Sazan akvaryumda yaşarmı?

Konu, 'Genel Konular' kısmında ilkem07 tarafından paylaşıldı.

1. ilkem07

ilkem07 İLKER

Merhaba arkadaşlar , 750 litrelik akvaryumum var inanın artık çok sıkıldım cichled , diskus falan , kendi memleketimizin balıkları varken onları beslemek istiyorum sizce sazan mantıklımı , başka ne olabilir?

2. lapinavcısı_bursa

lapinavcısı_bursa abdullah

En İyi Avı:
    1,8kg karagöz
    Merhaba ilker;
    Sazan senin akvaryımda yaşar hemde çok kolay yaşar; ama değermi onu düşünmek lazım. sazana kadar çok şeşitli balık var. Mesela gökkuşağı alabalık besle.

3. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Ben engelli çocuklara eğitim veren bir kurumda çalışmaktayım. 300 lt su alan bir akvaryumumuz var. Öğle çeşitli balıklar attıkki içine, sağolsunlar bizim çocuklar içine ya simit atarlar, ya şeker atarlar, balıkları en fazla biriki ay yaşatabiliyordum. Üst kapağını kilitli yaptım, aradaki boşluktan gene yapacaklarını yapmışlar.:p :p Sonunda bu iş böğle olmayacak değip avlakta tuttuğum iki adet sazanı getirip yanlarına saldım.. Diğer balıklar fesatlarından çatladı:p :p Ama sazanlar halen yaşıyorlar. Ne bulurlarsa yiyorlar. Bende salıverdim hiç bakmıyorum onlara, iki yıldır yaşıyorlar, inanın yem falan vermiyorum, yeterince çocuklar veriyorlar zaten. Simit ekmek poça marul hiçbirşey farketmiyor. Bizim çocuklarında hoşuna gidiyor bu olay.. Uzun lafın kısası hemde çok güzel yaşarlar.

4. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    sazan havuzda beslendiğini görmüştüm ama akvaryumda bilmiyorum. cichled iyidir ya hareketli balıklardır bence. ben astronot besliyordum sıkıldım cichled e geçtim şimdi memnunum. arowana besle dicem ama onun için de canlı yem gerekiyor. sitede bir konu görmüştüm bir arkadaşımız aynı dediğin gibi yakaladığı balıkları akvaryuma koymuştu bulayım da link atayım sana..

5. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
  6. f1r1nc1_72

f1r1nc1_72 Fatih

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter X 1.9 m
    Favori Makine:
    SHIMANO catana 2500 fb
    En İyi Avı:
    32 cm Alabalık
    bence alabalık sazan gibi balıklar akvaryum balıkları değildir yaşasa bile bilmiyorum artık bir balık besleyecekseniz kendiniz gibi düşnün kndi evnizde mi daha rahatsınz yoksa başka birisinin gözetimi altında doğal oratamınızdan uzak bir yede mi

7. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Sazan, yayın, kefal, İsrail sazanı'nı 500 litre akvaryumda uzun süre baktım. Tek şikayetim kefallerden oldu.Tahmin edersiniz ki bu balıklar sıçramadan yapamıyorlar.İlk zamanlar ya gece akvaryumun dışına düşüp öldüler, yada kafalarını kapağa çarpıp yaralandılar.Sonra onlar için uygun bir sistem gelistirmeyi başardım:p Yakup hocanın uyarılarını dikkate alarak çok rahat sazan bakabilirsiniz

8. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Hem de aslanlar gibi :)

9. kadrikalemci

kadrikalemci Kadri Kalemci

En İyi Avı:
    Kaçırdığım balık
    yaşar?? ne yaşar ne yaşamaz :p

10. kadrikalemci

kadrikalemci Kadri Kalemci

En İyi Avı:
    Kaçırdığım balık
    Açıkçası Ispartada ben gördüm, aynalıları bakıyorlardı akvaryumda. yani kesinlikle bakabilirsiniz.

11. ilkem07

ilkem07 İLKER

Teşekkürler engin , çok güzel olmuş linki inceledim , ya benim amacım aslında ülkemizin safkan balıklarını bulup üretmek elimde baya büyük havuzlar var , bu gidişle nehirlerimizde göllerimizde bilinçsiz insanlar ve yanlış tür balık aşılamaları yüzünden bir çok türümüz yok olacak , ger çi bir çoğu yok olduda , bende bunun için hevesliyim , ülkemizdeki tehlike altındaki türleri hem besleyim hem üreteyim diyorum.

12. ilkem07

ilkem07 İLKER

Emin olun fatih bey şu an kendi türlerimiz kendi göllerimizde nehirlerimizde hiçte rahat değil.

13. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    :D :D :D

saygılar:..

14. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    :D :D

saygılar...

15. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    bu arada sazan yaşar. ha arkadaş birde gümüşü dene...

saygılar...

16. necocan

necocan Necdet

Favori Kamış:
    favorim yok
    Favori Makine:
    Cormoran Balzer
    En İyi Avı:
    sazan 13 kg
    Sazan Kolaylıkla akvaryumda yaşıyorlar ama en ideali havuzlardır. Zaten havuz balıkları olarak satılan koi balıkları var bunlar tabiattan alınan sazanlardan üretilmişlerdir. Japoncada koinin Türkçe anlamı sazan denildiğini öğrenmiştim. Renkleri haricinde sazandan hiç bir farkıda yoktur. Koi yemleiyle rahatlıkla bir ara bakmıştım canlı yem olarak kullandığım sazan balıklarına. Bu arada diskusları azat edecek yer arıyorsanız ben talibim.

17. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    çok düşüncelisin gerçekten de benim de elimde imkan olsa bende o tarz birşeyler yapmak isterdim..

18. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Sazan tabiki yaşar ama böyle bir balığı doğal ortamından ayırmak yanlış bence!!! :mad:

19. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

benimde bir anım var bu konuyla ilgili.

13-14 yaşlarındaydım çatalcanın ordaki derelerden birine gittik babamların tayfayla, maksatları piknik. giderkende bir iki tane kıytırık olta aldık yanımıza. neyse gittik yabancısıyız tabi ekmek takıyoruz olmuyor mezelerden takıyoruz olmuyor :) havada güzel bir sonbahar havası. denedik ettik balık tutamadık etrafta kalabalık olta atanlarda pek birşey çıkaramadı. bir grup geldi yanımıza 3-5 kişi ellerinde serpme. serpmeyi atıyorlar el kadar balıklar çıkıyor onları alıyorlar geri kalan ufaklıkları serpmeyi açtıkları yerde bırakıyorlardı. dururmuyum kaptım kovayı takıldım peşlerine :D o zamanlarda akvaryum merağım hatsafhada, evde karışık lepistes, kılıçkuyruk falan besliyorum. ben doldurdum tabi kovayı 20-25 tane karışık balık oldu kovada parmak boyunda. değişik değişik balıklar arada çıkan su böceklerinide topladım. benim kova oldu panayır yeri gibi. o balıkları akvaryuma koyucak olmanın heyecanından duramıyorum yerimde :) neyse yemeğimizi yedik toparlanmaya başladık kaş göz arasında benim enişte sen al kovayı geri boşalt dereye. bir baktım dere kenarında enişte kovayla taze su çekiyor derdi ise ellerini yıkamak. benim şarteller attı nevrim döndü. boynumdaki sapana taşı yerleştirdim lastiği sonuna kadar gerdim o an bıraksam eniştemin kafasını ikiye bölücem.. bıraksammı bırakmasammı derken babam gördü napıyorsun lan sen diye bağırınca indirdim elimdeki sapanı. bağrış çağrış geri dönmüştük. hayatımda o kadar üzülüp sinirlendiğimi hatırlamıyorum. o yüzden çok imreniyorum yurdumuzun balıklarını akvaryumda besleyenleri görünce. içimde uhdedir :(

20. avcı50

avcı50 Emre Ünlü

En İyi Avı:
    Sazan 14 KG
    enişte seni baya bir kızdırmış ben olsam ne yapardım diye düşünüyorum gerçekten de çok sinirlenirdim