Levrek için nasıl rapala kullanalım?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında orange tarafından paylaşıldı.

1. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    Selamlar tüm dostlar ve abilerim,
    Levrek avı ile ilgili sanıyorsam tüm konulara baktım ve cok degerli paylaşımları okudum ancak bu balığı rapala ile almak için rapalanın su üzerinden mi gelmesi gerekiyor bunu tam olarak bilmek istiyorum. bugune kadar sadece sırtı ile teknedenve kumda su dibine yakın çekerek almak dışında kıyıdan henuz rapala atarak bir levrek yakalamış değilim. Levreğin olduğu bölgeyi biliyorum ve balıkları çoğu zaman aterina vb kucuk balıkları kovalarken de gördüğüm oluyor ancak kullandığım sahteyi kıyıdan atmak koşulu ile orta su civarında geri sarıyorum ve bunu en az 1000lerce kez balığın olduğu yerde yapmama ragmen bir türlü bu şekilde balık alamadım. yemli şekilde coğu zaman levrek alıyorum ancak malum yem bulamadığımız veya her defasında yemci dolaşmak zorunda olmayacağımız sahte balıkları kullanarak bunu kıyıdan başarabilmem için bana yardımcı olacak biri çıktığı takdirde çok müteşekkir olacağım. Tek dileğim bu soruma olan cevabın kişisel fikir değil de tecrübe ile sabitlenmiş bir durum olması. Çünkü okuduğum kimi yazılarda çok çelişkili cevaplara şahit oldum. Kimi arkadaşımız/abimiz su üzerinden çekilmeli yazmış (rapala'nın damak kısmı kesildikten sonrasında) kimisi ise damak/gaga kısmı kesilmeden atılıp-çekilmeli diye açıklamış durumu. Elimde birçok marka ve modelde tecrübe edilerek tavsiyelerine uyduğum kişilerin önerdiği ve satın aldığım sahtelerim var ancak hiçbiri iş yapmış değil bugune dek benim elimden...
    Şimdi amaç spor önemli olan illa ki balığın çıkması değil şeklinde düşünenler de olabilir ancak kim var ki avdan eli boş dönmekten hoşlansın... :) Umarım sorumu ve sorunumu açıklayabilmişimdir. Yardımcı olmak isteyenlere şimdiden teşekkürlerimi ve emeğine/ilgisine saygılarımı sunuyorum,

2. devrim balbay

devrim balbay devrim

Favori Kamış:
    daiko raven
    Favori Makine:
    stella 4000 fe
    herkese göre değişir sahte seçimi.. Genelde poper(su üstü) , floating gagalı ama belli ölçüde dalan serbest bırakıldığında yüzeye çıkan yemler kullanıyoruz.. renk seçimi ve dalış derinliği avlağın fiziksel yapısı , hava ve suyun durumuna göre değişiyor..
    bence 2 modeldende elde bulundur.. her sahtenin yeri farklı oluyor.. plajda sığ kumsalda dere kenarlarında genelde su üstü kullanıyoruz.. takılma ve aksiyon açısından.. derinlik olan yerlerdede genelde 30-60 cm koridorunda balık alınabiliyor.. tabi daha müsait derinliklerde 1 mt dalan sahtede işi yapıyor..

bence atış yapmaktan sıkılma 1000 atış öyle büyük bir rakkam değil :)
    kamışın makinan ve sahteyi kontrol kabiliyetin atış performansın ve aksiyon başarın için daha çok atış yapmakla hiç bir zarar gelmez..
    takım seçiminde ve avlanma saatinde problemde olabilir..kusuru hep kendinde aramamak lazım degilmi..? ;)

3. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    misina da önemli. 0.25 i geçme. 0.18 daha iyi.

ümitsizliğe kapılma. şu sıralar pek çoğumuz eli boş dönüyoruz. levreklerin aşna-fişne dönemiymiş meğerse bu aylar. yakında av vermeye başlar.

sahtelerin damaklarını boşuna kesme. popper kullan. takılma ihtimali yoksa floating kullan.

rastgelsin

4. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    cok teşekkür ediyorum Devrim abi,
    haklısın zaman önemli ekseriyet bulunduğum yerde gece Levrek alınıyor bu rapala sistemi ile. geceler boyu denedim... hatta uzun ve avsız gecelerin dışında gündüz balıkları gördüğüm için gündüzler boyunca da denedim. :) misal olarak 1000'lerce yazdım ancak cok daha katlarında olduğunu söyleyebilirim. zaten kusuru kendimde aradığım ve elimde olan tüm yöntemlerle deneyip olumlu sonuç alamadığım için paylaşmayı uygun gördüm. zaten bu şekilde uzun süre daha balık alamasam bile denemekten asla vazgecmeyeceğim :) bu kesin! tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum cevap için! sağolun...

5. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    misinam 0.23 markası aklıma gelmiyor ancak yanlış hatırlamıyorsam 14 kg çekeri olan bir misina.tabiki mücadele ve kaloma ayarı ile daha da arttırılabilir ama en iyisi buydu aldığım yerdeki. ve cidden de coğu takılmalarda karbon kamışı belki de kırılma noktasına getirdiğim halde (takılmanın verdiği sinirden :) ) yine de kopmadı :) her defasında rapalanın iğnesi açıldı. ince misina da avantajlı özellikle atarken mesafede avantaj saglıyor haklısın Umıt abi. teşekkür ediyorum cevabın için!

6. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    bu arada da mesajlar izmirden gelmiş. her ne kadar şu an orada olmasamda kokusunu alır gibi oldum memleketin... :D

7. çetinusta

çetinusta çetın usta

Favori Kamış:
    şeytan oltası
    Aterinaların bol olduğu yerlerde Levrek yalnız yüzen sahteye saldırmak yerine sürü halinde dolaşan küçük balıklara dalmayı ve isabet şansını artırmayı tercih eder. Sahte daha ziyade bulanık dalgalı suda olumlu netice verir. Berrak suda zaten Levrek acıkınca küçük balıkları çok uzaktan görür , pozisyon alır ve yakalar karnını doyurup dinlenmeye çekilir. Istersen altından sahteye gümüşten iğne tak fayda etmez. Ama bulanık suda görüş mesafesi kısalığı için rastgele gezer , daha çok efor sarfeder ve aç kalır , o anda yakında senin sahteyi görürse fırsat bu fırsat deyip dalar. Floting yozuri magnet minnowlar çok başarılı avcılardır. Bir de raglou silikonları yabana atmamak lazım. Ama herşeyden önce hava şartlarının uygun olması gerekir. Bol şanslar.

8. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Abi 5 santimlik mavi slikon yeme veya sahte karidese , rapaladan çok daha fazla atlıyor .. ama arkadaşların da dediği gibi birkaç farklı takım mutlaka bulundurulmalı .
    İnce misinaya gelince çok mühim ama ben 35 lik kullanıyorum hiç problem yaşamadım. Levrek zaten en iyi köpüklü , çalkantılı suda vuruyor o esnada 18lik 30luk farketmiyor . ama durgun berrak suda çekersen o zaman ince olması daha iyi ..

9. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    bişi sorcam 0.25misina kalınlıgnı gecerse nolur ?? ben 0.28 kullanıyorum

10. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

Bu silikon yemlerin adı varmı? Nasıl uzağa atılıyor, kaç gram? Link falan varmı?

11. vetheklevent

vetheklevent Levent

Favori Kamış:
    dandik 2.40 spin
    Favori Makine:
    Remixon teben SR 400
    En İyi Avı:
    levrek 2.5 kg
    silikonların adı raglou (esasında markası bu ). silikonun önüne 5 yada 10 gr lık gezer zeytin kurşun takarsan 25-30 m uzağa kadar atarsın. tabii avlağındaki rüzgar hızı ve yönü cok önemli.
    koxford un texasrig videosunu seyredersen cok güzel bilgilere ulaşabilirsin.
    ben bu stil avlanıyorum ve cok memnunum.

12. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    oncelikle açıklaman için teşekkür ederim Çetin abi, haklısın yazdıklarında, çok mantıklı. bulanık suyu denk getirdiğimde ise denizden rüzgar estiği için rapalayı atmak çok zorlaşıyor bu da ayrı bir dert tabi :)

13. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    Sanıyorum ki bir problem olmaz ama inceldikçe zayiflığı artacağı için kaliteli olanları secmekte yarar var. daha ileriye atmak istersen misinanın inceliğinin faydası gerçekten oldukça fazla.;)

14. turbosev

turbosev turgay

misinan o35 likten aşğı olmasın derim sonra çok üzülürsün

15. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    40 ta bir balık alacaksın onu da ince misina kullandığından kaçıracaksın :) en az 10 kg çekeri olmalı gerçekten. çıt diye düğümde kopmamalı misinan bence. varsın balık görsün :)