Zeytinburnu-yenikapı-kumkapı-cankurtaran eşkina denemesi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ateş-01-34 tarafından paylaşıldı.

1. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    dam quick slr spin 850 fd
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Dün akşam hava 2-4 'tü ve eşkina avına çok müsaitti.Recai abimle akımları hazırlayıp yola çıktık.Öncelikle teke süzmek için zeytinburnu balıkçı barınağında uğradık.Fakat burada hiç teke bulamadık.Güzergahımız üzerinde bulunan yenikapı ido limanı kayalıklarına baktık,maalesef burada da karidese rastlayamadık:( Karnımız acıkmıştı ve kımkapıda hzılıca karnımızı doyurup balıkçı halini yoklayalım dedik.1 saat içerisinde 20 adet teke çıkartabildik.

Balıkçı halinde fenere doğru oltalarımızı salladık.Recai abim ve ben2 adet kaya balığı yakaladık vu bunları geri saldık.Önümüzden feribotlar geçiyordu:)) ve eşkina için uygun biryer değildi:((

Kumkapıdan ayrılıp hemen yan tarafındaki girişi ücretli olan:( kayalıklarda olta attık. Burada 2 adet gelincik yakaladım ve geri saldım.Tekelerde bitmek üzereydi 1 adet işaret parmağı büyüklüğündeki tekeyle oltamı yemleyerek 20 metre ileri attım.

Öyle bir vuruş aldım ki oltayı zaptedemedim, balık yok diye kalama ile oynuyordum, kalama sıkı kalmıştı:) 5 metre boşluk vardı misinayı elime almıştım, misina bitince balık fıtdöndüden kırıp kaçtı. Balığın cinsi hakkında tereddütlerim var.Oltayı alıp direk gittiği ve kafasını dahi çeviremediğim için, 31 mm lik misinayı çıt diye kırdığı için; eşkina diyorum ama sizler daha iyi bilirisiniz bu merada hangi balıklar olur. Olta attığım yer tam eşkinalık, derin ,kırma kayalık bir yerdi.

Oltaları toplayıp otoparktan çıkarken 2 oltacıya rastladım ve yanlarına uğradım.Kaya kurdu ile mantarlı takım hazırlamışlardı.Hemen fenerin kenarında ki,küçük limanın yanında ki kayalıklardan olta atıyorlardı.Çok iri bir karagöz kaçırmışlar, takımı kırıp kaçmış, moralleri çok bozuktu:(

Onlara da bnm kaçan balığı anlattım.Burda tepsi gibi karagözler var dedi;)

Balıksız eve döndük anlıyacağınız:eek: ama ilk defa istanbulda eşkina avı yapmış oldum, günlük işlerin stresini atmış oldum,daha ne olsun:)

Bu arada olta takımı hakkında da bilgi vereyim;

Kamış : 2,70 cormoron viva pike 30-80 gr atar

Makine ; Dam slr spin 850 fd

Misina : 0,31 mm Stren High İmpact mono

Takım : 2 köstekli 20 gr kurşunlu klasik takım

Zeytinburnu avcı barınağı :Burada teke bulamadık:(

İdo Limanı kayalıkları ve martı üşümüş ama yapıcak bişe yok:( , teke de yok:p

Balık hali; olmayan eşkinaları beklerken...:rolleyes:

Büyük balığı kaçırdığım cankurtaran kayalıkları ..Burda balık var:);)

2. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Heyecanlandım valla:D ama sonu kötü bitti..Sağlık olsun balığın yeri belliyse illa ki tutarsınız azmedin ustam...Bi daha ki sefere inşallah.
    Rastgele,saygılar...

3. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    sağol kardeşim, şimdi bu ilk gidişim oldu bu merada ,aşındırmaya devam ediceğiz.kısmet bakalım,sağlıcakla kal:)

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Onur geçmiş olsun, sağlık olsun diyelim.:)

Ben de bir keresinde aynalı sazanın kafasını döndürememiştim. Aldı başını gitti takımla beraber. Aradan yıllar geçti hala o balığın beni beklediğini sanıp duruyorum. Hayal işte...:D :p

5. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    İşte amatör balıkçılıkta adrenalinin, merakın ve sinirin doruk noktası, benimde başıma çok kez geldi böyle şeyler, oltama öyle deli birşey atladığında çekerken "Allahım en azından ne olduğunu göreyim öyle kopsun" derim :)

6. ozkan79

ozkan79 özkan

merhaba;kurban bayramında 3 adet oldukca iri karagöz yakaldık 3 kezde misinamız patladı yenikapıda,sizin misinanızı patlatanda karagözdür büyük ihtimal.iyi forumlar.

7. mesut025

mesut025 mesut atar

her zaman söylemişimdir eşkine avına giderken en az 40 lık misina olacak yemde teke ise buna levrek gelme olasılığıda vardır

8. 29519

29519

Bi de spin kamış ile yapılacak av değildir daha sert kamış ve kalın misina ile av yapmak performansınızı arttırır.

9. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg

Sağol Nuri abi:) Önemli olan orada balığın olduğuydu. Daha büyük aynalılar seni bekliyor:)

10. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Hakikaten ne kadar keyifli abi o an, anlatılmaz yaşarnır:) Ama balığı göremediğim için çok sinir oldum:D :rolleyes:

11. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Teşekkürler, Misinamın darbe dayanımı yüksekdi, açıkcası beni çok şaşırttı.Asso kullanmadığıma bin pişman oldum:(( Karagöz kırabilirmi , o kadar büyüğü varmı orada??

12. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    40 lık misina kullanıp ,eşkinanın bunu farkedemeyecek olması ona olan saygımı azaltıyor:) ve kızdırıyorda:) Ciddiyim abi, bu sebepten dolayı henüz 31 lik üstü misina kullanmadım:) Ama tekrar düşünmeye başlayacağım öneriniz doğrultusunda:eek: Yorumlarınız için teşekkürler

13. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    İstanbul için takımlarım yetersiz kalıyor galiba:( Takımlarım levrek takımı,devamlı kuzey egeye levrek avlamaya gidiyorum. Kısa mesafeli atışlar yapıyorum üstadım, bu avda 20 gr kurşunlar kullandım attığım mesafe max 20 m yi geçmiyor.Fakat akıntı var istanbulda:eek: takımlarımı kalınlaştıracağım önerileriniz doğrultusunda.Teşekkürler;)

14. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Takımları kalınlaştırmaya gerek yok bence. Karagöz çekişiyle değil fişeklemesiyle takımı patlattığı için kalınlaştırmanız sadece misinanın düğümden daha kolay kırılmasına nedenolur. Karagözde en önemli kısım oltayı alıp giderken kalamanın oldukça fazla açılıp, balık yol alırken yavaşça sıkılmasıdır. Karagöz maksimum 3-4 sefer yol alır sonra da kuzu gibi gelip bir defa da sudan çıkmadan fişekler. İnanın kırılan0.35 mm takımımın sayısı 0.25 den daha fazladır. Benim tercihim 0 .25 mm beden köstekten yana. Balığa çok fazla yüklenip balığı panikletmemeye çalışın. En çok bu esnada fişekleme yapar.

15. ozkan79

ozkan79 özkan

merhaba ben bu balıgı 0.18 köstekle yakaladım bildigimiz kalsik stoperli takım beden 0.20 köstek 0.18 ama burda balık yakalandıktan sonra tecrübe cok önemli balığı sudan kestiğim anda köstek koptu balık tam yerine düştü ve kaçamadı,COK KALIN KÖSTEK KULLANIRSANIZ balık yeme vurmaz diye düşünüyorum balıkların 2 si midye 1 i karides ile yakalandı.

16. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg

Bölgenin yabancısı olduğumdan pek hevesli değildim ava , boş yakalandım desem yeridir:) Siz devamlı bu bölgede avlanıyorsunuz(sizden de feys almadım deil) raporlarınızı ilgiyle takip ediyorum, önerilerinizi dikkate alıcağım. Balık yemi alıp son sürat devam ediyor misina almaya, demekki karagöz müş;) Çok teşekkürler yücel abi.saygılar...

17. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Çok güzel bir balık, Daha önce karagöz yakaladım ama istanbulda değil, hazırlıksızdım , eşkinadır die kalama vermek istemedim kaya altı yapar die:) tecrübesilik işte:( önüzmüzdeki hafta yokluyacağım, bakalım...:) Bilgiler ve gösterim için ayrıca teşekkürler...

18. SedatMert

SedatMert Sedat

En İyi Avı:
    O balığın hala peşindeyim.
    Onur selamlar. Tekirdağ'daki eşkinaları bitirdin sıra İstanbul'dakilere mi geldi:D
    İnşallah birdahaki sefere o balığı livara atarsın. Rastgele.

19. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg

Selamlar abi,seni görmek ne güzel, nasılsın iisindir umarım.İstanbula mı taşındın yoksa? Tekirdağ uzak kalıyor,kar-kış gözüm almıyor abi:(
    Eğer burdaysan önümüzdeki hafta içi mini org. yapabiliris eşkinaya;) ne dersiN?

20. SedatMert

SedatMert Sedat

En İyi Avı:
    O balığın hala peşindeyim.
    Onur tekrardan selamlar. Evet İstanbul Anadolu yakasına taşındım bu sene. Ailemle bir programım yoksa ben hergün ava hazırım. Haberini bekliyorum. Rastgele.