Canlı yüzdürme(canlı yem)

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında mehmet0625 tarafından paylaşıldı.

1. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    slm üstatlar denizde veya tatlı suda kıyıdan avlanmak için canlı yemi(küçük balığı) nasıl yüzdürmeliyiz bu konuda bilgisi olanlar deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim örneğin canlı balığa kursun takmalımı yoksa iğneyi takıp salmalımı yoksa mantar takmalımı ve en önemlisi denizde yüzdürülecek canlı küçük balığın kıyıya taşlar arasına kaçmaması ve misinadan iğneden kurtulmaması için canlı yem iğneye nasıl takılmalıdır kimisi düğüm atıyor o düğüm nasıl olmalıdır paylaşırsanız sevinirim. örneğin burda http://www.izlesene.com/video/pike-attack/1178587 canlı yem ile balık avı var bu düzenek nasıl hazırlanıyor yardım ederseniz sevinirim saygılarımla

not: ben bu konuyu sitede araştırdım bulamadım eğer varsa link olarak verirseniz incelerim yada o kounuylada adminler birleştirebilirler bu konuyu saygılar.

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Ben canlı yem ile av yapılmasından yana değilim bu tamamen şahsi görüşümdür ....

3. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Ben de karşı olmamakla beraber kesinlikle tercih etmeyeceğim bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.

4. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    karşı olunmasının sebebi nedir etik olmayacağı düşüncesimi?

5. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Polemik olsun istemem ama canlı canlı balığın başka bir balık için kolay lokla olacak şekilde topla, kurşunla veya şamandra ile misinanın ucunda gezdirilmesi bana pek normal gelmiyor. Aslında modern avlanma yöntemleri sayesinde bu tür avcılıklar da yavaş yavaş popülaritesini yitirmektedir. Harika örnekleri ile sahte balıkların yaptığı balık aksiyonları artık balıkları kandırmak için canlı yem kadar etkin olmasa da yeterli düzeyde. Üstelik böylesi bana göre çok daha heyecan verici.

6. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    sizce en iyi iş yapacak sahteler hangisidir (denizde) çatal kuyruk akya imtiyaz kaya lüfer levrek için

7. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Bu konularda forumumuzda benden çok daha tecrübeli isimlerin harika önerileri var. Fakat ben sana şunu söyleyebilirim. Avlandığın bölgede yavru olarak gezen her türlü sahteyi predatör türler için kullanabilirsin. Lüfer için zargana sahtesi ve lüfer kaşığı, hamsiye benzeyen İma imagene kullanabilirsin. Levrek için bir dünya öneri var Karadenizde belki de en iyi levrekçilerin bulunduğu Perşembe de daha çok Limon adı verilen sahteler kullanılıyor. Ben daha önce sarpa yavrusu ve sardalya yavrusu şeklinde Striker Pro örnekleri ile takipler aldım. Çatal kuyruk ile pek karşılaşmadım açıkcası ama öneriler gelecektir.

8. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    paylaşım için tşk ler

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    sevgili Mehmet madem sordun düşüncemi aktarayım.. Amatör balıkçılık ta sadece ülkemizin yasalarına uymak yetmez .. ayrıca amatör ruh olarak birazda kendimiz bir şeyler katmalıyız.. bunu ben başka bir örnekle vereyim otobanda arabamıza verilen bir hız limiti var ..bu hakkım var diye illa tüm yol boyunca bu hızda gitmem gerekmiyor..

bende şunu düşünüyorum bir balıgı yakalamak için başka bir balıgı kullanmak gereksiz. tutacagımız balıgı kandırmak marifet ise .. avcılık maharet ise o zaman yalancı yemlerle veya yapma yemlerle avlıyalım..çok daha marifetli oluruz..

yemlik olarak kullanılan balıklar ın %99 u yaşını doldurmamış balıklar , nasılki ufak bir çipurayı salıyorsak yada ispendeği .. ufak bir isparozuda yada gamiti yem olarak kullanmak düşüncesi bana ters.her ikiside bir balık türü..ve yavru

dediğim gibi bu tamamen benim düşüncem lütfen kimse tenkid olarak algılamasın..ancak tavsiye olarak kabul edebilirsiniz..

10. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    benim demek istediğim ölçülerin altında kalan küçük balıkları değil ölçüler dahilinde balıkları yem olarak kullanıp 20-30 kğ lık büyük balıklar yakalamaktır örneğin 30cm lik bir kefal ile 20-30 kğ lık bir balık yakalamak gibi bir şey

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Sevgili Mehmet bu olayı hiç denemedim belki deneyen vardır sana yardımcı olur.. ama bir nebze yardım dersen İstanbul bogazında ve marmarada uygulanan zargana ile lüfer avı vardır..uzun olta sistemi.. araştırısan bulursun..

12. mesut yıldız

mesut yıldız mesut yıldız

Balik Sevenler

Canlı balık avı bence etik değil . ama birçok arkadaşım var hem boğazda hem açık denizlerde trofe av yapmak hemde hava olsun diye canlı yem avı yapıyorlar forumlardada ilgi görüyorlar ....herkese rasgele. ben amatör balık avcısıyım ve böylede mutluyum ....

13. slaymer_007

slaymer_007 FAHRİ DOĞAN

uygulayanlara tamamen saygım sonsuz ama bende canlı yem kullanmayı uygun bulmuyorum. yakaladığın balığa tekrar bir yerlerinden iğneyi geçirmek düşüncesi beni çok mennun etmiyor. bu tamamen şahsi görüşüm dediğim gibi..rastgele...

14. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    En iyisi Mehmet sen de bizim gibi sahte ile avlan. :)

15. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    dostlar,

o halde karides, solucan, sülüne, midye, kurbağa ile çeşitli kurtlar ve böcekleri canlı yem yapmak ne kadar etiktir bunu da irdelemeli ???
    balığınki can da diğer mahluklarınki patlıcan mı? :rolleyes:

burdan hareketle bitkisel yemler haricindeki bütün yemler etik dışıdır sonucuna varmak olası, o yüzden aklıselim ile düşününce yetişkin bir kefali trofe avında kullanmakta bir sakınca görmüyorum...

16. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Lepistes Pasa burada herkes düsüncelerini paylasmakta özgür ama senin akliseliminle bizimkinin ayni olmasi gerekmemekte sanirim.

Son düzenleme: 18 Mayıs 2011
  17. islex

islex serkan işlek

Favori Kamış:
    Lineaeffe Bıg Fısh 360cm
    Favori Makine:
    OKUMA LONBOW LBII-665
    En İyi Avı:
    Akbalık 1045 gr.
    canı olan hiçbir varlığı oltanın ucuna yem olarak takmayı ne uygun ne etik olarak görmüyorum. Bu olay öncelikle yem mantığıyla kullanma amacından dolayı yaşama hakkına saygısızlıktır. çünkü o yemin olayla alakası yoktur. Şimdi sen diyeceksin ki balığında yaşama hakkı yok mu? Burda amaç balık tutmaksa olayla alakası olmayan solucanın suçu nedir :D çünkü biz soluan kurbağa tarzı şeyleri yemeyiz bile ama balıkda durumlar farklıdır

canlı yem kullanmak doğru bir olay değildir her türlüsü

18. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    Serkan ßey,

Sırf biz balıkları yiyoruz diye canlı yem yapmayacaksak, kurbağa solucan midye karides vs yiyen milyarlarca insan yok mu ? Onlar da çıkıp bu hayvanların canlı yem yapılmasına karşıyız diye tepki gösterir :)

Anlaşılan o ki bu konuda uzlaşıya varmak güç, en iyisi şöyle diyelim ;

"avlanırken sık sık vicdanınıza danışın, o sizi en doğru karara sevk edecektir."

19. islex

islex serkan işlek

Favori Kamış:
    Lineaeffe Bıg Fısh 360cm
    Favori Makine:
    OKUMA LONBOW LBII-665
    En İyi Avı:
    Akbalık 1045 gr.
    evet o o canlıları yiyenlerin sorunu ben kendi vicdanımdan sorumlu olduğuma göre aynı fikirdeyiz vicdana danışmak lazımdır

20. maddonmez

maddonmez MUHAMMED

Favori Kamış:
    dam steel power 4,20 / linea effe s-flex 15 kilos
    Favori Makine:
    okuma power line 845 x 2
    En İyi Avı:
    sazan 1,5
    izmirde bazı ticari amaçlı yapan kişiler zargana döneminde yakaladıkları bütün zarganaları lüfer ve diğer avlarında kullanmak üzere şoklu olarak donduruyolarmış. sezon zamanı 5 tl olan zarganayı diğer dönemlerde kasasını 50 tl den satıyolarmış diyolar.onlarıda dip sürtmesinde kullanıyolarmış.bi ara forumdada bi abimiz sokar balığı salması ile sinarit yakaladığı söylemişti. şahsi düşüncem 20-30 kiloluk bir balıkğın yaşadığı derinlik ile yakalamak için kulanmak istediğin kefal örnek olarak 20 cm lik bir kefal o derinlikde kullanamaya bilirsin.ama illa bi denemek isterim dersen.sana bi yl sunmak isterim.ben bu yöntemi kenardan zargana ile çıplak lambuka levrek vs yakalamada kullanıyorum.en son bi resim ekliyeyim örnek olarak.

dikkate alman gereken konular:
    1:avlanacağın bölgedeki derinli
    2:avlanacağın bölgenin dip yapısı (kayalık ve taşlıksa kullandığın misinayı canlı balık taktırabilir)
    3:canlı balıkla avlanacaksan su üstü avlanman yada orta su dipde derin yerlerde deneme
    4:kullanacağın mantar ve kurşun avcı balığın tedirgin olmasına ve hatta vurmamasına neden olabilir.
    5:aşagıdaki örnek resimdeki düzeneği yapabilirsin.kuçuk iğneyi balığın kuyruk kısmına yakın olan sırt yuzgecinden derinin altından diger buyuk iğneyide asıl sırt yuzgeninin hemen önunden derisinin altından takarak kullan
    6:iğneleri sırtından derinin altından paralel şekilde tak ki iğneleri taktıkdan sonra agızları dik olarak balığın kuyruguna doğru baksın.
    7:asla ve asla derin bir şekilde takma iğneyi ve deridede çok sağlam durmasınlan zımbaladığın zaman yakalamak istidiğin balıa takılması lazım çok sağlam taktığında yem olarak kullandığın balığı agzından çıkartırsın.
    8:avlayacağın balığın boyu tahmini olarak dikkate alarak iğneleri kullanabileceğin minimum incelikdeki bir çelik tele ve uygun uzunlugu seç cok uzun olmaasın çokda kısa olmasın çelik tel ve misina yı birbirine siyah fırdöndü ve iğneleri siyah seçmende fayda var.
    9:bu dediğim gibi taktığında eger vcı balığa denk gelmesse av sonunda balığı salabilirsin.

ben bu yönemi kenardan kullanıyorum.açıktan hiç denemedim.kenardan daha önceleri sonuç aldım.