Canlı yem!?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Selen34 tarafından paylaşıldı.

1. Selen34

Selen34 Selen

2. denizleri aşta gel

denizleri aşta gel ONUR

Un kurduna benziyor ama kullanmışlığım yok daha önce sitede bahsetmişlerdi ordan biliyorum bence uğraşmaya hiç gerek yok sülünes çok rahat bulunabilir.

Ama benim tercihim genelde karidesten yanadır av mevsiminde rahatça bulunabilen karidesleri çoğu kişinin bildiği bir yöntem olan tuz ve şekerle suyunu aldırdıktan sonra kavanoza koyup istediğimiz zaman kullanabiliriz(dolapta olmak kaydı ile) yada tazeyse hemen kullanılabilir özellikler akdenizde en çok kullanılan yemlerden biridir hem dip oltasında hem sürütmede çok başarılı olmuştur iyi geceler umarım yardımcı olmuşumdur.

3. bahadir37

bahadir37 Bahadır Aydın

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf 60 makine
    en güzeli boru kurdu dip balıklarının çoğu sever

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Yanılmıyorsam bu un kurdu ve akvaryum meraklıları evde bile üretiyor.. ama size tavsiyem yaşadıgınız bölgede kullanılan yemleri tercih edin

5. OMMG

OMMG OKAN

Bende katılıyorum,sülünez ve boru kurdu daha iyi iş yapacaktır...

6. Selen34

Selen34 Selen

Tabi bu konularda pek deneyimli olmadığım için görünce cazip gelmişti :) Yorumlarınız için teşekkür ederim.Bu sülünez - boru kurdu vs. Nereden temin edilebilir acaba?

7. OMMG

OMMG OKAN

İzmir de olsaydınız yardımcı olurdum ama eminimki İstanbuldaki arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır.Birde orada bulunurmu bilmem ama en güzel canlı yem bizim burada bolca bulabildiğimiz teke dir.Belki oralarda da teke bulunan yerler vardır,ve bu konuda da arkadaşlarımız yardımcı olur...

8. Selen34

Selen34 Selen

Tekeyide duymuştum ama inanın nasıl birşeye benziyor onu bile bilmiyorum :)
    Vallahi benim canlı yem olarak bilip aldığım tek şey tubifex kan kurdu (akvaryum balıklarıma yem yapıyorum)
    Çok ince kurtlar iğneye takıp canlı yem yapmam imkansız ama :D

Birde hiç unutmam ilk balık tuttuğum zaman çok uzun yıllar geçti ama az çok hatırlıyorum.Teknesini kiraladığımız balıkçi amca bize Dalyan da gölün dibinden ağ gibi birşeyle sürüsüne bereket böcekler çıkartmıştı.Ufak karides te diyebiliriz aslında pembe-gri arası bir renkti.
    İğne boş çıkmıyordu o derece iş yapmıştı.Ama burda bulunmaz sanırım :D

9. canergün

canergün can

Muvaffak abiye katlıyom oraya ait yemleri kullan :)

10. shiberu

shiberu Sibel

Favori Kamış:
    Tiger
    Kurtları nasıl temin ederiz evde neler kurtlandırabiliriz acaba:)

11. Selen34

Selen34 Selen

Evde un kurdu yapılabiliyor sanıyorum.Ama baya sevimsiz bir iş.
    Forumda araştırırsanız nasıl yapıldığını detaylarıyla bulabilirsiniz.

12. shiberu

shiberu Sibel

Favori Kamış:
    Tiger
    teşekkürler.

13. simendifer

simendifer Sennur

Teke... Herkes karidesin küçüğü zanneder ama karides ve teke farklı iki türdür.

Teke için teke süzmek gerekir. Bunun için de sık gözlü bir kepçenizin olması gerekir. Süpürge v.s. ile toplayanları da var ama kepçe her zaman iyidir. Sizin bulunduğunuz mevki üzerinde, Bostancı mendireğinde ve Pendik mendireğinde teke süzebilirsiniz. Kayaların hemen yanında, kayaları yoklaya yoklaya dolaşan tekeleri görürsünüz zaten. Şeffaftırlar. Kepçenizi bulundukları yere daldırıp çıkarın, kepçe içindekileri alıp hemen bir kaba koyun, mümkünse hava almaları için büyükçe bir şey olsun (5 lt'lik pet şişeler, büyükçe bir kova, yine 5 lt.lik kadar su bidonu v.s. olabilir.) Ara ara da suyunu değiştirirseniz, av boyunca canlı kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Not: kepçeden alırken zıplarlar, tutması biraz zor olabilir o yüzden. Ben işi garantileyip bıyığından tutuyorum ve sonra suya atıyorum. İğneye takmak için alırken avucumun içine alıyorum düşmemesini sağlayacak şekilde, sonra kafa kısmına yakın kalın olan yerinden tutuyorum, böylece kaçamıyorlar.

Sülünes... İstanbul'da sülünes Silivri taraflarında görülüyor. Dolayısı ile öyle kolaylıkla denizde bulup da temin edebileceğiniz bir yem değil. Metro markette dondurulmuşları satılıyor ama verimi nasıldır bilemiyorum. Canlı sülünes temin edebilirseniz, dayanıklı ve verimli bir yemdir. Aşağıdaki linkten kullanılışını da görebilirsiniz.

http://www.balikavi.net/yemler/sulunes.shtml

Bunların dışında, bizim menekşe kurdu dediğimiz (Menekşe mevkiinden çıkarıldığı için) kırmızı kurttan (kaya kurdu da denir aynı zamanda) Galata köprüsü ve civarlarından temin edebilirsiniz. Aldıklarınızın iri olmasına özen gösterin.

Yine, midye (ki benim favori yemim diyebilirim) kullanabilirsiniz. Etrafındaki koyu kahve şeridi bazen kurt gibi de kullanırım, çok işe yarar. Bunun da kullanılışını aşağıda görebilirsiniz.

http://www.balikavi.net/yemler/midye.shtml

Muvaffak ağabeyin de dediği gibi, mümkün mertebe avlakta bulunan yemleri tercih edin. Etrafta teke varsa teke kullanın, midye varsa midye kullanın, zira balıklar bu yemlere alışkındırlar ve yadırgamazlar. Tabii ki alternatif yemleri de deneyin ama genel itibari ile avlaktaki yemler iyidir bana göre. ;)

Genel anlamda yemlerin kullanılışı ile ilgili olarak da aşağıdaki linkten yardım alabilirsiniz.

http://www.balikavi.net/yemler/

Son düzenleme: 3 Haziran 2011
  14. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Teke... Herkes karidesin küçüğü zanneder ama karides ve teke farklı iki türdür.

Vallahi ben bu gune kadar, tekenin karides yavrusu oldugunu bilirdim Sennur Hn. Bunu da sayenizde ogrenmis oldum. O kadar benzediklerine gore yakın akrabadırlar sanırım.

15. simendifer

simendifer Sennur

Tevfik ağabey, karides ve teke akrabalar ama aynı tür değiller. Yani teke dediklerimiz karidesin yavrusu değil. İlgilenirsen, aşağıdaki linkte Yakup hocamız tarafından yapılan açıklamalar da var.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=7752

16. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
  17. Selen34

Selen34 Selen

Sennur hanım çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Teke toplamayı deneyeyim dedim ancak zıplıyor dediniz ya vazgeçtim :D korkarım ben :D en iyisi midye falan sanırım.burada midye kullananlar bayağı fazla.

18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Sn Sennur Hn. ve Muvaffak beyefendi cok tesekkurler ederim ilgilerinize. Her zaman dedigim gibi, '' Ogrenmenin yası, yeri ve sınırı yoktur '' diye.

19. simendifer

simendifer Sennur

Üstünüze atlayacak kadar zıplamıyorlar. :p Korkulacak bir şey yok. Oldukları yerde 2-3 cm zıplıyorlar, o nedenle kepçeden alırken tutması zor demek istedim. :) Gayet zararsızlar ayrıca, kullanmanızda bir sakınca yok merak etmeyin. :)

20. Selen34

Selen34 Selen

Ay ne bileyim zıplayan her hayvandan korkmuşumdur :D
    Neyse eşime söylerim ilk o dener o zaman uzaktan izlerim ben :p pazar günkü alışverişimize birde kepçe eklendi hadi bakalım hayırlısı :p