D I K K A T ! . . Izmir Körfezi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Yörük Efe tarafından paylaşıldı.

1. Yörük Efe

Yörük Efe

Favori Kamış:
    Şimdilik Olta, Sonra Zıpkın ve Dalış takımı da olacak.
    En İyi Avı:
    Şimdilik Pek Dişe dokunur bir şey yok.
    D İ K K A T !..

AVLANMA ALANI YASAK BÖLGE !...

BEŞİNCİ BÖLÜM
    Alan Yasakları ve Sınırlamalar Yer yasakları

MADDE 12- (1) Amatör balıkçılığa tamamen kapatılan içsu kaynakları sirküler ekinde
    Ek-1 sayılı listede, kısmi yasakların uygulandığı akarsular ise ek- 2 sayılı listede verilmiştir.
    Ek- 1 sayılı listede belirtilen göletler hariç tüm göletlerde, sirküler ile getirilen zaman
    yasaklarına ve getirilen diğer düzenlemelere uymak şartıyla amatör balıkçılık yapılması
    serbesttir.
    (2) Gökçeada Yıldız koyu ile Yelkenkaya arasında sahilden itibaren “Sualtı Deniz Rezervi
    (Parkı)” oluşturulacak olan (390 14’ 06’’ N -250 54’ 18’’ E; 390 14’ 18’’ N -250 54’ 18’’ E; 390
    14’ 24’’ N-250 56’ 06’’ E; 390 14’ 36’’ N -250 56’ 06’’ E) koordinatlarında, 200 m.
    genişliğinde 1 mil uzunluğundaki alanda her türlü istihsal vasıtası ile avcılık yasaktır.
    (3) Fokların yaşadıkları mağaralarda ışık kullanmak, her türlü vasıta ile dalış yapmak ve
    amatör su ürünleri avcılığı yapmak yasaktır.
    (4) Akdeniz’de, Kızılliman mevkiinde (360 06’ 26’’ N - 330 06’ 40’’ E) , (360 05’ 17’’ N
    - 330 05’ 31’’ E), (360 06’ 09’’ N - 330 05’ 46’’ E), (360 06’ 00’’ N - 330 07’ 10’’ E)
    koordinatlarında sportif amaçlı su ürünleri avcılığı yasaktır.
    (5) Mersin ili, Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü sınırları içerisinde
    kalan limanda ve limanı çevreleyen 500 metrelik alan içerisinde amatör su ürünleri avcılığı
    yasaktır.
    (6) İzmir limanında, Bostanlı Sazburnu ile Üçkuyular vapur iskelesi arasında çekilen
    hattın doğusunda kalan saha içerisinde her türlü su ürünleri avcılığı yasaktır.
    Diğer yasaklar

MADDE 13- (1) Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının
    kurutulması veya bentlenmesi yöntemi ile avcılık yapılması veya ızgaralarla balık toplanması
    yasaktır.
    (2) Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı yasaktır.
    (3) Sirkülerde belirtilen koruma altındaki türlerin ve bunlara ait kabuk vb.nin, tahnit
    edilmiş örneklerinin alımı, satımı, pazarlarda ve iş yerlerinde alım satım amacıyla
    bulundurulması ve sergilenmesi yasaktır.
    (4) Deniz ve içsularımızda yapılacak her türlü amatör balıkçılık yarışmaları Bakanlığın
    iznine tabidir.
    (5) Ormaniçi sularda amatör balıkçılık yapacakların, Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli
    teşkilatından “Ormaniçi Sularda Dönem Boyu Balık Avlama İzin Belgesi” veya “Günlük
    Avlanma Fişi” alması zorunludur.
    (6) Yasaklanan av araç ve gereçlerinin avlanma mahallinde bulundurulması yasaktır.
    (7) Bakanlık il müdürlüklerince tespit edilerek ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilen voli
    yerlerinde amatör avcılık yapmak yasaktır.
    (8) Kafes balıkçılığı yapılan iç sularda kafeslere 100 metreden daha yakın mesafede
    avcılık yapılması yasaktır.
    (9) Ticarî amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere projeye dayalı olarak Bakanlıkça izin
    verilmiş tüm deniz ve içsu alanlarında kira müddetince kiracı dışında avcılık yapılması
    yasaktır. Bu yasak alanlarda yapılacak istihsalle ilgili esas ve usuller Bakanlıkça belirlenir.

2. kozalak

kozalak Fatih

Favori Kamış:
    tralko-ko karbon soft
    Favori Makine:
    OKUMA Avenger 65 soft
    En İyi Avı:
    1.5 kg Çupra
    Nasıl yasak ya daha bu sabah gördüm biton insan kordondan atmıştı yine

3. Yörük Efe

Yörük Efe

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Fatih kardeş, öncelikle üslubunu düzeltirsen çok daha iyi olur. Karşındaki kişi kim olursa olsun, düzgün bir üslubla yanıt vermen gerekir.

Henüz 18 yaşındasın ki, daha öğreneceğin ve tecrübe kazanacağın çok konular var. Yasaklanmış bölgede hiç bir uyarı levhası ve görevli olmasa da " Tarım ve köy işleri bakanlığı ile Su işleri genel müdürlüğü " nün ortaklaşa hazırladıkları bir genelge ve sirküler var.

Bu uyarıları açıp okumanız gerek. Neden ve niçin yasaklandığı hakkında bilgi edinmen gerekir.

Sevgiyle kal.

4. balıkçı umut

balıkçı umut umutcan

Favori Kamış:
    Remixon mauerick300 3.00 mt
    Favori Makine:
    Qunhai SL-500
    bu yasak kimseye yasak değil ! balık haline gelen balıkların yarısı körfezden geliyo gece 3 ten sonra siyaha boyanmış 4-5 kayık küreklerle bayraklı-turan-tersana-liman kıyılarına ağ atıyolar kaç defa sahil güvenliği arayıp ihbar ettik telefonumuzu kapatır kapatmaz adamlar duman oluyo içerde de adamları var limandan bayraklı tarafı balık cenneti zaten yasağa uyanlar balığı tutmuyor gidiyo halden alıyo fakat ordakilerde körfez balığı haberi yok...

5. erolcinar13

erolcinar13 Erol

Neden yasaklandı bu bölge merak ettim. açıklayabilirmisiniz? demiştim ki cevap gelişşş.

Son düzenleme: 14 Haziran 2011
  6. simendifer

simendifer Sennur

Fiyuuuuuuvvv. :) Muharrem ağabey, bu yasak bölgede avlanma konusu seni epey kızdırmış anlaşılan. Daha doğrusu, yasak olduğunu anlatmaya çalışmak kızdırmış. Öyle değilse bile öyle görünüyor. :) İlk mesajından sonra yazacaktım ama "tamam" dedim, "yazmam, haydarın kafamda patlama sesini duymam ve yıldızları saymam sadece 3 saniye sürecek". :D

Şaka bir yana, aslında haklısın. İnsan bu konuda bir şeyler bilince, diğer insanlar için endişeleniyor. Burada tutulan balıklar, sağlık için ciddi tehlike oluşturuyor. Yasaklanmasının nedeni de bu ama malesef yasakları koyan merciler, ticarilerin aynı bölgede avlanmalarına ses çıkarmıyor ve kendileri ile çelişerek insan sağlığı ile oynamaya devam ediyorlar. Daha önce, bölge için uyarı tabelaları koyulması konusunda bir kampanya yapmıştık ama katıla katıla 9 kişi katıldı bu kampanyaya ve ayrı ayrı, aynı maili kopyalayarak gönderdik. Bu konuda çalışmaların yapıldığı bilgisi verildi. Ama ne var ki ortada ne bir çalışma ne de çalışma sonucu var, ki üzerinden 3 sene geçti gitti. Kısacası, vurdumduymazlık aynı vurdumduymazlık.

Lütfen arkadaşlar, "ben avlanıyorum, misler gibi de tüketiyorum, hiçbir şey olduğu yok" deyip de sağlığınızı tehlikeye atmayın. Oradaki kirlilik ve ağır metal yoğunluğu, gerçekten yaşamınızı kısaltabilir. Hele ki çocuklarınıza asla yedirmeyin. Bölge dışında bulunan balıkçılardan olta balığı temin etmeye çalışın ya da bölge dışında kendiniz avlanın. Bir minibüse atlayıp gitmenize bakar. "Onca eşya, malzeme nasıl taşınır, nasıl gidilir?" demeyin. Taşınıyor da, gidiliyor da, ben çok yaptım bunu. Zahmetsiz balıkçılık yoktur, zahmete katlanın. Ama lütfen yasak yerde avlanmayın ve sağlığınızla oynamayın.

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili gençler , birileri yanlış yapıyor diye , herkesin de yapmasımı gerekir?

demekki onlar, yanlış ve biz dogru olanı yapmalıyız..aklın yolu birdir..:)

8. simendifer

simendifer Sennur

Genç arkadaşlar, hazır aynı platformdasınız, tanışıp görüşseniz, birlikte minibüse ya da otobüse atlayıp şöyle sessiz, sakin, mis gibi iyot kokan avlaklarda güzel çipuralar alsanız, sonra da bizlerle paylaşsanız güzel olmaz mı? ;):) Bizler de sizin için endişelenmesek, ne güzel mis gibi bir av yapmışlar desek... Bence harika olur.

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Prof. Dr. Benli, "İzmir'de denize girilebilir mi?" sorusunun cevabının, ilçeye ve bölgeye göre değiştiğini ifade ederek, "Salhane ve Bayraklı tarafında zor ama Narlıdere Kilizman tarafından denize girenler var" dedi. Büyük Kanal Projesi tamamlandıktan sonra kirliliğin azaldığını, ancak tabanda her türlü kirleticinin yer aldığı sedimentin üstünün kil ve kumla örtülmesi için zaman gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, şöyle konuştu:

"Kimyasal açıdan oldukça temizlenme var ancak sediment devam ediyor. Bu kirliliğin bir anda hızla değişmesi tabi ki mümkün değil. Kirlenirken zamanla kirleniyor, temizlenirken de zamanla temizlenecek. Körfez şehrin ortasında bir yer. Sadece belediye değil, birçok kullanıcısı var. Ekosistemin kendini yenileme kapasitesi var. O kapasiteyi aşmazsanız Körfez kendini yeniler. Körfez'de yapacağınız işin çevreyi ne kadar etkilediğini bilebilmek için belli bir bilgi birikiminizin olması gerekiyor. Biz de yaptığımız çalışmalarla bu bilgi birikimini edinmeye çalışıyoruz."

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (DEÜ) DENİZ BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİSİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRÜ PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ

http://www.skytv.com.tr/index.php?o...fezindeki-kirlilik&catid=94:manset&Itemid=351

kısaca sı körfezden balık tutlmaz dipten beslenen balıklar mutlaka kimyasal veya agırmetal alıyoudur...

10. kozalak

kozalak Fatih

Favori Kamış:
    tralko-ko karbon soft
    Favori Makine:
    OKUMA Avenger 65 soft
    En İyi Avı:
    1.5 kg Çupra
    pardon abi haklısın:eek:

11. Yörük Efe

Yörük Efe

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Yok Sennur'cum, Üslub için uyardım. Arkadaşımız daha genç.
    Haydarla dolaşmam ben, meraklanma.:D :D :D

Malesef , geçmişdeki o kampanyayı iyi biliyorum.

12. balıkçı umut

balıkçı umut umutcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Qunhai SL-500
    Bölge dışında da avlanmaya gidiyorum ki biliyosunuz bi avlak bulmak çok zaman alıyor uzun zamanlar o bölgede avlanmanız balığın nerden çıkacağını bilmeniz gerekiyo 6-7 kere mordoğa gitmişliğim var ama bi ısparoz bile tutamadım.
    demek istediğim bu yasağa uymamak değil babamın akşam eve 'kemeraltından çupra aldım akşam yapalım' demesiyle benim ' bu gün bayraklıdan çupra tutum hadi yapalım' demem arasında inanın hiç bi fark yok ordakide körfezden geliyo benm tutuğum balıkda körfezden ben buna değinmek istiyorum sadce...

13. modena

modena

umutcan bence uyarılara kulak ver...

kimse keyfinden böyle yasak koymuyor...

söylediklerinde sonuna kadar haklısın...kendi adıma ben aksini söyleyemem...

bende çok iyi biliyorum kabataş dan konaktan tutulan çipuraların nerelerde satıldığını...

ağır metal barındıran balıklar hiç sağlıklı değildir...belki hemen gelişen rahatsızlıklar baş göstermeyebilir...fakat ilerleyen dönemde Allah göstermesin canını çok sıkacak sorunlar yaşaman söz konusu olabilir...genç bir erkeksin nede olsa...;) ...bu uyarım tamamen samimi bir uyarıdır...

14. balıkçı umut

balıkçı umut umutcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Qunhai SL-500
    abi ben zaten yeme taraftarı değilim öle ayda çok nadir yiyorum canım isterse yani :) benim savunduğum şey başka yani temiz balık yiyemiyoruz izmir merkezde böle olunca oraya para vermektense gider kendim tutarım durumuna düşüyorum haliyle :(

15. modena

modena

söylediklerine sonuna kadar hak veriyorum umutcan...sanki satılanlar farklı mı...evet değil aynı sahanın balığı...

ama unutma kardeşim sağlık her şeyden önce gelir...lütfen kendine zarar verme...

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Atacak kendini damdan aşağı.:eek: (Allah korusun;) )

17. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Umutcan babana sor bakalım aldıgı balıgın kg fiatı ne kadar ? eger halden alıyorsa çiftlik balıgıda olabilir.saglıklıdır temizdir deniz çipurasının çiftlik çipurasındn farkları vardır

- deniz balıgında yanak kısmında baris pembelik görünür , balıgın rengi belirgin beyazdır

çiftlik balıgında yanakta kırmızılık olmaz hatta siyayakın bir leke olabilir rengi koyudur .. dogal çipura ile kafes balıgının vücut yapılarıda farklıdır..(kafeste büyüdüğü için daha tıknaz ve şişmandır)

Benim kulagıma gelen , körfezdeki kaçak avlananlar işi ticarete dökmüş olanlar balıkları kordondaki lokantalara satıyormuş..onlarda deniz balıgı hesabı ğüzel paralara müşteriye sunuyorlarmış...:eek:

18. balıkçı umut

balıkçı umut umutcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Qunhai SL-500
    aynen abi sağlık başta gelir zaten pek tüketmiyorum...

19. balıkçı umut

balıkçı umut umutcan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Qunhai SL-500
    bilmiyorum ama hep deniz çuprası alır babam o yönden diyorum :D

20. modena

modena

:D :D :D hihi

abem benim...