Boru Kurdu Sağlık İçin Zararlı Mı?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında 41p3r tarafından paylaşıldı.

1. 41p3r

41p3r Alper DEĞİRMENCİ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamış 240cm,REMIXON STRONG TELESURF KAMIŞ 200G 420CM
    Favori Makine:
    RYOBI KOBE 2500 MAKİNE,Spro Super Long Cast LCS 555
    En İyi Avı:
    Somon, 2 Kg
    Merhaba. Bir balıkçı arkadaşımla yemler hakkında konuşurken Boru Kurdunun insan sağlığı için tehlikeli olduğunu söylemişti. Bu gibi yemlerin insan sağlığına etkileri konusunda bilgisi olan arkadaşlar var mı?

2. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Boru kurdunu iğneye taktıktan sonra elimi silmeden iğne bağlamaya kalkınca tadına baktım. :D Bugüne kadar da bana bir şey olmadı.Ama bildiğim kadarıyla çok pis ortamlarda yetişen bir canlı.Bakteri,mikrop vs.si boldur.Dikkat etmek lazım.

3. kedi

kedi kazim

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    Okuma
    Bende tadına baktım ve yaşıyorum.
    Acaba tadı nasıldır diye alıb yersen sakıncası vardır tabi
    Fakat balık tutarken dokunmayla yaptığın temastan bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.
    Bizim için değilde balıklar açısından can vüvnliği tehlikesi olduğu kesin
    Zavallıcıklar yemek derdindeyken yemek oluyorlar. :D :D

4. 41p3r

41p3r Alper DEĞİRMENCİ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamış 240cm,REMIXON STRONG TELESURF KAMIŞ 200G 420CM
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Somon, 2 Kg
    Bazen dalgınlığımıza geliyor ve bizde yemlerin tadına bakabiliyoruz:) Ancak geçenlerde bu forumda bazı parazitlerin tırnak diplerinden veya yaralardan insan vücuduna bulaşabildiği yazıyordu. Galiba ben fazla pimpirikliyim. Karnından tanya çıkpıta ölen balıkçı görmedim hiç:) (Allah korusun!)

5. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Alper , aslında son derece haklısın.

Gerçi Bende çok fazla hijyen konusunu takmasam da
    bu iğrenç kurtları iğneye takarken.... "ığğğ"

Ameliyat eldiveni kullanacağım bir dahaki sefere.

.

6. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Pisliği bana pek sorun olmuyor da kafalarındaki kıskaçlarla ısırdıklarında bayaa can acıtıyorlar doğrusu:)

7. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Bu konuda gerçekten haklısınız av esnasında ellerimiz parmaklarımız vıcık vıcık yem olabiliyor. Bahsettiğiniz noktalardan elbette kana mikrop ve bakteriler ulaşa bilir av esnasında yanımızda bulunduracağımız bir elsilme bezi nisbeten çözüm olmasada hem üstün körübir temizlik sağlıya bilir birazdaha dikkat edip bu sorunu aşmak isterseniz bebeklerin popo ve genel temizliğinde kullanılan büyük tip ıslak mendil çantaları bulundurduğunuzda yemi taktıktan sonra böyle bi temizlik yapıla bilir fakat bemce yinede tam çözüm değildir ek olarak başarısız geçen avlarda insanın aklında ıslak mendilin ne gibi etkisi olucağını sorgulama durumlarıda olabiliyor. Kesin çözüm anti bakteriyel sıyada katı sabunlar aam av esnasında uygulanacak birşey değil. Aklıma başka bir çözüm eldiven takın mesela yada benim gibi bi bez parçası idinip elinizi ona silip evde 3-5 defa el yıkamak gibi

8. barbunya

barbunya Faruk

Favori Kamış:
    lineaeffe s-flex 10 kilos surf
    Favori Makine:
    okuma epixpro epb
    En İyi Avı:
    Palamut 39cm
    benide can acıtması etkilemiyor, elimde tutmaktan iğneye takmaktan hiç çekinmem ama o kıskaçlarla tenime değince fırlatasım geliyor içim gıcıklanıyor

9. 41p3r

41p3r Alper DEĞİRMENCİ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Somon, 2 Kg
    Güzel çözüm aslında. Ben de biraz eldiven stoğu yapayım;)

10. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    çözüm ameliyat eldiveni ve ıslak mendil .kolonyalı degil çünkü kolonyağı yemde koku bırakır ne dersiniz?:)

11. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Av sırasında ameliyat eldivenini bir türlü kullanamıyorum.Avımla dolaysız birlikte olmama engel oluyor sanki.Çok soğuk havalarda balıktayken kullandığım eldivenim var DAM' ın.Onunda parmak uçları açılıp geriye cırt cırtla tutturuluyor.Kullanabilenler bence kullansınlar.

12. 41p3r

41p3r Alper DEĞİRMENCİ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Somon, 2 Kg
    "Avımla dolaysız birlikte olmama engel oluyor sanki" :) Bu da farklı bir bakış açısı tabii. En azından yem takılırken giyilebilir bu eldivenler bence.

13. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Mesela tubifex diye bir tatlı su kurdu vardır, lağım ağızlarına bayılır, pis sulara bayılır, akvaryumda yem olarak kullanılır, çok iyi sterilize edilmezse balığa iç parazit taşır, insanlar için de sakıncalı bir kurttur. Boru kurdu da bu tip bir yerden toplanıyorsa (bilemiyorum tam yaşam alanını) sakıncalı olabilir, boru kurdu sıvıları bulaşmış, kurumuş ellerimle bisküvi, ekmek falan da yemişliğim var bir şey olmadı ama tabi ki temizlik çok önemli, mutlaka elleri yıkamak lazım, ne olur ne olmaz.

14. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    yav konu kurt ya aklıma geldi ben akvaryumcuda çalışırken bir ara kurt üretiyorduk

15. 29519

29519

Boru kurdu Sağlığa zararlıdır erken yaşta ölüme neden olur.

Zifir
    10 mg

Nikotin
    0.8 mg

Karbon
    monoksit
    10 mg

:D :D

Şaka bir yana gerçekten çok iğrenç bir mahlukat ve iğneye kafasından takmaya başlıyorum o zaman ısıramıyor.

16. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    bir kabın içine demlenip atılmak istenen çay posasını koyup gölgede ara sıra su koyunki kurumasın 3/5 gün içinde yada sonrasında kurtçukları görebilirsiniz deneyin biz böyle yapardık

17. 41p3r

41p3r Alper DEĞİRMENCİ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Somon, 2 Kg
    Peki bu şekilde ürettiğimiz kurda balık gelir mi ya da hangi balık gelir? Bu şekilde yem üretebilirsek süper olur çünkü Samsun'da solucan haricinde yem bulmak gerçekten zulüm:confused:

18. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Akvaryumda balık beslediğim zamanlarda tubifex kurtlarını canlı yem olarak kullanmıştım.Akvaryumcu beni uyadı sakın bulama bu yeme çok pistir diye.

Ama boru kurdu olmazsa olmaz sadece biraz dikkat etmek gerekir.

19. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Usta hic farketmiyor.Mesela Istanbulda kefale cok giderdim ve palamut bagirsaklarini yem olarak kullanirdim(bilen bilir 1 ile 3 gun elden gitmiyor kokusu bile) O halde bile igne baglarken,vs tattigim oldu cogu kere.
    Bence hicbisey olmaz.Ornek vereyim ; Discovery Channel da Bear Grylls diye bir adam cikiyor.Adam ne bulursa cig cig yiyor yahu.Hatta bir keresinde bir geyigi yakalayip,kesip kanini icmisti.O adamin bircok programini izledikten sonra bana daha da ozguven geldi acikcasi :D
    Vallahi simdi hic cekinmem.Zorda kalsam bende yapardim :D
    Demek istedigim bu tur konularda pekte titiz olmamak gerekli :)
    Rastgele...

20. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    biz çay posası içinde yaptığımız kurçları akvaryum içindeki tatlı su balıklarına veriyoduk deniz suyunda ne kadar yaşar ,bilmem .ha zaten takılan her kurtçuk daha olta suya inmeden iğnede ölüyor zaten
    bu durumda denenebilir bence .hemde içinde bulunduğu kab (kutu)sayesinde günlece canlı kalacaklar artanı gene sizin