Samsun da Bayram

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında rüzgar2 tarafından paylaşıldı.

1. rüzgar2

rüzgar2

Bayramda Samsun a gittiğimde aklımda sadece zargana(sargan) ve çinekop vardı..Sebebi ise bu balıkları daha önce hiç tutmamış olmamdı..İlk gün hemen kendime ipekten bir zargana oltası yaptım ve şansımı denedim olmadı..Lüfer kaşığı denedim olmadı..Sıfır numara meps denedim olmadı...Bu arada arkadaşın biri devamlı olarak tutuyordu..Bende malzememi toplayıp gittim seyerettim arkadaşı..İlkönce süratli bir şekilde çekiyor sonra bekliyor balıkları görünce ağır bir şekilde çekiyor balık olltaya takılmışsa keyifli bir şekilde, takılmamışsa hızlı bir şekilde çekiyordu oltasını...Yem olarakta zargana kullanıyordu..O sabahın akşamı sıra gelmişi çinekopa sarıkanata..Hemen hazır bir çinekop oltası yarım kilo mezgit alıp gittim yine yelken kulübün oraya..Attım iki kamışı yasladım sehpaya ziller takılı bir şekilde bekledim saatlerce..Olmadı....Tam takımları toplayacakken bir arkadaş yanıma geldi ve şimdi izmarit var çinekop olmaz çok attım ama tutamadım dedi bende izmarite döndüm dedi..hemen 3lü iğnemle döndüm izmarite..daha önceden hazırladığım yaprak yemleri sülük yeme çevirdim ve onları güzelce taktım iğneye ve sonuç 1 kiloyu geçen izmarit....Ama hala aklımda çinekop ve zargana var....Neyse hemen ilk fırsatta kaçtım yelken kulübe..zarganaya at çek at çek en sonunda aldım karidesle bir zargana ama gerçekten tezgahlarda görmediğim kadar büyük...ama tek...:p süper zevkli bir avı var...Zarganayıda tutmuştum ve sıra çinekoptaydı...İlk akşam kaçtım balığa ..Balıkta 3 kişi varız adlarını sormadığım bir arkadaş ve dayı diye hitap ettiğim bir abi var...Ben yine hazır aldığım takımla attım ama nafile dayı arasırada olsada aldı sarıkanatları çinekopları gözümün öünde...Neyse dayımın yanına yaklaştım sordum inceledim nasıl takım kullanıyor yemi nasıl takıyor diye..O bana takımını kendin haırlayacaksın dedi...Haklıydı çünkü onun kullandığı malzemeyle benimki arasında çok fark vardı...Dayı benim kullandığım iğnelerin yarsı büyüklüğünde iğne kullanıyordu...Malzemeleri aldığı yeri tarif etti..Ben hemen ilk fırsatta gittim o malzemeciye aldım bütün malzemeleri ve bağladım çinekop oltasını... Ve son günün sabahı saat 4 te gittim aynı yere önceden hazırladığım yemleri taktım attım ve ataratmaz aldım çinekopu...işte meşhur balık benim hazırladığım oltadaydı...sonra peşinden 1 sarıkanat..sabah 4 ten 7 ye kadar 15 çinekop 1 sarıkanat 2 izmarit(bunları yakaladıktan sonra çinekop kesti)....Muradıma ermiştim..ve hemen bir önümüzdeki hafta sonu programı yaptım samsuna lüfer tutmaya....;)
    Biraz uzun oldu ama fotoğraf makinamı Amasya'da unuttuğum için fazla yazmak durumunda kaldım sıkmadım umarım...

2. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    samsuna hoşgeldin

Arkadaşım samsuna hoşgeldin,gerçekten bereketli bir av olmuş.Şanslısın çünkü yelken klübün oralar sargan yuvası olmasına rağmen bu aralar balık yoktu,tutmana sevindim.Bende dün Önder(ronder)le tanıştım,atakum iskelesinde istavrit tuttuk,inşallah tekrar yolun düşerse tanışırız.

3. rüzgar2

rüzgar2

Haftaya cuma oraya gelmeyi planlıyoruz..İnşallah görüşürüz....Ben yine klasik oraya gitmeyi düşünüyorum ama belki belediye evlerinede bir uğrarız.Orada da çok çinekop alıyorlarmış...Atakum iskeleside iyiymiş....

4. rüzgar2

rüzgar2

Fotoğraf yok inandırıcılık yok herhalde..:confused:

5. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg

estafurullah.....:D
    balıkçı yalan söylemezzzzz.beliki boyutu biraz abartabilir..o kadar:D :D

6. rüzgar2

rüzgar2

Fatih birde turna tutsam vallaha çok mutlu olacağım...Kenardan bu sene bir kere denedim saatlerce meps,rapala,silikon balık,ölü balık ama olmadı...Vazgeçmedim bu sefer botla açılacağım...çok merak ediyorum çünkü turna avını...

7. erimozel

erimozel Erim Özel

Favori Kamış:
    Apnea powerpoint 75 ve bi dolu olta
    En İyi Avı:
    Kefal 1 kg
    hayırlı olsun sami abi,iri iri turnalar bekliyoruz senden .. :)

8. rüzgar2

rüzgar2

İnşallah erim..şu andaki tek hedefim o...

9. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    merhaba

guzel balık yakalamıssınız kutlarım :) sarı kanat dediginiz balık nedir onu anlamadım

Bu aksam ve cumartesi Aksamı atakum iskkelede olma olasılıgım var görüsmek isteyen gelebilir olta atarız :)

10. rüzgar2

rüzgar2

çinekopun büyüğüne diyorlar lüferden küçük.yani delikanlı lüfer gibi..:)
    bu hafta cumartesi değilde 4 kasımda oradayım..inşallah görüşürüz...bu arada bafrada acayip levrek varmış bizim sekoyla orayada gitme durumu olur bir aksilik olmazsa...gelirsen gideriz...

11. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    önder cumartesi akşamı bir aksilik olmazsa gelmeye çalışcam.görüşürüz.

12. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Bayramın 2. gününü 3. gününe bağlayan gece, saat 22:00'dan 03:00'a kadar Atakum'daki iskeleden olta salladık. Ortalık panayır gibiydi, oltasını kapan gelmiş. Gırgır şamata derken 3 tane istavrit aldım. Bir tane çinekop kaçırdım. Benim kankalar da birkaç çinekop aldılar. İstavrit ve çinekop isteyenler için Atakum'daki iskeleyi öneririm.

Saygılarımla...

13. rüzgar2

rüzgar2

onur arkadaşım Bafra'da mı oturuyorsun...Ben bir arkadaşımla resimde gördüğün yere gelmek istiyoruz..Değermi sence....

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Merhaba;
    Levrek için rapala hazırlayın. Uzun atar spin kamış ve makaralarınızı hazırlayın. Deniz raporunda da poyraz varmı, yada poyraz sonrası mı bir yoklayın.
    Haaa bir de kızılırmağın aktığı noktada yer buldunuz mu, değmeyin keyfine... Zira kalabalık oluyor son yıllarda...

Değecektir.

Son düzenleme: 27 Ekim 2006
  15. rüzgar2

rüzgar2

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim..Bana yardımcı oldunuz yalnız ben sizden biraz daha detay alabilirmiyim..Şöyleki rapala model, marka ve saat kaçta orda olmalıyım yani av saatleri nedir bunları da yazarsanız çok ama çok memnun olacağım.... Amasya'dan selamlar...

16. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Sami Bey, ben Bafra'nın bir beldesinde oturuyorum. Uydudan çektiğiniz yer sanırım Kızılırmak'ın Karadeniz'le kavuştuğu yer. Oraya hiç gitmedim. Orayı bilse bilse Eray Abi bilir.

Saygılarımla...

17. rüzgar2

rüzgar2

Evet orası....Çok güzel balık varmış..zıpkınlada çok alıyorlarmiş ama ben kıyıdan avlanacağım şimdilik daha sonra zıpkınla av işine bulaşacağım yavaş yavaş...
    Eray beyide bekleyelim ozaman...