Kiyidan yengec nasil avlanir

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında KULL64 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Saygideger site uyeleri.Belki aramizda bilgisi olan vardir.Acaba kiyidan yengec nasil avlanir (Yemek icin ve buyuk olacak tabii)
    Simdiye kadar hic merak etmedigim.Hatta simdiye kadar hic aklima gelmeyen bir soru bu.Daha once tabiiki balik avlarim esnasinda cogu kez yengec yakalamisligim var.Ama hicbirisi yenecek kadar buyuk degildi.
    Eger bileniniz,avlayaniniz var ise biraz bilgilendirmesini rica edecegim.Forumda hatta google da arattigimda dahi bulamadim boyle bir konu.Bu konu ile hem bir yenilik olur ;)
    Hepinize rastgele...

2. poseıdon74

poseıdon74 ERDEM ERÖZ

Yengeç yakalamak istiyorsan gece fenerle kayalık bölgelerde kıyı boyu gezeceksin yada gündüz gözlük ve şnortkel yardımıyla kaya altlarında arayacaksın.Ben zıpkınla avlandığım için bulması benim için kolay oluyor.(zıpkınla avlanıyorum derken;yengeç değil tabiki, balık)

3. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    Ah be Emrah kardesim..
    Yakında olacaktın ki ben sana masmavi yengeçler yolluyayım..
    Böyle pehlivan gibi kolları kalın kalın gören maşallah diyecek cinsten..
    buzlukta halen var 8-9 tane.
    spor yaptıgım zamanlar değişik protein arayışlarına girdim, özellikle balıktaki ve diğer deniz mahsullerindeki proteinden maximum faydalanabilmek için bişeyler bulmaya çalıştım.
    bu arada yengeç dostumuzda o koca koca tabaklarımı şenlendirdiler.
    mangaldada güzel oluyor haşlamasıda fakat kötü koku yayıyo haşlanırken.
    o yüzden balkonda falan yapılmasını öneririm.
    tutmasına gelince.
    Ben tavuk ve (veya) başka balıkların etini hırsızlı bi takıma baglayıp kayalık olan yerlere atıyodum. o zaten karınca uzmanı gibidir hemen gelir.
    Fethiyede çok var.
    çekerken çarptırmayıp (tasmalama) usul usul kolunu bacagını ayırmadan çekersen iyi olur.
    asagıdaki linktede benzer şeyler yazmıslar incele istersen..
    http://http://groups.yahoo.com/group/balikavi/message/2158?var=1

4. 29519

29519

Yaşadığınız bölgede hangi yengeç türleri yenebilir nerede nasıl çıkar ve nasıl avlanılır bilemiyorum. Ama biz Çanakkale de pavuryayı ay ışığının olmadığı ve suların maksimum çekilmiş olduğu zamanlarda elimizde fener ile kayaların üstünde atlaya zıplaya oramızı buramızı çizdire çizdire yapıyoruz. Tabii bu iş için ipe asılmış işkembenin sabahtan suya bırakılıp gecenin köründe tekrar toplanması ve yengeç tuzakları gibi birden fazla teknik mevcut.

5. ozi7

ozi7 ozan

Favori Kamış:
    okuma cedros 4.20 tele surf
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a
    son iki avımda yemek tabağı büyüklüğünde gövdesi olan mavimsi sırt deseni ve tutuncuya yakın kolları olan iki yengeç çektim. Adana / karataş ilçesinde kıyıdan gece avı yaparken kullandığım standart 3 iğneli dip oltası ve yem olarak da karides( cansız) kullanıyorum. Balık avı için hoş bir durum değil, yengeçlerin büyük olması sebebiyle iğneyi çıkartmak tam bir macera savaşıyoruz resmen havanın karanlık olmasından dolayı sabah olunca eksik parmak varmı diye sayım yapmak zorunda bırakıyor insanı :) bu arada benim av yaptığım yer tamamen kum olan bir sahil şeridi, oltayı attığım mesafe de 35 - 40 mt. civarında.. isteyince yakalanacağını zannetmem ama istemeyince yakalıyorsun :) takım dibe oturduktan sonra milimetrik şekilde yavaş yavaş çekersen yengeç birden ağırlık yapıyor, bunu yapmayıp sabit bırakırsan yemi yiyor ve iğneye takılmıyor çoğu zaman, başarılar dilerim ;)

6. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    yengeç ekseri kayalık bölge de olur,yırtıcı balıklar dan uzak durmak için,balık koyduğumuz sepetin içine 3 5 tane filote edilmiş balık koy,kaya dibinden sallandır,sepetin yanın dan tek iğneli takıma balık tak at,o bulur o yemi :)
    bundan 1 ay kadar önce bende büyük bir mavi yengeç yakalamıştım :) ama bu güne kadar hiç yengeç yemedim

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Emrah kardes, yengec avciligi Ingiltere`nin benim yasadigim guneybati bolgesinde cok yaygin bir amator ugras... millet hafta sonlari coluk cocuk yengec avlamaya gidiyor... oyle ki her yil yengec avi senlikleri, sampiyonalari duzenleniyor... ucuna tavuk, balik, vs. parcasi bagladiklari olta denilemeyecek kadar basit bir duzenekle av yapiyorlar... buna `yengeccilik` deniyor... internette `crabbing` diye ararsan isine yarayacak cok sayida linke ve videoya ulasabilirsin...

Profesyonel yengec avciligi ise kafeslerle yapiliyor... yengeci kokusuyla cezbedecek bir yem (tavuk, balik, vs. parcasi) kafesin icine orta yerinden baglaniyor ve kafes deniz tabanina indiriliyor... buyuk yengec kafesleri metalden yapiliyor ama kucuk ip kafesler de var... kafesteki espri su: yemin kokusunu alan yengecler kafesin icine kolayca girebilecek ama disari cikamayacak... asagidaki ornek linklerde bunun basit bir seklini goreceksin, kendin de boyle birsey yapablilirsin...

http://www.walberswick.ws/crabbing/

http://www.walberswick.ws/crabbing/2010/index.php

http://www.youtube.com/watch?v=jEjzUi3F53U&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E65br-xiDFw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=XPW2NTTOGX4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=6kP76zNGYWk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=4zqNvxxBDME&feature=related

Rastgele...

8. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Gece fenerle gezme imkanim yok.Gozluk snorkel kullanmayida bilmiyorum :)
    Ama yine de cok tesekkurler ilgin icin. ;)
    Rastgele...

9. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Fatih Abi ilgin icin cok tesekkur ederim.Evet tatlari muthis gercekten.
    Deniz urunleri icerisinde yenebilecek en guzel canlilardan bir tanesi.
    Rastgele Abi. ;)

10. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Abi senin teknikte guzelde bana uygun degil.Geceleri kayalarda dolasacak imkanim olmuyor.Ama olursa denerim insallah.Tesekkurler ilgin icin.Rastgele...

11. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Aynen dedigin gibi.Istendigi zaman gelmiyor melet.Ama istemedigin zaman misinayi da kesiyorlar.
    Rastgele...

12. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Kadir Abi yengec yenmez mi hic...Mutlaka tavsiye ederim.Tabii buyuklerini.
    Cunku kucuklerinden neredeyse hic et cikmiyor.Uzun zaman ayiklamaya calisirsin icindeki tirnak kadar et icin :)
    Ama buyukleri hem damak zevkine uygun hem cok etli olur.
    Rastgele...

13. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Ibrahim Abi oncelikle tesekkurler.
    Inanirmisin ben senin Ingilterede yasadigini daha yeni farkediyorum.Nedense Istanbulda yasiyosun diye biliyormusum :)
    Verdigin bilgiler icin tesekkurler.Sizin oradaki kullanilan teknigi pek bilmiyorum.Lakin diger profesyonel teknigin cok cok bolumlerini izledim Discovery Channel da.Dev dalgalar,dondurucu soguklar,buyuk tehlikeler icerisinde okyanusta yapiyorlar o avlari.Cok buyuk metal sepetler kullaniyorlardi.Ve yakaladiklari yengecler hic alisik olmadigimiz buyuklukteler.Yetiskin bir kara kaplumbagasindan daha buyukler.Ve eger yanilmiyorsam,yanlis hatirlamiyorsam tanesini 100 dolar ile 1000 dolar arasinda satiyorlardi.Ama adamlar oyunu kuralina gore oynuyorlar.Helal olsun.Cunku Yetiskin bir kaplumbagadan kucuk olanlari felan hemen denize geri atiyorlardi.
    Eger daha once izlemediysen izlemeni tavsiye ederim(cunku sende arastirmaci bir avcisin gozlemledigim kadariyla)
    Tekrar tesekkurler ve Rastgele... ;)

14. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Bu arada burada onceden baliga gittigim yerlerde adamlar bellerine kadar suya girip kafes gibi birsey birakiyorlardi.Aksam da gelip aliyorlardi ve gercekten kayda deger irilikte yengecler yakaliyorlardi.Kafesin icine de palamut eti gibi birsey koyuyorlardi avuc ici kadar.Bende heves ettim ama bana gore degil tabii ki bu av.Cunku sonucta o zamanlar yalniz avlaniyordum ve o suya giremezdim.Yer de zaten korkunc bir yer :D
    Rastgele...

15. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    :):):):) neden emrah gir bence suya denemeye deger :D:D:D
    sepet olayını amcamda çok yapardı lisedeyken harçlık çıkarmak için.
    iyide para kazanırdı hemde Konyanın Çarşamba Çay'ından.

16. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Discovery Channel`daki Deadliest Catch belgesel dizisini soyluyorsun, degil mi? Izledim tabi :)

17. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Insallah birgun denerim Fatih Abi ;) :)
    Yalniz daha once benim isaret parmagimi oymustu yengec ondan beridir fobim oldu gibi :D
    Rastgele...

18. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Ibrahim Abi net olarak hatirlamiyorum.Cunku birkac aydir yayinlanmiyor gibi.
    Ama sanirim ismi buydu belgeselin.
    Ama cok cetin sartlarda be Abi ;) Degil mi?
    Hakikaten korkunc ortam.Adamlar canlari pahasina calisiyorlar.Can yelegi,vs,,,gibi ekipmanlar olsa bile o sogukluktaki ve o kuduruk denize dusmek kim bilir nasil birseydir.
    Hmmm...Bazen izlerken nefesim daralirdi :)
    Rastgele...

19. badokan

badokan Okan Demirel

Bende başlıyorum Yengeç avına, önceleri oltama takılanlarla idare ediyordum, blaık avlamak için aldıgım sepet balık yakalamıyor bari yengeç yakalasın :)

yarın kayala ineyim yakın zaten antalya Falezler. Umarım girer içine bişiler.

Bilgiler için Tşkler.

20. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Gelismeleri bildirirsen iyi olur.Merak ettim bak simdi:)
    Rastgele...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.