Teke Yakalamanın Püf Noktaları

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Amenthalas tarafından paylaşıldı.

1. Amenthalas

Amenthalas Aytaç

Favori Kamış:
    Okuma Safina X 270 10-35GR
    Favori Makine:
    Shimano Zeric 2500F
    En İyi Avı:
    Ben Onu Çoktan Kaybettim,Diğerleri Avuntu...
    Hepinizin bildiği gibi en güzel yem canlı ve taze yemdir.Teke de balıkların çok sevdiği bu yemlerden biri ,ayrıca hazır olarak alma imkanınız yoksa ve değişik bir yem denemek istiyorsanız yakalamasıda oldukça zevklidir.

Yakalamak için gerekenler;
    -ufak bir kap veya fileli kepçe
    -birazcık dikkat
    -sabır

Tekenin bulunduğu ortamlar;
    -deniz kıyısındaki taşların araları
    -suda duran cisimlerin etrafı(lastik,bidonvb.)

Tekeler taşların arasında dururlar,yada kıyıda duran cisimlere yapışmış olarak görülebilirler,burada önemli olan aradığınız ortamı dikkatlice süzmek ve suyu bulandırmamak

Yakalarken dikkat edilmesi gerekenler;
    1-Suyu bulandırmayın yavaş adımlarla ilerleyin çünkü teke arkaya hamle yaparak kaçtığı zaman gözle takib edilmesi çok zor bir hayvandır suyu bulandırmanız tekeyi gözden kaybetmenize neden olacaktır.

2-Tekenin kaçabildiği tek yön (ışınlanırcasına geriye zıpladığı) beyaz kuyruğunun olduğu arka taraftır buda teke için bir dez avantajdır.Yani kabı-kepçeyi kuyruk kısmından yaklaştırarak önden elinizle ufak bir ürkütme hamlesi yaparak kolayca kabın içine dalmasını sağlayabilirsiniz.

3-Yakaladığınız teke kabın içinden hoplayabilir teke kaba girer girmez elinizle kabın üstünü kapayın ve bir kova vs. içine doldurun

Tekeler balıklar kadar hızlı ölmezler yarım kovaya doldurduğunuz 20 30 tane tekeyi günde 1-2 tas su ekleyerek 2-3 gün muhafaza edebilirsiniz yani oksijen gereksinimleri yok denecek kadar azdır buda bir avantaj...

Teke iğneye nasıl takılır ?;
    Kuyruk kısmını bıçakla kestikten sonra iğnenin girebileceği bir kanal oluşmuş olur iğneyi kuyruk kısmından kafaya doğru ilerletip karın-kafa kısmından çıkartabilirsiniz (iğne boyuna göre).

2. istavrit

istavrit Boğaç

verdiğin değerli bilgiler için teşekürler ...

3. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Ellerinize sağlık, teşekkürler yalnız tekenin kuyruğunu kesmeye gerek yok, ölüyse belki çok fazla bir şey değişmeyecektir; fakat canlıysa erken ölmesine sebep olacaktır malum.Kesik açmadan da gayet kolay takılıyor zaten kancaya.Görmüşken yazayım istedim...

4. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    teşekkürler

5. IxaN

IxaN ihsan

ayrıca gece teke çıkarılacaksa taşların arasında el fenerini suya tuttuğunuzda tekelerin gözleri parlıyor, çıkarması kolay oluyor.

6. sulhi yücel

sulhi yücel sulhi yücel

Favori Kamış:
    RODER/ST/4204
    En İyi Avı:
    2/kilo turna.
    sağolasın güzel bir paylaşım.

7. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    coBu olayı çok çok yakından takip ediyorum. kasım ve mart ayları arasında teke çıkarmak ZULÜMDEN farksız değil. Yazında saatinizin bir çoğunu teke çıkarmak için heba ediyorsunuz.Tabiki sözüm çok kolay elde edebilen avcı abilerime ve kardeşlerime geçerli değildir polemik olmasın lütfen :cool: :D :D Ben kendi tekemi kendim yetiştirmenin yolunu zorda olsa buldum. Ama tabiki herkez kendi tekesini yetiştirme gibi bir çaba içine giremeyebilir. Bulunduğum böle itibariyle teke ile avcılık çok yaygın . o yüzden yılın her zamanı hazır teke bulamıyordum. Bende küçükte olsa bir tuzlu su akvaryumu yaptım. Deneme-yanılma ve biraz profesyonel bilgi yardımı ile olayı çözmüştüm. Fakat vatani görevimi yerine getirmek zorunda olduğum için bu olaya geçici olarak son verdiM. Maliyeti ve bakımı neredeyse '' O '' O yüzden bence ; Yapabileceğine inanan herkez bunu yapabilir. Çokta Makul bir durumdur. Eğer konu ile ilgili bilgi almak isteyen abilerim ve kardeşlerim olursa seve seve yardımcı olabiliriM.

8. berkerbaris

berkerbaris berker baris

İsteriz tabiki. Benim de aklımda bir süredir bu konu var. Balığa çıkmak için uygun zamanı yaratırsın, yemciyi ararsın yok der, 3-4 tanesini ararsın yok der, olan da fiyatını 2 katına çıkarmıştır karaborsa diye, yani lüzumsuz işler. Ben kendim üretmek değil de yakalayıp, birkaç hafta ya da ay yaşatmayı, bunun için de akvaryum değil, varil, bidon vb. birşeye deniz suyu ve birkaç akvaryum motoru düşünmüştüm ama sizin dediğiniz gibi maliyetsiz ise üretmek daha mantıklı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

9. fredyss

fredyss FERDİ

Favori Kamış:
    Okuma salina seaspin, lineaeffe s-flex 15 kilos
    Favori Makine:
    daiwa crossfire, okuma travertine
    En İyi Avı:
    Turna 2,5 kg
    Hocam biz genelde gece toplarız IxaN arkadaşın dediği gibi feneri suya tuttuğunuzda gözleri parlıyor bundan sonrada tekenin önüne kadar kepçeyi getirip biraz beklerseniz teke kendi giriyor içeri

10. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Doğu Murat Bey yardımınızı bekliyoruz ama hala cevap alamadık. Sanırım askerdesiniz? Hayırlı teskereler dilerim.

11. efecello

efecello levent

Favori Kamış:
    fladen 2.70 spin
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    mırmır 400 gr,aynalı sazan 3 kg
    tekeyi zahmetsiz yakalamanın çok iyi bi yolu var 5 lt pet su şişesini daralmaya başlayan boğumundan düzgün biçimde kesin kestiğiniz kısim huni şeklinde olacaktır bu huni kısmı ters çevirerek şişenin gövdesinin içine yerleştirin 4-5 yerinden havya ile delerek birbirine bağlayın daha sonra pet şişenin gövdesinin her yerinde havya ile çok sayıda küçük delikler açın baş tarafına uzunca sağlam kalın misinayı çift kat yaparak bağlayın böylece düzenek hazır olacaktır.bu düzeneğin içerisine balık artıklarını ezerek koyun (5-6 istavrit hacmi kadar)balıkçılardan temizlenmiş balık artıkları idealdir daha sonra bu düzeneği teke olan bölgede içerisine bi miktar ağırlık (taş olur)koyarak bırakın ucuna bağladığımız misinayı kenara bir yere sabitleyin yaklaşık 1 saat sonra 100-150 adet tekenin şişenin içerisine dolduğunu göreceksiniz(bu tuzakla ilgili şemayı yapabilirsem yükleyeceğim) herkese rastgelsin

12. mertfb129

mertfb129 Mert

Favori Kamış:
    Alba Star Spin.
    Favori Makine:
    Alba Star.
    En İyi Avı:
    Hilal Sitesi Önü Levrek 1Kg.Konya Sazan 2 Kg.Dörtyol Barınaktan yakaladım onlarcası.
  13. tijsverwest

tijsverwest Samet BATIR

Teşekkürler.