Set Hazirlamamda Yardimci Olur Musunuz

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında duffy6634 tarafından paylaşıldı.

1. duffy6634

duffy6634 erhan

Favori Kamış:
    Gold Fısh surf 4.20
    Favori Makine:
    Shımano aerlex xs 7000
    En İyi Avı:
    Alabalık - 500 gr
    slm abiler yeni başlıyorum bende balık tutmaya aslında iki yaz önce yozgat / yahyasaray barajında deneyimim olmuştu ama sadece ağaç kamış ve 5m misina ile

şimdi boğazda(üsküdar,kuzguncuk,anadolu hisarı... vb.) tutmayı planlıyorum ve internetten araştırdığım kadarı ile kendi kendime bi set yaptım önerilerinizi bekliyorum.

LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90 , 4.20 , 4.50
    Teleskopik Saf karbon teleskopik kamış
    390cm boy, Teleskopik saf karbon kamış
    100-250g atar
    yüksek dayanıklılık
    Vidalı makine yuvası
    130cm kapalı boy
    490g ağırlığında

Lineaeffe'nin en çok satan modellerindendir.Çok sağlam ve yüksek atarlı bir kamıştır.Im 7 karbon hammadde ve sert aksiyona sahiptir. Atış kabiliyeti son derece yüksektir.
    Misina klavuzları korozyona dayanıklı kaplama

REMIXON MAGNUM 6000 SURF MAKİNE
    60'lık ortaboy makara
    8 rulmanlı, 130m/0,40mm Misina kapasitesi,
    4,5:1 devir oranı, geniş surf aluminyum makara, ergonomik çevirme kolu,
    balans ayarlı kafa, önden kalama, 624g ağırlık, kıyıdan uzağa atış için surf makine isteyenlere
    Yedek grafit kafa

yada

OKUMA TRİO 55 MAKİNE
    55'lık ortaboy makine. 9+1 bilyalı 0,32 mm misinadan 340 metre sarım. 4.5:1 devir oranlı makine. Süper fren sistemi RES II: Rotor Balans Sistemi.
    En son yenilik� Okuma�nın YENİ Trio makineleri eşsiz bir geçmeli konstrüksiyona sahiptir.. Makine tasarımında kendine özgü yeni bir konsept oluşturmak için alüminyum konstrüksiyon ve hafif grafit malzemelerin en iyilerini kullandık. Masif tek parça kabartmalı alüminyum makine kabzası ve mil kolu gerektiğinde dayanım sağlayan ve mümkün mertebe ağırlıktan tasarruf sağlayan hafif grafit yan diskler ve bir motor muhafazası ile birlikte kullanılmıştır. Trio makara grubunda, ağırlığı azaltmak ve farklı bir tasarım oluşturmak için hafif bir grafit muhafaza kullanırken, çekme sisteminde sağlamlık ve pürüzsüzlüğü artırmak amacıyla alüminyum çekme bölmesinde çok parçalı bir konstrüksiyon kullanılmaktadır. Önemli teknolojik yeniliklerle donatılan Okuma Trio önümüzdeki yazın yıldızı olmaya hazır.
    Geçmeli Konstrüksiyon
    Masif tek parça kabartmalı alüminyum makine kabzası ve mil kolu gerektiğinde dayanım sağlayan ve mümkün olduğunca ağırlıktan tasarruf sağlayan hafif grafit yan diskler ve motor muhafazası ile bir arada kullanılmıştır.
    * Okuma�nın çok diskli japon yağı ile yağlanmış keçeden mamul çekme pulları
    * DFD: Dual Force Drag (Çift Güçlü Çekme) sistemi
    * Dokuz adet bilye + Bir adet makaralı yataktan oluşan paslanmaz çelik yataklar
    * Ayarlanması kolay geri hareket önleyici makaralı yatak
    * Tornada hassas işlenmiş pirinç pinyon dişlisi
    * CRC: Corrosion Resistant Coating (Korozyona Dirençli Kaplama) işlemi
    * HDGII: Korozyona dirençli, yüksek yoğunluklu dişli sistemi
    * Geçmeli alüminyum ve grafit karma malzemeden oluşan gövde tasarımı
    * Geçmeli alüminyum ve grafit karma malzemeden oluşan mil tasarımı
    * EOS: Patentli Elliptical Oscillation System (Eliptik Salınım Sistemi)
    * Grafit mil ve alüminyum dudaktan oluşan karma makara tasarımı
    * ADC: Aluminum Drag Chamber (Alüminyum Çekme Bölmesi) hassas makara sistemi
    * Sert, dövme alüminyum sap tasarımı
    * Hydro Bloc (Su Blokaj sistemi): Su geçirmez çekme sistemi sızdırmazlık elemanı
    * Yüksek dayanımlı, masif ve anodik işleme tabi tutulmuş alüminyum destek kolu
    * RESII: Bilgisayarda dengelenmiş Mil Dengeleme Sistemi

Okuma, 5 YIL garanti özelliği

yada

OKUMA AVENGER AV-65 MAKİNE
    65'lik büyük makara, 4.5 :1 devir oranı, 7 rulmanlı, Aliminyum kafa, 0,32mm/430m - 0,37mm/310m, 0,42mm/260m misina kapasitesi, 680gr ağırlık, Her türlü avda kullanabileceğiniz parasının fazlası ile karşılığını verebilecek bir makine.

makine gövdesi döküm Pirinç dişli takımı.
    Ergonomik el tutacağı
    makine makara aliminyum malzeme
    6 + 1 rulmanlı
    Yedek grafit makara

Okuma 'nın yeni ürettiği 2.nesil Avenger makineler inanılmaz kalitesi ile kullanıcısını kendine hayran bırakacak.

Yeni Avenger bir önceki versiyonuna göre çok daha ince bir gövdeye sahip.Bu ince ve kaliteli gövde makinede inanılmaz bir hafiflik sağlamakta.Makinenin kuvvetini arttırmak için kullanılan geniş açılı kol,sert atışlarda makinenin telinin kapanmasını engelleyen yay sistemi,Okuma'nın tüm dünyada patentle koruma altına aldığı EOS (Ekliptik dişli sistemi) ,uzak atışlarda misineyi rahat boşaltması için tasarlanmış yüksek kafa ,bu kafa üzerine düzgün.sıralı misine sarımı ,7 yüksek performans bilye,sıfır kol boşluğu ve yedek kafası

OKUMA BLUEFISH MİSİNA 300M 0,37MM
    0,37mm kalınlıkta, 300 mt makara misina, Türkiye için Lüfer avına özel üretilmiş şeffaf renkli misina, düşük görünürlük, yumuşaklığı sayesinde sert kafa darbelerini emen ve gam yapmayan mükemmel bir misina.
    12,27 kg çekeri

Önerebileceğiniz başka makina kamış yem vb. malzemeler olursa da çok sevinirim.. Makineler arasında kararsız kaldım. Şimdiden teşekkürler..

2. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Oystercast 4.20 ve Trio 55 makina iş görür.

3. duffy6634

duffy6634 erhan

Favori Kamış:
    Gold Fısh surf 4.20
    Favori Makine:
    Shımano aerlex xs 7000
    En İyi Avı:
    Alabalık - 500 gr
  4. sarcoglu

sarcoglu Tolga

Favori Kamış:
    LINEAEFFE EXTREME CAST 440 & OKUMA CEDROS 420
    Favori Makine:
    OKUMA SALINA SA II 10000 & OKUMA SALİNA SA 55
    merhaba öncelikle aramıza hoşgeldiniz anladığım kadarı ile Lineaeffe kamış ve iyi bir makina almayı düşünüyorsunuz eyer fiyat olarak bütçeniz nekadar bilmiyorum ama üsküdara gidebilirseniz orda cenğiz balıkçılık var Lineaeffe leri bu arkadaşlar getiriyor ve dağıtıyor orda daha farklı seçenekler bulabilirsiniz makine olarakta okumanın farklı modelleri mevcut sizin bütçenize göre en uygun seti görerek topluya bilirsiniz şimdiden bol balıklı avlar ve kolay gelsin.

5. duffy6634

duffy6634 erhan

Favori Kamış:
    Gold Fısh surf 4.20
    Favori Makine:
    Shımano aerlex xs 7000
    En İyi Avı:
    Alabalık - 500 gr
    fiyat olarak 200 lira ayırdım sete -+20 değişebilir tabiki
    surf için arıyorum uzak atışlar için
    ve hem tuzlu hemde tatlı su için yazın çünkü tatlı suda kullanacağım çoğunlukla ve büyük balık olduğu için zorlamasını istemiyorum;)

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bak abicim bu işe ilk başlarken hemen her malzemeye saldırmamak lazım.Yavaştan yavaştan başlayacaksın.Bahsettiğin makinalar gerçekten iyi ama acemi olduğun için uygun makinalarla kendini yetiştirdikten sonra zaten eline ve tecrübene en uygun malzemeyi kendin alacaksın.

Hevese kapılıpda ihtiyacım olur diye de malzemelere atlama.Her şey ufaktan ufaktan yürüsün.

Benim ilk kamışım 3 mt albastar makinamsa okuma boxter'dı İkisini şimdinin parasıyla 50-60 civarına alırsın.Bakma Okuma boxter fiyatı 20TL civarıdır ama 20 yıl sonra bile kullanıyor olursun.

Bu basit takımlarla tecrübe kazanacaksın.İyi makinelere o paraları verip ondan sonra da kullanırken hasar vereceğine bahsettiğim yöntemi izlemen daha akıl karıdır.
    Bizim hatamıza düşme.Biz saldırdık, deniz avı yapan bana turna sahteleri satmışlardı.Hala durur evde :) bir defa dahi kullanamadım.

İlk önce tekneden çapari avıyla başladım.Sonra arkadaşlarla gide gele, kıyıdan avlanmayı öğrendim sonradan da surf kamışlara geçtim.

Sen bismillah demeden hatim yapamazsın.Sakın acele etme.

7. sarcoglu

sarcoglu Tolga

Favori Kamış:
    LINEAEFFE EXTREME CAST 440 & OKUMA CEDROS 420
    Favori Makine:
    OKUMA SALINA SA II 10000 & OKUMA SALİNA SA 55
    ozaman benim tavsiyen size
    kamış olarak

LINEAEFFE S-FLEX SURF KAMIŞ 4.20 veya 3.90

makine olarakta

OKUMA AVENGER AV-65 OLTA MAKİNESİ

tahminen 210 ile 220 cıvarında tutar diye düşünüyorum makinanın üzerinede
    TRABUCCO T FORCE SUPER ISO MİSİNA 0.30 (11kg) veya 0.35mm (15kg)
    sarabilirsiniz gayette güzel olur tabiki bu önerdiklerimden daha pahalı daha iyileride var ama başlangıç için bence yeterlidir.

8. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Boğazda kullanacaksanız Kamış + makina toplam ağırlıklarınıda göz önüne alırsanız iyi olur. Uygulayacağınız av disiplinleri için gereksiz veya fazladan ağır takımlar sizi çabuk yoracak ve av keyfinizi kaçıracaktır.

9. gladioman

gladioman mulayım naci

Favori Kamış:
    SHIMANO ASPIRE AX TELE SURF 4,30 MT 200 GR
    Favori Makine:
    SHIMANO Biomaster 8000 PG
    En İyi Avı:
    kofana - turna 82 cm
    lineaffe turnafresh 4.20 okuma avanger 65 yada 55 modeli pelican 0.30 misinada işini görür istersen 0.40 ilede shock yaparsan daha güzel olur

10. 34uf1980

34uf1980 umut ali pekgüven

Favori Kamış:
    lıneaeffe
    Favori Makine:
    okuma-zeon
    En İyi Avı:
    1.5kg
    slm ben ortalama 1 sene kadar önce Oystercast 4.20 aldım fincanlar dökülmeye başladı ve aksiyonu çok sert bir kamış iki defa ucu kırıldı her avdan sonra özenle temizlememe ragmen dökülüyor birde aldıgım günden beri kim bakarsa herkez bu kamış kör kamış diyor hiçbirşey hissetmiyorsun sadece beklemeli avlarda idare eder bir kamış kesinlikle tavsiye etmem.

11. salihabdioglu

salihabdioglu Salih

Favori Kamış:
    Salina 4.20 200 atar
    Favori Makine:
    Shimano Aceration SW8000PG
    Arkadaş bende yeni başladım. Bahsettiğin yerlerde avlanıyorum.
    Benim kullandığım kamış 4.20 Lineaeffe Turnafresh. Makinede Okuma Travertine 65. Orta kalite sayılabilecek bir takım. Maliyeti de 125TL idi.

12. duffy6634

duffy6634 erhan

Favori Kamış:
    Gold Fısh surf 4.20
    Favori Makine:
    Shımano aerlex xs 7000
    En İyi Avı:
    Alabalık - 500 gr
    bu yorumunu ilk defa duydum yaklaşık 1 aydır araştırıyorum
    fakat dediğin doğrudur çünkü surf kamış olduğu için sert
    uçlarının kırıldığını bi arkadaş daha demişti ama bu kadar olduğunu bilmiyordum
    başka kullanan arkadaşlar varsa bi yardımcı olabilirmi
    herkese yorumları için teşekkürler...

13. duffy6634

duffy6634 erhan

Favori Kamış:
    Gold Fısh surf 4.20
    Favori Makine:
    Shımano aerlex xs 7000
    En İyi Avı:
    Alabalık - 500 gr
    turna fresh ile Oystercast aynı dedi bütün balıkçılar sadece sap yapısı farklıymış
    senin oltada uç kırılması veya herhengi başka bi sorun oldumu

yorumun için teşekkürler...

14. 34uf1980

34uf1980 umut ali pekgüven

Favori Kamış:
    lıneaeffe
    Favori Makine:
    okuma-zeon
    En İyi Avı:
    1.5kg
    kırılan parçalar hala duruyor çokta abanmadan kırıldı. ama en önemlisi kör kamış dediklerinde çok şaşırmıştım hatta eski usta balıkçılara bile denettim aldıgım cevap sen bununla balık tutmaktan nasıl keyif alıyorsun dediler. size önerim mutlaka deneyin. makine konusun da RYOBI ECUSIMA mutkala tavsiye ederim mükemmel hiç yolda bırakmaz keyifli bir makinedir.

15. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    (Okuma Salina SeaSpin 10-40g)(albastar hera 2811 2.70cm.30-60 gr)(ceboastur pantorga 100g 200g 4.20)
    Favori Makine:
    shimano sahara 3000 fd-spro passion fd 720 & 740-d.a.m 1137 840 quick slr spin 840 fd
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    merhaba sevgili erhan kardeşim.
    halil bey en doğru olanı açıklamış bencede acele etme ve ucuz yollu bişiler al ve yavaş yavaş başla derim.
    selamlar

16. levrekçi 39

levrekçi 39 ersen özkan

Favori Makine:
    shımano.shımano.shımano
    mrb kardeşim ben istoçta bir ithalatçı firmada bayagı bi çalıştım hemen hemen her türlü kamış ve makinayı deneme şansım oldu madem üsküdarda oturuyorsun alacagın yer cengiz balıkçılık. kamış 4.20 lıneefe turna fresh.makina okuma zeon.iksine 120 tl civarı verirsin her türlü işinide görür senin misinada 35 lik sardır sonra gelsin balıklar :)

17. OMMG

OMMG OKAN

Kamış olarak Lineaeefe S-Curve 10 kilos 4.20mt, makina olarakta Okuma Distance Surf Pro 60 lık tavsiye edebilirim.Birkere alırsın uzun süre kullanırsın....

18. duffy6634

duffy6634 erhan

Favori Kamış:
    Gold Fısh surf 4.20
    Favori Makine:
    Shımano aerlex xs 7000
    En İyi Avı:
    Alabalık - 500 gr
    turna fresh ile Oystercast aynı dedi bütün balıkçılar sadece sap yapısı farklıymış
    bu doğrumu sence çalıştığın ve malzemeleri yakından tanıdığın için soruyorum.

şimdiden teşekkürler...

19. levrekçi 39

levrekçi 39 ersen özkan

Favori Makine:
    shımano.shımano.shımano
    turna fresh le aynı özelliklere sahip. bir tek sapı değişik güzel kamışlar al pişman olmazsın.

20. duffy6634

duffy6634 erhan

Favori Kamış:
    Gold Fısh surf 4.20
    Favori Makine:
    Shımano aerlex xs 7000
    En İyi Avı:
    Alabalık - 500 gr
    teşekkür ettim arkadaşlar hepinizin yorumları için
    ilk olarak birinci basamaktan başlamanın en iyisi olduğu kanaatine vardım
    ve bugün cengiz balıkçılıktan başlangıç olarak ufak bi okuma makina ve bi kamış aldım ve ilk balığıma çıktım sonuç o :D doğal olarak inşallah başka zamana :) artık belki yarın belki yarından da yakın profesyonel oltayı da alıcam
    biri at çek biri beklemeli boş dönmemek lazım demi :D ;) herkese rastgele