Teke Yakalama Tekniği !!!

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında alparslan07 tarafından paylaşıldı.

1. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    (Okuma Salina SeaSpin 10-40g)(albastar hera 2811 2.70cm.30-60 gr)(ceboastur pantorga 100g 200g 4.20)
    Favori Makine:
    shimano sahara 3000 fd-spro passion fd 720 & 740-d.a.m 1137 840 quick slr spin 840 fd
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    canlı taze teke yakalamak için size bir teknik anlatmak istiyorum umarım arkadaşların işine yarar.
    bizzat tarafımdan denenmiş % 100 başarılı bir tekniktir.
    arkadaşlar öncelikle bize gerekli olan
    (1)havanın karanlık olması(karanlık derken zifiri manada diil ) ve fazla ses ve ışık olmaması
    (2)ışıldak yani fener
    (3)bayat ekmek
    (4)geniş bir kepçe

arkadaşlar bayat ekmekleri fırınlardan cüzi bir fiyata alabilirsiniz.4 veya 5 adet ekmek 2 , 3 kişilik teke tutmanızı sağlayabilir....
    arkadaşlar ekmekleri önce ortadan ikiye kesiyoruz daha sonra ekmekleri tekrar tost makinasına yerleştirilecek şekilde karnını açıyoruz (kapak gibi)
    NOT:avlak bölgemiz kesinlikle akıntılı olmayacak gündüzden keşfettiğimiz dere liman vs.bölgemizi belirlememiz gerekli
    kestiğimiz ekmekleri suyun gayet durgun olan kısımlarına ekmeklerin içi suyun dibine bakacak şekilde nazikçe bırakıyoruz.tam kenarada olabilir veya kepçe ila ulaşabileceğimiz noktaya'da bırakabiliriz ama kesinlikle su akıntılı olmayacak arkadaşlar buna dikkat ediniz..
    bu şekilde 5 veya 6 parça artık siz bilirsiniz ekmek bırakınız suyun yüzüne ve
    8 ila 10 dakika mola veriyoruz.
    bu arada ekmeklere teke toplanıp toplanmadığını elimizdeki ışıldakla veya fenerle 3 veya 5 dakikada bir kontrol ediyoruz duruma göre yalnız ışığı sakın ekmeğin üzerine uzun süre tutmayınız.
    eğer teke'ler ekmeğin altına toplandı ise gözleri parıl parıl parıldar.
    baktık baya teke var ışık tutmadan kepçeyi hızlı bir şekilde tekeleri kaçırtmayacak bir şekilde ekmeğin altına daldırıp kendimize çekiyoruz.
    ve yakaladığımız tekeleri kesinlikle gazete kağıdı karton kutu vs.içine koymayınız.
    tekelerin muhafazası:
    eski kullanılmayan bir naylon çuval un çuvalı gibi yere seriniz üzerinede pamuklu veya penye eski kullanılmayan havlu vs.ıslatın ve suyunu çok fazla sıkmadan çuvalın üzerine seriniz ben havlu ölçüsü olarak 50*90 cm veriyorum misal tekeleri havlunun yarısına kadar serin serdikten sonra diğer yarısınıda üzerine örtün serdikten sonra kenarlarını'da hafif büzerek kapatınki kaçmasınlar.
    mesela yarın sabah ava gideceksiniz bugün akşamdan teke avına çıktınız yarın sabaha kadar tekeler bu şekilde kıpır kıpır canlı olarak kalacaklar.
    antalya'da yem parası vermekten gına gelince veleri derekenarında olan dayımın oğlu vardı o bu şekilde tutuyormuş bizede tafsiye etti inanın çok başarılı oldu...
    tekrar dip not olarak düşüyorum teke avlayacağınız bölgeyi gündüzden teke varmı akıntı nasıl suyun yüzüne erişim kolaymı vs.diye mutlaka kontrol edin.ve en önemlisi arkadaşlar emniyetinize dikkat edin aman dikkatli olun....
    bu arada bu usül antalya bölgesinde bilinen bir metod'dur diğer illerimizde işe yararmı bilemem en azından bir deneyin derim....
    saygılarla hoşçakalın
    KONUYU BAŞKA KONUNUN ALTINA AÇMIŞTIM YENİDEN BURAYA TAŞIDIM!!!!

2. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Eyvallah Izzet abi sagolasin canli teke gibisi yok desem yeridir herhalde??...Zaten canlisi buralarda pek satilmiyor ben en rahat Fethiyede satin alabiliyodum canlisini bi kerede antalyadan getirtmistik zar zor.bu teknik isimizi gorur insallah..tesekkurler tekrar Saygilar...

3. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    (Okuma Salina SeaSpin 10-40g)(albastar hera 2811 2.70cm.30-60 gr)(ceboastur pantorga 100g 200g 4.20)
    Favori Makine:
    shimano sahara 3000 fd-spro passion fd 720 & 740-d.a.m 1137 840 quick slr spin 840 fd
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    merhaba bahadır evet antalyada satıyorlar ama bizde 6 veya 7 sene önce devamlı balığa gittiğimizden maddi yönden baya ağır oluyordu bu teknikle baya yem parası külfetinden kurtulmuştuk...:) :) :)
    4.20 fiber tekne ve kıçtan takma motor vardı sürekli boş zamanlarda denizde idik
    şimdilerde'de turizm'e girince ancak kıyıdan oda kışın zaman bulabiliyoruz.
    selamlar

4. turna

turna

Paylaşım için çok teşekkürler.

5. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    sizde sağolun mehmet bey...

6. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Cok guzel paylasim olmus.Tesekkurler Izzet Abi ;)

7. efebolu

efebolu feza kurutlu

selam bilgiler için teşekkürler birde 5 lt pet şişenin üstünden keserek cıkan parçayı ters olarak tekrar şişeye takıp içine sardalya yem koyarsanız şişe ağzından giren tekeleri çok rahatlıkla toplarsınız.bu bırakılan sepet gibidir giren tekeler çıkamaz bu da akılda kalsın istedim.rastgele

8. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    sende sağol emrah kardeşim. bu arada vatandan uzak'dasın bildiğim kadarı ila bulunduğun yer hakkında yazılarını ve resimlerini soluk soluğa takip ediyorum allah sana sabır ve azim versin başarılar ve bol kazançlar hoşçakal...

9. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    merhaba sayın feza abi:
    evet bahsetmiş olduğunuz teknik'de baya kullanılan yöntem o şekilde'de teke avı yapılabilir...hoşçakalın.

10. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Sagolasin Abi. Hersey bir yana dursun 3 aya yakindir baliga gidemedim.Yanarim yanarimda buna yanarim.Bir kafa dengi arkadas bulsam avlaklarda firtina estirecegim ama ... :D
    Yakin bir zamanda insallah.
    Rastgele...

11. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    emrah selam:
    bildiğim kadarı ile bulunduğun ülke balık konusunda baya bakir yani bol balıklı bir yer...
    öyle tek başına balığa gidemiyormusun?
    güvenlik korkusumu var?
    yeterli malzememi yok
    yoksa yalnız olduğundanmı?
    yahu ahret sorusu gibi oldu desene:p yabancı bir ülke olduğu için bu sorular merakımdan sordum:)
    yazındada dediğin gibi büyük bi ihtimal arkadaş bulamadığından zannedersem.
    neyse hayırlısı olsun umarım balık tutmak için hevesli birini bulursun hoşçakal...

12. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    -Abi oncelikle cok cok ta bakir oldugu soylenemez.Pislik bohcacilar buradada bol miktarda var.
    -Tek basima gidemiyorum.Cunku ; arkadasim yok abi.Mutlaka kafa dengi arkadas ve araba gerekli.Cunku gittigimiz yerler kimi zaman uzak,kimi zaman orman yolundan geciliyor,vs.,,Bir sebepte yolu,dili bilmeyisim.Ama arkadasim olsa cat pat ingilizcem bana yetiyor,derdimi anlatabiliyorum.
    En son olarak ; hamdolsun Allah'a ki damarlarimda Turk kani tasiyorum ve Allahtan baska kimseden cekinmem.Hele yabanci bir ulkede insanin damarlarindaki kan daha da delilesiyor :) Zaten burada insanlarin buyuk cogunlugu uysal insanlar ;) :)
    3 ay evvel 2 arkadasim vardi baliga gittigim.Ama simdi oldulermi kaldilar mi haberim de yok :D Hic gorusmedik :D
    Bakalim Abi.Hayirlisi.Arkadas bulursam mehter marslari calarak gidecegim baliga (sevincten) :D
    Rastgele...

13. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Avlama teknigi konusunda tesekkurler... Fakat;

Cuval havlu vs yerine direk deniz suyu dolu kovaya toplasak daha guzel olmaz mi? Ben oyle yapiyorum en sicak havada bile golgede 2 gun yasiyorlar, Hem tekeler enerjilerini oltaya saklamis oluyorlar bos bos ziplayacaklarina.

14. kibrislibalikci

kibrislibalikci ALI GUL

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano tyrnes
    En İyi Avı:
    4.5 kilo cod baligi
    EMRAH hangi ulkedesin Eger ingiltere ise sorun yok tanisip gideriz seninle tabii ki londra ya da yakinlarinda yasiyorsan gorusmek uzere.

15. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    teşekürler efenim..)

16. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    deniz suyu dolu kovaya koymayı hiç denemedim ama olabilir:)

17. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    eyvallah!!!

18. aydemirler

aydemirler xxxx

önce akvaryumcuya gidilir,balık kepçesi alınır sonra sahilde kayaların arasında kepçe gezdirilir,teke toplanır.böylece gecenin karanlığında elde fenerle böcek toplayim diye kafa göz yarma riski ortadan kalkar:)

gündüzün şerri,gecenin hayrından iyidir...

19. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    genelde bende aynı şeyi gündüz teke yakalarım. yer müsait ise...ama gündüzde düşeni çok gördüm..D:D

20. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    tekne barınaklarına yakın olanlar uzun saplı ince file kepçeniz ile su içinde kalan beton liman duvarlaını tarayın , aşagıdan yukarı dugru yosun tutmuş duvarda(su içinde özellikle akşamları ) bulabilirsiniz ayrıca dibi yosun tutmuş teklelerin dibini tarayın . islelerde baglı bulunan araç dış lastiklerinin suda kalan kısımları havuz ğibi içinde karides olur.. isleke ayaklarında olur ,

kolay gelsin..