ZARGANA için üstadlardan bilgi alabilir miyim?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında canerpinarci tarafından paylaşıldı.

1. canerpinarci

canerpinarci caner pınarcı

Merhaba arkadaşlar. Zargana avlamak istiyorum fakat kıyıdan. Şansım nedir nasıl bir takım kullanmalıyım. Tenis topu ya da zargana içn top tekniğini az çok biliyorum ama bilen yardımcı olursa yine sevinirim.
    Saat hakkında da bilgi alırsam sevinirim..
    Çok teşekkürler herkese rastgelsin koca deniz inşallah...

2. Volchok

Volchok Tolga Kaan

Favori Kamış:
    D.A.M onliner spin
    En İyi Avı:
    Kaplan Köpekbalığı 4kg
    Üstad olmak pek haddime değil ama cevaplayayım :)
    Şimde zargananın diş yapısı timsahınkiyle aynıdır.Sayısız diş hapishane tarzında çenenin iki tarafına montelidir.Bu yüzden avlamak için ipek floş kullanılır.Balık floşu dişlediğinde ipeklerine takılarak gelir.Takımı biraz daha açmak gerekirse:Bir zargana topu al bi ucuna 50cm ipek floş bağla bu kadar basit.Dersen ki floşu nerde bulacam,bütün balık marketlerde kolayca bulunan bişey dert etmeye gerek yok.Turuncu ve tonlarını kullanırsan daha iyi sonuç alırsın.Öyle heryerede boşu boşuna at-çek yapma,yavru kefal sürüsü gördüğün yere at.O civarlarda zargana varsa büyük ihtimalle kefal sürüsünü kovalıyordur.

3. berk_guren

berk_guren Berk

4. 13114

13114

Favori Kamış:
    Michell 4.20 surf
    Favori Makine:
    Daiwa bg30
    60 gr lık bir zargana topu al veya çocukların oynadığı dolma topun içinden tel geçirerek bir top yap.Yaklaşık 4 kulaç veya 3 metre ince 16-18 numara bir bedene beyaz çapraz 11-12 no iğne bağla.Yem olarak zargananın kuyruğundan,istavritin karın altından,küçük gümüş balığından ,kaya kurdu veya kurttan,beya midyenin siyah kenarından ince ve 4-5 cm yemi iğice iğneya tak.Atabildiğince uzağa at ve toğ suya düşünce hemen biraz çekerek şapırdat ve balığın etrafta dikkatini çek .Rütin bir şekilde arada bekleterek çek.Zargana hareket eden her yme atlar.Hatta tavuk eti bile olur.Yemde amaç parlaklık ve hareket.İpek ile tekneden de alabilirsiniz.Kıyıdan da ama hızlı çekmek gerekir.
    Ayrıca zargana kuyruğu parlak ve eti serttir bu yüzden iğneden boxulmaz kolay.Midye de öyle .Yosunlu taşlardan çıkaracağın kurda ise dayanamaz.
    Yanlız bu mevsimde daha balıklar çok ufak ve bu yıl zargana erken yürüdü.Ben avcılardayım ve lütfen en azından haziran sonunu bekleyin arkadan iriler gelecek.
    Ayrıca eğer balık yemi gırtlağına kadar yuttu ise balığa acı çektirmeyin.Kafasını keserek gaganın alt tarafını aşağı yırtarak iğneyi çıkartın.
    Rasgele

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    üstad olmayaraktan ufak bişe diyim. zargana çok meraklı bir balık. nerde bi hareket görse oraya yönelir. kamışı tasmlayarak topu zıplatınca direk topa hareketlenir. iğne ile takım hazırlamışsan iğneyi gagasının dibinden kapar kurtulması zordur. ipek ile takım hazırladıysan o zamanda senin balıgı ipekten kurtarman zordur :D

6. 13114

13114

Favori Kamış:
    Michell 4.20 surf
    Favori Makine:
    Daiwa bg30
    Zargana dişleri testere gibi ama içe dönüktür.İpekle yakalanan zarganayı çekerken balık ileriye gidemediği için ipekten kurtukamaz.Aynı zamanda hamsi ,kolyoz gibi bir yapıya sahip olduğundan ağzını açamaz fazla oltayla çekilirken.
    İpekle yakadağınız zargananın ağzından ipeği çıkartırken genelde çekeriz bu ters bir hareket olduğundan hem ipeği bozar hem de zorlanırız.Balığın gagasını açıp ipeği içeri doğru çıkartırsak çok daha kolay olur.
    Saygıyla

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Alkış,,,:) işin aslı bu ,, olay burda başlıyor..kıyıdan atıp yavaşça çekeceğin bir çok şeye zargana saldırır..predatörler , etobur olduklarından et onlar için daha caziptir..ama yoklukta çapari iğnesine bile atlar..:) aklında bulunsun..
    (beyaz renkli veya açık rekli yem daha caziptir)

8. deePblue

deePblue na

akdenizde şu mevsimde 1 metreliklerini yakalamak mümkün.
    yeterki hareketli bir şey olsun :)

9. prozack

prozack serhat

daha baslamadı zargana ama ben tekneden salıyorum ıpegı 2 3 haftadır ne kıyıda ne acıkta 1 tane bile alamadım.

10. canerpinarci

Tolga kardeşim çok teşekkür ederim. Dün ekmek attım kefaller sardı direk etrafını yavru ve biraz daha büyü kefal var.

11. canerpinarci

Sevgili Berk Güren tavrın hoş değil bunu bilesin. Zaten okudum okuma yazmam var fakat ince anektodlar detaylar burda tartışılarak daha iyi bileceğimden böyle bir başlık açtım. sağlıcakla...

12. canerpinarci

Blackwolf çok sagol paylaşımların ve tecrübelerin için. Şimdi bilgi toplama aşamasındayım güzel bir takım yapayım sonra zarganaya atıcam zaten. Rastgele

13. canerpinarci

Tamamdır arkadaşlar en iyi ağzı açıp terse çekmek ipeği anlaşılan yoksa sıkıntı yaratıyor okuduğum kadarıyla.

14. canerpinarci

Tamamdır Muvaffak abi önemli olan hareketli olmasıymış tuzağımızın bunuda öğrendik:)

15. berk_guren

berk_guren Berk

Ben yardımcı olmak için yazdım linki yanlıs anlasıldıysam kusuruma bakmayın.

16. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    antalya ışıklardaki zarganacı benım rekorum 66 tane :) ama resimleri cekseydım ceske hehe mandalina samandra bir tane likgoz fileto tavuk ne bulursan tak gelir cekerken yawas cek biraz bekle yutsun az götürsün ben baya asılıyordum cekerken suyun üstüne cıkıyordu baya ataraksiyon olur :D