Canlı Yem Üretimi ( teke-Yengeç- kabuklular)

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında TheRasputiN tarafından paylaşıldı.

1. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Uzun zamandan beri sıkça gündeme gelen ve bir türlü sonuca bağlanamayan bir konu bence. Çok fazla araştırma ve denemelerde bulundum fakat benim dışımda bu iş için emek ve zaman harcayan insanLara deng gelmedim. Forumda da konularda da kimse bahsetmedi. Acaba Etrafınızda Canlı yem üretimi yada canlı yemini kendi yetiştiren avcılar yada malzemeciler varmı ? Yada bu konu hakkında bilgi sahibi olan varmı ?.

Saygılarımla.

2. baskentli19

baskentli19 İSMAİL

Doğu bey bu ürettiğiniz yemler sanırım deniz için biz ankarada olduğumuz için tuzlu sudan fazla anlamayız ama tatlı su için canlı yem üretimi olsa sanırım Ankara da bu işi baya geliştirirdiniz.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Varsayalım ki canlı yemi ürettik veya üreticisini bulduk. Onlarla ne yapmayı düşüyoruz abiler?:confused:

4. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Canlı yem her daim lazım. Ama forumlarda boy boy teke nasıl çıkarılır teke nasıl temin ederim zaman kaybediyoruz zahmetli iş bu diye topiklerde yorumları görüyorum. Ben şahsım adına bu işi yapan adamlara ihtiyacım olduğu için sordum ama pekte ilgi çeken bir konu olmadı anladığım kadarıyla.

5. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    ihtiyacı kadarını üretecektir, belki fazlasınıda satacaktır abi :)

bu tarz bir iş için;
    nerde yetiştireceğiz; akvaryumda, ozaman öncelikle çok iyi bir şekilde akvaryum hobisini öğrenmeliyiz. her hayvan türüne göre su sıcaklığı, su sertliği, akvaryumun içindeki malzemeleri tek tek o hayvanın doğal ortamına uygun yerleştirmeliyiz. ona göre beslemeliyiz. yani hayvanın bilimsel anlamda hertürlü özelliğini bilmemiz gerekir. sonra yavrulayan hayvanları yaşayabilmeleri için yavru akvaryumuna aktarmalıyız. birbirlerine zarar vermemeleri için küçükleri ve büyükleri gruplandırmanız gerekir. buda her tür için 2-3 akvaryum demektir. ayrıca yavrulama dönemlerinde ekstra vakit ayırmanız gerekir. kolay iş değil yani. hayvanları büyük akvaryumculardan temin ettirebilirsiniz veya kendiniz yakalayıp uygun ortamı sağlayıp yaşatabilirsiniz.

buraya kadar söylediklerim tatlı su içindi, birde bunun tuzlu suyu var. o iş apayrı bi dünya. şöyle söyliyeyim sağlıklı olarak kurabileceğiniz en küçük akvaryum 300 litredir bununda maliyeti 10.000 dolardan başlar ve tatlı sudan çok daha fazla parametre ve sisteme sahiptir.

hobi olarak bu işi yapmak ciddi emek ve paraya sebep olacaktır çünkü ilk kurulum maliyetiniz hiçte az olmayacaktır. yani karda değil zararda olursunuz, maddi anlamda. ticari olarak yapacaksanız bilemem tabi.

birde şu var kendi ellerinizle yetiştirip büyüttüğünüz bir karides veya balığı canlı canlı iğnenin ucuna takmaya ne kadar kıyılır, oda ayrı bir konu. sonuçta duygusal bi bağ oluşur arada, besleyip büyüttüğünüz için :)

6. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    Amacım piyasada benden başka birileri de bu işe merak sardımı yapa yapıyormu diye kontrol etmekti ama inanın hiçte öyle 10.000 dolarlık bir sistemim yok ve normal akvaryumculardan daha da kolay bir sistem var. suyun ph oranı yada arsenik oran hesaplanması vs. teminler inanın çok kolay. Dediğim gbii sadece ciddi bir zaman diliminde deneme-yanılma ile bulduk bunu. Kısa zamanda da bu işi devam ettirmeyi planlıyorum :D bu yavrulama yapan bir canlı değil sadece yumurtasını döker ve devam eder ;) büyük 1 akvaryumda bunu çok rahat yapabiliyoruM.İnanın kendi ellerimle yetiştirip iğneye taktığım tekelerden daha fazla bana zevk veren başka bişey yok. Neden derseniz ; emeğimin Karşılığını Av olarak alıyorum. Ve o av için gerekirse 1 değil 11.000 tane teke de seve seve harcarım :cool: :D

7. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    bende sadece merak ettiğinizi düşünmüştüm. madem yapıyor ve biliyorsunuz,o zaman sizde bildiklerinizi paylaşın. yeni birşeyler öğrenelim. hatta ticari bir amacınız yoksa şöyle detaylıca bir anlatım iyi olurdu.

8. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    ::D :D Bende bunun için hazırlandım ama belki benim dışımda bu işi yapan bilgisi olanlar wardırda kendi bilgilerimi pekiştiririm diye ummuştum :D EN kısa zamanda ekleyecem yeni konu olarak ama pek raabet göreceğine inanmıyoruM:( :confused: buda benim şevkimi kırar diye düşündüM.

9. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    ben yaklaşık 100 gr un bir kaç parça ham patetes bir kaç yeşil fasulye bir yogurt kutusuna koydum kapağı çivi ile 10-15 yerden deldim birazda ıslattım bunları ve 40-50 gün sonra bunlar baktım kurtlandı bunu banyoda yaptım ve banyo tam ışık almıyor biraz karanlık ve nemli bir yer kurtlar daha küçük biraz büyüsünler bakalım iğneye takılacak büyüklüğe ulaştılarmı iğneye takıp balık avlamayı düşünüyorum. umarım yararlı olur sizlere

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Müteşebbis ruh bu , Nuricim , :)
    ==========================================-

Deniz ortamındaki balık dışı canlıları çok miktarda ticari amaçla stoklamak bence zor ve zahmetli iştir , pahalıyada malolur..yengeç - sülünez -midye -ve poliket türleri(kurtlar) farklı ortamlar ister..su aynıdır ama yaşadıkları çevre farklıdır, sülünez kumdadır , poliketler midyelerin arasında veya balçık mlzemenin içindedir midyeler kayalara yapışıktır , yengeç yosunların rasındadır vs..hepsine aynı ortamı sunmak , uzun süreli canlı tutmak , devamlı taze su vs ?? zor iş ,,

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Un kurdu denilen canlı türünü araştır.. sanırım o daha çok işine yarar

12. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    işte bende onu un kurdu kültürü olmadan üretmeye çalışıyorum

13. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    İşin gerçeği merak ettim baktım aşagıdaki adreste bu canlı için bayağı ugraşı istiyor..

http://www.canliyemci.com/unkurdu.htm

14. cagdasozdemir

cagdasozdemir Çağdaş ÖZDEMİR

Favori Makine:
    Okuma salina 2
    En İyi Avı:
    +- 700gr Çipura
    Ben uzun zamandan beri akvaryum hobisiyle uğraşmaktayım. Teke ve karides gibi tuzlu su canlılarını üretmeyı bırakın akvaryum ortamında yaşatmak dahi çok zor birşeydir. Yaşatabilecek kapasitedeki denizz akvaryumları çok pahalı sistemlerdir. 8000-10.000 tl gibi maliyetleri vardır.

Tatlısu avcılığından anlamam ama sinek, böcek taklidi sahte yemler kullanıldığını gördüğüm için mantık yürüterek, tatlısuda kullanam için çeşitli böcekler üretilebilir. Sürüngen besleyen hobiciler besledikleri havanlar için tıslayan hamamböceği, çekirge,cırcır böceğii, un kurdu gibi bazı böcekleri üretirler.

15. a249

a249 abdurrahman

şu an ben de tatlı su tekesi yetiştiriyorum. telfnu modem olarak kullandığımdan resim ekleyemiyorum çok yavaş net :) 3 gün oldu ve yaşıyorlar ama bunların su ph si ne olacak ve yem olarak ne veriyosunuz? ayrıntı verirseniz sevinirim.

16. banzaiiiii

banzaiiiii Yunus Emre

TheRasputin Kardeş Sana ulaşabileceğim bi İletişim Yolu varmıdır bi kaç bilgi almak istiyorumda yardımcı olursan

17. huzurlubirhayat

huzurlubirhayat akin

teke üretimi

Yaşadığım yerde birçok tatlı su bağlantısı kanal var. Birçoğu teke dolu. Ama her zaman buralardan teke toplamak zordu. Bir yontem buldum. Once pet siseleri boyunlarindan kesip ters cevirip bagladim. daha sonra iclerine balik parcalari atip suya salladim. ertesi gun gittigimde icleri teke dolu oluyordu. ama kisa bir zaman sonra belesciler tureyip benden evvel tekelerimi almaya basladilar.
    300 litrelik bir akvaryum yaptim. bana maliyeti 150 lira oldu. daha sonra dibini kanallardan aldigim kumla kapladim. (2 parmak kalinliginda.) ve yine ayni kanallardan dipten birkac cesit bitki alip akvaryumdaki kuma sapladim. ve basladim tasima yoluyla kanallardan akvaryuma su doldurdum. bir akvaryum isiticisi koyarak sicakligi 20-22 dereceye sabitledim en son olarakta minik bir hava motoru koydum. ve basladim kanallardan topladigim tekeleri burada beslemeye. gordumki en ufaklari bile 10-15 gunde buyumeye basliyor. ortalama 2 gunde bir baliga giderim. 2 ay oldu akvaryuma yeni eke koymadim. uremeleri hakkinda bir bilgim yok ve takip etmiyorum. ama o kadar kullanmama ragmen akvaryumdaki yogunluk hizla artiyor.

saygilar

KARAHANLI07 bunu beğendi.
  18. tekmusti

tekmusti mustafa

neyle besleniyor bunlar ?