat Abayoğlu
26-01-2010, 10:07
aydınlattığın için teşekkürler Vedat amca o arkadaşın avını nette buldum ve inceledim tekrar teşekkürler:D

Birşey değil sevgili yusuf

Vedat Abayoğlu
26-01-2010, 10:08
eline sağlık vedat usta çok güzel ve yararlı bi yazı olmuş taktir ettim

Sağol sevgili Ali Kemal

kadrikalemci
04-02-2010, 19:32
Sevgili Kardeşim Kadri
Muratla birlikte cok iyi bir ikili oluşturursunuz.Lütfen levrek avında gerekli istihbaratları edinip,doğru zamanı ve şartları olabildiğince isabetli secip avlaklara o zaman gidiniz.
İlgi ve yorumlarına ise teşekkür ediyorum.
Sevgiyle kal

evet abi. ying ve yang gibi uyumluyuzdur :D :D :D

_ARES_
11-02-2010, 17:44
sevgili vedat abi;henüz tanışma fırsatımız olmadı fakat verdiğin bilgileri,tavsiyeleri yakından takip ediyorum.ben av zamanları gelince çanakkale'ye gelip oradaki meraları gezip avlanıyorum.lüfer,kofana ve özellikle bu son iki yıldır levreğe çok merak saldım.bir sonraki gelişimde uygun olursanız sizinle tanışıp ayırdığınız vakit boyunca sohbet etmek isterim.selamlar ve saygılar.

eskina_man
12-02-2010, 10:01
Vedat abi, ruhuna sağlık, güzel ve arşiv olacak bir paylaşım, teşekkürler,

At-çek ile ilgili bana katkıların büyüktür, yardımlarının devamını ümit eder, saygılar dilerim

Vedat Abayoğlu
20-02-2010, 04:48
evet abi. ying ve yang gibi uyumluyuzdur :D :D :D

Ha anladım Dev Pandalar:)

Vedat Abayoğlu
20-02-2010, 04:49
sevgili vedat abi;henüz tanışma fırsatımız olmadı fakat verdiğin bilgileri,tavsiyeleri yakından takip ediyorum.ben av zamanları gelince çanakkale'ye gelip oradaki meraları gezip avlanıyorum.lüfer,kofana ve özellikle bu son iki yıldır levreğe çok merak saldım.bir sonraki gelişimde uygun olursanız sizinle tanışıp ayırdığınız vakit boyunca sohbet etmek isterim.selamlar ve saygılar.

Buna çok sevinirim sevgili Gökcen,istediğin kadar sohbette ederiz,balığa bile çıkarız.
Sevgiyle kal

Vedat Abayoğlu
20-02-2010, 04:51
Vedat abi, ruhuna sağlık, güzel ve arşiv olacak bir paylaşım, teşekkürler,

At-çek ile ilgili bana katkıların büyüktür, yardımlarının devamını ümit eder, saygılar dilerim

Sevgili Kardeşim Murat
Bu konularda benden ne istersen yerine getiririm.
Hayli iştişare etmemiz gereken noktalar vardır.
Sevgiyle kal

TurkerK
27-02-2010, 11:27
Vedat abi merhaba,

spin avcılığa çok yeni başlamış bir amatörüm. yazılarınızı takip ederek kendimi teorik olarak epey geliştirdiğime inanıyorum. kullandığım kamış lineaeffe s-curve spin 2.40, makine ise okuma flame 30.
hedef balığım levrek, nisandan sonra ise buna alabalık avlarını eklemeyi istiyorum. ancak istanbul civarında bunlar çok kolay bulunabilen balıklar değil. riva ve şile sahilköy'de levrek denemelerim oldu ancak henüz tanışamadık. avlakları bulma konusunda sıkıntılar yaşıyorum. mevsim ve avlak konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

selamlar,

bahaberk
27-02-2010, 13:36
vedat bey bilgi sunumunuz için teşekkürler. çok faydalı oldu.

Tarzan
27-02-2010, 14:19
Vedat amca merhabalar
üslübunuzla tuttuğunuz balıklarla örnek bi balıkçısınız yazılarınızı özelliklede av raporlarınızı hayranlıkla takip ediyorum ben önceden at çek ve sahte yeme inanmıyanlardandım ama burda sizin gibi ustalarda bu konun üstünde bu kadar durması ve güzel avlar yapmasıyla at çek kamış almaya karar verdim makina olarak catana alıcam sanırım kamış a daha karar vermedim oltayı alırkende yanında 5 ayrı sahte almayı planlıyorum geçen gün kemeraltında balıkçılara gittim kafamı allak bullak ettiler birinin harika dediği sahteye diğeri çöp dio :) mümkünse bana farklı özelliklerde kullanabileceğim 5 sahte başlangıç için mutlaka olmalı dediğiniz tip ve model kandırıcı önerebilirmisiniz bunlar suyun altında üstünde ortasında olmasına görede ayrılabilir.birde acaba at çekte ideal çekiş hızı nedir nasıl olmalıdır yeni olduğum için bu konuda yardımlarınıza çok sevinirm.İzmirden saygılar sevgiler.

babil
03-03-2010, 16:46
Eline sağlık bilgilendirmeler için teşekkürler

Hectic
17-03-2010, 14:00
Vedat abi merhaba,

spin avcılığa çok yeni başlamış bir amatörüm. yazılarınızı takip ederek kendimi teorik olarak epey geliştirdiğime inanıyorum. kullandığım kamış lineaeffe s-curve spin 2.40, makine ise okuma flame 30.
hedef balığım levrek, nisandan sonra ise buna alabalık avlarını eklemeyi istiyorum. ancak istanbul civarında bunlar çok kolay bulunabilen balıklar değil. riva ve şile sahilköy'de levrek denemelerim oldu ancak henüz tanışamadık. avlakları bulma konusunda sıkıntılar yaşıyorum. mevsim ve avlak konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

selamlar,

Türker bendede aynı dert var :) Tek fark ben bu levrekle bir kere tanıştım :) Zaten ogün bugündür peşindeyim. O ilk ve son oldu :) Avlak konusunda bende istanbulda levrek alabileceğim bir yer bilmiyorum :( Saroz Körfezi'nde tuttuklarını biliyorum fakat hiç gitmek nasip olmadı. 1 kere gittim, ondada oltam yanımda değildi :)

TR-Gentelman01
28-03-2010, 22:29
slm vedat usta,

Öncelikle bizi bu kadar bilgilendirdigin icin sana cok tesekkür ederim emegine saglik.

Ben 23.06 ile 28.07 tarihi arasinda vatanimda olacam, kismetse. Bu tarihde levrek tutma sansi nasil ve nerelerde bulunur?

Benim oltam Daiwa EXCELER Spinn 2.70m 40-80gr spinn oltasi asagidaki linklerdeki sahteleri kullanmayi düsünüyorum. Sahteler 2.50 metreye kadar daliyor.
Senden ricam secimimi degerlendirebilirmisin iyimi kötümü diye? Renk secimim iyi mi?

cevabin icin simdiden tesekkür ederim.

(türkcem pek iyi degil özür)

lodoscubarbaros
20-04-2010, 19:21
vedat abi bizlere böylesine bilgi ve tecrübe aktardığınız için çok teşekkür ederim
arkadaşlar bir sorum olacak ben shimano nexave kamış aldım acaba deniz levreği için at-çekte kullanabilirmiyim
kamışın özellikleri
shimano-nexave
boy=2.10-2.40 atar 5-20 gram medium(orta sert) malzeme=karbon
kamış çok ince gibi acaba deniz levreğine uygunmudur .Bu kamışı alabalık için almıştım fakat alabalık avı imkanım pek olmadığı için denizde levreğe kullanmak istiyorum
ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

lodoscubarbaros
22-04-2010, 23:15
Arkadaşlar, birkaç sorum daha olacak; sahte ile at-çek takımında fırdöndü rapalanın dönmesine sebep oluyormuş,forumdan araştırdığım kadarıyla.Peki at-çek olta takımımızda hiç mi fırdöndü kullanmıyoruz, yoksa sahtemizi ana misinaya bağlı klipsli fırdöndüden belli bir mesafede uzakmı tutuyoruz tek saçak bırakıp.
Hiç fırdöndü kullanmıyorsak eğer;misinamız karışmaz mı?Veya atmada bir sıkıntı yaşamaz mıyız?
Ayrıca sahtemizin boyu en fazla kaç cm olmalı.Kışın lodosta rapalalar içinden irilerini mi kullanıyoruz?
Rapala düğümünü öğrendim maksadını kendimce kavradım.
İlginiz için şimdiden çok teşekkürler ayrıca Antalya'dan sevgiler saygılar. Hepimize rastgele...

56561
23-04-2010, 10:31
Vedat abi merhaba,

selamlar,
Kumluk plajların dik kayalıklarla birleştiği ani derinleşen yerlere odaklanmanızı tavsiye ederim. Karadenizde levreğin davranışı biraz farklı, dere ağızlarında her daim oluyor ama kumsallara pek yanaşmıyor. Benim de henüz karadeniz de siftahım yok ancak balık alınan yerlere baktığımda nedense hep kayalık yerler olduğunu görüyorum. Özellikle burun tarzı ileri uzanan kayalık yerler şahsi kanaatimce karadenizde levrek avlamaya en uygun yerlerdir.

enis59
23-04-2010, 12:03
vedat abi vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkürler

CABBARİ
26-04-2010, 18:17
levrek için slikonmu yoksa rapalamı tavsiye edersiniz?

AKİF ÖZKAN
12-06-2010, 21:53
sevgiler saygılar hocam; geçen gecelerden birinde, avlağımda bir delikanlı geldi yanıma, ne tutmaya çalıştığımı falan sorarken levrek aşkıyla yanıp tutuştuğumu öğrendi. Birden senin adın çıktı ağzımdan :) Şaşırdı, anlattım ona senin yazılarını takip ettiğimi, Tekvandocu Alp' in oğlu dersin, tanır dedi ve selamlarını iletti sana. Gencal dı galiba soyadı, unuttum.
Üstümde kalmasın selamı, bir de bahanem olsun istedim sana mesaj atmak için.

Vedat Abayoğlu
17-10-2011, 23:19
levrek için slikonmu yoksa rapalamı tavsiye edersiniz?

Her ikiside yerine göre etkin olurlar.

Ama ben silikona daha fazla güvenirim

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
17-10-2011, 23:21
sevgiler saygılar hocam; geçen gecelerden birinde, avlağımda bir delikanlı geldi yanıma, ne tutmaya çalıştığımı falan sorarken levrek aşkıyla yanıp tutuştuğumu öğrendi. Birden senin adın çıktı ağzımdan :) Şaşırdı, anlattım ona senin yazılarını takip ettiğimi, Tekvandocu Alp' in oğlu dersin, tanır dedi ve selamlarını iletti sana. Gencal dı galiba soyadı, unuttum.
Üstümde kalmasın selamı, bir de bahanem olsun istedim sana mesaj atmak için.

Sevgili Akif

Sanırım artık bu forumda etkin değilsin.

Ancak zaten bende bu sorunu cevaplamyı atlamışım.

Belki görürsün.

Alp eski arkadaşımdır iki şimdilerde delikanlı hale gelen oğulları vardı.

Birdaha raslarsan selamımı söylersin
Sevgimle kal

eternal35
18-10-2011, 07:45
Teşekkürler bilgilerinizi bizle paylaştıgınız için,kaşık kullanıldığını ilk defa duydum ki günde 3-4 kere girerim,iyi avlar Vedat abi

Vedat Abayoğlu
18-10-2011, 08:06
Teşekkürler bilgilerinizi bizle paylaştıgınız için,kaşık kullanıldığını ilk defa duydum ki günde 3-4 kere girerim,iyi avlar Vedat abi

Bu konu güncel olarak tekrar ele alınırsa levrek mevsiminin yaklaştığı bu günlerde fayda sağlayacaktır.

Kaşığı bende seyrek olarak kullanırım

Sevgiler

ozgurkaragun
18-10-2011, 12:21
vedat dayı bilgilerini biz gençlerle paylaştığın için çok teşekkür ederiz bütün güzellikler seninle olsun hayat boyu RASGELE

cetinsoft
26-10-2011, 10:28
Yeni merak sardığım spin avcılığıyla ilgili konunuz çok faydalı ve bilgilendirici. Bi çırpıda hatmettim :) bir teşekkür de ben edeyim istedim... Çok teşekkürler. Spin avcılığı konusunda nereden nereye geldiğimi ölçmek için devamlı güncelleyeceğim bir konu açtım. Tüm spin avlarımı bu konuda paylaşmayı düşünüyorum. Bu konuda tecrübeli üstatlarımızın bilgilerine çok ihtiyacım var. Neticede "Başkalarının Tecrübelerini Yaşayarak Tasdik Etmek Kadar Büyük Aptallık Yoktur"
Tekrar çok teşekkürler.
Açtığım konu:

balli
26-10-2011, 22:55
Yeni merak sardığım spin avcılığıyla ilgili konunuz çok faydalı ve bilgilendirici. Bi çırpıda hatmettim :) bir teşekkür de ben edeyim istedim... Çok teşekkürler. Spin avcılığı konusunda nereden nereye geldiğimi ölçmek için devamlı güncelleyeceğim bir konu açtım. Tüm spin avlarımı bu konuda paylaşmayı düşünüyorum. Bu konuda tecrübeli üstatlarımızın bilgilerine çok ihtiyacım var. Neticede "Başkalarının Tecrübelerini Yaşayarak Tasdik Etmek Kadar Büyük Aptallık Yoktur"
Tekrar çok teşekkürler.
Açtığım konu:

"Dolma akl" akla pek bir fayda sağlamasa da,

Akıllı; ol kişidir ki, başkalarının da aklından faydalanır.

"akil adam" ise; "evrensel aklı" kendi akıl ve tecrübesiyle cemedip, yine kendi kabında yeniden evrene sunar.

Yön için parmağa bakmak lazım, göze değil.

Vedat baba bu alemin akil kişisidir, nokta.:)

Cgrtn
27-10-2011, 14:25
Levrek benim hic anlam veremedigim bir balık. At-cek konusunda amatörüm daha. Simdiye kadar sürekli yemli avladigim bir balikti. Anlam veremedigim bir baska husus da su üstü sahteler. Yemli avda deniz zeminin bir-bir bucuk karış altina salıp aldığımız bu balığın suyun üstündeki sahteye atlaması cok ilginç geliyo. Sırf bu yüzden rover98 edindim bir tane ama henüz kullanamadim.

Vedat Amca verdigin bilgiler cok kıymetli cok cok tesekkür ederim takribi 1 saat sonra uygulamak icin cıkıcam umarim sansim yaver gider.

Saygılar...

bornovalı_emre
01-11-2011, 00:04
vedat amca verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim öncelikle...

ben balık konunda çok ama çok yeniyim...tavsiyelerle hareket ederek ki bu tavsiyelerin şimdi ne kadar amatör olduğunu anlıyorum...3metre bi kamış ve adı bilinmeyen bi makara satın aldım...aslında tekneyle çıkınca çok işe yarasa da kısa kullanımda sahilden at çek denemelerinde sıkıntılar yaşadım...
öncelikle makinamın üzerinde çapak olduğunu fark ettim ve bunu törpüleyerek bi nebze olsun halletim fakat satın aldım strike pro 9cm rapalayı yeterli uzağa eriştiremediğimi düşünüyorum...

rapala bağıyla ilgili videonuzu izledim bu tekniği uyguluyorum fakat ekstra bi ağırlık bağlamalımıyım yoksa tamamen makina kamış seçimi hatasına mı düşmüşüm...

vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler...

35fish
01-11-2011, 18:58
Çok güzel anlatmışsınız Vetat Ustam .Ellerine sağlık.

bigbobo
02-11-2011, 08:23
Merhaba tüm arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.

Çok uzun süredir yurtdışında olduğum için balık avından uzak kaldım. Taaa ki Ege kıyılarında yaşamaya başlayıncaya kadar. Ufak tefek kıyı balıkçılığı antramanlar ile başladı bu yaz başı balıkçılık. Artık son nokta Levrekle tamamlandı diyebilirim. Bu sene 600grlık Mırmır - 500gr yakın Eşkina 400grlık Çupra rekorlarımdı ama bundan üç hafta önce 2 kilo cıvarın da Levrek yakalayınca tüm rekorlarım teferruat oldu. Sizlerle yakalam hikayemi ve balık fotoğrafını paylaşmak isterim.
Biz iki arkadaş her akşam kıyıdan akşam 18-01 arası kamış sallıyoruz . Dolunay var ve yeni çıkmak üzere iken kamış olanca şiddeti ile sallandı koştuk bir yere takılmıştı ve takımı kaybetti. Yenisini attık 10 dakka içinde inanılmaz bir güç bedeni kesti aldı . Üzüntülü eve döndük bir daha da bir vuruş olmadı zaten. Ertesi gün bendenleri değiştirdim 0,40 misina bağlı iğneler sübye parçaları takıldı atmamızdan 20 dakika geçenden aynı şiddetle kamış gerildi asıldım ve balığı aldığımı anladım. Çok iyi çekiyor bu balık hemen kalamayı açtım biraz mücadele ile çekmeye başaladım ve kıyıya gelince kamışla yukarı kaldırmadan suyun içinden misina ile çekerek dışarı aldım. İnanılmaz bir keyifti. Havalar şimdi çok sert atılmıyor akşamada beklenmiyor rüzgar soğuk ama ilk yumuşadığında avlanmaya devam. Herkeze bol avlar diliyorum.

Not: Tüketiceğinizden fazlasını yakalamayalım ve az bulunan balıkları ufaksa zarar vermeden geri bırakalım. Bu denizler hepimizin. Biz kıyı balıkçıları duyarlı olmak zorundayız.
Saygılar

[/IMG] (][IMG)

Uploaded with ImageShack.us

Arkas
15-11-2011, 15:21
Merhabalar:
Böyle bir platformda sizin gibi değerli ,bilgili insanların görüşlerini okumayı büyük bir avantaj olarak değerlendiriyorum.
Teşekkürler.

İHTİYAR_BALIKÇI
15-11-2011, 17:25
güzel konuymuş valla bravo.

orhan kucukbicmen
15-11-2011, 18:25
Bu çok önemli, değerli ve doğru bilgiler için ellerine sağlık üstadım teşekkürler.:) :) :)

hakiahakia
17-11-2011, 01:47
Çok değerli bilgiler, Teşekkürler, Saygılar...

Sebastian
21-11-2011, 07:36

Saygı ve selamlar...

pelican pelistic 270 15 40 kullanıyorum bir kaç ay oldu ve gayet iyi bir kamış tavsiye ederim ucu dolgu silikon ve kolay kolayda kırılmaz rastgele hocam

Sebastian
21-11-2011, 07:39
teşekkürler ağabey daha bu yaşa geldim meralar uzak diye gidemiyorum bu değerli bilgilerini ava gittigimde aklımda tutucam teşekkürler :) ins bizde bir levrek yakalarız antalyada bitirmeden trollcüler

Vedat Abayoğlu
21-11-2011, 16:21
vedat dayı bilgilerini biz gençlerle paylaştığın için çok teşekkür ederiz bütün güzellikler seninle olsun hayat boyu RASGELE

İlgi ve temennilerine çok teşekkürler sevgili Özgür.

Gençler,helede doğa ve balık sevdalısı gençler benim herşeyimdir.
Hepsini misafirim sayarım.Elimden geldiğince yüreğimide,bağrımıda açarım.
Onlara sordukları herşeyde samimiyetle yardımcı olmaya çabalarım.

Var olsun toplumumuzun direkleri gençlerimiz

Sevgimle kal

MAXİMUS
24-11-2011, 15:54
İstanbul Ataşehir'de oturuyorum. Levrek tutmak tek hayalim :) Verdiğiniz bilgiler çok güzel. Teşekkür ederim. İstanbul, Şile bölgelerinde levrek avlayabileceğim yerleri biliyorsanız paylaşmanızı rica ederim. Ayrıca levrek avına gidenler varmı, katılmak isterim. Rast gele..

paşalimanı
29-11-2011, 22:29
S.a vedat amca kitabinız harıka emegınize saglık yazdıgınız rapala ve mısına cesıtlerının hemen hemen hepsını aldım hatta sızden esınlenerek uyku tulumu cadır bıle aldım kayıgım olmadıgından kıyıdan avlanıcam bandırmada oturuyorum nasıpse esimle zıyaretınıze gelıcem numaranızı ınternette aradım bulamadım insallah bir sohbet nasıp olur

Vedat Abayoğlu
29-11-2011, 23:22
İstanbul Ataşehir'de oturuyorum. Levrek tutmak tek hayalim :) Verdiğiniz bilgiler çok güzel. Teşekkür ederim. İstanbul, Şile bölgelerinde levrek avlayabileceğim yerleri biliyorsanız paylaşmanızı rica ederim. Ayrıca levrek avına gidenler varmı, katılmak isterim. Rast gele..

Sevgili Mustafa

Şileye yakın Sahilköy,Kurna köyü arasındaki sahil,zaman,zaman güzel levrek avları vermektedir.Keza oralara yakın Karaburun bölgesi lüfer,kofananın yanısıra arada levrekte veren bir bölgedir.

Rivanın arkasındaki sarpyamaç önlerindeayrıca ırmağın içindeki bazı sazlıkların önlerinde levrek olur.

Ancak İstanbulda istikrarlı bir avcının illaki levrek yakalayacağı tek bölge,Eskihisar vapur iskelesi civarıdır.

Orada muhtelif sahtelerle,ayrıca canlı teke kullanarak levrek yakalanmaktadır.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
29-11-2011, 23:27
S.a vedat amca kitabinız harıka emegınize saglık yazdıgınız rapala ve mısına cesıtlerının hemen hemen hepsını aldım hatta sızden esınlenerek uyku tulumu cadır bıle aldım kayıgım olmadıgından kıyıdan avlanıcam bandırmada oturuyorum nasıpse esimle zıyaretınıze gelıcem numaranızı ınternette aradım bulamadım insallah bir sohbet nasıp olur

Sevgili Rahman

Kitabımda yazdığım bazı rapala çeşitlerinin yanısıra güncel olarak öne geçen bazı sahte çeşitleride vardır.

Özellikle gece avında pembe renkli rapalaların artık etkin olmaya başladığını müşahede ettim.

Bir konu dahilinde son günlerin etkin rapalalarını ele alacağım.

Bandırmada oturduğuna göre,Biga Kemer yakınlarını ve özellikle Gürece bölgesini denemelisin.

Bu sene hayli levrek vermiştir buraları.

Sizi her zaman beklerim.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
29-11-2011, 23:27

Tel No0536 546 88 16 dır

Vedat Abayoğlu
01-12-2011, 07:15
Levrek benim hic anlam veremedigim bir balık. At-cek konusunda amatörüm daha. Simdiye kadar sürekli yemli avladigim bir balikti. Anlam veremedigim bir baska husus da su üstü sahteler. Yemli avda deniz zeminin bir-bir bucuk karış altina salıp aldığımız bu balığın suyun üstündeki sahteye atlaması cok ilginç geliyo. Sırf bu yüzden rover98 edindim bir tane ama henüz kullanamadim.

Vedat Amca verdigin bilgiler cok kıymetli cok cok tesekkür ederim takribi 1 saat sonra uygulamak icin cıkıcam umarim sansim yaver gider.

Saygılar...

Oralarda levreği Kobraya öyle alıştırmışsınızki sahtelere pek itibar göstermiyor gibiler sevgili Cağrı.

Ancak geçenlerde 3 tanesini sahteyle alan olmuş.

Su üstü sahtelerle levrek avı çok keyflidir.River2Sea Rover 98 bu konuda kendini çoktan ispat etmiş bir sahtedir.

Halende birçok levrek avcısının hemfikir olduğu,bu sahtenin en güzel su üstü WTD aksiyonunu veren sahte olduğu hususudur.

Sevgiyle kal

gokhanunsal44
02-12-2011, 15:35
]Halde yüzlerce kasa yasadışı balık..![/COLOR]

Denetimde yasadışı avlanmış balıklar tespit edildi ve ceza kesilerek, balıklara ekiplerce el kondu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yavru balık avını, denizden başlayıp balık hallerine ve satış noktalarına kadar denetlemesi ve engellemesi gerekiyor.

Bugün yapılan denetim yasadışı avcılığı önleme konusunda Bakanlığın ciddiyetini gösteriyor ve bizi umutlandırıyor. Fakat bu denetimlerin denizden, balık çıkarılmadan da yapılmasının önemini Bakanlığa hatırlatıyoruz. Aksi takdirde en değerli besin kaynaklarımızdan birini kaybedeceğiz çünkü balık stokları geri dönülmez bir şekilde tükenmek üzere.

Stoklarda düzelme görülebilmesi, denizlerin bereketinin geri gelmesi için Bakanlık yasadışı avcılıkla mücadeleye devam etmeli. Gereken eğitim ve teşvikler de bir an önce verilmeli, verilirken de balıkçı nüfusunun büyük bölümünü oluşturan küçük balıkçı göz önünde tutulmalı.

("]ALINTI

[COLOR="Red)

ZIPKINCI IBO
05-12-2011, 00:43
Vedat babanin bir omur boyu yasayarak edindigi bu paha bicilmez tecrube ve bilgi birikimini 5 dakikada okuyuveriyoruz, denemelerimizde yararlanmak uzere gerekli notlari aliyoruz. Bunlari comertce bizlerle paylasan sevgili Vedat babaya ne kadar tesekkur etsek azdir.

Vedat Abayoğlu
05-12-2011, 01:28
Vedat babanin bir omur boyu yasayarak edindigi bu paha bicilmez tecrube ve bilgi birikimini 5 dakikada okuyuveriyoruz, denemelerimizde yararlanmak uzere gerekli notlari aliyoruz. Bunlari comertce bizlerle paylasan sevgili Vedat babaya ne kadar tesekkur etsek azdir.

Hepsi son harfine kadar helal olsun.

Zevkle,keyfle yapıyorumn.

Birkaç saat evvel Sarozdan yeni döndüm.

Arabada geceledim.

İnanılmaz balıklarla mücadele ettik.

Sanırım bazı rekorlarıda ya egale ettik yada kırdık.

Sırası gelince anlatacak ve yazacağım.

Hepsini sizden aldığım güçle yapıyorum.

Yoksa artık ihtiyarladım ve doydumda gücüm az ama sizlerden aldığım elektrik ve enerji beni böyelesine aktif yapıyor.

Sevgiler

ZIPKINCI IBO
05-12-2011, 02:46
Hepsi son harfine kadar helal olsun.

Zevkle,keyfle yapıyorumn.

Birkaç saat evvel Sarozdan yeni döndüm.

Arabada geceledim.

İnanılmaz balıklarla mücadele ettik.

Sanırım bazı rekorlarıda ya egale ettik yada kırdık.

Sırası gelince anlatacak ve yazacağım.

Hepsini sizden aldığım güçle yapıyorum.

Yoksa artık ihtiyarladım ve doydumda gücüm az ama sizlerden aldığım elektrik ve enerji beni böyelesine aktif yapıyor.

Sevgiler

Vedat agabey, ellerinize, yureginize saglik. Hosgeldiniz...

Rekor demisken, bir sure once sizin su inanilmaz buyuklukteki barbun ile ilgili ciddi adimlar atmistik hatirlarsiniz, rekor kaydettirme meselesi yani. Daha sonra sizden yanit alamayinca ben de takip etmedim acikcasi. Daha once ozelden yazmistim size, bildiginiz gibi Guinness Rekorlar Kitabi'nin Londra'daki merkezine ait resmi sitede kayit olusturmustum bu konuda (olta ile avlanmis en buyuk barbun kategorisi). Fakat bazi kayit bilgilerini islemedigimiz icin oylece kaldi. Eger ciddi dusunurseniz, gerekli bilgileri doldurup kaydi tamamlayarak basvuruyu tamamlayabiliriz. Ekine de foto koyarak sansimizi deneriz. Mutlaka menfi veya muspet geri donus olacaktir.

Saygilar...

Vedat Abayoğlu
07-12-2011, 06:49
Vedat agabey, ellerinize, yureginize saglik. Hosgeldiniz...

Rekor demisken, bir sure once sizin su inanilmaz buyuklukteki barbun ile ilgili ciddi adimlar atmistik hatirlarsiniz, rekor kaydettirme meselesi yani. Daha sonra sizden yanit alamayinca ben de takip etmedim acikcasi. Daha once ozelden yazmistim size, bildiginiz gibi Guinness Rekorlar Kitabi'nin Londra'daki merkezine ait resmi sitede kayit olusturmustum bu konuda (olta ile avlanmis en buyuk barbun kategorisi). Fakat bazi kayit bilgilerini islemedigimiz icin oylece kaldi. Eger ciddi dusunurseniz, gerekli bilgileri doldurup kaydi tamamlayarak basvuruyu tamamlayabiliriz. Ekine de foto koyarak sansimizi deneriz. Mutlaka menfi veya muspet geri donus olacaktir.

Saygilar...

Sevgili İbo

Çabaların beni hayli sevindirmiştir.

Belki bahsettim,daha evvelindede,o zamanlar dünya rekoru 51 cm olan Dragonyanın 53 cm olanını tutmuş idik.

Sevgili Hüseyin Alp kardeşimiz bunu Fish Base'e göndermişti.
Ne yapsak kaydetmemişlerdi.

Esasen bu arbunu tutanda ben değilim.
Oraların kaydında sadece bir bilgi olarak kalmasıda yeter.
Çabalarına tekrar teşekkür ediyorum.

Sevgiler

polat-09
08-12-2011, 11:16
sevgili vedat abi paylaştığın bilgiler harika özellikle benim gibi acemiler için teşekkürler.zaten bilgi paylaştıkça değer kazanmazmı..

Vedat Abayoğlu
08-12-2011, 14:19
sevgili vedat abi paylaştığın bilgiler harika özellikle benim gibi acemiler için teşekkürler.zaten bilgi paylaştıkça değer kazanmazmı..

Faydalı olabilmek beni en mutlu kılan bir durumdur,

Sevgiler

turnahomie06
12-12-2011, 09:57
Merhaba Vedat Amca ve sevgili büyüklerim,

Vadat amca bizimle yıllarca kazanılan bu engin deneyimlerini paylaştığın için çook teşşekürler.

Sizlere birkaç soru sormak istiyorum.Ankarada yaşıyorum malum turna sezonu kapandı.Bizde babamla batı karadeniz taraflarına levrek avına gitmeyi planlıyoruz.Acaba nasıl ve ne renk sahte kullanmalıyım su üstü sahte kullanılırmı karadenizde? Ve ne türbir renk kullanmamız lazım? Ayrıca bu soru çok kafama takıldı, dalgalı havalarda kabarık denizde su üstü sahteler kullanılır mı?

Şimdiden çoook teşşekürler saygı ve sevgilerimle...

Vedat Abayoğlu
14-12-2011, 06:05
Merhaba Vedat Amca ve sevgili büyüklerim,

Vadat amca bizimle yıllarca kazanılan bu engin deneyimlerini paylaştığın için çook teşşekürler.

Sizlere birkaç soru sormak istiyorum.Ankarada yaşıyorum malum turna sezonu kapandı.Bizde babamla batı karadeniz taraflarına levrek avına gitmeyi planlıyoruz.Acaba nasıl ve ne renk sahte kullanmalıyım su üstü sahte kullanılırmı karadenizde? Ve ne türbir renk kullanmamız lazım? Ayrıca bu soru çok kafama takıldı, dalgalı havalarda kabarık denizde su üstü sahteler kullanılır mı?

Şimdiden çoook teşşekürler saygı ve sevgilerimle...

Sevgili Utku

Eskiden beri Karadenizde daha ziyade büyük sahteler kullanılmaktadır.
Sebeplerinden en başta geleni sahteyi uzağa balık suyuna eriştirmedir.

Şimdilerde daha uzağa ermek için sahtelerin aerodinamik yapılarına önem gösterilmekte,gagaları olabildiğince kücük yapılmaktadır.Elbette bilyalarıda ona göredir.

Bunlardan en başta geleni Daiwa Saltiga,shore line shiner gibi sahtelerdir.

Pekala Karadenizde su üstü sahtede kullanılır.Örnekleri vardır,bazı iri balıklarda alınmıştır.

Renkleri kod olarak değilde genel olarak anlatırsam şu şekildedir.

Bir kere ışık şartlarının az olduğu durumlarda bence penbe renk önem kazanmıştır.Keza bu gibi durumlarda üst sarı yanlar açık renk alt boydan boya turunca renge haiz hemen her marka sahte iş görecektir.

Gri beyaz,mavi beyaz gibi renklerde iş görür.

Sevgiler

nicholai hel
14-12-2011, 08:55
Bir kere ışık şartlarının az olduğu durumlarda bence penbe renk önem kazanmıştır.Keza bu gibi durumlarda üst sarı yanlar açık renk alt boydan boya turunca renge haiz hemen her marka sahte iş görecektir.

Üstadım, ışık şartlarının az olduğu durumlarda açık, parlak, hologramlı renkler diyoruz. Güneş altında ise koyu, mat, fazlaca parlayıp balığı ürkütmeyecek renkler diyoruz.

Bazı dostlar ise gece önemli olanın silüet olduğunu, koyu renklerin karanlıkta daha iyi silüet verdiğini, gündüz ise çok parlak olmaması şartıyla açık renklerin kullanılmasının avantajlı olacağını söylüyorlar.

Bunun hangisi doğrudur, belli bir şablonu var mıdır?
Yoksa aslında herkes sonuç aldığı yöntemi önermekte, dolayısıyla levrek için renk ve parlaklık konusunda net bir şablon yok mudur?

Saygılar.

turnahomie06
14-12-2011, 11:07
Vedat Amcacım verdiğiniz değerli bilgiler için çook teşşekür ederim.

Cumartesi günü yapıcağımız levrek avında umarım karadenizin yakışıklı paşalarından birini kandıra bilirim.

Herşey için teşşekürler saygılarla...

Vedat Abayoğlu
20-12-2011, 04:41
Üstadım, ışık şartlarının az olduğu durumlarda açık, parlak, hologramlı renkler diyoruz. Güneş altında ise koyu, mat, fazlaca parlayıp balığı ürkütmeyecek renkler diyoruz.

Bazı dostlar ise gece önemli olanın silüet olduğunu, koyu renklerin karanlıkta daha iyi silüet verdiğini, gündüz ise çok parlak olmaması şartıyla açık renklerin kullanılmasının avantajlı olacağını söylüyorlar.

Bunun hangisi doğrudur, belli bir şablonu var mıdır?
Yoksa aslında herkes sonuç aldığı yöntemi önermekte, dolayısıyla levrek için renk ve parlaklık konusunda net bir şablon yok mudur?

Saygılar.

Sevgili Aykut

Dediklerin doğrudur.

Levrek kimi zaman en kolay tutulabilinir bir balık hüviyetinde kimi zaman ise kurnaz,adeta avcıyla dalgasını geçer görünen bir hüviyettte olabilir.

Evvelki yazılarımdada yazmış olmalıyım.

Bir muamma balıktır bence kimse bu balık hakkında herşeyi bilirim diyemez,dememelidir.

Ben çok fazla levrek tutmuş olsamda,maalesef birkaç kg'dan daha irisini tutamamış bir avcıyım.
En büyük balıklarımdan birisini,alacakaranlıkta,aynen senin dediğin gibi,kuzguni renkte,suda saadece siluet halinde görülebilir bir rapala MU(kefal) sahtesiyle yakalamıştım.

Ama aynı yerde,bahsettiğim renklerlede aynı şartlarda balık aldım.

İzlediğin için biliyorsundur,Jig avlarımdada hep favori olarak Pink Blue rengini yeğlerim.
Derinlerde daha çok bu rengi kullanır ve izlediğimiz devasa balıkları benzer renklerde alırız,ama penbe hep öndedir.

Bu noktadan hareketle bu renge haiz rapalaları,özellikle ışık şartlarının az olduğu ortamlarda kullandık ve hoş neticelerle karşılaştık.
Yani sabah alacakaranlıkta levrek atçeğinde.

Sevgiler

Ahmet_gr
20-12-2011, 19:14
Hocam boyle degerli bilgiler icin tesekkurler. Su sahte is yaparmi?

Yo-zuri tobimaru JR (F) .. Dil kismi farkli biraz

tufanturgan
21-12-2011, 06:23
Değerli Vedat Abi,

Altın değerinde bilgi birikiminizi alt alta sıralayıp bizlere sunmanız gerçekten bulunmaz bir nimettir.Kepçe gözünden misina kalınlığına her detayı belirtmeniz teorik de olsa verimli ava erişecek olduğumuz zaman zarfını gerçekten en aza indirgemektedir.

Forumda araştırma yaparak takımlarımı,sahtelerimi hazırladım ve trofe levrekler ile en kısa zamanda rapor sunma arzusundayım.İnşallah bu arzum yakında gerçekleşir.

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Vedat Abayoğlu
21-12-2011, 14:05
Değerli Vedat Abi,

Altın değerinde bilgi birikiminizi alt alta sıralayıp bizlere sunmanız gerçekten bulunmaz bir nimettir.Kepçe gözünden misina kalınlığına her detayı belirtmeniz teorik de olsa verimli ava erişecek olduğumuz zaman zarfını gerçekten en aza indirgemektedir.

Forumda araştırma yaparak takımlarımı,sahtelerimi hazırladım ve trofe levrekler ile en kısa zamanda rapor sunma arzusundayım.İnşallah bu arzum yakında gerçekleşir.

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Sevgili Tufan

Tecrübelerime dayalı yazdıklarımın muteber görülmesi,tatbiği,helede netice alınması beni olağanüstü sevindirmektedir.

İşte benim esas gayemde budur.

Yorum ve ilgine teşekkür ediyorum.

Rasgelsin

Sevgimle kal

karaburun
23-12-2011, 09:59
ben amatör olarak olta balıkçılığına meraklandım ve levrek avı için okuma salina sea spin 10-40g 240 cm ve okuma octana-30 makine aldım.henüz kullanma fırsatım olmadı.
bu takım için kullanılabilecek uygun misinalar (örgü mü, ip mi, normal misina mı, marka ) ve sahteler (renk kodları ile) neler olabilir?

iyi günler.

Vedat Abayoğlu
23-12-2011, 19:20
ben amatör olarak olta balıkçılığına meraklandım ve levrek avı için okuma salina sea spin 10-40g 240 cm ve okuma octana-30 makine aldım.henüz kullanma fırsatım olmadı.
bu takım için kullanılabilecek uygun misinalar (örgü mü, ip mi, normal misina mı, marka ) ve sahteler (renk kodları ile) neler olabilir?

iyi günler.

Takımların uygun,ben ip misina kullanmaktayım 14 Lb'lık takriben 0,20 mm normal misina kalınlığında

Sevgiler

Beyazzmavi
24-12-2011, 16:02
Merhaba pamuk dede
Foruma daha yeni üyeyim.şimdilik yazmaktansa okumayı tercih ediyorum.özellikle sizin yazdıklarınızın hemen hemen hepsini okudum.devamlı tarıyorum forum sayfalarını acaba kaçırdığım birşey var mı diye..genelde de aradığımı buluyorum..:)...müthiş bir arşiv..devamlı notlarımı alıyorum teşekkür ederim.

Benim anlamadığım bir insan hem bu kadar bilgili,tecrübeli,hem de bu kadar paylaşmaya meraklı ve mütevazı nasıl oluyor.....?
her mesaja hiç sıkılmadan cevap yazıyorsunuz.
En ince tüyoları ve avlakları hatta ve hatta telefon numaranızı bile paylaşıyorsunuz bizimle.....
yanlış anlaşılmasın diye de forumlarda fazla resim paylaşmıyorsunuz...
Şahsen kendim için konuşuyorum sizden öğreneceğim çok şey var pamuk dede...sadece balık avcılığı olarak değil insanlık olarak da....Benim sizden naçizane ricam ne olursa olsun bu forumu hiç bırakmamanız...
Size tekrar tekrar tesekkur ediyorum .sizin deyiminizle
Sevgiyle kalın.....

Vedat Abayoğlu
27-12-2011, 16:47
Merhaba pamuk dede
Foruma daha yeni üyeyim.şimdilik yazmaktansa okumayı tercih ediyorum.özellikle sizin yazdıklarınızın hemen hemen hepsini okudum.devamlı tarıyorum forum sayfalarını acaba kaçırdığım birşey var mı diye..genelde de aradığımı buluyorum..:)...müthiş bir arşiv..devamlı notlarımı alıyorum teşekkür ederim.

Benim anlamadığım bir insan hem bu kadar bilgili,tecrübeli,hem de bu kadar paylaşmaya meraklı ve mütevazı nasıl oluyor.....?
her mesaja hiç sıkılmadan cevap yazıyorsunuz.
En ince tüyoları ve avlakları hatta ve hatta telefon numaranızı bile paylaşıyorsunuz bizimle.....
yanlış anlaşılmasın diye de forumlarda fazla resim paylaşmıyorsunuz...
Şahsen kendim için konuşuyorum sizden öğreneceğim çok şey var pamuk dede...sadece balık avcılığı olarak değil insanlık olarak da....Benim sizden naçizane ricam ne olursa olsun bu forumu hiç bırakmamanız...
Size tekrar tekrar tesekkur ediyorum .sizin deyiminizle
Sevgiyle kalın.....

Sevgili Ferhat

İlgi ve yorumlarına teşekkür ediyorum,beni sevindirdin.

Pamuk dede lakabı beni yakından tanıyanların kullandığı bir lakaptır.Yeni olmana rağmen bu ismi kullanman beni şaşırtmıştır.

Sevdiğim bir lakaptır.

Forumları arada bıraktığım bir gerçektir.Özellikle trofe bir gerçekleştirdiğimde teati edilen bazı mesajlar beni üzmekte ve yıpratmaktadır.

Ama bir şekilde yada bir müddet sonra geri dönmüşümdür.

Bukadar verici olma gayretime rağmen maalesef benden haz etmeyen bir kitle oluşmuştur.

Oysa onlara dahi her bakımdan yardımcı olma istek ve gayem gerilememiştir.

Sevgimle kal

EFE Ruhi
28-12-2011, 10:43
Sevgili Vedat Hocam. Kıyı at-çek tekniğiyle levrek avına henüz başarılı olamama rağmen sayende başladığım gerçek. Benim sormak istediğim şu. Edindiğim bir su üstü kandırıcımın (10cm) su üstünde 2 cm kadar olan baş kısmı dışarıda kalıyor. Kamışımla aksiyon vermek istediğimde su üstünden geliyor. Ben bu kandırıcının baş kısmına 10 gr kadar bir ağırlık kullanmak dolayısıyle kandırıcının 10 cm e kadar su altında aksiyon yapmasını sağlamak istiyorum. Sizce doğrumu yoksa kandırıcımı orijinal şeklinde mi kullanmam daha doğru. Şimdiden teşekkür ederim Hocam.

Vedat Abayoğlu
29-12-2011, 07:00
Sevgili Vedat Hocam. Kıyı at-çek tekniğiyle levrek avına henüz başarılı olamama rağmen sayende başladığım gerçek. Benim sormak istediğim şu. Edindiğim bir su üstü kandırıcımın (10cm) su üstünde 2 cm kadar olan baş kısmı dışarıda kalıyor. Kamışımla aksiyon vermek istediğimde su üstünden geliyor. Ben bu kandırıcının baş kısmına 10 gr kadar bir ağırlık kullanmak dolayısıyle kandırıcının 10 cm e kadar su altında aksiyon yapmasını sağlamak istiyorum. Sizce doğrumu yoksa kandırıcımı orijinal şeklinde mi kullanmam daha doğru. Şimdiden teşekkür ederim Hocam.

Sevgili Efe

Bir su üstü gagasız sahteye kurşun takıp avlanmak iyi netice vermeyecektir.
Esasen suyun hemen altında seyredip sığ sulardada etkin olan bazı sahteler vardır.Bunları denemelisin.
İlk geldiğinde beraberce çalışırız.

Not;Maalesef dünki konuşmamızda söyleyemedim.Yeni çapamızı dünki avımda dibe taktırıp koparttırdım.Çok üzüldüm,gayet iyi tutan bir çapaydı.

Beraberce avlandığımız teknemle ilgili yaptıklarına müteşekkirim.

Sevgimle kal

MUHAMMED BURHAN
31-12-2011, 06:12
TEŞEKKÜRLER

Vedat Abayoğlu
01-01-2012, 10:09
TEŞEKKÜRLER

Sağol delikanlı

Vedat Abayoğlu
01-01-2012, 10:11
Sevgili Ferhat

Soracağın birşey olursa sor sevinirim.

Yeni yılın sana her bakımdan mutluluk ve bereket getirmesini diliyorum.

,Sevgimle kal

Beyazzmavi
01-01-2012, 10:22
Sevgili Ferhat

İlgi ve yorumlarına teşekkür ediyorum,beni sevindirdin.

Pamuk dede lakabı beni yakından tanıyanların kullandığı bir lakaptır.Yeni olmana rağmen bu ismi kullanman beni şaşırtmıştır.

Sevdiğim bir lakaptır.

Forumları arada bıraktığım bir gerçektir.Özellikle trofe bir gerçekleştirdiğimde teati edilen bazı mesajlar beni üzmekte ve yıpratmaktadır.

Ama bir şekilde yada bir müddet sonra geri dönmüşümdür.

Bukadar verici olma gayretime rağmen maalesef benden haz etmeyen bir kitle oluşmuştur.

Oysa onlara dahi her bakımdan yardımcı olma istek ve gayem gerilememiştir.

Sevgimle kal

Cok değerli pamuk dedem......
Seni şahsen tanımasam da,bütün yazdıklarını okuyorum....ve senin ne kadar değerli bir insan olduğu herkesin malumu.....Boğaz'da balığa başlıyalı daha 2 ay olmadan ( az da olsa Antalya da kıyı balıkçılığı tecrübem vardı) çapari ile avlanma kısmını çabuk geçip rapalaya başladım...ve bunda da sayende acemilik devrem kısa sürdü. En azından ben öyle zannediyorum...mrsparkle şimdi de sayende levrek avına başlıcam inşallah ....biri beni durdursun....:laughing:
Ne yazikki görevim dolayısı ile on gündür güzel ülkemin doğusunda görev yapıyorum ve boğaza gelmeyi iple çekiyorum. neyse uzatmayayım. :)
Gelecek yılda trofe ve kofanalar oltandan eksik olmasın pamuk dedem... Hatta onları çekicem diye kamışın kırılır inşallah. :thumb: Neyse bu biraz garip oldu galiba....banghead
Başta size ve tüm forum okuyucularının yeni yılını kutlarım...
Birgün görüşmek umudu ile sevgiyle kal....

Beyazzmavi
06-01-2012, 07:04
Sevgili Ferhat

Soracağın birşey olursa sor sevinirim.

Yeni yılın sana her bakımdan mutluluk ve bereket getirmesini diliyorum.

,Sevgimle kal

Sevgili Pamuk dedem

1-2 hafta içinde levrek avı için Gelibolu - Saroz tarafına gitmeyi düşünüyorum

inşallah. Bu konuyu tam iki sene önce açmışsınız....O zamandan buyana cok

olmasa da bazı ünlü markaların yeni makina ve kamış koleksiyonları çıktı,eskileri

de yenilediler.takip ettiğim kadarı ile sahte balık olayında genelde yeni

diyebeleceğimiz bir gelişme yok...sizin 2 sene önceki tavsiyeleriniz zaten not

defterimde ..Eğer varsa lütfen beni düzeltin..

Benim sizden istirhamım kıyıdan spin avcılığı için bana tavsiye edeceğiniz en iyi

makina ve kamış kombinasyonları..Benimde makina için marka tercihim sizinkisi

gibi SHIMANO olacak.Ama hangisi.?

Bunun yanında kamış konusunda herhangi bir marka

saplantım yok.benim boyum 187. ve devamlı spor yapan birisiyim.Kamış boyu ve

toplam takım ağırlığını tavsiye ederken bu kıstasları göz önünde bulundurursanız

memnun olurum. Fiyat konusuna gelince, bu takımları yurtdışıdan alma imkanına

sahibim.Sizden çok üst seviye ,üst seviye ve orta halli olmak üzere birkaç takım

tavsiyesi alabilir miyim.?

Ayrıca kamışım parçalımı olmalı yoksa teleskobik mi..?

Son olarak sizinde kullandığınız ya da kalitesinden emin olduğunuz bir çizmeli

tulum tavsiyesi lütfen.

Şimdiden çok teşekkür ederim........

Vedat Abayoğlu
09-01-2012, 08:12
Sevgili Pamuk dedem

1-2 hafta içinde levrek avı için Gelibolu - Saroz tarafına gitmeyi düşünüyorum

inşallah. Bu konuyu tam iki sene önce açmışsınız....O zamandan buyana cok

olmasa da bazı ünlü markaların yeni makina ve kamış koleksiyonları çıktı,eskileri

de yenilediler.takip ettiğim kadarı ile sahte balık olayında genelde yeni

diyebeleceğimiz bir gelişme yok...sizin 2 sene önceki tavsiyeleriniz zaten not

defterimde ..Eğer varsa lütfen beni düzeltin..

Benim sizden istirhamım kıyıdan spin avcılığı için bana tavsiye edeceğiniz en iyi

makina ve kamış kombinasyonları..Benimde makina için marka tercihim sizinkisi

gibi SHIMANO olacak.Ama hangisi.?

Bunun yanında kamış konusunda herhangi bir marka

saplantım yok.benim boyum 187. ve devamlı spor yapan birisiyim.Kamış boyu ve

toplam takım ağırlığını tavsiye ederken bu kıstasları göz önünde bulundurursanız

memnun olurum. Fiyat konusuna gelince, bu takımları yurtdışıdan alma imkanına

sahibim.Sizden çok üst seviye ,üst seviye ve orta halli olmak üzere birkaç takım

tavsiyesi alabilir miyim.?

Ayrıca kamışım parçalımı olmalı yoksa teleskobik mi..?

Son olarak sizinde kullandığınız ya da kalitesinden emin olduğunuz bir çizmeli

tulum tavsiyesi lütfen.

Şimdiden çok teşekkür ederim........

Sevgili Ferhat

Bazen cevap vermeyi atlayabiliyorum.Bu kerede böyle olmuş.

Bu ara telefonuda denize verdik,irtibatlarımın coğuda eksik kaldı.

İyiş ve garantili bir levrek haberi aldığımda benim için mesafenin önemi kalmaz.

Ancak son senelerde atçekle levrek alabilmek bayağı zorlaşmıştır.
Ben artık uzun süreli atçek avının avcısı değilim.
Sebeplerinin başında bu balığı evvelinde çok tutmuş olmamın yanısıra,genelde randımanı zor avların adamı olmamdan çekinmem.

Merada balık varsa illaki alarım şayet yoksa saatlerce atçek artık yapmıyorum.

Muhtelif kamışlar kullanırım.Bunlar Shimano Bassterra,Shimano Nexave,Shimano Game AR-C,Okuma seaspin,Okuma V system Lineaffe Mamba',Shimano Catanadır

Makaralarım ise Shimano Stradic 4000,Shimano Seido,Shimano Exgage,Okuma Redflame Shimano Symetre',Penn Sargus'tur

Şartlara göre bunlardan herhangi birisini seçer ve kullanırım.

Kullanacağım kandırıcı cinsine göre,yada hava ve mera şartlarına göre değişkenlerdir.

Göğüs çizmem ise Scierra Marka gayet hafif ,nefes alır, terletmez bir üründür.Merada giymem ortalıkta bile pantalonla dolaşır gibi dolaşırım.

2000'e yaklaşan muhtelif kandırıcılarım vardır.Başka bir değişle dükkanlarda bulunmayan bazı ürünler bende vardır.:D :D :D

Çok çeşitli silikon sahtelerimde vardır.Bu sahtelere rapalalardan fazla güveniirim.

Levrek konusunda o kadar çok anlatacağım vardırki henüz sizlere aktaramadım.

Sevgimle kal

EMİREREN
09-01-2012, 08:19
sevgili vedat amca sizi ve diğer ustaları dikkatle takip ediyorum.size bir sorum olacak.ben tekirdağ/çorluda yaşıyorum.bir fırsatını yakaladıgımda çanakkale sivriceye gelmek istiyorum.buraya nasıl gidebilirim..

Vedat Abayoğlu
09-01-2012, 10:39
sevgili vedat amca sizi ve diğer ustaları dikkatle takip ediyorum.size bir sorum olacak.ben tekirdağ/çorluda yaşıyorum.bir fırsatını yakaladıgımda çanakkale sivriceye gelmek istiyorum.buraya nasıl gidebilirim..

Truva,Ulusoy ve Metro orobüslerinin kimi saatlerinde Ayvacık ilçesine uğrayanları vardır.Bunlardan birisine binerde Ayvacığın garajında inerseniz,sanırım saat 8,30 la saat 4 arasında yarım saatte bir Gülpınar-Babakale minibüsleri kalkar.Bunlara binip Bektaş köyünde beni indir dersiniz.İnincede bana telefon edersiniz gelir alırım.

Sevgiler

Tel;0536 546 88 16

EMİREREN
09-01-2012, 15:13
Truva,Ulusoy ve Metro orobüslerinin kimi saatlerinde Ayvacık ilçesine uğrayanları vardır.Bunlardan birisine binerde Ayvacığın garajında inerseniz,sanırım saat 8,30 la saat 4 arasında yarım saatte bir Gülpınar-Babakale minibüsleri kalkar.Bunlara binip Bektaş köyünde beni indir dersiniz.İnincede bana telefon edersiniz gelir alırım.

Sevgiler

Tel;0536 546 88 16

en yakın zamanda çalışma hayatında fırsatı yakaladıgım an gelmeyi istiyorum..

Beyazzmavi
09-01-2012, 19:48
Degerli bilgileriniz icin çok teşekkür ederim pamuk dedem....
Bir gün beraber yaparız inşallah bu levrek avcılığını....
Sevgiyle kalın.

ihaiha
26-01-2012, 14:26
bilgiler için çok teşekkürler vedat abi..özellikle atma sırasındaki dikey atıştan ziyade yatay atış bilgisi çok işe yarar bilgi...geçen gün river2sea rover 98 ile 3.3kg levrek aldım..ama daha uzak atış için daha ağır yem arıyordum ki,sizin söylediğiniz alba nın tobby 3 numarası aklıma yattı..çok teşekkürler

Vedat Abayoğlu
26-01-2012, 15:37
bilgiler için çok teşekkürler vedat abi..özellikle atma sırasındaki dikey atıştan ziyade yatay atış bilgisi çok işe yarar bilgi...geçen gün river2sea rover 98 ile 3.3kg levrek aldım..ama daha uzak atış için daha ağır yem arıyordum ki,sizin söylediğiniz alba nın tobby 3 numarası aklıma yattı..çok teşekkürler

Faydalı olabildiğime sevindim,rasgelsin

kemmrt
09-02-2012, 13:52
Usta emeğine sağlık. İyi ki varsınız.

kemmrt
11-02-2012, 16:42
Vedat Ustam, levrekle ilgili değil ama cevaplamınızı istediğim bana göre çok önemli bir sorum var. Sağ elimi kullanıyorum. 4 yıldır kamış ve makine kullanıyorum. Daha önceleri hep el sarması olta takımı kullandım. 4 yıl önce deneme yanıma yoluyla kamışla nasıl yem fırlatılacağını öğrendim. Makinemin sarma kolu hep sağ tarafta oldu. Hangi videoyu izlesem kimi görsem sarma kolu sol tarafta. Aradaki fark nedir? Hangi tarafta olması daha avantajlı. Sağ tarafta olması bir dezavantaj mıdır? Cevaplarsanız çok sevinirim. Saygılar.

Vedat Abayoğlu
12-02-2012, 00:13
Vedat Ustam, levrekle ilgili değil ama cevaplamınızı istediğim bana göre çok önemli bir sorum var. Sağ elimi kullanıyorum. 4 yıldır kamış ve makine kullanıyorum. Daha önceleri hep el sarması olta takımı kullandım. 4 yıl önce deneme yanıma yoluyla kamışla nasıl yem fırlatılacağını öğrendim. Makinemin sarma kolu hep sağ tarafta oldu. Hangi videoyu izlesem kimi görsem sarma kolu sol tarafta. Aradaki fark nedir? Hangi tarafta olması daha avantajlı. Sağ tarafta olması bir dezavantaj mıdır? Cevaplarsanız çok sevinirim. Saygılar.

Sevgili Ali Kemal

Sebebini tam anlayamadığım bir şekilde bazı avcılar solak olmamalarına karşın makara kolunu sol yerine sağ tarafa takıp böyle kullanmaktadırlar.Elbette bu durumda kamışıda sol ellerinde tutmaktadırlar.

Bu tamamen yanlış bir durumdur.

Özellikle yaşadığım yerde israrla bu şekilde kullanmaya eğilimlidirler ve nekadar söylersem söyleyeyim,böyle alıştım demektedirler.

Nezdimde bu şekilde kullananların avcılık kabiliyet ve hevesleri eksik yada yetersizdir.

En basit mantıkla,iyi bir balık yakalandığında onu sol elle zaptetmek güç olacaktırki,balık mücadelesinde onu yormak,karaya almak sağ* elle daha sıhhatli olacaktır.

Sevegiler

adalı balıkçı
12-02-2012, 12:13
Sevgili Ali Kemal

Sebebini tam anlayamadığım bir şekilde bazı avcılar solak olmamalarına karşın makara kolunu sol yerine sağ tarafa takıp böyle kullanmaktadırlar.Elbette bu durumda kamışıda sol ellerinde tutmaktadırlar.

Bu tamamen yanlış bir durumdur.

Özellikle yaşadığım yerde israrla bu şekilde kullanmaya eğilimlidirler ve nekadar söylersem söyleyeyim,böyle alıştım demektedirler.

Nezdimde bu şekilde kullananların avcılık kabiliyet ve hevesleri eksik yada yetersizdir.

En basit mantıkla,iyi bir balık yakalandığında onu sol elle zaptetmek güç olacaktırki,balık mücadelesinde onu yormak,karaya almak sağ* elle daha sıhhatli olacaktır.

Sevegiler

Vedat abi söylediklerine katılmakla ve ben de kamışı sağ makineyi de sol elle kullanmakla birlikte solaklar için durum tersi olamaz mı, yani solak biri sol kolu ve elini sağdan daha fazla kullandığı için muhtemelen sol tarafı daha kuvvetli olacaktır.. sadece mantık yürüttüm, alakasız olabilir, kusura bakma :)

kemmrt
12-02-2012, 13:10
Çok teşekkür ederim anladım. Güç kamışa verilecek dolayısıyla sağ elle tutulacak. Cumartesi sola alıp deneme yaptım. İlk başlarda zor oldu ama alıştım. Yavaş yavaş öğreneceğiz artık.

bysincooo
14-02-2012, 17:32
tsk ellerine saglık bnede aldım sea horse diye bi marka oda folating ama hiç bişe vurmadı sırtı siyah gümüş ve sarı renklerde ama durdugunda batıyordu su üstünde kalmadı ben memnun kalmadım kısa süre içinde poper almayı düşünüyorum tşk bilgiler için

39348
16-02-2012, 15:15
Sevgili Pamuk Dede,

2011 Ağustosta balığa vaniköyde istavrite olta atarak başladım. Sonrasında kefal, çinekop, sarıkanat geldi. Ama forumlarda karşılaştığım Levrek raporlarında levreği ilk gördüğümden itibaren çarpıldım. Hemen takımlarımı edindim. Bagajda hazır bekliyor. (3 aydır) :D Levrek avı aşkı ile yanıp tutuşuyorum anlayacağınız.

Olta atmadan önce de bayağı sayenizde bilgi edindim. Öncelikle binlerce teşekkür etmek isterim. üç tane de sorum ile kırmazsanız sizi rahatsız etmek isterim.

1-İstanbul ve yakın civarı mera noktaları öğrendim.Fakat bir çok dost istanbul ve çevresinde levrek yok diye ümidimi kırmakta. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

2- Bu zamanlarda şansım olur mu? (şubat ayı)

3- Takımlarım Okuma Vsystem 8 2.40 ve okuma trio 30s makina. Görüşleriniz nelerdir?

Saygılarımla
Metin

Şimal
22-02-2012, 18:43
Sevgili Pamuk Dede,

2011 Ağustosta balığa vaniköyde istavrite olta atarak başladım. Sonrasında kefal, çinekop, sarıkanat geldi. Ama forumlarda karşılaştığım Levrek raporlarında levreği ilk gördüğümden itibaren çarpıldım. Hemen takımlarımı edindim. Bagajda hazır bekliyor. (3 aydır) :D Levrek avı aşkı ile yanıp tutuşuyorum anlayacağınız.

Olta atmadan önce de bayağı sayenizde bilgi edindim. Öncelikle binlerce teşekkür etmek isterim. üç tane de sorum ile kırmazsanız sizi rahatsız etmek isterim.

1-İstanbul ve yakın civarı mera noktaları öğrendim.Fakat bir çok dost istanbul ve çevresinde levrek yok diye ümidimi kırmakta. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

3- Takımlarım Okuma Vsystem 8 2.40 ve okuma trio 30s makina. Görüşleriniz nelerdir?

Saygılarımla
Metin

Levrek mekanları genellikle, derelerin yani tatlı suların, denizle buluştuğu yerlerde olmaktadır.Genellikle riva ve ağva taraflarında bolca bulunmaktadır.Ayrıca en iyi yemlerinden biride farelerdir:D

Vedat Abayoğlu
22-02-2012, 21:11
Vedat abi söylediklerine katılmakla ve ben de kamışı sağ makineyi de sol elle kullanmakla birlikte solaklar için durum tersi olamaz mı, yani solak biri sol kolu ve elini sağdan daha fazla kullandığı için muhtemelen sol tarafı daha kuvvetli olacaktır.. sadece mantık yürüttüm, alakasız olabilir, kusura bakma :)

Doğrusu dediğin gibidir.

Vedat Abayoğlu
22-02-2012, 21:12
Çok teşekkür ederim anladım. Güç kamışa verilecek dolayısıyla sağ elle tutulacak. Cumartesi sola alıp deneme yaptım. İlk başlarda zor oldu ama alıştım. Yavaş yavaş öğreneceğiz artık.

Solaklar sol elle sağlaklar sağ elle tutacaklar kamışları

Vedat Abayoğlu
22-02-2012, 21:15
tsk ellerine saglık bnede aldım sea horse diye bi marka oda folating ama hiç bişe vurmadı sırtı siyah gümüş ve sarı renklerde ama durdugunda batıyordu su üstünde kalmadı ben memnun kalmadım kısa süre içinde poper almayı düşünüyorum tşk bilgiler için

Bu markayı bilmiyorum.

Sanırım suspending tipte yani yavaş batar.Levrek avında ümidi kesmemeli ancak netice almayıda hemen ummamalısınız.

Vedat Abayoğlu
22-02-2012, 21:26
Sevgili Pamuk Dede,

1-İstanbul ve yakın civarı mera noktaları öğrendim.Fakat bir çok dost istanbul ve çevresinde levrek yok diye ümidimi kırmakta. Siz bu görüşe Sorularına keyfle cevap veriyorum.

1)katılıyor musunuz?

Saygılarımla
Metin

Sevgili Metin

Sorularına cevap veriyorum

1)Tam olarak katılmıyorum.

Zira İstanbulun yakın çevresinde levrek vardır.Azimli bir avcı illaki yakalayacaktır.
Mesela Eskihisar Feribot iskelesi.Muhakkak istikrarlı takip sonrasında levrek yakalanır orada

2)Şubat ayı artık levreğin av verme periyodunun zayıfladığı zamanlardır.Şans vardır ama azdır.

3)Takımların bence uygundur.

Ancak,Eskihisar yada benzer yerlerde derinlik birkaç metrenin üstündeyse,aynen boğazda kullandığına benzer ancak daha hafif kurşun la pekala randıman alabilirsin.

Rapala yerine silikon roglou'da iş görecektir.

39348
22-02-2012, 21:43
Ancak,Eskihisar yada benzer yerlerde derinlik birkaç metrenin üstündeyse,aynen boğazda kullandığına benzer ancak daha hafif kurşun la pekala randıman alabilirsin.

Rapala yerine silikon roglou'da iş görecektir.

Üstadım çok teşekkür ederim. Silikon raglou için spillino mu yoksa sıyırtma mı tavsiye edersiniz? ya da raglou için at çekte en uygun bağlama şekli nasıl olmalı?

Binlerce kere teşekkür ederim. Bu arada özelden bazı şeyler paylaşacaktım ama mesaj kutunuz dolmuş üstadım. Bilginiz olsun.

Vedat Abayoğlu
22-02-2012, 21:55
Üstadım çok teşekkür ederim. Silikon raglou için spillino mu yoksa sıyırtma mı tavsiye edersiniz? ya da raglou için at çekte en uygun bağlama şekli nasıl olmalı?

Binlerce kere teşekkür ederim. Bu arada özelden bazı şeyler paylaşacaktım ama mesaj kutunuz dolmuş üstadım. Bilginiz olsun.

Sevgili Metin

Silikon Roglou'nun kıyıdan ve tekneden kullanımı konularını detaylı olarak forumumuzda paylaşmıştım,bulup okumanı tavsiye ederim.

Kısaca değinirsek;

Gerek Sbrilino ve gerekse şeffaf tapalı oval şamandra önünde Roglou bağlayarak kullanmak genelde daha derinliği az liman içi ve yakın çevresinde etkili olacaktır.

Kıyı şeridi birden derinleşen,dibi genelde ilişkensiz olan yerlerde,boğazda rapala ile tutulduğu şekildeki bir düzen(spin kamışla değilde surf kamış ve kurşun kullanılarak)rapala kullanılarakta roglou kullanılarakta netice verecektir Eskihisarda.Esasen benzer her bölgede bu yöntem uygulanılabilinir.

39348
22-02-2012, 22:44
Teşekkürler üstadım. Üstüste sorularım ile bunalttıysam affola...

Bu cumartesi ilk defa levrek at-çek avına gideceğim bi başıma. Heyecanıma verin. Daha önce hiç gitmemişliğim ve bilen bir kişi ile de gitmeyeceğimden ötürü mümkün olduğunca şey öğrenmeye çalışıorum. Gideceğim yer bir halk plajı.

Herhalde bi silikon, bir su üstü rapala, değiştire değiştire denemeleri yaparım. Ama elim ayağıma karışacak orası kesin :) Gide gele öğreneceğiz. Ama işte ilkin heyecanı bir başka...

Tekrar teşekkürler hocam... ;)

Vedat Abayoğlu
01-03-2012, 12:43
Teşekkürler üstadım. Üstüste sorularım ile bunalttıysam affola...

Bu cumartesi ilk defa levrek at-çek avına gideceğim bi başıma. Heyecanıma verin. Daha önce hiç gitmemişliğim ve bilen bir kişi ile de gitmeyeceğimden ötürü mümkün olduğunca şey öğrenmeye çalışıorum. Gideceğim yer bir halk plajı.

Herhalde bi silikon, bir su üstü rapala, değiştire değiştire denemeleri yaparım. Ama elim ayağıma karışacak orası kesin :) Gide gele öğreneceğiz. Ama işte ilkin heyecanı bir başka...

Tekrar teşekkürler hocam... ;)
Keşke bana herzaman böyle güzel sorular sorulsada cevap v ersem.

Bu bakımdan çekinmeden üst,üste sorabilirsin

Sevgiler

volcano78
05-03-2012, 17:01
Merhaba Vedat Bey,

Mart ayı ıcınde saroz tarafına gıtmek ıstıyoruz,

saroz tarafında önericeğiniz yer varmı?

mart ayı elverıssızde olsa gıdıp sansımızı denemek ıstıyoruz.
saroza ve levrek avına ılk kez gıdıcez

Vedat Abayoğlu
06-03-2012, 06:31
Merhaba Vedat Bey,

Mart ayı ıcınde saroz tarafına gıtmek ıstıyoruz,

saroz tarafında önericeğiniz yer varmı?

mart ayı elverıssızde olsa gıdıp sansımızı denemek ıstıyoruz.
saroza ve levrek avına ılk kez gıdıcez

Seninde belirttiğin gibi Mart ayı geç kalınmış bir ay.

Kabatepe taraflarını öneririm.
Hem liman içi ve çevresi ve hemde sahillerinin her iki yönünde keşfedilecek avlanılacak bir çok yer var.

Sevgiler

volcano78
06-03-2012, 13:03
Seninde belirttiğin gibi Mart ayı geç kalınmış bir ay.

Kabatepe taraflarını öneririm.
Hem liman içi ve çevresi ve hemde sahillerinin her iki yönünde keşfedilecek avlanılacak bir çok yer var.

Sevgiler

teşekkürler Üstad.

Vedat Abayoğlu
07-03-2012, 04:54
teşekkürler Üstad.

Birşey değil dostum.Konu hakkında aklına ne gelirse sor zevkle cevaplarım

Sevgiler

aukesen
21-03-2012, 03:29
Vedat bey merhaba
Adana Yumurtalık da arkadaşlar ile bir problemimiz var Yumurtalık da bir şirkete ait yaklaşık 1 km uzunluğunda iskele mevcut bizler de sık sık iskelede balık avına gidiyoruz iskelede 2 adet güçlü projektör bulunmakta güneş battıkdan sonra projektörün açılması ile birlikte ışığa çok büyük ve çok sayıda levrek gelmekte olup iskeleye gelen her arkadaş balıkların iriliği ve çokluğu ile birlikte heyecanlanmakla ve aklına gelen her yöntemi denemekte ancak hiç birinden sonuç alamadılar yöntemler ise her türlü sahte yem(rapala,silikon,kaşık v.b.),canlı ve ölü karides canlı çipura,mercan,karagöz,ölü sübye,kalamar,canlı sübye,kalamar,arada yakalayan oldu ama onlarda tesadüf idi tek etkili yöntem önerilmeyen ancak iskelede çokca kullanılan üçlü çarptırma yöntemi onuda biz uygulamak istemiyoruz bazı kişiler ışıkdan dolayı balık misinayı görüyor dedi,bazıları herkes yakalamaya çalıştığından balıklar ürktü dedi,bazıları merada zaten yem fazla olduğundan bizim attıklarımıza gelmiyor dedi ama sonuç yok arkadaşlar olarak iyice piskolojimiz bozuldu bakıp bakıp birşey yapamamaktan bize bir yöntem önereblirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Vedat Abayoğlu
21-03-2012, 04:39
Vedat bey merhaba
Adana Yumurtalık da arkadaşlar ile bir problemimiz var Yumurtalık da bir şirkete ait yaklaşık 1 km uzunluğunda iskele mevcut bizler de sık sık iskelede balık avına gidiyoruz iskelede 2 adet güçlü projektör bulunmakta güneş battıkdan sonra projektörün açılması ile birlikte ışığa çok büyük ve çok sayıda levrek gelmekte olup iskeleye gelen her arkadaş balıkların iriliği ve çokluğu ile birlikte heyecanlanmakla ve aklına gelen her yöntemi denemekte ancak hiç birinden sonuç alamadılar yöntemler ise her türlü sahte yem(rapala,silikon,kaşık v.b.),canlı ve ölü karides canlı çipura,mercan,karagöz,ölü sübye,kalamar,canlı sübye,kalamar,arada yakalayan oldu ama onlarda tesadüf idi tek etkili yöntem önerilmeyen ancak iskelede çokca kullanılan üçlü çarptırma yöntemi onuda biz uygulamak istemiyoruz bazı kişiler ışıkdan dolayı balık misinayı görüyor dedi,bazıları herkes yakalamaya çalıştığından balıklar ürktü dedi,bazıları merada zaten yem fazla olduğundan bizim attıklarımıza gelmiyor dedi ama sonuç yok arkadaşlar olarak iyice piskolojimiz bozuldu bakıp bakıp birşey yapamamaktan bize bir yöntem önereblirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Sevgili Uğur

Bu durum bazı girilmesi yasak yerlerdede görülebilmektedir.Örneğin Botaş iskelelerinde aynı durum vardır,ancak yasak olduğundan,sadece bir,iki kişi avlanabilmekte ve çok balık yakaladıkları bilinmektedir.

Anladığım kadarıyla sizin orada bir karamboldür giidiyor ve ortam aydınlık.

Levrek balığı hakikaten su içinden dışını gayet iyi görebilen,meraklı ancak gayette ürkek bir balıktır.

Hatta usta ve çok titiz levrek atçekcileri,su kenarına gelip atçeğe başlarlarken eğilip çalışırlar.Aksi takdirde levrek onları görür,takip etsede döner yemi almaz.

Levrekler 5 cm'yi pek geçmeyen canlı ispari ve karagöz yavrularına bayılırlar.Sakin bir zamanda FC misinayla denenirse belki netice alınabilir.

Sevgiler

hilmi48
21-03-2012, 22:30
sevgili vedat abi...öncelikle bizlerle paylaştığın engin bilgi ve tecrübelerin için çok teşekkür ederim...birkaç haftadır at-çek ile ilgili okuduğum bilgilerden sonra hemen gidip kendime orta kalite 2.40 lık bir kamış ve bir makina aldım.avlağımda ara sıra canlı mamunla levrek yakalıyorum yalnız avlağımda çupra mırmır gibi balıklar da bulunduğundan levrek konusunda sıkıntı yaşıyorum.avlağımda bol miktarda kefal bulunmakta bu yüzden tercihim rapala hj12 mu oldu birde gece için maxrap mxr13 sarı renk satın aldım tavsiyen üzerinde bir kaç tane de silikon yem satın alıp haziran ortasında oltamı fethiye körfezinden denize buluşturacağım... umarım başarılı olur raporlarımı da burdan paylaşabilirim....hala aklımda bazı sorular var seni sıkmadan zamanla aklımda soruları sormayı düşünüyorum....

MUHAMMED BURHAN
22-03-2012, 05:59
Bende levreğe merak sadım vedat amca ama istanbulda nerde avlayacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz?

Vedat Abayoğlu
22-03-2012, 06:49
sevgili vedat abi...öncelikle bizlerle paylaştığın engin bilgi ve tecrübelerin için çok teşekkür ederim...birkaç haftadır at-çek ile ilgili okuduğum bilgilerden sonra hemen gidip kendime orta kalite 2.40 lık bir kamış ve bir makina aldım.avlağımda ara sıra canlı mamunla levrek yakalıyorum yalnız avlağımda çupra mırmır gibi balıklar da bulunduğundan levrek konusunda sıkıntı yaşıyorum.avlağımda bol miktarda kefal bulunmakta bu yüzden tercihim rapala hj12 mu oldu birde gece için maxrap mxr13 sarı renk satın aldım tavsiyen üzerinde bir kaç tane de silikon yem satın alıp haziran ortasında oltamı fethiye körfezinden denize buluşturacağım... umarım başarılı olur raporlarımı da burdan paylaşabilirim....hala aklımda bazı sorular var seni sıkmadan zamanla aklımda soruları sormayı düşünüyorum....

Sevgili Hilmi

Faydalı olabileceğime inandığım paylaşımları sizlere sunmaktan hayli keyf almaktayım.
Helede bunu yazıya dökmeniz,birde neticesini bilfiil alıp arada belirtmeniz beni çok sevindirmektedir.
Sizlere yapabildiğim herşeyi sonuna kadar helal ediyorum.

Mu sahtesi adı üstünde Mullet yani kefal balığı sahtesidir.Birkaç sene öncesinin bu kandırıcıısı halende iş görebilir niteliğini muhafaza etmektedir.

Ben yeni sahtelere çok meraklı olduğumdan yeni çıkan fonksiyonuna inandığım bazılarını edinmekten geri kalmıyorum.

Bunlardan kimisi hakikaten eskileriaratmazken kimisi atıl kalabiliyor.

Bence canlı mamunla bu yeni edindiğin kamışınla avlanmak pek uygun olmayacaktır.

2,40 boy atçek avında ve özellikle WTD aksiyonunu tam veremede uygun bir kamıştır.BU su üstüavlanma şeklinede uygun bazı kandırıcılar edinmelisin.

En basitinden,kendimin lansesi River2 Sea Rover 98 ve aynı markanın,daha ufak boyuttaki,Bubble Pen 80 kandırıcılarından edinmelisin.

Bu kandırıcılarla özellikle Ağustos ayının sonlarından Eylül,Ekim ayları boyunca sakin havalarda liman içleri ve yakın çevresinde gece saatlerinde yada sabaha yakın zamanlarda,levreklerin kefalleri sıkıştırp su üstü combalakları yaptıklarında atıp aksiyonunu verdirirsen illaki levrek yakalarsın.

Sevgiler

hilmi48
22-03-2012, 12:28
sevgili vedat abi tatilim haziran ortasından ağustos ortasına kadar olduğu için söylediğin zamanlardan biraz önce at-çek yapacağım çok fazla verim alamayacağımı düşünüyorum....avlandığım su da berrak olduğu için sahteler tavsiye edebileceğin herhangi bir renk var mı??? river2sea rover98 i bende almayı düşünüyodum extradan birde su fışkırtan sanırım popper deniyo ondan almayı düşünüyorum daha öncede söylediğim gibi mamunla yakaladıysam sanırım at-çek le de yakalayabilirim yaklaşık 2 aylık bir sürem var hergün balığa giden biri olarak sürekli farklı avlaklarda at çek denemeleri yapacağım başarılı olursam yine tavsiyeleriniz üzere daha kaliteli bir kamış ve çeşitli sahtelerle yola devam edicem.

Vedat Abayoğlu
22-03-2012, 18:44
sevgili vedat abi tatilim haziran ortasından ağustos ortasına kadar olduğu için söylediğin zamanlardan biraz önce at-çek yapacağım çok fazla verim alamayacağımı düşünüyorum....avlandığım su da berrak olduğu için sahteler tavsiye edebileceğin herhangi bir renk var mı??? river2sea rover98 i bende almayı düşünüyodum extradan birde su fışkırtan sanırım popper deniyo ondan almayı düşünüyorum daha öncede söylediğim gibi mamunla yakaladıysam sanırım at-çek le de yakalayabilirim yaklaşık 2 aylık bir sürem var hergün balığa giden biri olarak sürekli farklı avlaklarda at çek denemeleri yapacağım başarılı olursam yine tavsiyeleriniz üzere daha kaliteli bir kamış ve çeşitli sahtelerle yola devam edicem.

Agustos-Haziran ortaları arasındaki aylar,genel olarak tüm denizlerimizde tüm balıkların en az av verdiği zaman dilimi olarak mütaala edilmelidir.

Ben bu periyotta elbette avlarıma devam edebilirim zira en azından tatlısu beni tatmin edebilmektedir.

Ancak haziranın ortalarına kadar süren,nispeten daha cılız bir levrek akımı vardır belki sonuna yetişebilirsin.

Keza Ağustos ortalarında tekrar özellikle liman içlerinde levreklerin ileryaları sıkıştırmaya başladıkları periyod başlamak üzere olup,belki birkaç gün özellikle su üstü kandırıcılarla levrek alabilirsin.

Sevgiler

parahol
25-07-2012, 19:17
makinam okuma travertine tr65 kamış lineaeffe spirit surf 390 cm misine 300m okuma seabass 0,37 mm tuzlanmış boru kurdum var , kurşunlu ve silikon balıktan hazır bedenim var,asıl kullanmak istediğim mobiydick silver fish sanırım 9-10 cm ,fladen eco minnow 11,5 cm ,fladen eco jerk 7cm var elimde bide max rap alcam... tekderdim kıyıdan bunlarla naparım rizede kıyı doldurulmu yani derinlik epeyi var bide bnim olduğum yerde denizin içine doğru 50-60 metre liman yda med,irek için tekrar doldurdular taa ucundan atcam yani oldukça açık derinyer nerdeyse eskiden kıyıdan kayıklrı gördüğüm yer...bu çerçevede fikir öneri bekliyorum..***ürler yardım edenlere.. en önemli sormak istediğim nokta max rap suni balık alıcam bu yemle takımım uygun mu fikirlerinizi bekliyorum... bunlarla şansımı deniycem elimdekiler bunlar

Vedat Abayoğlu
27-07-2012, 15:37
makinam okuma travertine tr65 kamış lineaeffe spirit surf 390 cm misine 300m okuma seabass 0,37 mm tuzlanmış boru kurdum var , kurşunlu ve silikon balıktan hazır bedenim var,asıl kullanmak istediğim mobiydick silver fish sanırım 9-10 cm ,fladen eco minnow 11,5 cm ,fladen eco jerk 7cm var elimde bide max rap alcam... tekderdim kıyıdan bunlarla naparım rizede kıyı doldurulmu yani derinlik epeyi var bide bnim olduğum yerde denizin içine doğru 50-60 metre liman yda med,irek için tekrar doldurdular taa ucundan atcam yani oldukça açık derinyer nerdeyse eskiden kıyıdan kayıklrı gördüğüm yer...bu çerçevede fikir öneri bekliyorum..***ürler yardım edenlere.. en önemli sormak istediğim nokta max rap suni balık alıcam bu yemle takımım uygun mu fikirlerinizi bekliyorum... bunlarla şansımı deniycem elimdekiler bunlar

Şu ara Karadeniz iyi levrek vermekte.Bence Max Rap'la daha netice alırsın

KEFALKIRAN
21-08-2012, 08:34
Bu aralar Altınoluk Küçükkuyu civarında levrek durumu nasıldır acaba? Liman içine mi yoksa taşlık yosunlu bölgelere mi yoğunlaşmam gerek. Özellikle sahtelerle sabah suyunda mı avlanmalıyım yoksa öğleden sonra da iş yapar mı? Bilgisi olan var mıdır?

meteoz
21-08-2012, 22:13
Vedat abi selamlar,
Bu siteye üye olur olmaz hemen sana teşekkürlerimi iletmek isterim. Zira verdiğin bilgiler benim gibi spine yeni merak salanlara muhteşem tavsiyeler içermekte... Henüz dün edindiğim spin makine ve kamışım ile allah kısmet ederse Cuma günü Çandarlı (İzmir-Dikili) taraflarında ilk spin deneyimimi yaşayacağım. Senin tavsiyelerinle iyi bir kaç levrek alırsam benden mutlusu olmaz. Sonuçları sizlerle paylaşacağım. Bu arada bahsettiğim bölgede deneyimi olan arkadaşlar var ise av bölgesi için tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılarımla

AH-TAPOT
31-08-2012, 21:37
Çok önemli bilgiler müthiş istifade ettim emeginize sağlık .

balıkçı67
05-09-2012, 18:00
Merhaba Pamuk Dede,ben Zonguldak'ta oturuyorum.Zonguldak'ta levrek yakalanır mı?Yakalanırsa hangi mevsimde olur?Şimdiden teşekkürler...

olta balıkçısı
07-09-2012, 14:01
çok teşekkürler vedat amca bu değerli bilgilerle inşallah bi levrek yakalarım

Vedat Abayoğlu
28-09-2012, 13:19
Çok önemli bilgiler müthiş istifade ettim emeginize sağlık .

Amaç ve dileğimde zaten budur sevgili Hüseyin

Rasgelsin

Sevgiler

akvaryumlove
07-11-2012, 18:28
olağanüstü bir topic daha.
çok teşekkürler.

Vedat Abayoğlu
12-11-2012, 17:26
olağanüstü bir topic daha.
çok teşekkürler.

Sağol MUrat,teşekkürler

ugurates82
02-01-2013, 20:50
vedat amça çok teşekkürler Süper bilgiler :) Seni çanakkalede ziyaret edicem
Sevgi ve Saygılar

OnurERDOGAN
03-01-2013, 04:21
bende bu ara levrek denemelerine kafayi takmis durumdayım.. baya mesaimi harcıyorum bişeyler öğreniyim diye takımlar , sahteler hazır sadece nereye gidiceğim konusunda kararsızım.

saroz civarı bu mevsim doğru bir seçimmidir ? yoksa 5 6 saat boşa yolmu giderim.

fethigürcan
03-01-2013, 17:23
bende bu ara levrek denemelerine kafayi takmis durumdayım.. baya mesaimi harcıyorum bişeyler öğreniyim diye takımlar , sahteler hazır sadece nereye gidiceğim konusunda kararsızım.

saroz civarı bu mevsim doğru bir seçimmidir ? yoksa 5 6 saat boşa yolmu giderim.

levrek peşinde karadeniz' e doğru gidenleri duydum ama saroz'u bilemiyorum. hiç denemedim ama anımsadığım kadarıyla saroz sahilleri uygun denemek lazım.

Vedat Abayoğlu
03-01-2013, 18:42

Doğru seçimdir sevgili Onur.Ancak zor meralardır dikkatli olmalısın

akliman
08-01-2013, 11:43
Selamlar.ben Sinop'ta yaşıyorum.Vedat Bey'in paylaşımlarını uzun zamandır dikkatle okuyor ve kendi açımdan çok faydalı buluyorum.öncelikle değerli paylaşımları için teşekkür etmek istiyorum.
Sinop'ta yapılabilecek her türlü balık avına uzun zamandır meraklı olmama karşın son birkaç aydır spin avcılığına özellikle de levrek avına çok merak salmış durumdayım.galiba bunda daha ilk denememde levrekle tanışmamın büyük rolü var.sanırım her yeni başlayan gibi sahte koleksiyonu oluşmaya başladı elimde.eminimki zamanla bunu daha mantıklı ve doğru bir biçimde yapmaya başlicam.
şu an okuma v-system 2.70 kamış okuma trio-s 30 makina,18mm suffix ip misina kullanıyuorum.şimdilik ihtiyaçlarımı karşılıyor.bence en önmli eksiğim aksiyon kısmı,zamanımı ve hevesimi avlanmaktan çok bunu doğru şekilde öğrenmeye harcıyorum.
forumda ilgili konuları sürekli okumaya bulmaya çalışıyorum ve tabiki sadece Vedat Bey'in değil tüm değerli balıkavı.net üyelerinin bilgilerini önemsiyor,bu nedenle dikkat etmem gereken ya da "şunu da oku" diyebileceğiniz konuları benle paylaşmanızı rica ediyorum.hepiniz sağlıcakla kalın.

rapalacikral
11-01-2013, 18:10
Vedat Abi güzel açıklamaların için çok teşekkürler.
Allah eksik etmesin seni.
Birşey dikkatimi çekti ?
Genel de su üstülerin üzerinde durmuşsun.
Sanırım gagalıdan çok su üstülere güveniyorsun...

Bir de kaşıklar ve gesler hakkında bilgi verirmisin ?
Ben zaman zaman şile avlarım da kaşıkla başarılı sonuçlar aldım. ( dalga arkasına atıp dalgayla çekme yöntemi ile )
Çanakkale de de çok ges yapıyorlarmış sanırım.

Vedat Abayoğlu
11-01-2013, 18:39
Selamlar.ben Sinop'ta yaşıyorum.Vedat Bey'in paylaşımlarını uzun zamandır dikkatle okuyor ve kendi açımdan çok faydalı buluyorum.öncelikle değerli paylaşımları için teşekkür etmek istiyorum.
Sinop'ta yapılabilecek her türlü balık avına uzun zamandır meraklı olmama karşın son birkaç aydır spin avcılığına özellikle de levrek avına çok merak salmış durumdayım.galiba bunda daha ilk denememde levrekle tanışmamın büyük rolü var.sanırım her yeni başlayan gibi sahte koleksiyonu oluşmaya başladı elimde.eminimki zamanla bunu daha mantıklı ve doğru bir biçimde yapmaya başlicam.
şu an okuma v-system 2.70 kamış okuma trio-s 30 makina,18mm suffix ip misina kullanıyuorum.şimdilik ihtiyaçlarımı karşılıyor.bence en önmli eksiğim aksiyon kısmı,zamanımı ve hevesimi avlanmaktan çok bunu doğru şekilde öğrenmeye harcıyorum.
forumda ilgili konuları sürekli okumaya bulmaya çalışıyorum ve tabiki sadece Vedat Bey'in değil tüm değerli balıkavı.net üyelerinin bilgilerini önemsiyor,bu nedenle dikkat etmem gereken ya da "şunu da oku" diyebileceğiniz konuları benle paylaşmanızı rica ediyorum.hepiniz sağlıcakla kalın.

Sevgili Deniz derimki sen kafanda oluşan soruları bir toparla maddeler halinde bana sor bende maddeler halinde anlatayım ne dersin?

Vedat Abayoğlu
11-01-2013, 18:53
Vedat Abi güzel açıklamaların için çok teşekkürler.
Allah eksik etmesin seni.
Birşey dikkatimi çekti ?
Genel de su üstülerin üzerinde durmuşsun.
Sanırım gagalıdan çok su üstülere güveniyorsun...

Bir de kaşıklar ve gesler hakkında bilgi verirmisin ?
Ben zaman zaman şile avlarım da kaşıkla başarılı sonuçlar aldım. ( dalga arkasına atıp dalgayla çekme yöntemi ile )
Çanakkale de de çok ges yapıyorlarmış sanırım.

Sevgili Ali

İlgi ve yorumlarına teşekkür ederim,sağolasın.

Su üstüsahteleri ile av daha keyfli bir av olduğundan son zamanlarda tercihim olmuşlardır.

Ancak bu su üstü sahtelerinin daha çok etkili olduğu yerler sözkonusu olduğunda bahsedeceğim başta gelen yerler ilkönce liman mendirek içleri ve yakın çevresidir.

Soğuklar bastırmadan evvel,levrek esas akımı başlamasa bile bu tür yerlerden kefal sürüleri ayrılmadan,yani eylül sonları Ekim ve kasım başlarına kadar,özellikleri gece ve sabaha karşı saatlerde,bazı teknelerin motor çalıştırmasından evvelkiş anları seçerek ve bu arada küçük kefalleri kollayan ve onları sıkıştırdıkları yerlerde yaptıkları su üstü çombalaklarını kollayarak avlanılması halinde en etkin sahte su üstü wtd yapabilen gagasız sahtlere olacaktır.

Bilinmelidirki dalgalı havalarda sahteleri karşıdan gelen rüzgarın oluşturduğu sığ yerlerdeki dalga kırılmalarının az ötesine,yada suya girerek olabildiğince paralel,dalgaların kırıldığı yerlerde oluşan nispeten daha bulanık hat üzerinde atışlar yaparsanız,daha uzun mesafede llevrek suyundan gelebilirisniz.Tüm gücünüzle dikine atış yapma gayretinizden çok böylesine atışları yaparsanız daha fazla verim alırsınız.

Bu durumda böylesine yerler nispeten sığ olduğundan ve rüzgarlı havalarda gagasız ve nispeten ince aerodinamik yapısı uygun sahtelerle daha uzak atışlarda yapabilirisniz.

GES ler oralı müdavimlerden Tayyar ustanın ilk uygulayıcısı olduğu sahtelerdir.

İşte yukarda anlattığım gibi kullanıldığında bu yerliş sahteler dahada ağırca olmalarınında sayesinde ve ayrıca su altı WTD aksiyonunuda verebildiğinden bu bölgelerde etkin olarak kullanılmaktadır.

Kaşıklarda böylesine rüzgarlı günlerde uzağa ermede etkin olurlarAncak ağır olabildiklerinden sığ yerlerde kullanılmaları zordur zira dibe daha çok takılırlar.

Savager'ın pilgrim kaşıklarının 28 gramları çok iyi iş görmektedir.Keza Albanın Toby kaşıklarının 2 ve 3 numaralarıda iş gören kaşıklardır.

Sevgiler

rapalacikral
11-01-2013, 20:57
Vedat Abi çok saol nazik cevabın için. ( 3 kere okudum iyice anlamak için )
Ges ler kendileri çekmediğimiz zaman batıyorlar doğru mu ?
Sorumun sebebi şu 40-50 cm sularda nasılsa su üstü batmaz diye ges kullanılabilir mi?
takılmaz olmaz mantığı ile ?
batmasına fırsat vermeden sürekli çekersek?
malum kaşık atamıyoruz sığ yerde hemen takılıyor.

bir de su üstü sahteler hep dalgasız sularda iş yapıyor ama ges için dalgalı rüzgarlı havalar seçilmeli diyorlar.

mesela sizin oralar da körfez de.
ayvalık olsun asos olsun bu gesler çalışır mı ?
abi biraz uzun oldu.

rapalacikral
11-01-2013, 20:59
abi bir de bugün spin bir makina alacak olsan..
ne alırdın ?
ayrıca kamış?

bir de değerli abim sahte fare sence bulunmalı mı çantada ?
çok iş yapıyor diyorlar..

bu sene boğaz da çapari yaparken senin değerli mesajlarındna yola çıkarak :

çaparinin son 2 iğnesini çıkartıp hırsız takımla güzle avlar yaptık.
üstten istavrit - alttan çinekop aldık.
hatta bir ara çino çaparisinde üstten çino alttan sarıkanat aldık abi.

öğrettiğin gibi istavriti yem yaparak hırsız takıma en altta ki.

çok çok çoooooook büyük ustasın ellerinden öperim.

rapalacikral
11-01-2013, 21:15
bu sene boğaz da balık bolluğunu av yasaklarına bağlıyorlar Vedat abi.
24 metre yasağı - ağların boyunun büyümesi aralıkların vb.
sen ne dersin bilmem ?

her ne kadar bazen uygulanmıyor ise de!

migros carfur bile hala çinokopları - sarıkanatları, lüfer diye satıyorlar :(

valla Vedat abi karadeniz komşusu ülkeler anlaşsa bir sene av olmasa
50 yıl balık deli gibi olur gibi geliyor bana.

bilmem ne dersin?

Vedat Abayoğlu
12-01-2013, 07:51
Vedat Abi çok saol nazik cevabın için. ( 3 kere okudum iyice anlamak için )
Ges ler kendileri çekmediğimiz zaman batıyorlar doğru mu ?
Sorumun sebebi şu 40-50 cm sularda nasılsa su üstü batmaz diye ges kullanılabilir mi?
takılmaz olmaz mantığı ile ?
batmasına fırsat vermeden sürekli çekersek?
malum kaşık atamıyoruz sığ yerde hemen takılıyor.

bir de su üstü sahteler hep dalgasız sularda iş yapıyor ama ges için dalgalı rüzgarlı havalar seçilmeli diyorlar.

mesela sizin oralar da körfez de.
ayvalık olsun asos olsun bu gesler çalışır mı ?
abi biraz uzun oldu.

Gesler yavaş batan sahtelerdir.Dolaysıyla sığ sulaurda dahi az dikkatle rahatca kullanırlar.Sarıma başlandığı an ges su altındada WTD yapabilmekte ve sonrasında su üstüne yükselmektedir.

Ges ağır ve gagasız bir sahte olduğundan özellikle karşıdan gelen rüzgarlı havalarda avcıya daha uzağa erişme şansı verir.

Bence heryerde çalışır,burada çalışmıştır.

OnurERDOGAN
12-01-2013, 12:22
Doğru seçimdir sevgili Onur.Ancak zor meralardır dikkatli olmalısın

Zorluktan kastınız ulaşım açısındanmı ?

rapalacikral
12-01-2013, 20:49
Gesler yavaş batan sahtelerdir.Dolaysıyla sığ sulaurda dahi az dikkatle rahatca kullanırlar.Sarıma başlandığı an ges su altındada WTD yapabilmekte ve sonrasında su üstüne yükselmektedir.

Ges ağır ve gagasız bir sahte olduğundan özellikle karşıdan gelen rüzgarlı havalarda avcıya daha uzağa erişme şansı verir.

Bence heryerde çalışır,burada çalışmıştır.

Çok saol Vedat abi.
Bu ges sırf rüzgarlı havalar için di mi? ( uzağa erim çin)
Normalde kullanamıyoruz..

Erhan2605
14-01-2013, 15:19
VEDAT ABİ özel mesajın dolu diye buradan yazmak zorunda kaldım

Merhaba Vedat abi
Burada sahte işe yarar mı bu ayda ve sahte ile iri istavrit yapıyor alabilirmiyiz? Ne marka kaç cm sahte kullanmalı
Çarpma yapanlar var genelde bunun için bir taktiğin varmı

Vedat Abayoğlu
14-01-2013, 17:32
Çok saol Vedat abi.

Hayır yatık havadada kullanabilirsiniz.Lüferdede iyi iş görür

Vedat Abayoğlu
14-01-2013, 17:38
VEDAT ABİ özel mesajın dolu diye buradan yazmak zorunda kaldım

Merhaba Vedat abi
Burada sahte işe yarar mı bu ayda ve sahte ile iri istavrit yapıyor alabilirmiyiz? Ne marka kaç cm sahte kullanmalı
Çarpma yapanlar var genelde bunun için bir taktiğin varmı

Sahteyle iriistavrit alınır üstelik çokda zevklidir.

Ancak bu mevsimde dipte ve açıktadırlar.

Çarpma olayı her şartta etik değildir denemeyiniz bile.

Slkon Roglou'ların 4,5 yada 6,5 cm'leri Yıldıray kaşıklarının en ufak boyları ve yatay jiglerin en minikleri ile inanılmazneticeler alısrsınız,ancak yaz sonu ve sonbahar aylarında,şimdi değil.

rapalacikral
14-01-2013, 21:00
Hayır yatık havadada kullanabilirsiniz.Lüferdede iyi iş görür

Eksik olma Vedat Abi.
Bazıları yazın sert balıkla levrek olmaz.
Slikon lazım sadece diyor. ( daha iyi iş yaparmış )
Ne dersiniz ?

Erhan2605
15-01-2013, 07:37
Sahteyle iriistavrit alınır üstelik çokda zevklidir.

Ancak bu mevsimde dipte ve açıktadırlar.

Çarpma olayı her şartta etik değildir denemeyiniz bile.

Slkon Roglou'ların 4,5 yada 6,5 cm'leri Yıldıray kaşıklarının en ufak boyları ve yatay jiglerin en minikleri ile inanılmazneticeler alısrsınız,ancak yaz sonu ve sonbahar aylarında,şimdi değil.
Vedat abi Galata köprüsünde iri istavrit dipte devam ediyor geçen aileye yetecek kadar 8 numara yemli takımla aldık jiglerin hangi rengini tavsiye ediyorsun kurşun ile sahte arası ne kadar olmalı

ISIRGAN
30-01-2013, 09:59
merhaba vedat abi levrekle ilgili billgi sahibi olmaya çalışıyorum
bu balık yazın karadenize göçü tamamlanıyor diye sağda solda geçiyor bu bilgi yüzeyselmidir
bazı yerlerde karadenizde levrek azaldı yok denecek kadar az diyor
göç etmeyen ya da merada kalan yatak levrekleri mi daha çok bulunur?
tüm karadeniz şeridinde bu balığı kıyıdan avlama imkanı varmıdır yoka sadece doğu karadenizde orta ya da batı karadenizde mi avlanır
neden sordum çünkü genelde forumda hep ege akdeniz marmara levrek av raporlarını okudum karadenizde avlama şansı % kaçtır
bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim iyi günler....

Vedat Abayoğlu
30-01-2013, 15:39
Çok saol Vedat abi.

Hayır pekala kullanabilirsin

Vedat Abayoğlu
30-01-2013, 15:42
Eksik olma Vedat Abi.
Bazıları yazın sert balıkla levrek olmaz.
Slikon lazım sadece diyor. ( daha iyi iş yaparmış )
Ne dersiniz ?

Kesin olarak böyle dememek lazım pekala geç yazda, sonbahara yaklaşırken özellikle liman içlerinde geceleri loş ışıkta sert imitasyonlar iş görebilir.Ancak oran olarak silikonların önüne geçemez.

Vedat Abayoğlu
30-01-2013, 15:44
Vedat abi Galata köprüsünde iri istavrit dipte devam ediyor geçen aileye yetecek kadar 8 numara yemli takımla aldık jiglerin hangi rengini tavsiye ediyorsun kurşun ile sahte arası ne kadar olmalı

Yatay jiglerde kurşun kullanılmaz direk bağlarsın atar arada çatrptırarak çekersin.İdeali 28 gr olanlarıdırbirazazıda olur

Vedat Abayoğlu
30-01-2013, 15:50
bu balık yazın karadenize göçü tamamlanıyor diye sağda solda geçiyor bu bilgi yüzeyselmidir
tüm karadeniz şeridinde bu balığı kıyıdan avlama imkanı varmıdır yoka sadece doğu karadenizde orta ya da batı karadenizde mi avlanır
neden sordum çünkü genelde forumda hep ege akdeniz marmara levrek av raporlarını okudum karadenizde avlama şansı % kaçtır

Sürü halinde uzun göçler yapan balıklar arsında levrekte vardır.Göç zamanlar diğer balıklardaki aylara uyar.Örneğin sonbahar ve ilkbahar göçleri gib.

Karadenzizn kendine has bir göçü daha vardır bu özellikle levrekte görülür.Kimi sürüler ilkbaharda Karadenize çıkınca burada kalan yada kıyılardankuzey karadenize rusyakıyılarına göçerken onlara bir kısmı katılabilir.Sonbaharda ise bu kere bazı kuzey karadeniz kevreklerinin bazı bireyleri bu kere boğazlardan güneye inebilirler.Kimi zaman İstanbulun Kızkulesi etrafında genelde görülen hayli iri levrekler Karadeniz orijinli olabilir.Bu durum net olarak olmasada böyle olması mümkündür.

Vedat Abayoğlu
30-01-2013, 15:52

Yüzde vermek yanlış olab,ilir ama karadenizin tüm sahilinde levrek vardır ancak daha çokorta ve doğu karadeniz randımanlıdır

ISIRGAN
31-01-2013, 13:28
çok sağol vedat abi bilgilendirdiğin için teşekkür ederim
denemek şart oldu ozaman bana
tutamayana ,denemeyene, yok demek düşmez diyorsun kısaca
ozaman tutana kadar devam ...

mehmet0625
16-05-2013, 15:54

hangi renk kodu ile aldınız?

tarvas
29-06-2013, 23:33
Değerli Balıkavi.net üyeleri,

Sonunda bende spin kamış ve sahte ailesine katıldım.

Almış olduğum makina: Ryobi 4000Vİ Ecusima ve Okuma V System 9' 2.70.

Aldığım sahtelerde fotoğraflardaki gibidir.

Bu sahteler ve kamış makıne kombinasyonunda Marmara'da Büyükçekmece civarında şansım nedir? :) çok zor bir soru ama idare edin lütfen.

Selamlarımla,

tarvas
29-06-2013, 23:37

Bu sahteler ve kamış makıne kombinasyonunda Marmara'da Büyükçekmece civarında şansım nedir? :) çok zor bir soru ama idare edin lütfen.

Selamlarımla

Vedat Abayoğlu
10-07-2013, 06:44

Selamlarımla

Bir atçek levrek avcısının sahteleri bunlarla sınırlı kalmamalı.

tarvas
10-07-2013, 20:44
Bir atçek levrek avcısının sahteleri bunlarla sınırlı kalmamalı.

Vedat Abi bu at-çek işine daha yeni başladım, kadroyu genişleteceğim inşallah. Bu sene Ağustos sonu gibi Saroz Körfezi Güneybatı çıkışı'nde (Gülçavuş Köyü)
avlanmayı planlıyorum.

Marmara'nın kıyılarında levrek olmadığı kanaatindeyim...

faruk 1905
12-07-2013, 14:28
Saygıdeger vedat abi kuzey marmarada istanbul kıyılarında yaz aylarında levrek yakalama şansımız var mıdır nasıl kıyılarda hangi saatlerde at çek denemeliyiz? bu güne kadar öğrettikleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler

faruk 1905
12-07-2013, 14:31
Birde vedat abi kefal olan koylarda levrek bulunur mu zira büyük kefallerin kıyıya bazen yakın bazen uzak mesafelerde zıpladıklarını görmekteyiz bu normalmidir yoksa kovalayan bir balıkmı vardır ? şimdiden teşekkürler...

Vedat Abayoğlu
15-07-2013, 06:50
Vedat Abi bu at-çek işine daha yeni başladım, kadroyu genişleteceğim inşallah. Bu sene Ağustos sonu gibi Saroz Körfezi Güneybatı çıkışı'nde (Gülçavuş Köyü)
avlanmayı planlıyorum.

Marmara'nın kıyılarında levrek olmadığı kanaatindeyim...

Marmaranın kıyılarında levrek vardır.Hemde iri bireylerdir.Ancak Tekirdağa doğru uzundığınızda,Marmara Ereğlisi yakınları özellikle Sultanköy kıyıları çok eskiden beri kıyıdan levrek veren,istikrarlı avcılarına illaki trofe keyfini yaşatan bir bölgedir.

Ancak atçekten ziyade Kobra kurtları ile yapılan bu avda Kuzeyli rüzgarlı kollamak gerekmektedir.

Mürefte uçmak derekarşı kıyılarında Kemer Karabiga yanlarında önemli levrek meraları vardır ve buralarda ise Atçek avı daha yaygındır.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu
15-07-2013, 06:52
Saygıdeger vedat abi kuzey marmarada istanbul kıyılarında yaz aylarında levrek yakalama şansımız var mıdır nasıl kıyılarda hangi saatlerde at çek denemeliyiz? bu güne kadar öğrettikleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler

Düşük bir ihtimal sevgili Faruk ancak alanlar olmuştur.

Vedat Abayoğlu
15-07-2013, 06:56
Birde vedat abi kefal olan koylarda levrek bulunur mu zira büyük kefallerin kıyıya bazen yakın bazen uzak mesafelerde zıpladıklarını görmekteyiz bu normalmidir yoksa kovalayan bir balıkmı vardır ? şimdiden teşekkürler...

Kefalle levrek genelde bir arada dahi bulunur.Hatta ufakca bireylerde kimi zaman müşterek sürü dahi oluşturur.

Esasen ekim ayı gibi liman içi ve yakın çevresinde levrekler genelde akşamgeç ve sabah erken saatlerde,özellikle yatık havalarda,kimi zaman gece boyuncada kefal ufaklarını sıkıştırırlar ve su üstünde bunların combalaklarınıda görebilirsiniz.

İşte su üstü WTD yapan yada yapamayan sahtelerle bu levrekleri kandırabilirsiniz.

Sevgiler

faruk 1905
15-07-2013, 11:30
Teşekkürler Vedat abi

emreozcan
15-07-2013, 22:10
Emeğinize sağlık Vedat amca.

Ben Tekirdağ'ın Kumbağ yazlık beldesinde kalıyorum.. Senelerdir kıyıdan mırmır, ispari avlarına çıkıyorum, zaman zaman da tekneyle istavrit avlarım oluyor.

Öğrenci olduğum ve pek vaktim olmadığı için sizler kadar profesyonel olarak avlanamıyorum, kendi çabalarımla balık zevkini sürdürmeye çalışıyorum.

Bugün kum midyesi ve kıyıda kumdan çıkan solucanlar ile mırmır avına başlamıştık. Acemi bi abime verdiğim oldukça eski, eski bi tanıdığımdan kalma, bi çok tarafı yamalı bir kamışla bahsettiğim kişi kum midyesi kullanarak iri iki adet levrek aldı. 2-3 şiddetinde bir dalgalı bir havaydı.. Senelerdir aynı yerde avlanırım benim bu zamana kadar sadece iki adet levrek tutmuşluğum var :) Sahte yem ve kaşık kullanarak avlanmak istiyorum, fakat elimde oldukça sınırlı sayıda bulunuyor bunlardan.. Ve yerinden almak için oldukça uzak bi mesafedeyim. Yarın sabah saat 0500-0600 sularında bu bahsettiğim sahtelerle avlanmak istiyorum. Önereceğiniz yada paylaşabileceğiniz şeyler var mı, yada "sabah hiç kalkma bunlarla olmaz senin işin" der misiniz ? :)

(Elimde olan gereçlerin ve levreğin fotoğrafını koyuyorum, numaralandırdım, işime yarayacaklar hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.)

Şimdiden teşekkür ederim.

rapala55
11-08-2013, 13:01
abi ben samsun kirazlıkda oturuyorum burası sizin bölge tarifinize uyuyor ancak burada ki avcılar biz senelerdir burada levrek alan duymadık diyorlar samsun sahillerinde levrek olur mu? saygı ve sevgilerimle..

elnino55
21-08-2013, 18:12
üstat gerçekten detaylı bir şekilde anlatmışsın çok da anlaşılır olmuş emeğine sağlık yeni bir makara almayı düşünüyorum shımano tartışılmaz güzel ben almayı düşünüyorum inceleyip düşüncenizi paylaşırsanız memnun olurum

elnino55
21-08-2013, 18:29
üstat çok açık anlaşılır bir şekilde su gibi yazmışsın maaşallah tüm avcı dostlara rast gele

elnino55
21-08-2013, 18:32
abi ben samsun kirazlıkda oturuyorum burası sizin bölge tarifinize uyuyor ancak burada ki avcılar biz senelerdir burada levrek alan duymadık diyorlar samsun sahillerinde levrek olur mu? saygı ve sevgilerimle..

bende 19mayısdayım balık azda olsa var uygun şarlarda avlanılırsa denk geliniyor

mert17
16-10-2013, 19:47
Çanakkale de avlanıyorsonuz remixon fs 84 13cm serisi c342 822 ve c347 tavsiye ederim...lüfer ve levrek avlanırı mükkemmel hele c 342 tam bir katil..rastgele

Vedat Abayoğlu
23-10-2013, 07:53
Emeğinize sağlık Vedat amca.

Ben Tekirdağ'ın Kumbağ yazlık beldesinde kalıyorum.. Senelerdir kıyıdan mırmır, ispari avlarına çıkıyorum, zaman zaman da tekneyle istavrit avlarım oluyor.

Öğrenci olduğum ve pek vaktim olmadığı için sizler kadar profesyonel olarak avlanamıyorum, kendi çabalarımla balık zevkini sürdürmeye çalışıyorum.

Bugün kum midyesi ve kıyıda kumdan çıkan solucanlar ile mırmır avına başlamıştık. Acemi bi abime verdiğim oldukça eski, eski bi tanıdığımdan kalma, bi çok tarafı yamalı bir kamışla bahsettiğim kişi kum midyesi kullanarak iri iki adet levrek aldı. 2-3 şiddetinde bir dalgalı bir havaydı.. Senelerdir aynı yerde avlanırım benim bu zamana kadar sadece iki adet levrek tutmuşluğum var :) Sahte yem ve kaşık kullanarak avlanmak istiyorum, fakat elimde oldukça sınırlı sayıda bulunuyor bunlardan.. Ve yerinden almak için oldukça uzak bi mesafedeyim. Yarın sabah saat 0500-0600 sularında bu bahsettiğim sahtelerle avlanmak istiyorum. Önereceğiniz yada paylaşabileceğiniz şeyler var mı, yada "sabah hiç kalkma bunlarla olmaz senin işin" der misiniz ? :)

(Elimde olan gereçlerin ve levreğin fotoğrafını koyuyorum, numaralandırdım, işime yarayacaklar hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.)

Şimdiden teşekkür ederim.

Bunlar tatlısu sahteleri.Levrekte tesadüfen iş görebilirler.

Vedat Abayoğlu
23-10-2013, 07:54

Samsun civarlarından güzellevrek haberleri gelmekte son zamanlarda.Akyaka çevresinde alıyorlar coğunlukla.İri slim sahteleri denemelisin.

Vedat Abayoğlu
23-10-2013, 07:56
üstat gerçekten detaylı bir şekilde anlatmışsın çok da anlaşılır olmuş emeğine sağlık yeni bir makara almayı düşünüyorum shımano tartışılmaz güzel ben almayı düşünüyorum inceleyip düşüncenizi paylaşırsanız memnun olurum

TrioS ler hızlı devirlimakaralardır.Su üstü WTD aksihyonu için idealdir.Ancakçekim gücü her yüksek devirliolanlar gibiazdır.Düz Triolar ise daha güçlü ama orta hızdadırlar

Vedat Abayoğlu
23-10-2013, 07:58
Çanakkale de avlanıyorsonuz remixon fs 84 13cm serisi c342 822 ve c347 tavsiye ederim...lüfer ve levrek avlanırı mükkemmel hele c 342 tam bir katil..rastgele

Teşekkürler.

arifengin
25-10-2013, 16:39
Vedat amca dertlere dermansin cok tesekkkurler tecrubelerini paylastigin icin. Assostan mehmet yuksel i tanirmisin acaba ?

dental
30-10-2013, 18:27

Selamlarımla

ryobinin 8000 vi si var bende.2 haftadır avlanıyorum.500gr 2 kuzu yavrusu tuttum .gayet rahat çekti.biraz kalama verdim aksiyon olsun diye harikaydı.makina ve kamış çok iyi.atçek için uzunluk 240 ideal bence.kayalık yerlerde 2,70 iyidir.

horcan78
08-11-2013, 16:29
Ryobi 8000 iyidir..

emrah_şen
27-11-2013, 23:17
merhaba abilerim kardeşlerim uzun aradan sonra at çek yapıcak hatta ilkdefa deniycem desem yalan söylememiş olurum bana taktık ve teknık alaniz bayraklı melezden atmayı düşünüyorum sahte yem hangisi daha etkindir ?

volex21
27-11-2013, 23:22
merhaba abilerim kardeşlerim uzun aradan sonra at çek yapıcak hatta ilkdefa deniycem desem yalan söylememiş olurum bana taktık ve teknık alaniz bayraklı melezden atmayı düşünüyorum sahte yem hangisi daha etkindir ?

Bayraklı yasak bölgede. :confused:

Vedat Abayoğlu
28-11-2013, 00:40
Vedat amca dertlere dermansin cok tesekkkurler tecrubelerini paylastigin icin. Assostan mehmet yuksel i tanirmisin acaba ?

Sağol Arif.Görsem tanırım herhalde Mehmeti.

karaburun
01-12-2013, 11:57
Vedat Ağbi
bir sorum olacak.kıyıdan atçek yaparken sahtelere fırdöndü veya klipsli fırdöndü takıyor musunuz?takılmallı mıdır? misina gam yapmıyor mu?şimdiden teşekkürler.

karaburun
01-12-2013, 12:00
ben de aynı soruyu merak ediyorum?
teşekkürler
serkan

hattan
02-12-2013, 10:23
Vedat Ağbi
bir sorum olacak.kıyıdan atçek yaparken sahtelere fırdöndü veya klipsli fırdöndü takıyor musunuz?takılmallı mıdır? misina gam yapmıyor mu?şimdiden teşekkürler.

ben de aynı soruyu merak ediyorum?

Arkadaşlar kıyıdan atçak yaparken ya rapala düğümü kullanırsınız ki bu sürekli sahte değiştirecekseniz av süresince içinden çıkılmaz bir hal alır yada rapala kancası dediğimiz fırdöndüsüz,rapala bağı gibi bir klips veya kanca ne derseniz deyin onu bağlarsınız.

Vedat Abayoğlu
04-12-2013, 17:04
Arkadaşlar kıyıdan atçak yaparken ya rapala düğümü kullanırsınız ki bu sürekli sahte değiştirecekseniz av süresince içinden çıkılmaz bir hal alır yada rapala kancası dediğimiz fırdöndüsüz,rapala bağı gibi bir klips veya kanca ne derseniz deyin onu bağlarsınız.

Rapala klipsi kullanmak esas olmalıdır.

hattan
04-12-2013, 18:51
Rapala klipsi kullanmak esas olmalıdır.

Vedat abi,eşim Çanakkale'li, Çanakkale'ye geldiğimde sizinle balığa çıkmayı çok arzu ediyorum.İnşallah sizinle tanışmak bize de nasip olur.

Vedat Abayoğlu
04-12-2013, 20:12
Vedat abi,eşim Çanakkale'li, Çanakkale'ye geldiğimde sizinle balığa çıkmayı çok arzu ediyorum.İnşallah sizinle tanışmak bize de nasip olur.

Yaşadığım ıssız bölgede günlerimin en keyflileri siz kardeşlerimin buralara geldiğinizde güzel sohbetlerin eşliğinde birlikteverimli bir av yapmaktır.

Dolayısıyla sevinirim vede beklerim.

Sevgiler.

ozkan79
07-12-2013, 10:06
Bir insanın ömrü boyunca edinmiş olduğu tecrübeleri bir çırpıda okunacak şekilde metinlere dizmesi mücevher değerindedir,

Vedat amca buradan sana ne kadar teşekkür etsek azdır,

yazdıkların pırlanta değerindedir,

bu ve benzeri paylaşımlarından;içten sıcak ve mütevazi yapın ile gönüllerdesin,

Nice sağlıklı mutlu senelerin olsun,iyiki varsın Vedat amca.

Vedat Abayoğlu
07-12-2013, 12:57
Bir insanın ömrü boyunca edinmiş olduğu tecrübeleri bir çırpıda okunacak şekilde metinlere dizmesi mücevher değerindedir,

Vedat amca buradan sana ne kadar teşekkür etsek azdır,

yazdıkların pırlanta değerindedir,

bu ve benzeri paylaşımlarından;içten sıcak ve mütevazi yapın ile gönüllerdesin,

Nice sağlıklı mutlu senelerin olsun,iyiki varsın Vedat amca.

İlgi ve yorumlarına çok teşekkürler sevgili Özkan,sağolasın.

Sevgimle kalasın.

horcan78
07-12-2013, 19:49
Vedat Bey,
Öncelikle hakikaten muhteşem yazılarınız bilgi , birikim ve tecrübeleriniz takdire şayan..ne mutlu size..Bazı yazılarınızı yazıcıdan çıkartıp iş çantamda taşıyorum dersem samimiyetime inanmalısınız.
Sizden ricam
Çok iyi bildiğiniz yıllarınızın geçtiği anadolu yakası boğaz hattında dalgıç okulu anadolu kavagı arası olan bölgede sabaha karşı gün ışımafan spin takım ile LEvrek için uğraşacağım arayacağım bir yer önerirmisiniz..
Bu soruyu sorarken anadolu yakası kerterizleri raporunuzu defalarca okuduğumu bilmenizi isterim..
Spin olta 2 3 4 numara kaşık yada su üstü yada 1 m kadar dalarlı sahtelerde bahsetyiğim bölgeler içinde levrek aramak mümkünmüdür..
Ayrıca bu tip spin av ile sarıkanat lüfer de mümkünmüdür

Saygılarımla,
Hoşçakalın

horcan78
07-12-2013, 23:44
Merakla cevabı yazınızı beklerken,Bursa'da ameliyata gireceğinizi öğrendim...

Büyük Reis Büyük Üstad
Geçmişler olsun sağlığını geri kazanıp mavi sulara açılacağına inancım tamdır.
Umarım tez zamanda bomba gibi dönersin

mcankoc
08-12-2013, 11:32
Merhaba herkeze selamler. Bende çok meraklıyım aslında güzel bir levrek tutmaya. İstanbul Avrupa yaksında oturuyorum. Gidecek olan varsa seve seve eşlik ederim :)

hattan
08-12-2013, 13:07
Sevgili üstad,Vedat Abim,Ameliyata gireceğini öğrendim,hem üzüldüm hem de sağlığına kavuşacağın için çok sevindim.İnşallah bir an önce ayağa kalkarak meralarına geri dönersin.Saygı ve sevgiyle ellerinden öperim.

poyraz59
18-12-2013, 11:35
Herkese Merhaba
Çok uzun yıllardır kıyıdan levrek avcılığı yapıyorum.20 yıldan uzun olmuştur.Bu konuda kıyıdan atçek konusunda kendime göre edindiğim bir çok tecdrübe oldu.Benim için önemli olan insanın kendi edindiği tecrübelerdir.Tabiiki okumak bu konuda arştırma yapmak gerekiyor.Ben özellikle sahte konusunda edindiğim küçük bir tecrübeyi aktarmak istiyorum.
Özellikle sığ sularda marmara denizide karşımıza çıkan bir sorun;sahtenin dalış derinliği.Eğer su üstü sahtesi değilde dalan gagalı bir sahte kullanacaksak bazı ayrıntılar çok önemli olabiliyor.Beğendiğim bir sahtem vardı.Bu sahtenin dalma aralığı 70 cm olmasına rağmen sürekli dibe vurduğunu hissediyordum.Oysaki biraz daha yukarıdan gelse harika olacaktı.Bu zaten önemli bir konu sahtenin dibe çok yakın gelmesi av verimini çok etkiliyor.Sahtenin gagasını ısı tabancası ile ısıtıp gaga yumuşadıktan sonra açısını biraz daraltarak düzeltiyorum.Rapanın su altında dalış derinliği azalmış oluyor.Aksiyonda çok değişiklik olmuyor.sonuç ise bence harika oldu.Anlatmak istediğim aslında şu bir balık avında biraz kendimizi zorlamalıyız.Düşünmek ve düşündüğümüzü uygulamak.Bu gün için son bir şey daha aktarmak istiyorum.Seçtiğiniz rapala markası ne olursa olsun.İnce ve uzun yapılı olanları tercih edin.Rapala boyu çok kafanıza takılmasın derim.Ben hep 170 ve 190 mm arasında olan boyları kullanıyorum.Ama dikkat ettiğim tek şey yapısı ince ve uzun olması.Bunun tek sebebi bu yapıdaki sahtelerin aksiyonlarının çok mumtazam oluşu cezbedici taraflarının daha iyi olduğunu düşünmemdir.Yaptığım avlarda bunu destekliyor.Buradan resim yüklemeyi bilmiyorum.Dün akşam yaptığım avda harika geçti.Hekese bereketli bir av dönemi diliyorum
selamlar

AşkınAnıl
05-03-2014, 21:49
merhabalar... Antalya lara bölgesinde levrek atçek için yapılabilecek mera avlak konusunda bilgisi olan varmı ? paylaşımda bulunursanız sevinirim

savastepe
12-04-2014, 20:53
herkese bol ve eğlenceli avlar diliyorum.. ünye fatsa bölgesinde levrek avcılığı yapan tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum..

Vedat Abayoğlu
13-04-2014, 17:23
Sevgili üstad,Vedat Abim,Ameliyata gireceğini öğrendim,hem üzüldüm hem de sağlığına kavuşacağın için çok sevindim.İnşallah bir an önce ayağa kalkarak meralarına geri dönersin.Saygı ve sevgiyle ellerinden öperim.

Sevgili Tanju.

Forumlardan uzak kaldığım uzunca süre içersinde maalesef bu mesajını görmemiş atlamışım.

Hastahaneye yatmış olmam bir komple check-up yapılması ile sonuçlanmış veProfesörlerin bu yaşta bir kişide kolayına raslanmayacak güç ve sıhhat tanımlamalarıyla sonuçlanmıştır.

Zaten o günden bu yana kimi zaman dağlarda alabalık peşinde,bazende Kasna ve şimdilerdede Turna ve tabii nerdeyse hergünde denizde av peşinde koşmaktayım.

Biirikmiş av resim ve videolarla yakında huzurlarınızda olacağm.

Sevgimle kal.

yhy
13-04-2014, 23:05
Üstadım yazılarını keyifle okuyorum,sağlığının iyi olmasına sevindim,saygılar...

Vedat Abayoğlu
14-04-2014, 00:18
Üstadım yazılarını keyifle okuyorum,sağlığının iyi olmasına sevindim,saygılar...

teşekkürler.

karaelmasli
14-04-2014, 00:55
Sevgili Tanju.

Forumlardan uzak kaldığım uzunca süre içersinde maalesef bu mesajını görmemiş atlamışım.

Hastahaneye yatmış olmam bir komple check-up yapılması ile sonuçlanmış veProfesörlerin bu yaşta bir kişide kolayına raslanmayacak güç ve sıhhat tanımlamalarıyla sonuçlanmıştır.

Zaten o günden bu yana kimi zaman dağlarda alabalık peşinde,bazende Kasna ve şimdilerdede Turna ve tabii nerdeyse hergünde denizde av peşinde koşmaktayım.

Biirikmiş av resim ve videolarla yakında huzurlarınızda olacağm.

Sevgimle kal.

çok geçmiş olsun vedat abi.valla iyi olmana herkes kadar ben de çok sevindim :)

Vedat Abayoğlu
14-04-2014, 04:08
çok geçmiş olsun vedat abi.valla iyi olmana herkes kadar ben de çok sevindim :)

Sağol sevgili Ufuk.67 yaşıma17 n isanda gireceğim ancak halende bleğimi blek güreşinde devirecek pek az babayiğit vardır.Oda öyle kolay olmaz hayli terler vede belki yener.