Balik tutarken hava sartlari

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Yenerbey31 tarafından paylaşıldı.

1. Yenerbey31

Yenerbey31 Levent AKSOY

Favori Kamış:
    Seytan oltasi
    Arkadaslar benim sormak istedigim balik tutarken tecrubelerinizle soyleyebileceginiz en uygun hava sarti nedir?Arkadasim ve ben balik tutumaya yeni basladik ve su ana kadarki avlarimizda havanin hafif kapali suyun bulanik ve hafif ruzgarli havada daha iyi balik tuttuk.Acik hava ve berrek suda ise bos! Bu konuda goruslerinizi bekliyorum.

Simdiden tesekkurler bereketli avlar

Rastgele!

2. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    genelde yazdıkların cok dogru ama lodosta balık olmaz denir ama gayet guzelde avlar yapmışımdır o havalarda... ne diceksin balık bu nezaman yapar nezaman yapmaz bilemiyorsun acıkcası :(

3. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    Kötü hava bulanık su balık demek. Tabi bu bulanık su yağmurun, selin getirdiği bulanıklık değil. Normal bir bulanıklıktan bahsediyorum.Sakin, durgun süt liman bir deniz balık için pek uygun olmuyor.

4. hunter01

hunter01 AHMET

Favori Kamış:
    abu garcia stınger telesurf.lineaeffe turnafresh surf
    Favori Makine:
    okuma max-4 carp 60 .lineaeffe rapid long cast
    Peki bu söyledikleriniz tatlısu için geçerlimi acaba?

5. Yenerbey31

Yenerbey31 Levent AKSOY

Favori Kamış:
    Seytan oltasi
    Tatli sudada dogru duzgun bir tecrubem yok.Ben zaten bilgi vermek deil bilgi edinmek amaciyla soru olarak yazmistim =)):rolleyes:

6. albeton

albeton Ali

En İyi Avı:
    kötü av yok
    benim kişisel tecrübelerim geçerli değil diyor..ancak tesadüfmüdür bilmem,yağmur ilk başladığında 20 dakika felan hep balık almışımdır.

7. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Ben bu güne kadar yağmurda,çamurda,ayazda,poyrazda,lodosta aklıma gelmeyen genel içtihat olarak balık olmaz denen bir çok zamanda balık aldım.Ama balık alımına en müsait zamanlarda da balık alamdan geldim.Acaba bende mi terslik var. :)

8. modena

modena

bende genelde her hava durumuna göre av yaptım...ancak bu avlak alanlarımdan kaynaklı olabilir...

ancak genel kanı suyu bulanık ve çırpıntılı olduğu zamanlarda daha iyi av verdiği yönündedir...

9. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Bu sorunun cevabı tamamen hangi balığı avlayacağınla alakalıdır. Birazda tecrübeli bir balıkçının tüm ömrünce yaşadıklarını anlatmasını istemek kadar geniştir. Kitap olur.

Örneğin ekmekle kefal avlayacalsan ılık berrak güneşli tatlı dalgalı bir hava iyidir. Saat 9-11, 16-18, 23-01 arasıdır.

Levreği atçekle avlayacaksan kapalı hatta hafif yağmurlu rüzgarın karşıdan tatlı geldiği havalar süperdir. saat 5-8 18-23 daha iyidir. Dipten yemli avlayacaksan poyraz türü üstten dalgalı havalar verimlidir. Yemlide her saat levrek alınabilir. Atçekte hava ılık yemlide soğuk iyidir.

Lüferin çinekopun havasını suyunu bilmek biraz zordur. Avlandığı sürünün peşinden dolaşır durur. Ama tercihen soğuk ve dalgalı havalar tercih edilir.

İstavrit için yunuslara danışmak daha iyidir:) Ama güneş batmadan önceki ikindi saatleri en verimli saatleridir.

Eşkina mutedil güzel sıcak havalarda akşamları gece bitene kadar iyi av verir.

İskorpit de eşkina gibi ılık güzel havalarda geceleri av verir.

Lahos orfoz şinarit türü dip balıkları için hava ikinci derecede önemlidir. Derinde belirli bölgelerde yaşarlar av saatlerini bilmek gerekir. Lahos orfoz sabahları 10a kadar, sinarit öğlen ve geceleri güzel avlar verdiğini gözlemlemişimdir.

Bunlar sadece benim gözlemlediğim şeyler. bir başka arkadaşım tamamen farklı bir havada farklı saatlerde çok iyi avlar yapabilir. Asla kesin kurallar yoktur. Dolunayın durumu bir gece önceki hava durumu deniz suyu sıcaklığı kıyıdaki gürültü ışık vs birçok neden balığı etkileyebilir.

Sonuçta balık bugün hava güzel değil hiç iştahım yok demez yemlenir. Sadece daha kolay yem bulacağı sahillere yönelir.

Dikkat edeceğin şey biryerde balık aldıysan mevsimi saati sıcaklığı rüzgarı bir yer not etmeliin. Aynı şartlarda aynı nokta benzer balığı yapmaya adaydır. Ancak 50m ilerisi farklı şartlar barındırıyor olailir.

10. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Yeni arkadaşların hatta bizlerin bile faydalanacağı kaynak niteliğinde bir cevap olmuş Serkan .Teşekkür ederim.

11. Evren tamer

Evren tamer Evren tamer

Favori Kamış:
    Alba star BospHorus-Dam steelPower
    Favori Makine:
    Okuma DİSTANCE surf-SPECTOR
    En İyi Avı:
    Levrek 4.200 kg
    Teşekkürler Serkan bey.

12. Yenerbey31

Yenerbey31 Levent AKSOY

Favori Kamış:
    Seytan oltasi
    Bu ayrintili cevap icin tesekkur ederim serkan bey ayriyetten diger arkadaslarada yorumlar ve cevaplar icin tesekkurler.

Rastgele:rolleyes:

13. setere

setere ünsal

benim tecrübelerime göre poyrazda daha iyi balık yapıyor.genelde lodos havalarda balık pek yapmıyor.

14. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Serkan bey teşekkürler, özellikle eşkina avı için yazdıklarınızı, yaşadıklarımı düşününce sonuna kadar destekliyorum.

15. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Özellikle bu kısmı beynime kazıdım Serkan abi...

16. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    Bencede en güzeli bulundugun ve avlandıgın bölgeyle ilgili küçük notlar alarak ve farklı zamanlarda, farklı hava durumlarında giderek kendi tesbitlerinizi yapmanızdır...
    Ama not alırken küçük detayları bile atlamamak ileride çok şeyler kazandıracaktır zannımca.
    Ay durumu, rüzgar şiddeti, hava sıcaklığı, suyun rengi ve bulanıklığı, dalga durumu, akıntıların yönü, şiddeti ve o günün tutulan balıkları..
    hepsi tek basına bir cevap olamayacagı gibi bir araya geldiklerinde uygun şartların nasıl ve ne zaman olacagını size söyleyecektir.
    farklı farklı avlakları farklı zamanlarda ve hava şartlarında dener bu ufak notları alırsanız elinizde harika bir balık takvimi olmuş olur..
    rastgele..