Tekne konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında terkibibend tarafından paylaşıldı.

1. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes :)
    Selamlar,

Söyle 6-7 metre kamaralı wc li bir balıkçı teknesi almak istiyorum. 1 Aydır araştırıyorum ama tuhaf bir durum var. benzer tekneye 10 milyar isteyen de var 4 milyar isteyen de.

Ahşap teknesi olan var mı aramızda? birkaç şey sormak istiyorum

2. makgun34

makgun34

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    palamut 700 gr
    serkan benim küçük bir ahşabım var 5.5 mt kamaralı sorun nedir?

3. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    abi öncelikle sağolasın
    ben 3-5 bin ytl civarı bişey bakıyorum. bu işin ederi nedir? çok şaşırdım bugün 4 tekneye baktım tarabyada. 6 isteyen var 4 isteyen var 10 isteyen var. Ederi 8-10 gibi bişeyse vazgeçmek zorunda kalacağım. Öncelikle sorduğum işin ederi.

4. sfenksant

sfenksant

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    PALAMUT 2kg
    arkadaşım,, eyer amatör balıkçılk için istiyosan, fiber al derim. 5 6 metrelik fiberler var müthiş, ancak ahşab konusunda ısrarcı isen bakımı zor işim sevgili kardeşi benim 3 70 fiberim 8 lik motorum var keyif bende istediğim yerden çıkıyorum hem rahat da

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Serkan

Zor soru sormuşsun.
    Denizde, karadaki gibi 2003 model ford şu kadar eder gibi bir ölçü yok.
    Her tekne prototip.
    Yeni mi eski mi, motoru ne, benzinli dizel, küçük, büyük, markası ne?
    Bunların hepsi fiyatı etkiliyor.
    Başka yerlere de bak.
    Mümkün olduğu kadar aynı özellikte teknelere bakmaya çalış ki mukayese edebilesin.
    En önemli konu da gemici kağıdın var mı? Ya da kaptan mısın?
    Yoksa çok sıkıntılı bir işe giriyorsun demektir,Allah kolaylık versin.

6. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sadece balık için istemiyorum. haklısın ahşabın sezonluk bakımları var ama keyfide bir başka. ayrıca ağırlık farkından kaynaklı ahşap her zaman daha güvenlidir. özellikle istanbul boğazı gibi biyerde

7. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    abi kaptanlık sınavı (ADB) kasım ayında yapılacak (www.adf.org.tr). ona gireceğim.
    Belgeli uygun bir tekne görürseniz sağda solda, bana haber verebilirseniz sevinirim :)

8. makgun34

makgun34

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    palamut 700 gr
    google da tekne diye yaz ve tekne borsasına gir ne istersen ahşap , fiber , bot
    seç seçebildiğini rasgele ;)

9. sfenksant

sfenksant

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    PALAMUT 2kg

valla sen bilirsin ahşabı kimse önermedi ilgilenmen gerek çocuk gibi bide şunu untma seninle giden arkadaşların senin kadar ilgi göstermiyor tekneye yani yardım eder derler satışa gelmen muhtemel bi olası nerden biliyon diyosan KENDİMDEN

10. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    abi çok baktım tekneborsasına sahibinden.com'a vesaire ilgili bütün sitelere. Hatta oraları geçtim gittim tarabyaya istinyeye sordum soruşturdum. 3-5 arası uygun bişey bulamadım. Ama alanlara soruyorum o civarlara almışlar

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İnşallah başarırsın.
    Amatör denizci belgesi ile balıkçı teknesini kullanamazsın.:mad:
    Çıldırmak işten değil ama maalesef böyle .
    50 gros tona kadar kendi tekneni(20 veya 22 m boy) kullanabilirsin de 5 m. balıkçı sandalını kullanamazsın.
    Nasıl bir mantıksa.:mad:
    Balıkçı teknesi dedin diye .(Balıkçı ruhsatlı tekneyi zor bulursun,çünkü karadaki taksi plakası gibi donduruldu,artık ruhsat verilmiyor.)
    Aklına gelenleri sor, biz nasılsa gelmeyenlere de cevap veririz:p

12. sfenksant

sfenksant

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    PALAMUT 2kg
    BAK ARKADAŞIM BEN HERŞEYİ SIFIR ALDIM VE 4 e maloldu yani herşey göründüğü gibi deil ben 2 sene baktım özellikle 2 el ilanlarına dikkat et bide net tavrını koy yani ahşabmı fibermi bide boğazdaki teknecilere danış en az kaçlık motor ister diye ama şunu unutma çok önemli
    bi bilgi 9.9 dan sonra vergi ve kayıt zorunlu

13. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    balıkçı belgesi olmasa da olur. ben zaten balıkçı değilim. balıkçı tipi özel tekneyi ADB ile kullanabiliyoruz diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum?

14. ergen

ergen

Tekne

Merhaba Serkan:)

Reis'imin dedigi dogru.

Eger Belge konumunu halledebilirsen, Ahsaptan sasma derim. Biraz bakim ister ama genelde Fibere karsilik daha denizci ve oturakli olur. Sunuda mümkünse aklinda tutmaya calis, Sakin ha kimseyle ortak yapma. Kendi gücünle hallet. Ve tüm bakimini kendi yapabilecegin sekilde ayarla. Kimseyi hesaba katma.

Rasgele

15. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    En az Miço belgesiyle kullanabilirsin.

Bu arada hoşgeldin aramıza .

16. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    fiber bakmıyorum zaten, ahşabın birde el uğraşı var. Kendin boya vernikle. bazısına bu büyük bir dert, benim gibiler için büyük bir zevk :)

17. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    serkan mürsel abi bu konuda haklı sen tek başıma ben bakımını yaparım diyorsan ahşap işine gir anladıgımdan degil bogazda görüyorum sürekli zımparasıydı cilasıydı boyasıydı ortaktan hayır gelmez ancak kullanmaya gelir bakabilirim diyorsan ahşap al ve ortaksız

18. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    haydaa ne saçmalık bu? yani teknenin tipi "balıkçı". ama hiçbir balıkçı belgesi yoki normal özel tekne gibi. miço'mu olmam gerekiyor en az?

vazgeçtim almıyorum :)

19. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta

Serkan, dur celallenme hemen . Hocam tekneyi "amatör balıkçı teknesi" olarak kaydettirirsen hiç bir sorun yok. düzenlenen özel tekne belgesi bu tanımla düzenlenecek sadece. ;)

Balıkçı teknesi dedin mi iş ticariye giriyor o yüzden ..

20. terkibibend

terkibibend

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    özel tekne olarak kaydedersek ADB ile kullanabiliyormuşuz

Soru
    iyi günler
    Sitesnizdeki soru cevap bölümünden istifade ederek , kafamdaki soruya cevap aradym . Hem cevaby buldum hem kafam karyşty. Biraz haklylyk payym olabilir herhalde çünkü bizler için mevzuat o kadar karyşykki ne nedir tam olarak yerine oturtamadym.
    Sorun çok yalyn : Tüm resmi evraklary olan balykçy teknesi olarak kayytly 8 metrelik tekne ile denizde dolaşabilmem ve olta balykçylyğy yapabimem için bana ne belgesi lazym.
    Teşekkürler

Cevap
    Amatör balıkçılık yapmak istiyorsanız özel tipte bir balıkçı teknesine sahip olmanız gerekmez. Amatör olarak olta balıkçılığı her boy ve tipte tekneden yapılabilir. Amatör Denizci Yönetmeliği'nde Ekim 2005 ayında yapılan değişiklik Özel Tekne tanımını getirdi. Amatör balıkçılık yapmak istiyorsanız teknenizi Özel Tekne olarak kaydettirmeniz ve Özel Tekne Belgesi (ÖTB) almanız gerekir; ÖTB bedelsizdir. Amatör balıkçı olarak günde 5 kilodan fazla balık tutamaz, tuttuğunuz balıkları satamazsınız. Bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 37/2 sayılı sirkülerini okumanızı öneririz; www.adf.org.tr web sitemizde yayımlanmaktadır. ÖTB'si olan bir tekneyi Amatör Denizci Belgesi (ADB) ile kullanabilirsiniz; bu belgeniz yoksa, sınava girip almanız gerekir. Amatör balıkçılık yapabilmek için Amatör Balıkçı Belgesi (ABB) almanızı öneririz. Bu belgeyi almakla yükümlü değilsiniz ama profesyonel balıkçılık yapmadığınızın kanıtı olarak sahip olmanızda yarar vardır. Bu belgeyi İl/İlçe Tarım Müdürlüğü düzenler, bedelsizdir. "Tüm resmî evrakları olan balıkçı teknesi" ifadenizle, avlanma ruhsatı bulunan ve profesyonel balıkçılıkta kullanılacak bir tekneden bahsediyorsanız konuyu önce Tarım İl Müdürlüğüne danışmanız gerekir.
    Kaynak: http://www.adf.org.tr/cevaplariniz.htm