mavruş yani eşkina acaba tavuk göğsüyle yakalanırmı yakalayan varmı

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında onuraygun tarafından paylaşıldı.

1. onuraygun

onuraygun onur

En İyi Avı:
    tuzlu suda eşkina(mavruş) 3 kg
    hiç tavuk göğsüyle eşkina(mavruş) yakalayan veya deneyen varmı boru kurdu ganzilis(teke) biliyoruz deniyoruz ama düşünüyorum acaba olabilirmi tavuk göğsuyle akdeniz ve egede çok balık ceşidi tavuk göğsune geliyomuş bol rızıklı doğanın kuralına uyarak befreketli avlar diliyorum rasgele....

2. vtecc

vtecc fatih

Favori Kamış:
    LINEAEFFE CEBOASTUR NEAH BAU KAMIŞ 4.20 LINEAEFFE SPIRIT SURF KAMIŞ 3.90M Okuma Salina SeaSpin10-40
    Favori Makine:
    OKUMA SALINA SAII 10000 DAM STELL POWER 360 SHIMANO SAHARA 3000 FD
    En İyi Avı:
    45 cm balon :)
    Seninde dediğin gibi Akdenizde neredeyse tavuk etinden başka yem kullanılmıyor.marmarada pek kullananı görmedin sanırım yem bulmakta fazla sorun yaşamadığımız için akdenizde yem bulmak büyük sorun.Bence deneyip görmek lazım..

3. anka1905

anka1905 Emre

Merhaba,
    Yem meselesi çok yoruma açıktır bence. Örneğin balığın alışkanlığı yöreye göre değişebilir. Bence şöyle düşünmek gerekir;

sen ıspanak sevmiyosum, köfteye bayılıyorsun diyelim. Köfte gördüğün yerde yumulursun:) ıspanak yemek için çok aç olman lazım:D

Eşkinanın yem önceliklerini araştır. Benim bildiğim birincil yemi teke, sonra kurt geliyor. Kısaca teke veya kurt varken tavuk göğsüne rağbet etmeyebilir.
    Diğer yandan kardeşimin lüfer için hazırladığı hırsızlı oltayla (yaprak istavrit takılıydı) eşkina yakalamışlığı vardır. Buda kısmet...

4. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    arkadaşlarımında dedigi gibi balık bol ve aç olursa ne atarsan at o balık senindir ..

tavuk etini atacaksan eger
    küçük küçük dilimleyip bol tuzlu suda yıka sonra tekrar tuzla ve tuzunu emmesi ve tavugun suyunu bırakmasını bekle bu işlemden sonra güneşte özellikle bez yada gazete kagıdında sertleşmesi için beklet..

bu arada boru kurdu tedarik ediyorsan hani bu bildigimiz ayakkabı ipleri varya kalın içi lifli olanlar ölmüş olanları al ayakkabı ibi ile bi güzel harmanla taşla dövebilirsin lifin içinde kurdun kokusu geçsin atacagın oltanın hırsız olan yerine yada agırlıga bu ipi bagla kurt kokuyu bırakıp balıkları çekecek ve tavuk da çektigin balıkların olta yemi olacak .. ben denedim oldu hatta elinde imkanın var ise en alttaki hırsıza tüy tak ve onu boru kurduna bula :)) böylelikle aşagı inerken tüy oldugu için istarvit dalar dibe indiginde boru kurduna vuran balık görevini yapar hayırlı avlar.. rasgele

5. onuraygun

onuraygun onur

En İyi Avı:
    öneriler için teşekkurler güzel bir fikir şimdi geldim eşkinadan saat 1e kadar bişe vurmadı akşam 6 dan beri uğrasıyorum ama yok aslında havasınıda yapmıştı yemler elimde patladı ya kısmet hayırlısı diyelim eyvallah

6. onuraygun

onuraygun onur

En İyi Avı:
    eyvallah teşekkurler deneyecez bakalım

7. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Pelican Florence Kamış 100-250G Karbon Surf 420cm
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    çok defa denedim tavuk etiyle eşkine almayı ama başaramadım .6 saat tavuk eti deneyip hiç eşkine yapmadı .yemi deiştirdim cuk iğnede bunu defalarca denedim tavugu sewmiyor bu hayvan.muhtemelen tuzsuz olmasından dolayı

8. 3182

3182

canlı ufak balık yakalayabilirsen canlı yem iş yapabilir. Boru kurdu ve teke bulunamıyorsa.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tuzlayıp denemek mi lazım?mrsparkle

10. mctymn

mctymn mecit yaman

9. Ayın başı yer Karasu liman, dalgakranın uç kısmı. Üçlü dip takımı beden30, köstekler 26 oskar misina,köstek boyu 20 cm, iğne owner 50173 no 8. Yem tavuk göğsü ve midye, akşam üstü 3 saat yeğenimle birlikte balık tutmaya çalışıyoruz ,denenemelerimiz sonucu o akşam tek bir balık alamadık.
    Bu arada yeğenimin ilk yemli balıkçılığı bol bol homurdandı.
    Ertesi akşam tekrar aynı yerdeyiz, küçük oğlumda bizimle birlikte. Bu defa yem boru kurdu, takımlar aynı.Oltaları yemliyoruz, 8 _ 10 metre kayaların ilerisine Ya Bismillah takımları yolluyoruz, Atar atmaz takımlar çalışıyor, balıklar oltada ama kayaların arasına kaçıyorlar, bi süre sonra balıkları alıyoruz. Benim eşkina ufak denize iade ediyorum. Yeğenin keyfi yerinde oltalar denize. 2dakika geçmiyor benim olta iki kat oluyor, hemen misinayı boşaltıyorum kalamayı iyice açıyorum .oltanın boşluğunu alıyorum balık yine kayaların arasında ,yokluyorum gelmiyor, oğlum sesleniyor hadi baba bu balığı al birdaha balıkta takılmayacam sana, inşallah, bu arada yeğenim 2. eşkinayı çekiyor, oltayı yokluyorum takım kayalara dolaşmış balık hala oltada 2 dakika sonra tekrar yokluyorum takım zorlanarak geliyor balık yok , takımı çekiyorum kösteklerden biri yok. takımı çekerken oğlum sesleniyor yuh baba olmaz senden balıkçı olmaz yanımıza gelde balıkçılığı öğren,bana gevrek gevrek gülüyorlar, takımı değiştiriyorum tekrar denize. Yeğenimle oğlum 9 parça ben 5 parça eşkinayla bi kaç tanede ufak denize iade ediyoruz. Evden gelen telefonları tekrar çaldırmamak için istemeye istemeye oltaları topluyoruz, eve dönene kadar yeğenimle oğlumdan balıkçılık dersleri alıyorum.

11. onuraygun

onuraygun onur

En İyi Avı:
    iyiymiş abi ya öyle olur zaten aceminin şansı :D berektli avlar herkese eyvallah

12. Sequieros

Sequieros Serkan

Tavuk göğsünü denemedim ancak mavruş için kesinlikle boru kurdu derim. Hatırlarım Trabzon'da iken denemiştim boru kurdunu ve ilk atıştan sonraki 10 dakika içinde tam 3 tane mavruş yakalamıştım. Bu denemem gün batımına yakın bir zamanda olmuştu. Ayrıca yine boru kurduyla ve yine aynı takımlarla levrek olduğunu tahmin ettiğim inanılmaz büyüklükteki balığı kıyıya 1 metre kala kaçırdığımı da belirtmeliyim.