boğazda sahte ile avlanmak yardım!!!!

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Seydihan tarafından paylaşıldı.

1. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    bir kac sorum olcak forumda aradım ama pek bişi bulamadım... bir kac arkadaşlarlada görüştüm sagolsunlar yardımcı oldular ama aklımda bir kac soru işareti daha var!!! şimdi ilk soylemek istediğim benım kamıs lineaeffe extreme 440 ve makinam okuma avenger 80a yada 65a... şimdi ben bir kac tane sahte almak istiyorum sahteler forumunda belirtmiş olduklarım... şimdi ben kıyıdan hep cinekop sarıkanat istavrit levrek icin olta salliyorum... ben şimdi bu batarlı sahtelerde mesala batarı 1m-2.5m yazio bu oranlar degişiyor tabiki ve su üstü sahteler kurşunla atılırmı?? birde ayrı bı konu bu batarlı sahteleri ben kursunla birlikte attıgımda ve batari 1m-2.5m arası ise bu sahte kursunla attıgımdan dolayı 10m - 20m derinlikten gelecek onun bi etkisi olurmu peki?? vede bogazda batan sahtelerle avlanılmaz deniyor bu dogrumudur??biraz detaylarla anlatırsan sevinirim... şimdiden tşkler

2. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Merhaba,

Eğer atış stiliniz yoksa ileri atamıyorsanız çinekop alma şansınız çok az, balıklar çok açıktan geliyor. Ağır kurşunu ileri atmanız gerek arkasına da ufak dikkat çekici renkli bir rapala bağlayın.. rastgele

3. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    uzaga atışta bir sorun yok

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Selam, uzağa atışta sorun yok demişsiniz ama öyle böyle bir uzaklık değil bu. 140 gram ve üstü kurşunu öyle uzağa atacaksınız diye kurşunun suya düştüğü zaman çıkardığı sesi duymayacaksınız. Bu da ancak doğru atış tekniği ve 4 metre üzeri surf kamışlarla yapılabilir. Bu atışı yapıp rapalayı dibe indirdiğiniz takdirde çinekop ve sarıkanat yakalarsınız. Bu mesafelere ulaşmak için makarada 0,30 ve daha ince misine kullanılıyor. Ama ağır kurşunla abanmaya 0,30 misine dayanmayacağı için ilk 4-5 metreye "şok" adı verilen kalın misine bağlanıyor.

Bu sahtelerin duzeneği şu şekilde kuruluyor. Klipsten aşağıya 10-15 cm misine sarkıtılıp kurşun bağlanıyor. Ayrıca bu Klipse bir fırdöndü takılıp buna 3 metre kadar misine ekleyerek ucuna rapala takılıyor. Boğaz'da rapala avcılığı zaten hep dipten yapılıyor. Sadece geceleri yapılan su üstü rapalacılığı var ki bu iyi aydınlatılmış kıyılarda spin kamışla ve kurşunsuz olarak yapılıyor. Sadece rapalayı atıp su üstünden çekiyorsunuz. Balık olduğu zaman çok zevkli ve verimli bir av çeşidi ama bu balığa denk gelmek pek kolay değil. Kasım Sonu-Aralık başı gibi balığın en bol zamanında oluyor. Şimdi onun zamanı geçti. Balık gündüzleri çok açıkta ve dipte.

5. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Tekneden tutmak en mantıklısı yani Aret :) Kamışlara abanıp kırmayalım boşu boşuna :p

6. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    İmkan varsa tabii :) Kıyı avcılığı da çok zevkli de kalabalık olunca eziyete dönüyor resmen. Hele rapala avında balık yapan yerler belli olduğu için herkes aynı yere yığılıyor, karışmalar ve tartışmalar çok sık oluyor ve insanın tüm keyfi kaçıyor. Bazı tipler kendilerini sahilin sahibi zannedip yabancı birilerini gördükleri zaman bir sebeple dayılanıp uzaklaştırmaya çalışıyorlar.

7. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    dediğim gibi uzak atişda sıkıntı yok zaten cok dalgalı olduğu icin ve akıntılı olduğundan dolayı 125gr-170gr arası atiyorum

8. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    neden kimse yardımcı olmuyor??

9. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Aret Bey konuyla ilgili güzel bilgiler vermiş.

Dalan sahteler boğazda kullanılmazsa hiçbiryere kullanılmaz. Ama zaten kurşunlu takımla kullanıldığı için batarı yüksek sahteler bile kurşun tarafından batarı sınırlanmış oluyor.

Konuyla ilgili en önemli husus rapalanın rengi. Bu da istavrit çaparilerindeki gibi günü saati değişiyor.

Benim gündüz avları için tercihim üstü mavi altı turuncu renkli 7 cm boylardır. Gece avlarında kırmızı beyaz ilk tercihim oluyor.

Yapacağınız farklı modellerden bir seri oluşturup 10 dakikalık denemelerden sonra randman alınmaması halinde değiştirmek. Bu arada yakında balık alan olursa hemen çaktırmadan rapalayı balık alanınkine benzer bir sahteyle değiştirmek;)

10. 29519

29519

Batan sahtelerden kasıt hareket halindeyken hiç ağırlık bağlanmada bile kendi kendie 1 kaç metreye batan sahtelerdir. Bizim kullandıklarımızın ise aksiyon halindeki batma derinlikler 15 ile 30 cm arasıdır eğer aksiyon verilmez ve çekilmez ise kendi kendilerine su üstüne çıkarlar. Bide ağırlıkları nedeni ile batan sahteler vardırki bunlar su üstü bile kullanılabilir örnek olarak ges i verebilirim. Siz 15 ile 30 cm batan sahtelerden edinip onları kullanırsanız avınız daha verimli hale gelir.

11. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    tamam işte ögrenmek istediğim bunlardı... :D tşkler arkadaşlar...

12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Aslında boğazda avlağın acemisiyseniz yapacağınız yöntem şudur. İlk atışınızı rapalasız sadece kurşunla yaparsınız ve rapala suya değdiği anda içinizden saniye saymaya başlarsınız. Üküdarda akıntıya göre aşırı değişmekle ortalama 20 saniye beklemek ve akıntıyla yürümek yeterli oluyor. İlk atışta sayarken dibi bulduğunuz anda sarıp onraki atışlarda bu saniyenin az üstünde sarmaya başlıyorsunuz. Sarış hızınızı da akıntıya göre ve makinanın devrine göre ayarlıyorunuz. Bazı günler akıntı olmuyor. Güne ve avlağa göre değişen bir durum yani.

13. 3182

3182

Kullandığınız lapala nın resmi varmı?