kıyıdıdan at cek avında sahtelerin hafifligi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında buck tarafından paylaşıldı.

1. buck

buck ilyas

Favori Kamış:
    Okuma salina seaspin 2.40, Cormoran bullfighter 2.70, remixon sea lion 1.80 jigging
    Favori Makine:
    Shimano Sahara 3000FD, Okuma trio40, Ryobi oasys 4000,Daiwa BG20
    En İyi Avı:
    işte orası henüz bir netlik kazanmadı
    Selamlar,
    bu sitede sizlerin paylaşımları ve tavsiyeleri sonucu kendime kıyıdan at-cek avı icin okuma salina seaspin2.40cm kamıs, okuma trio30 makina ve forumda yer alan oneriler dogrultusunda farklı marka, boy ,özellik ve agırlıklarda sahte balıklar aldım
    gecen haftasonu ilk kez hayırlamayla beraber deneme fırsatım oldu fakat acemiliğimin etkisine bir de bu sahtelerin hafifligi eklenince kıyıdan bu sahteleri cok ileriye fırlatamıyorum,
    bu konuda ne yapmam lazım, örnegin bir agırlık ,şamandra (spirolinoyu aradım ama buralarda bulamadım) tarzı birşey eklesem etkili olur mu, balıgın yüzüşünü bozar mı?
    ve eger cevabınız etkili olacagı yonundeyse bunun nasıl yapılacagını nereden ogrenebilirim?
    yardımcı olursanız cok sevinirim(çünkü bu haftasonu da denemelere devam edecem,şimdiden hazırlayım en azından)
    şimdiden teşekkurler
    saygılar , ilyas akçimen

2. modena

modena

ilyas sahteler kaç gram...yazar mısın...

3. Bilal Çoban

Bilal Çoban Bilal ÇOBAN

En İyi Avı:
    2 tane istavrit :)
    aynı soruyu soracaktım, sahtelerimin en büyüğü 10 gram... Kaşıklar az daha ağır tabi ki. ( bu arada siparişlerim geldi, yarın sabah denemeye çıkıyorum :) )

4. buck

buck ilyas

Favori Kamış:
    Okuma salina seaspin 2.40, Cormoran bullfighter 2.70, remixon sea lion 1.80 jigging
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    turgay bey su an calıştıgım klinikteyim,1-2 saat icinde eve gecince size daha detaylı bir cevap yazacam
    ama şimdilik şunu söyleyebilirim sizin onerdiklerinizin hepsi nerdeyse var:)
    daiwa saltigalar
    rapala maxrapler
    maria princess
    strike pro'lar(popper ve floating olanları)
    duel hardcore 110f

5. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Kamışınızın atar aralığı 10-40 gr. Normalde rahatlıkla atabilmeniz lazım. Sizin donanımınızı incelediğimde aşağıdaki maddeleri gözönüne almak lazım. Bildiğim kadarıyla

1-Kullanılan teknik
    2-Kullanılan misina
    3-Ters yönden gelen rüzgar

1-Sahtelerinizi atarken sahteniz ile kamışınızın ucu arasındaki mesafe 1-1.5 m den az olmasın.

2-0.25 den kalın misina kullanmamaya çalışın.

3-Ters yönden esen rüzgar atışınızın mesafesini kısaltacaktır.

6. modena

modena

daiwa saltiga ve rapala max-rapler sert rüzgara karşı atış için dizany edilmiş aero dinamik beden yapısı ve iç kısımda bu yapıyı destekleyen atış ağırlık transfer sistemlerine sahiptir...keza maria aynı şekilde...duel hardcore serisi normal havalarda 40 metre atış yapabilecek manyetik atış ağırlık transfer sistemine sahip...

strike-pro lar bu konuda ne yazık ki sorunlu sahteler...aksiyon ve model yönünden çok zengin olan bu marka birde şu atış performansını geliştirdimi harika olacak ama böyleyken bile avları kusursuz...

burada sorun atışlarınız da olabilir...aslında zaman içerisinde mutlaka sizde kendinize has bir teknik geliştireceksiniz...bu kaçınılmaz...

kullandığınız kamışı bende kullanıyorum ve her atışta sonra hala şaşırıyorum...:)

az öncede dediğim gibi mutlaka bir süre sonra bu sorun aşılacaktır...bu arada kullandığınız kamışı savurmaktan korkmayınız...en nihayetinde bu kamışlar son derece esnek yapıya sahiptir...rahatlıkla yüklenebilirsiniz...sorun olmaz...

7. vtecc

vtecc fatih

Favori Kamış:
    LINEAEFFE CEBOASTUR NEAH BAU KAMIŞ 4.20 LINEAEFFE SPIRIT SURF KAMIŞ 3.90M Okuma Salina SeaSpin10-40
    Favori Makine:
    OKUMA SALINA SAII 10000 DAM STELL POWER 360 SHIMANO SAHARA 3000 FD
    En İyi Avı:
    45 cm balon :)
    Güzel bilgi tşkler

8. buck

buck ilyas

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    teşekkur ediyorum mehmet bey, belirttiginiz 3 maddede de duzeltmem gereken durumlar var,ozellikle 1.madde:)

9. AKİF ÖZKAN

AKİF ÖZKAN AKİF ÖZKAN

Favori Kamış:
    Okuma salina spin2.40 ve bilumum kamış
    Favori Makine:
    yeteri kadarı
    En İyi Avı:
    Yeşil ırmak nehrinden bir torba dolusu tırıvırı
    İlyas bey takımı güle güle kullanın. Ben de aynı kombinasyona sahibim ve çok memnunum. Üstadlarında buyurduğu gibi mesafe özellikle atış tekniği geliştikçe değişecektir. Atışlarınızda kamış ucu sahte mesafesini 20-30 santime kadar kısaltıp sağdan (sağlaksanız eğer) deniz yüzeyine paralel kamçılama yaparak atmayı deneyin birde. Hafif sahtelerde benim çok işimi görüyor. Omuzdan yaptığım atışlarda hafif sahteler misinanın rüzgara yenilmesi yüzünden paraşüt gibi asılı kalıyorlar çoğu zaman. Başarılar dilerim şimdiden bol trofeler.

10. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Turgay beyin sahtelerle ilgili bahsettiği bilgiler kesinlikle önemli ama son satırları sizin için daha yardımcı olacaktır. Söylediklerini kesinlikle gözardı etmeyiniz. Kamışı yere vurmadığınız veya atarı üzerinde ağırlık kullanmadığınız sürece sorun olacağını düşünmüyorum :) Turgay bey bilir belki bende 15-60 gr atarlı kamışımda ilk başlarda 30 gr lık şamandra kullanmakdan çekiniyordum. Bunun için konu bile açmıştım :) Şimdi ise şamandıraya olabildiğince mesafe vererek atmaya çalışıyorum. Mesafe vererek atış anında şamandıranın direkt olarak kamışın ucuna yük vermesini engellemeye çalışıyorum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama mantık olarak kendimce doğru :)

11. buck

buck ilyas

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    akif bey tesekkurler,emin olun ilk tuttugum trofenin resimlerini cekip sizlerle paylastıktan sonra cerceveletip duvarıma asacam :)
    bu arada evet haklısınız kamcılama metodu ile atma denemeleri uzerine yüklenecem,internette videolarda izledigimde genelde gordugum kadarıyla bu şekilde max fırlatma mesafesi elde ediliyor, diger turlusu (omuzdan savurma) manavda kamyondan karpuz atmak gibi geliyor bana,teknikten uzak :)
    tekrardan ilgilendiginiz icin tesekkur ederim...

12. buck

buck ilyas

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    mehmet bey şamandırayı kac gr seciyorsunuz ve ne şekilde bağlıyorsunuz(sahte balıkla arasındaki mesafe vs gibi)

13. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    30 gr lık kullanıyorum. Normalde makinemde 0.23 örgü var. Şamandırayı sadece slikon için kullanıyorum. Arasına da 0.40 assodan 1.5-2 metre ara beden bağlı. Daha uzunu atışı engeller, daha kısasıda balığı ürkütebilir. Benim kamış 2.70 15-60 gr atarlı. Siz 20-25 gr lık şamandralar işinizi görecektir sanırım.

14. modena

modena

kullandığın kamış fena halde aklımda olan bir kamış...mutlaka alacağım bir model...aksiyonu fazlaca sert bir kamış...kardeşim bence hiç çekinme 30 gramlık şamandra hiç sorun çıkarmaz...bu kamışın malzeme kalitesi son derece üstün...tuzlu su kamışı...ve mutlaka alacağım bir kamış...

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Biraz agir sahte kulanma sansinizda var,günümüzde rapalalara yakin cezbedici kasiklarda yapiliyor,bu altta olanlar gibi...

16. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Aslında kamışımdan son derece memnunum ama wtd aksiyonunu ya ben yapamadım yada kamış uygun değil. Yapmasına yapıyorum ama 2-3 atıştan sonra bilek gidiyor. Söylediğiniz gibi sert yapısından dolayı sanırım. Normalde Catana 10-30 270 alacaktım ama Türkiyede kalmayınca bunu almıştım.

17. modena

modena

catana nın 240 cm den sonra bence ideal atar değeri 15-40 gr...uzun kamışlar düşük atarlı oldu mu sahtelerde çok performanslı olmuyor...bu tamamen kendi görüşüm...fakat tatlı su avlarında kullanılan ekipmanda sorun olmaz diye düşünüyorum...

18. ersin ekici

ersin ekici ersin

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve 4.20cm cormoran bullfighter x 2.10 cm okuma v-system 2.40 cm 10-40 gr
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 3000vi,okuma raw 1155,kumyang zion 20,captain bd 30
    En İyi Avı:
    3.5 kg çatalkuyruk
    merhaba iyi geceler trofe dolu bir yıl olur inşallah bu kadar emek ediyoruz bari

19. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sahtelerin ve takımın bu iş için en uygunlarından.
    Şu nokta mühimdir.
    Şayet hedef balık Levrekse,dikine uzağa ermenin pekde faydası yoktur.
    Levrek yakın kıyı balığıdır.Dolaysıyla hayli uzağa vardırabilsen bile,çekişlerde önemli bir bölge levreğin suyunun haricinde kalacaktır.
    Böylesine avlanmaya devam edersen boşu,boşuna bu verimsiz bölgeden gelirsin ve hayli vakit kaybedersin.
    Oysa hemen her kandırıcıyla erebileceğin yakın kıyı şeridinde atçek yaparsan,aynı vakit diliminde çok daha fazla levrek suyunda sahteni çalıştırabilirsin.
    Uzağa atış yapabilmenin en çok faydasını ise,bir miktar suya girerek sağa ve sola olabildiğince kıyıya parelel atışlar yaparak,böylece sahtenin levrek suyundan daha fazla gelmesini sağlayarak görürsün.
    Birde normal monofilament misina yerine gayet ince ip misina kullanımına alışırsan atış mesafelerin artacaktır.
    Sevgiler

20. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    Yazılanlara ek olarak farklı bir atış tekniğide deneyebilirsin..
    Elimden geldiğince çizmeye çalıştım. 6. nokta atışa geçtiğin nokta ve "A" ve "B" arası sahtenin durumu atış hedefin olan açıya ne kadar doğrusal olursa sahten o kadar iyi gidecektir ,Rüzgara karşı sahteyi frizbi gibi rüzgara bindirerek yapacağın yanal atışlarda da kullanılabilir.

Bu atış tekniği için bazı durumlarda çevrenin müsait olması gerekeceği gibi,(iki elinle uzun mesafe atışları ) bazen çok dar ve müsait olmayan yerlerde at-çek yapmana olanak sağlar. (tatlı suda hafif kamışlarla bilekle yapılan hedefe yönelik atışlar)

Son düzenleme: 2 Ocak 2011