20g, 30g, 35g kurşunlardan hangisini kullanmalıyım?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında bambul tarafından paylaşıldı.

1. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Arkadaşlar arama motorunda bulamadım sizlere danışmak istedim. Kamışa yeni yeni alışmaya çalışıyorum vuruşları el oltasındaki kadar hissetmek zor oluyor; zaten tecrübesizim. Yarın sabah kıyıdan kumluk bir yere (Antalya Side) avlanmaya gideceğim.

Elimde 20 gr'lık kurşun var ama heves ettim işte biraz daha uzağa atabilirsem daha büyük balık vardır diye. Gittim 30 gr ve 35 gr'lık iki kurşun aldım. Sizce hangisini kullanmalıyım? Ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler.

2. 35 gr kurşunu kullanın ama akıntı var ise daha ağır kuşun kullanman gerekebilir.

3. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Yardımınız için teşekkür ederim, ben acaba 35'lik fazla mı gelir diye düşünmüştüm ama anladığım kadarıyla uygunmuş.

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    kumluk yerde çapalı kurşun kullnman lazım yoksa kursun kayar gelir

5. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Teşekkürler.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Neden 35? Neden 20? Yada neden 150?

Bir misina, ucunda iğneler, takım vs. Böyle olunca bir sürü şey olur, ama başta ne olur? Sürtünme artar. Takımın dibe doğru gidişi yavaşlar. Eğer akıntı varsa örneğin, takım istediğiniz derinliğe ulaşmadan önce akıntı ile sürüklenip gider. Veya, işi gücü bırakır, uzun uzun takımın dibe inmesini beklersiniz. Gerçekten güçlü akıntılarda ise, şöyle düşünün. Misinanın bir ucu sizde, sabit. Kurşun su kayağı gibi hidrodinamik basınçla yükselmeye başlar. Dibe veya derine inemez.

İşte kurşun ağırlaştıkça, güçlü akıntıda dibe daha çok yaklaşır, daha hızlı batar.

20 gr kurşun bazen iyidir. Mesela, balık yüzeye yakındır. Çapari atıyorsunuzdur. Takımınız yüzeye yakın daha çok kalır. Ama bu kurşunu saray burnu gibi akıntılı bir yere atarsanız, kolay kolay batmaz, 1-2 mt batarsa ne mutlu, akıntı onu kıyıya atıverir hemen.

İşte buna göre yaklaşık bir sonuç kendiniz bulursunuz. Takımın yüzeyde kalması için, daha hafif kurşun, daha dibe gitmesi veya iyice dibe oturması için daha ağır kurşun..

Bu, zamanla tecrübeleriniz arttıkça, daha kolay olur. Bilhassa kıyıdan dibe oturtmadan attığınız takımlar için kurşun kritiktir. Ağır kurşun, takımın balıkların arasından hızla derine geçip gitmesine yol açar. Hafif kurşun, dibe ulaşmaz. Dengeyi bulmanız gerekir.

Bir tavsiye, çapari, at-çek vs. uygulamasında birazcık daha hafif kurşun kullanırsanız, takım biraz daha yüzeyden gelir. Atıp bekliyorsanız, dibe vs. atıyorsanız, olabildiğince ağır kurşun kullanın.

7. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Ve sonra ....
    Hafif kurşun serisini bol bol aldıktan sonra iş gelip çatacak tekneyle balık turlarına, alacaksın 75gr-200gr arası kurşunları, onlar da yetmeyecek daha ağırlarından da birkaç tane bulunduracaksın. Mırmır çupra diye gezer kurşunlardan almaya başlayacaksın , tek iğne çalışırım diye kıstırma kurşunlara da dalacaksın. Sırtı çekerim diye oluklu kurşunlardan da alacaksın, fırdöndülüsü, uzunu kısası,tellisi sıyırtmalısı vsvs, e her birinden 1 tane bulundurmak olmaz sağa sola takılacak, takım kopacak filan derken bir bakmışsın çantan yerinden kalkmaz olacak...
    Rastgele mi demeli allah kolaylık versin mi :)

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ağır kurşun almaktansa, dalan kurşun almak daha iyi olur genelde. Doğrusu, planör denen bir aparat vardır, bununla kurşunlar akıntı/çekmeyle dibe doğru gider. Böylece 100 gr kurşunla, 1 kg kurşun gibi netice alırsınız. Hamallık etmek istemeyenler için tavsiye edilir. Ama bunlar kıyı değil, tekne için uygun. Nedense, kıyıdan atıyorsunuz, çekemiyorsunuz, orada kalıyooo, kaç defa denedim, hep öyle oldu, vardır bir hikmeti diyorum, bi türlü bulamıyorum..

9. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Herkese yardımları için teşekkürler. Bahsedilen çapalı kurşunu forumda buldum, belki birine lazım olur diye alıntı yapıyorum:

http://www.balikavi.net/forum/newreply.php?do=newreply&p=6961