Adamın tuttuğu kofanalara bakın

Konu, 'Videolar' kısmında levrekçi97 tarafından paylaşıldı.

1. levrekçi97

levrekçi97 Berk

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Neresi burası kumburgaz sahilimi? ..:rolleyes: banghead banghead sick

3. levrekçi97

levrekçi97 Berk

Galiba New Jersey :D .

4. dentex cem

dentex cem cem uludinç

Burada önemli olan adamlar yakala bırak yapıyorlar ehhh doğal olarakta böyle büyük olur işte Allah bize de o günleri nasip etsin inşallah...:) :)

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Bu yaşıma kadar benim kendime ait hiç bir olayım İnşallah ile halledilmedi.. :cool: :cool:

o yüzden benim umudum yok..bizede o günlerin geleceği..:rolleyes:

6. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    Sudak 3.5 kilo civarı. Turna 52 cm
    Yanlış hatırlamıyorsam sitemizde okumuştum Amerika sahiline ulaşan kofanaların eti lezzet bakımından değerini kaybettiği için avcılar kofana yakalamaya teşebbüs etmiyormuş. Videoda da belli zaten sadece zevk amaçlı yapıyorlar anlaşılan.

7. levrekçi97

levrekçi97 Berk

Ben elimden geldiği kadar catch and release yapmaya çalışıyoru mesela kıyıdan tuttuğum kıraçaların hiç birini almıyorum böylece seneye daha çok istavrit olabilir eğer istavrit bol olursa lüfer kofana da çok olur lüfer kofana çok olursa belkide onların peşinden orkinoslarda gelir belki biraz hayalperestçe bir fikir ama küçük bir ihtimal hala var :)

8. dentex cem

dentex cem cem uludinç

valla sende haklısın abi..:) mrsparkle

9. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Renk mi? Ses mi?

Bu gün açılan bir konu vardı, balık sahtenin rengine mi sesine mi rağbet ediyor diye.. Sanırım bu video bir cevap taşıyor: aynı yerde aynı hava ve deniz şartlarında lüfer her renk sahteye atladı. Aklımda kalanlar beyaz, mavi-beyaz, turuncu, sarı, yeşil. Demek ki renkten başka cezbedici bir şey var, bence o da aksiyon. balık yakalayan sahteler hemen hemen hepsi aynı tipteydi, aynı sesi çıkarıp aynı dalgacıkları oluşturdular ve hepsi de hızlı çekildi.

10. azimli

azimli ADEM

Favori Makine:
    RYOBİ ECUSİMA 6000 Vİ DAM SPEEDCAST 850
    ikinci dakikadaki takip neydi öyle, bu balıkçıklar:D ya çok açlar yada baya baya arsızlaşmışlar:laughing:

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Balık çok balık....

buna benzer bir olay çanakkale bogazı sahilinde bir yerde vardı belki birileri hatırlar bana denk gelmişti neresi unuttum .. kayalık taşlık bir yer göğüs çizmesi ile suya girip rapala ile atçek yapıyordu avcılar.. böyle bir görüntü hatırlıyorum.. tam geçiş günlerine denk gelmiş olabilir .. o anda kıyıya yemlikleri sıkıştırmış olabilir..,

70 lerde rumeli hisarının tam önünde bir bayram günü idi gece millet sabaha kadar kofana tutmaktan yorgun düştü.. omuz omuza insanlar . kofanalar kraçaları kıyıdaki duvar a resmen sıkıştırmış yol boyunca , elinde kepçesi olan birileri - bir daldırıyor . en az bir kg kraça.. hemen kaldırıma boşaltıyor.. sagdan soldan gelen bunları alıp canlı olarak tekli -hırsızlı zokaya takıp sadece 10 m ileriye atıp yavaşça çekerken küt kofana üstünde..
    artık el mantarı ile -kamış ile ne bulursa millet yıgılmış oraya..

kıyıya sıkışan kraçalar can havliyle sudan zıplayıp duvara çarpıyor ve tekrar deniz düşüyor .. suya baktıgında ay ışıgı ve yol lambalarının ışıgında bulut gibi istavrit. sıfır suda.. bir aşagıya bir yukarıya hareket halinde.. denk gelen bir gün dü bu bana..

suda tam bir can pazarı yaşanırken .. yukarda tam bir şenlik..

yaşayan dünya..:eek:

12. unexpected

unexpected HAMZA

vay be, millet zargana yakalar gibi kofana çekiyor, nerde bizde o bolluk bereket, saatlerce at çek yaparsın kol ağrısı ve boş kova ile evin yolunu tutarsın.. videyoyu izleyince nası gıpte ettim..

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Muvaffak abi geçen sene bahsettiginiz yerde bahsettiginiz sekilde ( daha küçük ölçekli ) lüfer kiraçayi ziplatmisti aret videoya çekip foruma koymustu resmen can pazari muhtesem bir sahneydi :)

14. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Bu videoyu defalarca seyretsem de bıkmadan yine seyrettim.

Adamlar resmen boyalı odunla kofana avlıyorlar. Renk mi hareket mi muhabbeti aslında levrek için olmuştu. Kofana levrek kadar seçici (tırsak) bir balık değil. Hareket eden herşeye "dur şuna bir girişeyim kesin yeniliyordur bu" mantığıyla bakıyor. Bazen insana bile :)

Bir de videoda hız olayına dikkat etmek lazım. Hayvan hız seviyor. Bir şey önünde kaçmaya görsün, direkt peşine veriyor :)

15. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Muvaffak ağabey Çanakkale taraflarında halen bu olaylar yaşanmaktadır ama o kadar iri bireyler var mı, emin değilim.

Bir de işin şu yönü var, ben görmedim ama o taraflarda zaman zaman akyalar lüferleri kıyıya sıkıştırıyormuş. işte o zaman ortam çok karışıyordur. Al bir paket çıt çıt otur seyret :laughing:

16. OMMG

OMMG OKAN

Maalesef bizim bu katliamcı,soy kurutucu zihniyetimizle ancak böyle videolar da seyredebiliyoruz.Eğer,gerek amatör gerekse profesyonel balıkçılar doğaya,yaşama saygılı bilinçli avlar gerçekleştirmez isek, şu an tuttuğumuz balıkları bile videolarda seyrediyor olacağız...

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Şu video her seferinde bu kadarmı zevkle izlenir...
    hayatımda 3 defa böyle balık gördüm. bir dahada göremedim. 1i sarayburnunda 1 tanesi zeytinburnunda 1 taneside umurda o günden sonrada bu ebatlarda balığa rastlayamadım. inşallah güzel düşünelim....

18. levrekçi97

levrekçi97 Berk

Bu video görüntüleri Türkiye'de olsaydı 2 gün sonra ordan binlerce balıkçı 10-15 tane de gırgır teknesi olurdu 5 günede balık biterdi.Hatta daha kötüsü hiç böyle bir video izleyemeyeceğiz. :(

19. i.h.beyaz

i.h.beyaz ismail beyaz

En İyi Avı:
    kaba lüfer
    aynı görüntüler 2002 yılında burdada olmuştu balık bukadar büyük deyildisede istarvitleri kumsala dizmişti

20. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    bu ebatta bir balıgı 70 lerde ahırkapıda tutmuştum mantarlı takımla makinem daiwa gs9 halen durur ,,, kamış shakespeare 150-300 teleskop eski bir model..karbon elyaf..ahırkapı fenerinde yaklaşık 200 m sarayburnuna dugru ordaki düz yolun ortalarında bir yerde.. hiç unutamam.. ama benden başka 4-5 kişide birertane tuttu.. ki o zaman cep telefonu foto vs yok tabii aklımızın ucundanbile geçmiyor resim çekmek....