ince çorapla yemleme

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında lustral tarafından paylaşıldı.

1. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    hiç denemedim ama dün aklıma geldi ince kadın çorabının içine biraz balık içi koyup içinede yumruk büyüklüğünde bi taş bağlayıp 25-30 metre misina bağlayarak kıyıdan biraz uzağa atsak nasıl olur acaba tabi işimiz bitince denizden çıkarmak lazım fikri olan varmı :confused:

2. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Büyük olasikla dipte takilacak bir seyler vardir, ve haliyle o büyüklükteki bir yem torbasida takilacak bir sey bulur. Ve koparak denizin dibindeki bol tuzlu yerini alir. :eek:

3. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Çorap yerine soğan çuvalı deneyebilirsin..

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bence iyi olmuyor. Bunun yerine, küçük gözlü tel örgüler satılıyor. Süzgeç teli gibi bir şey. Bundan yapıyorsunuz, o zaman daha bir etkili oluyor.. Şöyle yapıyorsunuz. Hamsileri alıp eiyor ve bunun içine dolduruyorsunuz. Kurşunun üstüne koyuyorsunuz. Balıkları çekiyor. Eğer kadın çorabı olursa, lüfer gelip parçalayıp gidiyor. Sizin yemlere de bakmıyor. Ama tel olursa sizin yemi -sanırım- parçaladığı parça sanıyor ve o zaman yakalanıyor.

Dibe atıp mazmuz olsun derseniz, aynı olayı yengeçler yapıyor ve çorabı kısa sürede parçalıyorlar..

5. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    doğru valla hiç aklıma gelmeyen şeyler bunlar saolun arkadaşlar peki kıyıdan etkili bi yemleme nasıl yapabilirim

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kıyıdan asıl sorun şudur. Takımı atıyorsun. 50m öteye düşünce, rüzgar, akıntı vs. yüzünden X noktasına ulaşır. Atacağın yem ise, aynı aero/hidro dinamikte olmayacağı için Y noktasına gider. Bu durumda, her yerde değil ama, çoğu zaman yem ile senin takım arasında hatırı sayılır bir mesafe olur. Daha kötüsü, genelde mazmuz akıntı tarafına düşer ve senin yem iyice atıl kalır.

Bu nedenle, yemi takımla birlikte denize atmak en makul çözümdür. Bunun için, aynı atış dengesini sağlamak üzere bir kaç püf noktası uygulanabilir. Mesela şu kinder, toto filan içinden çıkan kutular gibi kutular bulunur. Mekik şeklinde olması, saydam olması tercih sebebidir. Kenarları güzelce testere ile vs. çentiklenir. Ortasından takım geçer. İçine mazmuz doldurulup atılır. Böylece aynı atış randımanına yakın sonuç alınabilir. Mesafe çok mühim değilse, benzer daha sıradan düzeneklerde kullanılabilir..

Kıyıdan yemleme, gölde pratik sonuçlar verir ama kıyıda çoğu zaman beklenen sonucu vermez. Ancak, kefale ekmek atarsanız vs. nispeten tatmin edici netice verir. Denizde asıl püf noktası, olası yemlerin nereye gittiğini tahmin etmektir. Deniz balıklarının alışkanlıkları göldeki gibi değildir. Çoğu zaman yemlemekten ziyade balığın uğradığı yerleri bulmak elzem olur.

Basit ve etkili bir kaç yol şudur. Mırmır, karagöz, kırlangıç gibi balıklar için, midyeleri vs. hafiçe kırın, takım attığınız yerin akıntı yönünün tersine doğru atmaya çalışın. Yani midye dibe inince takımınız akıntının geldiği yönde mümkün olduğunca yakın kalsın. Böylece gerçekten verimli netice alırsınız. Ama basitçe, yemleme yapınca 10 balık alıyorsanız, yapmadan 6 balık alırsınız en kötü ihtimal..

İşte bu yüzden, denizde yem seçimi çok kritik olur. Doğru yemi seçmek, balığın orada ne aradığını, ne bulmayı umduğunu anlamak demektir. Böylece, zaten denizin kendi yemlediği balığı siz çekmiş olursunuz. Gölde ise, yemleme apayrı bir sanattır. Yemleme yaparak balığı alıştırırsınız vs. vs. Ama denizde biraz zor..

7. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    serdar abi saolasın bu bilgiler için deneyeceğim

8. santos2007

santos2007

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    zargana 20 santim, levrek(orjinal yerli kızılkanat) 5.5 kilo
    denemek lazım

denemek lazım

9. Look2Me

Look2Me Enes EKİZ

En İyi Avı:
    95 cm Turna
    Ben gölde deniyorum gayet etkili ayrıca kaybolan yem torbası da kullanıyorum

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Topiğin şöyle bir künyesi olduğu için:

Sportif Balıkçılık Avcılık Sualtı Kaynağı > Deniz > Yemler ve Yemleme > ince çorapla yemleme

Göl tarafını yok sayıyoruz. Ama gölde yemleme, çoğu balığı yakalamanın anahtar vaziyetidir. Ama onunda kendince püf noktaları vardır. Genelde, gölde yemleme, sazan yemleme olarak uygulanır ki, bu bahsettiğiniz yöntem iyi iş görür nispeten.. Ama mesela, yayını böyle yemleyemeyiz netekim :) Bu mevzuyu, mümkünse, tatlı su altında bir yerlerde göl için devam ettirmek daha doğru olacaktır sanıyorum..

Bende bakıyorum da, bir bilen edasıyla kasıntı kasıntı konuşuyorum gibi görüyorum kendimi. Bunlar, sadece benim fikirlerim. Balıkların benim gibi düşünüp düşünmediklerini bilmiyorum. Dahası, bunları onların okuyup okumadığından da emin değilim. Demekki, hepsi birden külli yanlış olabilir, niyetimiz bilgi paylaşmaktır sadece.. Böylece hem, doğru mu, yanlış mı bunu daha kolay anlarız, beraberce..

11. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    tüh bak gördünmü forum hatası yaptık farkında olmadan

12. Suatreis

Suatreis

filistin sapanı denen bi alet vardır. çorabın içine taş koyarak (çakıl veya mermer parçasının özgül ağırlığı yüksektir) kullanılabiliyor. Pek uzun süre olmadı ama denedim sonuçları da faydalı seviyede. Özellikle mırmır için tavsiye ediyorum. Ancak suya atmadan önce sapanla biraz antreman yapın kafa göz yarmayın.

13. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan
    Bu işlem genelde tekneden iş yapar ama atarak yapılan işlemler arkadaşın dediği gibi ya sapan ya eriyen torba yada bir çuvala mümkünde naylon olmayanlara bir kaç delik açarak yapılabilir. Yemlemede kokmuş işkembe benim kullandığım abi

14. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    kıyıdan atmadan önce önce ince telle çorabın etrafını kapatsak yengeç levrek parçalamasın diye olurmu acaba

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İnce "sinek teli" denen, gözleri 1-5 mm olan metal veya plastik tel örgüler mevcuttur. Bunları deneyin derim. En iyi neticeyi bunlar sağlar. Ama, denizde kıyıdan, pratikte çok çok etkili olmazlar. Ancak, akıntının zayıf olduğu, dibi kumluk bölgelerde biraz faydalı olabilirler.

Ancak, açılır, kayıktan bu işi yaparsanız, veriminizi birden artırır. Sebebi aslında şu. Balıkların kıyıda yer tercihleri bellidir. Mesela, galata köprüsüne bakıyorsunuz, boğazdan. Karaköy tarafındaki kulenin hemen iç tarafı, 3-5 m kadar içeride bir topuk mevcut. Levrek, eşkina, mercan filan burayı mesken tutar. Gecenin köründe burada bunlardan yakalarsınız. Ama dilediğiniz kadar yemleyin, kulenin sağına geçiremezsiniz bunları.. Orayı kapan bir kaç malzemeci, bunları yakalar, siz seyredersiniz. Ama kulenin öbür tarafı da, gecenin gene köründe kocaman kefaller yapar.

Deniz öyle geniş bir ekosistemki, kıyıdaki sistemi böyle basit yemleme vs. gibi şeylerle manipüle etme şansımız pek yok. En azından, pek çok avlak için böyle. Saryburnuna yemleme yapın, Unkapanı köprüsündekiler tutsunlar sizin yemlediklerinizi. Akıntı taa oraya alır gider..

Bu tür yemleme, kefal için çoğu zaman etkili oluyor. Diğerleri için asıl uğraşılması gereken, yukarıda da belirttiğimiz gibi, balıkları doğal olarak çeken unsurları bulabilmek. Tatlı su kadar kolay değil, kıyıda balığı alıştırmak, yemle çekmek..

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Etkili olmazla, gereksizdiri karıştırmayalım deme ihtiyacı hissettim. Denizde yemleme göl kadar etkin iş yapmaz. Denizde, balığın geldiği/geleceği yeri bulun. Bu daha kritiktir. Ama, yemleme yapmasam mı derseniz, hayır, böyle düşünmeyin. Yemleme yapın gene. Fakat, göldeki gibi , bende buraya yem attım, balıklar toplanır diye hiç boşuna beklemeyin. Balık olan yere yemleme yaparsanız, onların saldırganlıklarını artırırsınız, hepsi o kadar..

Basitçe, galata köprüsünden, boğaza doğru, vapur iskelelerinin oralara yemli atarsanız izmarit boldur. 50m yok mesafe. Köprünün altında bir tane bile olmaz bazen. İyi yemleme yapsanız bile bunu zor değiştirirsiniz. Ama, oraya yem ve takımı birlikte atarsanız, yakalama şansınızı artırırsınız. Gölde, balığın olduğu mekana 50 m yere iyi bir yemleme yaparsanız, mesele sadece zaman meselesi olur halbuki..

17. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    saol serdar abi bu bilgiler için ama açılamam tekne ve bot yok artık kıyıdan deneyeceğim

18. impala

impala

Favori Kamış:
    olta,kamış
    En İyi Avı:
    kefal,izmarit,istavrit.....
    limon filesi daha iyi olur

19. eturk1

eturk1

merhaba arkadaşlar benim naçizhane fikrimde tülde kullanılabiliir gibi geliyor

20. göksen inal

göksen inal göksen

Favori Kamış:
    okuma salina spin 2.40
    Favori Makine:
    pen pursuıt 3000
    En İyi Avı:
    henüz levrek yok
    çok güzel fikirler hemen denemeli