Sepetle Avcılık

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında dalyan balıkçısı tarafından paylaşıldı.

1. dalyan balıkçısı

dalyan balıkçısı yiğit toygar

Herkese iyi akşamlar;
    benim sormak istediğim gecen kış kıyıdan defalarca sepet atmama rağmen hiç başarılı olamadım.Sadece bir kez yaklaşık 2 kilo kadar bir ahtopot çekmiştimAraştırmalarıma göre sepetle ahtopot yakalamak tamamen şans işiymiş.Bu arada denemediğim yem ve yemleme şekli kalmadı kadın çorabına sarılı(balık artıkları,sülünez kabukları,ekmek hatta tavuk kemiği...)
    bu sene kendime 3.80 bir bot aldım acaba sepeti olta attığım yerden balığın olduğunu bildiğim derin bir yere sarkıtsam sonuç farklı olabilir mi?
    Birde içine giren küçük balıkları avlamak için büyük balıkta girmez mi?
    Sepet hakkındaki bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum...
    Şimdiden Teşekkürler&Saygılar...

2. sadrimurat

sadrimurat murat

Favori Kamış:
    spro 2.10 ,çin malı 3,50 surf
    Favori Makine:
    ryobi kobe 4500, ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    4 kg sazan
    ben hep olta ile avlanıyorum. sepet ag ve ceşitli tuzaklarla avlanmayıda sevmiyorum. amac balık yakalamak degil yakaladıgı balıktan haz almaksa sepetle agla avlanmayıda önermiyorum.

Sorunun cevabına gelince balıklar büyüdükce daha da akıllı oluyorlar. küçük balıklar gibi davranmalarını bekleme ama deniz tabi bu nasibin varsa nerden ne gelecegi belli olmuyor saygılar...

3. turna

turna

Sepet yasak.

4. alphinist-fisherman

alphinist-fisherman Basri

Favori Kamış:
    Albastar
    Favori Makine:
    Albastar
    En İyi Avı:
    Yayın balığı,8kg
    Yiğit kardeş sepet hakkında bilgi istemişsinde o bilgiyi burada bulamazsın.Çünkü biz amatör oltabalıkçıları için bu tür avlanma yöntemleri etik olmadığından ve bu tip şeylerle avlanmadığımızdan bilgi sahibide değilizdir.
    Bizlere olta balıkçılığı hakkında ne sorarsan seve seve bilgi veririz.Ama sepetmiş,ağmış,serpme imiş,germeymiş,tırıvırıimiş vb.hakkında ilgi alanımıza girmediğinden ve adranalin ve spor yanı olmadığından ve de yasal olmadığından biz amatör olta balıkçılarının bu tip şeyler hakkında bilgiside olmaz...
    Sizide en kısa sürede bir olta balıkçısı olarak aramızda görmek dileğiyle,sevgiyle kal...

5. bigaliozcan

bigaliozcan Özcan

Favori Kamış:
    Alba Spider 2014-330 cm Kamış
    Favori Makine:
    Banax SI800
    En İyi Avı:
    vatoz. En az 6 kg.
    Hay Allah yaa. Size yardımcı olamayacağım. Dinamit ve tırıvırı ile ilgili bir soru sorsaydınız cevap verirdim ama. Malesef bu sepet işinden pek anlamıyorum. Herhalde 1 Nisan şakası olsa gerek...

6. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    şaka bir yana yiğit kardeşimizde sepet ile ilgili bilgi sahibi oldu, bu site zaten bu işe yarıyor hepimiz birşeyler öğreniyoruz.

7. levrekçimetin

levrekçimetin metin oktay can

Favori Kamış:
    shimano blue romance
    Favori Makine:
    Daiwa saltiga
    En İyi Avı:
    levrek- 7 kg kofana-4,800kğ
    sepet avcılığı biz amatör balıkçılara çok uzak. av sahası bizim arenamız av ve biz başbaşa o anı birebir yaşayacaksın yakalayıp haz alıcaksın galip gelirsen centilmenlik yapıp üremesi içinonu suya geri iade edeceksin bizde olay bu

8. dalyan balıkçısı

sepetle avlanmak neden yasak?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Sepetle avlanmanın yasak olduğunu bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum.Daha geçen sene balık tutmaya başlayan biri olarak öğreneceğim çok şey var sizde takdir edersiniz ki bilmemek ayıp değil,öğrenmemek ayıptır.Neyse;benim merak ettiğim şu:
    Sepetle avcılık neden yasak benim gördüğüm kadarıyla denize ve içindeki canlılara hiçbir zararı yok hatta balıkları canlı yakalayabildiğiniz için küçükleri geri suya bırakma şansınızda oluyor.
    Tabi siz yasak diyorsanız uymamız gerek hiç şüphesiz ama neden yasal olmadığıda aklıma takılmıyor değil.
    Saygılar....

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Yiğit kardeş , yasagı bakanlık koyar bizler uygularız.... zira amatör balıkçılıgın tanımına -tarifine uymayan bir yöntem oldugu için..

amatör balıkçının tarifini iyice bir yorumlarsak , orada oltadan başka bir şeyin olmayacagı zaten anlaşılır..:) :)

10. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    yiğit bey,

sepetin suda unutulması, suda akıntıyla sürüklenip kaybolması, sepetin ipinin kopması vb nedenlerle sepetin yıllar boyu yüzlerce canlıya mezar olma ihtimali düşünülerek yasaklanmış olabilir. sonuçta bütün yasaların somut bir temeli olması gerekir..

ve arkadaşlar,

peki sepetle avlanmak etik değil de radarla avlanmak etik mi? burada biçok kişi radarla avlanmıyor mu? sonra da onları bize raporlamıyor mu?

KUŞKUSUZ RADARLA AVLANMAK, AVCILIK DEĞİL TOPLAYICILIKTIR. daldan meyve toplar gibi meradan balıkları toplamak marifet değildir..

sırf radarla tutulan balıklar iri olduğu için eleştiren pek çıkmıyor ama bu konuyu da gündeme almalıyız, saygılar..

11. levrekçimetin

levrekçimetin metin oktay can

Favori Kamış:
    shimano blue romance
    Favori Makine:
    Daiwa saltiga
    En İyi Avı:
    levrek- 7 kg kofana-4,800kğ
    amatör balıkçılığın en zevkli tarafı kıyı avcılığıdır tekne avının yeri tabiki farklıdır yüzme bilmediğim için tekne avcılığı pek sıcak gelmiyor bana radar konusuna gelince trol ve gırgırların radarlı katliamının yanında bir kaç oltacını yaptığı av devede kulak bile değil sepet neden etik değil amatör avcılığın en güzel tarafı avada bir şans vermektir sepette bu olay tamamı ile tek taraflı sepete girdimi olay bitti oltanın ucundaki balıkla oynuyacaksınki haz alsın yoksa sepeti at balık girsin dön eve zaten balık pazarlarında aldığın balıklada eve gidersin zevksiz hissiz önemli olan o zevki birebir yaşamak kendi şahsi görüşüm

12. 29519

29519

Radarda taş balıkları pek görünmez daha doğrusu hiç görünmez. Ama orta su ve su üstü balıkları cillop gibi gözükür.
    Bence de balık bulucuların yasaklanması lazım her ne kadar taş balıklarını göstermese de bul taşı git üstüne indir jig'i oh ne ala. Adamlar eskiden görmedikleri balıkları bu sayede görmeye tutmaya başladılar. Bütün anaç balıklar neredeyse katledildi. Bakın bu jig olayına belli kurallar getirilmezse bir kaç seneye sinarit akya gibi balıklarıda göremeyeceğiz. Balık bulucuyu jigi alan balık tutmaya gidiyor ve işin kötüsü bu insanlar bu yöntem sayesinde balık tutuyor.

13. dalyan balıkçısı

Balıkçı Arkadaşım,ilk olarak sana son derece kibar ve açıklayıcı yanıtın için teşekkür ederim.Umarım herkese örnek teşkil eder.
    Değinmiş olduğun konunun kesinlikle üzerine konuşulması gerekiyor.Bende seninle aynı fikirdeyim madem avcılık yapıyoruz radar banada biraz belden aşağı vurmak gibi geliyor.Buda pek adil sayılmaz sanırım.
    saygılar...

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Etikliği tartışılabilir..;) :)

15. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    arkadaşlar,

TV'da gördüm adam sahtenin ucundaki üçlü iğnenin 2 tanesini pense ile kesiyor.. böylece tutulan balık hem fazla yaralanmıyor hem de av-avcı arasındaki denge korunup balığa da bir şans veriliyor..

peki bizim radarcılar, jigciler napıyor ?

1 tane 12 kg lık balık tuttu diyelim, adam Allah'a şükredip tası tarağı toplayıp evine dönmüyor da, gözü dönmüş terminatör gibi merayı saatlerce radarla didik didik etmeye devam ediyor..
    (öyle yapmayanları tenzih ederim)

öze inelim öze...

avlanmaktan maksat nedir ?

bütün anaçları tutup rekora mı koşacağız ?

bu bir şampiyona değil, en oburumuz bile 1 kg balıkla doyar.. 20 kg balık tutup 3 kilosunu eş dost yiyip kalan 17 kiloyu dolapta STOKLAMAK da neyin nesidir?

bakın, bu STOKLAMA HASTALIĞI dünyayı bu hale getirdi.. herkes herşeyi stoklamak istiyor.. zaruri ihtiyaç - suni ihtiyaç iç içe girip karıştı..

kızılderililerin ihtiyaçlarından 1 tane bile fazla balık tutmadığını, geyik vurmadığını unutmayalım..

biz soluk benizlilerin değil kızılderililerin izinden gidelim..

Son düzenleme: 2 Nisan 2011
  16. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Gerçek ismini bilmiyorum ama lepistes paşa sen çok yaşa!!!!! :) Senin gibi insanlar gerçekten lazım bizlere, gerçi karşı çıkanda olacaktır ama sen hiç yılma, yorumlara mesajlara devam et. Sonuna kadar haklısın, hele hele balık bulucu konusunda dibine kadar haklısın :)

17. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    estğ sağolun, iyiyi güzeli doğruyu önermek, öğütlemek borcumuzdur..

"Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. (hadis-i şerif)"

18. dalyan balıkçısı

Cevabınız için çok teşekkür ederim Murat Bey.
    Saygılar...

19. sadrimurat

sadrimurat murat

Favori Kamış:
    spro 2.10 ,çin malı 3,50 surf
    Favori Makine:
    ryobi kobe 4500, ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    4 kg sazan
    Lepistes arkadaşım söylediklerine %1,000,000 katılıyorum. radarı sonarı balık bulucuyu acıp balık tutmak bencede etik degil. Balığı arayacaksın bulabilirsen tutacaksın. bu havuzda avlanmak gibi bişey balıgı bulduktan sonra yeterli ekipmanın varsa (yem olta vs) onu herkez tutar. özellikle ticari amacla balık tutan gemilerden yasaklanması lazım para hırsı yüzünden denizleri kuruttular...

20. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Teşekkürler, her nerede doğruyu, güzeli, gerçeği savunan güzel insan varsa, dilsiz şeytan olmamak adına, haksızlıklar karşısında dik durmaya devam....:D ;)