izmir sarpa ve kafal

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balıkcımelih tarafından paylaşıldı.

1. balıkcımelih

balıkcımelih melih

merhabe ben foruma yeni üye oldum saat 12:00 da gittimiz izmir konak taki balık avın da 5 sarpa 6 tane de gamit kefal yakaladım izmir de oturan arkadaşlar konak iskele de tuta bilirler cok verimli ve güzel balık verior yem: ekmek sarpa nın 1 tanesi 600 gram gelior cok güzel ve verimli birisi konaktaki balık yenmez dedi onun üzerine balıklıova ya gittim fakat cok verimsiz ama konak cok güzel ve balıklar yenilior yenmez diyenlere aldanmayın cokta lezzetli
    gidicek olanlara rastgele :=)

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
  3. Mete1673

Mete1673 mehmet anıl mete

Favori Makine:
    DAM ATP 540 Quick
    En İyi Avı:
    Levrek 2.600 gr
    Yasak bölgede avlanmışsınız...
    Afiyet şeker olsun...

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Yıktı perdeyi eyledi viran..

5. oltacı1980

oltacı1980 evren gümüş

Favori Kamış:
    Shimano
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek 850 gr Mercan 650 gr
    Ya abicim 16 yaşında gencecik bir çocuk belliki çokta zevk alarak bir av yapmış.kusura bakmayında nedir bu hemen yasak diye takınmalar her seferinde aynı.tamam bende biliyorum yasak ama siz biliyormusunuz izmir balıkhaline gelen balıkların yarısının körfezden geldiğini izmirde avlanan insanlardan en az % 90 nının bir defada olsa körfezde avlandığını. 15 cm altında lidaki yakalamakta yasak git balıkcıya 10 cm lidaki dolu 18 cm altı levrek yasak istemediğin kadar karagözden bahsetmiyorum bile parmak kadar mercanlar mırmırlar hele o dil balıkları her seferinde içim acıyor kim hangi yasağı neye göre uyguluyor neye göre denetliyor!Kime ne yasak kime neye göre yasak yasaklar tam uygulanıyormu dahada önemlisi denetleniyormu.Mesela kaç sefer sahil güvenliği arayıpta yasak olan bir şeyi ihbar edeniniz oldu.Merak edenlere söyleyim gece dalanmı görüyorum arıyorum sahil güvenliği balıkcılar yasak veya değil kıyıdan 20 metre açığa paragat seriyor ağ atıyor arıyorum sahil güvenliği serbest diyorlar kıyıda gece vole yapan görüyorum arıyorum sahil güvenliği aldığım cevap hepside serbest.Ama 16 yaşında belkide balık tutmaya yeni yeni hevesleniyor aman ha yasak.Tamam kardeş yasak ehliyetin yok şehir dışına birlikte balığa gidebilceğin biride yoksa merkezden tutma sakın yasak ha kahveye git internet kafeye git yada git berduşluk falan yap yasak olan yerde balık avlama.Burada kardeşimizin yaptığını tasvip etmiyorum ama direk olarak bu yasak söylemlerinide üzülerek söyleyimki tasvip etmiyorum.Amacım kimseyi kırmak değil kırdıysamda özür dilerim ama yasakları bir tek burada söyleyerek hiç bişeyin önüne geçilmez eminimki şu mesajı yazarken bile körfezde yüzlerce insan avlanıyor çünkü şu an çipura zamanı ve bunu tüm izmirli balıkcılar biliyor.

6. balıkcımelih

balıkcımelih melih

yasak diyorsunuz ama herkes orada avlanıor iskeleden yalı ya doğru yasak olsa zabıta veya görevli herkimse yasak deyip uyarmaz mıydı nerden baksanız iskelenin yanında günde 10 15 balıkcı oluor nasıl iş bu yasak sa yasak diye bir şey yazmaları lazım bence millet nerden bilsin ailesi ile gelip balık tutuyor yazmıyorkı orada yasak av bölgesi diye

7. 29519

29519

Genç arkadaşımız haklı, insanlar nereden bilsin oranın yasak bölge olduğunu bir tabela konulmaz ise. Herkes bizim gibi araştırmıyor ki.

8. balıkcımelih

balıkcımelih melih

Konak Ta Zaten Eğer Tutarsak Dahi Ufak Baliklari Oradaki Herkes Saliyor
    Evet Bende Gördüm Parmak Kadar Mercan Lidaki Hatta Halde Gördüm Tam Yumartlağan Bir Baliği Avlamislar Ama Konak Ta Tutulan Baliklar Yumartlağan Baliği Ve Kücük Baliklari Saliyoruz Salmassak Zaten Ne Biz Balik Görürüz Nede Gelecek Nesiller !!!!

9. ozgurkaragun

ozgurkaragun özgür

Favori Kamış:
    remixon 3mt
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    sargoz,melanur,çupra (200 gr'dan 1.200 gr'a kadar)
    helal valla abi doğru şeyleri ele almıssın saygılar

10. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    16 yaşındaki çocuk gelecek nesiller için kaygılanıyorsa ;

Helal olsun demek düşer.............

Av yasağına gelince,bir çoğumuz belki konakta,karşıyakada,göztepede görerek başlamışızdır bu sevdaya..Bu çocuk karaburuna,mordoğana,ıldıra nasıl gitsin???
    Tabiki de evine en yakın yerden başlıyacak...Bundan doğal birşey yok..

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Arkadaşlar öncelikli konu "insan sağlığı" Yoksa o yasak bu yasak diye heves kırmak değil, bilakis Melih yeğenim her zaman avlansın, daha güzel avlar yapsın diye üzerine titrediğimiz bir konu. Olayın aslını sevgili Sennur gayet güzel izahlandırmış, bir kez daha hatırlayalım.:)

12. 29519

29519

Ah abicim yazarken en azından her kelimenin başındaki harfleri büyük harfle yazmasan :)

13. Yörük Efe

Yörük Efe

Favori Kamış:
    Şimdilik Olta, Sonra Zıpkın ve Dalış takımı da olacak.
    En İyi Avı:
    Şimdilik Pek Dişe dokunur bir şey yok.
    D İ K K A T !..

AVLANMA ALANI YASAK BÖLGE !...

Çünki bizler "Amatör Balıkcılar" olarak deneyimli ve tecrübeli kişiler olarak çok dikkatli olmamız ve yasak bölgelerde avlanmıyarak herkese örnek olmamız gerekiyor.

İzmir körfezindeki bir av ile ilgili açılan konuyu Tebrikde bulunan tüm Üye arkadaşların daha dikkatli olmalarını öneriyorum.

Saygılar.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından :
    DENİZLERDE VE İÇ SULARDA AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ
    AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 37/2 NUMARALI SİRKÜLER

BEŞİNCİ BÖLÜM
    Alan Yasakları ve Sınırlamalar Yer yasakları

MADDE 12- (1) Amatör balıkçılığa tamamen kapatılan içsu kaynakları sirküler ekinde
    Ek-1 sayılı listede, kısmi yasakların uygulandığı akarsular ise ek- 2 sayılı listede verilmiştir.
    Ek- 1 sayılı listede belirtilen göletler hariç tüm göletlerde, sirküler ile getirilen zaman
    yasaklarına ve getirilen diğer düzenlemelere uymak şartıyla amatör balıkçılık yapılması
    serbesttir.
    (2) Gökçeada Yıldız koyu ile Yelkenkaya arasında sahilden itibaren “Sualtı Deniz Rezervi
    (Parkı)” oluşturulacak olan (390 14’ 06’’ N -250 54’ 18’’ E; 390 14’ 18’’ N -250 54’ 18’’ E; 390
    14’ 24’’ N-250 56’ 06’’ E; 390 14’ 36’’ N -250 56’ 06’’ E) koordinatlarında, 200 m.
    genişliğinde 1 mil uzunluğundaki alanda her türlü istihsal vasıtası ile avcılık yasaktır.
    (3) Fokların yaşadıkları mağaralarda ışık kullanmak, her türlü vasıta ile dalış yapmak ve
    amatör su ürünleri avcılığı yapmak yasaktır.
    (4) Akdeniz’de, Kızılliman mevkiinde (360 06’ 26’’ N - 330 06’ 40’’ E) , (360 05’ 17’’ N
    - 330 05’ 31’’ E), (360 06’ 09’’ N - 330 05’ 46’’ E), (360 06’ 00’’ N - 330 07’ 10’’ E)
    koordinatlarında sportif amaçlı su ürünleri avcılığı yasaktır.
    (5) Mersin ili, Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü sınırları içerisinde
    kalan limanda ve limanı çevreleyen 500 metrelik alan içerisinde amatör su ürünleri avcılığı
    yasaktır.
    (6) İzmir limanında, Bostanlı Sazburnu ile Üçkuyular vapur iskelesi arasında çekilen
    hattın doğusunda kalan saha içerisinde her türlü su ürünleri avcılığı yasaktır.
    Diğer yasaklar

MADDE 13- (1) Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının
    kurutulması veya bentlenmesi yöntemi ile avcılık yapılması veya ızgaralarla balık toplanması
    yasaktır.
    (2) Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı yasaktır.
    (3) Sirkülerde belirtilen koruma altındaki türlerin ve bunlara ait kabuk vb.nin, tahnit
    edilmiş örneklerinin alımı, satımı, pazarlarda ve iş yerlerinde alım satım amacıyla
    bulundurulması ve sergilenmesi yasaktır.
    (4) Deniz ve içsularımızda yapılacak her türlü amatör balıkçılık yarışmaları Bakanlığın
    iznine tabidir.
    (5) Ormaniçi sularda amatör balıkçılık yapacakların, Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli
    teşkilatından “Ormaniçi Sularda Dönem Boyu Balık Avlama İzin Belgesi” veya “Günlük
    Avlanma Fişi” alması zorunludur.
    (6) Yasaklanan av araç ve gereçlerinin avlanma mahallinde bulundurulması yasaktır.
    (7) Bakanlık il müdürlüklerince tespit edilerek ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilen voli
    yerlerinde amatör avcılık yapmak yasaktır.
    (8) Kafes balıkçılığı yapılan iç sularda kafeslere 100 metreden daha yakın mesafede
    avcılık yapılması yasaktır.
    (9) Ticarî amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere projeye dayalı olarak Bakanlıkça izin
    verilmiş tüm deniz ve içsu alanlarında kira müddetince kiracı dışında avcılık yapılması
    yasaktır. Bu yasak alanlarda yapılacak istihsalle ilgili esas ve usuller Bakanlıkça belirlenir.

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar kimse bu delikanlıya kötü birşey söylemedi. yasak oldugunu belirtiler..burda ki ilk mesajlarda herhengi bir baskı unsuru yok..ve bu durumda delikanlı zaten olayı da öğrenmiş oldu..

burada asıl sorun , insanımızın okumaya karşı olan muafiyeti. evet bu okumaya karşı merak olmadıgı sürece ..herşey çok geç öğrenilir..araştırma olmadıkça bir hedefe çok geç ulaşılır..

bu tür ortamlara üye olupta ilk iş olarak , yasa - kanun vs okuyan kaç üye var sizce, ??;) :eek: :eek: ve ardından yorum yapan ve soran??:rolleyes: :eek:

15. Kerem.35

Kerem.35 Kerem

Favori Kamış:
    tralka-ko Carbon Spiral / 150-300
    Favori Makine:
    Okuma AVENGER AV 6500a
    En İyi Avı:
    Zıpkın İle 2,5 Kilo Akya
    İzmir / Üçyolda Oturuyorum Oralardan Balık Yemenizi Tavsiye Etmem Her Türlü Pislik,Mikrop,Bakteri Bulabilirsiniz, Yakalayıp Salarım Diyorsanız Olabilir.

16. balıkcımelih

balıkcımelih melih

soruyorum yasa vs kanun diyorsunuz hadi ben 16 yasındayım yasak oldugunu bilmiyordum peki orada 45 60 yasındaki adamlar tutuyor yasa diyor sunuz kanun e peki madem yasak tabela koydularmı hayır kimsenin haberi yok 60 yasındaki adam internet kullanmasını bilmez nasıl haberi olacak oradan zabıtalar gecior el atamazlarmı malzeme satılıyor el atarlar neden atmıyorlar neresinde bunun yasa !

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Konak'ta balık durumu nasıl bu aralar, çıkıyor mu birşeyler? Sen neler yaptın, o günden sonra olta attın mı hiç yeğen?:)

18. Amenthalas

Amenthalas Aytaç

Favori Kamış:
    Okuma Safina X 270 10-35GR
    Favori Makine:
    Shimano Zeric 2500F
    En İyi Avı:
    Ben Onu Çoktan Kaybettim,Diğerleri Avuntu...
    arkadaş pek ala haklı ...
    yasa demek sadece onu bir kağıda yazıp merak edenlerin uzanarak okuyabileceği bir rafa kaldırmak demek değildir,yaptırımlarda beraberinde gelmelidir,abimizin dediği gibi 20 metreye ağ atanları ihbar ediyoruz ve sahil güvenlikten ''hmm kaç metreye dediydin ?,serbest o ya, nasıl ağ dediydin? ,serbest o serbest hadi sen yat uyu adamda gece gece ağını atsın ışıkla sesle balığı uyarsın yakalasın boşver''şeklinde tepki alıyoruz şimdi bu 16 yaşındaki kardeşim 1-2 tane balığı yasak yerden tutsa noluuur tutmak yasak olsa nolur... bu şekilde denetleme olduktan sonra yasaları kağıda yazıp kaldırmışsınız bir kenara kim takar sizin devletinizi yasanızı kurallarınızı ...

Nat Geo -Wild da endonezyada kaçak balıkçılık yapan teknelere oranın sahil güvenliği tarafından yapılan muameleyi gösteren bir belgesel vardı adıda kaçak balıkçılık gibi bişeydi sanırım tam hatırlamıyorum bir hafta kadar önce izlemiştim adamlar silahla uyarı ateşi açıyor ve kaçak balıkcılık yapan mültecileri tutukluyor ardından teknelerini batırıyorlardı,işte yaptırım budur yasa böyle korunur...
    hıh... kıyının orasından tutmak yasakmış...

Son düzenleme: 25 Temmuz 2011
  19. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Aytaç İzmir Körfezindeki yasağın manası ne, niçin yasak bir fikrin var mı?:)

20. OMMG

OMMG OKAN

Gördüğüm kadarı ile konu sadece yasak kısmına kilitlenmiş durumda ama asıl konu neden yasak olduğu.Burada söz konusu insan sağlığı.Melih bu işe heveslenmiş belli ki pırıl pırıl bir genç kardeşimiz,bence en büyük hatası konu başında ki (ama konak cok güzel ve balıklar yenilior yenmez diyenlere aldanmayın cokta lezzetli ) tavsiyesi, yasak yerde avlanmak daha geri planda.Bu konu defalarca tartışıldı.Hergün bir sürü insan buralarda av yapıp bunları evde çoluk çocuk tüketiyor ama kimseye birşey olmuyor deniliyor,fakat uzmanlar barım barım bağırıyor bu hemen ortaya çıkacak bir şey değil zaman içerisinde birikimle etkilenirsiniz diye.Bu konu yeterli denetim ve uyarılar olmadığı için kişilerin tasarrufuna kalıyor ama benim şahsi düşüncem av zevkinizi tatmin edin fakat yakala bırak yapın,bilmeden belki bazen buradan yakalanan balıkları yiyoruz ama gözgöre görede yemek bence yanlış.Tabiiki karar sizin...Herkeze iyi akşamlar dilerim...