melanur yem olurmu?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında mehmet0625 tarafından paylaşıldı.

1. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    hook slm üstatlar melanuru canlı olarak yüzdürürsek orfoz ve lahoz balığı melanur yiyermi ve melanura hangi avcı balıklar saldırır yani melanuru canlı olarak yüzdürürsek hangi balıklar vurur melanura şimdiden tşkler.

2. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    melanurdan yem olur olmasına da canlı yüzebileceğini sanmıyorum.. çok çabuk ölüyor.. kafa ve kuyruğu kesip tek iğneye bütün olarak takarsan ya da yaprak şeklinde kullandığın takdirde bölgesine göre çipura gelebilir..

3. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    kaya balığı vururmu bu balığa.

4. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Biz Antalya'da akşam melanura çıktığımızda her seferinde baracuda alıyoruz.

Yalnız kontrollü teknik olarak değil, melanur sarmalarını atıp bekliyoruz. Önce melanur alıyor. Durumumuza göre istersek biraz bekletiyoruz, baracuda gelip melanura atlıyor ve takılıyor. Daha geçen hafta iki akşam üstüste aldık. Genelde geliyor bu aralar.

Yalnız Karadeniz kıyılarında bizdeki gibi bol baracuda olmaz. Oraların balıklarını pek bilmem ama biz canlı yüzdürme için buradaki farklı kaya balıklarını kullanırız. iskorpit, hani balığı, gelincik gibi türlere orfoz, lagos, lambuka gibi avcılar atlar.

5. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    ben akdeniz bölgesinde avlanıyorum iskenderundayım karadenizde değil siz melanuru canlımı yüzüdürüyorsunuz?

6. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Aferdersiniz Mehmet Bey, dalgınlığıma gelmiş.

Melanuru bildiğimiz kefal sarması gibi, bol kancalı ekmek sarmasıyla yakalıyoruz. Buralarda bomba denen yöntemle. Hemen gidip almadan bir süre bırakırsak etrafta baracuda olması durumunda hemen gelip atlıyor. Melanurun çırpınışına ve suyun içinde parlamasına dayanamıyorlar. Aynı oltalara takılıyor ve kepçeyle tekneye alıyoruz.

Geçen hafta akşam 18:30 - 20:00 arası arkadaşla aldığımız balıklar.

Bu baracuda 55 cm civarında. Daha büyükleri de geliyor.

Canlı yüzdürmeyle baracuda almak istiyorsanız gelincik ve hani balığı gibi kaya balığı türlerini öneririm. Dayanıklı olurlar ve renkleriyle avcıyı cezbederler.

7. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    biz melanuru karidesle tutuyoruz bilgilendirmeleriniz için tşk ler ben bu melanurları akşam 21.00 dan sonra yakalıyorum ve kimi akşam 5-6 tane bile yakaladığım oluyor bu melanurları 0.30 luk misina ile yakalıyorum bu misinadan çıkartıp 0.50 yada 0.60 lık misinaya takıp atsam gece bunlara avcı balık atkar değilmi? ve aklıma takılan bir şey daha var
    1.baracuda akdenizde varmıdır
    2.melanura orfoz ve lahos... atlarmı
    3. orfoz ve lahos u canlı olarak yüzdürsek küçük orfoz ve küçük lahosa hangi balıklar atlar ve orfoz orfoza atlarmı biraz çok soru sordum ama şimdiden cevaplar için tşk ler

8. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM

biz melanuru karidesle tutuyoruz bilgilendirmeleriniz için tşk ler ben bu melanurları akşam 21.00 dan sonra yakalıyorum ve kimi akşam 5-6 tane bile yakaladığım oluyor bu melanurları 0.30 luk misina ile yakalıyorum bu misinadan çıkartıp 0.50 yada 0.60 lık misinaya takıp atsam gece bunlara avcı balık atkar değilmi? ve aklıma takılan bir şey daha var
    1.baracuda akdenizde varmıdır
    2.melanura orfoz ve lahos... atlarmı
    3. orfoz ve lahos u canlı olarak yüzdürsek küçük orfoz ve küçük lahosa hangi balıklar atlar ve orfoz orfoza atlarmı biraz çok soru sordum ama şimdiden cevaplar için tşk ler

9. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Evet dip oltası atılacaksa karidese de gelir. Yaneçe de gelir. Dediğiniz gibi akşam güneş battıktan sonra alacakaranlıkta daha iyi gelir. Biz tam karanlık olmadan yeteri kadar balık alır çıkarız. Bu yukarıdaki avda da yeter deyip erken çıktık.

Eğer etrafta avcı varsa ve 60'lık misinayla uygun iğneyle canlı balık yüzdürürseniz atlama ihtimali her zaman var tabii. Bunun için balığın türü de önem taşır. Melanura neredeyse her akşam avcı atladığını gördüğüm için rahatlıkla atlar diyebilirim. Fakat yukarıda ahtapot2 melanur çok çabuk ölür, canlı yem olarak verimsizdir demiş. Ben uzun süre yüzdürmediğim için kesin bir yorum yapamam ama oltayla ağızdan yakalanan sonra da yine minimum hasarla canlı yem yapılan melanurun çok da çabuk öleceğini sanmıyorum. Bence siz yakaladığınız küçük bir melanurla kendiniz deneyin.

Benim ısrarla kaya balığı dememdeki sebep daha önce bir abimden duymuş uygulamış ve sonuç almış olmam. Eğer gece avcı almak fikrim varsa akşam oltama gelen küçük hani balığı gibi türlerin birkaç tanesini geri bırakmaz canlı yüzdürürüm. Bu tür balıklar çok dayanıklı, defalarca sabah kontrol ettiğimde aynı canlılıkta yüzdüğünü gördüm.
    Sizin yerinizde olsam zaten küçük bir melanuru takar atarım. Yine eğer arada başka uygun bir tür gelirse oltaya onu da bir denerim. Avcıya açık büfe yapmaktan zarar gelmez ne de olsa :)

Baracuda akdenizde vardır. Ama çok az bulunur. (Kızıldeniz'de bol olduğuna göre eminim yakında bizim buralarda da artışa geçer, o ayrı.) Bizim baracuda dediğimiz aslında aynı familyanın alt varyetesi olan Iskarmozdur. Akdeniz baraküdası ya da Avrupa baraküdası diye bilinir.

Orfoz ve lagos ile ilgili sorularınızı daha iyi bilen biri cevaplayacaktır. Ben o balıkları görürsem zıpkınla, görmezsem jigle alıyorum. :)

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Iskarmoz; 1 adet olsun, 60 cm olsun, bizim olsun.

Hadi bakayım, rastgelsin.:)

11. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    aslında hangi balık hangi balığı yer bilen varsa yazarsa sevinirim mesela sargoz canlı yüzdürülse verim alınırmı?