Bow Fishing

Konu, 'Videolar' kısmında volkan07 tarafından paylaşıldı.

1. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
  2. sando

sando Salih

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA 10-40 gr ATARLI 240cm SPİN KAMIŞ
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR 30 MAKİNE
    ben şahzen zıpkınla avlanmaya ve bu filimdeki av türüne karşıyım. balığa işkencedir bu.

3. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Bende zıpkın ve ok gibi balığa şans tanımadığını düşündüğüm disiplinleri etik ve uygun bulmuyorum!!!Olta ile avlanırken balığın bir tercih yapma şansı var yemi ısırmak yada ısırmamak onun içgüdüleri ve bizim zekamız karşıkarşıya...Ancak bu durum tabanca ile ateş etmekten farklı değil, hele zıpkın balık burnunun dibine kadar geliyor hiç bir şey hissetmeden ve zıpkını yiyor...
    Hele bir de gece dalan zıpkıncılar var ya....Söyleyecek bir şey bulamıyorum....
    Bizler bir derenin kenarında avlanırken Jandarma yada ormancı gelip içsularda avlanma belgesi sorar,sirkülere uyulup uyulmadığına bakar(kendide bilmez genelde sirküleri ama bakar)...Evrakınız vardır yani bir para ödemiş bir emek ve zaman harcamış o belgeyi almışsınızdır üstüne birde yanlış bildiği sirküleri anlatıp ,bohçacı muamelesi görüp (Kardeşim İstanbuldan buraya balık tutmayamı gelinir?ne ayaksınız)muamelesini de yaşayıp ,eve dönersiniz şaşkın şaşkın....
    Ama ne entersandırki zıpkın hem sualtında hemde su üstünde çok tehlikeli bir av silahı olmasına rağmen hiçbir eğitim ve evrak şartı olmadan alıp kullanırsınız,gecede av yaparsınız (yasak olduğu ve gündüz avından çok çok çok daha az etik olduğu halde),kimsede size ne yapıyosun hemserim demez....Bir dokun bin ah işit oldu ....

4. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Çok gaddarca sanki telef edermiş gibi....üstelik geri salma şansıda yok...işimiz olmaz böyle şeylerle.....

5. hakansaygun

hakansaygun hakan

Bencede baliga sans tanimayan bir avlanma yontemi ,dogru gelmedi bana da... Zipkincilar mevzusunada katiliyorum Cemil bey. Hic kural tanimiyorlar ellerinde fenerle baliklarin dogal yasam alanlarinda rahatsiz edip bol bol avlaniyorlar. Amator balikciliktan sayilmamali bence zipkin avi.

6. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Elde fener zıpkın avı zaten yasak . Kendini bilmez bu tarz zıpkıncılar ortalıklarda geziyorsa , bu tamamen görüpte şikayet etmeyen ve vatandaşlık görevinin yapmayan halkın yada şikayete kulak asmayan ve asli görevini yerine getirmeyen göbekli ve semirmiş deneticilerin suçu . Hırsızın hiç mi suçu yok ??? Var . Var ama , kapı pencere kapalı olursa hırsızda kolay kolay giremez değil mi?

Serbest dalış zıpkıncılık deneyim kullanma , malzeme seçimi , avlak seçimi , hava tahmini ve efor harcama konusunda olta avcılığından kat ve kat daha zordur . Hem öyle balığa şans tanımayan bir avlanma çeşidi değil , tam tersine kora kor mücadeledir . Hemde balığın mekanında yapılan bir mücadeledir . Bu avı yaparken muhabbet edemezsiniz , çay içemezsiniz , kamışa zil takıp uykuya dalamazsınız vs vs vs...
    Hem oltacı hem zıpkıncı biri olarak açık yürekle söyleyebilirim ki , zıpkıncılık çok da zordur . Aksi olsaydı heryer zıpkıncı kaynardı , değil mi??

Üstelik olgun bir zıpkıncı her balığa sıkmaz , seçer de vurur .Minicik balıkları alı koyan oltacılar olduğu gibi zıpkıncıların içinde de kendini bilmezler çıkabilir . Ben onları avcı olarak görmüyorum , egolarını küçükken doyuramamış , empati duygusunu yerleştirememiş , intikamını ise mazlum hayvandan çıkaran acımasız insansılar olarak görüyorum .

İşin özü , zıpkıncılığın tam bir amatör balıkçılık olduğudur . Okla avlanmak da öyle her baba yiğidin yapamayacağı çok zor bir avcılık türüdür . Balığın şansı , söylenenin aksine yemli ava nazaran çok daha fazladır bence . Hayvanıp seçilip vuruluyor olması da başka bir artı .

7. levrekçi97

levrekçi97 Berk

O adamın sardığı misina gibi bir oka bağlansa ucu küt olan bir oka sonra o misinanın arkasına iğne yem falan taksak hem uzağa atma problemi de kalmaz ben bunu icat edeyim en iyisi :D :D

8. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Geçende natgeowild kanalında bu tarz ok ve yay ile asya sazanı avlayanları gösterdi, yanlış hatırlamıyorsam amaçları amazonu istila eden asya sazanları ile mücadeleymiş.. yarışma gibi bir organizasyon yapıyorlar ve vurulan balıklar bir fabrikaya gönderilip yem oluyor..
    tabi birde zevk için yapanlar var balığı vurup tekrar suya atıyorlar.. vicdan meselesi.

9. Heckel

Heckel Berk TURAN

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex Surf 425-250gr
    Favori Makine:
    Shimano twinpower 8000 swpg-a
    2 senelik bir konuyu hortlatıyorum ama söylemeden edemeyeceğim kendi konumdada söyledim bow fishingi 3 sene takıntı derecesinde yaptım elimde ekipmanlarım hala durur emektarlarımdır benim etik ve uygunsuz bulunmasına bir şey diyemem zevkler ve renkler tartışılmaz fakat bowfishing spor olarak yapılmamalıdır bence yenicek balık vurulur bu balığı görürüz zaten ufak balıklara ok atılmaz ama 3 kiloluk sazanlarla boğuştuğumu bilirim ki zaten amaç besin kaynağıdır maksat balığa şans vermek değil yay ve ok un zaten bohçacı eline geçmemesi gerek türkiyede yapanlar sınırlı galiba ben bir tek kendimi biliyordum istanbulda diğer şehirlerede bakmadım bıraktım şu anda fakat bilinmeyen ellerde kendilerini ve başkalarını yaralamak kaçınılmazdır o makaralı yaylar sanıyormusunuz 3 kilo 5 kilo kuvvet uyguluyorlar bow fishinge uygun yaylar en az 60 libre ki bu rakamda adam öldürmeye yeterde artar bile o nedenle başlamak isteyenlere tek gitmelerini ve başlamadan önce 6 ay kadar okçuluk kursuna gidip okculuğun temellerini öğrenmelerini tavsiye ederim

Saygılar