Çipuraların Efendisi

Konu, 'Videolar' kısmında Zıpkıncı İbo tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
  2. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Şaka gibi, yok böyle birşey..Paylaşım için teşekkürler:)

3. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Evet, yok... niye yok? Lidaki avladigimiz icin olabilir mi? ;)

4. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Hay sen çok yaşa ya!!! Çok güzel örnek ama aramızdaki aç gözlü arkadaşların bir numaralı atasözü böyle demiyor "OLTAYLA DENİZDE BALIK BİTMEZ!!" bunu kendilerine düstur edinmişler malesef.

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Aslinda "lidaki" sozune de karsiyim ben. Ispendek, kiraca, cinekop, defne yapragi, cingene palamudu gibi isimlendirmelere de karsi oldugum gibi. Biliyorsun, bunlar fi tarihinden beri soylenegelmis yavru balik isimleri. Sanki baska bir tur balikmis gibi farkli bir adla soylenerek yavru balik katledilmesi guya mesrulastiriliyor. Bunlar 'ayip orten' cinsten isimler. Yavru lufer avladim demeye dili varmayan "cinekop avladim" diyor veya "yavru cipura avina gidiyorum" dememek icin "lidaki avina gidiyorum" diyor, boylece vicdani sizlamiyor, karsisindaki de yavru balik avina tepki vermiyor, dahasi avi tebrik ediyor.

Biz bizi biliriz dostum. Boyleyiz iste. :eek: Kandirir dururuz birbirimizi. Bilmeden yavru avlayana sozumuz yok tabi ama bilip de avlayanlarin cogu da malesef boyle isimlere siginip kendini temize cikariveriyor :( ...

"Gunes balcikla sivanmaz" demisler. Bizim halimiz de bu iste...

6. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Evet, bizim bütün tepkimiz; limit altı balıkları tonlarla yakalayan profesyonel balıkçılara, çok azda olsa limit üstü tutan amatör kıyı balıkçılarına değil...

7. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Yok İsa Bey benim tepkim hepsine..

8. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Tepki her ikisine de olmalidir diye dusunuyorum. Birine tepki, digerine musamaha degil... hatta birine az tepki, digerine cok tepki de degil.

Evet, profesyonellerin avladigi balik miktari amator kiyi balikcilarinin avladiginin yuzlerce, belki binlerce katidir, yaptiklari tahribat da o derece buyuktur. Fakat baskasini suclarken ayni kabahati once biz islemeyecegiz ki inandiriciligimiz olsun, savunduklarimiza toplumdan destek bulabilelim. "Bakin biz yavru avlamiyoruz, satin almiyoruz ve yemiyoruz, avlayanlar da kim olursa olsun avlamamalarini istiyoruz, yoksa balik tamamen tukenecek" demenin tek yolu budur. Aksi halde profesyoneller cikip da "biz ekmegimizin pesindeyiz, teknenin mazotunu, coluk cocugun rizkini cikartmak icin avlaniyoruz, siz ise hafta sonu Bogaz'da olta keyfi yapiyorsunuz, yavruyu kendiniz tutuyorsunuz, sonra gelip bize ukalalik yapiyorsunuz" dedigi zaman soyleyecek lafimiz olmaz.

Her ne kadar malesef ulkemizde cogu zaman uygulamada oyle olmuyorsa da, esas olarak kurallar herkes icindir, amator - profesyonel diye bir cifte standart olamaz. Bu demek degildir ki amator-profesyonel demeden herkes ayni sirkulere tabi olsun. Boyle birsey mantikli degildir. 'Ticari balikcilik' tanimi altindaki duzenleme ile amatorleri baglayan limitler gayet tabi ayni olamaz, olmamalidir da. Adi ustunde, profesyonel balikciliktir. Fakat elbette bu ona yavru avlama hakki tanimaz. "Amator balikci ise limitlere, sirkulere, kurallara cok daha fazla uymasi gereken, sorumlulugu daha fazla olan avcidir, dolayisiyla tonlarca yavru avlayan profesyonele verdigimiz tepkiyi, alt tarafi uc, bes tane avlamis demeden, yavru avlayan amatore de vermeliyiz" diye dusunuyorum.

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    ee biz 3 kisiyiz sar ordan 3 tane bak tazeleri olsun ama haa :laughing:

10. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Arkadaşlar, sanırım benim anlatımımda bir noksanlık var.Ben şunu söylemek istiyorum; limit altı balık tutan amatör-profesyonel farketmez, hepsini kınıyorum.Allahaşkına tezgahta çinekop diye satılanlar 10-15 cm arası, bunu tutan profesyonel, rapordaki ise 22 cm bu da amatör...Vicdani sirküler diyeceksiniz, sonuna kadar haklısınız.Bana görede 20 cm asla lüfer değildir, lakin bundan dolayı da insanları kınayamazsınız. Ayrıca Faruk bey, atasözü dediğiniz o sözü bana isnat etmenizide anlayamadım, benim söylediklerimden lütfen öyle bir anlam çıkarmayın.Asla balık konusunda da açgözlü olmadım.Suya saldığım balıklar tuttuklarımdan fazladır, tanımadığınz insanlar hakkında daha duyarlı söylemlerde bulunmanızı tavsiye ederim.

11. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Simdi anladim ki ayni gorusteyiz Isa bey. Aramizda sadece bir nuans var, o da su ki ben yukarida bahsettigim gerekcelerden oturu, sizin lufer olmadigini soylediginiz 20 cm baligi tutan amatoru bilakis kinamamiz gerktigine inaniyorum.

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Abi cipuranin tanesi 6,5 kilo geldi, 7'ye tamamlayayim mi? :D

13. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    O şahıs Portekiz'in en usta amatör balıkçılarından biri. Avlandığı yer de Atlas Okyanusu kıyıları. Üstelik Portekizde de lidaki avlıyorlar ama bu balıkları da avlıyorlar. Türkiye'de balık pop.nunun azalmasındaki başlıca etken para hırsı ile yapılan denetimsiz prof. avcılıktır. Bir limit belirlendi ama uygulayan yok. İşte herkes yazıyor satılan kıraçaları, defne yapraklarını, çinekopları sitede.. Bu işi GreenPeace başlattı ama sonunu getirmedi malesef. Oysa bütün balık hallerinde, semt pazarlarında ve benzeri yerlerde duvarlara limit altı balık satışı yasaktır denip limitler belirtilse, belediye zabıtaları da görevlendirilse idi bu iş büyük ölçüde çözülürdü. Nasıl bu gün her tekel bayinde koskoca 18 yaş altına sig. satılmaz yazısı ya da kahvelerde sig. içilmez yazıları asıldığı gibi..

Avrupa ülkelerinde alınan kararlar uygulanıyor. Türkiye'de bazen bu olmuyor. Belki seneye daha iyi denetim yapılır. Ben bu sezondan ümitli değilim..

14. denizleri aşta gel

denizleri aşta gel ONUR

Bende bu adamın videosunu bilgisayara indirdim videonun ismini de çupraların efendisi olarak değiştirdim başlığı görünce acaba o mu ? dedim içimden evet valla da o :D

15. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Yanlış anlamışım kusura bakmayın.

16. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Cok haklisiniz. Zor degil aslinda yapilmasi gerekenler. Sadece ciddiyet ve sebat etmek gerekiyor... ama o da bizde yok iste.. :(

:) Baska da bir isim yakismazdi zaten boyle bir baliga, degil mi? :)

17. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Öncelikle çok farklı görüşlerde olmadığımızı anlamanıza sevindim.İbrahim bey, nüans farkımız şu; şimdi o arkadaşa seni kınıyoruz dedik, o da bize neye göre dedi, bizde vicdani sirkülere göre (bize göre) 22 cm lüfer değildir dedik.Şimdi o da, ben resmi açıklanan sirkülerdeki limitlerin %10 fazlasını bile tuttum derse haklı değilmidir? Aslında bir atasözündeki gibi "ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemli" mantığıyla olaylara yaklaşabilsek hiç bir tartışma olmaz.Hakaretlerle değil, insanlara anlayışla yaklaşabilsek derdimizi daha iyi anlatabiliriz, hayırlı akşamlar!

18. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Rica ederim, duyarlılığınıza teşekkür ederim:thumb:

19. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Benim esas derdim lufer veya cinekop avi yapan amatorle degil zaten. Benim derdim, gercekci olmayan mevcut kanuni limite uygun olsa bile, benim ve sizin vicdani limitimize uygun bulmadigimiz baliklarin av resimlerinin raporlanmasiyla, bunlarin avciliginin ozendirilmesiyle. Yani bu noktada Faruk arkadasimizin 25 cinekop konulu rapor altinda dedigi "ben tutmuyorun, sen tutarsan tut ama burada yayinlama" lafina hak veriyorum. Daha bunu aramizda halledemedikten sonra, girgircinin tonlarca yaptigi yavru avi ile nasil bas edecegiz?

Bir de hakaret demissiniz ama hakaret sayilacak bir soz goremedim. En azindan ben ne dedigimi biliyorum. Ya da belki siz baskasini kast ettiniz! :confused:

Bu arada, dikkat ettim de konu basligi ve icerigi ne olursa olsun hep sonunda lufere, cinekopa ve limit meselesine geliyor. Demek ki ortada hala cok ciddi bir sorun var. Limit artmis ama sorun cozulmemis. Lufer hala tukenme tehlikesiyle karsi karsiya. :(

Lafin basi azman cipuraydi oysa ki. Essek kadar cipura arada kaynamis, gitmis. :)

20. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Hakaret bölümü sizinle ilgili değildi, genel bir söylemdi.Ayrıca dediğiniz gibi dev çipuralarda arada kaynadı gitti.Birde sizin şu zıpkın görüntülerini ve hikayelerinide merak etmiyor değiliz:p Bu aralar bende zıpkına fena sardım, tavsiyelerini bekliyorum:)