At-çek levrek sıcaklık ilişkisi?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Ayvalıklı tarafından paylaşıldı.

1. Ayvalıklı

Ayvalıklı Zekeriya

En İyi Avı:
    Levrek 6880 gr.
    Gecenki avim esnasinda aklima takildi. Atçek ile levrek avında uygun hava ve deniz suyu sıcaklığı ne olmalıdır? Yada sıcaklık soğukluk özelikle içinde bulunduğumuz kış aylarında soğuk havaların levrek için atçek avıyla ilgisi varmı? Ne kadar var? Siz degerli site uyelerimizden konuyla ilgili goruslerinizi bekliyorum.

2. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    merhaba benim tesbitim değildir baştan belirtmek isterim, forumlardan aklımda kalanı söyleyeyim size; ''levrek deniz ısısı 15 derece ve altında seyrederken av verirmiş'' diye okumuştum.
    Hani geçen senede at çek yapmış kişilerin edindiği tecrübeler bunlar sanırım.
    ben bu kışa girerken başladıgım için atçeke elimde yeterli done maalesef yok.

3. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    Bence denizin karışık olması daha önemli tabi havanın soğuk olmasıda bir etken olarak geçiyor ama çarşaf gibi denizde hava nekadar soğuk olursa olsun karışık bir denize nazaran ihtimaller düşecektir diye düşünüyorum

4. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Levrek sıcağı da soğuğu da sevmez. Sıcakta kuytularda yatar soğukta derinlere çekilir yatar. Sıcakta iştahsızlaşır tembelleşir, serin saatleri bekler. Soğukta hareketsizliğinden kolay yemlere yönelir av kovalamaz, leş bile yer. Kışın yemli avlara itibar etmesinin nedeni budur.

İdeal sıcaklığı 10 -20 derecelerdedir. 4-5 derecenin altındaki havalarda ve 30 derecenin üstündeki sıcaklarda atçekle boşuna yorulmayın. Daha sıcakta yada soğukta aldım diyenler çıkabilir ama bunlar istisnadır.

5. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Su sıcaklığının düşük olduğundan levreğin sahtelere itibar etmesini, yem bulma güçlüğüne bağlıyorum ben. Örneğin 15 derece üzerinde suda henüz yem boldur. Kurtlar kabuklular yavru balıklar rahatlıkla bulunabilir. 15 derecenin altında bunların hiçbirini kolay kolay göremezsiniz. Yani levrek aç kaldığı için 15 derece altında iyi av veriyor diye düşünüyorum.

6. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Peki Yücel abi levrek yakalayabilmek için suyun en düşük kaç derece olması lazım?

7. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Hakan Bey kesin birşey söylemek güç ama çok soğuk havalarda örneğin -0- derecelerin altında kıyıdan atçek avının randman vereceğini sanmıyorum.

Burada su sıcaklığıyla hava sıcaklığını ayrı tutmak lazım. Su, havaya göre daha geç soğur ve daha geç ısınır.

Örneğin Ekim ayında bazen hava sıcaklığı ani düşerek 0 derecelere yaklaşabilir ama su sıcaklığı bundan hemen etkilenmez ve mevsim normallerinde kalır.

Kuzeyde havalar ve sular daha çabuk soğur ve levreklerin çoğu lüfer sürüleriyle beraber boğazı geçerek Marmaraya ve Saroza iner. Bu göç hava durumuna bağlı olarak Ekim Kasım Aralık aylarında olur. (örneğin bu sene ılıman havalar yüzünden Aralıkta göç daha yoğundu). Dolayısıyla kışın (aralık ocak şubat) kuzeyde - karadenizde göç levrekleri kalmaz, yerel levrekler kalır.

Yerel yatak levrekleriyse göç etmek yerine daha ılıman derin sulara çekilirler. Yer yer 5-10m, yer yer 30m ve daha altı sulara inerler. Özellikle soğuk geceleri bu daha ılıman derinliklerde geceler ve gündüzleri ava çıkar. Kışın bu gecelerde liman ve mendirek içlerinde sardalyayla çok iyi yemli av vermesinin nedeni de budur.

Dolayısıyla ortamda atçek için levrek hatta levrekler olmalıdır. Bu nedenle hava sıcaklığından ziyade bölgenin özelliklerine önem vermek icap eder. Kış aylarında özellikle kuzey kesimlerde atçek yerine yemli takımlar kullanmak daha iyidir. Saroz ve aşağısındaysa kuzey kesimlerin aksine kışın soğuk havalara rağmen atçekle sürekli av yapmak mümkündür.

8. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Teşekkür ederim Serkan abi, kendime yeni at çel rotaları belirlerken sizin gibi bilgi ve tecrübeli abilerimin çok yardımı oluyor.

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    +++++++++++++++++

10. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Levrek tecrübelerim

Arkadaşlar yaşı 30-40 civarı dostlar illaki balığın kulağına kar suyu kaçtı deyimini duymuşlardır..Bu olay denizsuyu sıcaklığının aşırı düşmesi ile ilintilidir..ben bu olayı bu yaşıma kadar 3-4 kez gördüm.Enson 2008-2009kış döneminde marmarada denizsuyu sıcaklığı 5 dereceye kadar düşmüştür.bunun sonucu olarak çok miktarda balık ölümleri gerçekleşmiş millet şemsiye vede kepçelerle sahillerden balık toplamışlardır.bu olayın eşik sıcaklığı marmara için 7 derecedir.Şu sıralar 10 derce civarıdır.Bu sebeple de levrek kolay yemlere leş dahil yengeç vs. ye yönelmiş olup atçek de ise çok ağır çekim hızını tercih etmektedir.Bu dönemde kıyılarda küçük balıklar bulunmadığı için vede sıcaklık da düşük olduğu için levrek yağını muhafaza etmek adına kolay yemlere yönelir ve atçek de hızlı sarımı kesinlikle takip etmez.Eğer 10 derecenin de altına inerse hayvanlar yem bile yemeden kendi yağları ile yaşamlarını sürdürme çabasına girerler vede kalabalık guruplar halinde bulundukları yerde dönmek kaydı ile ısı muhafazası çabasında olurlar..