Tarabya Sahili Midyeciler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında cyhnckr tarafından paylaşıldı.

1. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Bugün yeni aldığım makinamı denemek için büyük bir hevesle Tarabya sahile indim. kimse yoktu, hava soğuk sadece oltacı abim vardı. Arabadan indim oltamı çıkaracaktım bir baktım bir tekne dibi tarayarak midye topluyor (34 23 D 1050). Resimlerde gördüğünüz gibi kıyının 2-3 metre açığından. 158 i arayıp ihbar ettim (10:54). 10dk sonra gelip bir tur attılar teknenin etrafında sonra döndüler geri. 2-3 dk sonra beni geri aradılar ve bulunduğum bölgenin midye yetiştirme bölgesi olduğunu ve yaptıklarının yasal olduğunu söylediler. Yer Tarabya-Kireçburnu arasındaki burun. Biraz daha bekledim adamlar gider diye yaklaşık 40dk bekledim. Sonra topladım her şeyimi adamlar hala devam ediyordu. Bu yasal mıdır? Yasalsa nasıl bir yasadır?

http://img248.imageshack.us/i/28012011208.jpg/

http://img227.imageshack.us/i/28012011209.jpg/

http://img248.imageshack.us/i/28012011210.jpg/

Son düzenleme: 28 Ocak 2011
  2. balikoltasi

balikoltasi Birol

O bölgede midye çıkarmak maalesef yasal evet. Midyeler bitene kadarda sürecek böyle avlanmaları. İzmarit yatağı falan zaten kalmadı artık. Midye azaldığı için yakında o betonun su altındaki bacaklarına yapışmış midyeleri kazırlar.

3. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Bundan 2 yıl öndesine kadar, kuleli-çubuklu arasına dalıp nekadar midye varsa topladılar. Ozaman her daim bulunan istavrit, izmarit nerdeyse yok olma aşamasına geldi, Çinekop kuleliden çapariyle tutulurken bugün rapalayabile vuramayacak akdar az.

Şimdi sıra avrupa yakasına geldi. Bakın nerde balıkvar orası midyelik alan. Nezamanki midyeleri yokediyorlar balıklarda yokoluyor. Yakında midyeyi bulamayacaklar. Tabi balıkta kalmayacak. Böylece aç kalacaklar. Ama söylesen anlarlarmı?

YOK

4. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Merhaba

Peki nerede Yasal nerede Yasak.Bunun bir bilgisi varmı acaba?

5. octopus3232

octopus3232 erhan

Suyu ancak bardakta gören kişiler tarafından koyulan kurallar ile ancak bu kadar olur. Midye denizdeki doğal filtredir azalması ile kirlilik artacak sonuç olarak balık türleri ve sayısı azalacaktır.
    3 tarafı denizlerle çevrili cennet vatanım diyoruz, fakat bir denizcilik bakanlığımız yok.
    herkese rastgelsin.

6. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    evet yasal fakat belli tarihleri var . belli tarihler arası midye çıkartıyorlar o zamanda tabi dipte hiç birşey bırakmıyorlar malesef

7. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Denizin ekolojisi icin cok onemi var bu midyenin.Lakin hangi yetkili dusunebilirki bunu cok merak ediyorum.Tamam toplasinlar.Toplamasinla demiyoruz.Sonucta herkezin ekmek parasi ve bazen bizlerde gidip alipo yiyoruz.Ama yani minik minik olanlarinda milyonlarcasi arada kaynayip ziyan oluyor.Bu tipki suna benziyor.Hani bir hortum delinir ve onu yama yaparsiniz-tamir edersiniz.Bu sefer baska biryerden patlak verir.Aynen onun gibi birsey.Allah razi olsun greenpeace bu hortumu yama yapmaya calisiyorlar ama bu sefer baska yerlerden patlak cikiyor.Bu da cok moral bozucu oluyor tabii...
    Rastgele...
    (3 tarafi denizlerle cevrili cennet memleketin denizleri kuruyorda kimse gormuyor maalesef.Umarim yakinda uyanirlar...)

8. balikoltasi

balikoltasi Birol

Boğazda gırgırlara serbest olan alanlarda midye çıkarmakta serbest. Yani Yeniköy-Çubuklu ve üsküdar-sarayburnu arasında yasak olarak biliyorum.