Kıyıdaki Ton Balığı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Sebastian tarafından paylaşıldı.

1. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    selamlar balıkavı ailesi, bir kaç seferdir balıga gittigim kayalıklarda, sürekli sinavrit gridaya dip oltasi aksam üstleri turnaya uğrasmaktaydım el oltamla dipe yem yapmak için kücük balık avlarken bildiginiz palamuta benzer,yan yüzgeçleri uzun ton balıklarından gördüm suyun çok altından gidiyorlardi. balık attım samandra ile yok rapala attım, lastik balık attım yok... benım merak ettıgım bu balıkların kıyıya nasıl geldiklieri ve bu olay bir kaç hafta oluyor ama ben yazmayı unutuyorum... :).. bildiginiz ton balığı palamut gibi

acaba kemerdeki kafeslermı patladıda bunlar özgür kaldı merak edıyorum...

gördügüm balıgın resmide bu şekildeydi....

şimdi siz bana diyeceksınızki bu eskina palamutu ben o an biterim heralde :p...

http://img4.imageshack.us/i/tonbal.jpg/

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Selam, Akdeniz'li olmadığım için balıklar hakkında pek yorum yapamayacağım, zamanında İstanbul'da ton balıkları kıyıya çok yaklaşıp dalyanlara girerlermiş, Antalya'da da olmuş olabilir. Bu büyüklükte balıkları el oltasıyla ya da sıradan kamışlarla çekmek mümkün olmaz. Eğer denk gelinirse bence en iyi yem canlı balıktır. Uygun bir iğneye çok sağlam misine ile sardalya veya benzeri parlak bir yemi canlı olarak takıp balığın gezdiği derinliklere indirmek gerekir. Misinenin karada veya teknede kalan kısmı da kesinlikle büyükçe ve içi boş bir bidona bağlanmalıdır. Balık gelince bu bidonu suya çeker ve onu dibe batıramayacağı için uzaklaşamaz, bu şekilde büyük güç kaybeder. Bidon sayesinde hem balık yorulur hem de nerede olduğu izlenebilir. Balık iyice yorulunca uygun bir yere çekip yakalama şansı olabilir. Yine de çok zor tabii..

3. coder16

coder16 Kamuran

Favori Kamış:
    Major Craft Shore Jigging
    Favori Makine:
    Daiwa Lealis 4000
    En İyi Avı:
    her avım en iyi avdır :)
    Vayy.. çok ilginç ama güzel yöntem, ilerde bir gün büyük balık yakalayacak olursam (süpriz balık) bunu denemeye çalışırım

4. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    valla benım gördüklerim sürü olarak kıyıdan geçtiler su parlak ve bulanık değildi şans eseri gördüm bir kaç defa daha gittim onları gördükten sonra malesef alamadım... bu dedıgınız bidon taktiğini biliyorum hocam.. acıkda toriklere yapardı arkadaşlar evet büyük ton balıgı olursa aman aman jig oltasi örgü ip belki cekerım diyorum yoksa alır gider... benim gördügüm 1kiloluk ya vardı ya yoktu, denk geldi ama yakalayamadık ne attıysam almadı canlı balıkta indirdim ama suya yüzeydeydi... nasib hocam işte yada şanş bilemiyorum artık... tavsiyeniz için teşekkürler.

5. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    kıyıdaki ton balığı...

Ton balıklarının kıyıdan görünmesi belkide milyonda bir olur oda sürü çok aç kalır ve bir yem sürüsünü sığ suda sıkıştırırsa olabilir . Kıyıda görünen ton balığına benzer balıklar genelde uskumru azmanı dediğimiz ceylan balıkları olabilir .Tipi yukarıdan ton balığına benzer ve heybetlidirler . Aynı zamanda çok hızlıdırlar . Gördükleriniz CEYLAN balığı olmayabilir ama CEYLAN olma olasılığı TON balığı olma olasılığından çok daha yüksektir.

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    "şimdi siz bana diyeceksınızki bu eskina palamutu ben o an biterim heralde"

Murat ben tanıdım: 1 kiloluk eskina palamuduydu o balık.;)

Ama ne olur bitme.:eek:

:D :p

7. diver_kori

diver_kori Kortay Erol

kıyıda zıpkınla serbest dalıs yaparken bende rastladım ton balıklarına 2 taneydı hızla uzaklastılar benı gorunce suyun yuzeyınden 2 metre cıvarlarındaydılar akdenızde bu aralar oluyor demekkı gercı benım mevkım guney ege akdenızın bulustugu yer sonucta egeye kadar uzanıyorlar sanırım kıyı bolgelerınde..