PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balık avında gece/gündüz farkı

drmehmetkoo74
05-09-2006, 10:59
Herkese selam. Tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istediğim konu avlanmanın zamanlaması (gece/gündüz) ile ilgili. Denizde tekne ile gece veya gündüz yapılan balık avı avlanma verimliliğini ne kadar etkilemektedir ? Açıkçası gündüz avlanmanın daha güvenli olduğunu düşünüyorum. İçinde bulunduğum şartlar gereği de benim için en uygun olanı gündüz avlanmaktır. Peki gündüz avlanmanın dezavantajları nelerdir ? Bu konuda ki tecrübelerinizi kısaca paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler...

atesh
05-09-2006, 11:34
Güneş doğumlar ve batımları deniz balıkların yemlendiği(saldırgan olduğu) ve çoğu türünde sığlıklara yanaştığı zamanlardır. Kimileri güneş batımından sonra daha çok av verir (lüfer, iskorpit, eşkina) kimiyse güneşin doğumundan batımına kadar (izmarit Vb.)

olta avcılığı yapan balıkçı tekneleri sabah gündoğumundan önce ve akşam saatlerinde denize çıkarlar. (türe ve av tekniğine göre istisnalar vardır)

Bana sorarsanız bu işin kesin kuralları yok. Sabah ve akşam av vermeyen denizin öğlen saatlerinde cömert davrandığını bilirim.

Herşeyden önce nasip kısmet derim....

sarozfatihi
07-09-2006, 11:43
Mehmet bey, Ateş beyin dediğine katılıyorum, ancak gece balıklar genelde bir araya toplanır ve sürü halinde bulunurlar genelde de akşam karanlıklaşmaya başlaması (güneşin batmaya bir ağaç boyu kalması diye belirtebiliriz) ile saat 23:00'e kadar sabahta güneşin aydınlatmaya başlamasından sonraki 1-2 saat içerisinde yemlenirler. Bu zaman zarflarında iyi balık avlayabilirsiniz, tabi nasip bu, gündüzde bazen çok güzel balık yakalayabilirsiniz. Gece avcılığı ay aydınlığında yapılır, ay yoksa eğer misinaların yakamoz yapmasından dolayı balık alamazsınız. Gece avcılığı için dolunay mükemmeldir, herhangi bir ışık kaynağına ihtiyaç duymaksızın çok keyifli avcılık yapabilirsiniz. Yanlız teknenizde küçük bir ışığın olması (merayı bozmayacak şekilde) gerekmektedir, seyir halinde olan diğer teknelerin sizin üzerinizden geçmesini engellemek için. Bir de tekne ile gece seyir yaparken bir kişinin baş kısmında pür dikkat denizi izlemesi de gerekmektedir, yoksa bırakma ağların ve oltalatın üzerinde geçip pervaneye dolaştırırsınız. Genelde ideali güneş batmadan meraya gidip yerleşmek sabahta aydınlık olduktan sonra çapayı toplayıp geri dönmektir.

Rastgele...:)

N@mık
13-07-2007, 11:55
Büyük balıklar, avlandığının cinslerin trofeleri gece kıyı ya yaklaşır.

Bildiğim budur.ne sepobeple derseniz birisini ben söyleyeyim.

Bilirsiniz suya kafanızı sokarsınız ve 100 mt ileride 2 taş birbirine vurulur ve siz bu sesi duyarsınız. Bizimartık alışık olduğumuz, farkına bile varmadığımız bir gürültü kirliliği vardır. Araba, yürüme, iş yerleri, Alet ve makinalar, konuşmalar vs.vs. Bu sesler toprağa ve suya dalga vermekte ve bu titreşimler havadan çok daha yoğun olan toprakta ve suda çok hızlı yayıla bilmektedirler. İşte gece olunca bu titreşimler büyük oranda kesilir.

Her zaman daha akıllı ve daha ürkek davranan, daha tecrubeli büyük balıklar kıyıya daha fazla sokulmaktadırlar..

Bu kural tabi ki gece av verimi olan balıklar için geçerli. Mesela ben gece kefalin oltaya geldiğini görmedim(Antalyada)

İSMAİL
13-07-2007, 14:30
Tecrübelerime dayanarak; mırmır, sargoz ve çuprada kesinlikle gece derim.

mufi
13-07-2007, 16:14
Büyük balıklar, avlandığının cinslerin trofeleri gece kıyı ya yaklaşır.

Bildiğim budur.ne sepobeple derseniz birisini ben söyleyeyim.

Bilirsiniz suya kafanızı sokarsınız ve 100 mt ileride 2 taş birbirine vurulur ve siz bu sesi duyarsınız. Bizimartık alışık olduğumuz, farkına bile varmadığımız bir gürültü kirliliği vardır. Araba, yürüme, iş yerleri, Alet ve makinalar, konuşmalar vs.vs. Bu sesler toprağa ve suya dalga vermekte ve bu titreşimler havadan çok daha yoğun olan toprakta ve suda çok hızlı yayıla bilmektedirler. İşte gece olunca bu titreşimler büyük oranda kesilir.

Her zaman daha akıllı ve daha ürkek davranan, daha tecrubeli büyük balıklar kıyıya daha fazla sokulmaktadırlar..

Bu kural tabi ki gece av verimi olan balıklar için geçerli. Mesela ben gece kefalin oltaya geldiğini görmedim(Antalyada)

Namık kardeş sana ip ucu vereyim. Marmariste yaşadıgım yıllarda bu aylarda ki daha dogrusu tüm yaz boyunca geceleri (ay ışıgı olacak) kıbrıs oltası yüzeyden.. bir sürü kefal tutan insan gördüm. kumluk sahillerde ..oltanın düştüğü yer dersen kıyıdan 40/50 m enfazla derinlik 1,5 metre lik bölgelerde
gece su üstü ekmek yerlerdi ama su çok sakin idi....onun da önemi var.
deneyebilirsin belki şansına sen de tutarsın. Antalyanın kumluk sahillerinde oralarda..

adra
13-07-2007, 20:10
mavruşgil(eşkina) kesinlikle gece geliyor oltaya bazı zamanlar hava kapalı olduğunda gündüzde vuruyor demek balık gece olduğunu zannederek çıkıyor yuvasından ayrıca gece ay oldumu denize çok ışık vurdumu balık olmuyo buda kesinlikle gösteriyorki mavruşgil(eşkina)gece çıkıyor meydana.

DrHG
15-07-2007, 21:17
Gündüz Sabah 05.00 (yani güneş doğmadan biraz önce)-11.00; öğleden sonra 16.00- . Yani boşuna güneş altında kavrulmayalım. Gece her saat sürpriz dolu:D .

army77
30-08-2007, 13:53
evet atesh kardeş sana katılıyorum ilk önce herşey nasip kısmet meselesi ama biz genellikle hep şfakla beraber denize açılırız yani yarı aydınlıkkken sabahın ilk ışıklarıyla beraber balığı yakalamak için bir kere gece çapari olma bunu bilmenizi isterim

ahmet58
31-08-2007, 11:27
Bende naçizhane diyorumki baraj ve göllerde büyük balıklar genelde gece geliyor

htarkan
25-09-2007, 23:05
gece balık avı tabi tekneden çok farklı oluyor arkadaşım yalnız önemli bi konu var sadece ay dolunay oldugu zaman balık var tabı bırde gunduz gıttıgınız yeri tam bulmak zorundasın biz ne zaman dolunayda balıga çıksak boş dönmüyoruz hadi rast gele

ozy1905
21-11-2007, 19:33
valla ben kendi tecrübelerimden birkaçını paylaşıyım bu konuda... Ne zaman gece sahilden balık tutmaya çalışsam saat 22:00 den sonra ilk başta balıkların oldugu dogru ama daha sonraları yem kokusuna gelen mingri, yılan balıgı tarzındaki balıklar yüzünden hiç verimli bir gece avı yapamadım kıyıdan, bu balıkların yeme ve oltaya gelmelerinden dolayı diger balıkları kaçırıyorlar vede es kaza sizin olta ucundaki yeminizi alıncada oltadan onu çıkartana kadar 123123 kere dönüp dolaşıp oltayı hem karıştırıyorlar hemde kösteklerde form bozukluguna yol açıyorlar. Tekneden yaptıgım gece avlarındada genelde gece saat 2:30 gibi yola çıkıp 3:30 gibi avlak bölgesinde oluyoruz genelde sabah suyuna balık tutmak için gidiyoruz ama sabah saat 5 e kadar fln hiç balık olmuyor olanda gene yılan balıgı, gelin balıgı gibi balıklar oluyor ama tam saat 5 ten sonra istedigim balıkları almaya başladıgımı söyleyebilirim.
Gündüz yapılan avlardada en verimli zaman benim için genelde saat 15:00 ila 19:00 arası hatta bazen saat 19:45 e kadar fln olan zamanlarda oluyor.
Şu gece gündüz olayında yanlız gözlemledigim birşey varki balıkların gerçekten bir saati var vede bu sizin kendi gözlemlerinize baglı, saate vede güneşin durumuna baglı olarak ben aşagıda gezinen balıkların bir anda deiştigini, sanki bi fabrikada çalışan işçilerin yaptıgı gibi nöbet degişimi yaptıklarına bizzat şahit oldum ;)

mert88
23-11-2007, 02:57
havyar döneminde olan bazı yüzey balıkları gece sığ yüzylere yumurta bırakmaya gelirler. Ayrıca gece kıyıda daha fazla ışık olduğu için ışığa toplanabilirler. Bazı balıkların avlanma saati güneş batarken ve doğarkendir. Bunlar genelde yüzey balıkları çünkü ışığın inebildiği derinlik 100mt.dir. Dip balıkları herzaman karanlıkta takıldıkları için gece gündüz pek farketmez harekete duyarlı hareket ederler...bunları nerden mi biliyorum...az da olsa tecrübe, çok da olsa belgesel;)

AremiS
23-11-2007, 20:33
Benim kendi fikrim gece otla balıkcılıgı yapılacaksa kıyıdan yapılması ozellıkle cepezlık le kumluk yerlerın bırlesımınde olması sızın ıcın daha ıyı olur.ben daha gunduz vaktı hıc 5 kılonun ustunde levrek veya lufer gıbı balık yakalayamadım.ayrıca dıkkatımı ceken bır sey lodos ve ayısıgı varken balık yapmıyor ayrıca durgun havalardada balık cıkmıyor genelde calkantılı sularda balgıa cıakrsanız bos doncegınızı zannetmıyorum.herkeze ıyı geceler hayırlı avlar.

AremiS
23-11-2007, 20:41
Ayrıca bır sey eklemek sıterım ayısıgı balık yapmaz dıyınce hıc balık cıkmaz dıye algılanmasın.ıstavrıt ısıgı cok sevdıgı ıcın arkasında ezelı dusmanı luferde olabılır :)

tommasi
23-11-2007, 21:21
dolunaydan sonraki gün genelde bizim orada sabah çipura pek olmaz ......olsa bile diğer günlere göre çok az çıkar... yoksa bizim şansımızamı öğle geliyo pek bilemiyom :) ?

nolongerregistered
24-11-2007, 09:00
dolunaydan sonraki gün genelde bizim orada sabah çipura pek olmaz ......olsa bile diğer günlere göre çok az çıkar... yoksa bizim şansımızamı öğle geliyo pek bilemiyom :) ?

%100 doğru bir tespit..Durum buradada aynı..Dolunaydan sonraki günlerde balık daha az oluyor..Benim farkettiğim başka bir durum ise aysız gecenin ertesinde sabah erken saatlerde güzel balıklar alınırken saatler ilerledikçe alınan balık sayısı bariz şekilde düşmekte..ay olan gecelerin ardından balık gün içerisine dağılmakta günün her saati nadir olarak balık alınmakta.yani balık sanki sürü halinde değil bireysel olarak dolaşıyor gibi..
Bandırma için söylüyorum eğer sular yükselmişse Çupra avı çoz zor oluyor..

caner35
27-11-2007, 14:56
gece balık nasıl avlanır arkadaşlar karanlıkta balık yemi nasıl görür ay ışığımı olması lazım bilgilerinizi paylaşırmısınız

ex.
27-11-2007, 17:43
Bence Dolunayda Balik Yapmiyor..özellikle Dikkat Ettim Bu Konuya..en Verimli Avlarimi Ayin Hilal Halindeyken Almişimdir..

flazer
29-11-2007, 11:29
en güzel sabah hava ağırmadan oltanın başına geçip 2 -3 saat süper av yapılır benim en sevdiğim av biçimi budur hep büyük balıklarımı bu saatte tutmuşumdur;)

la-traviata
03-12-2007, 16:29
Gece ve gündüz farkı avlanacak yere ve balığa göre değişir. Ama sabah suyu ve akşam suyu dediğimiz vakitler genellikle daha verimli olan zamanlardır. Balıkların genellikle yemlendiği zamanlardır. Ancak ben de gece balıkçılığını her zaman tercih etmişimdir. Akşam hava kararmadan başlayıp sabah güneş doğduktan sonraya kadar devam ederim genellikle. Bir de kıyıdan mı tekneden mi avlandığınız da önemli ama en önemlisi o bölgedeki balıkların yemlenme alışkanlıkları.

ALABORA21
03-12-2007, 16:42
HERKEZE SELAMLAR..
gece avları gündüz avlarına nazaran biraz daha verimli oluyor.Gün kavuşmaya başladığı zaman ve tanyeli ağırırken ki mesafelerin arasında kalan zaman diliminde avlanıyorum.Biz herzaman lükslerle avlanıyoruz.Teknede genelde 5 lüks bulunduruyoruz.Lüksleri yakmadan önce 1 saat kadar akşam suyuna dip balığına atıyoruz.karanlık iyice bastırdığı zaman lüksleri yakar 2-8 kulaç arası avlanmaya başlarız.Erken satte avcılık her zaman verimlir.Yemsiz avcılıkta renk ve yöntem farklılıklarına dikkat etmek gereklidir..

alanyalı
06-12-2007, 16:12
NAMIK kardeşim ben alanyadan yazıyorum ve aşşa yukarıo her gece kefale gidiyorum ve gündüz olmayan kefal gece minumum 500 gram oluyo ve gecede 10 15 adet alıyorum fosfor la sen bi daha dene ama yemlameyi unutma balık ve kuş yeme gelir

eskina
04-01-2008, 09:58
evet atesh kardeş sana katılıyorum ilk önce herşey nasip kısmet meselesi ama biz genellikle hep şfakla beraber denize açılırız yani yarı aydınlıkkken sabahın ilk ışıklarıyla beraber balığı yakalamak için bir kere gece çapari olma bunu bilmenizi isterim

selamlar,
Çapari kısmına bir ekleme yapmak ihtiyacı hissediyorum gece kıyıdan çapari bilinenin aksine süper iş yapıyor bu sene avcılar kıyıdan çapariyle en az aldığımda 2 kiloya yakın istavrit almışımdır. Ve aldığım balıklar ortalama olarak gündüz aldıklarımdan daha iriydiler ancak dikkat edilmesi gereken husus çaparinin geceye uygun olabilecek şekilde renklerinin seçilmesi (gündüz attığım çapari ile kesinlikle iyi av alınmamaktadır) ve yüzeye atmanız gerektiğidir.
Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim sonuç inanılmaz şaşırtıcı olacaktır. Yazın denemek isteyenler bana katılabilir...
Herkese selamlar...

alihandaghan
04-01-2008, 13:50
Nerede çapari atıyorsunuz ve ne renk
bilgileri paylaşalım

eskina
04-01-2008, 15:37
selamlar,
deniz kenarından kayaların üzerinden dikkat etmeniz gereken bir kaç basit konu şudur.
1.)Çapariniz kesinlikle sarı, kırmızı gibi renkler olmalı karmaşık renkler ve içerisinde beyaz sim olmalı /yeşilde olabilir ama beyaz favorimdir.Diğer renklerde sonuç çok iyi değil...
2.)Yüzeye atmalısınız (oltanın arada karışma riski olabilir ama inanılmaz güzel balık alınıyor) . Bunuda ben şöyle bir metodla hallettim kurşun taktığım yere mantar gibi çapariyi suyun üzerinde tutacak bir şeyler bağlıyorum.
3.)Kamışı suyun yüzeyinde veya suyun biraz içerisine batırırsanız daha iyi verim alırsınız.
4.)Hava karardıkta en az yarım saat sonra başlıyor balık daha öncesinde defalarca denedim yapmıyor...

"kanımca şu şekilde bir mantık olduğunu düşünüyorum kayaların üzerinde aralarında tekeler, midyeler, solucanlar vs bir çok balığın yemlemeye gelmesine sebepler var. Çaparinin parıldamasını balık teke felan zannediyor olabilir.
Şunun altını tekrar altını çiziyorum inanılmaz iri istavrit geliyor bu metodla ancak arada oltanızı eşkina felan alıp koparabilir dikkatli olmalısınız bu duruma henüz bir çare bulamadım...

ozan
07-01-2008, 12:16
Arkadaşlar bence gece balığı farklı gündüz balığı farklı olduğu için ne balığı tutacağımız önemli antalya ve yöresi gece kendi tecrübelerim
Tekneden kolyoz,karpuzcuk.Kayadan sargoz,ateş balığı.
Gündüz ise tekneden fanri, mercan,tonga,barbun,mırmır,izmarit,kum gridası.likkoz.v.s
Kayadan ise grida,sargoz,melanur,iskaroz,sokar,kubbes v.s

minanurcuyum demişsin onunla ilgili bilgi yok :confused: (melanur=minanur mu yoksa)

dozer1219
09-02-2008, 06:56
Bir çok arkadaş fikrini ve tecrübelerini paylaşmış. Hepsini okudum ve hepside doğru diyebiliyorum. Kıyıdan avlanıldığında iri balık tutacağım deniyorsa bu gece karanlığında oluyor. Ne zaman gece karanlığında avlanmaya gittiysem az ama öz balık tuttum.

turan
21-02-2008, 14:28
gece balıklar kıyıya daha kolay gelıyolar. gece avını tercıh etmemedekı en buyuk neden ıse ufaklıklarla ugramamak. sureklı yem degıstırme derdı olmuyor. gun ısıgında kucuk balıklar meraklı olduklarından sureklı yeme atlıyorlar ve buyuk balıkların yeme yaklasmasını engellıyorlar.
benım yukarıda soz ettıklerım genelde dıp balıkları ıcın gecerlı.
eger amac kefal,sarpa gibi avlarsa kesınlıkle gun ısıgının oldugu zamanları tercıh ederım.

alpdoruk
24-05-2008, 21:50
bence en verimli zamanlar tabiki balıkların yemlerin zamanı olan sabaha karsı gunesin dogus zaman ve aksamustu gunesin batıs zamanıdır

memsteak
07-06-2008, 15:25
Nasıl biz sabah kalktığımızda karnımız acıkıyorsa onlarında karnı acıkıyor dolanmaya çıkıyorlar.Bunu bildiğim için sabahları ava çıkıyorum ben

rıfat yaman
07-06-2008, 16:25
deniz ve tatlı sularımızın en verimli olduğu saatler ğündoğumu ve günbatımı kanısındayım tabi her zaman bu saatlerde balığa gidilecek diye bir kural yok hepimiz için geçerli ne zaman müsait olursak ozaman gidiyoruz.

themad2
07-06-2008, 17:07
Net bilgiyi zaen vermişler ama çupra sadece gece tutuluyor diye biliyorum .

memsteak
07-06-2008, 17:45
Bende bunu daha yeni duydum biz gündoğumundada çupra tutabiliyoruz.

draco
18-07-2008, 16:27
tecrübelerime göre; kumluklarda barınan balıklar geceleyin dibe çökertilip hareketsiz bırakılan tek uzun köstekli takımlarla daha randımanlı avlanıyorlar. kayalık balıkları için ise böyle bir şey iddia edemem. yerine göre çok değişkenlik gösterir. ayrıca dolunay olduğunda balık az olur tezine de katılmadığımı söylemek isterim. genelleme yapılması zordur bu konuda ama yerel olarak meraya bağlı bir özellik olabilir. dolunayda 20-25 metre derinlikte bile yakamoz az olur diye tahmin ediyorum. bu konuda katılacağım tek nokta dolunay gökte en yüksek yerindeyken verimin düştüğüdür.

gece tekneyle çıkacak arkadaşlara aysız gecelerde kıyıdan takılmalarını tavsiye ediyorum. özellikle kesinlikle dip balığı olmuyor yakamozda. eğer ayın ince hilal olduğu günlerde normalde kullandığınızdan daha ince ve daha sağlam misina kullanırsanız bir nebze yakamozu azaltabilirsiniz. ayrıca bu tür geceler için nispeten sığlık (3-15 metre) meralar keşfedebilirseniz, teknenizin lüks ışığının dibe nüfuz edebilmesi+ince misina faktörüyle şansınız biraz daha artabilecektir. bu durum dolunay için de geçerli. dolunayda ay tam tepede iken normalden çok ince olan ama mukavim takım kullanın(beden dahil ince olmalı), yem çok taze olsun (canlıysa problem yok) veya ay tam tepedeyken avlanmayı kesip muhabbet edip bu bir saati dinlenerek ya da uyuyarak geçirin. ilerleyen saatlerle birlikte ay ışığı sararmaya başladığında balıklar "galiba yanlış gündüz alarmı almışız, hala gece devam ediyor, geri çıkıp da karnımızı doyuralım yahu" diyecektir.

ACARALPER
06-09-2008, 13:07
Forumların hepsini okudum ve ortak noktaların çok olduğunu gördüm. Benimde ortak noktalar ve kendi tespitlerim ile şu sonuç ortaya çıkıyor.

Sabah gün doğumu ile öğle arası, akşam üstü 3-4 ile ay çıkması arası en verimili zamanlar olarak görülüyor.

Ay ışığı her türlü avda etkilidir. Bildiğim kadarı ile dolunay daki verimlilik diğer dönemlere göre daha düşük oluyor.

Gün içerisinde özellikle küçük balıkların yakalanma olasılığı artarken gece iri ve kalite balıkların yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Ama şunu da belirtmek isterim ki bunu kesin kuralları yoktur. Çünkü etkenleri fazladır.

Avlanılan bölge, kullanılan yem, avlanılacak tür, hava şartları, denizin dalgalı veya sakin olması, kullanılan ekipman vs.

Herkese iyi avlar diliyorum. Rasgele

serkanbey78
04-11-2008, 22:18
benim üsküdar çapari istavrit tecrübelerimden alıntı yapayım :) güneşin batmasına 2 saat kadar kala istavritler çaparilerde 2 lenmeye başlar 1 saat kadar kala bakarsın 4-5 lemişdir ve boyutları irileşmiştir ve günbatımına yarım saat kadar kala hızlı bir at çek le kovayı doldurabilirsin :)) gündüz ise gümüş (bu zamanlar için ) tutulabilir (beyaz fosforsuz 15 no iğne ile. gece istavrit avı için ise duble fosfor lu çapariler var onları tavsiye ederim. ama yemsiz geceleri çapari ile verim almak zordur benim kanım.

agaerkan
06-11-2008, 00:01
gece gündüz farkın şöyle ifade edeyi kısaca sabahları güneş doğmadan çıkarsın balığa 4:30-5:00 gibi saat 8:00 e kadar tıgır mıngır oltan sallanır 8-9:00 dan sonra bi kesilirki sorma (saros körfezi kııyıdan avlanmaktan bahsediyorum bu arada) saat 17:00-18:00 e kadar tık olmaz ama 18:00(hava karardıktan sonra) başlar yine hafif hafif yoklamaya gece0:00-1:00 e kadar böyle gider (daha sonrasını pek görmedim zaten:)) sonra yine sabah olur aynı olay döner durur:D

cetinsoft
06-11-2008, 10:34
Şimdiye kadar gündüz çok eliboş döndüğüm oldu. Gece kesinlikle boş dönmedim. Bir de gündüz kıyıdan kaliteli - kalitesiz çok tür geliyor. gece ise iri ve kaliteli balık olayı fazlaca oluyor.
Şahsen gce izmir güzelbahçe sahil şeridinde avlanan bir amatör olmama rağmen gece iyi avlarım oldu. Bir de gece gelen balık uğraştırmıyor. vurdumu alıyor yemi size de zevkle çekmek kalıyor... karagöz - mırmır - lidaki dışında balık gelmiyor.
Artık kayınvalidemin isteği dışında gündüz balığa çıkmaz oldum :D

onurt47
06-11-2008, 20:37
aynı şey banada oluyor akşamüstü yarım saat 45 dk vuruş alıyorum sonra kesiyor alırsam o zaman diliminde alıyorum balığı..didim taşburun da avlanan arkadaşlar varsa konuşalım

kafkaskartalı
25-04-2009, 12:51
arkadaşlar s.a bende geçenlerde ilk gece avıma çıktım deniz çarşaf gibi hertaraf karanlık dolunaydanda eser yok ve inanın bir tık yok saat 12:00 dan sonra iki üç yılan balığı aldık zaten onlarıda iğneden almak bir ölüm gecemiz berbat yani arkadaşların dediğini tecrübe ettim ay yok balıkta yok!!!!yok!!yookkkk!!!

denizci_kaptan
25-04-2009, 13:45
arkadaşlar s.a bende geçenlerde ilk gece avıma çıktım deniz çarşaf gibi hertaraf karanlık dolunaydanda eser yok ve inanın bir tık yok saat 12:00 dan sonra iki üç yılan balığı aldık zaten onlarıda iğneden almak bir ölüm gecemiz berbat yani arkadaşların dediğini tecrübe ettim ay yok balıkta yok!!!!yok!!yookkkk!!!

Sami Bey 40 gün taban eti birgün av eti demiş atalar. Hiçbirimiz deniz avlarında herbalığa çıktığımızda balık yakalayamıyoruzdur. Artık bıkmaya başladığınız zaman o kırkıncı gün geldiğinde öyle birav yaparsınız ki 39 günü size unutturur. Tabiki bu sayılar faraza ifadelerdir. Balık işi sabır işi. Devam edin ve yemleriniz çok taze iğneleriniz yeni misinalarınız ince olsun.

Saygılar.

kafkaskartalı
28-04-2009, 14:13
aynı şey banada oluyor akşamüstü yarım saat 45 dk vuruş alıyorum sonra kesiyor alırsam o zaman diliminde alıyorum balığı..didim taşburun da avlanan arkadaşlar varsa konuşalım

s.a onur bey bende taşburuna zaman zaman gidiyorum.. ama epeydir oltama öyle hatırı sayılır bir balık gelmedi.. şubatta 2 tane iri levrek almıştım. sonra mırmır aldım 10 kadar bunların hepsi akşam 5-6 dan sonra aldığım balıklar. geçen gün gece gittik 3 tane yılan balığı aldık sabaha kadar üşüdüğümüzle kaldık.. zaten denizde hiç dalgada yoktu.. taşburunda dalga yoksa (hafif bile olsa yeter) balıkta olmuyor. tabi istisnalar kaideyi bozmaz! haydi rasgele
balığa giderse paylaşımlarını bekliyorum.

KaHrY
16-05-2009, 17:01
Merahabalar arkadaşlar. Bu foruma yeni üye olanlardanım ve Trabzondan yazıyorum. Yarın sabah nasipse 5 gibi levrek avına çıkacağım tabi kıyıdan atacağım takım taklavatımı hazırladım Olmazsa botumla açılıp kahvaltılık birşeyler nasiplenmeye çalışacağım. Karadeniz sahillerindeki biliçsiz avlanmadan dolayı pek balık büyüyemiyor buralarda ama zevk alınabilecek ortamları yakalamaya çalışacağız herkese iyi tatiller.

TARKAN
03-09-2009, 02:48
baraj ve göllerde sabah gündoğumuyla birlikte saat yaklaşık 10 a kadar bide akşam 18 den 22 ye kadar güzel av oluyo ama geceleri nesen se hep süprizdir bazen rekor olur bazen de boş döndüğüm oluyo

CABBARİ
11-05-2010, 10:38
çogu arkadaş gece balıga gider fakat bende anksiyete var (panikbozukluluk) ben gece gidemiyorum gece ve gündüzün balık yakalanımda ne gibi farkları var?

gokhanekiz
11-05-2010, 11:14
Denizde gece tutabileceğin balıklar farklıdır. Eşkina gibi...
Tatlısuda ise gece buyuk balık yakalaman daha olasıdır. Ama dediğin gibi gece biraz daha meşaketlidir balık tutmak, sessizlik şart

CABBARİ
11-05-2010, 11:22
deniz için gece daha buyuk balıkmı geliyor?

eskina_man
11-05-2010, 11:45
deniz için gece daha buyuk balıkmı geliyor?

Mehmet bu balıkların yaşam biçimi ve avlanma stilleriyle alakalı olsa gerek, , gece balıkları daha büyük olur diye bir genelleme yapamayız , ama taş balıkları genelde gece daha iyi av veriyor, su sütü balıklar gündüz, her balığın ayrı verimli saatleri var aslında :)

emo3535
11-05-2010, 12:22
Murat abiye katılıyorum. Ama bence çoğu türün trofeleri geceleri kıyıya yanaşır. (Mesela 3 kiloluk Dede Çipuralar :) ) Kıyı balıkçılığı için gece balık avı önemlidir. Çünkü geceleri hatta tam sabaha yakın saatler en sessiz en sakin saatlerdir...

CABBARİ
11-05-2010, 13:56
dolunay varken balık olmaz teoriside dogru o zaman ne kaqdar aydınlık o kadar verimsiz av yalnışmıyım?

eskina_man
11-05-2010, 14:00
dolunay varken balık olmaz teoriside dogru o zaman ne kaqdar aydınlık o kadar verimsiz av yalnışmıyım?

Yine böyle bit genelleme yapmak yanlış olur abisi, eşkina dolunayda verimli olmaz, levrekte ay olduğunda daha iyi av verir. :)

Eşkina sakin suyu sever, levrek lodos gibi çalkantılı, bulanık suda daha verimli av veriri.

GBF-TEAM
11-05-2010, 15:00
murat abi konuya tam olarak açıklık getirmiş bence her balık iiçin ayrı avlanma stili ve ayrı avlanma saati genel olarak böyle fakat konuya indirgersek bunu türkiye şartlarındaki avlanabilecek büyük balıların (eşkina-karagöz-minekop-lüfer-kofano-yayın-sazan.... gibi) büyük bir kısmı gece avlandığı için böyle bir teori gelişmiş ama yanlış bir teori bence

CABBARİ
11-05-2010, 15:01
şimdi abi
yer alanya
hava mis gibi deniz mışıl mışıl uyuyor hava berrak ve sıcak çocukları almışsın yayılmışsın sahile ikindi vakti bu sahte ile at çek levrek çıkmazmı yani

eskina_man
11-05-2010, 15:12
şimdi abi
yer alanya
hava mis gibi deniz mışıl mışıl uyuyor hava berrak ve sıcak çocukları almışsın yayılmışsın sahile ikindi vakti bu sahte ile at çek levrek çıkmazmı yani

:D :D moralini bozmak istemem ama, zor gibi görünüyor, bol bol temiz hava alırsın, güneşlenirsin :p

Şaka şaka, Alanya' daki av şekli nedir, hangi balıklar vardır bilemediğim için yorum yapmayacağım.

GBF-TEAM
11-05-2010, 15:13
uç bi ihtimal ... levrek çok uyanık balık olup en ufak su üstü harekinde yani senin gölgeni gördüğü anda oradan bir an önce uzar ... o saatlerde ispari, menlenur, sokkan bilmiyorum o taraflarda varmıdır ama mantarlı çift köstekli 10-15 kulaçlık bir merada şansını denemen daha doğru bir seçim olur ...

CABBARİ
11-05-2010, 15:21
eeee gündüz balık yok o zaman bize
ne tutacagız biz bu sahtelerle?

Hakan Kılıçkeser
11-05-2010, 15:21
uç bi ihtimal ... levrek çok uyanık balık olup en ufak su üstü harekinde yani senin gölgeni gördüğü anda oradan bir an önce uzar ... o saatlerde ispari, menlenur, sokkan bilmiyorum o taraflarda varmıdır ama mantarlı çift köstekli 10-15 kulaçlık bir merada şansını denemen daha doğru bir seçim olur ...

Akdeniz buralardan farklıdır, balıklar bulundukları ortama adapte oluyorlar, geçtiğimiz yaz, elimde olta yüzerek, 1 metre uzağımda ispendek yakaladım, bir avlakta saklanarak melanur yakalarken bir avlakta yüzerken melanur yakaladım, sokar zaten her yerde var, nerede avlandığın önemlidir, oradaki balıkların alışkanlıkları da.

CABBARİ
11-05-2010, 15:22
birde arkadaş zaten gece gündüz farketmez sen bir şekilde deniz seviyesinden yukarıda ve elinde kocaman kamışla duruyorsun her balık seni bir şekilde farkeder yanılıyormuyum?

hayali_53
11-05-2010, 21:01
bir de özellikle şu mevsimde olduğu gibi geçiş dönemlerinde balıklar geceleyin meralarda çok sığlıklara girer.

GBF-TEAM
12-05-2010, 08:35
Akdeniz buralardan farklıdır, balıklar bulundukları ortama adapte oluyorlar, geçtiğimiz yaz, elimde olta yüzerek, 1 metre uzağımda ispendek yakaladım, bir avlakta saklanarak melanur yakalarken bir avlakta yüzerken melanur yakaladım, sokar zaten her yerde var, nerede avlandığın önemlidir, oradaki balıkların alışkanlıkları da.

TABİKİ O KONUDA KATILIYORUM SİZE ...ANTALYADA BİR KERE AVLANDIM AZ ÇOK BALIKLARIN YEMLENME STİLLERİ BELLİDİR ARKADAŞA UYABİLECEK İDEAL BİR TAVSİYEDE BULUNDUM....

ozan
12-05-2010, 21:46
gece gündüz arasındaki en temel fark bitarafının buz tutmasıdır. gece çiğ yağar ve sabaha kadar kırıtırsın. sabah olup güneşi görünce güneş olsunda balık olmasın diyecek kıvama gelmiş olursun. Gündüz ve yaz ise bu sefer aman şu güneşten kurtulsamda balık olmasada olur diyecek kadar kavrulursun. (bunlar tekne için) balık konusuna gelince balığına göre değişir. gece gündüz teknik ve hedef doğruysa balık alınır.

kilicbey
12-05-2010, 21:54
gece gündüz arasındaki en temel fark bitarafının buz tutmasıdır. gece çiğ yağar ve sabaha kadar kırıtırsın. sabah olup güneşi görünce güneş olsunda balık olmasın diyecek kıvama gelmiş olursun. Gündüz ve yaz ise bu sefer aman şu güneşten kurtulsamda balık olmasada olur diyecek kadar kavrulursun. (bunlar tekne için) balık konusuna gelince balığına göre değişir. gece gündüz teknik ve hedef doğruysa balık alınır.
Hay eline sağlık Ozan, ne güzel özetlemişsin avlarda yaşananları.;):p:)

diren
12-05-2010, 22:59
Arkadaşlar, bu konu başlığında, bundan 3.5 yıl önce de tartışılmıştı. Dİlerseniz oraya da bir göz atın :) Ya da sevgili moderatörlerimiz bu iki konuyu birleştirsin ;) :)

smyrna
13-05-2010, 03:00
Arkadaşlar, bu konu başlığında, bundan 3.5 yıl önce de tartışılmıştı. Dİlerseniz oraya da bir göz atın :) Ya da sevgili moderatörlerimiz bu iki konuyu birleştirsin ;) :)

Nerdeeeeeeeee :cool:

diren
13-05-2010, 18:52
Nerdeeeeeeeee :cool:

İki tanesinin nerede olduğu malum da diğerleri nerede ben de merak ettim :cool: Heeyyyy bu konuya bakacak moderatör yok muuuuuu? :eek:

reis75
18-06-2010, 19:40
Bende naçizhane diyorumki baraj ve göllerde büyük balıklar genelde gece geliyor

aynen katılıyorum. Özellikle zifiri karanlık vakitlerinde çoşuyor trofeler.

Ek: Denizde dolunay da avlanılırken, tatlı su balıklarında (sazan,yayın vs) ise tam karanlık olmalı. Dolunayda göl ve barajlarda sadece yatıp uyuyun :)

balıkcı_82
24-06-2010, 16:17
herkese merhaba ben gece bogazda olta atmayı düşünüyorum fakat nasıl bir yem kullanmam gerektiği hakkında ustaların yardım etmesini rica ediyorum..

Boğaziçi
09-07-2010, 15:19
Avcı balıklar gündüz avlanabildiği gibi gecede esas beslenme saatlerine girip. Kıyılayan küçük balıkları yemek için daha çok kıyılara yaklaşırlar. Kalabalık sürü oluşturan balıklarda yem bulma sıkıntısı olduğu için gün boyunca avlanabilir. Örnek: İstavrit sürüleri. Eğer denizde küçük balık çoksa ve avcı balık sayısı azsa , avcı balıkların daha tok ve yem konusunda daha seçici olduğunu görüyoruz. Aynı şey küçük balıklar içinde geçerli. Örnek: İstavrit azsa çaparide seçim yaparken. Çoksa kötü 15 li çapariye 17 tane bile takılabiliyor.

tgy123
17-07-2010, 22:33
gündüz 1 tane bile tutamadığınız sazanın gece kilolukları yarım saat arayla geliyor. (trakyada)

ENDER TUNCER
19-07-2010, 00:48
çok güzel yorumlar yapılmış, gece avı bencede verimli kıyı avında akşamsuyu vazgeçilmezimdir sahah suyu olayı kıyıda bitti artık...... teknedede tam tersi akşam suyu tekneden balık beklemek sabah suyuyla karşılaştırılmaz bile
bunun dışında bazı balıklar gece avı gerektirir ki eşkina bence bunlardan biridir bu konuyada değinmiş zaten arkadaşlar

hidalgo
03-08-2010, 18:57
kimi balık gece av verir kimi balıkta gündüz tabiki bu kıyıdan veya tekneden de değişir mesela uzunoltayla lüfer vlıyorsan havanın yanmasını yani sabah güneşinin ilk kızdirmaya başladığı anlar daha verimli olur gece avlarındada ay karanlığının olduğu geceler seçilmeli buna da özen gösterilmelidirbirde tekneden gece avlarında biz floracarbon misinadan daha iyi randımanlar aldık bunu da arkadaşlara duyururum.

saygılarımla..

western222
06-08-2010, 13:03
bence gecesi gündüzü yok.kim ne zaman müsait olursa balığa gidiyor :)

Egeli Tayfun
07-08-2010, 07:55
Kıyıdan balık tutacaksan akşam gün batımında bide, gündoğmadan güzel balık yakalınır diğer saatlerde ben çok fazla balık tutamadım (çıpra, mırmır, levrek )
tam hava kararmaya başladığında ve sabah olmaya başladığında iyi balık yakalıyorum (tecrübe sabitli )

Oyunlar
08-08-2010, 07:28
Emeğine sağlık hocam ellerin dert görmesin.

-------------------------------------------
Okey Oyna ("")

ömer333
08-08-2010, 11:33
slm arkadaşlar tecrübeme dayanarak bi şeylerde ben yazayım eğer lagos avlayacaksan zamanını bileceksin . takım nasıl olacak bileceksin. oltayı nereye atacaksın bileceksin .mesela lagosa 19.00 23.00 gece 02.00 06.00 arası gideceksin lüfer avlayacaksan ne kullanacağını ne zaman atacağını bileceksin balık yok değil her zaman vardır ama dediğim gibi her balığın bir zamanı bir avlanma yöntemi vardır bunuda ustalardan baka baka tecrübe edeceksin balıkların hangi ayda çıktını bulursun ve artık boş dönmezsin ilk zamanlar ben oltayla kıyıdan balık avlıyorum 2 3 saat bekledim tık yok bi kişi geldi zıpkınla girdi 6 7 parça balık aldı balıkta uyanık yem atıyon diye hemen yapışmaz misinen ince ve kaliteli olacak tek iğne gezer kurşun en iyisi balık hissetmez llevrek için bir ipucu vereyim canlı yem boş dönmezsin canlı yemden kastım yavru balıklar bu gün sabah canlıyla çok büyük bi tane kaçırdım oltayı kırdı oltada angell kıss 2 3 kiloluk bir balıktı daha sonra küçük bi tane çıplak aldım kısaca buradan sormayla bi şey öğrenemezsin çünkü her bölgenin avı farklı en iyisi kendi bölgende bir ustayla takılmak

iskorpit-xx
12-08-2010, 11:28
Evet arkadaşlar değerli bilgileriniz için teşekkürler.Bu bilgiler ışığında bu gece
sahildeyim bulunduğum bölgede mırmır ve eşkina çıktığı söyleniyor bir deneyelim bakalım. Gerçi bugüne kadar tuttuğum büyük balıklar hep gece çıktı.
Rüyamda.

xcebeci
24-08-2010, 18:44
abi sana bir tavsiye gece av yaparsan sakın denize işık tutma av cok bereketsiz olur şamandıra kullanırsan fosfor tak....

levrekci_burak
09-09-2010, 01:00
gece ay ışığında daha iyi av verir örneğin kabuklu midye yada yengeçle iri çupra avlamak istiyorsan ay muhakkak olmalı ay yyksa gün doğumunu bekliyceksin bu heryerde böyledir söylenene göre balık yemi görmüyor beyaz ve fosforlu yemler hariç onlarlada balık yakalamak meziyete ister küçük balık bırakmıyor:(

randyorton
10-09-2010, 19:03
hamsi gibi küçücük balık avlamak istemiyorsanız gece 4:30 ve sabah 9:00 çok uygun bir kere balık avlamak için en geç saat 7de evden çıkmanız lazım akşamsa 10:00 dan sonra

arkadaşlar bu konuyla ilgili değil ama balık avına gittiğinizde lütfen kendinize deyinki ben bugün 2kg ve daha büyük balık avlayacağım deyin ve daha o günkü aklınızdan tutuğunuz kilogramdan daha düşük balık gelirse lütfen denize atın hadi rastgele

anka1905
16-09-2010, 15:29
Nacizhane tecrübelerime dayanarak gece avını tavsiye ederim.
Kendime göre sebeplerim şunlar; 1- Gece avcı diye tabir ettiğimiz gözleri ve dişleri keskin balıkların avlandığı zamanlardır. (Lüfer, Eşkina, Levrek gibi) ayrıca bunlara Karagöz, İzmarit, Mırmır, Çupra gibi balıkları da ekleyebiliriz. 2- Çok gizli bir avlağınız yoksa, bilinen yerler gündüz (hele kayda değer balık varsa) oldukça yoğun olabiliyor. Ancak geceleri daha sessiz ve sakin olur. Ayrıca gürültü kirliğinin balık verimliliğini etkilediğine de inanıyorum. 3- Gündüz çapari ile yakalanacak balıklar bellidir (palamut zamanının ayrı tutuyorum) ve kıyıdan gündüz yemli olta ile benim verimli avlarım yoktur. 4- Gece, özellikle yemli dip oltasına. Hele de boru kurdu gibi bir yeminiz varsa, her türlü süprize hazır olabilirsiniz.
Belki şöyle bir örnek verebilirim; gündüz çapari yaparken aldığınız tek tük istavritlerin yanında bir iki zarganada çekebilirsiniz. Ama aynı yerde hava kararınca zarganaya at-çek yapabilirsiniz :)
Kısaca bunlar ve aklıma şimdi gelmeyen birçok sebepten gece avı benim için tercih sebebi.

Palamut Yalayut
01-11-2010, 12:33
Gece avının daha verimli olduğunu düşünüyorum ancak sabaha karşı veya sabahın ilk ışıklarında da çok verimli olduğunu gördüm.

Young Fisherman
08-11-2010, 10:40
Ya balıklar için gece gündüz farketmiyor ya da benim avlağın balıkları kafayı yemiş Arkadaş !
Son bir haftada bir tane bile vurmadı neredeyse ama anladım demek ki balık suyun yüksekliğiyle alakalı bir durum. :D

tturhan7@hotmail.com
10-12-2010, 15:34
arkadaşların fikirleri hepside güzel ve kendi tecrübeleri,bunun yanında avlandıkları bölgeleri itibari ile kısmen değişik avlanma şekli içersede bir genelleme yapacak olursak,tüm fikirlerin haklılık payı mutlaka var, ama gözardı edilmemesi gereken önemli bir detay daha var,oda (deniz için )suyun gel-git olayıdır,su belli günlerde hiç hareket etmez,yükselmez ve düşmez normalde 1 mt ye yakın olan düşüş ve yükselişler bazen 15-20 cm yi geçmez.
İşte bu zamanlarda balığında isteksizlik ve kıtlık günüdür,bu zamanlarda her türlü olta ile kesinlikle av yapılamaz yani emeğinize cevap alamazsınız,bu olaya bizim akdeniz tarafında '' Su şaşkın '' diye tabir edilir.Bilgilerinize ( Nacizane )
Saygılar selamlar Tüm etik olarak avlanan avcı kardeşlerimize ve ustalara SELAM Olsun.

gökhan AKSU
12-12-2010, 21:43
Arkadaşım kıyı balıkları geceleri bir araya toplanarak -anafor yaparlar- özellikle ,karagöz ,eşkina,mırmır, geceleri saat 10 dan sabah saat 7 ye kadar ben geceleri çok güzel avlar yaptım hala yapmaktayım selamlar.

Sebastian
16-01-2011, 16:22
sabah ve aksam üstü her balık avlanabilir... varsa oda nasip RASGELE

Seydihan
16-01-2011, 16:25
dün üsküdardaydım ve kırace katliyamı devam ediyordu... ufak parmagımkadar kıraceleri tutuyor ve seviniyorlardi!! ben ise sabah 7:30dan aksam 17e kadar 1 cinekop aldım :) balık bitmiş arkadaşlar

vetheklevent
19-01-2011, 15:52
gece sakinliğinde etrafta balığı ürkütecek bir ışık kaynağı yada ses yoksa tabiki avcınında sessiz olması lazım kıyıdan cok güzel avlar alınabilir. özellikle hafif dalgalı ve rüzgar size doğru esip dalgaları size doğru getiriyorsa levrek yakalamamak şanssızlık demektir.
tecrübelerimle kıyıdan avcılıkta herzaman gece gündüzden daha cömerttir. kalabalık avcı bulunan kıyılar herzaman bizlere daha cazip gelmiştir. neden bölge sürekli yemleniyor ve balık var diye. ancak kimsenin olmadığı kıyılarda sessizlik içinde cok daha başarılı olabileceğine inanıyorum. ayişiği ayrı bir muamma. kimi üstatlar ay ışığı ava engel değildir diyorlar kimisi ise ay ışığında av olmaz.
bu çelişkiyi çözmenın tek yolu denemek ve öğrenmektir.
ben ay ışığında cok iyi avlarda yaptım karanlık gecelerdede. bu balıkçının şansına göre değişir.

mrconti
25-01-2011, 13:57
beniöm fotolar yüklü ben genellikle gece avlanırım ve çok erimli geçiyor sargoz,mır mır ve minekop...antalya

fotohiko
25-01-2011, 15:18
evet ben de fikrimi söyleyim ben tatlı su da yaptıgım için avımı,,genel de gece aldım iyi balıgı ,,sazan avı gürültüye parıltıya gelmez mümkün oldukça sesiz av yapalım ..ışıgı az kullanalım,,iki yıllık denemelerim de ben bunları ayrıntı olarak gördüm,, saat 17 ile 24 arası ve sabah ezan sesiyle birlikte önleye kadar hep balık almışımdır istisnalar hariç

mehmetişbilir
25-01-2011, 17:29
Tecrübelerime dayanarak; mırmır, sargoz ve çuprada kesinlikle gece derim.

katılıyorum sonuna kadar :D

orange
17-02-2011, 15:45
selamlar herkese,
herkesin yazdıkları elbette dogruluk payları yüksek ve tecrübeler sonucu ortaya çıkan metotlar. herkesin eline sağlık diyorum ancak tek bir noktaya değinmek istiyorum balıklar oltanın rengine veya gece avı esnasındaki yakamoz parıltısından dolayı yakalanmama durumları bana sacma geliyor tabikide bu benim şahsi goruşum.. cünkü gecmiş zamanlarda gece ay varken en ürkek balıklar oltama takıldı ve bana özellikle şu renk misina kullanırsan sadece balık yakalayabilirsin dedikleri yerlerde söylenilenlerin aksine misina kullanmama ragmen yine balık yakaladığım çok zamanlar oldu. bu daha çok ''rast gelirse'' ye dayanıyor bana kalırsa. zaten misinanın rengine göre gelecek kadar akıllı balık varsa bizlerin takmış olduğu yemlere de aynı zekaya sahip hayvanlar takılmaz diye düşünüyorum.
saygılarımla,

kaşıkçı
05-03-2011, 01:27
selamlar herkese,
herkesin yazdıkları elbette dogruluk payları yüksek ve tecrübeler sonucu ortaya çıkan metotlar. herkesin eline sağlık diyorum ancak tek bir noktaya değinmek istiyorum balıklar oltanın rengine veya gece avı esnasındaki yakamoz parıltısından dolayı yakalanmama durumları bana sacma geliyor tabikide bu benim şahsi goruşum.. cünkü gecmiş zamanlarda gece ay varken en ürkek balıklar oltama takıldı ve bana özellikle şu renk misina kullanırsan sadece balık yakalayabilirsin dedikleri yerlerde söylenilenlerin aksine misina kullanmama ragmen yine balık yakaladığım çok zamanlar oldu. bu daha çok ''rast gelirse'' ye dayanıyor bana kalırsa. zaten misinanın rengine göre gelecek kadar akıllı balık varsa bizlerin takmış olduğu yemlere de aynı zekaya sahip hayvanlar takılmaz diye düşünüyorum.
saygılarımla,

Sanırım siz yakamozla mehtabı karıştırmışsınız, ay ışığının denize vurmasına mehtap denir, yakamoz ise deniz zifiri karanlıkken bile suya birşey atılması veya suyun içerisindeki hareketlenmelere istinaden sudaki fosfor renginde ışıklanmalardır. Hatta bu yakamoz olayını kesmek için tekneyle gece lüfere çıkanlar av sırasında lüks lambası yakar.

protaryus_34
01-04-2011, 00:09
arkadaşlar öncelikle çok acemi biri olarak ve balık tutmak için takımlar almaya başladım ekim kasım gibi lüfer levrek gibi etciller için takım aldım rapala ile bir iki kötü denemem oldu izmirde acemi olmama rağmen bir gecede baya lüfer almıştım hemde tek rapala ile ordan kaldı bu merak ve spor ama nerde ne zaman nasıl olur istanbulda malum yerler de kısıtlı şimdi çabari alıcam takım olarak hazırlayabiliyorumda ben küçükçekmecede oturuyorum bana bana yakın avlaklar nerelerdir ve kıyıdan nasıl bir metod uygulayayım oltayla nasıl hareket etmeliyim bide bilgisi olan arkadaşlardan ricam bu rüsgarlı havalarda rapala ileri gitmiyor ya mesafe için kurşun bağlamam gerekio kurşun ile rapala arasındaki mesafe ne kadar olmalı, ne kadar ağırlık olmalı yardım lütfen baya moral bozukluğna yakalandım okadar denedim saadece bir kıraça geldi onuda saldım gariban kaldı :) kısmet işidir ama bana öğretin bu işi nerden başlıyayım oltam 4,5 mt. 0,40 misinam ve çeşitli boylarda iğne ve rapalam( geneli üstü mavi ve altı mat beyaz) var. inanın çok hevesliyim ve bir okdarda duyarlı tatlı suyada gittim olmadı gitti

Yenerbey31
09-11-2011, 22:12
1 nisandan beri bu konu hakkinda birsey yazilmamis bari ben yazayim dedim.Aslinda 1 yildir bu hobiyle meskulum ve daha hic gece avi yapmadim nasipse yarin yada cuma gunu yapicam bakalim istedigim baliklari yakaliyabilecekmiyim=))Hedef baliklar cupra mirmir ve levrek.Basarili olursam forumdaki ilk av raporumu yayinliyicam.

Herkese rastgelereeling

ihaiha
08-02-2012, 17:10
Namık kardeş sana ip ucu vereyim. Marmariste yaşadıgım yıllarda bu aylarda ki daha dogrusu tüm yaz boyunca geceleri (ay ışıgı olacak) kıbrıs oltası yüzeyden.. bir sürü kefal tutan insan gördüm. kumluk sahillerde ..oltanın düştüğü yer dersen kıyıdan 40/50 m enfazla derinlik 1,5 metre lik bölgelerde
gece su üstü ekmek yerlerdi ama su çok sakin idi....onun da önemi var.
deneyebilirsin belki şansına sen de tutarsın. Antalyanın kumluk sahillerinde oralarda..

marmariste yaşadığınızı söylemşsiniz...atçek için nereleri önerirsiniz?

uslan007
22-09-2012, 14:34
herkese rastgele arkadaşlar

fearless2214
08-11-2012, 03:52
bizde hep gece 22 gibi gideriz, ertesi gün 15 den sonra tutarız..

hhbayraktar
08-11-2012, 18:01
kıyıdan beklemeli av yaparım. favori vaktim 22-01 arasıdır. eşkina mırmır ispari lüfer hani hep gece avladığım balıklardır. mehtap olduğunda aldığımda oldu alamadığımda. geçen gece yalovadan 2 iri (30cm) gelincik 4 adet iri çinekop, 4 adet sarıkanat aldım. eşkina çok bol. yalnız lüfere hala denk gelemedim yalova da.

ugursedat
22-12-2013, 06:19
gece avının üstüne diyecek yok.