Lambuka da kalmaz denizde bu gidişle

Konu, 'Videolar' kısmında Zıpkıncı İbo tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Videolari sesli izleyin ve rezilligi dinleyin :mad:

Iki tane zibidi guya mayin diye bir olta takimi ile lambuka avi yapiyorlar. Basbayagi paraketanin bir cesidi... yani yasa disi bir av... :mad:

Insan "o mayinlar bir tarafinizda patlar insallah" demekten kendini alamiyor. :mad:

http://www.youtube.com/watch?v=U4yaUQoVcfQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oH9yRMICTg4&feature=related

Asagida ise usta avci pozlarinda rezilin biri tam 49 adet yavru lambukayi istifliyor, bir de utanmadan "tuh yav 50 tane olmamis" diyor... :mad: Bir de videonun en sonunda sanki alay eder gibi "hepinize rastgele amator balikci arkadaslarim" demez mi.. banghead

http://www.youtube.com/watch?v=oeZeHS7dOOQ&NR=1

""Ort ki olem" demis ustad... bizimki de o hesap... :( idk

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili kardeşim bu sistem bırakma denilen bir sistem yukarda yüzen bir cisim balıgın cinsine göre kafi miktarda misina ve ucunda iğne ve yem.. dip olursa ilaveten kurşunda baglanır.. teknesi olanlar bunu dener akdenizde çok yaygındır ,2 tane de indiren olur 20 tanede.. bu olay yorum a açıktır..

alınan balıklarda zaten belii söze gerek yok.. kelebek misali , çok kısa ömrü olan bu balıgı bu boyda tutmak ???

3. karetta

karetta okan

tekne ile bir şişein peşinden gitmek bana saçma bir sistem geldi

4. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Mayınları patlatmak lazım. Ama nerde?

5. murat34

murat34 Murat

mayın olayının şamandıradan pek bi farkı yok sanırım yalnızca bağımsız peşine koşmak bencede gereksiz

6. popeye1907

popeye1907 Gökhan

Favori Kamış:
    shimano Super Aero Technium 425, Lineaeffe Prestige 7000 450-200, Okuma Salina 3 parça Surf
    Favori Makine:
    Shimano Bull's Eye 9050 XT, Shimano Saros 4000 F
    En İyi Avı:
    2 kg. vatoz ve 420 gr zargana
    Bizim İstanbul' da ve boğazda hiç bilmediğimiz ve kullanmadığımız bir yöntem. Bence ne kadar etik ve doğrudur, ege ve akdenizde yaşayan ve orada balığa çıkanlar daha iyi yorumlar yazabilirler.

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Ilk iki videoda kullanilan av sistemi tartisilir tabi ama neticede amatorce bir yontem oldugunu dusunmuyorum. Bu cocuklar 12 tane baglamislar ama 50 tane, 100 tane baglayarak kullananlar da vardir tahmin ederim. Paraketadan bir farki kalmiyor haliyle.

Esas mesele en son videodaki lambukalarin boyu ve sayisi... :mad:

8. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Abi bu usulde yanlış bir sistem göremedim ben.Yaptığım veya onayladığım için söylemiyorum; ama şamandıralı takım kullanmaktan çok da farklı görünmüyor.Aldıkları balıkların boyu konusu tartışılır eğer tartışılacaksa.Buna benzer usulle melanur avı da yapılıyor hem o çok daha yaygın ve de yanlış değil.Onun da yanlışlığı konusu yemin Akkor ampullere sarılıp misinasız atılıyor olması.Yani büyük balık geldiğinde gidip taş altına saklanmak isteyince taşa takılıp kalabilir, veya ipe mipe herhangi bir şekilde takılırsa ampulun suda kalacak olmasıdır.Dediğin gibi 50-100 iğne takarlarsa yanlış olur, şimdilik 12 ayrı pet şişe, ve tek iğne.Adam başı 4 oltadan 8 olta izni var, 4 fazla, yanlış, yasak takım suda.

9. hakansaygun

hakansaygun hakan

Bu yontem ve avlanan balik boylari banada etik gelmedi acikcasi...yazik.herseyi kurutmwk ister gibi hareket edyoruz.

10. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Lambukanın limitleri bile yoktu yasal olarak, şu anda var mı, yok mu bilmiyorum.Kesin bir bilgi var mı?

11. shadow_5020

shadow_5020 murat

ben antalyada yasıyorum.bu yöntem antalya ve cevresinde cok fazla kullanılan bir yöntem ve yanlıs birşey de görmüyorum acıkcası bn bu yöntemde.tartısılacak birşey varsa o da balıkların boyu sadece.

12. simendifer

simendifer Sennur

Zavallı lambukacıklar. :eek:

Önce 40 cm limiti vardı bu güzellerin. Güzellerin diyorum, zira renklerini, avcılığının zevkini bilen bilir.

Sonra birdenbire tamamen yasakladılar bu güzellerin avını. "Allah Allah" dedik, "bu nasıl iştir. Bu tür yok olma durumunda değil"... Derken öğrendik ki, bizim kopyala yapıştırcılar, yanlış çeviri ile kopyalayıp bir güzel lambuka avını tamamen yasaklamışlar.

Sonra ne mi oldu? Bu durum ortaya çıkınca, bizim akıllılar lambuka avını serbest bıraktılar... Ama nasıl? Bu sefer de, eski limitine dönülmeden, boy limiti konulmadan, 5 kg. a kadar avını serbest bıraktılar. Bu balığın epey büyüyebildiği malum. Ancak şimdi larva halindeyken bile tutsanız, 5 kg'a kadar avı serbest. Yazık ki ne yazık.

Hüseyin Alp Arslan ağabeyin şu konusuna da bir göz atın isterim...

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=13571&highlight=lambuka+muammas%FD

İşin kısası, bu adamların yaptığı yasal olsun olmasın, neticede amatörlükle uzak ya da yakın alakası olmadığı kesin. Öncelikle yasa koyucu ne yapacağına bir karar versin, ondan sonra bu adamlara da denmesi gereken denir elbette.

Çok sinirlendim. :yell:

13. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    İbrahim abi ben bu videoları foruma üye olmadan öncede izlemiştim.. Yöntemler konusunda doğru veya yanlış olarak net bişey söylenemez diye düşünüyorum. ANcak bu videoları bende ilk izlediğimde Lambukaların boylarının o balık ırkına göre bu kadar küçük oluşu beni üzmüştü :( bu nedenle bu adamlara olan kızgınlığını ve tepkini inan çok iyi anlıyorum...

Bizim Türk milletinde bir balığı kendi türüyle değilde diğer başka bir balık türüyle kıyaslama düşüncesi ve dürtüsü var sanırım.. Bu lambukalara baktığımız zaman bizim avladığımız veya balıkçılardan aldığımız sofralarımıza getirdiğimiz istavrit, mezgit, izmarit, sardalya....gibi belli boylara gelebilen ve küçük olsada türünün devamlılığını sağlama olgunluğuna erişen balıklardan kat kat daha büyüktürler.. Fakat Lambuka türüne göre bu boylar gerçekten çok küçük ve bebekler daha :( Ve bence bu boyları avlayan ve videoda da hava atan kişiler bence bu saçma kıyaslama dürtüsünden dolayı bu avları yapıyorlar. :( umarım bu avları yapan kişiler en kısa zamanda bilinçlenir. Çünkü lambuka çok güzel bir balık ve ciddi derecede büyüklüklere ulaşabiliyor...

14. balikci

balikci

Devasa boylara erişebilen,
    Sudan ilk çıktığı andaki o muhteşem renk şöleni,
    Birkaç dakika sonra kül rengini alan o gövdesi,
    Yakalanma anında deli gibi avcıyla mücadele eden yapısı,

Dolayısıyla, birden fazla olayı birkaç dakika içinde insana yaşatabilme özelliğine sahip olan, her ne kadar ekonomik değeri yok sayılsa da, bu balığın bu şekilde avlanması, üstelik bu boylarda; yazıktır.

15. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    zZZZZzZZzZZ tekne varke gidp böyle balık tutmak baya ilginc beyin bedava dedikleri bu olsa gerek yazık kücücük balık daha o

16. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Videoları ne yazık ki daha önce de izleme şanssızlığım olmuştu...

İlk yöntem Antalya kıyılarında sıklıkla kullanılır ne yazık ki. Mayın ya da bomba denir. Genelde bildiğimiz kıbrıs sarmasına bir karış misina payı verilip şamandıra görevi görecek bir parça strafora bağlanır. Çoğunlukla melanur avında kullanılır.
    Ne yazık ki diyorum çünkü hiçbir av zevki yoktur. En büyük problemimiz olan "et açlığımızı" bastırabilir ancak. Videolardaki diyaloglarda da bu açlığı net şekilde görmek mümkün.

Halbuki lambukanın at-çek ile avı ne inanılmaz, ne muhteşem bir keyiftir öyle!

Çapari sırtısı yapan büyüğümün içinde bulunduğu ruh halini ise yorumsuz bırakıyorum. Bir şeyler yazmak için o görüntüleri tekrar kafamda canlandırmak içimden gelmiyor...

Çocukluk hatıralarımdaki en güzel balıklardan Lambuka. Gözüpek, hırçın, cesur yürekli arkadaşlarım. Size yaptıklarımız için, açıklarınızdan en kurnaz, en hain yöntemlerle faydalandığımız için, saygısızlığımız ve bitmek tükenmek bilmez açlığımızla soyunuzu günden güne kuruttuğumuz için, ırkımız adına sizden özür dilemek düşer bana. Kabul edin demeye de dilim varmaz...

Şu güzelliğe bakar mısınız?

17. emreksk

emreksk Karsiyaka

Favori Kamış:
    remixon katana
    Favori Makine:
    penn 345 gti 2
    En İyi Avı:
    1.200 gr kalamar
    Youtube da video altina hak ettiklerini yazdim....yazik ya....

18. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    1.5 ay gibi bir süre önce bir araya gelerek 3/2 Amatör ve Sportif Tebliğ için önerilerini tartışan ve ortak bir öneri hazırlayarak BSGM'ye sunan RASTGELE-DER, OLTACILARDER, KÖROĞLUDER, SİNABDER, MOROBDER ve AVRASYADER in konuya ilişkin önerisi aşağıdadır.

Merak ediyorum.
    Acaba bu öneri kabul görürse ne tepki alırız?
    Daha önceki örnekleri gibi yaşayıp, göreceğiz.

GÖRÜŞ:

Bırakma olta takımı tanımlanmalı ve bu takım ile yapılan amatör balıkçılık kontrolsüz avcılık içermesi nedeniyle yasaklanmalıdır.

GEREKÇESİ:

Bilindiği gibi, oltanın öbür ucunda balıkçı olmayan her olta takımı kontrolsüz olması nedeniyle amatörlüğe aykırıdır.
    Bu nedenle de parakete takımı tanımlanmış ve bu takım ile amatör avcılık yapılması yasaklanmıştır.

Ancak bir diğer kontrolsüz av aracı olan bırakma olta takımı Amatör Balıkçılıkta kullanılmakta olup, korunması ya da boy sınırı nedeniyle geri salınması gerekmekte olan her hangi bir türün bu takım ile yakalanması ve diğer ucunda bir avcı olmadığı için farkına varılmaması halinde kontrolsüz bir şekilde iğneye yakalanmış olan balık aldığı yara ve geçen sürede gördüğü hasar nedeniyle büyük bir ihtimalle ölür.

19. ozan

ozan Ozan

50- 100 olmaz o sistemde. dağılır gider denize. 8-10 tane atar bekler tekneler. adam başı 4 yasaldır diye düşünülebilir. ancak tutlan lambukanın boyu tuttuğuna deymez durumda. ama ancak bu zamanda 50 tane tutulur zaten lambuka. yani kendilerince eğlenmişler. boy sınırı yoksa bu av yöntemi pek sıkıntı değil bence.

20. ozan

ozan Ozan

yasaların koyduğu sınırlar bu ava izin veriyorsa bişey diyebilirmiyiz bu insanlara. bence diyemeyiz. türün yok olduğu yada buna dönük önlemler devletin bu iş için maaş alan kurumlarınca yapılmamışsa suç onlarındır. devleti yönetenlerinde gözünde denizn kıymeti olmadığına göre "hayırlı işler bol güneşler" denebilir. gerisi hikaye