kokmus balik

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında nekropsy tarafından paylaşıldı.

1. nekropsy

nekropsy Engin

Herkese merhaba,
    Hafta sonu balik tutmaya gidecegim, hedefim etcil baliklar, turna-kefal, vs.
    O yuzden golu onceden yemlemeyi dusunuyrum, bugun gittim marketten balik aldim bunun icin.
    Baliklari kucuk kucuk parcalayip(blenderdan gecirmeyi dusunuyorum) koku salmasi icin gole atacagim,

Soru su: acaba bu baliklar tazeykenmi ise yarar yoksa daha iyi koku salsin diye baliklari bekletip bozulmasimi saglamak gerek?
    Sizce hangisi daha iyi ise yarar?

Tesekkurler
    Engin

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Engin o yapacagın eylemi nerede yapacaksın ?

türkiydemisin ? ingilteredemisin ?

ingilterede isen başına iş açmayasın?? Ülkelerin bazılarında duydugum kadarı ile su kenarında baklık temizlemek ve artıklarını suya atmak bile yasak..

bizde dersen . o iş görmez turna tutacaksan yemleme yapmana gerek yok. su kıyısı buyunca dolaşarak - durarak yalancı yemini atıp çekeceksin.. levrekte aynı.. etrafı nı kokutmaya gerek yok.. o tip atıklar iş suda kaplumbagaları ve varsa ıstakozları toplar.. denizde de yengeçlere yarar...

3. nekropsy

nekropsy Engin

Muvaffak abi sagolun tavsiyeniz icin, su an Ingilteredeyim, burda arastirdim evet cogu yerde golu yemlemek yasak ancak bu gidecegim yerde bu kisitlama yok. ama dediginiz gibi madem ise yaramayacaksa yemlemeye gerek yok, sahteyle deniyeyim o zaman bari.

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Yapacagın ilk iş , orada gözlem olmalı mesela ücretlimi değilmi bilemiyorum uzaktan veya yakından oranın müdavimleri nasıl avlanıyor.? ordaki balıgın bir alışkanlıgı vardır.. sende ona uymalısın..;) :)

5. 29519

29519

Ne uğraşacaksın pis kokulu yemlerle al sahteni yap at-çek'ini miss gibi :)

6. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Engin kardes, merhaba. Tam olarak nerede av yapmayi dusunuyorsun?

Tahmin ediyorum ki sen de biliyorsun, bu ulkede akarsu ve gollerde ne sekilde av yapilacagina dair net kurallar var. Yani her isteyen, her yerde, her zaman avlanamiyor. Bir de bildigim kadariyla bazi yerlerde olta avi ucrete tabi. Gitmeden once avlanacagin yerin sartlarini sorup ogrenmende fayda var.

Akarsularda yemleme yaparak olta avciligi mumkun. Gollerde de mumkun oldugunu saniyorum. Fakat senin dedigin sekilde balik parcalari ile olur mu bilemem. Ben daha once haslanmis misir, hazir paketlenmis olarak satilan kuru ve canli yem (beyaz veya kirmizi kurt) ile yemleme yaparak sazan avlayanlari gordum. Sahte ile turna avlayanlarin ise onceden yemleme yaptigini hic gormedim ve duymadim.

Ingiltere, Galler ve Irlanda`da yemleme yaparak avciligi yapilan diger baslica tatli su baliklari ise barbel denilen (bizde karakeci baligi olarak bilinir) ve grayling denilen (sozlukte Turkcesi golge baligi olarak geciyor) turler.

Olta avcisi olmadigim icin sana fazla yardimci olamayacagim. Fakat youtube`dan usta tatli su avcilarinin videolarini bulup izlersen sorularina cevap bulabilirsin. Mesela; Matt Hayes, Mick Brown, John Wilson.

Bir de hatirlatma yapayim. Burada tatli su avciligi spor olarak goruluyor ve keyif icin yapiliyor. Avlanan balik ne kadar buyuk olursa olsun, alikonulmasi, eve goturulmesi ve yenilmesi nadiren karsilasilan bir durum. Avcilar tuttuklari baligi suya geri birakmakla ovunurler. Sen de ona gore davranirsan avci dostlarindan takdir goreceksindir.

Bana sorarsan, madem turna avlamak istiyorsun, yemlemeyle filan hic ugrasma derim, sahte ile at-cek en guzeli. Zira cok iri turnalar var, eli bos donmezsin.

Rastgele…

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Mayıs 2011
  7. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Balıklarda herseyin tazesini tercih ederler. Aynen bizler gibi.

8. nekropsy

nekropsy Engin

Ben Londrada Walthamstow Reservoirs diye Thames WAters a bagli ucretli goletler var oraya gidecegim, gecen hafta gitmistim, sazan icin , ancak hava cok iyi olmadigi icin ogleye dogru erkenden eve donmek zorunda kalmistim bir sey tutamadan. Bu hafta turnayla sansimi denemek istiyorum, daha once hic tutmadigim icin, yemlemenin bir faydasi olabilecegini dusunmustum, Sahte olarak internetten siparis ettim bugun ulasti, silikondan yapilma turna yavrusu sahteler aldim.
    Evet burada kurallar cok var, mesela iki oltadan fazla olta atamiyorsunuz, hem lisans almaniz gerek , hem de tutacaginiz yere ucret oduyorsunuz, ve bir de tuttugunuz baligi salmak zorundasiniz boyu ne olursa olsun. Bakildigi zaman siktintili gelebilir ama bu kurallar sayesinde goller, nehirlerde iyi balik stoklari mevcut.

Pazartesi de resmi tatil, bir terslik olmaz ise 3 gun su kenarindayim, tutarsam birseyler raporu eklerim:)

9. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya

Londra`dan Ali agabey (kibrislibalikci) ile ozelden temasa gecersen sana yardimci olabilir. Rastgele..

10. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Balığın hangi mevsim, hangi gün ve saatte hangi rtlarda ne yiyeceği değişebilir, marinada bir gün elimde tavuk eti, karides, teke vardı hepside bayat, sabaha kadar tek tük olan istavrit, sabah gün ışırken bir başladı elimdeki yemlerin hepsi kısa sürede tükendi..:D yani balığın saati saatini tutmuyor, kokmuşta iş yapabilir, tazede, balık tutacağın yeri yemlemende fayda var, olmasaydı mazmuz denen bir olaydan bugün bahsedilmezdi heralde..!! Kısmetin bol, iğnen balıksız kalmasın...RADTGELE...;)