PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekne konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

terkibibend
29-09-2006, 20:56
Selamlar,

Söyle 6-7 metre kamaralı wc li bir balıkçı teknesi almak istiyorum. 1 Aydır araştırıyorum ama tuhaf bir durum var. benzer tekneye 10 milyar isteyen de var 4 milyar isteyen de.

Ahşap teknesi olan var mı aramızda? birkaç şey sormak istiyorum

makgun34
29-09-2006, 21:06
Selamlar,

Söyle 6-7 metre kamaralı wc li bir balıkçı teknesi almak istiyorum. 1 Aydır araştırıyorum ama tuhaf bir durum var. benzer tekneye 10 milyar isteyen de var 4 milyar isteyen de.

Ahşap teknesi olan var mı aramızda? birkaç şey sormak istiyorum
serkan benim küçük bir ahşabım var 5.5 mt kamaralı sorun nedir?

terkibibend
29-09-2006, 21:13
abi öncelikle sağolasın
ben 3-5 bin ytl civarı bişey bakıyorum. bu işin ederi nedir? çok şaşırdım bugün 4 tekneye baktım tarabyada. 6 isteyen var 4 isteyen var 10 isteyen var. Ederi 8-10 gibi bişeyse vazgeçmek zorunda kalacağım. Öncelikle sorduğum işin ederi.

sfenksant
29-09-2006, 21:14
arkadaşım,, eyer amatör balıkçılk için istiyosan, fiber al derim. 5 6 metrelik fiberler var müthiş, ancak ahşab konusunda ısrarcı isen bakımı zor işim sevgili kardeşi benim 3 70 fiberim 8 lik motorum var keyif bende istediğim yerden çıkıyorum hem rahat da

REİS
29-09-2006, 21:18
Serkan

Zor soru sormuşsun.
Denizde, karadaki gibi 2003 model ford şu kadar eder gibi bir ölçü yok.
Her tekne prototip.
Yeni mi eski mi, motoru ne, benzinli dizel, küçük, büyük, markası ne?
Bunların hepsi fiyatı etkiliyor.
Başka yerlere de bak.
Mümkün olduğu kadar aynı özellikte teknelere bakmaya çalış ki mukayese edebilesin.
En önemli konu da gemici kağıdın var mı? Ya da kaptan mısın?
Yoksa çok sıkıntılı bir işe giriyorsun demektir,Allah kolaylık versin.

terkibibend
29-09-2006, 21:19
sadece balık için istemiyorum. haklısın ahşabın sezonluk bakımları var ama keyfide bir başka. ayrıca ağırlık farkından kaynaklı ahşap her zaman daha güvenlidir. özellikle istanbul boğazı gibi biyerde

terkibibend
29-09-2006, 21:22
abi kaptanlık sınavı (ADB) kasım ayında yapılacak (). ona gireceğim.
Belgeli uygun bir tekne görürseniz sağda solda, bana haber verebilirseniz sevinirim :)

makgun34
abi öncelikle sağolasın
ben 3-5 bin ytl civarı bişey bakıyorum. bu işin ederi nedir? çok şaşırdım bugün 4 tekneye baktım tarabyada. 6 isteyen var 4 isteyen var 10 isteyen var. Ederi 8-10 gibi bişeyse vazgeçmek zorunda kalacağım. Öncelikle sorduğum işin ederi.
google da tekne diye yaz ve tekne borsasına gir ne istersen ahşap , fiber , bot
seç seçebildiğini rasgele ;)

sfenksant
sadece balık için istemiyorum. haklısın ahşabın sezonluk bakımları var ama keyfide bir başka. ayrıca ağırlık farkından kaynaklı ahşap her zaman daha güvenlidir. özellikle istanbul boğazı gibi biyerde

valla sen bilirsin ahşabı kimse önermedi ilgilenmen gerek çocuk gibi bide şunu untma seninle giden arkadaşların senin kadar ilgi göstermiyor tekneye yani yardım eder derler satışa gelmen muhtemel bi olası nerden biliyon diyosan KENDİMDEN

terkibibend
29-09-2006, 21:24
abi çok baktım tekneborsasına sahibinden.com'a vesaire ilgili bütün sitelere. Hatta oraları geçtim gittim tarabyaya istinyeye sordum soruşturdum. 3-5 arası uygun bişey bulamadım. Ama alanlara soruyorum o civarlara almışlar

REİS
29-09-2006, 21:26
abi kaptanlık sınavı (ADB) kasım ayında yapılacak (). ona gireceğim.
Belgeli uygun bir tekne görürseniz sağda solda, bana haber verebilirseniz sevinirim :)

İnşallah başarırsın.
Amatör denizci belgesi ile balıkçı teknesini kullanamazsın.:mad:
Çıldırmak işten değil ama maalesef böyle .
50 gros tona kadar kendi tekneni(20 veya 22 m boy) kullanabilirsin de 5 m. balıkçı sandalını kullanamazsın.
Nasıl bir mantıksa.:mad:
Balıkçı teknesi dedin diye .(Balıkçı ruhsatlı tekneyi zor bulursun,çünkü karadaki taksi plakası gibi donduruldu,artık ruhsat verilmiyor.)
Aklına gelenleri sor, biz nasılsa gelmeyenlere de cevap veririz:p

sfenksant
29-09-2006, 21:27
BAK ARKADAŞIM BEN HERŞEYİ SIFIR ALDIM VE 4 e maloldu yani herşey göründüğü gibi deil ben 2 sene baktım özellikle 2 el ilanlarına dikkat et bide net tavrını koy yani ahşabmı fibermi bide boğazdaki teknecilere danış en az kaçlık motor ister diye ama şunu unutma çok önemli
bi bilgi 9.9 dan sonra vergi ve kayıt zorunlu

terkibibend
29-09-2006, 21:28
İnşallah başarırsın.
Amatör denizci belgesi ile balıkçı teknesini kullanamazsın.:mad:
Çıldırmak işten değil ama maalesef böyle .
50 gros tona kadar kendi tekneni(20 veya 22 m boy) kullanabilirsin de 5 m. balıkçı sandalını kullanamazsın.
Nasıl bir mantıksa.:mad:
Balıkçı teknesi dedin diye .(Balıkçı ruhsatlı tekneyi zor bulursun,çünkü karadaki taksi plakası gibi donduruldu,artık ruhsat verilmiyor.)
Aklına gelenleri sor, biz nasılsa gelmeyenlere de cevap veririz:p

balıkçı belgesi olmasa da olur. ben zaten balıkçı değilim. balıkçı tipi özel tekneyi ADB ile kullanabiliyoruz diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum?

ergen
29-09-2006, 21:29
Merhaba Serkan:)

Reis'imin dedigi dogru.

Eger Belge konumunu halledebilirsen, Ahsaptan sasma derim. Biraz bakim ister ama genelde Fibere karsilik daha denizci ve oturakli olur. Sunuda mümkünse aklinda tutmaya calis, Sakin ha kimseyle ortak yapma. Kendi gücünle hallet. Ve tüm bakimini kendi yapabilecegin sekilde ayarla. Kimseyi hesaba katma.

Rasgele

excalibur
29-09-2006, 21:31
balıkçı belgesi olmasa da olur. ben zaten balıkçı değilim. balıkçı tipi özel tekneyi ADB ile kullanabiliyoruz diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum?

En az Miço belgesiyle kullanabilirsin.

Bu arada hoşgeldin aramıza .

terkibibend
29-09-2006, 21:32
BAK ARKADAŞIM BEN HERŞEYİ SIFIR ALDIM VE 4 e maloldu yani herşey göründüğü gibi deil ben 2 sene baktım özellikle 2 el ilanlarına dikkat et bide net tavrını koy yani ahşabmı fibermi bide boğazdaki teknecilere danış en az kaçlık motor ister diye ama şunu unutma çok önemli
bi bilgi 9.9 dan sonra vergi ve kayıt zorunlu

fiber bakmıyorum zaten, ahşabın birde el uğraşı var. Kendin boya vernikle. bazısına bu büyük bir dert, benim gibiler için büyük bir zevk :)

erdemyılmaz
29-09-2006, 21:34
Merhaba Serkan:)

Reis'imin dedigi dogru.

Eger Belge konumunu halledebilirsen, Ahsaptan sasma derim. Biraz bakim ister ama genelde Fibere karsilik daha denizci ve oturakli olur. Sunuda mümkünse aklinda tutmaya calis, Sakin ha kimseyle ortak yapma. Kendi gücünle hallet. Ve tüm bakimini kendi yapabilecegin sekilde ayarla. Kimseyi hesaba katma.

Rasgele
serkan mürsel abi bu konuda haklı sen tek başıma ben bakımını yaparım diyorsan ahşap işine gir anladıgımdan degil bogazda görüyorum sürekli zımparasıydı cilasıydı boyasıydı ortaktan hayır gelmez ancak kullanmaya gelir bakabilirim diyorsan ahşap al ve ortaksız

terkibibend
29-09-2006, 21:36
En az Miço belgesiyle kullanabilirsin.

Bu arada hoşgeldin aramıza .

haydaa ne saçmalık bu? yani teknenin tipi "balıkçı". ama hiçbir balıkçı belgesi yoki normal özel tekne gibi. miço'mu olmam gerekiyor en az?

vazgeçtim almıyorum :)

excalibur
29-09-2006, 21:40
haydaa ne saçmalık bu? yani teknenin tipi "balıkçı". ama hiçbir balıkçı belgesi yoki normal özel tekne gibi. miço'mu olmam gerekiyor en az?

vazgeçtim almıyorum :)

Serkan, dur celallenme hemen . Hocam tekneyi "amatör balıkçı teknesi" olarak kaydettirirsen hiç bir sorun yok. düzenlenen özel tekne belgesi bu tanımla düzenlenecek sadece. ;)

Balıkçı teknesi dedin mi iş ticariye giriyor o yüzden ..

terkibibend
29-09-2006, 21:41
özel tekne olarak kaydedersek ADB ile kullanabiliyormuşuz

Soru
iyi günler
Sitesnizdeki soru cevap bölümünden istifade ederek , kafamdaki soruya cevap aradym . Hem cevaby buldum hem kafam karyşty. Biraz haklylyk payym olabilir herhalde çünkü bizler için mevzuat o kadar karyşykki ne nedir tam olarak yerine oturtamadym.
Sorun çok yalyn : Tüm resmi evraklary olan balykçy teknesi olarak kayytly 8 metrelik tekne ile denizde dolaşabilmem ve olta balykçylyğy yapabimem için bana ne belgesi lazym.
Teşekkürler

Cevap
Amatör balıkçılık yapmak istiyorsanız özel tipte bir balıkçı teknesine sahip olmanız gerekmez. Amatör olarak olta balıkçılığı her boy ve tipte tekneden yapılabilir. Amatör Denizci Yönetmeliği'nde Ekim 2005 ayında yapılan değişiklik Özel Tekne tanımını getirdi. Amatör balıkçılık yapmak istiyorsanız teknenizi Özel Tekne olarak kaydettirmeniz ve Özel Tekne Belgesi (ÖTB) almanız gerekir; ÖTB bedelsizdir. Amatör balıkçı olarak günde 5 kilodan fazla balık tutamaz, tuttuğunuz balıkları satamazsınız. Bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 37/2 sayılı sirkülerini okumanızı öneririz; web sitemizde yayımlanmaktadır. ÖTB'si olan bir tekneyi Amatör Denizci Belgesi (ADB) ile kullanabilirsiniz; bu belgeniz yoksa, sınava girip almanız gerekir. Amatör balıkçılık yapabilmek için Amatör Balıkçı Belgesi (ABB) almanızı öneririz. Bu belgeyi almakla yükümlü değilsiniz ama profesyonel balıkçılık yapmadığınızın kanıtı olarak sahip olmanızda yarar vardır. Bu belgeyi İl/İlçe Tarım Müdürlüğü düzenler, bedelsizdir. "Tüm resmî evrakları olan balıkçı teknesi" ifadenizle, avlanma ruhsatı bulunan ve profesyonel balıkçılıkta kullanılacak bir tekneden bahsediyorsanız konuyu önce Tarım İl Müdürlüğüne danışmanız gerekir.
Kaynak:

sfenksant
29-09-2006, 21:42
bak kardeşim eyer teknen bi ahşapsa ve 9.9 büyükse ki büyük olacak en az 5 belge için eml de kurs göreceksin eyer yeterli görülürsen bunlarla beraber müracat edip miço OLABİLİRSİN belki sonra tekneyi kayıt etdiricenki burası çok zor işte aynı zaman da taşıman için römork ihtiyacın olmıyacak çünkü tahta kayıkla römork asla anlaşamaz bide limana üye olman şartı var

ergen
29-09-2006, 21:43
Serkan

kayitli, belgeli Balikci Teknesiyle, Amatör amacli kullanilacak tekne arasinda dünyalar kadar fark var!

Amatör amacli kullanmak istediginve aldigin Tekneyi ADB ile kullanabilirsin.

Benden sana bir kac Adres:

Kücük Cekmece, Büyük cekmece, Göksu deresi, Kurbagdere, Büyükdere, Sariyer Büyük dere, Heybeli ada, Poyrazköy, Ayvansaray ve Tuzla.

Buralarda isine gelecek bir tekne bulursun. Acele etmene gerek yok! Sonbahardan itibaren kisa dogru hem tekneler bollasir hemde Fiyatlar düser.

Rasgele

sfenksant
29-09-2006, 21:47
Serkan

kayitli, belgeli Balikci Teknesiyle, Amatör amacli kullanilacak tekne arasinda dünyalar kadar fark var!

Amatör amacli kullanmak istediginve aldigin Tekneyi ADB ile kullanabilirsin.

Benden sana bir kac Adres:

Kücük Cekmece, Büyük cekmece, Göksu deresi, Kurbagdere, Büyükdere, Sariyer Büyük dere, Heybeli ada, Poyrazköy, Ayvansaray ve Tuzla.

Buralarda isine gelecek bir tekne bulursun. Acele etmene gerek yok! Sonbahardan itibaren kisa dogru hem tekneler bollasir hemde Fiyatlar düser.

Rasgele
peki bunuda biliyomuydunuz plastik botlara hiçbir belge gerekmiyor

Numan
29-09-2006, 21:47

9.9 geçerse gerekiyor..

excalibur
29-09-2006, 21:50

9.9 geçerse gerekiyor..

ikiniz de yanlış biliyorsunuz ;

boyu 2.5 metreden uzun olan her türlü motorlu yada motorsuz deniz taşıtı.
boyu 2.5 metreden kısa olan fakat motorlu olan her türlü deniz taşıtı için ötb zorunludur. ve en az adb ile kullanılabilir.

2.49 mt lik botu kürekle kullanırsanız sorun yok. tabi bunu denizde kullanmak ne kadar akıl karı bir iştir , tartışılır ! ;)

Numan
29-09-2006, 21:50
araştırabilirsin plastik botların yani zodyak tibi motorla alakası yok

Yok abi bu botların Zodiac gibi yani 16-20 kişilik tipleri insan ticaretinde kullanılıyor ondan 9,9 hp üstü belge gerektiriyor indirme izni çıkartma izni hepsi aynen diğerleri gibi

sfenksant
29-09-2006, 21:54
bakın arkadaşlar eyer sizler liman başkanlığından iiii biliyosanız size saygım var ama şunu bilmenizi isterim ki 15 16 kişilikler ticari bot sıfatını alıyor 2 cisi ise botlarda batmazlık raporu var yani bot batamaz öyle bi özelliği olmadığı için 9.9 kadar serbest 9.9 sonra sadece vergi mükellefi oluyosun

terkibibend
29-09-2006, 22:00
Üstatlar,

Sonuç itibari ile ben 5-8 metre arası, 3-5 milyar maliyetli kamaralı, ÖTB'li bir ahşap tekne arıyorum. Motoru 20 beygire kadar olabilir. Lombardhini dizel olursa makbule geçer :) ben bakındım tüm internet sitelerine biçoğuyla da konuştum bulamadım. Şimdi kendim koylara gidip soruyorum.

Kulağınıza böyle bir tekne çalınırsa bana haber verebilirseniz sevinirim.

excalibur
29-09-2006, 22:04
bakın arkadaşlar eyer sizler liman başkanlığından iiii biliyosanız size saygım var ama şunu bilmenizi isterim ki 15 16 kişilikler ticari bot sıfatını alıyor 2 cisi ise botlarda batmazlık raporu var yani bot batamaz öyle bi özelliği olmadığı için 9.9 kadar serbest 9.9 sonra sadece vergi mükellefi oluyosun

hocam sen bildiğin gibi yap ;) devletin kanunu ortada ...
buyrun canlı örneği ;

Soru
MERHABALAR! BEN ENEZ SAROZ KÖRFEZİNDE, 12 YILDIR 2.90 - 1.50 EBATINDA, 6 BEYGİR GÜCÜNDE KIÇTAN TAKMALI KATLANABİLİR BOTLA AMATÖRCE YAZ TATİLLERİNDE BALIĞA ÇIKAN BİR ÖĞRETMENİM. ŞİMDİYE KADAR SAHİL GÜVENLİKLE HİÇ BİR PROBLEM YAŞAMADIM. ANCAK BU YAZ BENİ UYARARAK BELGELERİMİ TAMAMLAMAMI İSTEDİLER. BENDEN NELER İSTEDİLER VE NELER VARDI - YOKTU AŞAĞIDA BELİRTİYORUM. OLMAYAN BELGELERİMİ TAMAMLADIĞIM ZAMAN, DENİZE ÇIKABİLİR MİYİM? VE BENİM BİLMEDİĞİM, BOT İLE EENİZE ÇIKMAK İÇİN GEREKLİ HANGİ BELGELER VAR? BELİRTİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER!
1- AMATÖR BALIKÇI BELGESİ ( VAR)
2- BOTUN FATURASI ( VAR)
3- MOTORUN FATURASI (VAR)
4- CAN YELEĞİ ( KİŞİ SAYISI KADAR ) - ( VAR)
5- CAN SİMİDİ ( BU YOK AMA GEREKLİ Mİ?)
6- AMATÖR DENİZCİ BELGESİ ( YOK - SINAVA GİRECEĞİM )
7- BAYRAK ( VAR)
8- YANGIN SÖNDÜRÜCÜ - İLKYARDIM ÇANTASI ( VAR)
9- TORNETO - SAHİPLİK BELGESİ **** İŞTE BUNU ANLAMADIM ALTI KATLANIR BOTUN LİMANA KAYIT ETTİRİLMESİ GEREKİYOR MU? KALDI Kİ BU BİR FİBER TEKNE YA DA AHŞAP TEKNE DEEĞİL, ŞİŞME BİR BOT. ENEZ LİMAN BAŞKANLIĞINA İLK GİTTİĞİMDE SAHİL GÜVENLİK İSTİYORSA KAYIT ETMEMEİZ GEREKİR DENİLDİ ANCAK DAHA SONRA GİDİŞİMDE ŞİŞME BOTLARIN ( ALTI KATLANIR) LİMANA KAYIT ETTİRİLMESİNİN GEREKMEDİĞİ SÖYLENDİ.

ŞİMDİ, ŞUNU DA YAZMADAN EDEMEYECEĞİM. SAHİL GÜVENLİĞİN UYARISINDAN SONRA DENİZE ÇIKMADIM BİRDAHA. VE LİMAN KAYALIKLARINDAN ZEVKİMİ KÖRELTMEK ADINA ZARGANA YAKALAMAYA ÇALIŞIRKEN KAYALARIN ARASINA DÜŞTÜM, ÖLÜMDEN DÖNDÜM. BENİM TAKILDIĞIM ŞU, BİZLER AMATÖRCE BALIK AVLAMAYA ÇALIŞAN, AVLADIĞIMIZ BALIĞIN HİKAYESİNİ BİR YIL BOYUNSA ARKADAŞLARIMIZA ANLATAN İNSANLARIZ. BUNU ANLATABİLMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Cevap
Teknenizde taşıyacağınız emniyet teçhizatı listesinin yeniden düzenlenmesi için çalışmalar sürmekte.
Botunuz 6 BG motoru ile MTV'den (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muaftır.
Botun ve motorun faturaları olduğuna göre limana kaydettirip ÖTB (Özel Tekne Belgesi) almanız gerekir. Yeni düzenleme uyarınca tknenin sahipliğini bu belge kanıtlar. Katlanır botların da kaydedilmeleri gerekir.
Sınava girip ADB'nizi (Amatör Denizci Belgesi) aldıktan sonra dilediğiniz yere gidebilirsiniz.
Torneto olarak yazdığınız "Tonilâto Belgesi" olmalı! Bu belge ticaret amacıyla kullanılan tekneler için gereklidir; amatör denizcilerin ve amatör balıkçıların kullandığı tekneler için gerekmez
Saygılarımızla
Amatör Denizcilik Federasyonu

excalibur
29-09-2006, 22:34
Sağolasın üstadım.
Bu arada konuyla ilgilenenlere bir dip not düşeyim. Bugün tarabyaya gidip linkteki tekneye baktım

İçi biraz masraflı ancak fiyatını 4.500 e kadar düşürdü sahibi. Ben henüz ahşap teknelerin bakımı konusunda tecrübe sahibi olmadığım için cesaret edemedim almaya.

Reis ve Mürsel abilerimiz hem ustamız hem de ahşap sahibiler. Onların söyleyecekleri çok önemli. benim fikrim, ahşabı , metali çürümemiş bir tekne almaya bak. bu iş için de güvenebileceğin bu işlerden anlayan bir usta ile bir an önce arayı yapman. geri kalan tarafını söylediğin gibi zevkle elden geçirebilirsin. birkaç rutin bakımdan sonra işi de öğreneceğin o kadar dert olmaz. anahtar kelimeler; finans, zaman, mekan gibi geliyor bana.

terkibibend
29-09-2006, 22:59
Reis üstadım,
Tekne hakkında bişeyler daha diyim birde soru sorayım sana.
Teknenin dümeni tel değil boru. Aslında hani alıp uğraşıp adam edeyim desek kelepir bi tekne. Nitekim zamanında güzel yapmışlar. Karpuz kıç olması benim çok hoşuma gitmedi ama olsun bakılırsa çok iyi tekne olur.

Soracağım soru da şu, ben tekne alsam nereye bağlayabilirim? tarabyada değnekçi diyebileceğim bazı kimseler var aylık 60milyon alıyorlar. Siz nereye bağlıyosunuz?

REİS
29-09-2006, 23:00
pancar değil üstadım, lombardhini dizel 17hp. Teknenin sahibi eski bankacı. İşleri bozulmuş antepe yerleşmiş. O yüzden tekneye 6 aydır kimse çıkmamış. uğraşmak istemediğinden satıyor. ötb si de var teknenin. ötb çıkarmanın maliyeti zaten 1.5 milyar.

Gönlüne yattıysa hayırlı olsun.
Zehirli her sene yenilenecek zaten. Su kesiminin altında çürük olmasın mesele yok.
17 Lombardini de iyi.
Arızası bile olsa yerli malı,parçaları çok pahalı değil.
Hayırlısı Allah'tan.

ergen
29-09-2006, 23:02
pancar değil üstadım, lombardhini dizel 17hp. Teknenin sahibi eski bankacı. İşleri bozulmuş antepe yerleşmiş. O yüzden tekneye 6 aydır kimse çıkmamış. uğraşmak istemediğinden satıyor. ötb si de var teknenin. ötb çıkarmanın maliyeti zaten 1.5 milyar.
Serkan

Tekneye resimden baktim. Fena gözükmüyor. Eger dedigin gibi Usta 1,5e tamamlariz diyorsa olur.

Ötb bu gün yaklasik dedigin gibi 1,5 milyar. Parasi o kadar önemli degil, kosturmasi varya adami dindiriyor!

Teknenin boya, zimpara vs'i o kadar para tutmuyor! Ama iscilik tutuyor. Biraz kendin ögrendinmi, cok tasarruf edersin. Oradaki Balikci arkadaslar muhakkak yardim eder.

Rasgele

terkibibend
29-09-2006, 23:07
Serkan

Tekneye resimden baktim. Fena gözükmüyor. Eger dedigin gibi Usta 1,5e tamamlariz diyorsa olur.

Ötb bu gün yaklasik dedigin gibi 1,5 milyar. Parasi o kadar önemli degil, kosturmasi varya adami dindiriyor!

Teknenin boya, zimpara vs'i o kadar para tutmuyor! Ama iscilik tutuyor. Biraz kendin ögrendinmi, cok tasarruf edersin. Oradaki Balikci arkadaslar muhakkak yardim eder.

Rasgele

pardon ya yanlış söyledim, tonilatosu var ötb ye çevirmemişler daha. Bu çevirme işleminde masraf var mı biliyor musunuz?

ergen
29-09-2006, 23:13
pardon ya yanlış söyledim, tonilatosu var ötb ye çevirmemişler daha. Bu çevirme işleminde masraf var mı biliyor musunuz?
O zaman sil bastan. Hepsi yeni yapilacak

Ama cok az bir tasarrufun oluyor. Takriben 900 civarina cikar!

terkibibend
29-09-2006, 23:16
O zaman sil bastan. Hepsi yeni yapilacak

Ama cok az bir tasarrufun oluyor. Takriben 900 civarina cikar!

işte o da benim bütçemi aşar :) 4500+1500+1000=7000
ötb li bir makina bulmak lazım

ergen
29-09-2006, 23:21
işte o da benim bütçemi aşar :) 4500+1500+1000=7000
ötb li bir makina bulmak lazım
Laf aramizda Ötb'si olmayan Teknelerin, Noterden satisi yapilmiyor!

Ötb'si varsa, Noterden satisini yaptiginiz zaman, alici Ötb'yi kendi adina yenilemesi lazim.
Bu da 200-300 arasi tutuyor.
Bilgilerine arz ederim.

Rasgele

ergen
29-09-2006, 23:40
Arkadaslar

bir teknenin yillik masrafi takriben, teknenin alis fiyatinin 10%-20% arasi tutuyor! Akaryakit bu meblaya dahil degil.

Bu konuda en avantajli, Botlar ve kücük Fiber'ler gözüküyor! Ama kanmayin onlarda felaket deger kaybediyor:D

Hepinize Rasgele

terkibibend
29-09-2006, 23:49
Arkadaslar

bir teknenin yillik masrafi takriben, teknenin alis fiyatinin 10%-20% arasi tutuyor! Akaryakit bu meblaya dahil degil.

Bu konuda en avantajli, Botlar ve kücük Fiber'ler gözüküyor! Ama kanmayin onlarda felaket deger kaybediyor:D

Hepinize Rasgele
birde bağlama olayı var. marinaya bırakayım desen yıllık 1350$+kdv. zaten marinalarda yer yok :) aylık 60milyondan daha ucuza bağlayan adam görmedim daha

REİS
29-09-2006, 23:58
Reis üstadım,
Tekne hakkında bişeyler daha diyim birde soru sorayım sana.
Teknenin dümeni tel değil boru. Aslında hani alıp uğraşıp adam edeyim desek kelepir bi tekne. Nitekim zamanında güzel yapmışlar. Karpuz kıç olması benim çok hoşuma gitmedi ama olsun bakılırsa çok iyi tekne olur.

Soracağım soru da şu, ben tekne alsam nereye bağlayabilirim? tarabyada değnekçi diyebileceğim bazı kimseler var aylık 60milyon alıyorlar. Siz nereye bağlıyosunuz?

İŞte en zor konuya geldik.:(
Ben Anadoluhisarı'nda doğdum.
Rahmetli babamın sandal çektiği dere kenarında 50 yıldan fazla sandal çektiğimiz yerde bile yer kavgası olduğundan sandalımı da başımı da alıp Tekirdağ'a gittim.
Ya da avantayı birilerine vereceksin.o da benim ağırıma gidiyor.
Yine de sen bilirsin.
Teknenin sahibiyle de konuşsan, O ne yapıyormuş.
60 çok para.

terkibibend
30-09-2006, 00:45
İŞte en zor konuya geldik.:(
Ben Anadoluhisarı'nda doğdum.
Rahmetli babamın sandal çektiği dere kenarında 50 yıldan fazla sandal çektiğimiz yerde bile yer kavgası olduğundan sandalımı da başımı da alıp Tekirdağ'a gittim.
Ya da avantayı birilerine vereceksin.o da benim ağırıma gidiyor.
Yine de sen bilirsin.
Teknenin sahibiyle de konuşsan, O ne yapıyormuş.
60 çok para.
konuştum 60 ytl ye değnekçiye bırakıyomuş.
tekne bakmadan evvel yer bamak gerekiyor anlaşılan.

makgun34
30-09-2006, 05:46
konuştum 60 ytl ye değnekçiye bırakıyomuş.
tekne bakmadan evvel yer bamak gerekiyor anlaşılan.
serkan ben pendikte tonozu bana ait (290 ytl maloldu) ayda 40 ytl veriyorum bunun karşılığında botla tekneye gidiş geliş , fırtınalı havalarda tekneyi gözetim , yağmur sonrası tekneden su boşaltma ve hırsızlığa karşı koruma hizmeti alıyorum.Kurbağalıderede 75 ytl alıyorlar sadece bağlama ve geceleri hırsızlığa karşı köpekle koruma hizmeti veriyorlar. dragosta 175 ytl den başlıyor aylık fiyatlar bostancı-kadıköy arası bir bilgim yok. Bende tekneyi almadan önce pendikte yerini hazırlamıştım. faydalı olmuştur umarım selamlar

kaan
30-09-2006, 17:42
6 metre kestane ağcından içten takma motorum var. Yardımcı olmak isterim.
Şimdi yazında demişsin 10 milyarada var 4 milyarada.
burda önemli olan kayığın ağcı,sonra içindeki motor. motoru su motoru ise yanmar vetus gibi pağlı olması doğaldır çünkü o motorların 0'ı 7 milyar filan.
Kayığın ağcına gelince omurgası ve yan tahtaları kestane olan kayık makbul sayılır.
Daha fazla bilgi için ben buralardayım...

Yakamoz
01-10-2006, 22:36
Çorbada benimde tuzum olsun diyerek tekne kullanan ve almayı düşünen arkadaşlara yardımcı olacağına inandığım bir kaç teknik bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum umarım yararlı olur saygılarımla

Liman Belgeleri ve İşlemleri

--------------------------------------------------------------------------------

Ülkemizin yasalarına ve uluslararası sözleşmelere göre teknelerin denizde çalışabilmeleri için bazı belgelere sahip olmaları gerekir. Bu belgeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
- Gemi Tasdiknamesi: Geminin özelliklerini ve sahiplerini gösteren bir belgedir.
- Denize Elverişlilik Belgesi: Teknenin, geminin özelliklerini ve nerelerde ne zamana kadar çalışabileceğini vb. bilgileri ve izni verir.
-Yola Elverişlilik Belgesi: Geminin yapacağı.sefere uygun olduğuna dair bilgileri ve izni verir.

Amatör denizciler için liman belgeleri ve işlemleri:
Yukarıda verilen bilgilere ilaveten amatör denizcilerin yapmaları gereken işlemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
-Özel / ticari yatlara idarece ölçüm neticesinde "Tonilato Belgesi"
-Ticari yatlara "Denize Elverişlilik Belgesi".
-Özel yatlara "Özel Yat Belgesi"
düzenlenmektedir.

Türk bayraklı yatlar liman sınırları dişına çıkacaksa, Deniz Ticaret Odası'ndan "Translog" belgesini alıp, belgeyi usulüne uygun alarak doldurduktan sonra ilgili makamlara onaylatır. (Yabancı bayraklı yatiar için ayrı translog belgesi vardır.) Translog doldurma işlemi aşağıdaki gibi yapılır:

a) Translog belgesinin tekneye ait bilgiler bölümü, tonilato ve denize elverişlilik belgesindeki bilgilere uygun olarak doldurulur.
b) Kaptan bölümü, tekneyi kullanan kaptanın yeterliliğine uygun olarak doldurulur. (Söz konusu tekneyi kullanmaya yetkili olup olmadığını saptamak için gemiadamları yönetmeliğindeki çizelgeye bakılır.)
c) Yolcu ve personel kısmına çıkış yapacak yolcular ve yeterliliğine göre tayfalar yazılır.

Limandan çıkış yapmak için: Translog belgesinin doldurulup verilmesinin yanısıra, teknede görev yapacak kaptan, tayfaların ehliyetlerinin aslı, Denize Elverişlilik Belgesi ve Tonilato Belgesinin aslı limana gösterilir. (Ayrıca ticari yatlar için personelden birinin telsiz ehliyetli olması gerekir.)
Liman, translog belgesine tarih ve mührü vurup kendi nüshasını aldıktan sonra Hudut ve Sahiller Sağlık Müdürlüğü, (Sahil Sıhhiye ) aynı translog belgesine tarih ve mühür vurur.

Not 1: 5. Şube (Polis), Gümrük ve Gümrük Muhafaza'ya Türkiye sahilleri için yapılan dahili seferlerde gidilmez. Şayet yurt dışına çıkış yapılacaksa söz konusu yerlere gidilir. Translog'daki yerleri imza ve mühürletilir.

Not 2: Ö.Y.K. belgesi ile özel yat sahiplerinin yurt içinde Translog belgesi alma mecburiyeti yoktur. Ancak personelin deniz hizmeti için translog belgesi yaptırmak zorunludur.

Yakamoz
01-10-2006, 22:37
Tekne Kullanma

--------------------------------------------------------------------------------

Manevrayı Etkileyen Etkenler : Bir amatör denizciye 50 gros tonilatoya kadar tekne kullanam yetkisi verildiğine göre amatör denizci ister makineli olsun, isterse yelkenli olsun kumanda ettiği tekneyi onun güvenli bir şekilde çok iyi kullanabilmesi için bilmek zorundadır.

Genel olrak bir tekneye manevra yaptırırıken kuşkusuz o ekne dış etkenlerin etkisi altındadır. Tekne suda yüzdüğüne göre suyun hareketiler yani akıntılar ve rüzgarın etkisi tekne manevralarını önemli ölçüde etkiler. Ayrıca teknenin yapısı, çektiği su, manevrayı etkileyen önemli faktörlerdir. Teknenin sahip olduğu yürütücü kuvvet makine ya da yelken olduğuna göre, (burada küreği saymıyoruz) bu özelliklerde teknenin manevrasında çok önemli yer tutar. Bütün bilgilere ilaveten o teknenin makinesini, yelkenini kullanırken ayrıca huyunuda bilmek gerekir. Yani teknenin, örneğin, dümen kullanırken ona nasıl cevap verdiğini, rüzgarın nasıl etkilerdiğini kullananın iyi bilmesi gerekmektedir. tam yol ileri giderken tam yol tornistan vurduğumuzda teknenin kat tekne boyundan sonra durduğunu, dümen alabandalara basıldığı zaman devir dairesinin ne olduğunu, dümen dinlemesi için en az tekne üzerinde ne kadra sür'at olması gerektiğini, tornistan vurulduğunda rüzgarsız ve rüzgarlı durumlarda teknenin kıçının ne tarafa geldiğini, salladığını, teknenin üzerinde hiç yol yokken rüzgâra göre nasıl durduğunu, saldığını tespi tetmek, yani teknenin huyunu suyunu bilmek çok önemlidir. Özellikle tekne yelkenli ise rüzgârı nasıl sevdiğini görmek, kuvvetli rüzgârlarda teknenin yatma durumunun ne olduğunu bilmek de çok önemlidir.

Teknenizi bir yere yanaştırırken varsa akıntı ve rüzgârın yapacağı etkileride dikkate alarak nasıl yanaşalacağı önceden saptanmalıdır.. Bazı titiz kaptanlar teknelerini bir yere yanaştırıp kaldıracağı zaman teknelerini, cam tekneymiş gibi kabul ederek, onun hasar almamasına ve hatta boyasının bile bozulmamasına çok dikkat ederler.

Yukarıdaki genel açıklamadan sonra bir tekneyi kumanda edebilmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmek yerinde olacaktır :

- Teknenizin ileri ve geri hızlarını çok iyi biliniz. Bu husustaki makine talimat kitaplarını okuyunuz.
- Teknenizin çektiği suya (draftına) ve başlık, kıçlık olduğuna göre dümen dinleme durumunu iyi biliniz.
- Teknenizin rüzgârsız ve değişik rüzgârlı durumlarda tornista yaptığınızda kıçının nereye çektiğini iyi saptayınız.
- Teknenizin çeşitli ileri yol durumunda durdurmak istediğinizde size nasıl cevap vereceğini saptayınız.
- Teknenizin devirt dairesinin zamanını ve yaklaşık çapını saptayınız.
- Çeşitli yelken donanımlarında teknenizin verdiği sonuçları saptayınız.
- Tekneyi kullanırken size yardım edecek adamlarınızın durumu nedir? Onların bilgi, yetenek ve becerilerini iyi biliniz.
- Tekne kullanırken ana makinenizin dayanma kapasitesini(fazla manevraya karşı), halatlarınızın durumunu, varsa ırgatınızın, vinçlerinizin durumunu iyi biliniz.
- Tekne kullanırken örneğin yanaşacağınız yerin, demirleyeceğiniz yerin durumunu takip iyi tayin ediniz.

Gerek seyirde gerekse bir yere yanaşıp kalkarken yukarıda saymış bulunduğumuz etkenleri iyi bilemediğiniz ya da dikkate almadığımız taktirde manevranız olumsuz şekilde etkilene bilir.

Demirleme : bir teknenin seyir yapması kara demirlemesi ve demirde güvenli bir şekilde kalabilmesi de çok önemlidir. Bir çok gemi çok iyi bir seyir yaptıktan sonra demirleği yerde çok zor duruma düşmüştür. Artık demirledik güvendeyiz demek büyük bir yanlıştır.aynen seyirde olduğu gibi bir teknenin gerek limanda, rıhtımda bağlı ya da limanda demirli bulunduğu sırada seyirdeymiş gibi dikkatli olması teknenin güvenliği bakımından çok önemlidir. Bu nedenle :
1- Demirlenecek yerin deniz dibinin ne kadar demir tutmaya elverişli olduğu saptamak şarttır. Çamur demiri iyi tutar da çakıl taşlık, kabuklu yerler iyi demir tutmaz.
2- Demirlenecek yerin hava yani rüzgar ve akıntı durumu nedir? Yer barınaklı mıdır yoksa rüzgâra açıkmıdır? akıntısı varmıdır, yoksa sakin bir yer midir?
3- Ne kadra bir derinliğe demirleyecektir? Demin zincirine ne kadar kaloma (uzunluk) verilecektir? Çünkü bildiğimiz gibi yanlız demirin denize bırakılması ve demirin deniz dibine geçmesi denizin taramamasını sağlarmaz. Demirle birlikte derinliği üç, dört katı kadra demir zincirine kaloma verilerek demir zincirinin deniz dibine döşenmesi gereklidir. Bu taktirde rüzgâr ve akıntı nedeniyle, tekneye binen zor zincirin ağırlığı ve deniz dibine iyiy döşenmiş olması nedeniyle demiri taratmaz yani yerini değiştirmez.
4- demirlenecek yerde mevki yapmak için ne gibi olanaklar vardır? Demirin yer değiştirip değiştirmediğini anlamak için demirlenir demirlenmez yapılan mevki saptaması daha sonra kontrol edilmelidir.
5- Demirimize madde 3'de belirlenen kolama verildikten sonra teknenin demir zinciri üzerinde dönmesi, salması nedeni ile tekne nerelere kadra gezecektir. Bu gezdiği yerlerde tehlikeli bir durum var mıdır, sorusununda cevabını bilmemiz gerekir.Tekneyi iyi bir yere demirleriz de demirin üzerinde döndüğü, saldığı zaman varsa sığlıklara, taşlara gidip gelmeyeceğini ve yakınında başka bir tekne varsa onun üzerine düşüp düşmeyeceğini bilmemiz gereklidir. Sonra gelen tekne önce gelip demirlemiş teknenin üzerine düşer ve onda bir hasra meydana gelirse sonra gelen tekne kusurlu duruma düşebilir.
6- Bir tekne halinde, demirlediğimiz demirve kalomasını ne kadar zamanda içeri alacağımızı ya da kalomayı kısaltırsak bir tehlike üzerine düşmeyeceğimizi iyi bilmemiz gerekir. Iskarça (limanda fazla demirli tekne bulunması) limanlarda yakın düşme durumuna düşmemek için önlemler alınmalıdır.
7- Ani çıkan bir fırtınadan kaçabilmek için demirimizi kaldırmak istediğimizde ve demir deniz dibine takıldığında demiz zincirini ya da halatını kesecek bir baltanın başüzerinde daima hazır bulundurulması yararlı olabilir. Mümkünse kesilp bırakılan bir demiri bulabilmek için bir şamandra atılmalı ya da yeri kerterizle tespit edilmelidir. Teknemiz küçük diye böyle ayrıntıların ihmal edilmesi doğru olmaz.

Yakamoz
01-10-2006, 22:38
Yanaşma (Aborda) ve Kalkma (Avara) :

Teknelerin, gemilerin yaşamlarında seyir, demirleme, tamire gitme ve bir de rıhtımlara yanaşma ve kalkma olağan işlerdendir.Tekneler özellikle bir amatör denizcilerin kumanda edeceği tekneler günde bazen bir çok kez bir yere yanaşıp kalkarlar. Ayrıca örneğin profesyonel olarak şehir hatları gemileri uğradıkları iskelelere günde beş, on ve belkide daha fazla iskelelere yanaşıp kalkarlar. Nerdeyse bu gemilerin kaptanları tabir caizse gözleri kapalı olarak bu işleri görürler. Ama bazen şehirhatları gemilerinin bile bin defa yanaşıp kalktıkları iskelelere yanaşmları uzun süre alabilir. Bunun nedeni o sırada meydana gelen kuvvetli bir akıntı ya da sert bir rüzgâr olabilir. Tabiidir ki şehir hatları kaptanları bu kuvvetli akıntı ya da sert bir rüzgârı daha sonra yenip, üstesinden gelerek gemisini iskelesini yanaştırır. Tüm bu olaylar gösteriyorki bir teknenin bir yere yanaşıp kalkamasında o9 tekneyi tanımanın çok önemli olduğu ve daha sonra da teknenin manevrasını etkileyen akıntı ve rüzgârında çok etkili olabileceği bir gerçektir. Yukarıda bir numaralı maddede incelediğimiz "Manevrayı etkileyen etkenler" bölümünde bir teknenin maneyrasını iyi bir şekilde yapabilmek için, tekneye yeni kakatıldığımız durumlarda, çıkacağımız ilk seyirde fırsat buldukça hemen teknenin hız kontrollarını yapmak, tornistan vurunca rüzgârsız bir havada kıçının nereye çektiğini ve ne kadar zamanda durduğunu, tornistanın ne ne derece kuvvetli olduğunu, teknenin ne derece dümen dinlediğini fırsatlar çıktıkça ama gecikmeden saptamakta büyük yararlar vardır. bütün bunları saptadıktan sonra bir yere yanaşacağımız zaman ve tek veya çift pervaneli gemiyi kumanda edeceğimiz durumlarına göre, yanaşacağımız yere :
- Baştan, yanaşılacak yere yaklaşık olarak 15/20 derecelik bir açıyla, (sancaktan yanaşmayı rüzgâr ve akıntılı olmadığını düşünerek) yaklaşarak;
- Teknenin üzerinde sadece dümen dinleyecek derecede yol bulundurarak;
- Baştan, yanaşacağımız yere halat vererek;
- Halat verdikten sonra halata bindirmeyerek, dümeni gerektiğ kadar iskele yaparak açısını duruma göre tayin ederek, (ama biz onbeş derece iskele diyelim burada) ağır yol ileri yapıp teknenin baş iskeleye gelir gelmez yarım yol tornistanj vurarak teknenin kıçını sancağa almaya, getirmeye çalışırız. Tekne sağa devirli, tek pervaneli ise tornistan vurunca teknenin kıçı iskeleye geleceğinden, dümeni iskele yapıp ağır yol ileri vurmamızın nedeni, tornistan vurunca teknenin kıçını rıhtımdan açmamasını sağlamak içindir. Böylece teknenin kıçının rıhtımdan açmamasını sağlamak içindir. Böylece teknenin kıçını sancağa alırken makineyi stop edip kıç taraftan halat verme işi yapılır. Burada halat verme işi çok önemli olup dikkat isteyen bir iştir. Eğer pervane çalışırken halat verilrise bu taktirde halatın pervaneye sarılması ihtimal dahilindedir. ayrıca yine teknenin en önemli elemenı olan dümen de kıç tarafta bulunduğundan hiç bir zaman kıç tarafın baştan önce rıhtıma yanaşmasına izin vermeyiniz Önce baş taraf ağır ağır yanaşırken, kıç taraf baş tarafın yanaşmasından daha sonra yanaştırılmalıdır. Tekne yaraştırırken, baş ve kıç halatlar da verilmişse zorunlu olmadıkça makine kullanmayınız. Tekne rıhtıma yanaşırken borda boyalarının bozulmaması için araya balon ya da usturmaca koyunuz. Baş ve kıç halatlar verildikten sonra teknenin rıhtımda kalacağı süreyi ve buranın hava durumunu göz önüne alarak ek halatları veriniz.

Tekneyi yanaştığı yerden kaldırmak için halatları tekleriz yani fazla halatları alırız. Teknemiz küçükse kancanın tuutuğumuz sapı ile (kancanın olmadığı ucu) tekneyi rıhtımdan açınız. Eğer bunula açmak mümkü değilse kıç halatları alınız ve baş tarafata bırakmış olduğunuz baş halatlarını da aldıktan sonra pürmeçe ya da koltuk halatı üzerine kalan teknenin ana makinesini çok ağır yol ileri, dümen yarın sancak alabanda yaparak (sancaktan yanaşık) teknenin başını iskeleden açınız. Teknenin başının iskeleden açarken biraz rıhtıma yaslanması ihtimal dahilinde olduğundan, araya usturmaça ya da balon koyunuz. Teknenin kıçı yeterince açıldıktan sonra üzerinde manevra yaptığınız halatı da alarak makineye önce ağıryol geri ve sonra ağır yol ileri vurarak rıhtımdan avara ediniz.

Tabii çift perveneli teknelerde mavevra tek tek pervaneli teknelere göre çok daha kolaydır. Dönülecek taraftaki makine geriye, diğer makine ileriye çalıştırılırsa tekne olduğu yerde döner. Makinenin hız durumuna göre ayarlanarak manevranın güvenli ve kısa zamanda gerçekleşmesi sağlanabilir.

Yukarıda bir küçük teknenin bir yere yanaşması ve kalkması için yapacağı mevevraları anlatmaya çalıştık. Burada hiç rüzgâr ve akıntı olmadığını düşündük. Eğer teknemizin yanaştığı yerde akıntı ve rüzgâr varsa ona göre manevra yapmamız doğru olacaktır. Örneğin yanaşırken baştan akıntı geliyorsa uygulayacağımız dümen açısı ve hızımız buna göre olacaktır. Kıçından akıntı geliyorsa durum biraz daha zor olabilir. Çünkü baştan gelen aıntıda dümen kullanarak teknenin rıhtıma yanaşmasında yarar sağlanırken, kalkarken bu durum manevrayı biraz zorlaya bilir. Tekneyi tehlikeli durumlara sokabilir. buna bir de tekneyi rıhtıma sıkan rüzgârı ekleyecek olursak, hatta bu rüzgârın sert olduğunu düşünürsek ve yanaşıp kalkacağı yer de eğer ıskarça ise yani manevra yapılan sahada çok tekne varsa rüzgâr ve akıntı etkisiyle bu teknelerin üzerine düşme olasılığı vardır. İşte burada kaptanlık sanatını konuşturmak gerekecektir. en azından kaptan elinde olan tüm olanakları kullanarak çok ağır yol ve dümen manevraları ile ve teknenin her iki bordasında usturmacalar, balonlar kullanarak, kendi teknesinde ve yanındaki teknelerde, rıhtımda varsa dışarı çıkmış bulunanları kollayarak, üstüne düşeceği tekneleri uyararak, ya da fırtınanın geçmesini bekleyerek, sabahın erken saatlerinde rüzgârın ve akıntının etkisinin daha az olabileceğini düşünerek teknesinin güvenli bir şekilde manevra yapmasını ve hiç hasara uğramamasını temin edebilir. Tüm bu uyarılarımız küçük tekneler içindir. Büyük teknelerin, gemilerin yukarıdaki manevralarda bir iki romorkör alarak manevra yapması konumuz dışıdır.

Yakamoz
01-10-2006, 22:39
Tekne Bakımı

Bilindiği üzere denizde çalışan tekneler birçok kimyasal ve fiziksel olaylarla karşı karşıyadır. Deniz suyunda bulunan kimyasal maddeler, havanın kimyasal yapısı, güneşin, yağmurun, soğuğun, sıcağın ve dalgaların etkisiyle tekneler çelik, ağaç ve plastik yapılarıyla karaya göre daha fazla hasarla, aşınmayla, oksitlenmeyle karşı karşıyadırlar. Ayrıca denizin içinde bulunan yaratıklar tekneye yapışarak teknenin yolunu kestikleri gibi, bazı kurtçuklar da ağaç tekneleri, onları delerek, yiyerek çok önemli hasarlar meydana getirirler.

Teknelerin maruz kaldığı bu olaylara karşı onları koruyamazsak kısa zamanda teknemizde onarılması büyük giderlere mal olabiiecek hasarlar meydana gelebilir ve hatta tekne çalışamaz duruma düşebilir. Bu nedenle belirli aralarla teknelerin su üstünde kalan kısımları sık sık kontrol edilerek gerekli bakım yapılırken tekneyi havuza alarak ya da karaya çekerek su altında kalan kısmının da bakım tutum yapılmalıdır. Aslında büyük tekneler, gemiler yetkililer tarafından, belirli zaman aralıklarıyla havuza alınarak ve hatta dip tanklarının içine girilerek durumları saptanmakta ve gerekli görülen onarımlar yapıldığında gemilerin seferlerine izin verilmektedir. Daha açık bir anlatımla tüm tekneler yetkililerin her bakımdan sürekli olarak kontrolu altında olup, tekne sahibinin keyfine göre çalıştırılamazlar. Bu kontrollar zamanımızda uluslararası düzeyde olup gerekiyorsa yabancı limanlarda da teknelerin teknik durumları her zaman kontrol edilebilir.

Yukardaki konular gerçekte, profesyonellerin işi olurken bir amatör denizcinin de kendi teknesini biraz da meraklı bir kişi olarak daima temiz, güzel görünümlü, bakımlı olarak tutarken teknesinin altının da kirlenmesini yanı karinanın midye ve yosunlarla kaplanmış olup olmayacağını merak ederek teknesini sık sık kızağa çektirip (örneğin ayda bir) karinanın temizlenerek teknenin yol kesmesini önlemeyi ve tekne ahşapsa kurt vurmamasını sağlaması gerekir. Bu tür teknelerin karinalarına vurulacak olan zehirli boyalar karinada midye, istiridye ve yosun gibi deniz canlılarının yaşamasını, yapışmasını önleyecektir.

Güvertede ve su kesiminden yukarda olacak olan boya eskimelerinin de kazınarak, raspa edilerek atılması ve yerine yeni boyanın sürülmesi hem teknenömrünü uzatır ve hem de güzel görünümünün bozulmamasını sağlar. Tabii ahşap teknelerde bakım tutum daha sık aralıklarla yapılırken fiber teknelerde bakımın bu kadar sık yapılmasına gerek yoktur. Çünkü fiber madde dış etkilerden ahşap gibi etkilenmez. Ama amatör denizcilerin kullandıkları teknelerde ahşabın görünümü daha zevkli olduğundan ve üst yapılarda plastik maddenin kullanılması ahşap kadar pratik olmadığından ahşap kullanımı özellikle yatlarda artan bir şekilde sürdürülmektedir.

Ahşap bir yerde bozulan boyanın yerine yenisini sürmeden önce bilindiği üzere eski boya yerinden tamamen kazınarak atılmalı, yeri çok iyi temizlenmeli ve astar boya çekildikten sonra macun zımpara ve sonra birinci kat ve daha sonra da gerekli ise tekrar macun ve ikinci kat boya çekilmelidir. Çetik olan yerlerde de boya bozulduğu zaman yine bu boya raspa ile kazınmalı, tozları da atabilmek için tatlı su ile yıkanmalı ve kurur kurumaz sülyen boya ile boyanmalı ve fazla zaman geçirmeden boyası, gerektiği kadar, birkaç kat halinde sürülmelidir.

Bundan fazla değil, yirmi otuz sene öncesine kadar, gemilerde boya yapılırken bunların hammaddeleri piyasadan alınarak boya ve macun gemilerde yapılırdı. Şimdi hemen hemen tüm gemilerde ve küçük teknelerde hazır yapılmış boyalar ve macun kullanılmaktadır. Unutulmamalı ki boya ve boyama işçiliği hem çok pahalı bir iştir hem de iyi yapılmadığı takdirde, gerektiği şekilde sürülmediği, boyanın yüzeye yapışması, örtmesi yeterince sağlanamadğı takdirde boya kendisinden beklenen görevi yapamaz. Fazla boya sürerek altındaki maddeyi daha iyi koruyacağımız düşüncesi yanlıştır. Fazla boya dikey yüzeylerde akarak çirkin bir durum yaratacağı gibi, gereksiz giderlere de neden olur. Fırça üçte birine kadar boyaya hafifçe daldırılıp kutu, teneke, patlak kenarında fazlası içeri akıtıldıktan sonra kalan boya sert bir şekilde yüzeye iyice yedirilerek, birkaç kez de üstünde gidip gelinerek yapılmalıdır. Gerektiği takdirde fırça yalnızca yukardan aşağıya değil, yatay hareketlerle de fırça izinin kalmamasına dikkat edilmelidir.

Boyama işi birkaç gün sürdüğü takdirde, boyama paydos edildiğinde fırçaların ve boyanın ertesi güne kadar iyi korunmaları da önemlidir. Fırçayı boyalı bırakarak boyanın fırça üstünde donması fırçayı iş göremez hale getirebilir. Bu nedenle işi biten fırçalar tiner ile güzelce yıkandıktan sonra duracağı yerde kıllarının üstünde olmamak üzere dikey olarak bekletilmelidir. İşe devam edilecekse su dolu bir kap içinde konulabilir. Bir gazeteye sarılarak bekletilmesi dünüşülebilir. Su içindeki fırça kullanılacağı zaman gazete kâğıdı ile suyu iyice alınmalıdır. Fırçada su kalırsa boyanın kalitesini bozacağı gibi akarak gereksiz iş de çıkarabilir. Tabii renk değiştermede de fırçada kalan eski boyalar renk bozulması yapacağından kullanmadan önce eski boyanın fırçadan tamamen temizlenmesi sağlanmalıdır. Mümkünse böyle durumlarda birkaç çeşit fırça kullanmakta yarar vardır.

Tekne bakım tutumu dediğimiz zaman bunun yalnız boya ve temizlik işleri olarak algılamak yanlış olur. Büyük, küçük tüm teknelerde halatlarımızın kondisyonlarına dikkat etmek zorundayız. Eskimiş, kol atmış halatlarla teknenin bağlama işleminin sağlıklı yapılması düşünülemez. Yine teknemizde hareket halinde olan dananımların, makaralarının, kilitlerinin vb. çalışır parçalarının hem sağlam hem de iyi çalıştığını kontrol etmemiz çok önemldir.
KAYNAK:

yiv
15-11-2006, 10:02
İstanbul'dan İzmir'e taşındım 6 ay önce, buraları pek bilmiyorum eskiden Yalova'da 375 fiber teknem ve 15bg motorum vardı ama sattım, şimdi burda tekrar almak istiyorum, sıfır veya temiz 2.el alacağım.Nerelerden aramam gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ederim.Ayrıca bir de römork alacağım onun hk.da da bilgi rica ediyorum..

lojistik45
15-11-2006, 10:14
Kıvanç Merhaba,
İzmir Bayraklı'da Rota var, sıfır tekne üretiyor, yine çiğlide, özkaya Tekne var, tel : 3275177 buradan sorup fiyat alabilrisin.

Iskarmoz
15-11-2006, 12:28
Al Kıvanç kardeşim al.. En iyi tekne arkadaşımın teknesidir..:):)
Şaka bir yana, Şemiklerden çiğli tarafına giderken ana cadde üzerinde satılık tekneleri görebilirsin . Hem 2nci el, hem de yeni tekneler var. Kolay gelsin..

Albatros1
17-11-2006, 11:25
Kıvanç kardeşim günaydın,
Tekne almayı düşündügünü yazmışsın şimdiden hayırlı olsun diyelim,ayrıca araç arkasına çeki kancası nerede yapılabilir diyorsun kancayı Atatürk Organize Sanayi bölgesine Çigli tarafından gidilince güvenlik ten ilk saga gir 200 mt.sagda görürsün ruhsata işletmeyi düşünürsen Plan proje hepsini yapıyor. küçük parsellerde RÖMAK A.Ş. Sahibi Ömer beydir telefonu 3280464-3280465 Hangi model araca yaptıracaksın Benim elimde Doganve Şahine uygun ikinci el çeki kancsı mecvut ilgilenirsen,Ayrıca satmayı düşündügüm bir teknemde var özelden yazışabiliriz.

REİS
29-12-2006, 15:33
Uğur

Niyetin hayırlı olsun.
9HP Kohler, benzinli motor.
Kohler iyi bir marka, ben uzun zamandır kullanıyorum.
6 m. ahşap teknede 7 HP var, kavramalı.
Fakat benzin konusunu düşün derim.
Bu motorun sesi seni rahatsız etmez, benzini rahatsız eder.
Dizel lombardini, pancar, ruggerini ve benzerleri keseni sağlam tutar, kulaklarını yırtar.
Bunları da hesap et.
Motor kaç yaşında , onu da sor.
Hakkında hayırlı olsun.

Lüferci ugur
29-12-2006, 16:00
[/IMG] (][IMG)

sevgili reisim teknenin resmi bu.engin tecrübelerinizle yorumunuzu bekliyorum.

REİS
29-12-2006, 17:42
[/IMG] (][IMG)

sevgili reisim teknenin resmi bu.engin tecrübelerinizle yorumunuzu bekliyorum.

Uğur

Fena görünmüyor.
Yukarıda yazdıklarımı kabul ediyorsan, diyecek fazla bir şey yok.
Aklıma gelenler:
Teknenin kağıtları var mı kayıtlı mı sor,
değilse tescil etmek çok zor, motor faturası istiyorlar. Tescili yoksa motorun faturası var mı sor.
Motoru yanında çalıştırsınlar.Kış günü soğuk olduğu için kolay çalışmayabilir.
Moralini bozma.
Yalnız çalıştığı zaman sesleri dinle.temiz düzgün mü yoksa çatır çutur mu sesler geliyor.
Tabii tecrübeli değilsen bunu ayıramayabilirsin.Zaten, ikinci el motor şans işi.
Çok iyi de çıkabilir, canını da sıkabilir.
Teselli tarafı, Kohler iyi bir marka.(ABD malı)çok çok segman platin buji değiştirirsin yine seni idare eder.
Son ve en önemli olarak sıkı pazarlık et. 3 bin YTL ucuz değil.
(Benimkini 2 bin 500'e veririm.:p)
Göksu Deresinde bir tekne var 7,5 lombardini dizel, köysan şanzıman 5- 5,5 m livarlı ufak kamaralı, fakat biraz sinik bir sandal, sahibi hasta imiş 2000 YTL'ye verecekmiş.
Bir fikir.
Hayırlısı Allah'tan.

Son Sessiz Kral
08-02-2007, 13:54
Selamlar herkese

iyi bir tekne nasıl olmalı sorusu elbette teknik özelliklerinin gelişmişliği ve fiyat açısından bakıldığında ucu açık bir soru..Ancak denizde gerek ulaşım gerekse avlanma açısından maksimum randıman veren bir teknenin pek lüks olmamak koşuluyla teknik özellikler ve fiyatları ne civarda?Bu konuda bir bilgisi olan varsa paylaşırlarsa sevinirim

herkese iyi günler...

karayel
08-02-2007, 15:00
Maddi olanaklara göre değişen bir kavram. Bir de tabii balık avını nasıl ve nerede yapacağınızla da alakalı. İstanbulda avlanacağınızı düşünürsek, Rota Martı, ardında 9.9 Hp 4 zamanlı motor (6-7 bin ytl) veya Mursan Baby arkasına 15-25 Hp 4 zamanlı bir motor (8-10 bin ytl) takılarak, malzemenizi saklayabileceğiniz, rüzgarda soğukta azıcık ta olsa barınabileceğiniz, barınak ve limanda muhafaza olanağı yüksek küçük bir oltacı teknesi olur.
Bakımını yapar yada yaptırırım diyorsanız, 6 metre karpuz kıç güzel en fazla 4 - 5 yaşında iyi bir ahşap sandal ve içine 9-13 Hp dizel ve şanzıman olursa... Bu teknenin kalafatları sağlam, kırığı çıkığı yok, eğrileri temiz, livarı da olursa (5-6 bin ytl) tadından yenmez.
Bir üst katagoride 5.5 m den 6.5 metreye kadar kamaralı fiberler ) rota princes, mursan fisher 6.0 gibi) ile 6.5-8 metre arası kamaralı ahşap tekneler vardır. (15-20 bin ytl)
Bunun da üstünde açık denizde bile avlanmaya müsade eden aksamlarıyla big game fishing boat denilen tekneler bulunur.(50 bin + ytl)

Her balıkçı teknesinde emniyete ilişkin can simiti, yangın söndürücü ve çapa-halat benzeri aksamlarının bulunması gerekir.
Selamlar herkese

iyi bir tekne nasıl olmalı sorusu elbette teknik özelliklerinin gelişmişliği ve fiyat açısından bakıldığında ucu açık bir soru..Ancak denizde gerek ulaşım gerekse avlanma açısından maksimum randıman veren bir teknenin pek lüks olmamak koşuluyla teknik özellikler ve fiyatları ne civarda?Bu konuda bir bilgisi olan varsa paylaşırlarsa sevinirim

herkese iyi günler...

kbülent
08-02-2007, 16:05
iyi bir tekne herşeyden önce arkadaşımın olmalı diye düşünüyorum:D

Eski bir tekne sahibi olarak bu söze katılırım ama arkadaşımın teknesi yerine en iyi tekne kiralık teknedir diyebilirim rahatlıkla. Tabiki bu çalısan işi basından askın olan kişiler için bir söz, emekliliğimde mutlaka kendime ahşap bir tekne edineceğim. Yaşınızı da göz önune alınca hevesinizi kırmak istemem ama bu yönde dusunmenizi tavsiye ederim.Çünkü tekne emek ve bakım ister,çok çok fırtınalı buz gibi soğuk havada kimse dısarıya basını uzatmak istemezken sizin tekne basına koşup durumu gözden gecirmeniz gerekir. Onun dısında yakup hocanın tavsiyelerinede tamamen katılıyorum.

Salihreis
08-02-2007, 16:48
ne kadar sıklıkla gittiginizi bilmem ama,
benim gibi amatör bir balıkçının istediği özellikler,
3-5 havaya dayanıklı olmalı,
yakıt tüketimi az olmalı (maddi olarak külfet getirmemeli)
bakımı sorun çıkartmamalı (hem zaman olarak hem de maddi olarak)
tüm belgeleri tam olmalı,
yaklaşık 10 yıldır çeşitli boylarda ve çeşitli motor özellikleri olan teknelerim oldu, son olarak aldığım tekne ise Rota 5,20 fisherman modeli, dizel motorlu ve polyester.
yukarıda saydıklarımın hepsini sağlıyor, anlayacağın benim için bugünkü şartlarımda ideal bir tekne, ileride emeklilik yaşımız gelince,
kamaralı bir tekne olabilir.
geçenlerde balık avında iken yanımıza bir tekne yanaştı tekne adı KUMA, neden böyle isim verdiğini sorduğumda ise arkadaşlar gülerek yıllık iznimin 15 gününü bakım ve boya ile geçirdim, masrafları da cabası diyerek gülüşmüştük.

ideal tekne;
polyester, dizel, mümkünse yarım kamaralı, tüm belge ve ekipmanları tam olan ...:D

karayel
12-02-2007, 16:32
Arkadaşlar aramızda Rota'nın Kamaralı prences modelini kullanan oldu mu?
Dışarıdan bakldığında çok hoş orta sınıf oltacı teknesine benziyor.

Bir de Rota Martı ile Mursan Baby'nin karşılaştırmasını yapacak dostlara şimdiden çok teşekkür ederim. Nedense Mursan Baby nin üretimini durdurdu. (İnşallah önümüzdeki son bahara ikisinden birinin ikinci elini almaya çalışacağım)

burakreis
13-02-2007, 02:17
Değerli arkadaşlarım bu günlerde bir arkadaşımla beraber küçük bir sandal almak istiyoruz İstanbul boğazına yakın olarak alacağım sandalı güvenli olarak nereye çekebilirim?
Maliyeti ne olur?

Yardımlarınızı bekliyorum

bluehunter
19-02-2007, 21:09
Dragosta ahşap tekneye yer yok sadece fibere yer varmış. kıyıya çekmesi kolay olduğundandır. tekne bağlama fiyatı ise metresi aylık 30YTL yani 5 metrelik bir tekne aylık 150 YTL yıllık ise 1800YTL ödeyecek. :eek:

Spider
15-03-2007, 17:30
Arkadaşlar

acil yardımınıza ihtiyacım var.

1 yıllığına kiralanacak bir tekne lazım
ya da fiyatı uygun olursa satın alınacak

tekne ile ilgili özelliklere önerileriniz de olursa sevinirim

İzmir Karaburun'un arka tarafında açık alanda kullanılacak
6-7 şiddetinde rüzgara dayanıklı olmalı
10,5 metre civarı olmalı
20 deniz mili hız yapabilmeli
1 kaptan ve 2 miço barındırabilecek

kaptan teknede konaklayabilmeli
yani teknede bir kamara, wc, mutfak, lavabo gibi bölüm olmalı

yasal olarak bulundurması gereken tüm ıvır zıvır üzerinde olmalı
(mesela telsiz, projektör, yangın söndürücü, halat, çapa vs vs)

soda
17-05-2007, 20:49
Merhabalar
Balık avıyla ilgilenen herkesin hayalinde mutlaka bir tekne vardır. Ancak hiç tekne kullanmamış vede tekne almak isteyen bir adamın bilmesi gerekenler nedir?
Eskilerin bu konuda tavsiyelerini merak ediyorum.
Şu aralar pek tekne alacak durum olmasada, 2-3yıl sonrası için, ahşap, fiber, aliminyum, çelik tekneleri kullanan arkadaşlar varmı? Bu malzemelerin hangisi tercih edilmeli? Öyleki hem stabilitesi yüksek, içi geniş, yalıtımı iyi, rutubet yapmayacak, süratli gidebilen ve az yakıt harcayan, her koşulda kullanacağınız bir tekne için hangisi tercih edilmeli?

Aslında tekne türlerini, avantajaları,dezavantajları anlatan bir bölüm ilave edilse, ilerisi için şimdiden fikir sahibi olabiliriz. Teşekkürler.;)

ufukkula
17-05-2007, 21:51
Bunların da bilinmesi faydalı.

extant
10-08-2007, 18:45
arkadaşlar 1 hafta önce bir tekne aldım buraya kadar iyi dedilerki ötb li tekneler için adb istiyor bu da iyi ama forumunuza girmeden önce imtihanlara hazırlanıp almayı düşünüyordum..sonradan aklıma geldi daha doğrusu forumda okuyunca aklıma geldi benim 1973 yılından izmir limanı 1107 sayılı kütüğünde miço kartım var idi ,liman başkanlığına gittim bunu canlandırabilirmiyiz dedim görevli memur yeni belge alacaklar gibi bir liste verdi bunlar olacak imtihanada gireceksin dedi ben o yıllarda zaten imtihanla bunu liman başkanlığından aldım bu benim kazanılmış hakkımdır diye düşünüyorum... sizler ne dersiniz... bana bir yol gösterin teknem limanda bağlı çıkamıyorum sahil güvenliğin korkusuna bir yardım edecek arkadaş bihassa konuya vakıf detayları bilen arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa çok memnun olurum...

mesut1229
28-08-2007, 14:56
sayın ustalarım. Bozcaadanın karşısında dalyan bölgesinde kullanılmak üzere bir tekne satın almak istiyorum. tekneyi kısmen amatör balıkçılık kısmen de gezi teknesi olarak kullanmak istiyorum. bu arada ADB için hazırlık yapıyorum. tekne için 10.000-15.000 YTL arası bir bütçe ayırdım. bulunduğum bölge oldukça rüzgar alan bir bölge bu yüzden fiber bir tekne kullanamıyacağımı düşündüm. zor hava şartlarına dayanıklı, adaya gidip gelebileceğim, balık tutabileceğim, küçük bir kamarası olan, benim gibi amatör birinin rahatlıkla kullanabileceği bir tekne nasıl olmalı, boyutları (ben 6.5-8 mt arası düşündüm), motoru (ben 20 BG düşünüyorüm) ,motorun markası, ahşapmı, fibermi, çanakkale civarında nereden temin edebilirim, ayırdığım bu bütçe sıfır bir tekne ve sıfır bir motor için yeterlimi, istanbul veya bartındaki firmalardan sipariş versem tahmini nakliye masrafı ne olur .. yardımlarınızı bekliyorum.

amatörbalıkçı
04-09-2007, 02:02
öncelikle forumdaki herkese selam ederim.Yaklaşık 20 yıldır çocukluktan buyana amatör olarak sandalla eşin dostun teknesinde balığa giderim.Allah a şükür nasip kısmet oldu 6,50 2m bir fiber tekne aldım .içinde 10 luk hava soğutma çin malı bir motor var.Test ederken baktık 4-4,5 milden fazla yapmıyor.Bütçemde sınırlıydı daha iyi güçlü bir motorla tekne alamadım.Eski ustalarımızdan motor konusunda bilgisi olanlara pervaneyi büyütsem süratte biraz artış sağlayabilirmiyim bunu sormak istedim.genelde av için gideceğim mesafe 5-10 km yi geçmez.ama denizli havada akıntıda lüfer için uzun oltada 4-4,5 mil sürat yetmez diye düşünüyorum.Yukarda yazdığım şekilde pervane boyutunda oynamayla birkaç mil daha sürat yapabilirimiyim?Bu motoru zorlasada zaten uzun süre güçte çalıştırmak için değil kısa süreli hız almada akıntıda kaymak için istediğimden onun zorlama zamanını ayarlayabilirim diye düşünüyorum.Fakat pervanede yada diğer ekipmanda oynayarak süratte kazanıma gidilebilirmi bilmiyorum.Tüm yanıt atacak ustalarımıza hürmetlerimi sunarım.

(yeni başlık açtım bu yazıyı oraya attım ama forumda görünmedi o yüzden yazıyı buraya tekrar yazdım forumda acemiyim hata nerde yaptım onu bulamadım.kusura bakmayın)

carpe
19-09-2007, 00:11
Bende 4.60 lık ahsap bir kayık ve icinde gobekten 7 beygir kohler motor var.

Hersene buyuk umutlarla boyasını purmuzle yakıp,yeni macun cekip,astar atıp,boya zehirli boya,tente ugrasıp duruyoruz.

Guzelbahcede baglı ve o bolge fazla balık yapmadıgı icin senede 5 sefer kullanıp cekiyoruz kıyıya ve gunesin altında catlıyor.

Tamam ahsabın keyfi ayrı ama heryere goturemiyorsun(romork olmasına ragmen.)Biryere de goturup bırakamıyorsun.Polyester kayıgı olanlar benden daha fazla sefasını suruyor.

Fiyat konusunda da aceleci olmayın.Benim kayıkla balıga cıkıp heveslenen ve tekne alıp bakımıyla ugrasamayan bircok arkadasım üc otuza sattı teknelerini.Cevrede mutlaka hevesle alıpda ugrasamayan birileri vardır.Onları arastırın..

floryali
19-09-2007, 02:33
öncelikle forumdaki herkese selam ederim.Yaklaşık 20 yıldır çocukluktan buyana amatör olarak sandalla eşin dostun teknesinde balığa giderim.Allah a şükür nasip kısmet oldu 6,50 2m bir fiber tekne aldım .içinde 10 luk hava soğutma çin malı bir motor var.Test ederken baktık 4-4,5 milden fazla yapmıyor.Bütçemde sınırlıydı daha iyi güçlü bir motorla tekne alamadım.Eski ustalarımızdan motor konusunda bilgisi olanlara pervaneyi büyütsem süratte biraz artış sağlayabilirmiyim bunu sormak istedim.genelde av için gideceğim mesafe 5-10 km yi geçmez.ama denizli havada akıntıda lüfer için uzun oltada 4-4,5 mil sürat yetmez diye düşünüyorum.Yukarda yazdığım şekilde pervane boyutunda oynamayla birkaç mil daha sürat yapabilirimiyim?Bu motoru zorlasada zaten uzun süre güçte çalıştırmak için değil kısa süreli hız almada akıntıda kaymak için istediğimden onun zorlama zamanını ayarlayabilirim diye düşünüyorum.Fakat pervanede yada diğer ekipmanda oynayarak süratte kazanıma gidilebilirmi bilmiyorum.Tüm yanıt atacak ustalarımıza hürmetlerimi sunarım.

(yeni başlık açtım bu yazıyı oraya attım ama forumda görünmedi o yüzden yazıyı buraya tekrar yazdım forumda acemiyim hata nerde yaptım onu bulamadım.kusura bakmayın)

Hidrodinamik konusunda bilgili olanlar daha detaylı anlatacaktır ama pervanenin büyütülmesi kavitasyon (oyuk, boşluk) oluşturur. Daha büyük pervane daha fazla su atacağı için pervanenin suyu aldığı kısımla attığı kısım arasında basınç farkı oluşur, sarsıntı artar, tekne dümen tutmayabilir, hız büyük ihtimalle daha da düşer. Motor her ne kadar dizel olsa da torku bir noktaya kadardır, daha büyük pervane bu sebeple de daha verimsiz olabilir, ve hatta motora zarar verebilir. Eksantrik (sübap) ayarlarına baktırdınız mı?

ozan
19-09-2007, 10:21
sayın ustalarım. Bozcaadanın karşısında dalyan bölgesinde kullanılmak üzere bir tekne satın almak istiyorum. tekneyi kısmen amatör balıkçılık kısmen de gezi teknesi olarak kullanmak istiyorum. bu arada ADB için hazırlık yapıyorum. tekne için 10.000-15.000 YTL arası bir bütçe ayırdım. bulunduğum bölge oldukça rüzgar alan bir bölge bu yüzden fiber bir tekne kullanamıyacağımı düşündüm. zor hava şartlarına dayanıklı, adaya gidip gelebileceğim, balık tutabileceğim, küçük bir kamarası olan, benim gibi amatör birinin rahatlıkla kullanabileceği bir tekne nasıl olmalı, boyutları (ben 6.5-8 mt arası düşündüm), motoru (ben 20 BG düşünüyorüm) ,motorun markası, ahşapmı, fibermi, çanakkale civarında nereden temin edebilirim, ayırdığım bu bütçe sıfır bir tekne ve sıfır bir motor için yeterlimi, istanbul veya bartındaki firmalardan sipariş versem tahmini nakliye masrafı ne olur .. yardımlarınızı bekliyorum.

o bütçe 5.50 civarı bi tekne için (sıfır) yeterli olur. size lazım olam sanırı 6.50 civarı fiber bir tekne. ikinci elde uygun fiyata bulabilirsiniz.

ontheroad
01-10-2007, 12:29
Merhaba Arkadaşlar...

6.5-7 m civarinda ahşap tekne almak istiyorum... Böyle bir girişim için onerebileceğiniz yerler varmıdır... İstanbulda ikamet ediyorum.

tarcan
01-10-2007, 13:09
adresini inceledin mi?

izzetbey
01-10-2007, 13:16
Merhaba Arkadaşlar...

6.5-7 m civarinda ahşap tekne almak istiyorum... Böyle bir girişim için onerebileceğiniz yerler varmıdır... İstanbulda ikamet ediyorum.

buraya da göz atabilirsin...

promap
01-10-2007, 15:14

Eğer teknen 2.5m den büyükse, motoru ne olursa olsun belge gerektirir. Yani ÖTB olmadan tekneni yasal olarak suya indiremezsin. Eğer Teknenin motoru 9.9Hp den büyükse, ÖTB çıkarırken senden Vergi Kayıt belgeni ve İlk vergi taksitini yatırmanı isterler. Eğer ki motor 9.9Hp ve daha küçüğüyse, motor faturan, tekne faturan ve Teknenin CE Belgesi, ÖTB çıkarman için yeterlidir. Bu işlemlerde ÖTV ve Liman masrafları ek bir maliyet getirecektir.

Ve tekneni suya indirince, kullanman içinde ADB Belgesi gereklidir.

Son olarakda; Türkiye Sularında ki teknelerin %70'i kayıt dışıdır ne yazık ki...
Bunda da Devletin uyguladığı mantıksız vergilendirme ve gereksiz bürokrasi rol oynar. Avrupa'da denizde kıyısı olmayıp da, bizden çok tekne belgesi olan ülkeler vardır :)

Rastgele...

promap
01-10-2007, 15:30
Bu arada 15Hp bir motorun yıllık vergisi 300YTL dir. Arabaya benzemiyor değil mi arkadaşlar...
:)

bluestar
15-11-2007, 13:28
Bu başlığın güncel tutulması gerektiğini düşünüyorum.

Ben de uzun süredir 6-7 metre kamaralı wc li fiber tekne arıyorum. Arkadaşların da belirttiği gibi internetteki fiyatlar uçuk biraz. Ama yine de bu özelliklerde gördüğüm kadarıyla 10.000,- YTL nin altında düzgün bir tekne bulmak zor görünüyor. Ortalama fiyatlar ise internette 15-20.000,- YTL arası değişiyor. Sıfırları ise motorlu 20.000, i buluyor.

Elemelerim sonucu elde kalan tekne modelleri ise:

Özkaya 630 Sea Sun ("]Kaya 630 Hobby[/URL]
1100 kg ile biraz ağır

Burak Ekspres:
min 60 hp tavsiye edilmiş (vergisi ağır gelebilir)

[URL=")
Hakikatten süper bir tekne ama sıfırına motorsuz 12.000,- Euro diyorlar - artı KDV artı ÖTV !!!
:(

Hala 12.000,- 13.000,- YTL arası, 6.30 m, tam kamaralı, wc li, 2000 model ve üstü, 25-30 hp ye kadar 4 zamanlı dıştan motorlu, fiber bir tekne arıyorum.

mustafa_sami
28-11-2007, 14:06
merhaba canlar
siteye yeni üye oldum ve ilk mesajım herkeze selam
deniz sevdam yeni hiç istemediğim bir biçimde başladı ama her işte bir hayır var.

DeuVE
05-12-2007, 19:11
Merhabalar ..

Tekne araştırması yapıyorum forumdaki başlıkları gözden geçirdim fakat merak ettiklerime (tekne konusuunda çok acemi olmamdan olabilir) net cevap alamadım .

*İlk olarak tekne almak/edinmek istiyorum
*Amacım 7-8m ye kadar bir içten takma motorlu sandal alıp kendim kamara monte etmek.
*Şu halde 3 seçeneğim var sanıyorum

1)İkinci el uygun bir fiyata istediğim gibi bir tekne denk getirmek. (bu sorunm çözer fakat bütçeme uygun olmalı)
2)İmalat fiyatları ile ilgili hiç bir malumatım olmamakla beraber bu özelliklerde bir teknenin imal fiyatı nedir uygun olur ise bu şekilde temin etmek. (Ahşap sandal imalatçıları nı internet ten biraz araştırdım ama net bir bilgi yok. bu işle uğraşmış yada bilgisi olan arkadaşlar varsa bizle paylaşırlarsa sevinirim.ne ne kadara imal edilir.)
3)Fiber'e yönelmek fiber mi ahşap mı açıkcası bunlar arasında bir seçim yapamıyorum (öncelikli özellik hava şartlarına bir nebze dayanıklı ve mali açıdan uygun olması)
(bütçe olarak da 5.000ytl yi aşmadan mümkünse 3.000ytl yada altına bu işi kurtarmak istiyorum .)

bilgisi olan ve yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim

karayel
05-12-2007, 20:00
Bu konuda tekne borsası ve sahibinden sitelerinden bilgi edinebilirsiniz.
Yalnız 7-8 metre tekne için çok kelepir olmadıktan sonra 7-8 bin YTL den aşağı maliyet olmaz.
Ahşap -fiber tercihi size kalmış. Eğer her yıl boya - bakım işini zevkle yaparım diyorsanız ahşap, ama elimden boya-macun-kalafat işi gelmez, buna ne zamanım ne de yerim var diyorsanız, başkasına yaptırmanın maliyetini de düşünerek 5,5 - 6 metre, kendinden kamaralı dingildek olmayan bir fiber tekne almalısınız. Yenisi en az 10 bin YTL ye, ikinci eli 6-8 bin YTL ye mal olur.

Merhabalar ..

Tekne araştırması yapıyorum forumdaki başlıkları gözden geçirdim fakat merak ettiklerime (tekne konusuunda çok acemi olmamdan olabilir) net cevap alamadım .

*İlk olarak tekne almak/edinmek istiyorum
*Amacım 7-8m ye kadar bir içten takma motorlu sandal alıp kendim kamara monte etmek.
*Şu halde 3 seçeneğim var sanıyorum

1)İkinci el uygun bir fiyata istediğim gibi bir tekne denk getirmek. (bu sorunm çözer fakat bütçeme uygun olmalı)
2)İmalat fiyatları ile ilgili hiç bir malumatım olmamakla beraber bu özelliklerde bir teknenin imal fiyatı nedir uygun olur ise bu şekilde temin etmek. (Ahşap sandal imalatçıları nı internet ten biraz araştırdım ama net bir bilgi yok. bu işle uğraşmış yada bilgisi olan arkadaşlar varsa bizle paylaşırlarsa sevinirim.ne ne kadara imal edilir.)
3)Fiber'e yönelmek fiber mi ahşap mı açıkcası bunlar arasında bir seçim yapamıyorum (öncelikli özellik hava şartlarına bir nebze dayanıklı ve mali açıdan uygun olması)
(bütçe olarak da 5.000ytl yi aşmadan mümkünse 3.000ytl yada altına bu işi kurtarmak istiyorum .)

bilgisi olan ve yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim

saitcan
05-12-2007, 20:53
halil kardeşim ben gecen sene rotadan kücük bir tekne aldım fiber 2metre 40 santim sıfır tekne çok pahalı iyice araştır oyle al .tekne alma işini yaza bırakma kışın daha uygun oluyor fiyatlar.

chn_35
05-12-2007, 21:47
valla arkadaslar bende tekne arıyordum sonra 6 m bir fiber aldım ama motorum cok büyüktü 35bg evinrude salı günü sattım 9.9 evinrude aldım bizim burlarda pek karısan yok küçük motorve küçük balıga kimse bişi sormuyo ama motor büyük oldumu sakat çünkü yunanistana mülteci kacırıyolar buradan ama küçük motora bişi diyen yok o yüzden rahatım yani :)

skbmiselkusto
08-12-2007, 15:37
selam kardeşler 5 metre fiberler ortalama ne kadardır acaba

nolongerregistered
08-12-2007, 15:56
selam kardeşler 5 metre fiberler ortalama ne kadardır acaba

Buradan bakabilirsin;)

avanti
09-12-2007, 02:30
MERHABA
arkadaşlar bir acemiyi bilgilendirirmisiniz? denizden ve tekneden hiç anlamam,yazın güneye yerleşmeyi düşünüyorum...kendime ufak bir tekne alıp balık tutarak ve gezerek emekliligimin tadını çıkarmak istiyorum..internette biraz tekneler üstünde arastırma yaptım ve burak tekne yamımı 5.70+1.95 cm 650kg lik bir tekneyi begendim..teknenin iki motor şeçenegi var içten ve dıştan takma,bir acemi için hangisi daha uygundur? ayrıca bu büyüklükteki bir tekneye kaç hp motor takmak lazım ne agır nede sürat motoru hızı istiyorum..hangi tip motorlar daha az arıza çıkarır vb...birde bu tekneyle mesela kıyıdan antalyadan çanakkaleye kadar güvenli bir şekilde gidilebilirmi?bu sorulareı deneyimli insanlar olarak çogaltabilirsiniz...şimdiden teşekkür ederim hepinize....birde 25-30 hp içten takma motorları inceledim nette,çok farklı fiatlar var...lombardini-katana-atamarin-pancar-yanmar bunlardan hangisini tercih edersiniz?
teknenin linkini yazıyorum..bakıp vevaplarsanız sevinirim..

yiv
11-12-2007, 01:21
Sıfır teknelerde ötv nasıl hesaplanıyor acaba??

ozan
11-12-2007, 09:29
sıfır teknede zaten alırken ödüyorsun fiyatta ötv var yani

ötv siz fiyatın %18i gibi bişey kdv kadar

yiv
12-12-2007, 13:58
5-6 bg motorla kullanmak için 3,80 rota kırlangıç model tekne nasıldır sizce?

ozan
12-12-2007, 14:35
5-6 bg motorla kullanmak için 3,80 rota kırlangıç model tekne nasıldır sizce?

motor konusunda da dediğim gibi çok düzgün havalarda hem yakıt hem ses hem konfor açısında harika bişey olur ama hava bir bozarsa basarsın basarsın gitmez ayrıca motoruda çok yorar. 6 bg motorla ancak 2.5 m. bi fiber için uygun olur. bence 9.9 bir motor almaya çalış

yiv
12-12-2007, 15:10
Bizim yazlıkta(karaburun un arkası, gerence körfezinde) fazla bozuk hava olmuyor, dalga neredeyse hiç olmuyor, zaten ben balığa sabah çok erken hava düzgünken çıkarım, eskiden 15bg mariner motorum vardı yerinden kaldıramıyordum motoru, o yüzden 9.9 da istemiyorum, taşıması problem oluyor, 5bg bana yeter gibi geliyor, bir anda fırtına çıkacak değil ya, hava bozacak gibi olursa kaçarım..:)

ALİCO
12-12-2007, 15:26
Bizim yazlıkta(karaburun un arkası, gerence körfezinde) fazla bozuk hava olmuyor, dalga neredeyse hiç olmuyor, zaten ben balığa sabah çok erken hava düzgünken çıkarım, eskiden 15bg mariner motorum vardı yerinden kaldıramıyordum motoru, o yüzden 9.9 da istemiyorum, taşıması problem oluyor, 5bg bana yeter gibi geliyor, bir anda fırtına çıkacak değil ya, hava bozacak gibi olursa kaçarım..:)

Değerli arkadaşım
Havaya güvenmemek lazım. makina güçlü olmalı güç her zaman olsun ama kullanma ama arkanda her zaman güçün durduğunu hizzetmen lazım. güven olayı...

sevgiler

ozan
12-12-2007, 16:44
Değerli arkadaşım
Havaya güvenmemek lazım. makina güçlü olmalı güç her zaman olsun ama kullanma ama arkanda her zaman güçün durduğunu hizzetmen lazım. güven olayı...

sevgiler

katılıyorum. lazım olduğunda hem tekneye hem motora güvenmek lazım. insanın zaten morali bozuluyor umudu kırılıyor bide makinaya güvenmezse tamam kıyıya gelsen bile ömürden ömür gider

mokur
14-12-2007, 13:02
Arkadaşlar denizde en önemlis GÜÇ

Motorun yiğit olacak kıyıdan 10-12 km açıldınmı deniz bozduğunda karaya getirecek.

Bu nedenle ben 4,55 fiber ve 40 hp 4 zamanlı motor kullanıyorum. Limana bağlamadığım için (romork kullanıyorum) liman kaydı zorunluluğum yok. Aşağıda yazdığım evraklar bana yetiyor.

1. amatör denizci belgesi
2. amatör balıkçı belgesi
3. motor ve teknenin fatura kopileri
4. can yeleği
5. yangın söndürücü
6. ilk yardım çantası
7. Bayrak

yiv
14-12-2007, 14:03

Motorun yiğit olacak kıyıdan 10-12 km açıldınmı deniz bozduğunda karaya getirecek.

Bu nedenle ben 4,55 fiber ve 40 hp 4 zamanlı motor kullanıyorum. Limana bağlamadığım için (romork kullanıyorum) liman kaydı zorunluluğum yok. Aşağıda yazdığım evraklar bana yetiyor.

4. can yeleği
5. yangın söndürücü
6. ilk yardım çantası
7. Bayrak

Özel Tekne Belgeniz yok sanırım..ADF sitesinden alıntıdır..

46. Kendimce gezmek ve spor yapmak için bir tekne alsam, vergi vermem gerekir mi? Gerekirse hangi vergileri hangi oranda öderim?
C) Kendinize gezmek ve spor yapmak amacıyla bir tekne alırsanız ödeyeceğiniz vergiler teknenin yeni olup olmadığına, tekneyi bir kişiden mi yoksa bir firmadan mı aldığınıza bağlıdır, şöyle ki;
i. Tekneyi yeni olarak satın alıyorsanız önce teknenin kıymeti üzerinden %18 KDV ödersiniz. Denize çıkmayıp teknenizi örneğin bahçenizde muhafaza etmek isterseniz ödediğiniz KDV ile kalır, sabahtan akşama ve/veya akşamdan sabaha kadar onu seyredebilirsiniz.
ii. Teknenizi yüzdürmek ve denize açılmak istediğinizde bir Liman Başkanlığına kaydettirmeniz ve ÖTB (Özel Tekne Belgesi) almanız gerekir. ÖTB almak için Liman Başkanlığı bu defa sizden ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) yatırmanızı isteyecektir. ÖTV tekne kıymetinin %8’i oranındadır. KDV hesaplanmasında teknenizin kıymeti alış bedeli + ÖTV olarak esas alınacağından (yasalar böyle demektedir), bu ayrıca %1,44 oranında ek KDV demektir. Sonuçta yeni bir tekne alırken ödeyeceğiniz toplam vergi, tekne kıymetinin %27,44’ü oranında tahakkuk edecektir. Liman başkanlığı teknenizin kaydını yapmadan önce sizden ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’ne gidip MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) mükellefiyetinizi kurdurmanızı ve verginin ilk taksitini ödemenizi de isteyecektir. MTV tekneye sahip olduğunuz ve kullandığınız sürece ödeyeceğiniz bir yıllık vergidir.

ozan
14-12-2007, 14:41

4. can yeleği
5. yangın söndürücü
6. ilk yardım çantası
7. Bayrak

birincisi faturaları götürüp liman başkanlığından özel tekne belgesi almanıoz gerekiyor.
ikincisi can yeleği tekil bir ifade adam sayısı kadar can yeleği ayrıca çocuk varsa çocuk can yeleği olmalı.
fatura denizde hiçbir hüküm ifade etmez
ayrıca işini ciddiye alan bir sahil güvenlik komutanı ile karşılaşırsanız yeleklerin ve yangın söndürücünün sertifikalarını ister

ozan
14-12-2007, 14:44
Özel Tekne Belgeniz yok sanırım..ADF sitesinden alıntıdır..

46. Kendimce gezmek ve spor yapmak için bir tekne alsam, vergi vermem gerekir mi? Gerekirse hangi vergileri hangi oranda öderim?
C) Kendinize gezmek ve spor yapmak amacıyla bir tekne alırsanız ödeyeceğiniz vergiler teknenin yeni olup olmadığına, tekneyi bir kişiden mi yoksa bir firmadan mı aldığınıza bağlıdır, şöyle ki;
i. Tekneyi yeni olarak satın alıyorsanız önce teknenin kıymeti üzerinden %18 KDV ödersiniz. Denize çıkmayıp teknenizi örneğin bahçenizde muhafaza etmek isterseniz ödediğiniz KDV ile kalır, sabahtan akşama ve/veya akşamdan sabaha kadar onu seyredebilirsiniz.
ii. Teknenizi yüzdürmek ve denize açılmak istediğinizde bir Liman Başkanlığına kaydettirmeniz ve ÖTB (Özel Tekne Belgesi) almanız gerekir. ÖTB almak için Liman Başkanlığı bu defa sizden ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) yatırmanızı isteyecektir. ÖTV tekne kıymetinin %8’i oranındadır. KDV hesaplanmasında teknenizin kıymeti alış bedeli + ÖTV olarak esas alınacağından (yasalar böyle demektedir), bu ayrıca %1,44 oranında ek KDV demektir. Sonuçta yeni bir tekne alırken ödeyeceğiniz toplam vergi, tekne kıymetinin %27,44’ü oranında tahakkuk edecektir. Liman başkanlığı teknenizin kaydını yapmadan önce sizden ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’ne gidip MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) mükellefiyetinizi kurdurmanızı ve verginin ilk taksitini ödemenizi de isteyecektir. MTV tekneye sahip olduğunuz ve kullandığınız sürece ödeyeceğiniz bir yıllık vergidir.

10 beygirden küçük motorlarda MTV yok

YABAN
20-03-2008, 00:49
öncelikle herkese selamlar,değerli abilerim arkadaşlarım bende 4.70 boyunda 2 mt genişlikte 350 kiloluk bi fiber tekne var.modeli eski hiçbir belgesi, felan yok ben onu hurdacıdan almıştım.bu tekneye 30hp 4 zamanlı bir honda motor aldım motorun noter satış belgesi var.kafamda soru işaretleri var yardımcı olursanız çok sevinirim soru 1: bu motor bu tekneyi nekadar hızlı götürür. soru 2:bu teknenin kaydını limana nasıl kayıt ettiricem ne dicekler bana ne gibi bir belge isterler soru 3: motorun vergisi varmış ne kadardır nereye ödemeliyim soru 4:ben tekneyi saroz gökçetepe de kullanıcam sahil güvenlik sizce sorun yaratırmı şimdiden teşekkür ediyorum gerçekten aklım çok karıştı herkes bişiler söylüyor bu konuda edirne merkezde çalıştığım için bu konu ile ilgili birsey öğrenemiyorum merkezde deniz yok:saygılar....

Swordfish
16-12-2008, 20:31
Selamlar

arkadaslarımla (9 pancar) 6.40 x 220 boyunda kamaralı fıber tekne satın aldık..

iste sorun burda balsadı bız sadece tekneyı satın almısız evrak denen tek sey sahıplık belgesı

Dün karakoydekı lıman ısletmelerıne gıttım teknemız ıcın ruhsat belge yada ne bıilim ne gerekse cıkartmak ıstıyorum dedım
adam dedıkı'' motorunuz 10bg assagı oldugu ıcın ötb cıkarmanıza gerek yoktu sadece sahıplık belgesı ıle bıze basvurmus olsaydınız bızım burda o belgeyı onaylamamızla rahatlıkla kullanabılrdınız

fakat 29.09.2008 den ıtıbaren sahıplık belgelerıne bu onay yapılmıyor yada sahıplık belgesı ıle gelenlere ötb verılmeyecek

dedım ben sımdı ne yapacagım
dedi tek caren bu yasanın tekrar acılması
dedım ne yapabılrım
dedi ancak bıze sureklı arayarak sorman gerekır
nezaman acılacagı bellı olmaz zaten bhu yasanın devamı aslında bızım elımızde yanı bıze sordular '' sıze talep gelıyormu bu konu hakkında bızde yok deyınce kapandı bu mevzu

kuyrugumu kıstırdım döndüm geldım sonradan aklıma geldı acaba bu olay sadece ıstanbul ııcnmı gecerlı yoksa tum turkıye ıcınmı eger ıstanbul ııcnse baska bır ılden alınmıs gıbı gosterebılrıım felan fılan

daha soramadım bu olayı yarın soracagım

arkadaslar bana bu konuda bılgı verecek 1 agızdan kımse varmı (lutfen mış-miş cevaplar olmasın
Tesekkurler

aykutkilitcioglu
19-03-2009, 09:28
slm.6metre sloop cinsi bir fiber yelkenli tekne için pazarlıktayım uygun olursa almayı düşünüyorum.motor 9hp.ne tür evrak gerekli olur.bu konuda yardımcı olacak arkadaşlaraşididen teşekkürler.slmlar rasgele.

cüneyt yılmaz
19-03-2009, 10:39
Aykut bey merhaba, sloop türü tekneler genelde hollanda gibi ülkelerde kanal teknesi olarak tercih ediliyor. Kullanacağınız bölgeye uygunluğunu araştırmanız iyi olacaktır. Motor uygunluğu içinde teknenin en boy oranı ( genellikle 1/3 oranı tercih edilir.), teknenin su kesimi derinliği ve ağırlığı önemli. Tekne satışı yapan firmaların motor alternetifleri alt ve üst sınır olarak genellikle belirtilir. İnternetten sloop üreten yabancı firmaların sitelerinde tekne modellerine göre (boy ve ağırlık olarak) tavsiye edilen motor seçeneklerini araştırarak almak istediğiniz tekne ilede kıyaslama yapabilirsiniz. Sloop tipi tekneler benimde çok hoşuma gidiyor. İç mekanları diğer teknelere göre daha geniş, kıç üstü ve baş üstü U oturma guruplarıda kalabalık seyirlerde çok kullanışlı. Teknemi satabilirsem bende düşünüyorum.
Evrak olarak özel tekne belgesi mutlaka gerekli. Ayrıca can yeleklerinin ve yangın söndürücülerin sertifikalı olması gerekiyor. Tekne kamaralı ise yangın söndürme tüpü iki adet olmalı. Kamerelı teknede ve açık teknelerde seyir hızı 7 milin üstünde ise sertifikalı can simitide bulundurmanız gerekiyor.

aykutkilitcioglu
20-03-2009, 11:46
cüneyt bey biraz daha ayrıntının iyi olacağını düşündüm.yanmar9hpmotor,anayelken furling cenova kamara maun güverte tik,hidrolik direksiyon,otomatik sintine,humminbird gps,balık bulucu(eagle)elektronik marmara haritası,marinradyo,cdçalar,redresör portatif ocak,çift70ampmarin akü(yeni)minderler yeni,plastimapusula,can yelekleri,yangın söndürücü emniyet techizatı yönetmenliğine uygun ve özel tekne belgeli.ana ve ön yelken sarmalı.su kesimi 1,15 tam boy 5,75.fiyatı14000 tl ye düşürmeye çalışıyoruz.anlaşma olursa teknemizi marmara ve kuzey egede kullanmayı düşünüyoruz.kışlama yeri olarak tekirdağ mürefte daha uygun.genel de uygun rüzgarların yaz boyunca bol olduğu ve seyir kolaylığı taşıdığını düşünüyorum.ilginiz için teşekkürler.rasgele.

Süvaribey
11-08-2009, 08:15
Merhaba arkdaşlar bu forumda yeniyim, size bir sorum olacak ben bir tekne almak istiyordum ve bunda karar kıldım "asmelsan lotus 29" sice uygunmu ve 9 mt bir tekne için hangi yeterlilik belgelerini almalıyım, yardımcı olursanız sevinirim ....

adem1
09-09-2009, 23:48
diyelimki ahsap bir tekne aldik ve istanbuldaki balikci barinaklarindan birine koyduk,yillik ucret odeyecekmiyiz bu limana,guvenlik yok diye biliyorum balikci barinaklarinda,her yagmur yagdiginda gidip suyunu bosaltmak lazim,hem calinma riskide var..

baysanmarine
23-09-2009, 09:02
Selamlar Serkancım Zeytinburnu,samatya,baklrköy limanlarınada bir bak buralarda birşeyler çıkabilir.Ancak bağlama sorununu nasıl çözeceksin onu bilemiyorum.

Saygılarımla

baysanmarine
23-09-2009, 09:03
Mahmut bey selamlar asmelsan ürününü aldınız mı ?
yoksa hala alma aşamasındamısnız ?

ossixxx
03-07-2010, 15:57
Merhaba arkadaşlar, benim tekne konusunda bilgiye ihtiyacım var, fiber yarım kamaralı tekne almayı düşünüyorum karadenizde kullanmaya uygun, dıştan takma motorlu yarım kamaralı fiber tekne konusunda tavsiyeleriniz nelerdir.Ayrıca aranızda rota martı tekne kullanan varmı, rota martı teknelerin özellikleri nelerdir,karadenizde kullanılabilirmi?, rota martı tekne konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi günler,selamlar

onur1872
03-07-2010, 18:26
batı karadenizde kullanılabilir. artık fiber teknelere içten takma motorlar da takılabiliyor. karadeniz için uygun fakat doğu karadenizde kullananlar çok sınırlı. istanbulda oturuyorum fakat rize ardeşenliyim. rizede toplasanız 15 tane fiber tekne vardır yada yoktur. oralarda küpeştesi yüksek ahşap tekneler tercih ediliyor

fiber yarım kamaralı alacaksanız 5 metre civarı içten takma motorlu batı karadeniz için uygun olacaktır. dıştan takma düşünmeyin hem pahalı olur hemde bakımı dert olur derim tabi tercih sizin.

dıştan takma alacaksanız 5 metre çift çidar kalın fiber tekneye en az 25 hp motor gerekecektir ki bence az bile kalacaktır. 35 40 hp çok eski olmayan (2005 ve üzeri)ikinci el motorlara bakabilirsiniz. sıfır alacaksanız oldukça pahalı olacaktır.

pilkır
09-12-2010, 05:42
arkadaşlar,
geçenlerde internetteki sitesinde epey polyester tekne gördüm,kamaralı ,açık güverteli tekneler var.İncelemekde fayda var bence...

yk0583
25-07-2011, 14:48
merhabalar ben bu sıteye yenı geldım sızlerden faydalanacagımı dusunuyorum oncelıkle herkese selamlar
ben bı tekne almak ıstıyorum fıber olsun 4-5 mt yı asmasın 1 kamarası mutlaka olsun genıs bır oturma kapasıtesı olsun dıreksıyonlu ve calıstırması ve kullanımı kolay olsun ayrıca bakımıda kolay olsun ıstıyorum ama evraklarla cok ugrasmak ıstemıyorum vergı ımıs zart mıs zurtmus devlet daıresınden pek hoslanan bırı degılım cunku cogu memur kendı krallıgını kurmus ınsanları asagılayarak bakınmaları hosuma gıtmıyor
benım amacım aılemle denızın guzel oldugu zamanlarda acıga cekıp capa atıp orada yuzmek ve cocugumla zevkıne balık tutmak ıstıyorum cok hızlı gıdeyım dıye de bı amacım yok hız ı sevıyorum ama karada daha cok sevıyorum
denızdede hız yapmak ıstersem ılerleyen zamanlarda jetskı de alabılıırım ama sımdılık duzunmuyorum bana bu konuda yardımda bulunursanız sevınırım
fıyat olarak kalıtesıne gorede 15000 tl ye kadar cıkabılırım ama eskı bısey ıstemıyorum goruntusu cekıcı olmalı en azından verdıgım fıyatdan daha pahalı duran bı tekne ıstıyorum
bu ıstedıklerım ıcın de belge gerekırmı nasıl bısey onerırsınız yardımlarınızı beklıyorum

merkury33
25-07-2011, 17:14
yk0583, verdiğiniz fiyata istediğiniz tekneler mevcut. yalnız teknenin sıkıntısı bir başladı mı bir daha bitmez. en kötüsü tekne olayı bir tutkudur.
motoryat türü bir şey alamazsınız belki ama iyi kötü, taşıması kolay 4-5m bir tekne ve motor rahat bulursunuz.

Gencoli
02-05-2012, 13:53
selam arkadaşlar, Kocaelinde oturuyorum 4m ile 4.90m arası fiber tekne almak istiyorum fakat bağlayacak yer problemi var. Darıca taraflarında güvenli bir yer var mı bildiğiniz?
Darıca-Tuzla-Pendik arası da olabilir.

cold_sea
21-07-2012, 22:52
Herkese Merhabalar;
Çok şükür yeni aldığımız,tadilatını bitirdiğimiz teknemizi bugün suya bıraktık.İçinde ufak tefek işleri kaldı.Size sormak istediğim İstanbul'da nereden sıfır kürek temin edebiliriz.

Teşekkürler.

tugi64
22-07-2012, 10:08
Karaköy deki malzemecilerden

avcı22
22-07-2012, 12:50
İnternette satılıyor.Google ararsanız bulursunuz.

hhbayraktar
19-10-2012, 01:17
her boyda tekne ve motor için yardımcı olabilirim. bakım onarım satış, liman kaydı...

amatorbeykozlu
04-02-2013, 13:09
her boyda tekne ve motor için yardımcı olabilirim. bakım onarım satış, liman kaydı...

öncelikle bu yardım teklifiniz için teşekkür ederim. bende bir sandal almak istiyorum bu konuda nasıl yardım alabilirim sizden

isoylu
02-03-2013, 17:24
Hakan bey;
6,5 metre ahşap tekneme basit olarak telli kontrolle dümen sistemi yapmak istiyorum.Bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz?

hasançağ
06-03-2013, 13:51
arkadaşım,, eyer amatör balıkçılk için istiyosan, fiber al derim. 5 6 metrelik fiberler var müthiş, ancak ahşab konusunda ısrarcı isen bakımı zor işim sevgili kardeşi benim 3 70 fiberim 8 lik motorum var keyif bende istediğim yerden çıkıyorum hem rahat da

rıza bey kardeşim 3,70 lik fiber ve 8 lik motor için hangi belgeler gerekiyor..yardımcı olursan sevinirim...

SYSTEMCİ
20-05-2013, 13:38
hasan abi merhaba ;

5 hp mercury motorum var fakat uzun bir süreden beri kullanılmıyor bu sezon kullanmadan önce iyi bir bakım yaptırmak istiyorum sizden ricam istanbul anadolu yakası,kocaeli,yolava civarında iyi bir usta önermeniz yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

salami
16-06-2013, 20:57
4mt tuna marinden katamaran aldım 15hp tohatsu 2 zamanlı çok ağır kaldı 20hp 4 zamanlı yamaha taksam performansı iyi olurmu teşekkürler

muratmym
31-07-2013, 01:02
3-4kişi sadece keyfi binmek için bir tekne arıyorum. Sürekli römorkla günü birlik indirilip bindirilecek. Maksimum bütçem motor hariç 15.000tl.
Uzunluk 5m. geçmeyecek ama içinde hareket etmesi kolay,sürüş keyfi veren ve yüksek duran bir tekne öneriniz var mı? Marka model olarak?
Düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler...

bagova
12-10-2014, 02:56
7-8 kişi avlanabileceğimiz bir tekne önerebilir misiniz? Bütçem 30 bin lira.