Uzaktan kumandalı tekne...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında banudemirel tarafından paylaşıldı.

1. banudemirel

banudemirel Banu

Arkadaşlar merhaba,
    Saatlerdir araştırıyorum tartışma tekrarı yapmamak için...Anlatacağım şudur:

Bahar geldi, benim burnuma deniz kokmaya başladı yine, bir adet elle tutulur balık tutamamış olmam beni iyice bir gaza getiriyor. Bende başladım araştırmaya. Ben şu an sadece kıyı balıkcılığı yapabiliyorum uzunca bir iskeleden. Önce dedim ben iğneyi nasıl daha uzağa atarım, özel üretim mancınıklar mı bulmadım, özel üretim sapanlarmı bulmadım, yok kafama yatmadı. Derken uzaktan kumandalı tekne ile balık avı ile karşılaştım, pek bir saçma geldi önce ta ki http://www.rcfishingworld.com/the_rc_fishing_pole.htm bu link ile karşılaşana kadar. Yinede kullanılan teknenin menzilini aşmamak önemli ama, bu aparatın avantajı iğneyi bırakabilmesi. Yani tekne ile balık tutmuyorsunuz da, iğneyi istediğiniz yere götürebiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz her tekneye takabiliyorsunuz. Ben siparişi verdim, kuduruk oğlumun 4 uzaktan kumandalı teknesi var, birine de el koydum, bu ay sonu yazlığa gittiğimde denemeye karar verdim.

Gerçekten fikirlerinizi duymak isterim...
    Sevgiler
    Banu

2. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Banu abla,
    Turna avına başladığımda yeni bir takım edinmek yerinde kumandalı tekne benim de aklıma geldi. Tamda senin düşündüğün gibi, balığı tekneyle tutmak yerine yemi uzağa göndermekti planım.Tekne üstüne yine uzaktan kumandalı bir arabanın direksiyon hareketini sağlayan kısmını monte edip, örneğin araba kumandasından sağa manevra yaparak koyacağım kıskacı açması, yemi suya bırakmasını sağlayacaktı,

sonra da tırıl tırıl tekneyi geri kıyıya çekecektim.

Ancak uygulamaya geçerken üç ayrı sorun çıktı karşıma. birincisi kumandalı teknelerin menzillerinin son derece kısa olması.

ikincisi ben bu düzeneği göl için düşündüm, 20 - 30 metreden sonra gözle görülemeyecek düzlemde su üstüne çıkan yosunların tekneyi tehlikeye atabilecek olması.
    üçüncüsü ise, misina illaki su ile temas edecek, temas arttıkça direnç artacak, bu da teknenin ileri gitmesini zorlayacak.

Tabi siz denizde kullanacaksınız, Elinizde mevcut tekneler de var. Aparat gayet makul bir fiyattan satılıyor, belirli bir yükseklik de sağlıyor misina için, denenebilir. sonuçları paylaşır iseniz, benim de zamanında kurduğum mucitane planların somut sonuçlarını görmüş olacağım :)

3. afacan

afacan engin aksakal

En İyi Avı:
    Yeni geldim daha Siftah yok
    Bendeki uzaktan kumandalı tekne 1 metre civarında.Ama gerek bataryası gerekse kontrol alanını zayıf buldugumdan Arkadaşın uzaktan kumandalı arabasının motorunu ve kumanda sistemini benim tekneye taktırdık.Şimdi yaklaşık 500 metreden kumanda edebiliyoruz.Tavsiyem sizde teknenizin motorunu kuvvetlendirin.Biz TURNA yakalıyoruz gölde ama denizde hiç denemedik

4. banudemirel

banudemirel Banu

Merhaba Baybora,
    Yorumun için teşekkür ederim, anlattığım herkes benimle dalga geçti, tek zihni sinirin ben olmadığımı bilmek iyi geldi :)

Göl için yosunlar problem olabilir haklısın ama ben iskeleden bırakıcam tekneyi, denizin o avantajı var. Suya giren misina içinde misinayı kısa tutmayı düşünüyorum, şaka maka çok kuvvetli tekneler var, benim düşündüğümde çok zayıf değil.

Misinanın tekneden ayrılması ile ilgili bir video linki veriyorum, çok basit bir şekilde misinanın kurtulmasını sağlamışlar...

http://www.youtube.com/watch?v=dHXeclr8ge0&feature=player_embedded

Düşündüğüm teknenin menzili 200 metre, çok iyi değil mi sizce??

Banu

5. banudemirel

banudemirel Banu

Engin bey merhaba, ben 200m süper diyordum, 500m müthişmiş...Sizde iğneyi bırakıyormusunuz yoksa tekne ile mi avlıyorsunuz??

6. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Bende yeni avlanmaya başladığımda denizde kullanmak için düşünmüştüm :D (Tarabya Sahil) tek olmadığımı bilmek güzel.

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Nisan 2011
  8. afacan

afacan engin aksakal

En İyi Avı:
    Yeni geldim daha Siftah yok
    Tekneyle avlanıyoruz.Özelliklede TURNA balıgı için.Ama bırakma yem düzenegi çokta zor olmamalı

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    şöyle olabilir iki kamış kullanın birinin misinasını tekneye baglayın makinanın teli açık kalsın digeride avlanma kamışı olsun.. tekneyi gnderin ileriye kumandasının mesafesi bitene kadar..bittigi yerde kurşunu suya düşürün.. diger makine ilede tekneyi geri çekin..
    2. kamış teknenin emniyet baglantısı olur

10. banudemirel

banudemirel Banu

Video

arkadaşlar, eklediğim videoda (yukarıda) sonuna kadar izlerseniz, minicik bir cırt cırtla iğneyi bırakıyor tekne. Çok basit bir mekanizma ile işi çözmüşler...

11. banudemirel

banudemirel Banu

Muvaffak bey oda geldi aklıma aslında ama misinalara karışır mı diye düşündüm, birde o zaman kesin iki kişi lazım :)

12. Ahmet_gr

Ahmet_gr Ahmet

Dogru tahmin kesinlikle karisiyor :D

Nereden mi biliyorum? Denedim :)

Iste bu da benim tekne; Fotograflari kucultmeden ekliyorum:

1)

2)

3)

Simdi bu tekne bu hale nasil geldi?

1) Su alma sorunu oluyor, sonra motorlar calismiyor. Bu sorunu halletmek icin her yerini sicak slikon ile kapattim. Bataryayi icinde biraktim, sarj edebilmek icin sarj jackini 2 delik ile plastik uzerine biraktim. Denize birakacagim zaman bantla sardim.

2) Her yeri sicak slikon ile kapali iken nem sorunu ile karsilastim motorlar durdu mesafe azaldi vs vs.. Tekrar soktum. Hava ufleyerek nemi hallettim. Tam randiman calismaya devam etti. Kucuk cok kucuk posetlere 50 ser gramlik olamk uzere iki adet pirinc kesesi yaptim. posetleri igne ile delik desik ettim. 1 poseti elektronik plaketin oldugu kutuya kapattim. 1 posedide motorlarin oldugu yere.

3) mesafe az geliyordu. teknenin arkasina 2 adet bildigimiz radyo anteni taktim. Yine anten vazifesi gormesi icin tasarlanan kablolardan aldim bu iki anteni bu kablo ile birlestirdim sonra da teknenin kendi anten vazifesi goren kablosuna ekledim. Resimde gorebilirsiniz.

Simdi mesafe nekadar derseniz bilemiyorum. Hic olcmedim. Ben paragat icin kullandim.

140 mt 0.70 lik misinaya 76 tene igne bagladim. misinanin ucunu teknenin arkasina bagladim. tekneden bir 10 mt bosluk birakip 80gr kursun bagladim. sonra verdim gazi.. mirmir icin kullandim.

13. yakkar75

yakkar75 hakan

Favori Kamış:
    Shakespeare
    Favori Makine:
    Shakespeare
    En İyi Avı:
    Çipura 650 gr
    Ben yaklaşık 1 senedir Pro Boat Formula FASTech Brushless ... marka, model tekne ile avlanıyorum. avlanıyorum derken oltamı istediğim noktaya bıraktırma yapıyorum. Banu hanım söylemiş oldğunuz olta aparatı ve aparatın ucuna takılan cırt sistemi ile misana tekneden çok basit bir şekilde kurtuluyor. Ben şamandıralı sistem ile (Turna için) canlı yem bırakmasını bu sistem ile yapıyorum. Hem istediğim noktaya gönderiyorum, hemde teknemin kullanma keyfini yaşıyorum. Herkese biraz pahalı bir sistem olsada tavsiye ediyorum.

14. Attila59

Attila59 Atilla Akgun

Sarı maket teknedeki yazılar ne kadar güzel :)

Burma Burma Bıyıklarım, Balık Seni Ayıklarım hehehehehe :)

15. banudemirel

banudemirel Banu

:)))))))))) Bencede :))

16. banudemirel

banudemirel Banu

Hakan bey sizde mi gölde kullanıyorsunuz? Birde teknenizin menzili ne kadar??
    Denizde olmazmı acaba? Ben en iyisi eşimin wet suit yazlığa götüreyim ( su buz gibidir şimdi) , tekne giderse hadi diyim al gel :D

17. ediz96

ediz96 ediz

Öncelikle merhaba
    Son zamanlarda uzaktan kumandalı tekne ile balık tutma merağı sardı fakat nasıl bir tekne alıcağıma karar veremiyorum.. Almışken iyi birşey almak istiyorum yani turna türü balık çekebileceğim bir tekne arıyorum fakat fazla da para vermek istemiyorum önerebileceğiniz bir tekne varmıdır?