PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışı Alışveriş Rehberi, eBay - Paypal vs.

Pages : 1 [2]

darthvader61
30-03-2011, 23:28
Karaliste yapıp tek bir yorum altında toplayabilsek güzel olabilir.

Örnek:
honestydealer2 : Kargo ulaşmadı
....... : .........

Bu arada bu ("")satıcıdan son derece memnun olduğumuda belirtmeliyim. 4-5 defa alışveriş yaptım hepside max. 1 haftada geldi. Ve son derece güzel bir şekilde kargolanmıştı.

jigging
30-03-2011, 23:38
Evet Mehmet katılıyorum ve böyle bi konumuz var:

buraya yazabilirsin.... :)

darthvader61
31-03-2011, 00:03
Evet Mehmet katılıyorum ve böyle bi konumuz var:

buraya yazabilirsin.... :)

Şimdi yazdım. Bu arada ürünü 26 kişi almış :) İlk alan zekai de benim :) Birşey değil milleti gaza getirdik :P Ödedilermi bilmem ama :)

jigging
31-03-2011, 01:00
Caner Hocam, "Ebay'da invoice ile fiili durum arasındaki tutarsızlıklarda ne yapmamızı önerirsiniz?" diye soruyor, tekrar teşekkür ediyor ve ("Allah çok para ve sağlık versin, gönlünüze göre istediğiniz yerde afiyetle harcayın" gibi) en iyi dileklerimi yolluyorum:)

Aykut hocam kusuruma bakmayın lütfen mesajınızı yeni farkettim.... :(

Ebayde satış sayfasında priority ve express seçeneği varsa aksi belirtilmedikçe first classda vardır, satıcılar her servis için ayrı fiyat belirleyebildikleri gibi otomatik verilerlede çalışabiliyorlar......

Eğer siz ürün satın alma sayfasında priority seçtiyseniz fiyatı kaç olursa olsun onunla göndermek zorundadır kesinlikle yok sitesinden bakın gerçekte fiyatı öyle değil ben yanlışlık yapmışım gibi şeyler söz konusu bile olamaz böyle bişey yaparsa satıcı satışı tek taraflı iptal etme hakkınız vardır dispute açar şikayette bulunursunuz ve satıcı size priority ile yeni bi ürün yollar fist classla gelen sonraki ürünüde iade edip paranızı alırsınız böyle alternatifler olabilir satıcının insiyafi önemli tabi...

shipping için başka bir diyeceğim bazı satıcılar 15 dolarlık priority servisini 30 dolar... expresside 50 dolar gibi ayarlayıp kargo ücreti üzerinden bile kar ediyorlar.... bunada dikkat etmeyi unutmayın....

kısa ve özetle USPS ortalama sabit kargo ücretlerini yazıyorum bunlardan fazla ödemeyin....

_usps first class 9-12$
_usps priority 15-21$
_usps express 28-32$

İyi dilekleriniz için Allah razı olsun Aykut hocam... :) tüm kalbimle bende sizin için aynı temennilerde bulunarak, bu malzemelerle yapacağız balık avlarınızı şahsınıza özel sunumunuzla bizlere aktaracağız günleri sabırsızlıkla beklediğimi belirtmek isterim.... :)

jigging
31-03-2011, 01:14
Zaten ilk alanın feedbacke bakıyorlar.... :) işlem sayısıda tatmin ediyorsa hurrraaaaaaaaa :D bazıları ödüyor ve bekliyor... bazıları satın alıyor mesaj atıyor yanıt gelmezse olumsuz yorum verip çekiliyorlar...

darthvader61
31-03-2011, 08:31
Dün gece 30 günlük kargom ulaşmadı şeklinde bildirdim. Hemen kredi kartıma geri ödeme yapılmış. Satıcı için olumsuz yorum çok önemli sanırım bundan dolayıda hemen geri yapmış ödemeyi. Sabah okula geldiğimde kargomun geldiğini gördüm. 34.90 $ sanırım kredi kartıma geri yatmış. Eğer üründe herhangi bir problem yoksa tekrar ödeme yapacağım.

Aslında ödemeyi yapmasam aldığım shimano saros makine gelmediği takdirde git öbür çinlidenmi al derim bilmiyorum :PPPP

jigging
31-03-2011, 12:14
Satıcının olumsuz yorumdan çok paypalın seni haklı bulmasından dolayı paypal ve ebay hesaplarının kalıcı kapatılacağını bildiği için birçoğu korkuyor.... :D

30 gün gelmeyen kargo biz dispute açacağımız zaman mı geleceği tutmuş... :) eee nasılsa çinlilerin hepsi birbirine benziyor.... ha buna ha bi başkasına gitmiş paralar ne önemi var.... :D :D ürüne bakarsınız bi aksilik yoksa gönderirsiniz artık ödemeyi alem dürüstlük görsün ;)

darthvader61
31-03-2011, 12:25
Evet öyle yapıcam :)

lemodella
31-03-2011, 12:52
gözün aydın mehmet güzel günlerde kullanman dileklerimle :)

jigging
31-03-2011, 13:26
caner kardeş merhaba yurtdışı alışverişle ilgili sorulara cevap verebileceğiniyazdığından dolayı şunu sormak istiyorum.ebaydan bi makine almak istiyorum fiatı 124 dolar. kredi kartı ile alışveriş güvenlimi.birde parayı hesaptan nasıl çekiyorlar.yani bizim TL olduğu için günkü kurdanmı hesaplayıp çekiyorlar.bide 124 dolarlık ürünün gümrüğü oluyormu.yerli sitelerden yıllardır alışveriş yaptım ama yurtdışı problem olurmu.teşekkür.

Göksel bey sizde kusuruma bakmayın......... :(

Kredi kartı ile alışveriş nerede yapacağınıza bağlı olarak güvenliği değişir... paypal güvenlidir ama başka bir alışveriş sitesinde kredi kartı bilgisi vermek güvenli değildir.... ebayden alışveriş için paypal kullanın zaten iki şirketinde sahibi aynı..... güven sorunu olmaz.... para çekilirken günlük kura göre hesaplanır... 124 dolarlık üründe gümrük sorunu olmaz... şimdiki kanuna göre 190 dolara kadar kargo dahil olmak şartıyla ürün getirtebilirsiniz... bu rakamın üzerine çıkmayın... :rolleyes:

darthvader61
31-03-2011, 14:02
gözün aydın mehmet güzel günlerde kullanman dileklerimle :)

Teşekkürler:)

sadrimurat
31-03-2011, 20:09
Caner arkadaşım bu ebay için actıgın konu cok faydalı ve bilgilendirici başından sonuna okudum burada cok pahalıya satılan berkley örgü misinaları neredeyse 1/3 fiyatına sipariş verdim.
Ancak bi sorunum daha var yardımcı olursan sevinirim 2. el arac parcası getirmek mümkünmü yurtdısından benim aracımın sunroof motoru arızalı burada 250 milyona bile bulamıyorum parcanın cıkmasını bulmak imkansız. ebayda bu parca 16- 30 £ arası satılıyor fakat adamlar Türkiye'ye parca göndermiyorlar anladıgım kadarıyla bozuk ingilizcemle uğraşmama ragmen bi türlü ikna edemedim kargosuna 30 40 £ bile versem yine kardayım adamları ikna edebilecegim biyol yordam biliyorsan yardım edersen cok sevinirim. sunrof kapanmadıgı için arabanın tavanından su alıyor tavan döşemeside haşat oldu.
yardım edebilirseniz çok minettar olurum...
Bir de spin kamış getirtmek istiyorum. Ama önceki sayfalarda zarar gördüğü gümrüge takıldıgı vs. söylenmiş acaba buradan alsam dahamı saglıklı riske girmemek acısından yurt dısından sahte, makina, misina gibi seylerimi karşılasam...
cevaplarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum...

lemodella
31-03-2011, 21:25
Caner arkadaşım bu ebay için actıgın konu cok faydalı ve bilgilendirici başından sonuna okudum burada cok pahalıya satılan berkley örgü misinaları neredeyse 1/3 fiyatına sipariş verdim.
Ancak bi sorunum daha var yardımcı olursan sevinirim 2. el arac parcası getirmek mümkünmü yurtdısından benim aracımın sunroof motoru arızalı burada 250 milyona bile bulamıyorum parcanın cıkmasını bulmak imkansız. ebayda bu parca 16- 30 £ arası satılıyor fakat adamlar Türkiye'ye parca göndermiyorlar anladıgım kadarıyla bozuk ingilizcemle uğraşmama ragmen bi türlü ikna edemedim kargosuna 30 40 £ bile versem yine kardayım adamları ikna edebilecegim biyol yordam biliyorsan yardım edersen cok sevinirim. sunrof kapanmadıgı için arabanın tavanından su alıyor tavan döşemeside haşat oldu.
yardım edebilirseniz çok minettar olurum...
Bir de spin kamış getirtmek istiyorum. Ama önceki sayfalarda zarar gördüğü gümrüge takıldıgı vs. söylenmiş acaba buradan alsam dahamı saglıklı riske girmemek acısından yurt dısından sahte, makina, misina gibi seylerimi karşılasam...
cevaplarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum...

murat berkley misinanın linkini atabilirmisin zahmet olmassa

sadrimurat
31-03-2011, 21:39
Benim almış oldugum ilan kalkmış ama aynı fiyata şu ilanlardan arama yapabilirsin bazıları Türkiye yollamıyor dikkat edersin

lemodella
31-03-2011, 22:02
teşekkürler :)

jigging
01-04-2011, 12:23
ebayda bu parca 16- 30 £ arası satılıyor fakat adamlar Türkiye'ye parca göndermiyorlar anladıgım kadarıyla bozuk ingilizcemle uğraşmama ragmen bi türlü ikna edemedim kargosuna 30 40 £ bile versem yine kardayım adamları ikna edebilecegim biyol yordam biliyorsan yardım edersen cok sevinirim.

Selam Murat... faydalı olduğuna sevindim.. teşekkür ederim :)

Ben araba parçası getirtmedim bugüne dek ama getirten arkadaşlarım oldu problemde olmalı.... sunroofunda getirtilmesinde bir sakınca yok bence çünkü gümrük sadece cep telefonuna müsade etmiyor aktif olarak... onun dışındakileri limitlere uymak kaydıyla getirtebilirsiniz.... eğer satıcı yollamak istemiyorsa bunun sebebi türkiyedeki gümrük sıkıntısı nedeniyle mimlenmiş olmamız veya satıcı türklere karşı böyle bir tutum sergilemiş olabilir... sıkça karşılaşıyorum maalesef... başka satıcıya bakmakta yarar var....

Kamış zarar görmeye çok müsait... iyi paketlenmezse sorun çıkıyor... paket boyutu nedeniyle gümrüğe uğradığı doğru ama gümrükte kalmaz, fiyatta sorun yoksa gümrükten rahatlıkça geçecektir... satıcıda paketlemede gerekli itinayı gösterirse sorun olmaz... ben çok getirttim problem olmadı ama şunuda eklemek isterim türkiyede bulunamayan veya türkiyede çok pahalı ama yurtdışında ucuz bi ürün getirtecekseniz böylesi daha iyi... çünkü kamışlar çok pahalı alternatif çok yurtdışında çok çok kaliteli markalar var shimano felan yanında hava kalıyor... diyeceğim şu türkiyedeki shimano alivio surf veya catana spin muadilinde kamış alacaksanız ben yurtdışını tavsiye etmem hiçbir anlamı kalmıyor çünkü...

REİS
01-04-2011, 13:41
Ben de Caner'e bu konu için çok teşekkür ederek bir şey sorayım.

Geçenlerde maalesef tekneye hırsız girmiş ve balık bulucunun yerinde yeller esiyor.

ABD.den getirtecek imkanım şu anda yok.

Acaba online satış yapan uzakdoğu firmalarından tavsiye edebileceğin ve sorunsuz mal alacağım hangileri var?

Tabii bu arada gümrük konusu da hep gündemde, insan cihazlara baktıkça daha iyisi olsun istiyor, bu durumda da fiyat gitgide artıyor.:(

Tavsiyeler için peşin teşekkürler.

Rastgele herkese.

jigging
01-04-2011, 14:34
Mahir amca selam çok üzüldüm..... :( geçmiş olsun maalesef elektronik söz konusu olunca hırsız için hiç farketmiyor.... av sonrası üşenmeyip sökmek lazım...

Uzak doğu için tavsiye edebileceğim en sağlam yerlerden biri var ama buralarda aradığın var mıdır bilmiyorum :confused: diğer bir alternatifte var....

Eğer buralarda yoksa tek çare ebayin kullanılmış balık bulucularına bakılabilir... kullanılmış üründe vergi olmayacağından ve paypal ile ödeme olursa satıcının aksi belirttiği bi ürün gelmesi halinde iade edebilme şansın var.....

Banka havalesi, western union gibi diğer ödeme yollarıyla ücret yollanırsa ürünün bile yollanması satıcının vicdanına kalıyor.... :(

Bence çalınan ürünün ikinci eline bakmak iyi olacaktır..... kullandığın ve bildiğin model olduğundan üründeki olumlu ve olumsuz çıkacak durumları hemen tespit edebilme şansın olur ikinci elde......

sadrimurat
01-04-2011, 21:09
teşekkür ederim. Caner arkadaşım ne yazık ki Türkiye ye gönderen bir satıcı bulamadım ikna cabalarım sürüyor. Adamların ne derdi varsa kargosunu ben karsılıyım diyorum. yok Allah yok neyse hayırlısı olsun artık...

lemodella
01-04-2011, 21:40
Caner merhaba nasılsın benim ürün oldu ' da 18 nisana kadar elime ulaşmadı. nakliye adresi olarak Zeytinburnu adresi vermiştim.postaneye sormam gerekirse ilk önce Zeytinburnu postanesine sonrada Topkapıdaki ana Postaneye ' mi gidicem dorumudur.

jigging
05-04-2011, 14:26
Evet Ümit... ilk yerel ptt yoksa topkapı gümrüğü..

tarcan
05-04-2011, 15:15
Eğer buralarda yoksa tek çare ebayin kullanılmış balık bulucularına bakılabilir... kullanılmış üründe vergi olmayacağından ve paypal ile ödeme olursa satıcının aksi belirttiği bi ürün gelmesi halinde iade edebilme şansın var.....
...

Caner merhabalar.

"kullanılmış üründe vergi olmayacağından " dedin ,
Bu durumda 190$ limitinde bir değişiklik olacak mı?

Yani örneğin kullanılmış 500$lık bir ürün getirebilirmiyim.?

.

lemodella
05-04-2011, 15:34
teşekkürler caner üründen haber yok daha :(

jigging
05-04-2011, 17:14
Tarcan abi vergi olmaması konusunu şöyle izah edeyim..... alacağınız ürün 500 euro değerinde ve bizim gümrük limitlerinin dışında... satıcı size bunu ikinci el olacağı için 200 euroyada satar 100 euroyada 50 euroyada..... bu alıcı ve satıcı arasındadır.... siz ürünü 500 euroya almışsınızdır ama pakette 125 euro gözüken mala kimse kalkıpta bu ürünün değeri 500 euro biz kabul etmiyoruz ve vergiye tabiidir diye birşey söyleyemez.... ikinci el ürünün faturasıda olmaz hediyeside olmaz... hele gerçek değerinde satılması imkansızdır... ikinci eldir... ticari amaçlı değil elde kalan malı değerlendirmek amaçlı satıldığı ve satın alındığı bellidir.... isterse bedava verir.... bu yüzden ekstre talebinde de bulunulamayacağından gümrükçünün size bir gıcıklığı yoksa paşa paşa bu ürün geçer...bir kaç şart var tabiki önce ürünün kutusuz, faturasız, kondüsyon olarak gerçekten kullanılmış halde gümrüğe ulaşması önem arz eder... böylece başka bir şart koşulmaz... her koşulda 150 euro kargo dahil limit hepimiz için yine geçerlidir.... misal 2000 euroluk ürün size 500 euroya aldığınız gözüktüğünde kimse sizi bunun için sorgulamaz ve vergi durumunda 500 euro üzerinden vergilendirilirsiniz.... ürünün gerçek fiyatından değil.... ama sıfır kutulu ürün getirttiğinizde 2000 euroluk ürünü 500 euro almış gibi gösterirseniz buna kimse inanmaz ve ticari sayılacağından gümrük beyannamesi hazırlamanız ve ekstra buna vergide ödemeniz gerekecektir... bu işlemleri siz yaparsanız en az 150TL+vergi, komisyoncu yaparsa en az 250-300TL+vergi şeklinde sonuçlanır....

jigging
05-04-2011, 17:18
teşekkürler caner üründen haber yok daha :(

Daha erken.... :)

Takip nosuz standart kargolar genelde asıl kargo taşınan uçakların boş kısımlarında yer varsa yerleştirilir ve bu yüzden uçağa geç teslimat yapılır... ulaşma süresi bu yüzden uzar... yoksa express kargolardan bir farkı yok uçağa teslimat dışında... expressler hemen ertesi gün uçağa teslim edilirken standartlar geç uçağa ulaşır yani uçakta yer kalmışsa koyulur yoksa bekletilir...

tarcan
05-04-2011, 22:12
Şimdi daha iyi anladım Caner.
Teşekkür ederim.

lemodella
07-04-2011, 10:27
merhaba caner ürün bu sabah itibari ile elime ulaştı yardımların için çok çok teşekkürler :) bundan sona geri bildirim haricinde yapılacak bir sey varmı paypalda ödeme bildirimi gibi v.s

jigging
07-04-2011, 11:27
Güle güle kullan Ümit.... :) beklediğimizden daha kısa sürede geldi..

makine eline ulaştığına göre zevkle kullanmaktan başka yapacağın hiçbirşey yok....

istersen satıcıya ebay olumlu feedback verirsin diğer alıcılara referans olur...

senden bir isteğim olacak ama şu linke şablona uygun mesaj yollarmısın....

forumda alacak olanlara senden sonrakilerede referans olur satıcı.... :)

lemodella
07-04-2011, 14:23
sana tekrar çok teşekkürler zaten yapacaktım o dediğini
benimde bir sorunum ebaya ilk üye oldugum zaman deneme amaclı secmeler yapmıstım habıre bana sectıgım seyler hakkında ode ve gerı bıldırım yap dıye mesajlar gelıyor ne yapmam :( ben genelde siliyorum hepsini :)

jigging
07-04-2011, 15:51
Ümit bunlar satın alıpta ödeme yapmadığın ürünlermi............:confused:

Kaçtane var böyle ve ne kadar zaman oldu.... :confused:

Satıcı ebaye şikayette bulunursa ceza alabilirsin..... :( sonucunda ebay hesabı kapatılabilir....

Satıcı isimleri gözüküyor mu..... istersen mesaj at yanlışlıkla aldım diye... yanlış anlayıp şikayette bulunmasınlar ödeme yapmıyor diye...

Çünkü sen satın alma yaptığın zaman ebay listeleme ücreti satıcının cebinden çıkıyor ister ödeme yap ister yapma..... satıcının bu ödemeyi geri alabilmesi için seni ebaye şikayet etmesi lazım..... şikayet sonucu satıcı sana strike verirse tek bitanede bişey olmaz ama ikiden fazlaysa hesap kapanır.... :(

yeknet
14-04-2011, 15:03
Yurtdışından alışverişle ilgili önemli bir bilgi geldi. Aslında gerçek kişileri fazla etkileyen bir durum yok. Ama mutlaka aramızda tüzel kişiler veya yurtdışı alışverişini şirket adına yapanlar olabilir.

"Değerli Müşterilerimiz,

2009 / 15481 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 45. Maddesi nde önemli bir değişiklik yapılmıştır. 28/01/2010 tarihli ve 27476 sayılı resmi gazetede yayımlanan Gümrük Genel Tebliği'ne (Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı Seri No:1) istinaden, Gümrük Müsteşarlığı hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlere gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerini dolaylı temsil yoluyla takip etme yetkisini vermiştir. Yetkinin kullanılması aşamasında gönderiler dört ayrı kategoride sınıflandırılması istenmiş, Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, dokümanlar ve gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 EUR altında değere sahip ticari olmayan gönderiler gümrük vergilerinden muaf tutulmuştur. Bu kapsama uygun olan gönderiler gerçek kişi (şahıs) veya tüzel kişi (firma) gözetmeksizin Türkiye ye geldiğinde, Hızlı Kargo firmalarına verilen yetkiye dayanılarak tarafımızca gümrük beyanları verilmekte, çekim işlemlerinin sonuçlanmasının ardından hiç bir ek ücret talep edilmeden sizlere teslim edilmekteydi.

Ancak bu durum, 08 Nisan, 2011 tarihi itibariyle değişmistir. 08 Nisan, 2011 tarihili, 27899 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 2011/1546 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı nda, 45.Madde ile ilgili "bir kişiye" ibaresi "bir gerçek kişiye" olarak değiştirilerek sınırlandırılmıştır. Diğer bir deyişle, Hızlı Kargo firmalarına verilen yetki sadece gerçek kişilerle sınırlandırılmış olup, tüzel kişiliklere yani firmalar adına gelen gönderilerin beyan yetkisi sınırlandırılmıştır.

Tüzel kişiler adına gelen gönderiler, sadece numune olması durumunda firmamız tarafından beyan edilebilecektir. Numune niteliği taşımaması halinde ise Ticari veya Gayri Ticari olmasına bakılmaksızın gümrüğe bırakılacak olup, gümrük çekim evrakları hazırlanarak sizlere teslim edilecektir. Bu tip gönderilerin gümrüklenmesi için bir gümrük müşaviri vasıtasıyla veya bizzat doğrudan temsil yöntemiyle eşya sahibi firmaların kendilerinin beyanda bulunması zorunluluğu hasıl olmuştur.
Mevcut değişikliği bilgilerinize sunarız. "

frobi
28-04-2011, 00:10
Sanırım şu kısım bizi ilgilendiriyor.Yurtdışı alışverişlere dikkat edin arkadaşlar.

"Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir.

Ayrıca, yüksek kıymetli siparişlerin muafiyet kapsamına sokulmak amacıyla bölünerek getirilmesinin önüne geçilmesini teminen, aynı gönderici tarafından Türkiye'deki bir alıcı adına gönderilen ve aynı konşimento muhteviyatı gönderilerin bir bütün sayılması ve tamamının kıymetinin birlikte dikkate alınması uygulaması başlatılmıştır.''

Alıntı:

frobi
29-04-2011, 14:36
İngiltereden misina sipariş ettim.
Ancak royal mail ile 08/04/2011 tarihinde yollanan kargom halen elime ulaşmış değil.Royal mail sitesinden kontrol edince Türkiyeye yollandığı görülüyor.Ancak buradaki PTT den kontrol edince hiçbir bilgiye ulaşamıyorum.Neden olabilir?Nereden kontrol edebilirim.

Kargo takip no: rj605836511gb

isottevfik
30-04-2011, 16:37
Caner bey, uzun emek ve deneyim gerektiren bilgilendirmeleriniz icin tesekkurler. Oncelikle sunu ogrenmek isterim. Nisan ayında cıkan kararname ile alısveris limiti 150 EURO'ya, kargo + sigorta dahil iken, simdi sadece alınan urun bedeli olan 150 Euro uzerinden islem yapılmakta ve kargo,sigora gibi giderler bu tutara ilave edilmemektedir. dogrumudur? Ayrıca bu limit bayram ve yılbası donemlerinde ne kadar olmaktadır? Simdiden tesekkurler. Tevfik.

sadrimurat
30-04-2011, 21:55
Caner arkadasım seni yine rahatsız ediyorum....

Berkley Trilene 100% Fluorocarbon 10lb 200 yds
Berkley whiplash crystal fishing braid 300yds 0,08 mm 25 lbs
bu iki ürünü gönderim dahil 25,82+ 5,00 £ aldım ikisinede ayrı ayrı kargo parası gerekiyordu mail atıp birlikte air mail ile göndemesini istedim satıcı kabul etti birgün sonra ikisini bir kargo olara degişmiş yukarudaki fiyattan ürünleri aldım fakat kargo kısmına dikkat etmemişim standart int'l shiping ile gönderim yapılmış ben farkedene kadarda yollamış bulunuyor. mail atıp takip numarası ile yoolamısın ı rica ettim Fakat 28 inde postalanmış görünüyor. satıcı ıyı biri hemen cvp veriyor. Gönderecegi konusunda endişem yok ama buralarda kaybolurmu ne zaman elime gecer nasıl arastırırız. bilgilendirirsensen sevinirim...

Bu arada arabama sunroof motorunu ingiltereden getirttim 100 tlye mal oldu bana onun içinde ayrıyetten cok tesekkür ederim senin kalıp mesajdan yoladım geirsinide tarzanca hallettim. takipli kargoydu 8-9 günde elime gecti 2 günde Türkiyeye geldi burada oyalandı.
Bu int'l ship neyin nesi ? kaybololurmu ne kadar sürede varır nerelerden akıbeti ögrenilir. Bilgisi olanları bilgilendirmesini bekliyorum saygılar...

yeknet
30-04-2011, 22:03
Her ne kadar benim işim teknikle ilgili de olsa iş konumuz ithalat olunca bu konuları gümrükçümüzle ara sıra konuşuruz. 150 Euroluk limitle ilgili çok kesin sınırlar yok. hiçbir zaman da olmadı. o yüzden kargo dahil sigorta hariç gibi konular hesaplanmıyor. Bazen bakıyorsunuz 500€ luk mal gümrükten sorunsuz geçerken bazen 100-150€ luk malzemeler gümrüğe takılabiliyor. DHL, Fedex TNT gibi hızlı kargo taşımacılar bu konularda fazla riske girmez kanun ne diyorsa onu uygular. Dolayısıyla değeri 150€ yu aşan ürünleri hiç bir şekilde bu yöntemle getirtmemek gerek. Posta nispeten daha esnek ama memuruna denk gelirseniz sizi bayağı sıkıntıya sokabilirler. Eğer yurtdışından bir şey getirtecekseniz
1. Yöntem : yurtdışında yaşayan bir tanıdık akraba dost arkadaş tarafından gönderilen ürünler.
2. Yöntem : Ebay'den sipariş , burada konu 2 ye ayrılıyor. Bazı satıcılar ürünün faturasını beraberinde gerçek ederi ile birlikte gönderip gümrük beyanı yaparlar. Bazıları da değeri düşük gösterip sanki size hediye gönderiyormuş gibi yollarlar. Bunlar çoğunlukla takipsiz posta yollarlar. Hiç sorun değil gelir.
3. Yöntem : Yurtdışına çıktığınızda kendiniz almak ve çantanızda getirmek. Bu en risksiz ve kolay. Ancak havaalanı gümrükten geçerken çantanızın aranma olasılığı düşük de olsa var.

150 Euro'ya kadar posta ile gelen gönderiler eğer customs decleration (gümrük beyanı) gift/hediye olarak belirtilmişse kapınıza kadar sorunsuz olarak gelir. Bayramlarda ve yılbaşında bu rakam 300€ dur. Bayramlardan yaklaşık 1 hafta öncesi ve sonrasına kadar yapılan gönderiler bu kapsamdadır. Ürünün gönderilme tarihine bakılır. Size ulaşması 1 ay gecikmiş de olsa bayram tarihlerinde gönderildiyse büyük ihtimalle gümrüksüz olarak gelir.

Bununla birlikte değeri 150 € nun altında olmasına rağmen satıcı size ürünü faturası ile birlikte commercial (ticari) olarak göndermişse siz bu ürünü satın almış oluyorsunuz dolayısıyla kanunen gümrük beyanı ve ilgili vergilerini ödeyerek teslim alırsınız. Ancak genellikle hediye olup olmadığına bakılmadığından bu gönderiler de size muhtemelen sorunsuz olarak ulaşır. Ancak gümrüğe takılırsa şaşırmamak lazım.

150€ nun üzerinde bir ürün gelmiş ancak gümrük beyanına faturada 150 € nun altında bir bedelle beyan edilmişse, bu ürünün gerçek fiyatı araştırılır bulunur ve o fiyat üzerinden işlem yapılır. Bu nedenle video kamera, fotoğraf makinesi, laptop gibi bilindik ürünlerin bu şekilde gümrükten geçmesi pek mümkün değildir.

Umarım faydalı olmuşumdur.

sadrimurat
30-04-2011, 22:05
sana tekrar çok teşekkürler zaten yapacaktım o dediğini
benimde bir sorunum ebaya ilk üye oldugum zaman deneme amaclı secmeler yapmıstım habıre bana sectıgım seyler hakkında ode ve gerı bıldırım yap dıye mesajlar gelıyor ne yapmam :( ben genelde siliyorum hepsini :)

Ümit makinan h. olsun arkadasım linkten baktım feedbackinide okudum. 2500 olanınıda ben almayı düşünüyorum. sen biraz kullan yorum yaparsın.

Baktıgın ürünleri hemen al kısmından listene eklediysen almayı taahhüt etmiş oluyorsun şikayet ederlerse ciddi sıkıntı yasarsın. Cünkü senden ödeme bekliyorlar.
Ama sadace izleme olarak listene eklediysen bi problem olmaz sanıyorum...

isottevfik
30-04-2011, 22:35
ALINTIDIR ;

İnternet'ten yurtdışı alışveriş severlere müjde!!

Kargo ve posta yolu ile yurtdışından getirtilen 150 euro değerinini asmayan urunler gumruk vergisinden muaf tutulacak. Biliyorsunuz bu sınır daha once 100 euro idi.

Bayram ve özel günler uygulamaları tamamen kaldırılmış olup belirlenen degerler yil boyunca gecerli olacak. Yani artik gönül rahatlığıyla istediğin urunu bu tutara kadar gümrüksüz getirtebileceksiniz.

Bu tutari gecen urunler ile ilgili bildigimiz kadariyla daha once kanunda net bir aciklama bulunmamaktaydi. Yeni yasada bu da duzenlendi ve 1500 euro 'ya kadar olan urunlerde uygulanacak gumruk vergisi tutari da Avrupa ülkelerinden getirtiliyorsa %18, diger ülkelerden ( Amerika, Cin , Hong Kong v.s.) getirtiliyorsa %20 olarak netlesdi.

Ayrıca bu tutara kadar olan urunleri teslim almanız icin herhangi bir gumruk komisyoncusuna da gerek yok. Paylaş:

Bu alıntıdan anladıgım kadarıyla bayram ve yılbası gunlerinde uygulanan extra da kalkmıs oluyor.

lemodella
30-04-2011, 23:44
Ümit makinan h. olsun arkadasım linkten baktım feedbackinide okudum. 2500 olanınıda ben almayı düşünüyorum. sen biraz kullan yorum yaparsın.

Baktıgın ürünleri hemen al kısmından listene eklediysen almayı taahhüt etmiş oluyorsun şikayet ederlerse ciddi sıkıntı yasarsın. Cünkü senden ödeme bekliyorlar.
Ama sadace izleme olarak listene eklediysen bi problem olmaz sanıyorum...

teşekkürler murat saolasın makinayı henüz denizde test etmedim fakat 70 tl ye alınacak en güzel spin makina bence nede olsa shimano ben okuma flame bakmıştım bence ondan üstün bir makina

ykaptan
08-05-2011, 12:18
ALINTIDIR ;

Kargo ve posta yolu ile yurtdışından getirtilen 150 euro değerinini asmayan urunler gumruk vergisinden muaf tutulacak. Biliyorsunuz bu sınır daha once 100 euro idi.

bu 150 euro fiyata kargo ücreti dahil mi acaba?

isottevfik
08-05-2011, 12:30
Onceki yasada,urun + kargo + sigorta toplam 150 Avroydu. 4 nisanda ki duzenlemeyle, simdi sadece faturalandırılan urun ucreti olan 150 Avro gecerli. Dahada acıklamak gerekirse, kargo + sigorta , falan filan masraflar ne olursa olsun onemli degil.Bunlar o 150 Avroluk limiti etkilemiyor.Hayırlı alısverisler dileklerimle. Tevfik.

isottevfik
08-05-2011, 12:44
Ve ayrıca bilinmesi gereken onemli bi hususta su; Diyelim ki 200 Avro'luk alıs verisiniz var. 150 Avro'yu gectiginiz icin 200 Avro uzerinden gumruk vergisi odersiniz. Yani 150 Avro hesaptan mahsup edilmez ( Dusulmez )

tarcan
17-05-2011, 14:13
Arkadaşlar merhaba

3 gündür okumaktan gözlerim yanıyor artık.

Malum 150euro sınırına takılmadan
Bütçeme uygun bir balık bulucu arıyorum.

150euro * 1,40~parite desek : 210$ yapıyor.
Ben 199$ + nakliye bu ürünleri buldum.

LOWRANCE MARK-5X PRO FISHFINDER MONO 83/200 KHZ T/M
199$

_2327wt_1140

Nakliye yöntemi :
Shipping and handling
To
Service
Estimated delivery*
US $75.07
Turkey
UPS Worldwide ExpeditedSM
Varies for items shipped from an international location
Seller ships within 1 day after receiving cleared payment .
US $81.08
Turkey
UPS Worldwide ExpressSM

yada
NEW HUMMINBIRD 718 FISHFINDER W/TM TRANSDUCER, 407380-1
199$

_3433wt_906

Nakliye Yöntemi :
US $63.10
Turkey
USPS Priority Mail InternationalTM

İkisinden birinin siparişini vereceğim.
En sağlıklı nakliye yöntemi hangisidir?

ozan
17-05-2011, 14:16
Arkadaşlar merhaba

3 gündür okumaktan gözlerim yanıyor artık.

Malum 150euro sınırına takılmadan
Bütçeme uygun bir balık bulucu arıyorum.

150euro * 1,40~parite desek : 210$ yapıyor.
Ben 199$ + nakliye bu ürünleri buldum.

199$

_2327wt_1140

Nakliye yöntemi :
Shipping and handling
To
Service
Estimated delivery*
US $75.07
Turkey
UPS Worldwide ExpeditedSM
US $81.08
Turkey
UPS Worldwide ExpressSM

yada
NEW HUMMINBIRD 718 FISHFINDER W/TM TRANSDUCER, 407380-1
199$

_3433wt_906

Nakliye Yöntemi :
US $63.10
Turkey
USPS Priority Mail InternationalTM

İkisinden birinin siparişini vereceğim.
En sağlıklı nakliye yöntemi hangisidir?

Tarcan 83/200 tatlı ve akıntılı su (nehir göl) içindir. DENİZ için bakman gereken transducer 50/200 OLAN OLMALI

tarcan
17-05-2011, 14:25
Tarcan 83/200 tatlı ve akıntılı su (nehir göl) içindir. DENİZ için bakman gereken transducer 50/200 OLAN OLMALI

Amman ha.

İyiki yazmışsın Ozan.

Hemen 50/200 bakayım.

Az kalsın alıp hata yapacaktım.

Kullanacağım yer
6 metre tekne altında
8 metre - 50 metre arası deniz dibi.

Uyarı için sağol.

ozan
17-05-2011, 14:31
Amman ha.

İyiki yazmışsın Ozan.

Hemen 50/200 bakayım.

Az kalsın alıp hata yapacaktım.

Kullanacağım yer
6 metre tekne altında
8 metre - 50 metre arası deniz dibi.

Uyarı için sağol.

lowrance işini fazlasıyla görür. keşke bizimde derinlikler öyle olsa 400-500 m dedinmi fiyat değişiyor. onu görmek için 1000 m görecek bişey lazım :(

yeknet
17-05-2011, 14:32
Balık bulucular elektronik cihaz olduğu için gümrüğe takılma riski büyük. ayrıca belli bir frekans grubunda sinyalle çalıştığı için gümrükten çekme aşamasında ekstra zorluklar çıkabilir. Sonar veya radar olarak değerlendirirlerse BTK dan rapor alman falan gerekebilir. Minimum gümrükçü ve dosya masraflarının da 200-300TL yı bulduğunu söylemeliyim.

tarcan
17-05-2011, 14:58
lowrance işini fazlasıyla görür. keşke bizimde derinlikler öyle olsa 400-500 m dedinmi fiyat değişiyor. onu görmek için 1000 m görecek bişey lazım :(

Ozan ;
"lowrance işini fazlasıyla görür" dediğin yukarıda linkini verdiğim model dimi?

83/200Khz. problem olmaz herhalde.

.

tarcan
17-05-2011, 15:00
Balık bulucular elektronik cihaz olduğu için gümrüğe takılma riski büyük. ayrıca belli bir frekans grubunda sinyalle çalıştığı için gümrükten çekme aşamasında ekstra zorluklar çıkabilir. Sonar veya radar olarak değerlendirirlerse BTK dan rapor alman falan gerekebilir. Minimum gümrükçü ve dosya masraflarının da 200-300TL yı bulduğunu söylemeliyim.

Yekta merhaba

Özllikle GPS olmayan modelden seçtim.
Sanırım bir sıkıntı çıkmaz.

olmadı : Amatör Balıkçı kartımı gösterir , iki kilo balık sözü veririm :o

Discovery_TR
29-06-2011, 22:08
Caner Bey Merhaba;

Merakla en başından sonuna bu konuyu okudum. Merak ettiğim bu konuda eksiksiz bilgi edindim. İnanılmaz bir sabır ve özveri ile gelen tüm soruları cevaplamışsınız. Emeğinize sağlık. Herkes adına Allah razı olsun.

Hep uzak durduğum bu konuda bu forumu okuduktan sonra karar verdim: İlk etapta bende bir deneme alışverişi yapacağım.

Çok teşekkürler

Senol_Temur
30-06-2011, 18:43
Benim bir sorum vardı Kazakistana malzeme gonder site varmıdır ?

Discovery_TR
07-07-2011, 17:01
Caner Bey Merhaba;

eBay'dan ilk siparişimi 2 gün önce verdim. Ödemeyi de PayPal değil kredi kartı ile yaptım. Siparişin durumu aşağıdaki resimlerdeki gibi. Bu aşamada yapmam gereken başka bir şey var mı? Ya da hata yapmışmıyım :)

1. Ekran:
[/URL]

2.Ekran:
[URL=""] ("")

GOKHAN AKSOY
13-07-2011, 11:52
merhaba arkadaşlar benim de bir sorum olacak bu EBAY dan alış veris yaparken özellikle kasıklarda 1/ 4 OZ felan yazıyor kaç gram oldugunu nasıl anlayacagiz

darthvader61
14-07-2011, 00:37
merhaba arkadaşlar benim de bir sorum olacak bu EBAY dan alış veris yaparken özellikle kasıklarda 1/ 4 OZ felan yazıyor kaç gram oldugunu nasıl anlayacagiz

1 oz = 28 gr

Ama bazı ürünlerde hatalar olabiliyor...

yasof
27-07-2011, 11:12
Merhabalar,

Bir Sipariş vermeyi düşünüyorum İngiltere veya Almanya'dan. İngiltere'den 1 hafta 10 günde geliyor da acaba Almanta'dan kaç günde gelir bilginiz var mı?

Ürün 150 Euro üzerinde, kargo dahil 200 Euro. Haliyle gümrüğe takılacaktır. Burada %18-(20 ?) gümrük vergisinden başka üzerine eklememiz gereken extra masraflar çıkabilir mi?

Ayrıca Almanya'dan istendiği taktirde faturayı düşük gösterdikleri olmuş. Burada da yabancı dil bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım olabilir. :o

Teşekkürler.

nicholai hel
04-08-2011, 14:27
31 Sayfayı aralıksız okudum. Bu mevzuatı büyük bir özenle Açıklayan Caner Bey'e ve yardımlarını esirgemeyen diğer tüm dostlara teşekkürlerimi göndermek isterim. Oldukça bilgi sahibi olduk.
Herkese kayıpsız, karlı, keyifli alışverişler dilerim.

jigging
04-08-2011, 14:43
Caner Bey Merhaba;

Merakla en başından sonuna bu konuyu okudum. Merak ettiğim bu konuda eksiksiz bilgi edindim. İnanılmaz bir sabır ve özveri ile gelen tüm soruları cevaplamışsınız. Emeğinize sağlık. Herkes adına Allah razı olsun.

Hep uzak durduğum bu konuda bu forumu okuduktan sonra karar verdim: İlk etapta bende bir deneme alışverişi yapacağım.

Çok teşekkürler

Faydalı olduysa ne mutlu.. :) sorun yaşarsanız buradayız.

Benim bir sorum vardı Kazakistana malzeme gonder site varmıdır ?

Gümrük bakımından sorun yoksa normal siteler olmasa bile ebay de mutlaka bir gönderen olur... alacağınız ürün kesinleşince birlikte bakalım..

Caner Bey Merhaba;

eBay'dan ilk siparişimi 2 gün önce verdim. Ödemeyi de PayPal değil kredi kartı ile yaptım. Siparişin durumu aşağıdaki resimlerdeki gibi. Bu aşamada yapmam gereken başka bir şey var mı? Ya da hata yapmışmıyım :)

1. Ekran:

2.Ekran:

Yapmanız gereken sadece beklemek...

40 güne kadar ürün ulaşmaz ise Paypal üzerinden şikayet açmayı unutmayın, yoksa alacaklıyken borçlu konuma düşersiniz :)

Merhabalar,

Bir Sipariş vermeyi düşünüyorum İngiltere veya Almanya'dan. İngiltere'den 1 hafta 10 günde geliyor da acaba Almanta'dan kaç günde gelir bilginiz var mı?

Ürün 150 Euro üzerinde, kargo dahil 200 Euro. Haliyle gümrüğe takılacaktır. Burada %18-(20 ?) gümrük vergisinden başka üzerine eklememiz gereken extra masraflar çıkabilir mi?

Ayrıca Almanya'dan istendiği taktirde faturayı düşük gösterdikleri olmuş. Burada da yabancı dil bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım olabilir. :o

Teşekkürler.

merhaba, Almanyadan daha hızlı gelecektir... ingiltere 3-5 gün, almanya 2-4 gün...

Burada önemli olan satıcının size kargolama süresi, kargoya verdikten sonra yukarıdaki sürelerde ulaşır.. nadiren takipsiz kargolarda bir iki günlük paket büroda bekletiliyor...

Gümrüğe takılmayadabilir... takılırsa ticari olmadığını ispatlarsanız yüzde 20 ödeyip paketinizi alırsınız.

31 Sayfayı aralıksız okudum. Bu mevzuatı büyük bir özenle Açıklayan Caner Bey'e ve yardımlarını esirgemeyen diğer tüm dostlara teşekkürlerimi göndermek isterim. Oldukça bilgi sahibi olduk.
Herkese kayıpsız, karlı, keyifli alışverişler dilerim.

Faydalı bulduğunuza sevindim... :)

jigging
04-08-2011, 14:50
20+++ özel mesaj var ve bakamıyorum.. :(

Son Ziyaretiniz: 11-04-2011 Saat 12:39 itibariyle gerçekleşmiştir.

O yüzden bir çok arkadaşımızın işini hallettiğini düşünerek aktif talepler varsa buradan yazabilirler..

jigging
04-08-2011, 15:21
sezon bitecek ve ben çalışmakdan balığa gidemedim...

bir süredir takip ettiğim yeni çıkan bir makine vardı onu sipariş ettim şimdi.....

en göze çarpan özelliği stelladaki X-Ship dişli tasarımıyla imal edilmiş olması..

shimano twinpower 4000 XG.... yedek makarasını ayrıca yanında getirtiyorum, çift spool kullanacağım çünkü...

japonyadan ems ile gelecek... inşallah radyasyonun yayıldığı bölgelerin birinden gelmez.... çünkü kontrol yapılmıyor.. :(

dora76
29-08-2011, 23:29
ebaydan aynı satıcıdan birkaç rapala almak istiyorm. ama aynı anda sipariş nasıl vereceğim beceremedim. tek tek but now yapınca ayrı ayrı kargo ücreti istiyorm. yardımlarınız için tşk.ler.

jigging
30-08-2011, 09:06
Serdar hoş geldin...

Satıcı aksini belirtmemişse aynı ürün sayfası içinde birden fazla yapacağın adetli alışverişleri aynı kargo ücretiyle alabilirsin...

Aksi belirtilmişse ilk aldığın ürünün kargosu şu kadar, ikincisi şu kadar olacaktır diye ibare düşülür.... bu ibareyi "shipping and payments" sekmesinde bulabilirsin..

Aynı satıcı ama farklı ürün sayfasındaki ürünlerden almak istersen sistem otomatik her ürün için ekstra kargo ücreti yazmakta....

Bunu halletmek için ürün sayfalarında almak istediğin ürünleri satın alıyorsun tek tek ama ödemelerini yapmıyorsun.... (buy it now)

Sonra kendi menünden kazandıklarım sayfasında bu ürünleri görüyor olacaksın... ama ödemeleri yapılmamış halde...

Ürünlerin herhangi birinin yanında seçmeli bir kutu vardır...

Buna basarak açılacak menüde satıcıdan invoice talep ediyorsun...

Mesaj kutusundada kısaca aldığım ürünleri tek kargo ücretiyle almak istiyorum demen yeterli...

Satıcı hallettiğinde sana email gelecek ve sadece sana ödeme yapmak kalıyor..

İyi bayramlar.. :)

dora76
30-08-2011, 20:48
teşekkürler iyi bayramlar bakalım deneyeceğim yabancı dil olmayınca zorlanıyorm. inşallah becerebilirim. olmazsa sizden yine yardım talep edeceğim izninizle saygılar

dora76
30-08-2011, 20:57
hocam beceremedim alacağımı ürünlerin linkleri ykarıda yardımcı olrsanız sevinirm. tşk.ler.

jigging
31-08-2011, 09:22
Serdar ürünleri almışsın...

Ödemelerini yapmadığını varsayarak şimdi yapman gereken ürünleri satın aldığın sayfaya gidiyorsun... tepedeki menüden My Ebay => Summary seçerekte görebilirsin...

Bu sayfada aldığın ürünlerin herhangi birinin yanında more actions menüsü var, buradan request total linkine tıklıyorsun...

Açılacak sayfada mesaj kutusu olacak buraya kısaca combined shipping with discount yaz ve gönder..

Sonra satıcı halledip sana invoice gönderecek sende ödeme yapacaksın...

achills
03-09-2011, 12:43
Selamlar.Ben Amerikadan Garmin 400 c balık bulucu almayı düşünüyorum.İngiltere ve Almanya fiyatları euro üzerinden olduğu için biraz daha pahalıya geliyor.Size sorum bu aleti ABD den almak sağlıklımıdır ? 200 dolar üzeri olduğu için gümrükde ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim ve birde Tavsiye ettiğiniz bir satıcı varmıdır?

jigging
04-09-2011, 09:17
Murat abi merhaba....

ABD'den almak sağlıklıdır ama express veya priority servis kargo olmak şartıyla...

Kayıtsız gelen ABD postaları maalesef ülkemizde ne hikmetse kayboluyor... bu yüzden express veya priority servis olmak şartıyla ürün alın...

İlgiltere ve almanya fiyatları pahalıdır ama kargosu çok hesaplıdır...

Örnek vermek gerekirse ingiltereden 9 sterline hızlı ve kayıtlı gönderi yapılabiliyorken abd de bu ürün için en az 40usd alınacaktır..

İngiltere ve almanyadan gelen kargolar 5 gün içinde ülkeye girebiliyorken, abd de bu süre express kargoyla en az 2 hafta olacaktır..

VE BİR UYARI: ÖZEL KARGO ŞİRKETLERİYLE SAKIN ÜRÜN GETİRTMEYİN (DHL,UPS,FEDEX)

En son mevzuata göre 75 euro aşan ürünler gümrüklü sayılıyor..

Seçiminizi buna göre yapmanız lazım...

Bu rakam geçilirse ve ürünün ticari amaçlı almadığınızı ispatlayabilirseniz...

Avrupa birliğine üye ülkelerden gelen paketler için %18

Diğer ülkeler için %20 toplam fiyattan vergi alınacaktır...

Eğer gümrük rakımı geçilirse ve ticari olmadığını ispatlayamazsanız bu vergiler haricinde gümrük beyannamesi hazırlatmanız lazım buda 150-200TL kadar tutar..

Bunlara rağmen alacağınız ürün 20 euroda olsa gümrüksüz sayılabileceği anlamına gelmemektedir...

Çok suistimal yapıldığından (yurtdışından getirtip satanlar) elektronik cihazlarda gümrüklü muamelesi görmeye hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim...

Şunuda yazmak istiyorum... ürününüz gümrüklüde sayılsa posta gümrüğüne gidip memurla iyi bir iletişim kurmanız ve bu malın ticari olmadığına inanırmanız halinde 5tl ödeyerek gümrükten muaf olabilirsiniz...

En önemlisi burada sizin ne amaçla bu ürünü getirttiğinizdir....

Balık bulucu için satıcı öneremeyeceğim ama şu konuya göz gezdirin üyelerden birisi daha önce getirtip paylaşmış olabilir...

jigging
04-09-2011, 12:04
Gümrük kanunundaki muafiyetle ilgili güncel değişikliğe ulaşmak için:

dentex cem
27-09-2011, 20:37
Caner kardeşim merhaba;
e-bay den açık arttırmadan ihale bize kaldı ise ve biz daha sonra bu alışverişten vazgeçmek istersek ne yapmalıyız yasaklama yemeden düzgün bir şekilde bu işi halletmenin yolu varmı?

abdul81
27-09-2011, 22:25
ebay'dan bu ürünü almak istiyorum
[/URL] ya da
[URL=""] ("")
ilk alışverişim olacak sizce gümrk sorun olurmu birde bu posta türü güvenli mi
şimdiden teşekkürler

jigging
28-09-2011, 08:48
Caner kardeşim merhaba;
e-bay den açık arttırmadan ihale bize kaldı ise ve biz daha sonra bu alışverişten vazgeçmek istersek ne yapmalıyız yasaklama yemeden düzgün bir şekilde bu işi halletmenin yolu varmı?

Cem abi merhaba...

Eğer bu ilk ise, bir sefere mahsus ebay size birşey yapmayacaktır ama ikinci sefer olursa hemen ceza alabilirsiniz...

Çünkü siz satın al buttonuna bastığınızda veya kazandığınızda, satıcı o ilan için listeleme ücretini peşin ödemiş oluyor ebaya...

Bunu listeleme ücretini geri almak için ebaya sizi şikayet etmek zorunda...

Şikayette derseki biz karşılıklı anlaştık, arkadaş yanlış ürün almış, aramızda problem yok... o zaman siz ceza almazsınız ve satıcıda ödediği listeleme ücretini geri alır...

Satıcı anlaşmaya gelmezse ve kötülerse, dediğim gibi ilk seferse ebay size dokunmayacaktır ama kayıt altına alacak... bir daha olursa hesabınız ceza alır..

Satıcıyla iletişime geçip yanlışlık olduğunu söyleyin....

Genelde iletişime siz geçtiğinizde ve durumu dürüstçe anlattığınızda problem çıkarmıyorlar...

İlk seferde olsa durumu düzeltmeye çalışın çünkü bu yaptığınız tüm işlemler kayıt altına alınıyor...

jigging
28-09-2011, 08:54
ebay'dan bu ürünü almak istiyorum
ya da

ilk alışverişim olacak sizce gümrk sorun olurmu birde bu posta türü güvenli mi
şimdiden teşekkürler

Hayırlı olsun şimdiden Abdullah bey...

İki ilandaki posta türüde güvenli...

İngiltereden seçerseniz 5-7 gün içinde ürün size ulaşır...

ABD seçiminiz olursa 2-3 hafta arası ürün size ulaşır + 5TL ptt görevlisine ödersiniz...

İki üründe de gümrük sorunu olmayacaktır...

Size özel mesaj yollayacağım mutlaka okuyun...

abdul81
28-09-2011, 10:29
Hayırlı olsun şimdiden Abdullah bey...

İki ilandaki posta türüde güvenli...

İngiltereden seçerseniz 5-7 gün içinde ürün size ulaşır...

ABD seçiminiz olursa 2-3 hafta arası ürün size ulaşır + 5TL ptt görevlisine ödersiniz...

İki üründe de gümrük sorunu olmayacaktır...

Size özel mesaj yollayacağım mutlaka okuyun...

ilginize teşekkür ederim en kısa zamanda birini seçeceğim

dentex cem
28-09-2011, 13:39
Teşekkür ederim Caner kardeşim

ALİCO
28-09-2011, 13:48
Caner şu mesaj kutunu biraz açarmısın mesaj yazmak istiyorum ama doludur diyor

darthvader61
28-09-2011, 16:10
Caner şu mesaj kutunu biraz açarmısın mesaj yazmak istiyorum ama doludur diyor

Aynen bende :D

abdul81
10-10-2011, 00:38
Caner yurtdışıbir siteden alışveriş düşünüyorum basspro
şurayı çözemedim yardımcı olur musun
Free Shipping If you ship to a Store near you.

Select the store you like to send your order to.
Our Stores
alttaki seceneklerde turkiye adı gecmiyor rastgele secip devam edeyim mi shipping free cıkınca kıllandın kargo ücretsiz mi

Mr.Fish
10-10-2011, 14:14
Caner yurtdışıbir siteden alışveriş düşünüyorum basspro
şurayı çözemedim yardımcı olur musun
Free Shipping If you ship to a Store near you.

Select the store you like to send your order to.
Our Stores
alttaki seceneklerde turkiye adı gecmiyor rastgele secip devam edeyim mi shipping free cıkınca kıllandın kargo ücretsiz mi

hocam turkiye adi gecmiyorsa demekki bu sirketin turkiyede magazasi yok.

abdul81
10-10-2011, 19:17
walla ben dayanamadım bir kaç parça ürün aldım bakalım ne olcak

jigging
11-10-2011, 17:19
Abdullah bey merhaba..

Basspro da türkiye için free shipping olacağını sanmıyorum... o USA için mağazası olan eyaletlere yönelik bir şey...

Sizin referans almanız gereken sayfa:

Toplam tutarın %45 ini kargo olarak ödeyeceksiniz...

En az ödeyebileceğiniz kargo ücreti ürün fiyatı 1 dolar bile olsa 40 dolar dır..

Kadir Levrek Peşinde
11-10-2011, 17:39
sağolasın kardeşim hallettim ebay işini:)

3 sahte paylaştık formda biri hemen bitirmiş ben alıncıya kadar:)
sonuna yetiştim:D

jigging
11-10-2011, 17:42
sağolasın kardeşim hallettim ebay işini:)

3 sahte paylaştık formda biri hemen bitmiş ben alıncıya kadar:)
sonuna yetiştim:D

Aman diyeyim abi... :D

Ben o hatayı yaptım bir kez, az daha kendim alamıyordum üründen, son 1 adet kaldı yoksa daha fazla alacaktım banghead

Sen sen ol, satın almadan paylaşma :)

abdul81
11-10-2011, 18:01
caner ben 35 dolar civarı bir seyler aldım benden sadece o parayı tahsil ettiler kargo ücretini nasıl ödeyeceğim eğer mumkunse siparişi iptal etmek isterim aa menulerde bulamadım yardımcı olabilir misin?

Kadir Levrek Peşinde
11-10-2011, 18:28
Aman diyeyim abi... :D

Ben o hatayı yaptım bir kez, az daha kendim alamıyordum üründen, son 1 adet kaldı yoksa daha fazla alacaktım banghead

Sen sen ol, satın almadan paylaşma :)

evet o hatayı birkez ve ilk kez yapıyorum:D dahada yapmam:)

darthvader61
11-10-2011, 18:35
evet o hatayı birkez ve ilk kez yapıyorum:D dahada yapmam:)

Ne hatası nerde o hata :D reeling

Kadir Levrek Peşinde
11-10-2011, 18:46
Ne hatası nerde o hata :D reeling
yemin et inanayım:)

darthvader61
11-10-2011, 18:57
yemin et inanayım:)

:)))))))))))))))

abdul81
11-10-2011, 19:09
forum tarihine 15 dolarlık kamışı 55 dolara alan adam diye geçmeme az kaldı yok mu bana yardım edecek

Kadir Levrek Peşinde
11-10-2011, 20:05
almak için bir mecburiyetinizmi var? nereden baktınız yada aldınız bu kamışı?

abdul81
11-10-2011, 20:10
basspro sitesinden türkiyede olmaması sebebiyle almak istedim fakat kargo ücreti hakkında bilgim yoktu bende almış bulundum
durumu izah edip iptali için bir mail attım bakalım sonuç ne olacak

abdul81
11-10-2011, 20:46
sanırım iptal işlemini onayladılar
Thank you for contacting basspro.com. We appreciate your business. This confirms that order 3749514 has been cancelled per your request. We apologize that we were unable to fill your order. Please keep us in mind for your future outdoor needs

jigging
13-10-2011, 13:36
Abdullah bey... bir şey yapmasanızda zaten iptal edeceklerdi çünkü size sormadan kargo ücretini tahsil edemezler...

Siparişiniz iptal edilmiş bir kaç güne kredi kartınıza tekrar geri yüklenir miktar...

achills
01-11-2011, 19:39
Ebaydan benim almak istediğim ürün 159 dolar +53 dolar kargosu var ama türkiyede bu ürünü 500 tl ye.2yıl garantili buldum.Sormak istediğim 130 tl için ebayımı tercih ederdiniz yoksa Türkiyeden mi alırsınız?Bu konuda tavsiyelere ihtiyacım var.

isottevfik
01-11-2011, 19:56
Ebaydan benim almak istediğim ürün 159 dolar +53 dolar kargosu var ama türkiyede bu ürünü 500 tl ye.2yıl garantili buldum.Sormak istediğim 130 tl için ebayımı tercih ederdiniz yoksa Türkiyeden mi alırsınız?Bu konuda tavsiyelere ihtiyacım var.

Ortalama 30 dolarda gümrüğünü hesaba kat. 240-245 dolar gibi maliyete göre değerlendirmeni yap.

jigging
02-11-2011, 08:08
Garantiyle ilgilendiğinize göre sanırım ürün elektronik...

Bu ürün %90 gümrüklü olur.. hem fiyatından hem de elektronik olmasından ötürü...

Geriye kalan miktar hesap edildiğinde, elektronik olduğundan ve garantinin önemli olduğunu düşünerek, 60TL için garantili olanı tercih ederdim..

sinekci-fly
02-11-2011, 09:42
Caner bey ben aşağıdaki ürünü alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekir bilgilendirirseniz memnun olurum.teşekkürler.

1.sıradaki kahverengi 0.35 1200 m olan sazan misinasi
22.7 dolar fiat+6.5 dolar nakliyeile elime geçermi.

jigging
02-11-2011, 09:51
Kasım bey merhaba...

Ürünü inceledim..

Shiping with registered mail with tracking number !

Denilmiş, kargo ücreti çok cazip.. sigortalı ve takip numaralı..

Ürünün 5 gün içinde kargolanacağı belirtilmiş...

Bu üründen sadece bir veya iki adet alacaksanız sorunsuz elinize geçer... gümrüksüz ve teferruatsız.. şimdiden hayırlı olsun.. :)

sinekci-fly
02-11-2011, 10:06
Kasım bey merhaba...

Ürünü inceledim..

Denilmiş, kargo ücreti çok cazip.. sigortalı ve takip numaralı..

Ürünün 5 gün içinde kargolanacağı belirtilmiş...

Bu üründen sadece bir veya iki adet alacaksanız sorunsuz elinize geçer... gümrüksüz ve teferruatsız.. şimdiden hayırlı olsun.. :) Teşekkür ederim.

achills
02-11-2011, 20:14
Ortalama 30 dolarda gümrüğünü hesaba kat. 240-245 dolar gibi maliyete göre değerlendirmeni yap.

Bu ürün %90 gümrüklü olur.. hem fiyatından hem de elektronik olmasından ötürü...

Geriye kalan miktar hesap edildiğinde, elektronik olduğundan ve garantinin önemli olduğunu düşünerek, 60TL için garantili olanı tercih ederdim..
Almak istediğim ürün balık bulucu.Garmin echo 200.Garmin 400 c alınacaksa e-bay daha avantajlı ama bu echo 200 gibi fishfinderler için fazla fark yok. Bana görede Türkiyeden almak daha mantıklı geliyordu.Kafamda net bir şey oluştu..İlginiz için teşekkürler.

GOKHAN AKSOY
05-11-2011, 18:58
Merhaba Hayirli Ksamlar Degerli Abilerim Ve Kardeslerim Birsey Soracagim Yurt Disindan Malzeme Getirecegimiz Zaman Gumruk Siniri 150 Dolardi Onceden Simsi 75 Felan Diyorlar Asli Varmi Bunun Cevaplariniz Icin Simdiden Tesekkurler

abdul81
22-12-2011, 10:34
Arkadaşlar ebaydan kucuk tutarlı bir cok alışverişim oldu benim sorunum site içeriği ile ilgili son alışverişlerimi satın alma geçmişi sayfasından takip edip satıcının urunu kargolayıp kargolamadığını görebiliyorum. bu sayfanın en alt kısmında hide secenegine tııklayıp elime gecenleri bu sayfadan kaldırmak istedim bu arada tum alışlarım işaretli imiş hepside arşive gitti arşivde bu ürünleri görebiliyor fakat postalanıp postalanmadığını göremiyorum menuleri alt ust ettim ama eski haline getiremedim.bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden tesekkurler

kurbagaprens
22-12-2011, 10:41
Arkadaşlar belki önceki sayfalarda bahsi geçmiştir ama son düzenlemelerden sonra gümrük muafiyeti ne kadar? Ben en son 150€ olarak biliyordum düştüğünü söyleyen arkadaşlarım oldu. Fikri değil de bilgi ve tecrübesi olan varsa yazabilir mi?

jigging
22-12-2011, 10:53
Merhaba Hayirli Ksamlar Degerli Abilerim Ve Kardeslerim Birsey Soracagim Yurt Disindan Malzeme Getirecegimiz Zaman Gumruk Siniri 150 Dolardi Onceden Simsi 75 Felan Diyorlar Asli Varmi Bunun Cevaplariniz Icin Simdiden Tesekkurler

Gökhan merhaba...

Dolar değil ve 75 euro ile sınırlı...

Aslı astarı:

:)

Arkadaşlar ebaydan kucuk tutarlı bir cok alışverişim oldu benim sorunum site içeriği ile ilgili son alışverişlerimi satın alma geçmişi sayfasından takip edip satıcının urunu kargolayıp kargolamadığını görebiliyorum. bu sayfanın en alt kısmında hide secenegine tııklayıp elime gecenleri bu sayfadan kaldırmak istedim bu arada tum alışlarım işaretli imiş hepside arşiv e gitti arşivde bu ürünleri görebiliyor fakat postalanıp postalanmadığını göremiyorum menuleri alt ust ettim ama eski haline getiremedim.bu konuda yardımcı olaabilecek arkdaşlara şimdiden tesekkurler

Abdullah merhaba....

Silinmişler bölümünden onları geri getirebilirsin...

Arkadaşlar belki önceki sayfalarda bahsi geçmiştir ama son düzenlemelerden sonra gümrük muafiyeti ne kadar? Ben en son 150€ olarak biliyordum düştüğünü söyleyen arkadaşlarım oldu. Fikri değil de bilgi ve tecrübesi olan varsa yazabilir mi?

Ergin merhaba...

Muafiyet 75 euro ile sınırlı...

Detay:

abdul81
22-12-2011, 12:38
Caner bey maalesef silinmişlerde de görünmüyorlar satınalma geçmişini tıklayıp son seceneği yerine arşivi tıklayınca görebiliyorum dediğim gibi ordda gönderimle ilgili bilgler yok korkarım.ilginize tesekkur ederim

umooth
22-12-2011, 12:58

Bugüne kadar toplam 3 tane humminbird 570 aldım ebay'dan.. hiç biri gümrüğe takılmadı, sadece tutarını faturada biraz düşük göstermeniz gerekir. bunu da herkes kabul etmeyebilir, alışveriş yapmadan önce satıyla anlaşmanız gerekir.

jigging
22-12-2011, 14:54
Bugüne kadar toplam 3 tane humminbird 570 aldım ebay'dan.. hiç biri gümrüğe takılmadı, sadece tutarını faturada biraz düşük göstermeniz gerekir. bunu da herkes kabul etmeyebilir, alışveriş yapmadan önce satıyla anlaşmanız gerekir.

maalesef her ilde gümrükçülerin yaklaşımı aynı değil... neler yapıyorlar, anlatsam kimse alışveriş yapmak istemez... bu yüzden genel düşünüp, onu yazmak lazım... yoksa yanlış yönlendirmiş oluruz..

faturayı düşük göstermek, ürünün kargoda kaybolması veya kırılması halinde, faturada fiyatı ne gösterdiyseniz, sadece onu geri tahsil edebilirsiniz... aynı şey satıcı içinde geçerli...

mesela 700 euroluk bir ürün aldınız, kalktınız bunu gümrük olmasın diye 75 euro gösterdiniz... o paket kaybolursa veya kırılırsa, kargo şirketinden sadece 75 euroluk kısmı tahsil edebilirsiniz.... satıcıda size bundan fazlasını ödemez ve paypalca haklı görünür, çünkü yasal olamayan bir uygulamayı kendiniz istemiş oluyorsunuz... 625 dolarda satıcıya kalıyor :)

kargo şirketinden sadece paket üzerinde yazan fiyatı tahsil edebilir... satıcıların çoğunun bunu kabul etmemesi bu yüzden.. aslında size iyilik yapıyorlar bir bakıma... zarar görmemeniz için..

tabi yasal bir uygulama olmadığınıda eklemek gerek, gümrükçe ürünün gerçek fiyatını tespit etmek için kredi kartı ekstresi vs. talep edilirse ve aldatmacılık olduğu ortaya çıkarsa, vergi açısından çok daha vahim durumlar ortaya çıkar...

jigging
22-12-2011, 15:05
Caner bey maalesef silinmişlerde de görünmüyorlar satınalma geçmişini tıklayıp son seceneği yerine arşivi tıklayınca görebiliyorum dediğim gibi ordda gönderimle ilgili bilgler yok korkarım.ilginize tesekkur ederim

O halde maalesef satın alma geçmişi bölümünde bulunan arşivden takip etmeniz gerekecek.... 60 güne kadar o bölümden satın aldığınız ürünlere feedback bırakabilirsiniz...

abdul81
22-12-2011, 18:46
teşekkürler bu durumun düzeltilebilmesi için site yönetimine bir mail atmayı düşünüyorum ama bunu online ceviri ile yapabilmek imkansız gibi bir sey

jigging
22-12-2011, 19:57
teşekkürler bu durumun düzeltilebilmesi için site yönetimine bir mail atmayı düşünüyorum ama bunu online ceviri ile yapabilmek imkansız gibi bir sey

O halde yardımcı olalım.. :)

Hi,

i made ​​a mistake and removed the some items in my ebay via the hide button...

if possible, would you please restore my archived items ?

thanks in advance.

cankiri
23-12-2011, 00:26
Caner ,yılbaşı arefesindeyiz malum:) aceba yılbaşı için yasal limitte bir yükselme var mı?

jigging
23-12-2011, 08:39
Caner ,yılbaşı arefesindeyiz malum:) aceba yılbaşı için yasal limitte bir yükselme var mı?

Kenan merhaba... :)

O uygulamayı kaldırdılar maalesef...

Artık bayram da olsa, yılbaşı da olsa tek muafiyet limiti var oda 75 euro.

kurbagaprens
23-12-2011, 09:27

Ama 75€ gerçekten çok düşük bir rakam...

mersinli
27-12-2011, 16:44
Yeni makinem gümrüğe takıld.100 tl ödedim.Fiyatı 127 euro idi.

cankiri
27-12-2011, 17:11
75 euro gerçekten çok az:(bekleyelim bakalım belki limit yükselir euro düşer:)

berkur
27-12-2011, 19:37
valla bende sipariş verdim yeni öğrendim 75 euro olduğunu kesin takılır.benimde makina 94 euro kargoda 13 euro toplamda 107 euro napcaz bakalım.daha önceden 150 euro diyorlardı.banghead

cankiri
02-01-2012, 20:55

az önce haberlerde izledim hediyelik eşyada limit 400 euro civarı bi rakam söyledi.benim alacağım makina hediyelik eşya sınıfına sokulabilir mi?
gelirken hediye paketi filan yapsalar mesela:)

berkur
02-01-2012, 22:54
dostum ben sipariş verdim ne gelen var ne giden hiç bir haber yok,makina yola çıkalı 11 gün oldu ptt de gözükmüyor benim yaptığım hatayı yapma derim yani 75 euro olduğunu siparişi verdikten sonra gördüm, kargo yola çıkmıştı ama kargoda yok piyasada .sipariş vermeden en son gümrük mevzuatlarına bakderim.birde yutdışı alış verişiyle ilgili 2 konu var sitede bence iki konu yanyana durmalı ,biri kamış bölümünde biride genel konularda ayrı ayrı iki konu bence aynı yere taşınmalı biri sanırım cem ateşin konusu biride caner arkadaşımızın konusu şu an en güncel olan caner arkadaşımızın konusu.

jigging
03-01-2012, 11:05
valla bende sipariş verdim yeni öğrendim 75 euro olduğunu kesin takılır.benimde makina 94 euro kargoda 13 euro toplamda 107 euro napcaz bakalım.daha önceden 150 euro diyorlardı.banghead

şükrü bey açıkçası çocuk oyuncağına çevirdiler bu gümrük işlerini.. her gün birini değiştirip, birini dahil ediyorlar...

bunun sebebi de, gittigidiyor ve sahibinden gibi sitelerde drop shipping dediğimiz yöntemle yurtdışından para bağlamadan insanların üzerine elektronik alet getirten kişileri engellemek için...

artık özel kargo şirketleri bile aynı kişi üzerine gelen ikinci elektronik ürünü fiyatı gümrük muafiyet limitinin altında bile olsa gümrüklü sayıyorlar...

yalnız belli olmaz sizin paket... gümrüklü olmayabilirde... balık malzemesi hobi amaçlı bireylerce sıkça getirtilen bir ürün olduğu için gümrüçünün insiyatifinde geçebilir de.... yani muafiyet limitini geçmiş olsanızda biraz şansınız var... insiyatif olarak... bize mutlaka gelişmeleri aktarın lütfen...

az önce haberlerde izledim hediyelik eşyada limit 400 euro civarı bi rakam söyledi.benim alacağım makina hediyelik eşya sınıfına sokulabilir mi?
gelirken hediye paketi filan yapsalar mesela:)

kenan merhaba...

o limit yolcu beraberinde gelen eşyalar için...

posta ile gelen eşyalarda maalesef geçerli değil sakın olaki böyle bir hataya düşmeyin...

posta ile gelenler mutlaka 75 euro değeri aşmamalı... bayramda olsa yılbaşıda olsa böyle..

dostum ben sipariş verdim ne gelen var ne giden hiç bir haber yok,makina yola çıkalı 11 gün oldu ptt de gözükmüyor benim yaptığım hatayı yapma derim yani 75 euro olduğunu siparişi verdikten sonra gördüm, kargo yola çıkmıştı ama kargoda yok piyasada .sipariş vermeden en son gümrük mevzuatlarına bakderim.birde yutdışı alış verişiyle ilgili 2 konu var sitede bence iki konu yanyana durmalı ,biri kamış bölümünde biride genel konularda ayrı ayrı iki konu bence aynı yere taşınmalı biri sanırım cem ateşin konusu biride caner arkadaşımızın konusu şu an en güncel olan caner arkadaşımızın konusu.

şükrü bey sizin paket nereden geliyordu?

özel kargo şirketi değilse;

ABD ise 20+ gün
İngiltere 5+ gün
Çin 20+ gün
Japonya 18+ gün

en az beklemeniz gereken süreler..

paketiniz gümrüğe takılsada size mutlaka haber kağıdı gelecektir... ama siz pttnin sitesinden ülkeye girince takip edebilirsiniz... demek ki henüz girmemiş veya torbaya eklenmemiş..

cankiri
03-01-2012, 17:36
amacım konuyu sündürmek değil aklıma başka bir şey takıldı.ingilterede ikamet eden bir yakınımız bize posta ile hediye gönderse gümrüğe takılır mı?

jigging
04-01-2012, 09:33
amacım konuyu sündürmek değil aklıma başka bir şey takıldı.ingilterede ikamet eden bir yakınımız bize posta ile hediye gönderse gümrüğe takılır mı?

kenan merhaba... :)

yine böyle bile olsa, hatta süslü püslü doğum günü paketi bile olsa, 400 euroluk değere dahil olamaz... bu 400 euroluk değer sadece yolcu beraberinde gelen paketler için... (pasaportlu ülke giriş çıkışı)

senin bahsettiğin şekilde gelecek paket; 75 euro değeri geçmemek, faturasız gelmek, adet fazlalığı olmaması, aynı ürünlerin aynı kişi üzerine defalarca getirtilmemiş olması ve paketin gift işaretlenmesi kaydıyla gümrüğe takılmaz.....

tüm bunlara rağmen maalesef bazı bölgelerdeki gümrükçüler kendi insiyatiflerini kullanarak, herşey usulüne uygun bile olsa gümrüklü sayabiliyorlar......

bu durumda gerekli ispat niteliğindeki belgeleri (gönderen kişinin kredi kartı ekstresi v.s.) belgelenmesi halinde vergiden muaf oluyor....

berkur
05-01-2012, 20:20
caner arkadaşım ürünüm bugün elime geçti çok sevindim biliyosun limiti aşmıştım, kutu hiç açılmamış yani içine bakılmamış,kutunun üzerinde adresim den başka sadece 13 euro kargo bedeli görünüyor makinanın faturası kutunun içindeydi satıcı kutuyu öyle bantlamışki ben bile bıçakla kesip açabildim. postacı öğlen geldi ve imza alarak kargoyu verdi,yalnız barcod kodunu internetten bakıyorum birşey gözükmüyor telefonla ptt kargoyu arıyorum orda gözüküyor, ama 10 gün geçmeden aramadım sizlerin yorumlarınıza bakarak bi 10gün geçsin balalım dedim,siparişim (ebay italya)dan aldım aralık 22 sinde ürünü aldım 23 ünde ürün kargoya verildi ve ocak 5 te elime geçmiş oldu.14 günde elime geçmiş oldu.:thumb: caner verdiğin bilgiler için emeğine sağlık açtığın konu çok faydalı teşekkürler.

jigging
08-01-2012, 20:32
sizin adınıza çok sevindim... :) kendim almış kadar mutlu oldum...

ama demiştim, 75 euro geçsede istisnalar olabiliyor... önemli olan malın gerçekte ticari amaçlı getirtilmiş olup olmadığıyla alakalı... siz yinede bundan sonra limiti dikkate alarak alışveriş yapın, risk olmasın...

ptt bazen takip noları paket ülkeye girince kaydetmeyi unutuyor veya etmiyor... normalde paket üzerinde yazan her barkodun ptt sistemine girmesi gerekli...

bu arada italyanın gümrüğü çok problemli ve sıkıdır... herşeyde sorun çıkarırlar.. bir çok insan başka ülkelerden mal alamaz bu yüzden...

neyseki biz halen sorunsuzca ürün getirtebiliyoruz.. onlara nazaran şanslıyız..

güle güle kullanın... içinize sinsin.. :)

berkur
08-01-2012, 21:24
caner iyi temennilerin için çok sağol,sizlerin sayesinde ilk alışverişimi yaptım bu sefer şanslıydım diyelim,bundan sonra dediğin gibi 75 euro limitine dikkat etmek gerekiyor,ptt konusuna gelince internette paket gelene kadar limiti aştığım için bir çok forumdaki konuları okudum, ptt ye çok sitem ediliyordu bi yandanda özel kargo şirketlerinden uzak durulması ısrarla söyleniyordu, özel kargolarla gelen paketlerin alınması çok külfetli oluyormuş işte ptt ye edilen sitemi bu noktada anlayamıyorum sonuçta ptt de gümrüğe bile takılsa vergisi ödenip ticari olmadığı ispatlanırsa alınabiliyormuş,ama özel kargolar hızlı olabilir fakat gümrüğe takıldığı zaman anlatıldığına göre resmen insanlar soyuluyor diye anlatılıyor,ben kendi alış verişim için söylüyorum kendi kuruntularım ve stresim hariç herşey normal işledi diyebilirim 10 geçti ptt yi aradım barkod numarası istendi verdim paketimin dağıtıcıya teslim edildiği yarın en geç 5 ekadar elime geçiceği söylendi ama gelmedi ertesi gün bir daha aradım telefonda konuşurken ptt ile, zil çaldı paket geldi ve mutlu son. teşekkürler.:thumb:

abdul81
22-01-2012, 16:23
PTT çalışanı olarak bende 40-50 arası ürün getirttim şu ana kadar elime geçmeyen olmadı.İyi günlerde kullanırsınız inş.

sabriyazici
24-01-2012, 17:43
teşekkürler ellerinize sağlık

seikott
13-02-2012, 18:58
Caner bey merhabalar,size bir sorum olacaktı yanıtlarsanız sevinirim..
yurtdışı ile ilgili açtığını konu gerçekten çok faydalı oldu bilzer için.ben geçenlerde tayland üzerinden 3 adet sahte siparişi vermiştim ancak benim aklımda muafiyet 150 euro kaldığından maalesef diyelim 75 euoru olayını atlamışım. şimdi fiyatı 90 euro civarında olan (kargo hariç) ürünlerimi bekliyorum.daha önce yurtdışından alışveriş yapmamıştım bu ilk oluyor , şimdi gümrükte takılma riskinin ciddi olduğunu düşünüyorum(her ne kadar sizinde belirttiğiniz özelliklere göre istisnai durumlar olsada) benim sorum şudur caner bey; gümrükte takılırsa ihbar yazısı gelecek, ben hangi evrakları hazırlamalıyım (tabi varsa) başka sizce ne kadar ücret daha ,nereye ödeyeceğim? Ayrıca , merkez istanbul gümrük değilmidir ? yani ben hataydayım mesela benim gümrük onayımı hatay müdürlüğü mü verecek?bu benim için çok önemli. Şİmdiden teşekkürler..

jigging
13-02-2012, 19:35
mehmet bey merhaba...

öncelikle ilk alışverişinizin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.. umarım herşey beklediğiniz gibi gelişir...

şimdi siz gümrük limitini aşmışsınız ama bir avantajınız var.. oda daha önce yurtdışı alışveriş yapmamış olmanız.. bu çok iyi..

ayrıca 3 adet alım yapmışsınız ki muhtemelen bunlar birbirinden farklı ürünlerdir.. bu da çok iyi..

çünkü takip noları ptt de kayıt altına alınır ve ürün getirtme sıklığı izlenir... ve aynı ürün ikiden fazla alınırsa gümrükçe dikkat çeker..

gümrükte usullere uyulsa bile, sürekli birbiri ardına devam eden alışverişler çok dikkat çekiyor..

bu yüzden memur isterse 10 dolarlık ürünü bile insiyatif kullanarak gümrüklü sayabilir ve sizden vergi isteyebilir... yani kanunda 75 euroya kadar getirtebilirsiniz ibaresi sadece kullanıcının amacı ticari değilse veya kötü niyetli değilse geçerlidir..

işte konumuz olan bu balık malzemeleride dikkat çekmeyen bir sektörün ürünleri... hobi amaçlı olduğu bilindiği için çoğu zaman memurlarımızca anlayış gösteriliyor...

en son başlıktan şükrü bey yanlış hatırlamıyorsam sizin gibi limiti aşmış ve 100euro üzeri bir sipariş vermişti... hiç gümrüğe takılmadan teslim aldı..

paketiniz ilk olarak topkapıya gelecek, gümrüklü dense bile bulunduğunuz ilin gümrüğüne sevk edilecektir... eğer gümrüklü sayılırsa ilçenize sevk edilmeden bir ihbar kağıdı yollanacak size ve gelip ürünün vergisini ödemeniz istenecek.. eğer gümrüksüz olursa doğrudan kapınıza kadar postacı getirecektir..

böyle bile olsa endişe etmeyin, gidin, durumu anlatın.. hobi amaçlı balık avladığınızı ve Türkiye de bulunmayan bir kaç ürünü deneme amaçlı getirttiğinizi söyleyin... hatta eğer varsa amatör balıkçı belgenizide gösterin, çok etkisi olur.. memurla iletişimde anlaşmanız halinde vergi ve beyanname ücretinden muaf olarak, sadece 5tl ödeyerek ürünlerinizi teslim alabilirsiniz.. herşey size ve memura bağlı..

herhangi bir belge hazırlamanıza gerek yok çünkü zaten limiti aşarak sipariş vermişsiniz.. normalde paypal çıktısı ve kredi kartı ekstresi götürülerek, limitin aşılmadığı ispatlanır ama sizde böyle bir durum yok..

sizin olası bir gümrük durumunda tek yapmanız gereken kendinizi muhatap memura anlatmak ve bu malları hangi amaçla getirttiğinizi ikna etmekdir.. çok nadir oluyor anlaşılamayan durumlar, böyle bile olsa ürünlerin ticari olmadığına ikna edersiniz sadece fiyat limiti aşıldığından %20 vergi ödersiniz..

çünkü ticari demek, aynı zamanda ithalata gireceğinden beyannamede hazırlanması gerekecek ve ücreti 100-150 tl civarı tutacaktır ki siz bunu hazırlayamayacağınız için bir gümrükçü ile anlaşmanız gerekecek... iş hem uzar hem de beyanname ücreti yüzünden aldığınız ürünlerin hiçbir anlamı kalmaz...

ben şuana kadar balık malzemesinde kendim dahil olmak üzere beyanname hazırlatmak zorunda kalan birine rastlamadım... konuşularak ve iyiniyet ispatlanarak herşey çözülüyor.. tabi paketiniz özel kargo şirketiyle yollanmamışsa... bu anlattıklarım PTT, yani devlet gümrüğü ve postası için..

bir de özel kargo şirketleri var ki aman diyorum..

mesela UPS, DHL, FEDEX falan özel kargo şirketleridir ve bünyelerinde kendi özel gümrük mekanizması vardır.. bunlarda ürün gümrüklü olursa çok canınızı sıkarlar, vergi dışında kendilerine özel ücretleride eklerler çıkan fiyat yüzünden malı almak istemezsiniz.. anlaşmak çok zordur ve genellikle iyi ücret tahsil edecekleri için taviz vermezler..

devlette olduktan sonra endişe etmeyin, son dakikaya kadar bile halledersiniz..

seikott
14-02-2012, 15:14
Çok teşekkür ederim caner bey! Sipariş tayland postası(airmail) devlet postası olması gerek diğer kargo şirketleri ile değil onu biliyorum. Ben zaten sınır kapısının bulunduğu ilçede özel firmada çalıştığım için gümrükteki arkadaşları tanıyorum.Umarım bir aksilik olmaz. :)
tekrar teşekkürler..

bilal07
14-02-2012, 17:19
Caner bey merhaba, ebayden ilk kez alışveriş yaptım 9 şubat öğleden sonra bir baitcasting aldım malezyadan... malezya-çin-kazakistan-fransa istikametini takip ederek en son istanbula geldi ürün, satıcı Fedex var daha çabuk gönderiyor 3-5 kuruş fazla ödersin demiştim bende öderim hemen gelsin dedim :D ancak estimated delivery 14 şubat 20:00 diyor, 1-2 saate gelmicek anlaşılan, gümrük vs ödemek zorunda mıyım? (reklamdaki gibi oldu, zorunda mıyım:) )ödemem gerekirse tahmini ne kadar olur, thanks in advance ;)

jigging
16-02-2012, 12:53
bilal merhaba... :)

biraz geç oldu yazamadım ama hayırlı olsun.. makineyi almışsın :)

güle güle kullan, keyifli avlara..

bilal07
16-02-2012, 13:51
eyvallah, sorunsuz hallettim ilk alışverişimi, ilerde yardımına ihtiyacım olabilir ama ;)

balikoltasi
19-02-2012, 21:33
Arkadaşlar cabelasdan şuana kadar hep international air (ups) ile alışveriş yaptım. En garantili ve hızlı yol buydu. Yanlız son gümrük düzenlemesinden ötürü kargoyu 20$ olan International Surface ile göndertmeyi düşünüyorum. Daha önce bu seçenek ile alanların görüşlerini alabilirmiyim? Kaç günde geliyor, takip numarası veriyorlar mı, sigortalımı, kaybolma oluyor mu?

jigging
19-02-2012, 23:43
birol ben 3 yıl evvel kullandım..

ürün 1.5 ayda geldi..

sigorta yok, takip yok..

o zamandan bu zamana teslimat süresinde değişme var mıdır bilmiyorum ama riskli bir seçenek yinede...

kaybolursa cabelas müşterisini mağdur etmez diye düşünüyorum ama bellide olmaz imkanlar el verdiği sürece uçak en iyisi ama yoksa da ürünler fazla pahalı olmadıkça kullanılabilir bir yöntem...

gelişmelerden mutlaka haberdar et :)

Kadir Levrek Peşinde
20-02-2012, 09:33
2yıl önce idi sanırım ben garatili gönderimi seçmiştim,1hafta içinde gelir deniliyordu ve öyle de oldu..24 dolar dı kargosu

aldığım ürün chrony..mermi hız ölçüm cihazı..

aynı gün bir abim de aynı üründen sıpariş geçti..o normal standart kargoyu seçmişti..12 dolar...
açıklamalarında 45 gün civarında ulaşma ihtimali var deniliyordu..gemi filan birşeylerden bahsediliyordu..

onun sıpariş 2 hafta da gelmişti:)
her 2 paketde ups kargo ile geldi..

cebelas da canlı sohbet iletişim bölümü var..ordan anında cevap veriyorlardı..takip nosunu ordan almıştım:)

balikoltasi
20-02-2012, 10:25
birol ben 3 yıl evvel kullandım..

ürün 1.5 ayda geldi..

sigorta yok, takip yok..

o zamandan bu zamana teslimat süresinde değişme var mıdır bilmiyorum ama riskli bir seçenek yinede...

kaybolursa cabelas müşterisini mağdur etmez diye düşünüyorum ama bellide olmaz imkanlar el verdiği sürece uçak en iyisi ama yoksa da ürünler fazla pahalı olmadıkça kullanılabilir bir yöntem...

gelişmelerden mutlaka haberdar et :)

2yıl önce idi sanırım ben garatili gönderimi seçmiştim,1hafta içinde gelir deniliyordu ve öyle de oldu..24 dolar dı kargosu

aldığım ürün chrony..mermi hız ölçüm cihazı..

aynı gün bir abim de aynı üründen sıpariş geçti..o normal standart kargoyu seçmişti..12 dolar...
açıklamalarında 45 gün civarında ulaşma ihtimali var deniliyordu..gemi filan birşeylerden bahsediliyordu..

onun sıpariş 2 hafta da gelmişti:)
her 2 paketde ups kargo ile geldi..

cebelas da canlı sohbet iletişim bölümü var..ordan anında cevap veriyorlardı..takip nosunu ordan almıştım:)

Teşekkürler arkadaşlar. Yine 40 dolarlık kargoyu seçecez anlaşılan:o

mutlu48
22-02-2012, 21:53
caner bey

ülkemin her iline geliyormu ürünler. yoksa sadece istanbul mu gösteriliyor?

seikott
23-02-2012, 21:00
Caner bey merhabalar, size daha önceden bahsettiğim ve 75 euro sınırını aşan alışverişim bugün elime geçti :) söylediğiniz gibi allahtan bir sıkıntı çıkmadı. genel olarak teteşşkür etmek istedim. Ayrıca yeni aldığım 2,5 inç lik tail shad yumuşak sahteler için şimdi bana teksas rig usulü iğneler lazım uygun iğneleri nerden temin edebilirim?

erol evrim
27-03-2012, 20:45
merhaba caner bey
size bişeyler sormak istedim ben şimdik sizin hobiniz balıklar benim hobimde kuşlar yani ben bu siteden yumurta almak istiyorum şimdik ben ingilter'ki ne kadar sürede olur ve kargo ücreti nedir almanyada'ki nin de kargo ve geliş ücreti nedir ,amerika'dakininde aynen kargo ve geliş süresi ne kadardır ve bensizin yazdığınız yazılarda gördüm siz sanal kart kullana bilirsiniz dediydiniz satın alırken benim elimde nakito diye bir kart var bil mem bilirseniz onu kullana bilirmiyim birde size son alarak bir soru daha sormak isterim şimdik ben kazandım deyelim nolacak adam beni arayıp adresimi alacak yoksa mail mi atacak yani ben o adamla irtibata nasıl geçecem hem ben yukarıda yazdığım ülke lerden bana gemi ilemi yoksa uçak ilemi gelecek teşekkürler.

jigging
20-04-2012, 21:23
arkadaşlar gecikme için kusura bakmayın... işe güce daldık... :)

caner bey

ülkemin her iline geliyormu ürünler. yoksa sadece istanbul mu gösteriliyor?

mutlu bey, ülkemizin her iline geliyor.. önce size en yakın postaneye, sonrada ikamet adresinize sevkediliyor.. :)

Caner bey merhabalar, size daha önceden bahsettiğim ve 75 euro sınırını aşan alışverişim bugün elime geçti :) söylediğiniz gibi allahtan bir sıkıntı çıkmadı. genel olarak teteşşkür etmek istedim. Ayrıca yeni aldığım 2,5 inç lik tail shad yumuşak sahteler için şimdi bana teksas rig usulü iğneler lazım uygun iğneleri nerden temin edebilirim?

mehmet bey merhaba... :)

ürünlerinizin ulaştığına çok sevindim... demiştim istisnalar olabiliyor... güle güle kullanın...

offset iğneler artık ülkemizdeki marketlerde satılıyor.. hemen hemen her yerde bulabilirsiniz...

merhaba caner bey
size bişeyler sormak istedim ben şimdik sizin hobiniz balıklar benim hobimde kuşlar yani ben bu siteden yumurta almak istiyorum şimdik ben ingilter'ki ne kadar sürede olur ve kargo ücreti nedir almanyada'ki nin de kargo ve geliş ücreti nedir ,amerika'dakininde aynen kargo ve geliş süresi ne kadardır ve bensizin yazdığınız yazılarda gördüm siz sanal kart kullana bilirsiniz dediydiniz satın alırken benim elimde nakito diye bir kart var bil mem bilirseniz onu kullana bilirmiyim birde size son alarak bir soru daha sormak isterim şimdik ben kazandım deyelim nolacak adam beni arayıp adresimi alacak yoksa mail mi atacak yani ben o adamla irtibata nasıl geçecem hem ben yukarıda yazdığım ülke lerden bana gemi ilemi yoksa uçak ilemi gelecek teşekkürler.

erol bey merhaba..

yalnız kttc için kargo ulaşma ve fiyat konusunu bilemiyorum..

Türkiye için konuşacak olursam, ingiltere ulaşma süresi 7 günü geçmez.. 22TL takip nolu, 15TL civarı ise takipsiz..

almanyada ücretler 20 euro ile kullanılan servise göre özel kargo şirketleri 50 euro ya kadar fiyat talep edebiliyor.. tüm dünyaya 3 günde teslimat yapabilen servisler mevcut.. fiyatlar buna bağlı değişiyor..

ABD biraz uzun sürer, express kargo 20 günü bulabilir... takipsiz uçak kargosu 45 gün, takipli ama öncelikli uçak ise 25 gün sürebilir.. express 45 dolar, öncelikli 25 dolar, takipsiz ise 15 dolar civarı tutar..

kartınızı daha önce hiç duymadım ama paypala eklenebilen bir kart olması gerekiyor... öncelikle bunu bir denemeniz lazım çünkü alışveriş ve güvenliği için paypal şart...

siz ürünü satın alırken ödemesini yapacaksınız ve sistemdeki adres bilgileriniz kargo için yeterli olacak...

kısaca tek yapmanız gereken ürünü satın aldıktan sonra, satıcıya mesaj atıp, güzelce paketlemesini ve o şekilde göndermesini rica etmeniz iyi olur..

çünkü yumurta diyorsunuz bu kargo paketleri üst üste geliyor uçakta ezilmesin yumurtalar... kargo şirketlerinin bu tür ürünlerdeki prosedürü sizi olası bir ezilmede korumayabilir o yüzden iş satıcının güzel paketlemesine geliyor... köpükle desteklenmiş havalı zarf ile gelirse sorun olmayacağını düşünüyorum...

ilanlardaki ürünler büyük çoğuklukla uçak kargosu ile geliyor...

emreksk
22-05-2012, 10:08
Ben konuyu yeni gördüm,ellerine sağlık Caner....

zarganacı34
20-06-2012, 20:51
Ben de şunu ekleyeyim, hem de sorayım: Cabela's dan sipariş verdiğimde shipping adres olarak iş yerini verdim. Şirket adı olarak da şirketin adını girdim. Ama sonradan fark ettim ki Şirket adı kısmı isteğe bağlıymış ve benim kargoya yazılmamış, siz siz olun alttaki adres kısmına iş yerinizin adresini tekrar yazın. Ben konuştuğumda müşteri hizmetleri haklı olarak bu saatten sonra elden bir şey gelmez, geçmiş olsun diyor bana chatte. Bir de ucuz olsun diye ağır ulaşımı seçmiştim, 8-12 haftada geleceğini söylüyor müşteri hizmetleri ukala ukala:). Neyse sonra anlaştık ta gelecekteki karışıklıklar için güncellettim adresimi. Şimdi sormak istediğim konu da benim kargo Türkiye' ye geldiğinde, bizim yerleşkedeki postaneye mi gelir, o değilse hangi kargoyla gelir? Yoksa beni bulamadıkları zaman telefon açarlar mı acaba? Kargonun elime ulaşma şekli nasıl olur?

darthvader61
31-08-2012, 12:27
Caner merhaba özel mesaj kutun her zamanki gibi dolu :D cep tel: 05058741980 çaldırabilirsen sana dönerim. Önemli bir konuda danışmam lazımda :D

Kadir Levrek Peşinde
31-08-2012, 13:55
son Aktivitesi: 20-04-2012........ 22:24 de :)

Emre
10-10-2012, 20:23
Bu Ebay alişverişleri hakkında halen yardim edebilicek birileri varmi acep :)

Bir Makine aldim hatta iki makine aldim ebaydan fakat saticiyla alakali problemler var biraz sağlam ing bilen bir arkadaş yardim edebilirse çok sevinirim :)

Tevfik abim saolsun bu arada çok yardimci oldu alim sirasinda *** sorunsuz makineleri getirtebilirim :)

Yardim edebilicek biri varmi acep hala caner sanirim konu sahibi ama oda aylardir yok

ZIPKINCI IBO
10-10-2012, 21:05
Bu Ebay alişverişleri hakkında halen yardim edebilicek birileri varmi acep :)

Bir Makine aldim hatta iki makine aldim ebaydan fakat saticiyla alakali problemler var biraz sağlam ing bilen bir arkadaş yardim edebilirse çok sevinirim :)

Tevfik abim saolsun bu arada çok yardimci oldu alim sirasinda *** sorunsuz makineleri getirtebilirim :)

Yardim edebilicek biri varmi acep hala caner sanirim konu sahibi ama oda aylardir yok

Nedir durum? Yanit geldi mi?

REİS
28-03-2013, 10:25
Bu konu epey gerilerde kalmış, canlandıralım biraz. :)

Soru geliyor.:)

Şİmdi ben, ABD'den 750-800 $ lık bir balık bulucu almak istesem, gümrük mevzuatı ne olur, muafiyet nedir, 75 euro, 150 euro gibi rakamlar düşülüp kalana mı vergi uygulanır, vergi oranı bu ürün için nedir, internet üzerinden, USPS ile veya yolcu beraberinde gelirse,... özetle, bana maliyeti ne olur?

Aydınlatacak bir kardeşim var mı?

Teşekkürler, selam ve sevgiler.

bearing
28-03-2013, 10:53
Mahir bey merhaba

bu konuda başıma birçok şey geldiği için sizi aydınlatayım :)

muafiyet şuan 75 euro.

bu rakamı aşmanız halinde muafiyet sınırıda dahil olmak üzere hepsinin vergisini alıyorlar. örneğin ben 100 euroluk alışveriş yaptım. 75 euroya kadar muafiyet olduğundan 25 euronun vergisi alın deme ihtimaliniz yok. tüm rakam üzerinden vergi hesaplanıyor.

bahsettiğiniz rakam için balık bulucuyu kendi adınıza ve ev adresinize yollatırsanız gümrük 1500 euroya kadar yüzde 20 vergi alıyor. mal topkapıda bekletiliyor, paketin içinde fatura (invoice) çıkmama ihtimaline karşı kredi kartı ekstrenizi ve ödeme bilgilerini içeren paypal çıktısını yanınıza alıp topkapıya gidip, %20 verginizi ödeyip paketi alabiliyorsunuz. başka bir ücret yok. yalnız bu sadece devlet postasıyla yollanırsa.

aynı balık bulucuyu dhl gibi özel bir kargoyla kargolatırsanız:

100-150 tl civarı ordino ücreti,

150 tl civarı gümrük komisyon ücreti,

25 euro depo ücreti,

%20 gümrük vergisi,

ödüyorsunuz.

gümrük işlemlerini kendiniz yapmak isterseniz komisyon ücretini ödemenize gerek kalmıyor, ama bunun dışındaki tüm ücretleri ödüyorsunuz. zaten ordino ücretini ödemezseniz gümrük çekim için gerekli evrakları vermiyorlar.

süha günay
28-03-2013, 11:27
Mahir bey merhaba

muafiyet şuan 75 euro.

bu rakamı aşmanız halinde muafiyet sınırıda dahil olmak üzere hepsinin vergisini alıyorlar. örneğin ben 100 euroluk alışveriş yaptım. 75 euroya kadar muafiyet olduğundan 25 euronun vergisi alın deme ihtimaliniz yok. tüm rakam üzerinden vergi hesaplanıyor.

bahsettiğiniz rakam için balık bulucuyu kendi adınıza ve ev adresinize yollatırsanız gümrük 1500 euroya kadar yüzde 20 vergi alıyor. mal topkapıda bekletiliyor, paketin içinde fatura (invoice) çıkmama ihtimaline karşı kredi kartı ekstrenizi ve ödeme bilgilerini içeren paypal çıktısını yanınıza alıp topkapıya gidip, %20 verginizi ödeyip paketi alabiliyorsunuz. başka bir ücret yok. yalnız bu sadece devlet postasıyla yollanırsa.

25 euro depo ücreti,

%20 gümrük vergisi,

ödüyorsunuz.

gümrük işlemlerini kendiniz yapmak isterseniz komisyon ücretini ödemenize gerek kalmıyor, ama bunun dışındaki tüm ücretleri ödüyorsunuz. zaten ordino ücretini ödemezseniz gümrük çekim için gerekli evrakları vermiyorlar.

Yazdıklarınız tamamen doğru, yanlız bir şeyi unutmuşsunuz: % 20 verginin yarında ayrıca % 18 KDV alıyorlar.
Başıma geldiği için biliyorum

bearing
28-03-2013, 11:32
%18 kdv nasıl oluyor acaba?

bugüne kadar hiç böyle bir şey ödemedim. ptt ye de dhl ye de.

siz şirket adresine getirtmiş olabilir misiniz ve ondan böyle ekstra bir şey çıkmış olabilir mi? veya ithalat rejimine tabii olmuş olabilir mi paketiniz?

aydınlatırsanız sevinirim.

süha günay
28-03-2013, 11:34
%18 kdv nasıl oluyor acaba?

bugüne kadar hiç böyle bir şey ödemedim. ptt ye de dhl ye de.

siz şirket adresine getirtmiş olabilir misiniz ve ondan böyle ekstra bir şey çıkmış olabilir mi? veya ithalat rejimine tabii olmuş olabilir mi paketiniz?

aydınlatırsanız sevinirim.

Hayır kendi adıma spor malzemesi getirtmiştim Amerika'dan.
1.200 Dolar Tutmuştu. Benden hem % 20 Vergi hem de % 18 KDV almışlardı.

bearing
28-03-2013, 11:40
çok teşekkürler açıklama için.

belki spor malzemeleri, takviye ürünler, gıda-ilaç v.s gibi ürünlerde farklı bir uygulama vardır. bende ilk defa sizden öğrenmiş oldum.

ben genelde ihtiyaçlarım doğrultusunda 1500 euroyu aşmayan balık malzemesi ve elektronik ürünler getirtiyorum. bu ürünlerde kdv almadılar hiç.

REİS
28-03-2013, 23:26
Açıklamalar için çok teşekkür ederim.

Peki bu balık bulucuyu USPS ile değil de ABD'den gelecek biri vasıtasıyla (yani yolcu beraberinde) getirtme imkanı bulsam yine aynı uygulamaya mı tabi olur yoksa farklı bir mevzuat var mı?

Bu konuda bilgi paylaşacak kardeşlerime de peşin teşekkür ederim.:)

Emre
28-03-2013, 23:32
Açıklamalar için çok teşekkür ederim.

Peki bu balık bulucuyu USPS ile değil de ABD'den gelecek biri vasıtasıyla (yani yolcu beraberinde) getirtme imkanı bulsam yine aynı uygulamaya mı tabi olur yoksa farklı bir mevzuat var mı?

Bu konuda bilgi paylaşacak kardeşlerime de peşin teşekkür ederim.:)

Kargo masrafı yok :)
%20 vergi yok :)
kdv hiç yok :)

En iyi yol :thumb:

Tabiki bence bu yolu kullanan arkadaşlarim vardi eş dosta getirttiler bir sıkıntı çikmadi.
He bende bu son 3 ay içinde bayaği alişveriş yaptim allahtan ne gümrüğe takildi nede vergi ödedim ama 90 dolar üzeri fatura hiç kestirmedim 300 dolarlik sahtelere dahi 70 dolarlik fatura ile sıkıntıyı aşmiş oldum :)

REİS
29-03-2013, 09:34
Teşekkürler, ama getirecek kişiyi sıkıntıya sokmamak lazım.
Gümrükte sorarlarsa , evet gümrüğe tabi eşyam var demeli, bu durumda muafiyet, vergi, vs, yani resmi olarak hesapta olmayan neler çıkar acaba?

Bir 430 Euro muafiyetten söz ediliyor.

Bilmiyorum, sora sora öğreneceğiz, inşallah. :)

GencoGnc
29-03-2013, 16:15
Mahir bey merhaba

muafiyet şuan 75 euro.

25 euro depo ücreti,

%20 gümrük vergisi,

ödüyorsunuz.

ERdal bey haklı,mesleğim bu.

Birkaç ay önce size mesajımda söylediğim gibi gelen biri çok büyük eşya değilse,kişisel kullanımı bahane ederek çanrasında 1 adet getirmeyi deneyebilir.

aileron
29-03-2013, 18:26
Bir abimiz koca deniz motorunu getirdi ..

REİS
29-03-2013, 22:51
ERdal bey haklı,mesleğim bu.

Birkaç ay önce size mesajımda söylediğim gibi gelen biri çok büyük eşya değilse,kişisel kullanımı bahane ederek çanrasında 1 adet getirmeyi deneyebilir.

Genco, sağol.

Biliyorum da... gelecek kişi, bir arkadaşımın yakını, Ona sıkıntı olmasın ya da akıl öğretiyor olmamak için en kötü ihtimali anlamaya çalışıyorum.

Diyelim ki geldi, gümrükte sordular, o da var dedi, yapılacak işlem nedir, çıkacak tarife nedir?

cihaz 720$, aynası da (ayrı satılıyor) 106$, toplam 836 dolar, %20 vergisi var, ver 166 dolar mı denecek, ya da ne... 106 dolarlık parça muaf olur mu?

vE En kötü senaryo ne?:)

Çünkü gelecek kişi, birkaç bavulla geleceğini ve bu durumda gümrükte mutlaka bir şeyin var mı diye sorulacağını belirtiyor. Ben de ya getir ekstra ne tutarsa veririm demek veya cihazdan vaz geçmek durumundayım. (Maddi durumum pek iç açıcı değil de onun için) en ucuza mal etmek ve kimseye de sıkıntı vermemek istiyorum.

Sürekli sorup durmam bu yüzden.:)

selam ve sevgiler.

REİS
30-03-2013, 21:50
Neyse, demek ki görünen en iyi yol, cihazı gelecek (getirecek) kişinin adına faturalandırıp, şahsi kullanım amaçlı getirmek.
Gerçekten de maksat şahsi kullanımdır, ticari bir gayemiz yok zaten olsa bile bir balık bulucudan köşeyi mi döneceğiz. :)

Fikir beyan eden bütün dostlara teşekkürler.

Selam ve sevgiler.

can akgün
30-03-2013, 23:35
Neyse, demek ki görünen en iyi yol, cihazı gelecek (getirecek) kişinin adına faturalandırıp, şahsi kullanım amaçlı getirmek.
Gerçekten de maksat şahsi kullanımdır, ticari bir gayemiz yok zaten olsa bile bir balık bulucudan köşeyi mi döneceğiz. :)

Fikir beyan eden bütün dostlara teşekkürler.

Selam ve sevgiler.

Mahir abi sakıncası yoksa hangi cihazı almayı düşünüyorsunuz ?,

Bir süredir benimde aklımda olan bir çihaz var.Furuno fcv 620 bu cihaz hakkında

bilginiz varmı acaba?Çok olumlu yorumlar okuyorum bu cihaz hakkında.

night fisher
31-03-2013, 02:20
Hayır kendi adıma spor malzemesi getirtmiştim Amerika'dan.
1.200 Dolar Tutmuştu. Benden hem % 20 Vergi hem de % 18 KDV almışlardı.

Ticari mal muamelesi görmüş ,sizde ses çıkarmamışsınız .Ben yeni balık bulucu getirttim Amerikadan,%20 gümrük vergisi dışında bir vergi alınmadı.

REİS
31-03-2013, 10:31
Mahir abi sakıncası yoksa hangi cihazı almayı düşünüyorsunuz ?,

Bir süredir benimde aklımda olan bir çihaz var.Furuno fcv 620 bu cihaz hakkında

bilginiz varmı acaba?Çok olumlu yorumlar okuyorum bu cihaz hakkında.

Furuno FCV 627 almak istiyorum, 620'nin yeni versiyonu, fiyatları da aynı gibi.

can akgün
31-03-2013, 20:43
Mahir abicim Furuno FCV 627 yeni versiyonu değil sadece ekranı çok az büyük vede derilik taraması 800 metrede değil 1200 metre başka farklılık yok.Ama şu ayna konusu çok önemli teknenin yapısına göre ayna seçmek gerekiyormuş.Birde şu site

Bu işlerden bayağı anlıyor ve çok iyi destek veriyor.Ben 150-200 dolar fazla verip hem garantili ürün hemde devamlı destek almak için buradan almayı düşünüyorum.
Eğer almayı düşünürseniz beraber 2 adet için pazarlık yapalım.Ben nakit almayı düşünüyorum zaten.Fiyatta yardımcı olabilirler belki.

REİS
01-04-2013, 10:03
Mahir abicim Furuno FCV 627 yeni versiyonu değil sadece ekranı çok az büyük vede derilik taraması 800 metrede değil 1200 metre başka farklılık yok.Ama şu ayna konusu çok önemli teknenin yapısına göre ayna seçmek gerekiyormuş.Birde şu site

Bu işlerden bayağı anlıyor ve çok iyi destek veriyor.Ben 150-200 dolar fazla verip hem garantili ürün hemde devamlı destek almak için buradan almayı düşünüyorum.
Eğer almayı düşünürseniz beraber 2 adet için pazarlık yapalım.Ben nakit almayı düşünüyorum zaten.Fiyatta yardımcı olabilirler belki.

Pazarlık yapabiliriz hatta Furunonun distribütöründen almayı deneyebiliriz ama fark 100-200 $ değil, 400 $.

627'de 620'de olmayan özellik, dip tanımlama, bu da her ayna ile çalışmıyor, sitede ayna alırsan +100$ demiş ama o ayna ile dip tanıma çalışmaz, 200$lık ayna lazım, toplam fiyat 1200$ oldu.
Ben ise 720$ cihaz 106$ ayna (hatta 713,5$ cihaz+ 109$ ayna) alabileceğim.
Yani yaklaşık %50 fark var, o yüzden aranıp duruyorum, nasıl yaparım diye. :)

Bu bilgiler ışığında buradan en ucuz kaça alabiliririzi deneyelim, belki başka isteyenler de olabilir, toptan fiyatına alırız. :)

Selam ve sevgiler.

volex21
12-04-2013, 16:00
27/03/2013 tarihinde surf makina sipariş ettim ebaydan.
Henüz gelmiş değil, bu normal biliyorum da, beklemekten başka verebileceğiniz öneriler varmı?
Yani şu tarihe kadar gelmezse ebaydan, şuraya gir, şunu yap vs. gibi önerileriniz var mı? Beklerken hak kaybına uğramamak için soruyorum.
Teşekkürler... :)

Sebastian
12-04-2013, 17:39
Henüz gelmiş değil, bu normal biliyorum da, beklemekten başka verebileceğiniz öneriler varmı?
Yani şu tarihe kadar gelmezse ebaydan, şuraya gir, şunu yap vs. gibi önerileriniz var mı? Beklerken hak kaybına uğramamak için soruyorum.

ebayden kargo takip numaranızı alıp postane ile gönderiyorlar, oradan kontrol edebilirsin abi öyle bişiler okumuştum forumda

volex21
12-04-2013, 19:33
ebayden kargo takip numaranızı alıp postane ile gönderiyorlar, oradan kontrol edebilirsin abi öyle bişiler okumuştum forumda

Onları bende okudum da benimki takip edilmeyen türde kargosu. :)

aileron
12-04-2013, 21:27
Satin aldiginiz urunun kargo teslim suresi bilgisi urun sayfasinda mevcut sure sonunda gelmezse ebay yonetimine urunle ilgili dava aciyosunuz mutlaka saticiyla iletisim kurun yazismalarinizi onlar goruyor ve haklysaniz paranizi aninda iade ediyorlar .benim birkere basima geldi hemen parami iade ettiler...

volex21
12-04-2013, 22:31
Satin aldiginiz urunun kargo teslim suresi bilgisi urun sayfasinda mevcut sure sonunda gelmezse ebay yonetimine urunle ilgili dava aciyosunuz mutlaka saticiyla iletisim kurun yazismalarinizi onlar goruyor ve haklysaniz paranizi aninda iade ediyorlar .benim birkere basima geldi hemen parami iade ettiler...

Teşekkür ederim, hatırladığım kadarıyla bazı ülkelere ulaşım 90 günü bulabilir gibi bir ibare vardı. :o :( Bir hafta sonra ekşirim satıcının başına bakalım ne dicek. :D

Sebastian
13-04-2013, 13:27
Onları bende okudum da benimki takip edilmeyen türde kargosu. :)

nasıl yane takip edilmeyen türde kargomu olur hocam sende.

volex21
13-04-2013, 13:47
nasıl yane takip edilmeyen türde kargomu olur hocam sende.

KARGOLAMA SONRASI TARAFINIZA ULAŞTIRILACAK KARGO TAKİP NUMARALARI VE ANLAMLARI (TRACKING):

Tracking Kodları:•CC : Canapost XpressPost (4-5 gün)
•CE : .....?
•CP : USPS Priority Mail Int. (6-12 gün - Takibi mümkün)
•CJ : USPS Priority Mail Int. (10-15 gün)
•EJ : USPS Express Mail International (7 gün - takipli)
•EC : USPS Express Mail International (5 gün - takipli)
•CV : Avusturalya Airmail (10-15 gün)
•EA : EMS
•EB : EMS'nin daha hızlısı, Çin için takip süresi: 7-10 gün
•EC : Express Mail Int. (3-5 gün)
•EE : Avusturalya Express Post (5-10 gün)
•EV : .....?
•LC : First Class Mail (Takibi yapılamıyor.)
•LJ : First Class Mail Int.(Takibi yapılamıyor. 10-20 gün)
•RA : Royal Mail Airmail (7-10 gün)
•RE : .....?
•RC : .....?
•RI : China Post (10 gün - takipli)
•RJ : Royalmail (5 gün - takipli)
•RR.......CN : China Post (10 gün - takipli)
•RR.......KR : Korea Post (7 gün - takipli)
•VF : .....?
•DHL 12 Rakamlı : (Takibi yapılamıyor. Takip için DHL'ye mail atılması gerekir.)
•DHL 10 Rakamlı : DHL hava yolu - Sitesinden takip edilir.

Hocam ilk sayfada konuyu yazan konu sahibi öyle demiş, bende çok bildiğimden değil. :)

Benim takip kodunun başı LJ.
Yukarıdaki bilgiye göre takibi yapılamıyor yazıyor :)

bearing
13-04-2013, 13:52

henüz çok erken :)

takipsiz kargonun sağı solu belli olmuyor, 5 günde gelenide gördüm, 2 ayda gelenide.. bunun ortalaması 30 gündür.

takipsiz kargolar çok komplike aktarma sistemleriyle yollanıyorlar.

paket kargolandığı tarihte hedef ülkeye gidecek kargo uçağı bulunmuyorsa, paketiniz muhtemel hedef ülkeye uçağın kalkacağı başka bir ülkenin uçağına konuyor ve o ülkeye gönderiliyor. eğer oradanda uçağa yetişmezse veya uçak dolduysa, yine başka bir ülkeye gönderiliyor.

yani paket hedef ülkenin uçağına yetişene kadar ülke ülke geziyor. takipsiz kargonun teslimatının bu kadar uzayabilmesi ve ücretinin çok ucuz olması bu yüzden. bazen kargolandığı tarihte o gün hedef ülkeye kalkan uçak olursa takipsiz kargo 5 günde de ülkeye girebiliyor. yani tamamen işiniz şansa kalmış.

hak kaybına uğramamak için satın alma tarihinden 40 gün kadar bekleyin. ödemenizi geri alabilmek için paypal size 45 gün içinde itiraz hakkı veriyor. 40 güne kadar paket size ulaşmazsa paypaldan itiraz açar ve paranızı alırsınız.

paket 40 güne kadar ulaşmazsa buraya yazın tekrar hepimiz yardımcı oluruz. kazık yiye yiye çok geçtik bu yollardan :)

bu arada satın aldığınız satıcının nickini eklerseniz iyi olur.. sürekli satış yapan bir satıcı değilse müdahale etmek gerekebilir. çünkü bir iki ürün satıp paraları banka hesabına çekip, sırra kadem basanlar olabiliyor. sürekli satış yapıyorsa problem yok buraya yazmasanızda olur.

volex21
13-04-2013, 14:01
Yurt içine girince kargo, sanırım o zaman takip edilebiliyor PTT kargo adresinden.

Şu an paketin nerde olduğuna ulaştım sanıyorum. Hatta dağıtıma çıkmış Bornovada ?????!!!!! tanınmıyor diyerek dönmüş. :(

Ne yapmam lazım bana acil yardım edecek biri var mı?
Semti adres olarak yazmıştım halbuki. Neden bornovada geziyor makine anlamadım.???

Durum bu :

1.
Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)
10/04/2013 11:31:57

2.
Torbaya Eklendi - İZMİR(İZMİR P.İ.M)
11/04/2013 07:55:58

3.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - İZMİR BORNOVA DAĞITIM VE TOPLAMA
11/04/2013 08:20:27

4.
İADE:Tanınmıyor(Returned: Not known) 11/04/2013 - İZMİR BORNOVA DAĞITIM VE TOPLAMA
11/04/2013 15:37:14

5.
Torbaya Eklendi - İZMİR(BORNOVA DAĞITIM TOPLAMA MERKEZI)
11/04/2013 21:04:29

6.
Torbaya Eklendi - İZMİR(BORNOVA DAĞITIM TOPLAMA MERKEZI)
11/04/2013 21:04:30

7.
Torbaya Eklendi - İZMİR(İZMİR P.İ.M)

Makine gerisi geriye gitmesin, bilen biri acil cevap yazabilir mi?

volex21
13-04-2013, 14:07
henüz çok erken :)

takipsiz kargonun sağı solu belli olmuyor, 5 günde gelenide gördüm, 2 ayda gelenide.. bunun ortalaması 30 gündür.

takipsiz kargolar çok komplike aktarma sistemleriyle yollanıyorlar.

paket kargolandığı tarihte hedef ülkeye gidecek kargo uçağı bulunmuyorsa, paketiniz muhtemel hedef ülkeye uçağın kalkacağı başka bir ülkenin uçağına konuyor ve o ülkeye gönderiliyor. eğer oradanda uçağa yetişmezse veya uçak dolduysa, yine başka bir ülkeye gönderiliyor.

yani paket hedef ülkenin uçağına yetişene kadar ülke ülke geziyor. takipsiz kargonun teslimatının bu kadar uzayabilmesi ve ücretinin çok ucuz olması bu yüzden. bazen kargolandığı tarihte o gün hedef ülkeye kalkan uçak olursa takipsiz kargo 5 günde de ülkeye girebiliyor. yani tamamen işiniz şansa kalmış.

hak kaybına uğramamak için satın alma tarihinden 40 gün kadar bekleyin. ödemenizi geri alabilmek için paypal size 45 gün içinde itiraz hakkı veriyor. 40 güne kadar paket size ulaşmazsa paypaldan itiraz açar ve paranızı alırsınız.

paket 40 güne kadar ulaşmazsa buraya yazın tekrar hepimiz yardımcı oluruz. kazık yiye yiye çok geçtik bu yollardan :)

bu arada satın aldığınız satıcının nickini eklerseniz iyi olur.. sürekli satış yapan bir satıcı değilse müdahale etmek gerekebilir. çünkü bir iki ürün satıp paraları banka hesabına çekip, sırra kadem basanlar olabiliyor. sürekli satış yapıyorsa problem yok buraya yazmasanızda olur.

Teşekkürler sanırım makine İzmir Bornova da geziyor. Neden Bornova anlamış ta değilim. Halbuki semti falan yazdım.

Satıcı sürekli satış yapan biri nicki : jay762

Makine geri gitmesin, ne yapmam gerekiyor şimdi? P.tesi ilk iş Ptt'ye gitmek ama nereye gideyim, bulunduğum semte mi yoksa başka bir yere mi? En son İzmir PİM'de gözüküyor. Posta İdare Merkesi sanırım açılımı. :)

En nefret ettiğim şey başıma geldi :( Biliyordum bi arıza çıkacağını zaten. :(

bearing
13-04-2013, 14:08
Eyvah..

sizin paket geri gönderiliyor. acilen izmir pimi arayın ve paketin sahibi olduğunuzu geri göndermemelerini söyleyin.

bearing
13-04-2013, 14:09
Adres: Adalet Manas Cad. Pk:35000 Bayraklı İzmir
Telefon: (0232) 462 0066
Toplu Taşıma: Stadyum

bearing
13-04-2013, 14:13
Teşekkürler sanırım makine İzmir Bornova da geziyor. Neden Bornova anlamış ta değilim. Halbuki semti falan yazdım. :(

keşke daha önceden buraya yazsaydınız confirmasyon numarasını. satıcı sigortalı yollamış paketinizi bu yüzden görebiliyormuşsunuz zaten.

izmir içi tüm dağıtımlarda bornova birimine teslim ediliyor bildiğim kadarıyla. ben ılıcadayım, buranın yerel postası teslim ediyor mesela.

volex21
13-04-2013, 14:21
Eyvah..

sizin paket geri gönderiliyor. acilen izmir pimi arayın ve paketin sahibi olduğunuzu geri göndermemelerini söyleyin.

Adres: Adalet Manas Cad. Pk:35000 Bayraklı İzmir
Telefon: (0232) 462 0066
Toplu Taşıma: Stadyum

keşke daha önceden buraya yazsaydınız confirmasyon numarasını. satıcı sigortalı yollamış paketinizi bu yüzden görebiliyormuşsunuz zaten.

izmir içi tüm dağıtımlarda bornova birimine teslim ediliyor bildiğim kadarıyla. ben ılıcadayım, buranın yerel postası teslim ediyor mesela.

Çok teşekkürler Erdal Bey, keşke daha önce yazsaymışım. Bende bu kadar erken geleceğini düşünemedim açıkçası. Bir hafta sonra bekliyordum. :)

Sanırım bugün kapalıdır orası. Yarın da kapalıdır. :(

P.tesi telefon edip, bu yazdığınız adrese gideyim mi?

bearing
13-04-2013, 14:28
rica ederim.

yalnız bildiğim kadarıyla posta gümrükleri hafta sonu dahil gece-gündüz 7/24 açık olur.

şu sayfada görülebiliyor zaten PİM ve KİM 7/24 açık diyor:

telefonu açmayabilirler ama gidip derdinizi anlatırsanız yardımcı olabilirler.

pazartesi çok geç olabilir çünkü 12 nisanda paket torbaya eklenmiş pimden, torba dolmuş ise bugün istanbula gönderilebilir.. pazarteside istanbuldan gönderilen ülkeye geri gönderilir.

paketin peşine düşmenizi tavsiye ederim..

peki düşmezseniz ne olur? paket geri gider, satıcı kargo ücretini düşer ve kalan tutarı size iade eder veya kargo ücretini öderseniz tekrar size postalar ama boşa zaman geçer..

volex21
13-04-2013, 14:42
rica ederim.

yalnız bildiğim kadarıyla posta gümrükleri hafta sonu dahil gece-gündüz 7/24 açık olur.

şu sayfada görülebiliyor zaten PİM ve KİM 7/24 açık diyor:

telefonu açmayabilirler ama gidip derdinizi anlatırsanız yardımcı olabilirler.

pazartesi çok geç olabilir çünkü 12 nisanda paket torbaya eklenmiş pimden, torba dolmuş ise bugün istanbula gönderilebilir.. pazarteside istanbuldan gönderilen ülkeye geri gönderilir.

paketin peşine düşmenizi tavsiye ederim..

peki düşmezseniz ne olur? paket geri gider, satıcı kargo ücretini düşer ve kalan tutarı size iade eder veya kargo ücretini öderseniz tekrar size postalar ama boşa zaman geçer..

Teşekkürler Hemen Çıkıyorum. :)

bearing
13-04-2013, 14:44
Takip numaranızı yanınıza almayı unutmayın :) kolay gelsin.

volex21
13-04-2013, 16:28
Takip numaranızı yanınıza almayı unutmayın :) kolay gelsin.

Şimdi geldim, maalesef ki geç kaldım. :(

Takip numaramı almaz mıyım? :o

Bulmak için taksiye binmek zorunda kaldım ama yerini öğrendim.
Çok kolaymış aslında ulaşım.
İzban'a bin, salhane durağında in. Adliyenin arkası, duraktan 200 metre mesafe uzakta.

Önce güvenliğe durumu izah ettim, 2. kata yolladı. Diğer birimler kapalı zaten. :(

2. katta takip numaramdan baktılar dediler ki İstanbula dönmüş. Paketi p.tesi açarlar. Bana bir telefon numarası verdiler, burayı ara sana faxs numarası verecekler oraya dilekçe yazıp faksla yolla dediler.
Senin paketi geri yollasınlar dediler cyrr :(

Senin paketi ben hatırlıyom dedi biri. Şu semtte, şu sokak, şu kurum değil mi dedi? Evet orası dedim. Senin pakette alıcı adı yazılı değil dedi. Şu arkadaş 4 katı da dolaşmış kargo bekleyen birini bulamamış geriye getirdi dedi. :o Yollayan söylediklerine göre alıcı adı yazmamış. :(:(:(banghead
Perşembe geldi hatta oraya dediler, bende bütün hafta oradayım ama hiç kargo diye bağıran birini duymadım. :(
Neyse işte yediler bizim paketi sonuçta. PTT kargo da nasıl bir hızsa yakalayamıyorum. Ne çabuk dönüşe geçti anlamadım.
P.tesi dananın kuyruğu kopacak. Ben genel merkeze durumu mesaj attım gerçi. Eğer paketi durduramazsam bi daha geri falan istemicem. Kabahat bende sanki 50 kiloluk balık tutuyorum, al normal bi makine huzurlu huzurlu. :(

Herşey için çok teşekkürler, büyük yardımın oldu Erdal, sağolasın. :)

eternal35
10-02-2014, 17:04
Herkese iyi akşamlar.
Amerikada olan öğrencimden olta istedim shimano twinpower, oda bana bu siteyi:
rakuten: Global Market - Shopping Japanese products from Japan
yolladı burdan alırsak ebayden 100 dolar daha ucuz diye.
Şimdi problemimize gelelim, ben kredi kartıyla degil banka hesabıyla almak istiyorum, paypalı kullanmak istiyorum ama ne olur ne biter onu da anlamadım, bu konuda bana yardımcı olabilicek varmı,
Bu arada olta amerikaya öğrencinin adresine gidicek teşekkürler