Mercan-mucize dediler. Nasıl oluyor?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında bambul tarafından paylaşıldı.

1. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Merhaba arkadaşlar
    Çocukken İzmir Alaybey'deki balık avlarımı saymazsak balıkçılığa yeni başladım. Forumumuzu heyecanla izliyorum. El oltasıyla Antalya Konyaaltı'ndan mırmır, yaladerma, sarıkuyruk, vb. avlıyorum. Geçenlerde müthiş bir fırtına+yıldırım gecesinin sabahında arkadaşımla ava çıktık. Hayatımda ilk kez bir kamış kullanarak kıyıdan 10-15 metreye tavuk attım ve az sonra 200-300 gramlık bir has mercan yakaladım. Av arkadaşım mucize dedi. Kendisi de 2 tane trança(evet trança) yavrusu yakaladı!
    Siz değerli ustalara sorum şudur; bu balık hangi nedenle oraya kadar gelmiş olabilir? Fırtınada çatılar uçtu, ağaçlar kırıldı. Yani sıradışı bir durum var ama ne tam olarak kimse bilemedi.

Teşekkürler.

Son düzenleme: 24 Eylül 2006
  2. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    bambul önce bir kendini tanıtsan iyi olmazmı sonra imza ayarlarından isim ve yaş belirtsen

3. oaydinc

oaydinc

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Levrek 1,5 kilo
    Öncelikler aramıza hoşgeldiniz. Fırtına öncesi ve sonrası balıklar genellikle yemlenmek için kıyıya yaklasırlar.Yani pek sıradışı bir durum yok.Biraz şansınız varmış.

4. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Hoşbulduk, yardımınız için teşekkür ederim. Bu arada sayın moderatörler, bu ayarlarım forum kurallarına göre uygun mu?

5. simendifer

simendifer Sennur

Evet uygun, teşekkür ederiz anlayışın ve dayanışman için :) Kendine bir tanışma konusu açıp biraz kendinden bahsedersen seni daha yakından tanır ve hoşgeldin deme şerefine de nail oluruz :) Bilgim olmadığından soruna cevap veremeyeceğim ama bilen arkadaşlarımız mutlaka yardımcı olacaklardır. Konularda görüşmek dileğiyle, sevgiler...

6. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Merhaba,

Öncelikle size kendimi biraz daha tanıtmak amacıyla şunu söylemek istiyorum. Çocukluktan beri denizle birlikte büyümüş biri olarak, hem insanlarla hem de denizle ve doğayla olan ilişkilerimde hep saygıyı temel almaya çalışırım. Haklısınız, Konyaaltı'nda yakaladığım mırmır, sarıkuruk ve yaladermaların %95'i küçük yavrular ve onların hepsi denize geri salındılar. Şu an buzlukta 20-25 cm'lik 2 sarıkuyruk, 1 adet bizim -afedersiniz- eşek mırmırı dediğimiz koca bir mırmır ve erişkin bir mercandan başka balık yok.

Aslında hep benim içimi kemiren bir noktaya değinmişsiniz, sizin de fikrinizi almak isterim. Ben, yemeyeceğim hiçbir balığı torbama koymuyorum. Bu da benim kendimi vicdanen rahat hissetmem için yetiyor. Sonuçta yaşamak için avlanmak zorunda olmadığımız bir dönemde yaşıyoruz ve avcılık da bir zevk aslında. Dediğim gibi, bu konuda sizin fikirlerinizi dinlemek de ufkumu genişletebilir.

Mercan ve trançalara gelince mercan erişkin 200-300 gram idi ama trançalar minik yavruydular ve tabii geri saldık. Oradaki balıkçılar mercan için mucizedir bu ilk kez görüyoruz dediler ama dedikleri ne kadar güvenilir bilmiyorum :)

İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

7. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Valla uyardığın iyi oldu zira ben eşe dosta "Akşam yemek yapmayın mercan yiyeceğiz" demeye başlamıştım :)

8. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    noyan hoşgeldin arkadaşım.