boru kurdunun alternatifi nedir?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında texaslı tarafından paylaşıldı.

1. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Pelican Florence Kamış 100-250G Karbon Surf 420cm
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    boru kurduna alternatif yem arıyorum.sebep olarak da her seferinde farklı yerlerden almama ragmen içleri boş boru kurdu vermeleri.paketlenmiş halde oldugundan dolayı içine bakmak fırsatınıda bulamıyoruz .ki 5 arkadaş balıga gittigimizde 10 paket boru kurdu alıyoruz.ava başladıgımızda ise ya kurtlar kurtlukdan çıkmış yada içerisinde hiç yok denecek kadar kurt var .borular hep boş.en az 10 farklı dükkandan satın almama ragmen hepsi aaynı.boru kurdu gibi igneden kolay düşmeyecek bir yem arıyorum.bilen yazsın lütfen.ayrıca boş cıkan bu boru kurtları kesemizede oldukca zarar veriyor.

2. sparus

sparus Mehmet

Bursa taraflarında var mıdır bir bilgim yok ama kum kurdu da aynı işi görür hatta daha iyidir. Bir kürek edinirseniz kendiniz de çıkarabilirsiniz. Mersin'de misal, çok kıymetli bir yemdir.

3. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Karides+yengeç.
    Boru kurdu gibi kolay çıkmayan diyorsanız yengeç hiç çıkmaz :) Kış aylarının yaklaşması sebebiyle dalgalarıda göz önünde bulundurursak yengeç en çok kullanışlı yemdir. Büyük balık alma şansı daha yüksektir. Hedef balığınız levrek veya mavruş(eşkina) ise biçilmiş kaftandır. Karides daha avcıdır...

4. Deep83

Deep83 Salih

Favori Kamış:
    Dam , AlbaStar , Fladen , Remıxon
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Çupra 2 kg
    Emre alış verişi nerelerden yapıyorsun bilmiyorumda , soydaş pazarına girdiğinde hemen soldaki dükkandan ne zaman alsam canlı ve oldukça diri oluyorlar. Onun haricinde kapalı çarşıya çıkarken reyhan pazarı girişine gelmeden solda uzun zamandır orda olan bir dükkan var olta ve av malzemeleri satıyor . Ondada boru kurdu , kırmızı kurt ve sülünez bulunuyor . Sülünezlerin durumu oldukça iyiydi tavsiye ederim.

5. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    boru kurduna alternatif olduğunu bilemem ancak bu mevsimden boru kurdundan daha iyi iş yapan tek şey yaprak kurdudur .. yaprak kurdu oltada daha hareketli olup her türlü balıgın ilgisini çeker.. tek bir sorunu vardır çok cılız hayvan oldugu için düzgünce takman gerekir darbeyi aldıgı vakit balıgı aldın aldın almadıysan yemin bitmiştir.. :)) surfe kullanamazsın haberin olsun birde bu mevsimde egerki imkanınız var ise bulundugunuz çevrede canlı karides arayın kayalık bölgelerde gelgit olayı öncesi ve sonrasında su birikintilerinde bulabilirsiniz..
    şimdiden rasgele..

6. erolcinar13

erolcinar13 Erol

Hedef balığa göre değişsede bence tek alternatifi canlı tekedir.

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    sülünez in suyunu karton üzerinde çektir biraz kurusun tak daha temiz daha ekonomik..

8. lapinavcısı_bursa

lapinavcısı_bursa abdullah

En İyi Avı:
    1,8kg karagöz
    Ben boru kurtlarını Soydaş pazarına girmeden sol karşıdaki ÖZMARMARA BALIKÇILIK' Bayram abiden alıyorum. hatta artanı getiriyorum buzdalabından 4-5 gün sonra bile av yapıyor. başka yerlerden aldım ama hiçbiri Bayram abinin kurtlarını tutmuyor. ama adamı tanımak daimi müşterisi olmak çok önemli. ben sabahtan daha tlf ederim kurdumu ayırttırırım.
    Reyhan pazarındaki adamda güzel yemler getiriyor. Oradanda alabilirsin. ama dediğim gibi önemli olan daimi müşteri olmak adamı tanımak...

9. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    yengeç bursa tarafında iş gören bir yem değil tecrübelerime göre fakat karides deniycem bu hafta teşekkürler tavsiye için

10. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    bayram abiyi iyi tanıyorum ama malesef onun kurtlarda hemen hemen aynı ve fiyat olarak da cok az zamlı satıyor

11. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    gorüşünde dogruluk payı var ama tekeleri genelde liman diplerinde falan bulabiliyoruz ve verimli olan avlaklarımızın çoğu limanlara uzak oldugundan pekde canlı kalmıyorlar gidene dek.

12. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    soydaşdaki tüm malzmecilerle aram iyi ki şikayetimi onlarada sundum .reyhan pazarı girişindekinden hiç almadım tavsiyeni dinleyip orayıda deniyecegim. teşekkürler. aynı zamanda dukkan sahiplerinin soylediğine göre boru kurdu bursaya 2 ayrı elden giriyormuş.yani aynı toptancı diyebiliriz.kırmızı kurt dediğin yemi biraz açabilirmisin bana ?

13. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    Muvaffak abi peki suyu çekildiğinde surf tipi kamışla 30-40 metre atmam gerekecek ben mırmır hastası bir amatörüm.atışımı yaparken yemin dağılma ihtimali yuksek gibi görunuyor.sizcede oyle değilmi?

14. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    biliyorsunuz belkide ama ben yinede yazayım,
    biryerlerde okumuştum, boru kurtları kendi boylarının ortalama 3 katı uzunluğunda kılıf yaparlarmış, öleni gideni de sayarsak, koca koca tüplerin birçoğunun içinden ufacık kurt çıkması yada tamamen boş olması normal aslında. fakat pahalılığı konusunda haklısınız, herhalde zahmetli birşekilde ve az miktarda çıkıyor diye tahmin ediyorum. kendim pek kullanmadım boru kurdunu, sadece 1 defa avlaktaki biri dene diye bir tutam vermişti, açıkcası pekte hoşlanmadım :) avcılığını bilemem. yemcilerde bakıyorum azıcık birşey bir dünya para, en iyi ihtimallede üçte biri dolu, çokta gerek duymadım.

bende denemeniz için sülünes tavsiye ederim, tazeliğini işe şöyle anlıyorum; sülünesin açılan tarafını elimle 3-4 milimetre açıyorum, sonra aradaki zara sivri birşey ile hafifçe dürtüyorum, eğer canlıysa refleks yapıp kendini tekrar kapatıyor, ölüyse tepki vermiyor.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Boru kurdunun tek muadil, kaya kurdudur. Onu mazlemecide bulmak pek mümkün değildir. Kendin çıkaracaksın mecburen. Denize en az göbeğine kadar girip olabildiğince irice bir kaya bulman lazım. Sonra o kayayı bir şekilde kıyıya alır, balyozla girişir, kırarsın. İçinden çoğu zaman, şansın varsa, bir veya bir kaç tane kurt çıkar. İşte o kurt ancak boru kurdunun muadili olabilir. Hoş o boru kurdundan daha iyidir gerçi.

Ama "o kadar değil, mırmır yakalasın bana yeter" gibi düşünüyorsan, hiç bunlara bakma. Kaçamarmara diye bir şey var. İzmirliler mamun der. Ondan bulabilirsin. Satılıyor da olabilir bir yerlerde. Boru kurdu satanlara söylersen, onuda getirebilirler sanıyorum...

16. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Birde iki cins Kobra kurdu(Lugworm)var.Hiç denedinmi acaba sevgili Serdar

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Denedim. Bloodworm, lugworm vs.

Ama sorun bulmak. Marmara'da hiç denk gelmedim. Velakin kaya kurdu var.

Burda yol yaparken bir kaç kayayı kırdılar. İçlerinde bir sürü kaya kurdu çıktı. Ordan biliyorum.

Kobra kurdunu, izmir'de, Seferihisar vs. civarında, kumsalı kazar, elekten geçirip çıkarırdık. Pek makbul bir yemdi, tentürdiyot gibi hem berbat kokup hem boyasa da elleri, levrek bilhassa hiç dayanamazdı.

Buralarda öyle kumsal yok zaten. Olan bir kaç yeri, mesela Darıca kumsalı filan gibi kazdım ama hiç bir netice alamadım.

Eğer çıkarılacak bir yer tüyon varsa, duymaktan mutlu olurum.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ha, birde kobra kurdu boru kurdunun muadili değil bence pek. Kaya kurdu da boru kurdu gibi biraz simli, parlakça bir şey. Kobra kurdu ise, boru kurdu gibi değil pek. Zaten boyu posu filan da manidar şekilde farklı.

Bilmiyorum sizin nasıl kullandığınızı ama, biz genelde üzerine sim filan sürerdik, parıldasın filan diye. Bu şekilde düşününce, kobra kurdunu kendi ayrı bir kategoride değerlendirmek lazım.

19. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    mamun istedim birkackez ama canlı kalmadıklarından getirmiyorlar.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İzmit'te satanlar var diye biliyorum. Onlarla irtiabata geçip satanlara ulaşabilirsen, sanırım bir çözüm yolu bulunur.

Mırmırın olduğu yerde izmarit vs. de oluyor. Kurt filan takınca telef ediyorlar. O yüzden mamun mırmı için daha iyi netice veriyor bu tarafta.