Yengecin düşmesinden kurtulamadım!!!

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında BaLıKSıZ oLMaZ tarafından paylaşıldı.

1. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Çupra ve mırmır için gidiyorum. Kafamda her zaman iki oltama yengeç takıp zillerini takmak sonra kırkbeş dakkada bi çekip yemlemek var. Nispeten hafif olan kamış ve makinemide elime alıp mırmır takımına kurt takıp beklemek istiyorum. Ama maalesef olmuyor olmuyor:mad: !! Ava gitmeden önceki gün denize elimde kova ve akvaryum kepçesiyle gidiyorum. 2 saat uğraşıp bazen sırılsıklam oluyorum. 20 tane yengeç topluyorum. Ama kancada durmuyor meret:mad: Denemek için atıp yere inmnesini bekledikten sonra hemen çekiyorum düşmüş... Karşılıklı iki bacağı kırıp birinden sokup diğerinden çıkardım. Bi bacaktan sokup arkadaki üçgen kısımdan çıkardım. Bacaktan sokup gözlerinini tam ortasından çıkardım. Altından sokup sırtından çıkardım.... Hepsi aynıbanghead İnadım inat diyorum tak-at tak-at zevk alamaz oldum. 1 dakka oturupda vuruş olmasını bekleyemiyorum. O oltalarda yem durmadığı için balık vurmuyor kurt takacağım oltayada bakamıyorum onlarla uğraşacağım diye. Sinir oldumbanghead Allah rızası için biri bana şunun nasıl takılacağını anlatsın.

Ha bide kum ve kaya yengecini nasıl ayırt edeceğimizi söylermisiniz? Şekil şemal olarak. Topladıklarımın bazıları pembemsi kahverengimsi. Bazılarıda daha koyu kahverengi yeşil arası. Ayrıca bunların kıskaçları daha kalın açık renklilere göre. Hangileri kum yengeci herkes kum yengeci kullan diyor.

2. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    kum yengeci kendisini kuma gömer saklanır, o zaman balık nasıl bulacak ye mi? ben de onu merak ediyorum

3. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Süperdi yaahihi Hayvancağızın üstünde sokup çıkarmadık yer bırakmamışsınız..hihi

4. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Yav hepsini ayrı ayrı yengeçlerde denedim. Beni kızdıranda o zaten. En az 40-50 tane yengeç gitti böyle boşu boşuna hayvanları öldürüyoruz... Keşke bildiğiniz bi yöntem -varsa- söyleseydiniz:D.

5. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Ben doğru düzgün atayımda gerekirse ayaklarını birbirine bile bağlarım gömemesin diyehihi Yeterki düzgünce dursun iğnede...

Hasan bidaha çıkarırsan fotolarmısın kum yengecini.

6. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Narkoz denedinmi ?:p :p

7. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    akşam akşam beni gülmekten yerlere devirdin isottevfik abi :D , bu iki oldu :laughing: :laughing:
    vallahi, çok yaşayın
    bi bilsen bu yengeçler, tekeler başımıza ne dert oldu. ikisinide çıkarmak için diz boyu ıslanıyorum

8. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Valla benim kafadan aşağı dalga vurup ağzıma bile suyun dolduğuda oldu:D. Ama artık biri sorunumuzu çözmeye yönelik paylaşımlarda bulunsa iyi olur:D.

9. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Kum yengeci beyaz, bej renklerde oluyor. Tam kıyıda oluyor. Ben bu yaz en fazla 10 cm derinlikten bir sürü kum yengeci topladım ama yem olarak kullanmadım.

Ben mamunu tavsiye ederim, kancaya takması da kolay.

10. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    mamun dediğin karides mi? ve nereden nasıl topluyorsun. Her mevsim olurlar mı?

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sitede yengecin nasıl takılacağı anlatılmıştı yanılmıyorsam.

Aramaya bir müracaat etsen.

12. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Yok mamun benziyor karidese ama aynı değil. Dididme gitmiştim yazın. En çok kullanılan yemdi. Bizim Mersin de satılmıyor ne yazıkki.

13. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Bende ordaki gibi yapıyorum ama nedense olmuyor ustam:).

14. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
  15. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    lastik bağla yengece:hungry: süner durur:D

16. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Kum yengecini çıkarmanın en pratik yolu nedir peki? Onuda burada paylaşırsanız memnun olurum ayrı konu açılmasın.

17. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    Tevfik abi sen beni guldurdun allahta seni guldursun isallah :))

yengec konusunda anlatilan igneye takma yontemleri var.yemler basligi altinda inceleme yaparsaniz bulursunuz. sorununuzu cozmeye faydasi olacaktir.

18. Candy_Man

Candy_Man Necip TEPE

Ben sinir sistemi olan canlıların ölmeden yem olarak kullanılmasına uzun süre can çekişmelerinin keyfi bir av için koz olarak kullanılmasına karşıyım. Fayda sağlamak adına yapılması farklı tabiki yani karın doyurmak için başka yolun yoksa yada bir köyde geçimini bundan kazanmıyor isek can çekiştirerek av yapmamamız gerektiğine inanıyorum. bu istavrit ve kefalin de canlı yem olarak kullanılması konusunda da geçerli. Her canlının ölümünün en az acı ile gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyorum.Yani mesela bayramda kesilen kurbanların acemi kasaplara denk gelmesi herkesin yürklerini burkar yada bazı caniler istavriti canlı kızartırlar buda herkesi üzer.Ama böyle konulardaki ritüellerin artık rajon olarak algılanıyor olması seçici hassasiyetler doğrumuş insanlarda.Bence yanlış.Tamamen vicdani bir durum bu fikirler. yani söylediklerimi sadece dini temellere dayandırmayın lütfen. Evrensel bir düşüncedir.
    Bir kere yaptım bunu.Eminönünde güzel istavrit geliyordu ilkbaharda bu sene sonra bi baktık yarım geliyorlar.Dedim lüfer girmiş koya. İstavriti ağzından ve sırtından delerek attım canlıyken sonra bi baktım ??? balık yakalayamadım ama istavrit öldü. Çok pişman oldum. ikincisini yapmadım ölenlerdn fleto cıkardım. Sonra iyi niyetimden midir bilmiyorum tek bir fleto ile 5-10 dakikada aynı yerden 4 tane çinekop almıştım.Uzun lafın kısası.Biz doğa insanlarıyız biraz daha doğaya karşı sağduyulu olmalı ve bütün canlıların acı çektiğini unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. Tabiki saygı da duyuyorum bu yöntemle avlananlara kınamak gibi bir durum söz konusu değil yanlış anlamayın lütfen.
    Saygılar cümleten.

19. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Mamunları nehirlerin denizle birleştiği yerlerden topluyorlarmış. Ben av malzemesi satan dükkanlardan alıyordum. 1 bardak mamun 3 TL idi :).

20. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    Benim bildiğim en iyi kum yengeci karaduvarda. elinle kazıyorsun (suyun denizle birleştiği yerde ve biraz suya gir) yangecin eline değdiğini hissedersin. Bazıları serçe parmağım büyüklüğünde. Kürekle küçücük yengeci farkedemiyeceğin için zor olabilir. Kumların arasında kayboluyorlar.
    Mersinde başka nerelerde çıkar bilmiyorum, eşeleyip bakmak lazım, ya da yengeç bulup getirmeye meyilli bir av köpeği yetiştirip ... :D