Boğaz'da At Çek Tavsiyesi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hydesigner tarafından paylaşıldı.

1. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Merhaba, marmara ve karadeniz kıyılarında çeşitli yöntemlerle at çek yaptım ama iş boğaz olunca mutlaka başka yöntemlere başvuruyor olmak lazım. Benim merak ettiğim iki konu var.

1. Sahte veya silikon atarken ne tür bir düzenek yapmalıyım?
    2. Boğazın avrupa yakasında tavsiye edebileceğiniz at çek noktaları nerelerdir?

Ek soru: Spin kamış ve makine mi kullanmalıyım yoksa boğazda çaparili avlanırken kullandığım yüksek atarlı ve çekerli makine ve kamışı mı kullanmalıyım?

2. savastulu

savastulu Savaş

Favori Kamış:
    Extreme Cast
    Favori Makine:
    Okuma
    Boğazda şu an lüfer ve sarıkanata at çek yapılıyor 7 yada 5 cm lik rapala ile çalışmanız lazım tabiiki alttaki iğneleri çıkartmayı unutmayınız yada çıkartmayın birisine süpriz olur ( geçen ben 2 adet strike pro çıkarttım ) yer olarak kanalın kıyıya yakın geçtiği her yer olabilir genelde akıntıdan balık alınıyor. Düzenek ise basit, sörf kamışınızın makinesinden gelen misinanızın ucuna 1 klisp takın klipsin önüne 3 lü fırdöndüyü takın. şu durumda fırdöndünün 2 gözü boş kaldı 1 gözüne 10-15 cm gibi çok kısa bir bedenle kurşunu bağlayın kurşunun ağırlığı suyun akmasına göre değişebilir ama bu aralar 75-100 gr gibi takılıyor. Diğer fırdöndü gözünede rapalanızı bağlayın 30 luk misina ile 3.5 metre gibi bir uzunluk yapın. Sonra atın ve aksiyonlu yada aksiyonsuz çekin gerisi kısmetinize kalmış.

3. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    3'lü fırdöndüden sonraki rapalanın olduğu misinanın uzunluğunu 3,5 metre mi bırakmalıyım :eek: doğru mu anladım acaba?

4. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Aşağıdaki resim sanırım işinize yarayacaktır. Ama 100 gr kurşunla şu an herkesele dolaşır oltanız. Tarabya ve üsküdarda en düşük ağırlık bu aralar 140 gr. :)

http://img340.imageshack.us/img340/8905/rapalaekli.png

5. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Evet hocam şimdi iyice anladım ama rapalanın olduğu 3-3,5 m misina atarken sıkıntı olmuyor mu? Gerçi 15 cm kurşun bedenine dolaşmaz heralde, rapalayıda çeker gider muhtemelen.

6. dayzın

dayzın taner

Favori Kamış:
    linafee
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    Tv de izliyoruz :)
    http://img340.imageshack.us/img340/8905/rapalaekli.png
    bu fotodaki en az 15 cm lık kursunu baglanılan yer atış esnası yada suda 3,5 m lık rapalanın bulunduğu misina ile karışmayacakmıdır? Bence 140 grlık sıyrıtma kursunu olsa aksiyonda guzel olabılır. bu sadece fıkır :)

7. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Arada karışsada atış şeklini bildiktensonra hiçbir sorun yaşanmaz. Boğazda gezin bakın yuzde 90 bu şekilde kullanmaktadır.

8. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    kalan %10 :D

9. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    :) onuda görüp öğrenecen. :) ama sıyırtma ile kullanan görmedim. Kurşunu direkt klipse takan gördüm. Rapalayı çapari arkası kullanan gördüm. Ama sıyırtma ııhh

10. 3182

3182

Ben onuda gördüm. Yaşaki göresin.

Ben makinadan gelen misinaya bir klipsli fırdöndü takıyorum o klipsli fırdöndüye ufak bir klipsli fırdöndü takıp rapala bedeninin takıyorum sonra büyük bir klipsli fırdöndü daha takıp ona kurşun takıyorum . Kurşun minimum 140 gram.

11. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    o ne abi öyle matruşka gibi :) 3'lü fırdöndü yerine 2 klipsi ana bedenden kelen klipse bağlıyorsun yani.

12. 3182

3182

Bana daha pratik geliyor.

13. beyaz martı

beyaz martı Serbulent Bay

Favori Kamış:
    balığın cinsi ve mevsime göre
    Favori Makine:
    balığın cinsi ve mevsime göre
    En İyi Avı:
    Yayın 10 kg
    Bende aynı yöntemi kullanıyorum.

Bu tip avlarda, kurşun olarak 100 -150 gr arası yanımızda bulundurmakta fayda var.

14. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Pazar günü bir aksilik, planlarda değişiklik olmazsa kalender veya yeniköydeyim.

15. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Nihat Bey'e katılıyorum. Sıyırtma aslında daha uygun gibi gözüküyor ama rapala sıyırtmaya takıldığında balık yemiyor, ille de kurşunun fırdöndüden biraz sarkıtılmış olduğu sistemi istiyor. Bu aralar balık akıntılı bölgelerde, açıkta ve dipte bu yüzden 140-150 gram kurşun bulundurmakta fayda var. Daha hafif kurşunları uzağa atabilseniz bile akıntı yüzünden çabuk dibe inemiyorlar ve dibe inene kadar da kıyıya yaklaşarak balığın suyundan çıkmış oluyor. Rapala açığa ve dibe indirilebilirse model, renk, misine kalınlığı vs. çok farketmiyor.

16. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    Gezer kurşunun sahteye uzaklıgını 3.5 metreden 1-2 metreye indirip kullanılırsa verim alınır diye düşünüyorum.

17. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Makinadan gelen misinaya allbright düğümüyle ihtiyaca göre 0.35-0.40mm 8 metre kadar uygun bir misinadan shock leader yapıyoruz. Leader in üzerine alttaki linkte örneği bulunan stoperden bir tane koyup ilk linkteki paraketa fırdöndü olarak adlandırılmış üründen takıyoruz, sonra arkasına bir tane daha stoper ve misinanın ucuna da bir tane fırdöndülü kurşun ekliyoruz. Paraketa fırdöndüsünün köstek kısmına da 3 metre kadar ince misina takıp en küçük boy klipsi ucuna bağlıyoruz. Bu küçük boy klipse de sahte balığımız takıyoruz. Bu şekilde yapılan takım kullanımda daha konforlu ve randımanlı oluyor. Dolaşmalar da minimuma iniyor.
    http://www.avmarketi.com/asp/product/7138/YM-1026S-BILYALI-PAREKETE-FIRDONDU
    http://www.avmarketi.com/asp/product/14729/FLADEN-STOPER-S

18. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Aret balığı açıktan alanlar kadar kıyıdan da verimli şekilde alanlar var. Aynı düzenek ama kurşun 30-50gr aralığında. Bu sistem kıyıdan daha verimli ama çok daha az yorucu. Teksorun bu sistem akıntılı yerlerde eğer kıyıda aydınlatma mevcutsa işe yarıyor. Bu şekilde ciddi miktarlarda balık alan arkadaşlarım var.

19. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Abi sen resmen hazine cikartmissin o zaman bogazdan :)
    2 adet strike pro cikartmak her babayigidin harci degildir heralde bir avda :)
    Rastgele...
    (Kafadan 50 TL cebinde kalmis :) )

20. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Yücel abi, yarın ufak bir ders verir misin? Görmeden yapılacak iş değil bu :)