PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tatlısu levreği(testere balığı) nasıl yakalanır

sazancı55
13-04-2010, 09:17
arkadaşlar bu balıktan birçokkez avladım solucanla yada balık parçalarıyla ama solucana başka balıklarda geldiğinden balık parçalarının daha iyi oldunu gördüm ..levreği yakalamanın en iyi yolu acaba sizce nedir daha deneyimli arkadaşların önerilerini bekliyorum
ben istanbulda büyük çekmecede avlanırken levrek yakalaya biliyorum acaba bu şehirde bu balığın avlanabilindiği başka yerlerde varmı
levreğin yasak dönemi varmıdır buda başka merak konum çünki bu balığın bırakıldığı sudan temizlenmesinin imkansız olduğunu okumuştum

ADDY
13-04-2010, 10:11
selam hamit dediğin gibi solucan ve fileto kullanıyoruz bizde ama suyun temiz ve berrak olduğu dönemde kaşık ve rapalada kullanabilirsin rast gelsin

pirana19
13-04-2010, 12:13
solucanla avlandıgımda ufak balıklardan büyük balık yakalamaya fırsat bulamıyorum. iri balıkları genelde mepsle avladım bugüne kadar..

uccrow
13-04-2010, 14:14
Ben bugüne dek en güzel levrekleri hep karidesle avladim..

fixahmet
13-04-2010, 14:54
mepps diye tabir ettiğimiz döner kaşıklarla gayet iyi avlayabilirsiniz. mepps blackfurry siyah üzeri yeşil 2 numarayı tavsye ederim. en çok bununla tutuyorum.

vurgun-01
13-04-2010, 15:13
Hamit kardeş, levrek solucan, fleto, döner kaşık, değişik silikonlar ile avlanabilir. Levrek için 15 mart 30 nisan arası yasak zamandır.

eru
13-04-2010, 15:25
Hamit bey büyükcekmecede nerelerde avlanıyorsunuz ve .buralarda var mı demişsin şuan neredesin ki?

shatin
13-04-2010, 16:31
mepps diye tabir ettiğimiz döner kaşıklarla gayet iyi avlayabilirsiniz. mepps blackfurry siyah üzeri yeşil 2 numarayı tavsye ederim. en çok bununla tutuyorum.

Evt abicim çok doğru bir seçim :) kırmızı beyaz jigte tavsiye ediyorum

sazancıı
13-04-2010, 17:14
tatlısu levreği avında iri balıklar UFAK CANLI GÜMÜŞ ile tutulur ava gittiğin gölde kıyıdan yakala sırtından öldürmeden tak,uzak mesafa atıp bekle kesinlikle iri levrek tutarsın

sari_gunay
21-04-2010, 12:26
Tatlısu levreği sirkülerde "Aşırı etçil bir türdür. Diğer balık türleri üzerinde baskı oluşturur. Bu tür ülkemizin doğal türü olmakla birlikte, bırakıldığı bir su havzasından temizlenmesi mümkün değildir." deniliyor ve 15 mart 30 nisan dönemi av yasağı var ama bizde sirkülerdeki ismi ile Güneş Levreği "Yabancı kökenli etçil bir balıktır. Ekonomik değeri olmayıp yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilir." testere balığı ile karıştırılıyor.

Güneş levreği veya testere balığını avlanılması veya miktar kısıtlaması yok.

Testere balığını bugün göllerin yarısından fazlasında bulman mümkün ve neredeyse diğer türleri avlamanda en büyük engel.

Bu iki balığı da bulabileceğin en iyi yer sazlıbosna barajı, hemde bol miktarda ve her ebatta.

Hafta sonu gittiğimde yemlik balık yakalarken 10 dakika içinde iki metre mesafede iki adet limit altı yakaladım, testere değil tatlı su levreği idi. (hiç sevmediğim bir balık olduğu için de aynen turnaya yemlik yaptım.)

sari_gunay
21-04-2010, 12:30
Tavsiye edebileceğim yem tavuk ciğeri veya kuzu işkembesi.

avcı34
21-04-2010, 12:32
Tatlısu levreği sirkülerde "Aşırı etçil bir türdür. Diğer balık türleri üzerinde baskı oluşturur. Bu tür ülkemizin doğal türü olmakla birlikte, bırakıldığı bir su havzasından temizlenmesi mümkün değildir." deniliyor ve 15 mart 30 nisan dönemi av yasağı var ama bizde sirkülerdeki ismi ile Güneş Levreği "Yabancı kökenli etçil bir balıktır. Ekonomik değeri olmayıp yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilir." testere balığı ile karıştırılıyor.

Güneş levreği veya testere balığını avlanılması veya miktar kısıtlaması yok.

Testere balığını bugün göllerin yarısından fazlasında bulman mümkün ve neredeyse diğer türleri avlamanda en büyük engel.

Bu iki balığı da bulabileceğin en iyi yer sazlıbosna barajı, hemde bol miktarda ve her ebatta.

Hafta sonu gittiğimde yemlik balık yakalarken 10 dakika içinde iki metre mesafede iki adet limit altı yakaladım, testere değil tatlı su levreği idi. (hiç sevmediğim bir balık olduğu için de aynen turnaya yemlik yaptım.)
abi bende bu hafta sonu sazlı bosnadaydım ama balık namına hiçbirşey yoktu sanırım senin sansın iyi imis o gün ama bu testere balığının eti iyi diye duydum genede doğrusunu sen bilirsin

sari_gunay
21-04-2010, 12:41
abi bende bu hafta sonu sazlı bosnadaydım ama balık namına hiçbirşey yoktu sanırım senin sansın iyi imis o gün ama bu testere balığının eti iyi diye duydum genede doğrusunu sen bilirsin

Baraja sadece turna için saat 11.30 civarında geldim ve eski barajın köy girişinin yamacındaydım. Yaklaşık bir saat kaldım.

Köyün girişinden barajın üstüne arabayı parkedip yürüyerek eski barajın dere kısmına doğru yürüyerek girersen sadece tatlı su levreği değil ayn zamanda iri kızılkanat ta tutabilirsin. Geçen hafta hava biraz rüzgarlıydı ama o dere tarafına ister karşıya geçerek ki orası düzgün olduğu için herkes oraya geçiyor veya hemen girişten sonraki tepeden uzun kamışın varsa dereye doğru atarsan mutlaka bu iki balığı da yakalayacaksın.

Turna ve yayın(sezonunda) bu dediğim yerin daha üstlerine çıkarsan hem tenha ve sessiz ama bereketli av yaparsın. Tabiki ağcılar yine ağlarını dere tarafına germediyse.

avcı34
21-04-2010, 12:51
Baraja sadece turna için saat 11.30 civarında geldim ve eski barajın köy girişinin yamacındaydım. Yaklaşık bir saat kaldım.

Köyün girişinden barajın üstüne arabayı parkedip yürüyerek eski barajın dere kısmına doğru yürüyerek girersen sadece tatlı su levreği değil ayn zamanda iri kızılkanat ta tutabilirsin. Geçen hafta hava biraz rüzgarlıydı ama o dere tarafına ister karşıya geçerek ki orası düzgün olduğu için herkes oraya geçiyor veya hemen girişten sonraki tepeden uzun kamışın varsa dereye doğru atarsan mutlaka bu iki balığı da yakalayacaksın.

Turna ve yayın(sezonunda) bu dediğim yerin daha üstlerine çıkarsan hem tenha ve sessiz ama bereketli av yaparsın. Tabiki ağcılar yine ağlarını dere tarafına germediyse.
abi bu değerli bilgiler için tesekkürler gittiğimde mutlaka dediğin yerleri deneyeceğim

tanbays
21-04-2010, 13:32
İki numara kırmızı benekli mepsle bende güzel avlar yaptım.

Günay bey aslında Tatlı su Levreği en lezzetli tatlı su balıkları arasında gelir en az çabayla yenilebilecek en lezzetli tatlı su balığıdır...

avcı34
21-04-2010, 13:36

Günay bey aslında Tatlı su Levreği en lezzetli tatlı su balıkları arasında gelir en az çabayla yenilebilecek en lezzetli tatlı su balığıdır...
bende lezzetli oldunu düşünüyorum eti beyaz ve sert olduğundan tatlı suda lezzet katagorisinde dereceye girer sanırım

sari_gunay
21-04-2010, 15:53

Ben tatlı suda balık avlamasını, deniz balığını da yemesini severim.

Bahsettiğim tatlı su levreği değilde daha çok testere balığı diye tarif edilen, bir gölü kurutmak için birebir olan tür. Ne zamanki bu balık göllere geldi (ikincisi israil sazanı) göllerdeki hem balık sayısı azaldı (havyarlarını yedikleri için) hemde özellikle sazan avında ikide bir yemleri ya yiyorlar (boili ise emerek) veya iğneye takılıyorlar.

Sizin bahsettiğiniz Tatlı Su Levreği ise görüntü itibarı ile de tatlı sudaki belki de en güzel görünümlü balık.

Dediğim gibi Tatlı Su Levreği'ni de Testere balığını Sazlıbosnanın eski barajında bol miktarda bulabilirsiniz. Bunu bir yerden duyduğum için değil geçtiğimiz pazar bizzat yakaladığım (takribi 14-16cm idi) için söylüyorum. Üstelik asıl hedefim bu değildi ve kıyıdan 2-3 metre mesafede ve bir saatlik sürede 10-11 numaralı siyah iğne ve solucanla. Yerin taarifini yukarıya yazdım. Ama tatil günü ya erken saatte gidin veya tatil olmayan günde gidin.

Şimdi google mapsten baktım ve şok oldum bahsettiğim yer daha önce kurumuş. Bu resim iki yıl öncesine ait olmalı. Kuraklık olduğunda baraja hiç gitmemiştim.

Resmi yüklüyorum. Avlandığım yeri de işaretliyorum.

(][IMG)[/IMG]

tanbays
21-04-2010, 16:27
Teşekkür ederim sağolun Günay bey

İnanın bende sizin gibiydim tatlı su avlarına da Denizin ölü olduğu mevsimde kamışın ucunda mücadele hevesi ile başladım.

"Balığı sudan çıkarıp, ateşe atıp yiyeceksin arkadaş ne öyle, yok sarmısak, yok sirke, kılçık mılçık uğraşılmaz" diyordum.

Geçen sene arkadaşım av esnasında yemeği hazırlarken,
-Bana yumurta kır ben tatlı su balığı yemem demiştim.

Neyse, balıklar fileto yapılıp sadece hafif tuzlanarak kızgın tereyağına girdi en son Yumurtalar pişerken benim aklım çıkan kokudaydı.

Tattım tabi bırakırmıyım,
Kurabiye gibi inanılmaz lezzetli bir tadı vardı Levreklerin.

Barajdan baraja ilden ile gerçekten farkediyor tatları suyun temizliliğiyle alakalı bir durum sanırım.

Hoş Ben Trakyadan başka yerin Levreğini yemedim ama oda damağımda kalan bir tatdır.

Amacım yönlendirmek değil birden aklıma geldi yazayım dedim...

avcı34
21-04-2010, 16:50
Ben tatlı suda balık avlamasını, deniz balığını da yemesini severim.

Bahsettiğim tatlı su levreği değilde daha çok testere balığı diye tarif edilen, bir gölü kurutmak için birebir olan tür. Ne zamanki bu balık göllere geldi (ikincisi israil sazanı) göllerdeki hem balık sayısı azaldı (havyarlarını yedikleri için) hemde özellikle sazan avında ikide bir yemleri ya yiyorlar (boili ise emerek) veya iğneye takılıyorlar.

Sizin bahsettiğiniz Tatlı Su Levreği ise görüntü itibarı ile de tatlı sudaki belki de en güzel görünümlü balık.

Dediğim gibi Tatlı Su Levreği'ni de Testere balığını Sazlıbosnanın eski barajında bol miktarda bulabilirsiniz. Bunu bir yerden duyduğum için değil geçtiğimiz pazar bizzat yakaladığım (takribi 14-16cm idi) için söylüyorum. Üstelik asıl hedefim bu değildi ve kıyıdan 2-3 metre mesafede ve bir saatlik sürede 10-11 numaralı siyah iğne ve solucanla. Yerin taarifini yukarıya yazdım. Ama tatil günü ya erken saatte gidin veya tatil olmayan günde gidin.

Şimdi google mapsten baktım ve şok oldum bahsettiğim yer daha önce kurumuş. Bu resim iki yıl öncesine ait olmalı. Kuraklık olduğunda baraja hiç gitmemiştim.

Resmi yüklüyorum. Avlandığım yeri de işaretliyorum.

(][IMG)[/IMG]

günay abi ben o kurumus halini biliyorum uzun zamandır oralarda avlanıyorum ama o senin park ettiğin bendin altından tüneller var balık oradan geçiş yapıyor bu testere balığı ile levrek aynı diye biliyorum ben belki yanlış biliyorumdur

avcı34
21-04-2010, 16:57
Teşekkür ederim sağolun Günay bey

İnanın bende sizin gibiydim tatlı su avlarına da Denizin ölü olduğu mevsimde kamışın ucunda mücadele hevesi ile başladım.

"Balığı sudan çıkarıp, ateşe atıp yiyeceksin arkadaş ne öyle, yok sarmısak, yok sirke, kılçık mılçık uğraşılmaz" diyordum.

Geçen sene arkadaşım av esnasında yemeği hazırlarken,
-Bana yumurta kır ben tatlı su balığı yemem demiştim.

Neyse, balıklar fileto yapılıp sadece hafif tuzlanarak kızgın tereyağına girdi en son Yumurtalar pişerken benim aklım çıkan kokudaydı.

Tattım tabi bırakırmıyım,
Kurabiye gibi inanılmaz lezzetli bir tadı vardı Levreklerin.

Barajdan baraja ilden ile gerçekten farkediyor tatları suyun temizliliğiyle alakalı bir durum sanırım.

Hoş Ben Trakyadan başka yerin Levreğini yemedim ama oda damağımda kalan bir tatdır.

Amacım yönlendirmek değil birden aklıma geldi yazayım dedim...
bahsettiğin güzel ortamda elbette balığa başka bir tatda geliyor ...
ayrıca levrek kaliteli balıktıktır yenir...

sari_gunay
21-04-2010, 18:27
günay abi ben o kurumus halini biliyorum uzun zamandır oralarda avlanıyorum ama o senin park ettiğin bendin altından tüneller var balık oradan geçiş yapıyor bu testere balığı ile levrek aynı diye biliyorum ben belki yanlış biliyorumdur

Barajın ne zaman neden kuruduğunu bilmiyorum. Zannederim 2008 kuraklığı esnasında herhalde buradaki su altındaki büyük baraja aktarıldı. O sene sadece bu baraja değil hiçbir baraja gitmedim ama televizyonda bu barajdaki balıkların çuvallarla toplandığını (olta kullanmadan kepçe ya da elle yakalayarak) üzülerek gördüm.

Testere balığı ve tatlı su levreği aynı soydan ama farklı. Bir tanesi kendi sularımızın ürünü yani tatlı su levreği diğeri ise israil sazanı gibi bizim sularımıza ait olmayan bulunduğu sulardaki tüm balık türlerini katleden (yumurtalarını) canavar.

Barajın (Şamlar köyündeki haritada gösterdiğim yerde) durumuna gelince şu anda balık var, sular da yüksek.

Tatlı su levreğini kendim yakaladım tesadüfen diyorum ama iki tane yakaladım (bir saat içerisinde ve boyları 14-16cm) dolayısı ile gölde mevcut. Yakalamadım ama yakalayanları gördüm iri kızılkanat mevcut takriben 20-30cm.

Tatlı su levreği için 1 mayıstan sonra mutlaka gideceğim veya en azından turnaya atarken onu da deneyeceğim.

Yukarıdaki baraja (şamların üstü) hiç gitmedim. Yolunu google mapstan çıkardım oraya da mutlaka gideceğim.

sari_gunay
21-04-2010, 18:39

1 mayıstan sonra bu gölde mutlaka gidip yakalayıp deneyeceğim. Sayende belki tatlı suda yakaladığım balık türleri arasına sazan,turna ve yayın'dan sonra tatlı su levreği de girecek.

Zaman zaman yakaladığım küçük balıkları oturduğum sitenin 20m2 süs havuzu var oraya getiriyorum. Testere balığını da aynı şekilde getirdikten sonra havuza atmaya çekinip üstü açık kuyuya atmıştım. Balık 4 yıldır kuyunun içersinde yaşıyor. Geçen sene temizletilirken işçiler görmüş

çorumlu uğur
23-04-2010, 19:48
ben yaklaşık 5 senedir levrek balığı ile uğraşıyorum çorum baraj ve göletlerinde çorumda yaklaşık 30-40 ı geçgin gölet ve baraj var ve hepsinde tatlı su levreği var talısu levreği nin en çok sevdiği yem canlı balıktır küçük balıklar gümüş balığı tavuk cieri birde yapay yemler at çek yaparak balık tutuyorsun
en verimlisi gümüş balığıdır tak at 5 dk beklemezsin tabi yerine göre bir yerden balık aldınmı devamlı oraya çalıkman gerkir 30 dk içinde limiti bile doldurmuş olabilirsin
çok zevkli bir avı vradır 250 gr mı bile 1 kglı balık gibi mücadele verir

çorumlu uğur
23-04-2010, 19:50
1 mayıstan sonra bu gölde mutlaka gidip yakalayıp deneyeceğim. Sayende belki tatlı suda yakaladığım balık türleri arasına sazan,turna ve yayın'dan sonra tatlı su levreği de girecek.

Zaman zaman yakaladığım küçük balıkları oturduğum sitenin 20m2 süs havuzu var oraya getiriyorum. Testere balığını da aynı şekilde getirdikten sonra havuza atmaya çekinip üstü açık kuyuya atmıştım. Balık 4 yıldır kuyunun içersinde yaşıyor. Geçen sene temizletilirken işçiler görmüş

talı su levreği -testere balığı sizin dediğinizle doğal ortamından başka hiç bir yerde yaşamaz :D
demelerim sonucu söylüyorum bunu

stillborn19
02-05-2010, 16:30
Tatlı su Levreği Çok güzel Ve özel bir balıktır Canlı Gümüş balığına hayır demez attığın gibi geliverir Bu yüzden bol bol canlı gümüş tutman gerekir eğer sıkılmak istemiyorsan

reos_mow
03-05-2010, 03:15
testere baligi balikcilar tarafindan ordan oraya tasinmistir derisi sert oldugu icin yayin avinda kullanilmaktadir parmak kadr olunca bile icinden havyar cikar en guzel canli yeme gelir sazlida kaya baligina iyi gelir

hasan55
03-05-2010, 10:06
Faydalı paylaşımlar güzel bir konu.Bende geçen sene BÜYÜKÇEKMECE gölünde yakaladığım levrek yavrularını 5 veya 6 cm akvaryum için yakalamıştım ama bir türlü yasatamadım solucan,hazır yem ne yaptıysam olmadı iki hafta sonra öldüler tabiiki üzüldüm.Hiç tavsiye etmem.Ama sazan veya ısrail sazanı için bir şey yazamam deneyenler varsa paylaşırlarsada sevinirim.RASGELE.

sari_gunay
03-05-2010, 10:19
Faydalı paylaşımlar güzel bir konu.Bende geçen sene BÜYÜKÇEKMECE gölünde yakaladığım levrek yavrularını 5 veya 6 cm akvaryum için yakalamıştım ama bir türlü yasatamadım solucan,hazır yem ne yaptıysam olmadı iki hafta sonra öldüler tabiiki üzüldüm.Hiç tavsiye etmem.Ama sazan veya ısrail sazanı için bir şey yazamam deneyenler varsa paylaşırlarsada sevinirim.RASGELE.

4 sene önce yakaladığım testere balıklarını (10-15 cm civarı) oturduğum sitenin süs havuzuna koydum (içinde çeşit çeşit süs balıkları var ve hersene 200'e yakın yavru veriyorlar) koyduktan altı aysonra havuzu temizlerken baktım yavru balık sayısında azalma var korktum ve yine sitenin içerisinde 6-7mt derinlikte üstü açık 1mt2'lik kuyuya attım. Geçen sene açık kuyunun temizliğini yaptırdığımız adam demezmi bu kuyuda balıklar var diye?

Hala kuyuda yaşıyorlar. sanırım solucanlarla besleniyorlar.

Sazanın kuyu içerisinde yaşadığını ama büyümediğini gebzedeki yeğenimden biliyorum. Kuyuya attığı balıklar 4-5 yıl boyunca oltayla yakalayıp tekrar saldı. Hala kuyusunda duruyordur sanırım.

balli
03-05-2010, 10:40
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Türlere İlişkin Yasak ve Sınırlamalar

Çizelge 1 – İçsularımızdaki Ekolojik Açıdan Potansiyel Sakıncalı Balıklar

MADDE 8 – (1) Çizelge-1’de yer alan içsularımızdaki ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı balıkların kontrolsüz ve
izinsiz olarak canlı nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır.

Tatlısu levreği çizelgede yer alan balıklardandır. Bu balığın canlı olarak naklinin yasak oluşu bir tarafa, havuz ve akvaryumu da bırak, bir de "kuyu"lara atılmasını nasıl ve ne ile izah etmek mümkündür?

Hem sazanın ne işi var kuyuda Allah aşkına?

İmrendim, ben de böyle yapmalıyım diyecek olanların vebali de... Ah, ahhh.:o :(

eskina_man
03-05-2010, 10:57
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

MADDE 8 – (1) Çizelge-1’de yer alan içsularımızdaki ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı balıkların kontrolsüz ve
izinsiz olarak canlı nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır.

Tatlısu levreği çizelgede yer alan balıklardandır. Bu balığın canlı olarak naklinin yasak oluşu bir tarafa, havuz ve akvaryumu da bırak, bir de "kuyu"lara atılmasını nasıl ve ne ile izah etmek mümkündür?

Hem sazanın ne işi var kuyuda Allah aşkına?

İmrendim, ben de böyle yapmalıyım diyecek olanların vebali de... Ah, ahhh.:o :(

Aynen katılıyorum :(

sari_gunay
03-05-2010, 11:02
"ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

MADDE 8 – (1) Çizelge-1’de yer alan içsularımızdaki ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı balıkların kontrolsüz ve izinsiz olarak canlı nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır."

Balıkları süs havuzuna veya kuyuya atmak "kontrolsüz ve izinsiz olarak canlı nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması" şeklinde yorumlanıyorsa ve benim sahip olduğu ister havuz olsun ister kuyu isterse akvaryum "kaynak" olarak yorumlanıyorsa diyeceğim bir şey yok.

Herşeyi bıraktım benim sahip olduğu bir arazinin ortasına kendi arazimi sulama maksatlı bir gölet oluşturdum. Burada besleyeceğim balığa kim ne diyebilir.

Meseleyi bu kadar abartmayalım lütfen.

Ben sadece tatlı su balığı değil zaman zaman deniz balıklarını da tuzlu suyla beraber getiririm akvaryumumda kısa süreli de olsa yaşatırım.

Bu hataysa canlı balık taşıyıp satan Metro da hata yapıyor, Carrefourda.

Olaya tebliğ olarak değil de hayvan hakları olarak bakıyorsan, hayvana eziyet ediyorsun dersen mesele farklı.

sari_gunay
03-05-2010, 11:11
Tebliğ de iyi okumanızı tavsiye ederim "ve" diyor. Yani iki şartlı bir cümle. Yaptığım uygulama tebliğ'e aykırı değil.

Ama kişisel olarak tasvip edersiniz etmezsiniz. O sizin kişisel görüşünüz. Tebliğ'e aykırı olduğunu söyleyemezsiniz.

Sahip olduğumuz site havuzunda balıkları yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Belediye geçen yıl sivrisinek kaynağı diye ilaçladı ben balıkları yaşatabilmek için üç gün küvetimde tuttum onları. Havuzda balık bakmak o kadar kolay bir olay değil.

reos_mow
05-05-2010, 00:59
koi sazan baligi ozellikle havuz baligi olarak anilirlar o kadarda zor oldugunu sanmiyorum bakmasini. bir tanidigimin bahcesinde 10m;lik havuzda 2yildir bakiyor ve hic bi problem yasamadi hatta 5'lik bir sazan 2 senedir helan hayatta..

balli
05-05-2010, 19:21
Tebliğ de iyi okumanızı tavsiye ederim "ve" diyor. Yani iki şartlı bir cümle. Yaptığım uygulama tebliğ'e aykırı değil.

Ama kişisel olarak tasvip edersiniz etmezsiniz. O sizin kişisel görüşünüz. Tebliğ'e aykırı olduğunu söyleyemezsiniz.

Sahip olduğumuz site havuzunda balıkları yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Belediye geçen yıl sivrisinek kaynağı diye ilaçladı ben balıkları yaşatabilmek için üç gün küvetimde tuttum onları. Havuzda balık bakmak o kadar kolay bir olay değil.

Günay kardeşim merhabalar,

Tebliği yeniden dikkatlice okudum ancak yine aynı sonuca vardım. "ve" kelimesinin nasıl bir işlevi var, "iki şartlı bir cümle"den kasıt nedir kısaca bir-iki cümle ile izah ederseniz sevinirim.:)