İnek sütünün balıklar üzerinde bir etkisi var mıdır?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında simp tarafından paylaşıldı.

1. simp

simp Samet

Merhaba, ben inek sütünün balıklar üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisini merak ediyorum. Hazırladığımız hamurun içine süt eklediğimiz takdirde bunun hangi yönde etkisi olabilir?

Teşekkürler.

2. nidya78

nidya78 Aydın

Hızlı büyürler kılçıkları daha iyi gelişir. :)

3. simp

simp Samet

:) peki bir cezbedici özelliği olur mu? Balığı ekmeğe çeken mesela renk midir, koku mudur, protein midir, yağ mıdır yoksa karbonhidrat mıdır? ya da hangilerinin balık için bir etkisi yoktur.

4. ArateuS

ArateuS TAMER BULUT

Favori Kamış:
    Linea Effe S-Curve
    Favori Makine:
    Okuma Power Liner PL860
    En İyi Avı:
    Levrek 7.2 Kg
    Kalsiyum tabiki , :) Faydalıdır , kullanılması iyi olur ..

5. simp

simp Samet

Teşekkürler. Yani o zaman maden suyuda ekleyebiliriz. Yalnız benim aradığım bilgi mesela vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir yem elde ettik diyelim. Bu vitamin ve minerallerin balığı cezbedici bir özelliği olur mu? Mesela eğer etkisi varsa hamurun içine sandoz falanda koyabiliriz ama etkisi yoksa boşa olur. İnşaallah sormak istediğimi doğru anlatabiliyorumdur.

6. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Vitamin mineralin yanında 1 çay bardağı da rakı ekleyin. Anason kokusu merak uyandırsın balıkta.
    NOT: Sakın bu yazdığımı dalga olarak düşünmeyin ciddi ciddi yazdım. Çünkü balık içindekilerin ne olduğunu bakarak anlamayacağına göre kokusundan anlayacak.

7. simp

simp Samet

Anason kokusunun balığı uzaklaştırma ihtimali yok mudur peki? Her türlü koku balıkta merak uyandırır mı?

bugün inşaallah 3 farklı hamur hazırlayıp test edeceğim. Anasonuda deneyeceğim. Aklınızda denemek isteyip uygulayamadığınız fikirler varsa onlarıda deneyebilirim.

Yalnız düşünüyorumda çok saçma bir soru soruyorum. Biz yediğimiz yemeğin çok vitaminli olduğunu yediğimiz zaman kemiklerimizi güçlendireceğini bize enerji vereceğini anlayamıyoruz balık nasıl anlasın:)

Son düzenleme: 17 Ağustos 2011
  8. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Onlarda kokusundan anlıyor, o yüzden bütün tariflerde koku verecek bir şeyler var. Balıklar da belki kalıtsal belki de bizim gibi yetişkinlerden görerek beslenmeyi öğrendiği için. Yetişkin balıklar neyi koklayıp yiyorsa o şekilde anlıyorlar, kimi zaman da sadece tat veya koku faktörü bazen de merak faktörü yemi almasına sebep oluyor yoksa nerden yakalansın sarı boncuğa sazan balığı mısıra benzetmese.

9. Volchok

Volchok Tolga Kaan

Favori Kamış:
    D.A.M onliner spin
    En İyi Avı:
    Kaplan Köpekbalığı 4kg
    Çok güzel bir fikir.Yılanların süte bayıldığını herkes bilir e yılanda pullu,balıkta pullu ikiside soğuk kanlı.Kanaatimce tatlı suda daha iyi iş yapar

10. simp

simp Samet

Evet hamuru hazırladım. Su yerine sadece süt kullandım. Benim bildiğim kadarıyla anason eczanelerde satılıyordu ama bir tane açık eczane buldum onda da anason yoktu. Rakı bulup bulamazsam alıp bir tanede anasonlu hamur hazırlayacağım. Cuma günü inşaallah sonucu paylaşırım.

Çok teşekkür ediyorum değerli bilgilerinizi paylaştığınız için.

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Son düzenleme: 17 Ağustos 2011
  12. akdeniz120

akdeniz120 Erkan

anasonun tutmada etkili olacagını düşünüyorum. balığın kafa, haliyle zum olacak boş kancaya bile deli cesareti ile atlar reeling :D

13. simp

simp Samet

Abi ilk linkte verdiğin bilgiler çok güzel. Şeker veya tuz arasında hangisinin etkisi olduğu konusunda çok deneme yapıp o dönem pek balık yakalayamadığım için sonuç alamamıştım. Demek ki ekmeğin etkisini arttıran şekermiş.

Balıklarda her türlü koku merak uyandırır mı? Mesela bir eti sıcakta dışarda bekletip kokmasını sağlasak. Bu kokuda balıklarda merak uyandırır mı? Şimdi benim okudaklarımdan hep yemin taze olması gerektiği fikri çıkıyor. Sardalya mesela. Hep taze sardalyadan bahsediliyor yem yapılacaksa ama sardalyayı dışarda bekletip kokmasını sağlarsak o zaman daha cazip olmaz mı balıklar için? veya yumurtanın kokmasını sağlasak ve hamurumuzu kokmuş yumurta ile yapsak.

14. nidya78

nidya78 Aydın

Vanilya, anason, peynir suyu, karides, sardalya gidi kokular bazı balıklar için cezbedicidir.(sazan kefal vb) Bazıları içinse kokmuş et gibi kötü kokular cezbedicidir. (yayın) Hatta ilginçtir yayın için en iyi yemlerden biri zeytinyağı sabunudur. ;) Şu koku şurdaki balığı cezbeder demek çok doğru olmaz. En güzeli deneyerek bulmaktır mera, mera değişiklik gösterebilir.

15. simp

simp Samet

denemelere devam o halde:)

Bu arada hedef balığım melanur. Sardalyalı hamurlan çok iyi sonuçlar alıyordum. İlk defa yarın tekrar deneyeceğim inşaallah.

16. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    hamur için herkesin kendine göre bi tarifi var..anason koyanıda duydum kekik koyanıda. balıkta merak uyandırıcak kadar kokulu olması lazımmış hamurun..

17. Mr.Fish

Mr.Fish Yusuf

En İyi Avı:
    2kg Torik
    Bende gecenlerde buradaki balikcilarin tavsiyesiyle 2-3kg lik cok kotu kokan bir tur fransiz peyniri satin aldim... peyniri oldugu gibi bir saklama kabinin icine koyup balkonda gunes goren bir yere biraktim. gecenlerde bir kontrol edeyim dedim...aman allahim o ne bicim bir kokudur oyle :) ne siz sorun ne ben soyleyeyim :) bu peyniri 1 sene falan boyle bekletmek gerekiyormus..

bu arada su vanilya ve sut olayini bu hafta sonu deneyecegim...

18. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    işte.. bende kekik denemeyi düşünüyordum, deneyen olmuş demekki..

19. berk_

berk_ Berk

Favori Kamış:
    Okuma safina x 2.40 remixon galaxy 3.00 - captain king fisher 1.65
    Favori Makine:
    Okuma safina pro spa 25 Silverstar Tiger 5000
    abi ağzım sulandı valla rakısıydı peyniriydi sütte var :) ben denizde olursam atlarım valla :) sabah suyunda kahvaltı niyetine süt hamur aksam rakı peynir daha verimli olur :)

şaka bir yana bu karışımlardan verim alan olursa bende yemlik kefalde denemek isterim

20. vetheklevent

vetheklevent Levent

Favori Kamış:
    dandik 2.40 spin
    Favori Makine:
    Remixon teben SR 400
    En İyi Avı:
    levrek 2.5 kg
    allah aşkına rakıyı mundar etmeyin. yazıktır günahtır.
    litresi 46 lira olmuş zaten