Shore Jig İçin Kamış Önerisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında aslanbora tarafından paylaşıldı.

1. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Shore-Jig yapan arkadaşlarım, bu hafif jig yemleri (40 grama kadar) nasıl bir kamış ile kullanıyorsunuz? Benim 2 adet spin kamışım var biri 25 biri de 40 grama kadar atıyor. Bunlar yeterli olur mu? Yoksa bir tane jig kamış mı edineyim shore-jig için.
    Jig kamış kullanacaksam nasıl bir şey önerirsiniz? Boyu-çekeri nasıl bir şey olsun. Ayırabileceğim bütçe 100 TL kadar.
    Teşekkür ederim, hepinize rast gelsin.

Son düzenleme: 28 Şubat 2011
  2. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Merhabalar,jig kamis diyince aklima teknede kullanilanlar geldi ,cok uygun olmayacagini dusundum.Spin kamislarinizda bu ise cok uygun olmaz saniyorum.Zaten ilerleyen zamanlarda 40 gramdan daha agir jiglerde kullanacaksiniz buyuk ihtimalle.O yuzden 40-80,atarli bir kamis isinizi gorur saniyorum.Saygilar..

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  4. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Ümit Bey merhaba. Bu tür bir iş için bugüne kadar üç kamış kullandım: shimano Catana (2 parça, 10-40 g atarlı, 3 metre), Okuma V-System (2 parça, 40-80 g atarlı, 3 metre), Okuma Salina Sea Spin (2 parça, 10-40 g atarlı, 2.40 metre). Catana ile bu işe yeni yeni başlıyordum ki, kamışımın ucunu denize uçurdum. Bence 20-25 g jigler için uygundu.

Okuma Salina Sea Spin'in 20 g jiglerle (bence:)) gerçekten üstün bir performansla kullanıldığını dün şaşırarak keşfettim (bonusu da bir yazılı hani oldu:)). Benzer aksiyona sahip kamışlarla ve 20 gr. civarındaki jiglerle bence kıyıdan hafif jigging yapılabilir.

Okuma V-System kamışıma gelince; bu kamışla 20 g'dan 60 g'a kadar jigleri kullandım ve dünki tecrübelerimden sonra bu kamışın 35-60 g aralığı için uygun olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu kamışta, hafif jigi uygun bir assist hook ile değil de arkasına bir split ring aracılığı ile bağlanmış üçlü bir iğne ile kullanırsanız, iğnenin leader'a dolanma sorununun maksimum olduğunu gördüm. Bunda, kamışın fazlaca sert olmasının bir etkisi olduğu kanaatindeyim - ya da (belki de aynı şey) 35-40 g altındaki jigler bu kamışı yeterince yükleyemiyor ve kamış jige jigin leader'a dolanmasını engelleyecek bir aksiyon veremiyor).

Yaz sonunda daha çok şey söyleyebilmeyi umarak, bir fikir vermek babında aktardıklarımı sonlandırıyor ve rast gele diyorum :)

5. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
  6. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Çok teşekkür ederim Aykut Bey. Verdiğiniz bilgilere uygun bir kamış var sanırım elimde. 6-7 yıl önce alıp, bir köşede unuttuğum eagle-dinamica orta sertlikte bir kamış; 30 - 60 gr. atarı var ve 3 m. boyunda. Bunu bir deneyeyim ben.
    Size bir sorum daha olacak; bu hafif jiglerde genellikle alt kısımlarına dediğiniz gibi asist halka ile 3lü iğne takılı satıyorlar. Bu 3lü iğne jigin dibteki zımbırtılara takılmasına sebep vermez mi?

7. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Teşekkür ederim Bahadır kardeşim.