PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilmediğiniz balık türlerini burada sorabilirsiniz

Pages : [1] 2 3

zarganacı34
14-06-2006, 21:03
Arkadaşlar geçende bir kaç kişinin oltasına aşağıda anlattığım gibi bir balık geldi. Ne olduğunu bilen varsa yazabilir mi??

Kesinlikle deniz balığı. Zargananın küçüklerini daha önce gördüm gagası büyükler gibi ancak bu balıkta gaga yok. Birde gümüşe benzettim ancak ağız yapısı farklı.

REİS
14-06-2006, 22:10
Fethiye'de hamsi sardalya dedikleri bir balık var.
Gerçekten hem hamsiye benziyor, hem sardalyaya ama ikisi de değil.
E! peki ne o zaman? Hamsi sardalya.
Boyu bir karışa yakın, gövdesi hamsiden daha kalın ama ağzı sardalyaya benziyor.Hamsininki faraş gibi açılır ya bu öyle değil.
Bu balık büyük ihtimalle hamsi sardalyadır.
Ben de ilk defa Fethiye'de görmüştüm.Marmara'da yakalanması ilginç.
Ama varsın olsun balık balıktır.

zarganacı34
16-06-2006, 15:38
Arkadaşlar net bir fotoğraf çekersem en yakın zamanda tekrar koyarım resmini. Ama kesinlikle gümş de hamsi de değil. Ağzı çok küçük hamsi için ama gümüşün farklı bir türü olabilir.

Balikci34
16-06-2006, 20:24
Resimi tam net görmemekle beraber aklıma gelen bir balık var,Latincede adı,,Ammodytes Tobianus,,diye bir balık türü,yanılıyorda olabilirim.

hakan
18-06-2006, 00:59
Biz ona burda nahkianainen,vantuz baligi diyoruz,cok degerli lezzetli balik,ama anlamadigim o baligin yasam ortami suyun tuz yogunlugunun cuk dusuk olmasi lazim,o baligi hic temizlemeden direk galeta unu cok kizgin yagin,fritözun icine,hepimize rastgelsin

djemr
18-06-2006, 20:09
Balıkcı34 arkadaşımızında söylediği gibi bu balık Ammodytes tobianus. Daha açıklıyıcı olması amacıyla bir iki resim daha ekliyorum...

Yakamoz
21-06-2006, 14:17
Herkese merhabalar....!
Arkadaşlar yabancı bir sitede rastladığım bu balık türü bana çok değişik geldi ilk defa böyle bir balık gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim.
Acaba bizim denizlerimizdede bu balıktan varmıdır.
Veya aranızda daha önce avlayan oldumu ismi cismi nedir onu dahi bilmiyorum
[/IMG] (][IMG)

REİS
22-07-2006, 13:41
Çanakkale'deki dostlarımız (İSTAKAR) diye bir balıktan bahsediyor.
Büyük ihtimalle mahalli bir isim ama hangi balık ?

ZANDER
22-07-2006, 13:45
Haklisin Reis, mahallai bir isim bu. Yoksa arama motorlarindan bir sonuc yada resim cikardi.

dardanel17
22-07-2006, 14:08
ıstakar bir dip balığıdır. Daha çok midye yemekle beraber, sülüne, ve diğer deniz canlılarıylada beslenir. Ayrıca sarpa yakalamak için kullanılan kırmızı yosunlara da geldiği olur. Eti k.göz ve çıpra kadar lezzetli diğildir. bulunduğu yerler k.göz ün yayılış alanlarıdır.

K.göze berzemekle beraber enine silik çizgiri vardır. yakalanması kolaydır. buzdolabında var size fotolayıp göndereyim

AKIN74
22-07-2006, 15:25
Geçen sene mordoğanda yakaladığım ıskatarya fotosunu ekliyorum Arkadaşlar.
Mercanın altındaki balık ıskatarya balığı çenesi en az çıpra ve karagöz kadar kuvvetli ve bir o kadarda mücadeleci bir balıktır, ama tadı Tamer arkadaşımızın dediği gibi lezzetli değildir.

[/IMG] (][IMG)

dardanel17
23-07-2006, 00:31
Çanakkale'deki dostlarımız (İSTAKAR) diye bir balıktan bahsediyor.
Büyük ihtimalle mahalli bir isim ama hangi balık ?

Akın 74 ün gönderdiği foto daki

Litrinin altındaki isparya nın üstendeki balığa biz ıstakar ya da ıstakaroz diyoruz.

Mehmet PEKMEZCİ
24-07-2006, 13:44
Bu konu daha önce başka bir yerde tartışılmıştı. Ne ilginçtir ki orada da balığa BARGANA adı verilmişti:)
Sevgili Yakup ERDEM hocamız "balığın bilimsel adı Macroramphosus scolopax, Türkçede trompet yada boru balığı denir" şeklinde bir açıklama yapmıştı. İnglizce bilen arkadaşlarımız bu linkten bilgi alabilirler.

TAM35SARGOS
24-07-2006, 15:33
Tropikal bölgelerde ve tuzluluk oranı yüksek denizlerde tür çeşitlilikleri çok daha fazladır.Tıpkı Karadeniz - Akdeniz farkı örneğinde de olduğu gibi...Bu nedenle de türlerin birçok alt türleri meydana gelebiliyor eminim bu balıkda onlardan biridir...

djemr
24-07-2006, 16:52
Bu balik turu ile ilgili detayli bir bilgiye buradan ulasabilirsiniz. Arkadaslar bu arada suprizzzzz.... Bu balik Turkiye`de de bulunuyor. Nerede mi? Iskenderun korfezi aciklarinda 90-100 metre derinlikte. Adi Trampet baligi olarak biliniyor. Merak ettim arastirdim. Iyiki bakmisim, yeni birsey daha ogrendim. :)

karayel
04-08-2006, 21:47
Öncelikle herkese merhaba,
Forumu dışarıdan uzun süredir takip ediyorum. Başka ortamlardan tanıdığım pek çok dostun yanısıra Karadenizli ve bilhassa Samsun civarından arkadaşların çokluğuyla farklı ve güzel bir forum.
------------*--------------------
Balığın tanımlaması doğru yapılmış. Cins ismi Ammodytes tir.
Bu balığa Sinop'ta ruma denir. Denizdeki çoğu etçil balıkların bolluğunun işaretçisi sayılır. Eğer ruma çoksa lüfer ve palamut ta çok olur derler.
Yaygın adı ise kum yılan balığıdır. İnce uzun sivri ağızlı hamsiye benzer. Dalanlar aniden durarak soru işareti gibi kıvrılan bu balığı, gümüş ve hamsi sürülerinden kolayca ayırd edebilirler. Ne gümüş gibi sürü olarak durup beklerler, ne de hamsi gibi arada ağız açarak parlarlar... Bazen tek tek bireyler halinde dipte yatarken, yada silkelenip kuma dalarken görebilirsiniz.

Bu balık amatör balıkçılık için en önemli türlerdendir. Almanca'da Türkçe yaygın adının tam karşılığı olarak "sand aal" (kum yılan balığı) denir, tüm Avrupa sularında tül ığrıplarla avlanarak her türlü balık avında canlı ve ölü yem olarak kullanılır.

Balıklar rumayı çok severler. Başta kalkan ve levrek olmak üzere, çupra, Baltık turnası, dil-pisi, torik ve lüfer avında el oltaları ve bırakma oltalarda yem olarak değerlendirilir.

Neşeli ve bereketli avlar dilerim...

foyes
11-08-2006, 15:59
kıyıdan tuttuğum bu balığın türünü söylermisiniz? Ben amatörüm. mercan balığına benzetiyorum.

imzanızı buradan ("") düzenleyerek isim ve doğum yılınızı yazmanızı rica ederiz. (Soyadı zorunlu değildir)

foyes
11-08-2006, 16:21
resim soluk çıkmış heralde. şimdi düzelttim. yardımcı olursanız sevinirim.

smena
11-08-2006, 17:36
Holocentrus ruber

hindistan balığı.....

38. Familya : HOLOCENTRIDAE (ASKER BALIKLARI)

Sargocentrum rubrum (Forsskal, 1775) (Asker Balığı, Hindistan Balığı, Naylon Balığı, Sincap Balığı)

smyrna
11-08-2006, 17:41
Akdenizde asker balığı olarak tanınan bir tür olduğunu öğrendim.Çok büyük benzerlik yoksa kesinlikle asker balığı:)

foyes
11-08-2006, 17:50
tşk. evet ben de baktım resmine internetten hindistan balığı bu. Peki nasıl yenir bu balık, temizlenmesinde farklı bir durum varmıdır?

TAM35SARGOS
11-08-2006, 18:20
Bende bu balığı sorucaktım ya Kıbrısta bulunuyor ve halk arasında sokan olarak biliniyor
üzerindeki dikenlerde ve içinde bulunan dikende bişiler var ve derinize çok az girse ağrı yapıyor ve saatlerce geçmiyor.

simendifer
11-08-2006, 18:36
Günay bu linkte daha önce bahsetmiştik bir bak istersen... Bununla ilgili yedeklerim vardı benim ama bulamıyorum bir türlü... Hatta birkaç kare de fotoğrafı olacaktı... Bulduğumda ayrıca linkini verdiğim konuya ekleyeceğim...

excalibur
15-08-2006, 11:45
Alıntı :

SARGOCENTRON RUBRUM [redcoat] Denizel olup 1-85m derinliklerde rastlanır. Boyu TL=32cm olabilir. Ticari balıkçılığı önemsizdir. Hint Okyanusu kökenli olup Süveyş kanalının açılmasından sonra Akdeniz’e göçmüştür. Gruplar halinde rastlanır. Gündüz kayalıklar ve kovuklara saklanır. Ön operkül kapağındaki dikeni zehir taşır. Türkçe adları hindistan balığı ve naylon balığı’dır.

Sürekli oltama takılan bir balıktır , solungaç kapağındaki şeffaf dikenine dikkat edilmesi gerekir.

cilimpuli
18-08-2006, 15:45
bu balık için öngörülen bi türkçeleşmiş hali varmıdır. Yada bu balığa benzeyen avlama metodu aynı olabilecek alternatif bi balık..

Bu balık için türkçe bi isim kullanmam lazım..

John Dory
18-08-2006, 15:50
Mezgit herhalde en iyi seçim olur. Ama bu balık benim bildiğim kadarıyla Türk sularında bulunmadığı için tam bir karşılığı yok.

John Dory
18-08-2006, 15:59
Avlanma bakımından mezgitten ziyade büyüklük itibariyle bakalyaroyla benzerlik gösterebilir.

Yada bu balığa benzeyen avlama metodu aynı olabilecek alternatif bi balık..

hakan
18-08-2006, 16:01
Bu baligi Hollandadan yazan arkadaslarlada cok tartistik ama yok Turkcesi yok,morina sulalesinden Norvecte cok tuttum bunlardan,Rastgele

cilimpuli
18-08-2006, 16:23
diğer bi resmi..ya bi yazı yazıyorum..bu balık için bişey demem lazım:D

taşlık yerler, ırmak ağızları ve açık denize açılan kayalık bölgelerde yüzen yapay yemle tutulabilirmiş..mezgite pek uymuyo sanki tutulma şekli..bu şekilde tutulan ve buna benzeyen hangi balık ismini yazabilirim pollack yerine..yada yazamazmıyımm hiç bişey..olmazsa bu cümleyi çıkarmam lazım yazıdan:(

hakan
18-08-2006, 16:53
Turkce ismi olmayan baliga,zorla bir isim bulacak halimiz yok:D At kafandan bir isim o zaman,cunku bu baligin turkce ismi yok,isime yarar dersen;SEITI(Fincesi bu)

REİS
18-08-2006, 17:12
Şekil olarak mezgite benziyor ama büyüklük ve yaşadığı yerler uymuyor.
Mezgitin kayalıklarda batıklarda işi olmaz sanıyorum.
Yine (bir tür morina) demek doğru olur herhalde.
Konu bir yazı olduğuna göre yazı da türkçe olduğuna göre türkçede olmayan bir nesne ya orijinal adıyla ya da yakın bir şeye benzeterek anılabilir.
Bu bakımdan '' Bir tür morina'' denebilir,diye düşündüm.

smena
18-08-2006, 18:37
abicim sarı mezgit familyası üyesidir.
açıkçası mezgittir. latince adı (Pollachius pollachius), ithalat ve ihracatla ilgili gümrük tarife listelerinde mevcuttur.

mezgit, mezgit..... anlaşıldı ????

karayel
18-08-2006, 21:48
Pollack ve daha pek çok bizim sularımızda bulunmayan balıkların Türkçe isimleri, özellikle bilimsel makale yazmak zorunda olanlar için önemli bir sorundur.
Bu balık; Gerek avlama gerekse işleme anabilimdalında ülkemizde yayınlanan hemen hemen tüm bilimsel eserlerde pollak hatta pollack olarak isimlendirilmektedir. Yönettiğim master ve doktora tezlerinden bir ikisinde ve yayınlanan bir iki makalemde "iri mezgit" ifadesini kullandık. Kimse itiraz etmedi, Bunların yaygın olanlarından birisi de Alaska Pollack / Pollock tur ki, buna da Alaska iri mezgidi dedik.

Buna bilhassa balıkların davranışlarıyla ilgili araştırma sonuçlarını karşılaştırırken ve işlenmiş yada soğuk muhafaza edilen balıkların ülkemizdekilerle karşılaştırmasında ihtiyaç duyuyoruz. Kısaca mezgit üzerine çalışma yaparken buna benzeyen diğer balıklardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırıyor ve mesela pollack dediğimizde nedir ne değildir diye sorulmasın diye, onun mezgide yakın bir balık olduğunu ifade edebilmek için ona "iri mezgit" diyoruz.
Yani gökkuşağı alabalığı veya palamutun fümesini mukayese edecek çok örnek buluyoruz da, işlenmiş mezgit balığı sonuçlarını ancak Cod (morina) ve Pollack ile karşılaştırabiliyoruz.
Yine trol ağlarına bölmeler koyuyoruz, mezgitlerin bir tarafa, barbunların öteki tarafa geçmelerini sağlamaya uğraşıyoruz. Araştırma sonucunda barbunlar şurada toplanırken, mezgitler burada toplanmaktadır, balıkların yüzdükleri genel su seviyesi türden türe değişmektedir, hatta İngilterede yapılan çalışmalar gösteriyor ki, ikiside gadoid (mezgit ailesinden) olan morina ve iri mezgitin (pollack) ağla karşılaştıklarında biri yüzeye doğru hamle yaparken, diğerinin dibe yakın yüzmeye çalıştığını bildirmektedir.

Sonuç olarak yerel isimlere fazla takmayalım ille de Türkçe isim bulacağız diye de uğraşmayalım, ülkemizde adı türkçe olan kaç balık var ki... Zira bu geleneksellik, tarih zenginliği, dil zenginliği ve etkileşimin güzel örnekleridir.

faik
19-08-2006, 13:55
arkadaşlar ben bir kitapta berlam balığı görmüştüm ona benzettim. olabilir mi...?
[/IMG] (][IMG)

REİS
19-08-2006, 13:58
arkadaşlar ben bir kitapta berlam balığı görmüştüm ona benzettim. olabilir mi...?
[/IMG] (][IMG)

Berlam değil.
Berlam bizim sularımızda var.
Yakup Hocam açıklamış .

atesh
19-08-2006, 21:01
iri mezgite biz MIRLAN diyoruz, yoksa karıştırıyormuyum:confused: :confused: :confused: :confused:

REİS
19-08-2006, 21:18
iri mezgite biz MIRLAN diyoruz, yoksa karıştırıyormuyum:confused: :confused: :confused: :confused:

Doğru, Mırlan - Berlam aynı şey.
Bence sularımızda olmayan balıkların orijinal adlarını yazıp, açıklama gibi de türkçe bir yaklaşım sergilenebilir.
Konudaki için mesela ''Pollack= Bir morina türü veya Mezgit ailesinden filan yerde bulunan iri bir balık) gibi tanımlamalar uygun olur.
İri mezgit deyince bizdeki mezgitin irileri akla geliyor doğal olarak.

Matchbox
22-08-2006, 10:09
Mezgit herhalde en iyi seçim olur. Ama bu balık benim bildiğim kadarıyla Türk sularında bulunmadığı için tam bir karşılığı yok.
Sularımızda var, ben yakaladım bu balıktan Emre, ama küçüktü benim yakaladıklarım...
Bende merak etmiştim bu balık ne diye, birkaç balıkçı mezgitin bir türü olduğunu söyledi.

sarozfatihi
23-08-2006, 15:37
Bu balık Saros Korfezinde yakalanmış, kimse ne olduğunu bilmiyor? Bende ilk defa bu balığı görüyorum. Sizin bir fikriniz var mı?
:confused: :confused: :confused:

[/IMG] (][IMG)

karayel
01-09-2006, 14:05
Daha sonra detaylı inceleyip türü tespit etmeye çalışayım fakat ilk bakışta kuyruğa yakın sırtta ve karındaki pinnül (yüzgeççik) lerden bunun ton, orkinos, uskumru ve palamutun ailesinden yani Scombridae familyasına ait bir tür olduğu görünüyor. Fakat ben bir scombrid'de bu kadar büyük pul ne gördüm ne duydum.
Çekimden midir bilemem kafa da familyanın genel görünüşüne göre oldukça büyük.

Renk taze balığa mı ait yoksa balık bayatladığında mı kahverengi hal almış, yada ışık yetersizliğinden mi böyle ... bunu da bilebilirsek daha doğru bir tahmin yapılabilir.

karayel
03-09-2006, 20:19
Neden?

(bu kadar kısa ve açıklamasız bir itiraza bu soru yeter ama, hocalık beni bırakmıyor)

Dünyada pinnilü olan tek familya scombridae dir...

Bu familyaya da uskumru, kolyoz, palamuttan orkinosa kadar pek çok balık türü girer. Bu balığın pinnülü var, öyleyse kayıtsız ve şartsız bir scombrid dir...
yani uskumru ve orkinosgiller...

Hayır diyen nedenini de açıklarsa biz de yeni şeyler öğrenme fırsatı buluruz.

Neşeli ve bereketli avlar dilerim...

orkinos ailesinden değildir bence

wunsch
11-09-2006, 14:53
ingilizce pollack mış. ingilizce sözlükte morina benzeri bir balık türü yazıyor.

CEM_CEYLAN
16-09-2006, 20:20
Abi cebelitarık zıpkıncıları bu balığa litle tunny diyorlar yani palamut gillerden

REİS
16-09-2006, 20:22
Abi cebelitarık zıpkıncıları bu balığa litle tunny diyorlar yani palamut gillerden

Yakup Hocam

Gördün mü senin yorumuna en güzel destek Cem kardeşimizden geldi.
Kendisini kutlayalım.:)

güneyli
17-09-2006, 15:17
Dün öğlesonu tuttum.kumsalda.yem olarak bütün sardalya sarması..
Forumlarda da aradım fakat bulamadım..Bu balık nedir?yenirmidir?:confused:
[/IMG] (][IMG)

ergen
17-09-2006, 15:38
Irfan kardesim

Kirlangic türüne benziyor. Resmi büyütemedim. Biraz daha büyük yüklersen ve birkac degisik poz koyarsan muhakkak bilen bir arkadasimiz cikar.

Rasgele

Mustafa001
17-09-2006, 16:41
Bu balıkla bu yaz Finikede karşılaştım.
Balıkçılar kılavuz balığı olduğunu söylediler.
Belgesellerde gördüğümüz üzere Büyük balıkların (köpek balığı, vatoz vs.) gibi kanatlarının yanında dolaşan asalak balıklardan biridir kendisi.
Yenirmidir; biz yemedik ortamına geri gönderdik.

balıkadam
17-09-2006, 17:02
resmi tam göremedim ama benim yakaladığım bir balığa benzettim [/IMG] (][IMG) eğer kafası böyle ise o vantuz balığıdır.Derisini sıyırıp ızgara yaptık ve yedik lezzetliydi

REİS
17-09-2006, 17:36
Daha önce de aynı balıkla ilgili soru vardı.
Bana göre de vantuzlu balık.
Ortak yaşamın fertlerinden biri.
Diğeri de büyük çoğunlukla köpek balığı.Bu balık köpek balıklarına yapışır.
En doğru bilgiyi Yakup Hocam verir.

kaiser
17-09-2006, 18:43
gayet net bir şekilde vantuz balığı .

güneyli
17-09-2006, 20:01
resmi tam göremedim ama benim yakaladığım bir balığa benzettim [/IMG] (][IMG) eğer kafası böyle ise o vantuz balığıdır.Derisini sıyırıp ızgara yaptık ve yedik lezzetliydi
Evet kafası aynı bu şekilde.Demekki vantuz balığı.
Parazit balıksa yanlız gezmiyordur herhalde....Yani Susanoğlu sahillerinde köpek balığı felan olmasın:p gerçi avlandığımız yer oldukça ıssız ve derin bir kumsaldı..Yerle ilgili resimlerde çekmiştim..çok güzel güney manzaraları..Güney sadece Antalya..Bodrum..vs.. den ibaret diil.buralarda çok güzel ve hemde bakir.güzel bir av olur umuduyla kompozisyon şeklinde bir dizi fotoğraf çekmiştim ama bir bu balık üç-beş tanede küçük çupra alabildik.sirkülere uyuyordu ama genede benim içime sinmedi.(bu site beni apayrı bir havaya soktu:cool: ).Doğru suya..''büyüde geel baalıık büyüüdee geeel''':p
Herşeye rağmen fotoları ve anlatımı sizlerle paylaşmak isterdim ama resim yüklemede sorun yaşıyorum(sanırım adsl olmadığı için).
Bu parazit balığı suya salmadım ve yemek konusunda kararsızım :confused:

korkmaz5
18-09-2006, 20:37
bana denk gelmediği için yorum yok:confused:

ama renkleri güzelmiş keşke geri salsaydın suya şimdi bilgisi olmayan biri çıkar o balıklar sirkülere aykırı neden yakaladın der sonra:D

aman dikkat:D

ergen
18-09-2006, 21:12
Berber baligi. latincesi : Anthias-Anthias. Mercan familyasina ait bir balik nispeten derinlerde yasar. Bildigim kadariyla 400 metreye kadar derinliklerde yasiyor.

fsekerci
03-10-2006, 12:31
abi birincisine didim de ot balığı derler,yazdığın gibi eti makbul değildir,iğneye ne takarsan tak atlar,zıpkıncılardan hiç kaçmaz,belinde ot balığıyla çıkan zıpkıncılar,acemi olduklarını hemen belli eder.
ikincisi için söyleyebileceğim tek şey AKRABA EVLİLİĞİ olabilir...

balıkçıl
03-10-2006, 12:32
Adrasanda kayalık kıyıdan 50 mt açıkta ve 30-40 mt derinlikteki oltaya sübye ile yakalandı...Avlak aslında Mercan ve Barbun için seçilmişti ama mercan çıkmadı...

Ben denizden SAZAN çektim şaşkınlığını yaşarken...:D :D :D

Tekneci adına soğan balığı dendiğini, genelde ağlardan çıktığı ama etinin tercih edilmediğini söyledi..

bu balıklardan bende yeşilköyde yakalamıştım.ama rekleri farklı olabiliyor.ben aynı yerde hem yeşil hem kahverengi hemde yeşil kırmızı çizgilisini yakaladım.ama aynı balık demek turuncusuda varmış.vay be

REİS
03-10-2006, 22:19
Adrasanda kayalık kıyıdan 50 mt açıkta ve 30-40 mt derinlikteki oltaya sübye ile yakalandı...Avlak aslında Mercan ve Barbun için seçilmişti ama mercan çıkmadı...

Tekneci adına soğan balığı dendiğini, genelde ağlardan çıktığı ama etinin tercih edilmediğini söyledi..

Bunlar, halis muhlis Lapin(Lapina).
Dipte taşlık,yosunluk yerde yaşar,çok güzel renkleri olur.
Arşivimde bulursam buraya koyarım ya da daha önce koydum belki , unuttum şimdi.
Lapin diye ararsan belki bulursun.
Sen tutmaya devam et. Balık olsun da ne olursa olsun.:)
İkinci resimdeki benim de yabancım, tanışmadık henüz:p

MGB
06-10-2006, 04:59
Fatih'in de dediği gibi bu balığa ot balığı derler ve yakalaması en kolay olan balıklardan biridir. Ben de ilk zıpkına başladığım zamanlarda bol bol alırdım bu balıklardan. Ama dediğiniz gibi tadı pek güzel değil.

İkinci balık ise gerçekten ilginç bir tip... Bilen varsa yazarsa iyi olur.

m_ciran01
09-10-2006, 09:12
Arkadaşlar ben kendi teknem ile Balıkesir-Akçayda avlanıyorum.1 Ekim 2006 günü yemli olarak 27 metre derinlikten bu balığı çektim.Genelde mercan,karagöz,izmarit gibi balıklar yakalıyorduk.Bu arada oltama sert ve kuvvetli bir vuruş oldu.Arkadaşlarım hemen benim tarafıma toplandılar.Ben çipura geliyor dedim.(çünkü çipuranın nasıl geldiğini balıkçı arkadaşlarımız bilirler).Fakat bu adını bilmediğim ve ilk defa gördüğüm balık geldi.Adını bilen arkadaşlar lütfen yazsınlar.Çünkü burada herkes çeşitli yorumlar yapıyor. (][IMG)[/IMG]

güneyli
09-10-2006, 09:22
ben domuz balığına benzettim ama sen genede buraya bir bak:
saygılar..

John Dory
09-10-2006, 09:54
Çütre...Nam-ı diğer domuz balığı...

REİS
12-10-2006, 21:05
Bunlar, halis muhlis Lapin(Lapina).
Dipte taşlık,yosunluk yerde yaşar,çok güzel renkleri olur.
Arşivimde bulursam buraya koyarım ya da daha önce koydum belki , unuttum şimdi.
Lapin diye ararsan belki bulursun.
Sen tutmaya devam et. Balık olsun da ne olursa olsun.:)
İkinci resimdeki benim de yabancım, tanışmadık henüz:p

İşte buldum.
Bak benimkilerin renkleri çok daha güzel.
Beğendin mi?
[/IMG] (][IMG)

zarganax
13-10-2006, 12:49
Mahir amca ; geçen sene denizin sapıttığı bir gün buna benzer renkli büyük bir balık tuttuk Kuruçeşmede. Balığın ne olduğunu bilmediğimizden baştan elleyemesek de yanımızdaki abiler '' Ada Balığı'' çok lezzetli olur kaçırmayın sakın dediler. ( Ki hakketten de öyleydi) Acaba bu Lapinle aynı mı yoksa farklı bir balık mı '' Ada Balığı'' :confused:

zarganacı34
13-10-2006, 13:12
O maviş ada izmariti diye geçer ama asıl adı farklı. Tam bende bilmiyorum.

zarganax
13-10-2006, 13:23
Yok benim dediğim maviş değildi.

Üzeri enine çizgili 3-4 renkten oluşuyordu. Sadece Adalar tarafında olur bu balık demişlerdi.

REİS
13-10-2006, 13:36
Eline Sağlık Mahir Amcam...

Ne güzel boyamışsın bunları...:D:D

Bir kızmızı burunları eksik..:D

Namık.

Bunların eksiği yok, boyaları da benden değil.
Hepimizi yaradan Rabb'im böyle boyamış onları.:)
...
Bunlar çeşitli renklerde olabiliyor, yanılmıyorsam bulundukları ortama uyuyorlar, kamuflaj maksadıyla.

zarganax
13-10-2006, 13:57
Mahir Amca bana cevap vermemişsin. Ada Balığını biliyor musun ? Lapinle aynı balık mı :confused:

REİS
13-10-2006, 14:16
Mahir Amca bana cevap vermemişsin. Ada Balığını biliyor musun ? Lapinle aynı balık mı :confused:

Serkan

Özür dilerim.

Ada balığı, bilmeyenlerin veya saptıranların kullandıkları genel bir tabir, benim bildiğim böyle bir balık yok.

Mesela, tirsinin irisine, ada lüferi,

istrongilosa, ada barbunyası,
vb uydurma adlar veriyorlar,Bu da öyle olabilir.
Düşünsene ada civarında olur bu balık demişler, sadece ada civarına has balık olur mu sence?:p

Ama resmini de göremediğim için bir şey diyemem tahminim, lapin ailesinden, gün, güneş, ördek vs balıkları var.
Renkleri çok güzel, tadları da öyle, nadir bulunuyorlar, zıpkıncılar daha iyi bilir.
Onlardan biri olabilir.

Eczacı
21-10-2006, 18:18

ben Aydında bu balıktan tuttum yenidoğan tarafında dilek yarımadasının arka tarafında ama rengi daha koyu idi eti de yerken ağızda dağılıyordu lezzetli değildi anlıyacağınız sökede gösterdiğim ihtiyar bir balıkcı ot balığı bu dedi tutması kolay bir balık ama gereksiz bence

pride75
21-10-2006, 20:12
Soğan balığı diye genelde Akdeniz bölgesinde tabir ediliyor. Benimde ilk tanışmam zıpkın ileolmuştu:) Sonradan öğrendimki deyimlere konu olan Lapin balığı imiş.

Soğan denmesinin sebebi ise, piştiği zaman eti çok kötü bir koku yayıyor. Aynı çürük soğan gibi kokmasından kaynaklanıyor:D

Bende rengarenk olan bir tane vurmuştum ama sonradan öğreince çok üzüldüm...Kedilere vermiştim yemediler bilene komikti:):)

akdeniz
25-10-2006, 12:44
bende bole biliyorum bende yakalamistim bulundugu ortama gore degisik renklerde olabiliyor ben kayanin renginde olani yakalamistim yesil kahverengi bisiler evet yenmiyorlar zaten seklinden ve rengindende belli olmuyormu ben geri atmistim denize gereksiz degilde denizlerde onlarde besin zincirinde bir halka.

John Dory
25-10-2006, 13:11
Üçgen balığı , gölge balığı veya pempheris (Pempheris vanicolensis)
Lesepsiyen (Kızıldeniz göçmeni) bir tür, Ege ve Akdeniz'in 1-50 metre arası kayalık zeminleri ve mağaralarında bulunuyor.
İkramiyemi alayım:D

Bunu bilen çıkmadı bu haftada ikramiye devretti...:D

[/QUOTE]

John Dory
25-10-2006, 13:15
Balığın türü Symphodus tinca . Denizin sapıtmasına gerek yok, tüm denizlerimizde kıyamet gibi bulunur. :D Özellikle dalanlar bolca karşılaşır.
İşte buldum.
Bak benimkilerin renkleri çok daha güzel.
Beğendin mi?
[/IMG] (][IMG)

FARMAFISH
01-11-2006, 12:49
bu balıkları bu yaz didimden tuttum.soldaki renkli balıkların ne olduğunu bilen varmı.ilk tuttuğumda balıkların etinden yem yaparım diye düşünmüştüm ama hiç rağbet görmediği için ondan sonra tutruklarımı hep denize yolladım.zaten çok kaygan bi balık iğneden çıkartmak tam bi dert.aynı balıktan sidede tuttum heryerde karşıma çıkıyor bu balık.

[/IMG] (][IMG)

FARMAFISH
01-11-2006, 13:01
fare balığı ? ilginç namık abim fare balığı diye ''arattım ama bulamadım'' desem inanırmısın :(. çıkan üç konudan sadece bir cümlede geçiyo.diğerleri hep fare

S_BURAK
01-11-2006, 13:21
bunlar sıçan balığı

fsekerci
01-11-2006, 13:41
hasan kardeş ,didimin neresinde tuttun bu balıkları,,
soldakileri ilk defa görüyorumm.sağdakilere ot balığı derler..

FARMAFISH
01-11-2006, 14:42
hasan kardeş ,didimin neresinde tuttun bu balıkları,,
soldakileri ilk defa görüyorumm.sağdakilere ot balığı derler..
akbük koyundan.balık çiftliklerine giden yolun en sonundan.yol sola oramana giriyor.sen sağa denize gideceksin yürüyerek.bu balık çıktıktan sonrada oraya bidaha gitmedim.aynı balık davutlar milli parkından da bolca çıkıyor.ülen yemişti bitirmişti güzelim mamunları of offf

malibu
01-11-2006, 15:28
bu balıkları bu yaz didimden tuttum.soldaki renkli balıkların ne olduğunu bilen varmı.ilk tuttuğumda balıkların etinden yem yaparım diye düşünmüştüm ama hiç rağbet görmediği için ondan sonra tutruklarımı hep denize yolladım.zaten çok kaygan bi balık iğneden çıkartmak tam bi dert.aynı balıktan sidede tuttum heryerde karşıma çıkıyor bu balık.

[/IMG] (][IMG)

Nostalji oldu benim için. Uzun zamandır görmüyordum İskenderun'daki kayalık bölgelerde dalarkern görürdük bazen de oltaya gelirdi. Papağan balığı derdik.

yakutlu61
01-11-2006, 15:33
soldakıler lapin ın bı turu ama lapıne cok yakın soldakıler bıldıgımız ızmarıtın kuçugu..

karayel
01-11-2006, 15:47
Resimde sağda görünenler hani,
Bilimsel adı serranus scriba olacaktı.
soldakiler de gün balığına benziyor, bilimsel adı Thalasoma pavo idi sanırım .

John Dory
01-11-2006, 23:44
Hocam,
Sizden iyi bilecek değilim ama sanki bana soldaki balıklar Xyrichtys novacula gibi geldi. Fotografın çekiliş açısı nedeniyle çok net görünmüyor, yanılıyor da olabilirim.

Resimde sağda görünenler hani,
Bilimsel adı serranus scriba olacaktı.
soldakiler de gün balığına benziyor, bilimsel adı Thalasoma pavo idi sanırım .

mcaglar
02-11-2006, 02:07
Evet ben de Emre arkadaşıma katılıyorum. Balıkların gözlerinin boyutlarına ve yerlerine dikkatle bakarsak farkı anlayabiliriz. Ama Yakup abinin dediği balık ta baya benziyo o da farklı bir türü olabilir.

karayel
02-11-2006, 07:25
Emre kesinlikle haklısın, ilk bakışa bir tahmin yaptım, ustura balığıydı sanırım bu türün adı. Son yllarda Akdenizde yayılaya başladığı için ben hiç canlısını görmedim. O nedenle ilk bakışla yapılan tahminim de doğru değil.
Hocam,
Sizden iyi bilecek değilim ama sanki bana soldaki balıklar Xyrichtys novacula gibi geldi. Fotografın çekiliş açısı nedeniyle çok net görünmüyor, yanılıyor da olabilirim.

S_BURAK
02-11-2006, 09:50

[/IMG] (][IMG)

Eyvah asıl önemli bir noktayı söylemeyi unuttum.. Bu balıklar felaket ısırır elini falan kaptırma aman diyim sonra canın çok yanar dişleri zaten fare dişi gibi sanırım isminide buradan almış.

OxDaTiTy
02-11-2006, 09:56
ben bu balıklardan Adana da yumurtalıkta yakalamıştım... o çevredeki balıkçılar bana soldakiler için çingene balığı demişlerdi... başka yörelerde nasıl adlandırılıyuor bilmiyorum. yenmez falan demişlerdi bana. ama benim oltaya gelenler küçüktü belki o yüzden yenmez dediler... denizden çıkan bişeyin yenmeyeceği fikrine karşıyım :D

Sağ taraftakilerede gelincik derler bizim buralarda genelde iğneyi yutar benide sinir eder... avcı balıktır. gerçi ikiside avcı balık olarak geçer.

John Dory
13-11-2006, 20:35
Pseudocaranx dentex. Sanırım liça deniyor oralarda. Yine İndo-Pasifik kökenli olması lazım sanırım.
Ya bu nedir arkadaşlar...?:)

Akya desem değil Sarı Kuyruk desem hiç değil...:confused:

John Dory
13-11-2006, 21:47
Yerel isimlendirmeler konusunda bir bilgim yok. Onu en iyi yerel balıkçılar bilir.
Balık akya değil ancak akyanın da yer aldığı Carangidae familyasından.
Dostum teşekkürler..

Liça yani, Lichia Amia dan Liça oda eşittir akya...?

Ama bu Akya da değil..

Adrasan Garip Yer...

her gittiğimde Bir acayiplik yaşıyoz ya..:D İşin garibi Oradaki Balıkçılarda bilmiyor ara sıra çıkan bu balıkları..

levent_izmir
16-11-2006, 12:38
bu balığı k.adasında tuttum
çizgileri görünce önce mırmır zannettim fakat elime alınca olmadığını farkettim
bi türlü karar veremedim
belki çok bilinen bir balıktır ama ben çıkaramadım
bu konuda fazla bilgim yok
yardımcı olursanız sevinirim
boyu 15 cm kadardı
2-3 saat sonunda tam gitmek üzereyken tuttum
biraz inceledim ve yanlız olduğu içinde geri denize gönderdim :o

levent_izmir
16-11-2006, 12:56
karagözün çizgileri yok diye biliyorum en azından benim yakaladıklarımın yoktu
akrabasımı acaba :)

excalibur
16-11-2006, 13:00
bu balık Sargoz .
Karagözgillerden , amcaoğlu :)
Ayrıca bunun irisini çipurayla bile değişmem ;)

levent_izmir
16-11-2006, 13:12
açıklamalara tşk ler
aslında yakalanmasıda çok ilginç taşlık bi alanda oltalarımı atmış bekliyordum
birini çektim takıldı kurtarmaya çalışırkende koptu
geldiğinde klips ve ilk iğne vardı sadece bende iğneye yem takıp attım
ne kurşun ne bişey zaten 2 metre öteye düştü
gidecektim diğer takımları toplarken dursun dedim
toparlandım en son bu oltayı çekerken bi baktım bu arkadaş :)
dediğim gibi biraz inceleyip geri gönderdim

labranda
16-11-2006, 13:15
herkese merhabalar,
bu balıgın ismi sivri burun karagoz

adresinden detaylı bilgi alınabilir.

levent_izmir
16-11-2006, 13:20
sivriburuna daha çok benziyor sanki :rolleyes:

skoylu
23-11-2006, 15:32
Geçen pazar, zıpkıncılar Eskihisar'da, kıyıya yakın bir yerde acayip bir balık vurdular. Fotoğrafı yok. Fakat eşkinaya benziyor bir miktar. Şöyle kiloluk bir sazan gibi, duruşu, boyu posu filan. Rengi koyu, siyaha yakın, çok çok hafif kahverengi/mor gibi.. Ama üzerinde 6-7 mm çapında, şekilsiz halka halka açık renk ve içleri boş benekleri olan bir şey. Ayrıca kuyruğu iki loplu. Yani, kuyruk ucu, geniş tarafı bir kalp çiziminin üst kısmı gibi..

Kitre gibi bir şey dediler, ama anlamadım. Bu yeniyormuş. Halka halka doğranıp yağ ve karabibere yatırılırmış. O zaman bu halkalar şişermiş, iyice büyürmüş. Sonra pişirip yenirmiş. Afrodizyak etkisi varmış vs. vs.

Bu balığın resmi bizim sayfalarda, kkgm sayfalarında filan yok.. Acaba nedir bu balık?

güneyli
23-11-2006, 15:39
Minekop olabilir mi Serdar Abi??
Tarif biraz benziyor sanki??

skoylu
23-11-2006, 15:44
Yok, minekop değil... Dediğim gibi, bizim sayfalarda resmi yok. en belirgin özelliği, tatlı su kefalindeki gibi iki bölmeli kuyruğu ve benekleri..

Karşıdan, ilk anda ben eşkina sandım.. Hatta, neymiş bu diye iyice yaklaşana kadar gene "eşkinayı götürdüler, bi zıpkında biz mi alsak.." filan diye geçiyordu aklımdan.. Tepesine varıp, dikkatle bakınca, bu eşkina değilmiş, ancak o zaman farkettim..

Biraz teknik tarif edersek, oval vücutlu, oval beden kesitli, ray-finned bir tür..

skoylu
23-11-2006, 15:49
Evet, sigara kalınlığında, bazısı yuvarlak, bazısı elpisvari, bazısı yumurta gibi, kenar çizgisi hafifçe zig zaglı halkalar.. Daire değil, halka.. Halkaların içi dışına göre belli belirsiz farklı. Koyu renk vücudunun üzerinde gayet bariz, ince açık renk, sarıya yakın ve 1-2 mm kalınlığındalar..

Benzeyen balık çok gördüm ama böyle bir balık daha önce ne resimlerde, ne canlı vs. görmedim.. Canlısını filan görmedim, tamamda, resmini gördüysem de, belki bir görmüş geçmişimidir.. Ama bu balıktan daha önce bolca vurmuşlar, yemişler vs. vs. Demekki, çoook şey, bilinmeyen, meçhul bir balık değil..

Lapin gibi biraz tipi.. Ama lapin değil.. Eşkinaya, renk ve form olarak biraz daha benziyor..

ozan
23-11-2006, 16:27
tarif edilen balığı antalya halde gecen pazar bende gördüm ama adını bilmiyom daha çok tatlı su balığına benziyo kötü görünüşlü bişey

John Dory
23-11-2006, 17:18
Kikla (Labrus merula) olabilir mi?
Saros Körfezi-'06

oral
23-11-2006, 19:00
Merhaba;

Grubumuzda daha önce konusu geçmiş olan "çütre" balığı olabilir mi?

Saygılarımla,

Oral

REİS
23-11-2006, 19:12
Emre

Benden önce davranmışsın.
Ben de kikla mı diyecektim.
Pek sık da görülmez kerata, hem de lapin cinsinden.:)

turkbey80
23-11-2006, 21:33
[/IMG] (][IMG)

Ali38
23-11-2006, 21:37
vallahi kardeşim daha önce hiç görmedim bu balık mutasyona uğramış gibi :D :D :D
bu arada nerde ney ile tutun bu balığı

OxDaTiTy
23-11-2006, 21:42
abi kaya balığı cinsinden bir balık... bu tür balıkların küçükleri böyle cafcaflı oluyor büyüdükçe renkleri oturuyor yada sadeleşiyor sanırsam...

Verdiğim bilgi tamamen atmasyondur... içimden böyle olduğu geldi bende yazdım...

OxDaTiTy
23-11-2006, 21:44
[/IMG] (][IMG)

Bu arada diğer arkadaşlar söylemeden ben söyleyeyim profilinize girerek imza ayarlarınızı yaparsanız iyi olur...

Yani bakın hepimizde var... isim yaş şehir bilgileri ;)

vatos70
23-11-2006, 22:35
bana biraz iskorpiti anımsattı ama :)

cagatay55
23-11-2006, 23:04
bana biraz iskorpiti anımsattı ama :)
kesinlikle iskorpit.

Matchbox
23-11-2006, 23:12
İSKORPİT.:rolleyes:

güneyli
23-11-2006, 23:13
[/IMG] (][IMG)
Sanırım balığı elinde tutan kişi gayet iyi biliyor balığı..Aman iyi tut da dikenleri batmasın zehirlidir alimallah...:p :p

afet
23-11-2006, 23:25
Sanırım balığı elinde tutan kişi gayet iyi biliyor balığı..Aman iyi tut da dikenleri batmasın zehirlidir alimallah...:p :p
işte cevap ;)

torna77
24-11-2006, 05:13
iskorpit bence

ozan
24-11-2006, 07:24
iskopit tutan da iyi biliyo durumun farkında :D

fatih2607
24-11-2006, 07:46
kesinlikle iskorpit, sürekli yakaladığım balıktır.

skoylu
24-11-2006, 08:37
Evet, kiklaya bir hayli benziyor. Doğrusu kiklaya da denk gelmedim hiç ama, benim dediğim bu da değil. Buna benzer şekilde benekli. Fakat beneklerin içi boş biraz daha irice ve daha seyrek. Yaklaşık olarak bunun her iki beneğinin yerine onda bir tane vardı.. Bu desen, hayvan camiasında sık raslanan bir durum değil. Bir hayli dikkatle inceledim, zaten böyle olması ilginç geldi. Lapin türünden, yani Labrus familyasından olması kuvvetle muhtemel, yaşadığı yer kafa/kuyruk şekli vs. açısından bakınca.. Fishbase'den vs. bakınca, deseni dışında nerdeyse aynı balık çıkıyor..

O an aklıma gelmedi. Böyle çook ender olduğunu bilsem, bir şekilde ellerinden alır, ölçer biçer, fotoğraf makinesi filan bulurdum... Neydi ki, ne yerki, nasıl oltaya takarız ki diye araştırmaya çıkınca, koca internette resmine vs. rastlayamadığım için iyice merakıma gitti..

bmutlu
24-11-2006, 09:36
arkdasım iskoprit aman ust dikenlerine deyme biraz kıvrandırır 3-5 gunde elin kolun şiş dolaşırsın

ulas
24-11-2006, 10:14
iskorpit... Çorbası ve özellikle bu mevsimde derisi çıkarılıp filetosu epey lezzetli olur ;)

Korhanb
24-11-2006, 10:16
iskorpitin biraz renk değiştirmiş hali :D :D :D

kulak arkası dikenleri ve sırttaki dikenlere dikkat
Temmuzun ortasında kar yağdırır alim allah :D :D :D

Mehmet PEKMEZCİ
24-11-2006, 12:02
Orfoz diyeyim mi demeyeyim mi? İki arada bir derede kaldım. Desem bir dert demesem ayrı dert.:D :D

Valla Serdar Orfoz olabilirmi?

skoylu
24-11-2006, 12:38
Hani türleri, levrek filan daha kolay ayrılır, bir kaç belirgin özellikleri vardır. Bu gene Lapin cinsinden sanıyorum.. Çok detayını hatırlamıyorum. Sanırım vuranların söylediği de kiklaydı, ama onlarında bildiklerini sanmıyorum..

Orfoz'da diyemem, onların da karakteristik özellikleri vardır, onlara da uymuyor..

Az yiyip bir fotoğraf makinesi almak elzem oldu yav.... Duruma bakılırsa, belki yeni bir balık türü keşfettik. Belki de ülkemiz sularında olmaması gereken bir şey..

Kabaca, kikla gibi. Ama kikla resimleri ile karşılaştırınca, biraz daha topluca, yani kesiti nispeten daha yuvarlakça. Kafası kiklaya göre biraz daha büyük, bedenine oranla. Bu ayrıntılar çok net değil. Ancak benim orda yaptığım gibi, neymiş bunun türü diye, iyice dikkat ederseniz belirginleşiyor.. Yüzgeç yapısı nerdeyse %100 aynı, fakat kuyruğu ciddi şekilde farklı.. Daha çok sazan kuyruğu gibi. Yani elinizle bir kalp çizin. Bunun üst tarafını kuyruk gibi düşünün.. İlk anda kuyruğu "orfoz mu?" dedirtmişti.. Ama orfozun kuyruğu, ortada içe sapmaz..

Şu kikla'nın kuyruğunun öyle, beneklerinin de seyrek ve içi boş, halka şeklinde olduğunu düşünün. En bariz özellik, benekler..

Türler arasında ne çok Labrus / Labridae türüne benziyor, ilk bakışta...

karayel
24-11-2006, 14:31
Lapina, kikla ve orfozun kuyruğu çatallı değil.

Ayrıca kuyruğu iki loplu. Yani, kuyruk ucu, geniş tarafı bir kalp çiziminin üst kısmı gibi...

Tarife uygun tek balığı Oral Atak arkadaşımız verdi. Fakat çütreninki de farklı bir çatal kuyruktur.

Merhaba;
Grubumuzda daha önce konusu geçmiş olan "çütre" balığı olabilir mi?

Saygılarımla,

Oral

karayel
24-11-2006, 14:46
Hep derim renk değişken, ama kuyruğun çatallı olması değişmez.
Ben sadece söylenen balıklar içerisinde kuyruğu farklı şekilde de olsa çatallı olan tek tür çütredir dedim. Bu balık çütredir demedim. Bekliyorum bu sefer, acelem yok :D

Hocam, sSerdar bunu kesin tanır anten ibaresi yok başka türleri varsa tabi onu bilemem...:) ;)

karayel
24-11-2006, 15:11
Tanımlamada kolaylık sağlanması açısından aşağıdaki özellikler bilinse daha iyi olur.
Kaç sırt yüzgeci var,
Sırt yüzgeci tek ise başa yakın olanlar isparideki gibi sert diken şeklinde midir?
İri pullumudur, yoksa palamut -lüfer -istavrit gibi midir?

mahir türköz
24-11-2006, 15:22
Bahsi geçen balıgı geçen nisan ayında bende tuzla sahilde sabah erken (07:30-08:00 )zıpkıncılar avlarken görmüştüm.adını bilmiyorum ancak balık yanılmıyosam pullu ve erkegi (erkek olup olmadıgı zıpkıncıların söylevi ) dişi sine nazaran daha ufak ve siyahımsı ,dişisi ise daha kızıla yakın bir rengi vardı.
Fakat en az balıkların büyüklükleri 750 gr.-1 kg.gibi birşeydi.tekrar görürsem şayet bu sefer öğrenmeye çalışıcam...umarım.

karayel
24-11-2006, 15:25
Mahir bey olmayabilir ama: aşağıdaki balık gibi bir şey o zaman.

skoylu
24-11-2006, 16:10
Çütre, zaten karakteristik bir balık. Göz ağız mesafesi filan hemen ben başka bir şeyim diyor.

Balıklara alıcı gözüyle bakmayan birisi için farkedilecek bir özellik yok. Kabaca, benekli, mor-siyah bir balık.. Ama detaylara bakınca, kuyruk ve beneklerinin halka olması bariz şekilde bunu diğer türlerden ayırıyor. Zatne o yüzden bu kadar önemseyip gruba sormak istedim.. Acayip deme sebebimde bu. Benekli balık vardır, tek benekli, izmarit, ispari vs. Çizgili mırmır gibi mercan türleri de vardır.. Ama bu tür kuyruğa sahip balıklar azdır. ÜStelik benekleri halka olunca, "Bu ne acayip bir şey..." demek halinde kaldım..

Eğer, bunu hangi familyaya sokarsın denseydi, ilk aklıma gelen Lapinler olurdu.. Yani, vücut formasyonu filan ilk bakışta Lapin'im ben diyor.

Sanırım

karayel
24-11-2006, 16:25
Ülkemizdeki tüm labridler aşağıdadır.
Tek tek kontrol edilirse belki tür saptanabilir.

Familya : LABRIDAE (LAPİNLER)

Acantholabrus palloni (Risso, 1810) (Derinsu Lapini)
Coris julis (Linnaeus, 1758) (Gelin Balığı)
Ctenolabrus rupestris (Linnaeus, 1758) (Çırçır, Ot Balığı)
Labrus bergylta Ascanius, 1767 (Lapin)
Labrus bimaculatus Linnaeus, 1758 (Lapin)
Labrus merula Linnaeus, 1758 (Lapin)
Labrus viridis Linnaeus, 1758 (Lapin)
Pteragogus pelycus Randall, 1981 (Flamentli Çırçır)
Symphodus cinereus (Bonnaterre, 1788) (Çırçır)
Symphodus doderleini Jordan, 1891 (Çırçır)
Symphodus mediterraneus (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
Symphodus melanocercus (Risso, 1810) (Çırçır)
Symphodus melops (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
Symphodus ocellatus (Forsskal, 1775) (Çırçır)
Symphodus roissali (Risso, 1810) (Çırçır)
Symphodus rostratus (Bloch, 1797) (Çırçır)
Symphodus tinca (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
Thalassoma pavo (Linnaeus, 1758) (Gün Balığı)
Xyrichthys novacula (Linnaeus, 1758) (Ustura Balığı)

paramecium
24-11-2006, 22:55
İskorpit kardeş bu balık bizim buralarda biraz daha kırmızımsı olur fakat bir çok türü var

srdrç
11-12-2006, 21:51
açıklamalara tşk ler
aslında yakalanmasıda çok ilginç taşlık bi alanda oltalarımı atmış bekliyordum
birini çektim takıldı kurtarmaya çalışırkende koptu
geldiğinde klips ve ilk iğne vardı sadece bende iğneye yem takıp attım
ne kurşun ne bişey zaten 2 metre öteye düştü
gidecektim diğer takımları toplarken dursun dedim
toparlandım en son bu oltayı çekerken bi baktım bu arkadaş :)
dediğim gibi biraz inceleyip geri gönderdim
zaten sargoz yada sivriburun kurşunlu olatya çok zor gelir,özellikle sığı yerlerde kurşunsuz tek iğne yada zoka ile avlanılabilir,

Wolverine
11-12-2006, 22:45
Bence kesinlikle sivriburun karagöz değil. Sargoz diyorum.

slimselim
12-12-2006, 00:16
Sivri burun. Geçen sene zıpkınla aldım bu balıktan şimdi tanıdım :)

John Dory
12-12-2006, 00:40
Balık sivriburun değil. Niye mi? E burnu sivri değil :)
Açık ve net bir şekilde sargos (Diplodus sargus) İki balık birbirine benzemekle beraber en net farkları ağız yapılarıdır. Sivriburunun adı üstünde ağız kısmı sivri bir şekilde ileri uzanırken, sargosunki daha küttür.
Bakınız
Sargos (D. sargus)

Sivriburun (D. puntazzo)

venomurat
14-12-2006, 20:18
merhaba arkadaşlar.

telekomdan çıkalım smile adsl alalım dedik, kablosuz modem veriyorya, halt ettik, smile adsl bizim için cry adsl oldu ;) bağlantıyı 18 günde yaptılar , reklamlarda hemen bağlayıp çocuk bile yaptırıyorlar ama hadi neyse, konu bu değil :)

Bu balığı şuan sudan'da olan kuzenim gönderdi ne balığı diye? ben bilemedim, nil nehrinden çıkıyormuş, ağla/serpmeyle yakalıyorlarmış. oltayla nasıl yakalanır ve ne balığı olduğu hakkında fikri olan varmı acaba? orda olta kullanan hiç görmemiş bu arada...

hepinize sevgiler...

[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

karayel
15-12-2006, 09:41
Size gönderilen linkten de anlaşılacağı gibi, her şeyi yiyen ekmekle bile bolca avlanan, Hatay'dan Köyceğiz'e kadar her yerde yayılmış bir balık.
Avlayın da nasıl avlarsanız avlayın denilecek cinsen bulaşık bir balık.
Küçüklerini avlarsanız geri iade etmek yerine tavuklara ve martılara vermenizde fayda var.
Kılçıklıdır, doğduktan kıs süre sonra üreyebilir. Her tür besini tüketir. Bunlara diğer değerli balıkların yumurta ve larvaları da dahildir.

merhaba arkadaşlar.

Bu balığı şuan sudan'da olan kuzenim gönderdi ne balığı diye? ben bilemedim, nil nehrinden çıkıyormuş, ağla/serpmeyle yakalıyorlarmış. oltayla nasıl yakalanır ve ne balığı olduğu hakkında fikri olan varmı acaba? orda olta kullanan hiç görmemiş bu arada...

hepinize sevgiler...

venomurat
15-12-2006, 11:32
Yakup hocam merhaba,

kuzene söyliyeyim katliam yapsın, tutabildiği kadar tutsun ve bir şekilde imha etsin...

Ordaki yerli halk yiyormuş, en azından onlara verir, kedileri, tavukları besler :)

iyi çalışmalar...

karayel
15-12-2006, 15:24
Murat Bey bu balıklar oranın yerli balığıdır. Söz konusu zarar ve bol avlanma ülkemiz için geçerli.
Yoksaki Nil nehri ve Afrikanın pek çok yerinde karabalıkla birlikte en önemli türlerdir.
Hatta Viktorya gölünde o kadar ilginç ciklit türleri var ki, insan inanamaz.
Etçil ve avcı iriler, dip çamurundan beslenen barbunya ve mırmır benzerleri, su yüzeyinde hamsi gibi sürü oluşturan küçük türler, lacivertler, maviler, kırmızılar, sarılar....
Aman tekrar hatırlatayım bir tür kendi yaşam alanında tehdit oluşturmaz. Doğal dengenin bir parçasıdır.

Neşeli ve bereketli avlar dilerim.

Yakup hocam merhaba,

kuzene söyliyeyim katliam yapsın, tutabildiği kadar tutsun ve bir şekilde imha etsin...

Ordaki yerli halk yiyormuş, en azından onlara verir, kedileri, tavukları besler :)

iyi çalışmalar...

venomurat
18-12-2006, 11:30
Yakup hocam çok teşekkür ediyorum bizi bir yanlıştan döndürdüğünüz için. İşin doğrusu bize göre zararlı balık heryerde zararlı balıktı, yanlıştan dönmüş olduk.

Bol ve şanslı avlar dileklerimle.

sentha
04-01-2007, 11:27
30 aralikta, (arefe gunu) izmir - balikliova'da mehmet pekmezci'yle mirmir aldigimiz korfez denilen bir yerde, aksam hava karardiktan sonra bu canli geldi oltaya.

allah gunah yazmasin sekilsiz semalsiz birsey:). balik desem, hareket etmiyor, ama resimde de goreceginiz gibi rastgele igneye takilmamis, yeme gelmis. kaygan bir yuzeyi, koyu bir rengi var. umarim bilen biri vardir bu canlinin ne oldugunu, cok merak ettik. alttan ve ustten iki resmi var ancak neresi alt neresi ust derseniz onu bilemem:D

[/IMG] (] (][IMG)

(][IMG)

Mehmet PEKMEZCİ
04-01-2007, 11:46
Deniz hıyarı değil. Böyle olmaz deniz hıyarı yada ben öyle biliyorum. Enteresan olan salgısıydı. Dikkat ederseniz mor rengi kolaylıkla seçebilirsiniz. Açıkcası dokunmaya içimiz elvermedi. Tahmin ediyorum deniz hıyarı ile akraba bir canlı olsa gerek. Alt tarafı (herhalde altıdır) tıpkı bir salyongoz yada ona benzer bir yumuşakcanın ki gibiydi. Onur'a dedim "istermisin yeni bir canlı keşfetmiş olalım." O bölgeden deniz yıldızı, vatoz vb. hayvanlar yakaladım. Hatta bir keresinde kadın çorabı bile çektim:D ama böylesi ilk kez denk geldi.

Sanırım bu konuya en güzel Yakup Hocam açıklık getirecektir. Merakla bekliyoruz arkadaşlar. Gerçekten de bu canlı tam olarak nedir?

premature
04-01-2007, 12:30
Bizim buralarda deniz tavşanı diyoruz ona.Yüzerken antenleri dışarıda olu tavşana benzer.Geçen yaz sayısı oldukça fazlaydı Mersinde.oltadan çok çıktı..5 li 10 lu gruplar halinde çiftleşirler..Çok ağır yüzer kurda bayılırlar..Oltadan çıkarmasıda zordur..Kayış gibi bi derisi var..

Dicentrarhus Labrax
04-01-2007, 12:57
arastirdim deniz tavsani bu cikti :) ben daha oncede o sumuklu seyden gormustum bir martinin agzindan kurtarmistim ama daha kucuguydu bence salyangoz o...

[/IMG] (][IMG)

bornovalı2
04-01-2007, 13:30
bu balığın adı sargoz
tek geçerim bu balığı .favorimdir.çok sert bir balıktır.1 kg liğini yakaladım ben bunun.çupuraya değişmem bu arada......

premature
04-01-2007, 15:52
bu linkte fazlasıyla bilgi var..linkteki resimle sizin resmin benzememesinin nedeni yakalandıktan sonra kendini içine toplaması..tıpkı sümüklü böcek gibi.bencede yenecek bi meret değil bu..hem bakın çift cinsiyetliymiş..cık cık

John Dory
05-01-2007, 00:34
Bir nudibranchia olduğu kesin ama kesin türünü söylemem zor. Yurdumuzda oldukça çok sayıda deniz tavşanı türü var ama benim bildiklerim sadece sualtında gördüklerimle sınırlı. Bir de bu hayvanların karaya çıktığındaki görüntüsünün sudaki görünümlerinden oldukça uzak olması da türlerini belirlemeyi iyice zorlaştırıyor.
Bu arada ek bir bilgi, deniz tavşanlarının lezzetleri oldukça kötüdür. Çoğu deniz tavşanının parlak rengi onların bu kötü tatlarının uyarıcısıdır.

karayel
05-01-2007, 07:52
Bu canlı bana daha çok bir deli süngermiş gibi geldi.
Süngerlerle aynı sınıftan bir canlı, genelde kayalara yapışır, zorlanınca kopar, geyik boynuzu gibi şekillilerden top gibi küresel olanlara, kayalara yapışık yassı ve yayvan olanlarına kadar değişik şekil ve renklerde pek çok canlıyı içeren bir gruptur.
Ülkemiz sularında 70 civarında türü bulunur.
Bazı örnekler aşağıdadır.

Chondrosia reniformis_____________Ircinia variabilis

Sarcotragus spinulosus___________Suberites domuncula

Ircinia strobilina____ _____________________Axinella sp.

Mehmet PEKMEZCİ
05-01-2007, 08:21
Hocam oltanın bulunduğu yer kumdu. O bölgede denizin içinde tek tük taşlardan başka kaya bulunmaz iç kısımda. Kum ve erişteliktir. Belkide gezintiye çıkmıştır kim bilebilir? Canlının altı aynı sümüklüböceğinki gibiydi. Kayaya yapışmasını sağlayan vantuz benzeri organdan çok sanki hareket etmesini sağlayan bir şekildeydi. Ve mor renkli bir sıvı salgılaması sanki deniz tavşanının özelliğine uyuyor gibi. Resimlere dikkat ederseniz iğnenin ve yemin etrafındaki bu mor salgıyı görebilirsiniz. Yok sünger değil demek haddime değil. Ama deniz tavşanının tanımına sanki daha çok uyuyor.

Ha unutmadan aynı jöle gibiydi. Hani jöle sallanır ya tabakta onun gibiydi aynı. Bakın altı bu şekildeydi (gerçi altımı üstümü onuda bilmiyorum ya:))

skoylu
05-01-2007, 09:13
Deniz tavşanı yosunluk yerde olur. Dahası böyle tabak gibi değil, biraz daha pideye benzer, uzunca olur. Bu iyice löp gibi, sanki hamur topu gibi bir şey.. Ben daha ziyade, akeroidea'lara benzettim, bilhassa, akdenizde yaşayan bir türüne:

Runcina aurata

Bu da aslen deniz tavşanları neslinden bir şey. Ama deniz tavşanı değil doğrudan.. Biraz akraba oluyorlar yani.. Ama ben zoolog, biyolog, hidrolog vs. filan değilim.. Umarım hürmette kusur etmiş olmayız böyle burnumuzu sokmuş olmakla..

karayel
05-01-2007, 09:17
Estagfurullah, benimki sadece tahmin . Deniz tavşanı biraz kıyıda bıraktığımızda yavaş yavaş hareketlenir ve adeta altım burası üstüm de burası dercesine doğru yöne döner. altta kalan bölümleri adeta uzanıp kayayı yoklayan eller gibi hareketlenir.
Deli sünger etsi bir yapıdadır. Aslına bakarsanız gerçek süngeri de çiğneyip sütü akıncaya hatta asitte yatırıp kanallarındaki kireç yok ediinceye kadar süngere benzetmeye olanak yoktur. Belki bazen kendi kendine ölmüş denizde uzun süre kalıp börtü böcek tarafından kanalları açılmış süngerler herkesin bildiği görüntüye sahip olabilir.

delidir o deliiii...
akademik bilginin tarafini tutuyor demeyin ama seklen bana deli sunger daha yakin geldi. yakup hocam, peki bu deli sungerler bildigimiz normal sungerler gibi degil de bir yumusakca, hatta bir ahtapot, ya da subye gibi etli ve kaygan yuzeyli olurlar mi? bizim yaratik aynen boyleydi cunku...

Mehmet PEKMEZCİ
05-01-2007, 09:22
Tabi ki birebir görmeden resme bakarak tahminde bulunmak çok zor. Birebir görenlerde bu işten zerre kadar anlamadığından en azından görenlerin hayır budur ya da değildir diye bir şey söylemelerinin doğru olmadığı açık. Gerçek olan şu ki çok sık karşılaşılan bir hayvan değil. Ildır tarafında oltanızı çekerken sık olarak deniz hıyarlarına takılır iğneniz ve bol miktarda deniz hıyarınız olur. Bu sanırım deniz hıyarının çok olmasından kaynaklanıyor. Bu canlı çok sık bulunmayan yada daha doğrusu belkide aslında sık olan ama yaşama alanı olta attığımız yer olmayıp bir şekilde buraya gelerek benim oltama takılıp burada konu olan bir canlı. Şu bir gerçek ki göze çok da hoş gelmeyen bir canlı. :)

karayel
05-01-2007, 09:29
İşte budur :)
Bu canlı benzerlerini ben liken yada deniz likeni olarak bilirdim. Üzerinde uzman olacak kadar detaylı bilgim yok ve %100 deniz tavşanı değildir diyecek kadar inceleme olanağımız da yok..
Farklı yalaşımlar ben de dahil herkese kesin yargıya varılmadan önce bakılması gereken yeni açılar sunar. Forumların güzelliği de budur.

Tabi ki birebir görmeden resme bakarak tahminde bulunmak çok zor. Birebir görenlerde bu işten zerre kadar anlamadığından en azından görenlerin hayır budur ya da değildir diye bir şey söylemelerinin doğru olmadığı açık. Gerçek olan şu ki çok sık karşılaşılan bir hayvan değil. Ildır tarafında oltanızı çekerken sık olarak deniz hıyarlarına takılır iğneniz ve bol miktarda deniz hıyarınız olur. Bu sanırım deniz hıyarının çok olmasından kaynaklanıyor. Bu canlı çok sık bulunmayan yada daha doğrusu belkide aslında sık olan ama yaşama alanı olta attığımız yer olmayıp bir şekilde buraya gelerek benim oltama takılıp burada konu olan bir canlı. Şu bir gerçek ki göze çok da hoş gelmeyen bir canlı. :)

John Dory
05-01-2007, 13:56
Fotografta çok net görülmüyor ancak üzerinde çıkıntılar var gibi görüyorum. Bu çıkıntılar deniz tavşanlarının solunum yapmasını sağlar. Ben biraz da buna dayanarak deniz tavşanı olduğunu iddia ettim. Ama olmayabilir de gayet tabi.

TRT2DEKİ RESSAM
17-01-2007, 15:12
Adı nedir Türkiyede var mı acaba ?

hamdi
17-01-2007, 16:03
Denizlerimizin hemen hemen hepsinde nadir de olsa bulunur. Üzgün adı ile bilinir, güzel ve zengin renklerinden dolayı mine balığı da denmektedir. Yabancı kaynaklarda dragonet (İng.), dragoncello (İtl.), primita (İsp.) gibi isimlerle geçer. Doğu Atlantik, Akdeniz, Ege ve Batı Karadeniz'de bulunur. Kırlangıcı andıran konik görünüşlü, bir vücut yapısı vardır. Sırt yuzgeci ile de dikenli öksüze benzer. Bununla beraber karnı düz,sırtı yuvarlak, kafası yassıdır ve dikdörtgeni andırır, vücuduna oranla pek büyük sayılmaz. Ağzı büyük, dudakları kalındır çenelerinde ufak dişler bulunur. Turuncu-sarı sırtında mavi, lacivert, beyaz yeşil benekler vardır. Bütün vücudunda kırmızımsı bir renk görülür. Erkelerin renkleri daha canlı ve güzeldir. Karnı beyazdır. Tüm yüzgeçleri vücuduna göre çok gelişmiştir. Sırt yüzgeci iki parçadan oluşur. Erkeğinin birinci sırt yüzgeci oldukça uzundur, ikinci sırt yüzgeci benekler taşır ve dikenlidir. Bu dikenler hafif ve tehlikesiz de olsa zehirlidir. Karın yüzgeçleri koyu mavi renklidir.

Dip balığıdır. Hızlı hareket edemez, yinede göğüs yüzgeçlerinin de yardımıyla kısa sıçramalar yapabilir. Kumlu yerlerde gezinir bazen kendini kuma gömer. Erkeleri bölgelerinde başka erkeklere karşı saldırgandır. Dipteki küçük kabukluları, salyangozları, omurgasız canlıları yiyerek beslenir.

Üreme dönemleri ılıman denizlerde mesela Akdeniz'de Şubat ayından itibaren başlayıp Ağustos'a kadar sürerken; daha soğuk olan kuzey denizlerde Nisan'da başlar. Çiftleşmesi dört evreden oluşan kompleks bir davranıştır. Kur yapma ile başlar, çiftlerin birbirini seçmesi ile dibe inilir, dişi yumurtaları döktükten sonra erkek tarafından döllenir. Yumurtalar pelajiktir, su içinde hatta yüzeye yakın yüzerler. 15 gün içinde yumurtadan çıkan yavrular da iki üç santim boya kadar pelajik yaşam sürer daha sonra dibe inerler. Ömürleri çok uzun değildir en fazla 6 yaşına kadar yaşadıkları sanılmaktadır. Küçük balıktır; en fazla 25 - 30 santim boya ulaşırlar denizlerimizde genelde daha küçük 10 - 15 santim boyda çıkmaktadır.

Oltacılıkla yakalanmaz, Trol ve manyat ağlarına çıkar. Ekonomik değeri yoktur. Hafif de olsa dikenlerinin zehir taşıması nedeni ile eti de yenmez. Renklerinin güzelliği ile bazı show akvaryumlarında süs balığı olarak sergilenmektedir.
[/IMG] (][IMG)
Alıntı :Bilgehan sarp

John Dory
17-01-2007, 16:26
Ben yakaladım, fotografını bilem çektim hatta:D
Oltacılıkla yakalanmaz
Alıntı :Bilgehan sarp

eschara
11-02-2007, 19:11
kılavuz balığı bu köpek balıklarının altına yapışarak yüzerler kafalarında vantuzları vardır

TuRKLoRD
06-03-2007, 22:23
güzel bir sargos yakalamışsın...

2 3 sene öncesine kadar izmir de sahilevleri tarafında sabah erken vakit çok alırdık bundan.ama artık hiç çıkmıyor desem yeridir.sabah suyunda kıyının 1 metre yakınana kadar geldiğini çok gördüm.etinin lezzetini çipurayla karşılaştıran arkadaşlara bende katılıyorum.harika bir lezzeti vardır...

grandi
07-03-2007, 12:45
bu balık Sargoz .
Karagözgillerden , amcaoğlu :)
Ayrıca bunun irisini çipurayla bile değişmem ;)

...Bu balık kesin SARGOS . İrisi çok makbuldür. Kilonun üzerinde tutarsan kabzımallar elinden zorla ( iyi bedel ödeyerek ) alırlar. İrisini çipuraya bile değişmem ben de.

iskendertuna
16-03-2007, 22:55
klavuz balıgı. büyük balıklara yapışarak hayatını sürdürür. eti oldukça kanlıdır. yemeninizi tavsiye etmem.

fairson
01-04-2007, 19:28
çeşme dalyanda sübye ile yakaladık.eti beyazdı ama çupra gibi lezzetli değildi.ağustos ayında akşam hava kararmak üzereydi.10-15 m derinde kayalıkların ordan yakaladık.melanur dedik ama...

OnurERDOGAN
01-04-2007, 19:42
Pek bişey belli olmuyor resimden.

iboonline
01-04-2007, 19:51
evet resim soluk çıkmış

lady2407
01-04-2007, 19:53
Resim kötü,levrek olabilir mi acaba,benziyor sanki.:)

ALP
01-04-2007, 20:05
resim cok kötü

harun91
01-04-2007, 20:07
sinarit diyeceğim ama :confused: ufak birşey

Eczacı
01-04-2007, 20:12
çeşme dalyanda sübye ile yakaladık.eti beyazdı ama çupra gibi lezzetli değildi.ağustos ayında akşam hava kararmak üzereydi.10-15 m derinde kayalıkların ordan yakaladık.melanur dedik ama...

Acaba yanlış resim koymuş olmayasınız resimdeki tarih Ocak 2004 ?

fairson
01-04-2007, 20:24
arkadaşlar kameranın ayarları yapılmamıştı ve gece çekimi yoktu.levrekdeğildi.800 gr gelmişti.resmide olabildiğince picasa programında netleştirmeye çalıştım.
resmin değiştirilmiş hali.

Canazor
01-04-2007, 20:33
Makine güzel ama sanırım çok çekim hatası yapmışsınız, ondan dolayı bulanık çıkmış;)

premature
01-04-2007, 20:51
ben biraz sarpaya benzettim..tadıda iyi değilmiş zaten.yanlarda sarı çizgileride varsa ve temizlerken kötü koktuysa kesin sarpadır.

TuRKLoRD
01-04-2007, 20:53
valla bende benzetemedim bir şeye.resim net olsaydı bir yorum yapabilirdik ama çok karanlık çıkmış.

fairson
01-04-2007, 22:01
sarı renkler ve kötü koku yoktu.sarpayı biliyorum.

Avciperdeci
01-04-2007, 22:08
o zaman daha net bi resim varsa onu yayınla hepimizde bilelim ne olduğunu kardeş balığın
bu şekilde anlamak biraz zor kardeş

saygılar

bmutlu
01-04-2007, 22:58
bana melenur gibi geldi iri ve güzel bir melenur diyorum ben

ulas
01-04-2007, 23:08
hem balık pişmekte hem de resim pek net değil :)
Eh eti de güzelmiş :)
Siz bundan bir tane daha tutana kadar bu meçhul balığın adı "Le Fair" olsun :)

fairson
02-04-2007, 20:21
yorum yapan herkese teşekkür ederim.

turkkan74
07-06-2007, 00:44
eklenti ekleme yetkim aktif değilmiş... neyse... artık aktif hale gelince arkadaşlar... sanırım bir tür kaya balığı ama çok harika renkleri var... yeşil ve mavi tonlar süper....

karayel
07-06-2007, 07:57
Bunlardan hangisi?

1-Üzgün Balık

2-Lapina

3- Gelin Balığı

4- Gün Balığı

5- Horozbina

6-Ustura Balığı
$28Xyrichthys~novacula$29.jpg

Eczacı
07-06-2007, 08:05
Sanırım arkadaşımızın dediği balık ot balığı,bende 1-2 kez tutmuştum akvaryum balığı gibi renkleri var ama eti yenmıyor pişirdiğinde un gibi dağılıyor ve tatsız.

karayel
07-06-2007, 08:11
Ot balığı, bir tür lapina (Labrus sp.) yada çırçır (Symphodus sp.) balığı mı?

Sanırım arkadaşımızın dediği balık ot balığı,bende 1-2 kez tutmuştum akvaryum balığı gibi renkleri var ama eti yenmıyor pişirdiğinde un gibi dağılıyor ve tatsız.

Eczacı
07-06-2007, 09:07
Ot balığı, bir tür lapina (Labrus sp.) yada çırçır (Symphodus sp.) balığı mı?

Evet bu balık :) en son bunu dilek yarımadasının arka tarafında tuttum gecen yaz oltaya yem takıp bulunduğumuz kayalıkların altına bıraktım aradan 5-10 dk geçti çok hafif bir vuruş oldu bende çektim yarım kiloya yakın bir lapina sudan cıktığında rengi harikaydı ben etide güzeldir diye aldım ama pişman oldum keşke salsaydım geri,çok beyaz bir eti var ama yerken un gibi dağılıyor ve tatsız.

turkkan74
07-06-2007, 19:10
4 numaralı olan.. gün balığı.... sağolasın kardeş... yenmesinde bir sakınca var mı... yada tadı nasıl bilp deneyeniniz varsa bilgilendirirseniz memnun olurum... teşekkürler...

burakbey79
08-06-2007, 10:38
Kayalık sığ yerlerde olur genelde. fazla büyügü olmaz en fazla bir karış bügünü gördüm bugüne kadar. Yenmesinde bir sakınca yok bence ben çok yedim. Yalnız fazla eti olduğu söylenemez.

kimyacı
11-06-2007, 21:45
arkadaşlar;
pazar günü dil balığı veya pisi için Güzelçamlı'da yaptığım dalışta kumun içine gizlenmiş sadece gözleri görünen ,kocaman ağzı ve kafası olan kuyruğa doğru incelen 4 adet balık vurdum.balığın sırtında siyah yüzgeç gibi bir organ mevcuttu tehlikelidir diye dokunmadım ama balık safi etten oluşuyor,daha yemedim siz ustalara sorum,
ACABA BU BALIK NEDİR VE YENİR Mİ?

osmanaltunel
11-06-2007, 21:51
arkadaşlar;
pazar günü dil balığı veya pisi için Güzelçamlı'da yaptığım dalışta kumun içine gizlenmiş sadece gözleri görünen ,kocaman ağzı ve kafası olan kuyruğa doğru incelen 4 adet balık vurdum.balığın sırtında siyah yüzgeç gibi bir organ mevcuttu tehlikelidir diye dokunmadım ama balık safi etten oluşuyor,daha yemedim siz ustalara sorum,
ACABA BU BALIK NEDİR VE YENİR Mİ?

Eğer resmi yok ise az önce yayınladığım denizlerdeki balık ve iç sulardaki balıklarımız linkini gez mutlaka o balığın resmini göreceksin.
İyi avlar dilerim.

kimyacı
11-06-2007, 21:58
resim ekleyemedim ama balık trakonya değil bunu biliyorum ve balıkların herbiri en az 300 gr civarı,yani gayet büyük balıklar

arm59
11-06-2007, 22:14
Fener balığı olabilir. Fener balığının karnında ayaklara benzeyen yüzgeçler vardır. Kumun içine avını yakalamak için girer.

ial_35
12-06-2007, 10:35
bnce de bu balık fener balığı ve çok güzel tadı oluyorr afiyet le yiğinn

REİS
12-06-2007, 17:04
Bir de kurbağa balığını görmeli.
Sitede kurbağa balığı diye arama yapılırsa, resmi olacaktı.

Avciperdeci
12-06-2007, 17:09
[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

Mahir amca senin yayınladığın resimleri aldım geldim :D

REİS
12-06-2007, 19:02
[/IMG] (][IMG)

[/IMG] (][IMG)

Mahir amca senin yayınladığın resimleri aldım geldim :D

Sağ ol Serdar

Balığı tutan kardeşimiz görünce benzetecek mi bakalım?

kimyacı
12-06-2007, 19:53
evet balık buna çok benziyordu ama rengi daha açıktı,
şimdi ustalarım bu balık yenirmi?

arm59
12-06-2007, 20:10
Fener balığı çok lezzetli ama eti çok az çıkar takriben %30 yenilebilir et çıkar.

kimyacı
12-06-2007, 20:15
peki hocam balığın üstündeki siyah dikenler zehirlimi?
ben dokunmadım ama bilsem iyi olur,

arm59
12-06-2007, 20:49
Siyah dikenlerin zehirli olduğunu sanmıyorum herhalde avlarını tuzağa düşürmek için antenlerini (dikenleri) ışık gibi yakıyormuş fener balığı ismide buradan geliyor diye biliyorum ama iyi bilen arkadaşlar daha kesin birşeyler söylerler.

yilmaz
12-06-2007, 21:13
vurduğunuz balık buna benziyormuydu.aslında fener balığı çok derin sularda yaşayan ve avını başındaki işıklı uzvuyla kendine çeken avcı bir balıktır.lezzet açısından tek geçerim mantarlı fener kavurma yaparsan lezzetine doyamassın.tabiki sizin vurduğunuz fener balığı olmayabilir.

[/IMG] (][IMG)

kimyacı
12-06-2007, 21:22
valla çok benziyo,kocaman kafası ve ağzı vardı kumu üzerine geçirmiş sadece gözleri görünüyordu ,zaten ilk vurduğumu dil balığı niyetiyle vurdum ,kumun altından 300-400 gr lık bu balık çıkınca epey şaşırdım,sanırım bu balık fener balığı ama 5-6 mt lere gelir mi?

yilmaz
12-06-2007, 21:28
ismail bey , yinede denizde tanımadığımız balıkları avlamasak daha doğru olur diye düşünüyorum.gerçi siz dil balığı olarak vurmuşsunuz sözüm size değil.ne varki bazı avcılar için sirküler yada en azından seçicilik pek önemsenmiyor.avcılık hayvanlara gösterdiğimiz centinmenliktir bir bakıma.
saygılarımla

kimyacı
12-06-2007, 21:37
Yılmaz bey size sonuna kadar hak veriyorum,bence iyi avcı avına saygılı olandır,iyi vuran değil,bu arada sanırım vurduğum balıklar kubağa balığı az önce internette biraz araştırdım,vurduğum balıklardan bir adetini erkek kardeşim dün yemiş gayet lezzetli olduğunu bildirdi bende yarın yerim artık:)

simendifer
13-06-2007, 10:03
Acaba iskorpitten bahsediyor olabilir mi ? Dokunmadım demiş, belki de iskorpittir...

turkkan74
14-06-2007, 10:36
Kayalık sığ yerlerde olur genelde. fazla büyügü olmaz en fazla bir karış bügünü gördüm bugüne kadar. Yenmesinde bir sakınca yok bence ben çok yedim. Yalnız fazla eti olduğu söylenemez.

Aydınlattığın için teşekkürler... bereketli avlar...

REİS
14-06-2007, 12:23
evet balık buna çok benziyordu ama rengi daha açıktı,
şimdi ustalarım bu balık yenirmi?

Evet, yenir ama çok makbul değildir.
Eti beyaz, derisi kalındır.Derinin üzeri sümüksü bir sıvıyla kaplıdır.
Renginin açık olması, o anda kuma gömüldüğü için kumun rengine uymuş olmasındandır.
Biraz da fotoğraf aldatıyor tabii.

izgaraci
15-06-2007, 21:12
bu gece tuzlada bir yere gittik arkadaşımla deniz balığı avına yeni heves sardı ve iyi yer aramak için arabayla dolaşmaya başladık saat 18,00 civarı idi yer bir balıkçı barınağı su derinliği çok az bakınca 10 m ileride bile su altında yosunları fark edebilirsiniz yani
1m derinkik acna var tabi ilersi derin orada balıkçılar karides avlıyor ve muhtemelen yemliyor o bölgeyi .buraya olta atılmaz diye konuşurken aramızda birden bi ses geldi sudan sanki biri taş attı suya bakındik etrafa biri mi attı diye ama kimse sok sonra suya bakarken tekrar bi ses... ama ne gorelim bu taş deyil balık boyu 40cm kadar baya yiri bi kalık kıyıdam en fazla 10m ilerde biraz bekledik orada ve ne gorelim kıyı komple balık kaylıyo her taraftan zıplayıp duruyorlar hatta baya açıkta bile atlıyolar ben pek seçemem deniz balıklarını bi fikri olan varmı acaba ne olabilir o balık ve en onemlisi nasıl avlarız tabi :)

nolongerregistered
15-06-2007, 21:16
bu gece tuzlada bir yere gittik arkadaşımla deniz balığı avına yeni heves sardı ve iyi yer aramak için arabayla dolaşmaya başladık saat 18,00 civarı idi yer bir balıkçı barınağı su derinliği çok az bakınca 10 m ileride bile su altında yosunları fark edebilirsiniz yani
1m derinkik acna var tabi ilersi derin orada balıkçılar karides avlıyor ve muhtemelen yemliyor o bölgeyi .buraya olta atılmaz diye konuşurken aramızda birden bi ses geldi sudan sanki biri taş attı suya bakındik etrafa biri mi attı diye ama kimse sok sonra suya bakarken tekrar bi ses... ama ne gorelim bu taş deyil balık boyu 40cm kadar baya yiri bi kalık kıyıdam en fazla 10m ilerde biraz bekledik orada ve ne gorelim kıyı komple balık kaylıyo her taraftan zıplayıp duruyorlar hatta baya açıkta bile atlıyolar ben pek seçemem deniz balıklarını bi fikri olan varmı acaba ne olabilir o balık ve en onemlisi nasıl avlarız tabi :)
Levrek:rolleyes: :rolleyes:
bence
Bu arada Sitemize hoş geldiniz:)

zarganacı34
15-06-2007, 21:25
%99.9 kefaldir o başka balık olamaz. Hele ki tuzlada.

56561
15-06-2007, 22:58
kefali bi yunus sıkıştırınca fırlar sudan ama bu çok çılgınca bi görüntü oluyo.Tek tük zıplıyosa onun da sebebi çiftleşme olayı.Erkek kefaller dişilerin dikkatini çekmek için sudan dışarı zıplayıp suyu karıstırırlar

izgaraci
15-06-2007, 23:53
teşekurler arkadaşlar neredeyse herkes aynı fikirde .sizce oltayla avlanabilirmi o kefaller ,ben barajda balığa giderdim hep ve tatlu su balığı oyle oynarken pek işi olmaz yemekle falan yani oltaya gelmez ,deniz suyu balığı da oyleyse hiç heveslenmiyim bari :)

poseidon911
16-06-2007, 00:51
Bence %90 levrekti ama kefalde olabilir.Ziplayan levrek cok gordum o yuzden .

hauki
16-06-2007, 11:34
kefaldir o:)bu aylarda kur yapmak icin erkekler ziplayarak boy gosterir...
saygilarimla

kuzey-egeli
16-06-2007, 19:41
bu balığın ismini bilen varmı acaba!
[/IMG] (]izmarit ile resimi;[/B]
(][IMG)

istanbulteam
16-06-2007, 20:35
Bu da onun babası yada dedesi olabilir

joker
16-06-2007, 20:54
ıskatarya olmalı resimden anlaşıldığı kadarıyla.. pek lezzetli olmadığı söyleniyor..

PAŞŞA
16-06-2007, 20:56
bu balığın ismini bilen varmı acaba!
[/IMG] (]izmarit ile resimi;[/B]
(][IMG)

Kuvvetle muhtemel Sargos, bilemedin İspari/İsparoz bence..:D

56561
16-06-2007, 22:21
üstteki ispari alttaki izmarit

Korhanb
17-06-2007, 17:03
üst resimdeki isparoz diğer değişle ispari

alttaki şekil itibari ile izmarite benzesede gopez diğer bir deyimle lapa-lopa tutulduğu çevreye göre ismi değişiyor sıcak sularda bol miktarda bulunur

izmaritlerin karın kısmında mavi-kahverengi bir nokta bulunur

güroloflu
17-06-2007, 17:07
üst resimdeki isparoz diğer değişle ispari

alttaki şekil itibari ile izmarite benzesede gopez diğer bir deyimle lapa-lopa tutulduğu çevreye göre ismi değişiyor sıcak sularda bol miktarda bulunur

izmaritlerin karın kısmında mavi-kahverengi bir nokta bulunur

Bir karadenizli olarak seninle ayni fikirdeyim.Üstteki bizim deyimimizle ispari alttaki izmarite benzeyen ve Samsuna izmirden gelen kupes diye bildiğimiz balıkdır.

kuzey-egeli
17-06-2007, 18:26
su link te baktım da
çitari ismindeki balık olabilir...

maytir
18-06-2007, 08:57
Arkadaslar bu balik hakkinda bilgisi olan varmidir.
Ismini uzun zamandir merak ediyorum. Denk getirip yakalayamamistim bir turlu.

Ringa oldugunu soyluyorlar ama emin degilim.

[/IMG] (][IMG)

ozan
18-06-2007, 09:05
aterina'ya benziyo

Mehmet PEKMEZCİ
18-06-2007, 09:09
Muhtemelen Sardinella aurita (büyük sardalya).

gürkan1977
18-06-2007, 09:09
bu balığı balıkçılar iri sardalya diye satar.ama adı tirsidir ve çok kılçıklıdır.

maytir
18-06-2007, 09:15
Evet oldukca kilcikli. Ama oltaya vurmasi da oldukca ilginc bir balik. Once olta bosaliyor. Kursunun koptugunu filan zannediyorsunuz. Sonra guclu bir direnc geliyor. Hele birkac tanesi birden atlarsa olta iyice buruluveriyor. Teknedeki diger takimlar birbirine dolasiveriyor.

ozan
18-06-2007, 09:21
tırsi biraz daha enli olmazmı?

karayel
18-06-2007, 09:26
Mehmet aynen katılıyorum, bu balık Sardinella aurita..
yani: Büyük sardalya...
Tipik özelliği yanal çizgi boyunca yer alan altın rengi banttır. Sardalyada bu bant bulunmaz.

Tirsiler ise yanal çizgi boyunca sayısı 1 - 9 arasında değişen siyah noktayla diğerlerinden ayrılır.

Aterina yani gümüş balığının ise iki tane sırt yüzgeci oluğundan bu balıkarla benzerliği yoktur.

Muhtemelen Sardinella aurita (büyük sardalya).

maytir
18-06-2007, 09:38
Oh sonunda meraktan kurtulduk. Bilgiler icin tesekkurler.
Bu baliga Buyukcekmecede "Ucan balik" diyorlar. Sanirim livarin icinde ziplayip durdugu icin. Gercek ismini sordugumda ise herkesten farkli bir yanit geliyordu ama hic sardalya diyen cikmamisti simdiye dek :)

simendifer
18-06-2007, 09:49
Burada sardalyanın biraz palazlanmışına tirsi deniyor. Sizin büyük sardalya dediğinizle, tirsi, aynı balık mı acaba?

Mehmet PEKMEZCİ
18-06-2007, 09:59
Büyük sardalya...
Tipik özelliği yanal çizgi boyunca yer alan altın rengi banttır. Sardalyada bu bant bulunmaz.

Tirsiler ise yanal çizgi boyunca sayısı 1 - 9 arasında değişen siyah noktayla diğerlerinden ayrılır.

Burada sardalyanın biraz palazlanmışına tirsi deniyor. Sizin büyük sardalya dediğinizle, tirsi, aynı balık mı acaba?

Sennur, sanırım Yakup hocam gereken açıklamayı yapmış:)

simendifer
18-06-2007, 10:00
Sennur, sanırım Yakup hocam gereken açıklamayı yapmış:)

Haklısın, okuduğum halde atlamışım, teşekkürler... :)

bambul
18-06-2007, 11:20
Bildiğim kadarıyla tirsinin fazlaca ekonomik değeri yok, İzmir tarafları dışında pek sevilmeyen bir balık. Çok kızgın yağa atılıp kılçıkları çıtır çıtır olana kadar pişirilince lezzetli oluyor. Kıyıdan ya da tekneden yem olarak kullanıldığında iyi iş yapıyor. Pulları kazıyıp fileto yapıp küçük parçalar halinde ya da bütün olarak(ölü ya da canlı) iğneye takılabilir.

izzetbey
18-06-2007, 11:23
Tirsi yi ağız tadı ile yemek istiyorsanız,kesinlikle mangalda iyi kızartarak yapacaksınız,sonuç mükemele yakın,tavsiyedir...

Onur GÜNER
18-06-2007, 11:51
Sardalya irisi...

huntercarpio
18-06-2007, 13:24
Balık isimlerinin yöresel olarak farklılık arzetmesi karışıklığa sebebiyet veriyor. Ama Yakup hocam sayesinde olay hemen çözümleniyor. İyi ki varsınız Yakup hocam. Selam ve saygılar.

karayel
18-06-2007, 14:11
İyi ki sizler varsınız, İyi ki Mehmet Pekmezci Kardeşim gibi gönüllü bilim adamları var... Selam ve saygılar bizden...
Balık isimlerinin yöresel olarak farklılık arzetmesi karışıklığa sebebiyet veriyor. Ama Yakup hocam sayesinde olay hemen çözümleniyor. İyi ki varsınız Yakup hocam. Selam ve saygılar.

troster
22-06-2007, 19:48
arkadaşlara katılıyorum kuyruk başlangıcındaki siyah noktadan ispari olduğu belli oluyor..nasıl tuttuğunu anlatırsan dahada yardımcı olabilirim...

TuRKLoRD
22-06-2007, 22:16
ısparoz....

Bizim izmirde başımızın belasıdır.150 mt derinde veya 1 karış suda hep yemlerimizi talan ederler....

kuzey-egeli
26-06-2007, 16:45
ısparoz değil arkadaşlar sağolun ben tuttuğum da ısparoz gibi gelmiyor denizden misinayı koparacakmış gibi geliyo ısparoz öyle cekmez...

simendifer
28-06-2007, 09:11
ısparoz değil arkadaşlar sağolun ben tuttuğum da ısparoz gibi gelmiyor denizden misinayı koparacakmış gibi geliyo ısparoz öyle cekmez...

Isparoz öyle çeker. ;) İzmarit ve ısparoz, kafa atar ve biraz iriceyse takımı da çekerler... Çok da güzel çekerler, pek de güzel çekerler, en sevdiğim andır. :)

Alttaki balık izmarit değil, kupes. İzmarit olsaydı, kupese nazaran, ısparozla daha benzer olduğunu gözlemlerdik ;) Sadece izmarit, ısparozun biraz daha minyon tiplisidir ve dikenleri, yüzgeçleri itibari ile biraz farklılık gösterirler... :)

turkkan74
01-07-2007, 13:50
arkadaşlar Mersin'de Sapan balığı dedikleri şu balığa bakıp, türü ile ilgili bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim...
(][IMG)[/IMG]

deePblue
01-07-2007, 14:00
bu vatoz balığı değil mi ?sanırım vatozun bir türü..
yaz aylarında akdeniz kıyılarına yumurtlamaya geldiklerini okumuştum bi yerde.

SahEmre
01-07-2007, 14:00
Göz atın Lütfen.

SahEmre
01-07-2007, 14:02
Bu balıkların yöresel adları değişiyor arkadaşlar. Onun için şu doğrudur bu yanlıştır demek pek doğru değil.

Huseyin Alp Arslan
01-07-2007, 14:05
Kemane baligi Lutfen forumdan su linke tiklayiniz

vede buna

Aradiginiz herseyi burda bulacaksiniz.
Saygilarla...

SahEmre
01-07-2007, 14:12
Ayırca bir köpek balığı türü mü yoksa vatoz türü mü olduğu kesin bir cevaba kavuşturulmamış olduğundan yalnızca kemane balığı demek uygun görülmüş.

beyazkartal
01-07-2007, 14:39
ne balığı olduğunu bilmiyorum ama çok çirkin bir balık benim oltamdan uzak olsun hiç tanımasam iyi olur:D

iskarmoz
01-07-2007, 15:05
Evet bu bir kemane balığıdır.Tabi bölgeden bölgeye ismi değişiyor.Vatozlar ve köpekbalıkları ise aynı ailedendir.Resimdeki balık vatoz türüdür.

poseidon911
01-07-2007, 15:51
ne balığı olduğunu bilmiyorum ama çok çirkin bir balık benim oltamdan uzak olsun hiç tanımasam iyi olur:D
Hehehe Selim abi kancalara gelmemeleri icin ufak bir not birakirsin
:D

arni
05-07-2007, 00:40
Yabancılar bu balığa Gag Grouper diyorlar. Bu balığı akdenizde kayaların ordan tuttum. Ne balığı olduğunu(türkçe ismini), ve etinin yenip yenmediğini, türkiyede tutulup tutulmadığını yani bu balık hakkında bilgi verirseniz sevinirim. bunlardan bi kaç tane tuttum ama yenir mi bilmiyorum, amatör balıkcıyım :)

Yavru hali

Büyük hali

Yörük Efe
05-07-2007, 01:21
Yabancılar bu balığa Gag Grouper diyorlar. Bu balığı akdenizde kayaların ordan tuttum. Ne balığı olduğunu(türkçe ismini), ve etinin yenip yenmediğini, türkiyede tutulup tutulmadığını yani bu balık hakkında bilgi verirseniz sevinirim. bunlardan bi kaç tane tuttum ama yenir mi bilmiyorum, amatör balıkcıyım :)

Yavru hali

Büyük hali

arni !...
öncelikle aramıza ve ailemize hoş geldin.
bilmiyorum uyarı mod'ları bana düşer mi ama İmza ayarlarını düzenlersen ; sana karşı hitabda yanlış yapmamış oluruz.
keyifli paylaşımlar.

56561
05-07-2007, 06:19
sanırım yazılı hani balığı

karayel
05-07-2007, 08:08
Bir Orfoz -Lahos türü.
Antalya civarında Arap ve Girida derler.

Familya : SERRANIDAE (HANİ BALIKLARI)

Anthias anthias (Berber Balığı)
Callanthias ruber (Berber Balığı)
Epinephelus aeneus (Lahos)
Epinephelus alexandrinus (Lahos )
Epinephelus caninus (Orfoz)
Epinephelus guaza (Orfoz)
Ephinephelus haifensis (Orfoz, Börtlek, Arap)
Mycteroperca rubra (Taş Hanisi)
Polyprion americanus (İskorpit Hanisi)
Serranus cabrilla (Asıl Hani)
Serranus hepatus (Benekli Hani)
Serranus scriba (Çizgili Hani)

giritlibalıkçı
05-07-2007, 08:11
Bu balığı çoğu kez orfoz ve lagosla karıştırabilirler,ancak bu balığın gerçek ismi harami'dir.

arni
05-07-2007, 08:31
Peki bu harami balığının eti yenir mi?

flazer
05-07-2007, 08:43
Peki bu harami balığının eti yenir mi?

balığın eti yenir ismide hani balığı;)